Αγαπητέ Φαέθωνα,

πρώτη φορά στη ζωή μου μπαίνω σε forum και διάβασα μονορούφι την ιστορία σου, γιατί με άγγιξε προσωπικά και μου έδωσε πολύ κουράγιο - Αν και την τελευταία μισή ώρα την πέρασα κλαίγοντας για διάφορους λόγους. Χαίρομαι τόσο πολύ που τελικά τα καταφέρατε και ανταμείφθηκαν οι κόποι σας!

Έκανα εγγραφή μόνο και μόνο για να σε ευχαριστήσω για τις άπειρες ώρες που διέθεσες για να μοιραστείς την ιστορία σου μαζί μας, γράφοντας με τόσο εύληπτο, συγκινητικό και ευχάριστο τρόπο, και χωρίς να παραλείπεις λεπτομέρειες που μπορεί σε κάποιους να φαίνονται ασήμαντες, αλλά για πολλούς από εμάς μπορεί να μας βοηθήσουν κάπου. Έχεις πολύ καλή πένα πάντως!

Εκτός από το να μου δώσεις κουράγιο, γιατί περνάμε με τη σύζυγό μου πολύ δύσκολα τα τελευταία 3 σχεδόν χρόνια με όλα αυτά που μας έχουν συμβεί, μου έδωσες το έναυσμα να σκεφτώ για πρώτη φορά ότι πρέπει να γίνω πιο ενεργός, να μην επαφίεμαι αποκλειστικά στους γιατρούς και σε όσα μας λένε, αλλά πρέπει μάλλον και εγώ να ακολουθήσω την λογική και αναλυτική μέθοδο που ακολούθησες και εσύ και σε βοήθησε να πετύχετε τελικά το σκοπό σας. Εξάλλου, όπως τόσο εύστοχα έγραψες, κανένας δεν πρόκειται να σου αφιερώσει τόσο χρόνο όσο εσύ (οφείλεις να αφιερώσεις) στον εαυτό σου. Συν Αθηνά και χείρα κίνει λοιπόν...

Θα ήταν τρομερά χρήσιμο για κάποιους από εμάς αν κάποια στιγμή έβρισκες τον χρόνο να συνοψίσεις όλη σου την εμπειρία και να μοιραστείς μαζί μας τα βασικά συμπεράσματα στα οποία κατέληξες.

Η δική μας περίπτωση είναι αρκετά διαφορετική από τη δική σου - έχουμε 3 φυσιολογικές κυήσεις σε 3 χρόνια (παρότι το σπέρμα μου είναι ασθενές και με υψηλό δείκτη κατάτμησης -κοντά στο 35%).

Η μεν πρώτη διακόπηκε στον 5ο μήνα μετά την β' επιπέδου λόγω προβλήματος (ορθοπεδικής φύσεως) του εμβρύου. Η δεύτερη και η τρίτη παλινδρόμησαν στην 5η και 10η εβδομάδα αντίστοιχα. Στην πρώτη περίπτωση (2η κύηση) δεν φτάσαμε καν να ακούσουμε καρδιά, στην δεύτερη περίπτωση (3η κύηση) ακούσαμε μια χαρά καρδιά την 8η εβδομάδα αλλά ξαφνικά στον επόμενο υπέρηχο καρδιακή λειτουργία είχε σταματήσει.

Εχουμε κάνει δεκάδες εξετάσεις κάθε είδους, και αν εξαιρέσει κανείς το αδύναμο και κατακερματισμένο σπέρμα μου, που πιθανότατα επηρεάζεται από το γεγονός  και ότι κατά καιρούς έχουμε χλαμύδια (δηλαδή πάντα τα έχουμε, αλλά κάποιες περιόδους φουντώνουν και δημιουργούν φλεγμονή), όλα τα άλλα φαίνονται φυσιολογικά (καρυότυποι, ανοσολογικές, ορμονικές κλπ) και για τους δυό μας και η γυναίκα μου είναι 32 ετών σήμερα, δηλαδή σε κανονική ηλικία. Για το λόγο αυτό ο γυναικολόγος - εξωσωματιστής που την παρακολουθεί (ο οποίος είναι υπέροχος σαν άνθρωπος, την ανέλαβε μετά την 1η διακοπή κύησης, και είναι από τους σχετικά διάσημους, οπότε τα ραντεβού μαζί του είναι όλα σύντομα γιατί αν και ο ίδιος ποτέ δεν σε πιέζει, αισθάνεσαι ότι πρέπει να τελειώνεις γρήγορα γιατί απέξω περιμένουν ορδές - και υποπτεύομαι ότι είναι από τους γυναικολόγους που συνεργάζονται στο κέντρο του Χ που κάνατε την πρώτη σας απόπειρα) της είπε ότι θεωρεί τα περιστατικά απλώς ατυχή και την παροτρύνει να ξαναδοκιμάσουμε φυσιολογικά, και ενώ αυτή είναι η δουλειά του, αρνείται να μας κάνει εξωσωματική, διότι δεν θεωρεί ότι ανήκουμε στην κατηγορία των ζευγαριών για τα οποία η εξωσωματική είναι η μόνη τους λύση. Αυτό τον τιμά βέβαια, γιατί παρότι έχουμε μια οικονομική άνεση και η γυναίκα μου τον παρακαλάει κυριολεκτικά να της κάνει εξωσωματική (διότι έχει πειστεί, και από αυτά που διαβάζει στα διάφορα forum, ότι η καλύτερη επιλογή για την δική μας περίπτωση είναι η εξωσωματική με προεμφυτευτικό) αυτός όμως πεισματικά αρνείται. Από την άλλη βέβαια, με τι ψυχικό σθένος η γυναίκα μου να ξαναμείνει φυσιολογικά έγκυος και να έχει την αγωνία μήπως ξανά το έμβρυο παλινδρομήσει;

Στην 3η κύηση έγινε και μοριακός καρυότυπος εμβρύου, και βγήκε φυσιολογικός (δλδ χωρίς καποια χρωμοσωμική ανωμαλία), πήγαμε και στον κο Πάγκαλο για να κάνουμε μοριακό καρυότυπο ζεύγους μήπως από εκεί φανεί κάτι (έχουμε κάνει απλό καρυότυπο αλλά βγήκε φυσιολογικός), και ο ίδιος -προς τιμήν του!- μας απέτρεψε, διότι θα χάναμε τα λεφτά μας άδικα και δεν θα έδειχνε κάτι! (παρότι ο ίδιος θα έπαιρνε κάπου 1600 ευρώ αν τον κάναμε).

Ακόμη δεν έχουμε βρει τι φταίει για τις αποτυχημένες κυήσεις (πολλοί ισχυριζονται ότι τα χλαμύδια είναι σοβαρός εχθρός, άλλοι θεωρούν ότι δυσκολεύουν την σύλληψη, αλλά δεν μπορούν να επηρεάσουν την εξέλιξη της εγκυμοσύνης, αφής αυτή υπάρξει), ώστε να ξέρουμε τί να προσέξουμε σε τυχόν επόμενη, και δυστυχώς κανένας από τους πιο ειδικούς γιατρούς στους οποίους έχουμε καταφύγει (βιοπαθολόγοι κ εξειδικευμένα κέντρα γονιμότητας) δεν δείχνουν να συμφωνούν ο ένας με τον άλλο.

Εν πάσει περιπτώσει, αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι συγκεκριμένα το εξής :

Τελικά, εξέταση dfi (κατακερματισμού σπέρματος) έκανες ποτέ σου; Αν κατάλαβα καλά, πετύχατε κύηση με σπερματοζωάρια που είχες καταψύξει, τα οποία πιθανότατα είχαν υψηλό βαθμό κατακερματισμού. Αν ισχύει αυτό, σημαίνει ότι -τουλάχιστον στη δική σου περίπτωση- το dfi δεν έπαιξε ρόλο.

Αυτό είναι που με ταλανίζει, διότι ο γυναικολόγος της γυναίκας μου χτυπιέται ότι το dfi δεν παίζει ρόλο, από κάποιο άλλο κέντρο πιστεύουν ότι το κατακερματισμένο σπέρμα είναι που φταίει για τις παλινδρομήσεις.

(σημειωτέον ότι το 1ο περιστατικό είναι πάντα εκτός κάδρου, αφού ΟΛΟΙ μας έχουν πει ότι το συγκεκεριμένο περιστατικό επρόκειτο απλώς για τυχαίο γεγονός, που συμβαίνει 1/10.000. Οπότε όλο το focus είναι στην 2η και 3η κύηση, που παλινδρόμησαν).

Αν έχεις κάποια εικόνα ή γνώμη επ' αυτού, θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να την ακούσω.

Και πάλι σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την ιστορία σου μαζί μας και το χρόνο που μας αφιέρωσες για να την μεταφέρεις στο forum αυτό. Και εύχομαι κάθε καλό στην οικογένειά σου!

Ανδροκλή γεια σου.

Κατ'αρχάς -και ελπίζω να μην σε πειράζει- διαχώρισα το μήνυμά σου από το ιστορικό μου για να μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει εύκολα στο μέλλον καθώς αφορά συγκεκριμένο πρόβλημα που μάλλον ενδιαφέρει πολλούς.

