Γεια σας,
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια θεραπεία που ακολουθώ, μήπως και βοηθηθεί κάποιος που δεν εχει βρει λύση στο πρόβλημα του ακόμα.
Εν συντομία το ιστορικό μου:
Προστατίτιδα με E.coli μετά από επαφή πρωκτική χωρίς προφύλαξη.. 
Ουρηθρίτιδα, επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις
1 φοράν στο νοσοκομείο με πυελονεφριτιδα
10 χρόνια με αντιβιώσεις  με παροδικά μόνο αποτελέσματα οποτε και εθισμό στις αντιβιώσεις για να ζώ κάπως καλα
Γιατρούς σε Ελλάδα, Βέλγιο, Αυστραλία (10 διαφορετικούς)

Τι έκανα τελικά:
Καταρχήν μπορώ να πω οτι μετά απο 10 χρόνια ειμαι ίσως ειδικός στο πρόβλημα μου, αναγκαστικά εψαχνα και μάθαινα..
Ο προστάτης κατα την γνώμη μου μολύνετε είτε απο πάνω, δηλαδή κύστη (είδικα αν εχετε καποιο στένωμα και μένουν καποια ml ούρων στην κύστη) και έντερα είτε απο κάτω δηλαδή ουρήθρα και ουρηθρίτιδα οπου τα βακτήρια ανεβαίνουν στον προστάτη (και αν τα αφήσετε σε κύστη, νεφρά κτλ)
Οι αντιβιώσεις απλα κουρτύουν τα απ' εξω αλλα δεν εισχωρούν σε μικρο-κύστες απο βακτήρια που ισως εχουν δημιουργηθεί σε διάφορα σημεία (συνήθως ουρήθρα και κύστη).. Με αποτέλεσμα να μεγαλώνει και πάλι ο πληθυσμός τους και να έχουμε τις ίδιες καταστάσεις της προστατίτιδας..
Τι έκανα εγω λοιπόν.. Σταμάτησα κάθε αντιβίωση και ξεκίνησα μια θεραπεία για το συκώτι μου το οποίο απο τις αντιβιώσεις ειχε διαλυθεί.. Οπως και το εντερικό μου σύστημα με τα γνωστά αποτελέσματα των αντιβιώσεων.. 
Η θεραπεία αυτη είναι:
6 χ Χάπια μαγιάς μπύρας
4 χ Σπιρουλίνα
1 χ Βιταμίνη Ε
1 χ Ψευδάργυρος
2 χ Ιώδιο (χάπια απο φύκια)

Αυτά 2 φορές την ημέρα πρωί και βράδυ.. Αυτό θα τονώσει ολο το σύστημα σας και θα το επαναφέρει σε απόλυτη λειτουργία..
Και πάμε τώρα στο θέμα των μικροβίων.. 
Εδώ την λύση ως τώρα απο οτι φαίνεται έδωσε ο Πράσινος Μοντμοριλλονίτης Άργιλος.. 
2 φορές την ημέρα..2 κουταλάκια άργυλου σε 250ml νερό και το πίνω μαζί με μισό κουταλάκι Βιταμίνης C  σε σκόνη μετά απο 5 λεπτά..
Το τι κάνει ακριβώς αυτό μπορείτε να το ψαξετε.. Με λίγα λόγια απορροφά σαν σφουγγάρι ολα τα μικρόβια απο κύστη, και έντερο και τα αποβάλει..
Επίσης πάστα απο άργυλο για χρήση εξωτερικά, βάζω στην περιοχή του προστάτη, της κύστης, στο συκώτι και στο στομάχι (περιοχή κοιλιακής χωρας γενικα)
και καμιά φορά βάζω και στην ουρήθρα.. 

