Καλησπέρα σας, όλα αρχίσανε πέρσι όταν η κοπέλα μου πάθαινε ουρολοιμώξεις και τσουξίματα ύστερα από κάθε επαφή μαζί μου, συγκεκριμένα με βάση τα τεστ έβγαινε  e.coli. Έκανα μετά και εγώ καλλιέργεια σπέρματος και μου βγήκε και σε εμένα το e.coli. Πήγα στον ουρολόγο και μου είπε πως είναι ένα σύνηθες μικρόβιο που μπορεί να το έχει ο κάθε άντρας και να μην το ξέρει. Μου χορήγησε αντιβίωσής ufexil για 25 μέρες. Ως τότε δεν είχα κάποιο θέμα μόνο που και που με πονούσε η μέση μου χαμηλά κάτω αριστερά και αραιά και που αριστερά χαμηλά στην κοιλιά. Έκανα εξετάσεις για PSA 0.25 βγήκε, και υπέρηχο προστάτη, νεφρών, ουρητήρων όλα φυσιολογικά. Με που τέλειωσε η αντιβίωση έκανα πάλι καλλιέργεια σπέρματος με το e.coli να παραμένει. Ξανά αντιβίωση αυτήν φορά bactrimel για 30 μέρες. Εντωμεταξύ έκανα και σπερμοδιαγραμμα που βγήκε πάρα πολύ καλό 20% φυσιολογικά σπερματοζωάρια και ανωμαλίες 85% στο κεφάλι και στην ουρά. Την αντιβίωση την πήρα για 15 μέρες διότι είχα πολλές ανεπιθύμητες αλληλεπιδράσεις από το φάρμακο. Τότε υστέρα από ψάξιμο άρχισα να παίρνω ριγανέλαιο, cat's claw/echinacea, cranberry, saw palmetto, ψευδάργυρος, προβιοτικά που περιέχουν σκόρδο και γκρέιπφρουτ. Έκανα εξετάσεις οι οποίες βγήκαν καθαρές. Έμεινα χωρίς κανένα σύμπτωμα για 3,5 μήνες μετά άρχισα να παρουσιάζω τσουξίματα και συχνοουρία, η καλλιέργεια σπέρματος έδειξε e.coli πάλι. Μου ξανά χορήγησε ο ουρολόγος πάλι ufexil για 40 μέρες λέγοντας μου ότι είναι η πιο δυνατή αντιβίωση , στην πρώτη εβδομάδα της θεραπείας άρχισε να μου πονάει ο όρχεις, μετά από εκσπερμάτιση πήγα έκανα triplex το οποίο βγήκε καθαρό. Ο ουρολόγος λέει ότι ο πόνος που είναι από το e.coli σας πω την αλήθεια δεν τον πολύ πίστεψα και πήρα vibramicyn, ύστερα από 2 μέρες δεν έχω κανένα πόνο ούτε στον όρχι ούτε στη μέση. Το μόνο που μένει είναι να αντιμετωπίσω είναι το e.coli, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο το ufexil θα μπορούσε να εκριζώσει το μικρόβιο διότι μάλλον έχει γίνει ανθεκτικό στις φθοριοκυκλόνες. Εχω ακούσει τελευταία ότι η φωσφομυκίνη σε χρόνιες μικροβιακές προστατιτιδες με βάσει τις έρευνες που έχουν γίνει. Ποια είναι η γνώμη σας, τι θα πρέπει να κάνω; Επίσης η κοπέλα μου δεν παθαίνει πλέον ουρολοιμώξεις υστέρα από επαφή. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Φίλε μου τελικά το αντιμετώπισες;
Θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την περίπτωσή σου.