Δεύτερον σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι να ξεφύγετε κι εσείς από αυτή τη βασανιστική περίοδο με την καλύτερη δυνατή έκβαση και το ταχύτερο.

Όντως το πρόβλημά σας είναι διαφορετικό. Για να απαντήσω όμως στις ερωτήσεις όσον αφορά εμένα:
-Παρά την ακραία ολιγοασθενοσπερμία δεν έκανα εξέταση κατακερματισμού DNA. Αν συνέχιζε το βάσανό μας μάλλον θα ήταν το επόμενο βήμα πριν δημιουργήσουμε καινούργια έμβρια.
-Η δημιουργία των εμβρίων έγινε με φρέσκο σπέρμα εκείνης της ημέρας αν και υπήρχε κατεψυγμένο διαθέσιμο. Το αναφέρω αναλυτικά.

Τώρα όσον αφορά εσάς:
-Από τον Πάγκαλο σε ερώτησή μου μετά την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική, μου είπαν (όπως ίσως πρόσεξες) ότι δεν είναι απίθανο το σενάριο για το οποίο τρωγόμουν: η πρώτη βιοχημική κύηση μερικών ημερών να οφείλεται σε κακό σπέρμα, που δημιούργησε έμβριο που σταμάτησε να διαιρείται κυτταρικά κάποια στιγμή. Δεν διευκρινίσαμε εκεί τι ακριβώς σημαίνει κακό σπέρμα. Χωρίς να είμαι όμως ειδικός έχω την εντύπωση ότι δύσκολα θα συνέβαινε κάτι τέτοιο σε πιο προχωρημένη κύηση (όπως στη δική σας περίπτωση) όπου το έμβριο έχει προχωρήσει και σχηματίζει καρδιές και όργανα.

-Γενικά τείνω να συμφωνήσω κι εγώ με την άποψη των γιατρών που συμβουλεύεστε. Ότι δεν απαιτείται εξωσωματική και πόσο μάλλον προεμφυτευτικός έλεγχος εμβρίων. Για να γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος εμβρίων πρέπει να υπάρχει ένα γνωστό πρόβλημα ώστε οι γιατροί να ξέρουν για τι ψάχνουν (όπως στην περίπτωσή μου). Σε εσάς δεν έχει βρεθεί κάποιο πρόβλημα για το οποίο να ελέγξουν τα έμβρια. Δεν υπάρχει γενικός προεμφυτετικός έλεγχος "καλού-κακού".

-Το πρόβλημα του κατακερματισμού που έχεις σε κάποιον μικρό βαθμό σχετίζεται κυρίως με δυσκολίες στη σύλληψη. Σε εσάς όμως απ'ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν είναι η σύλληψη, η οποία γίνεται μια χαρά, ώστε να απαιτείται να καταφύγετε σε εξωσωματική. Σε εσάς το πρόβλημα είναι ότι η σύζυγος δεν κρατάει την εγκυμοσύνη. Καθ'έξιν αποβολές όπως λέγεται.

-Η ιστορία σου μου θυμίζει πολύ αυτή ενός φιλικού μου νεαρού ζευγαριού. Μετά από 4-5 αποβολές όπου πάλι δεν μπορούσαν να βρουν οι γιατροί κανένα πρόβλημα, στραφήκαν σε έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στις καθ'έξιν αποβολές. Τώρα χαίρονται τα δυο τους παιδάκια και πίνουν νερό στο όνομά του. Σου δίνω με χαρά το όνομά του και ελπίζω να αποδειχτεί η λύση που ψάχνετε: λέγεται Αντώνης Νικολουδάκης.

Το site του είναι αυτό: http://www.nikoloudakis.gr/

Αν ήμουν στη θέση σου και τίποτα από αυτά δεν έπιανε και τελικά η αιτία του κατακερματισμού μου έτρωγε το μυαλό παρά τα όσα μου λένε οι γιατροί, θα κοίταζα ως έσχατη λύση να κάνω εξωσωματική με τη μέθοδο IMSI.

Κατά τα άλλα θα σου έλεγα ότι συμφωνώ με όσα γράφεις. Νομίζω ότι το πρόβλημά σας θα ξεπερασθεί και θα τα καταφέρετε αλλά κάντε τις κινήσεις σας γρήγορα. Η γυναίκα σου είναι σχετικά νέα αλλά ο καιρός περνάει.

Ελπίζω να μπεις ξανά εδώ και να γράψεις καλά νέα.

Φαέθων
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0