Μέχρι στιγμής ειμαι 13 ημέρες χώρις αντιβίωσεις και για 1η φορά μετα απο 10 χρόνια νιώθω πάρα πολυ κάλα.. Γεμάτος ενέργεια και διάθεση.. Πρίν απο αυτό δεν μπορούσα να μείνω πάνω απο 4-5 ημέρες χωρίς αντιβίωση γιατί είδη ειχα συμπτώματα ουρολοίμωξης..

Δοκιμάστε το..


Κάνε μας ένα follow up σε κανένα μήνα να δούμε πως θα είσαι. Είναι αρκετά ενδιαφέρον, αν και με μια σύντομη έρευνα δεν είναι και τόσο ακίνδυνο και θέλει πολύ προσοχή.
Απο οτι είδα στην αρχή της θεραπείας αναφέρει οτι τα κόπρανα σκληραίνουν αρκετά δυσκολεύοντας την αφόδευση, για αυτό και χρειάζεται η απαραίτητη ποσότητα βιταμίνης C ώστε να μην υπάρξη επιπλοκή και τα κόπρανα να μαλακώσουν. Επειδή συσσωρεύονται μεγάλες ποσότητες βλαβερών ουσιών προς αποβολή, εαν αυτό δεν γίνει άμεσα και έγκαιρα σε περίπτωση αδυναμίας αφόδευσης λόγω δυσκοιλιότητας,αυτες  οι βλαβερές ουσίες είναι δυνατό να αποκτήσουν εντερική διαπαιρατότητα, να εισέλθουν στο αίμα και μέσω της κυκλοφορίας του να προσβάλλουν τον ίδιο τον οργανισμό.
Για αυτό αναφέρει και την επαρκή κατάπωση βιταμίνης C η οποία πρέπει να γίνεται με διαφορά 7 λεπτών (δεν ξέρω το λόγο).
Επίσης απο οτι είδα δεν συνίσταται σε καρδιοπαθείς πριν απο κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ενδυνάμωσης της καρδιάς τους για περίπου μια εβδομάδα.

Ωστόσο ξαναλέω οτι φαίνεται ενδιαφέρον και έχει μια βάση, καθώς σε όλες τις θεραπείες με διατροφή, Κάντιντα διατροφή, αλκαλική διατροφή κτλπ, στόχος είναι η συσσώρευση και απομάκρινση των τοξίνων απο το έντερο, κατα το δεύτερο στάδιο επεξεργασίας της τροφής, την αποβολή.
Αναμένουμε νέα για την θεραπεία

Γειά σας και πάλι..
Ένα update σχετικά με το πως είμαι..
Είμαι μια χαρά οσο αφορά την προστατίτιδα.. Δεν εχω παρει καμία αντιβίωση εδω και πάνω απο μήνα για 1η φόρα μετά απο πολλά χρόνια.
Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει ακόμη ειναι μια ουριθρίτιδα την οποία ψάχνω η οποία ετσι κι αλλιως υπήρχε και πάντα έμενε ακόμη και μετά απο αντιβιώσεις.
Η οποία ειναι μαλλον απο μύκητες.. Θα κανω εξέταση εκρίματος και θα το δώ.
Πάντως ζω φυσιολογικά για 1η φορά μετά απο 10 χρόνια.. Αν κάποιος θέλει να του δώσω πληροφορίες πιο αναλυτικά στείλτε μου pm!

Ευχαριστώ.

Αλεξ ομολογουμένως η εξέλιξη της θεραπείας σου είναι πολυ ενδιαφέρουσα. Επειδή γενικά έχω εστιάσει πλέον στην αποτοξίνωση του οργανισμού μέσω διατροφής, θα με ενδιέφερε αρκετά η περίπτωση σου. Στείλε μου αν θες pm για τη σωστη και ασφαλής χρήση του αργίλου και πως τον λαμβάνεις μέσω ροφήματος φαντάζομαι. Γενικά τι πρέπει να κάνεις συνδιαστικα με βιταμίνη c για παράδειγμα, ώστε να μη δημιουργηθούν προβλήματα. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων