καλησπερα στους χρηστες του φορουμ.
Δεν ηξερα που να το ποσταρω οποτε το βαζω στους νεους χρηστες, μιας και ειμαι νεος χρηστης.
κοιτωντας στο ιντερνετ για την λυση στο προβλημα μου. το οποιο απο οτι εχω καταλαβει ειναι προστατιτιδα(τι ειδος προστατιτιδας μη με ρωτατε οτι μου εχουν πει λεω)...αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με τους γιατρους που εχουμε μπλεξει, επεσα πανω σε αυτον τον κυριο και την νεα μεθοδο με κυματα που χρησιμοποιει.

http://koinoniki.gr/2017/11/i-therapia-tis-chronias-prostatitidas-erchete-katakimata/

εχετε ακουσει κατι περι του θεματος ...κατα ποσο ειναι αποτελεσματικη και τπτ αποτελεσματα ?
Πρωτα συμπτωματα στα 28 μου (2011) ( τσουξιματα κατα την ουριση και της εξπερματιση).Τα αποτελεσματα των εξετασεων βγαλανε ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα χαμηλη κινηση σπερματοζωαριων γενικα πατος.6 μηνη χρηση αντιβιοτικων τα μικροβια φυγαν και δεν ξαναεμφανιστηκαν αλλα τα τσουξιματα παρεμειναν,
τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν μετα απο ενα χρονο για τρεια χρονια με την μετακομιση μου στο εξωτερικο και ξανα καναν την επανεμφανιση τους προ δυετιας με την επιστροφη μου Ελλαδα(μυστηρια πραγματα)

Γεια σου Jimm,
Ειχες κάποια πληροφορία για τη συγκεκριμένη μέθοδο? Την έχει δοκιμάσει κανείς?
μφχ,
BRUNOS
Τα προβλήματα ξεκίνησαν ΦΕΒ 2015: Αργό ξεκίνημα, διακεκομένη ουρηση, δυσουρία στην αρχή. Αργοτερα συχνουρία, νυχτουρία, βάρος/ενοχλησεις στη περιοχή του προστάτη και ταυτόχρονα προβλημα με αιμοροιδες. Οι εξετάσεις (ουρα και σπερμα) δεν έδειξαν κάποιο μικρόβιο. Επίσης ουτε κάτι ιδιαίτερο στους υπερηχους. Πήγα και εγώ σε πολλούς ουρολόγους. Απ' οτι φαίνεται το πρόβλημα είναι οτι ο αυχένας του προστάτη είναι σκληρός. Πήρα αρκετή αντιβίωση (2 φορές - 3 μήνες συνολικά). Μετά απο 6 μήνες τα πράγματα καλυτέρεψαν κάπως με XATRAL, ομοιοπαθητικά και τον τελευταίο χρόνο βιοσυντονισμό. Υπάρχουν μέρες που νώθω καλά αλλά υπάρχουν και περίοδοι με εξάρσεις που χαλιέμαι. Προσπαθώ να βρώ επιπλέον πράγματα (συμπληρώματα;, ασκήσεις;) που θα βελτιώσουν περαιτέρω τη κατάσταση μου.

οχι φιλε μου...το βρηκα τυχαια στο ιντερνετ και το ποσταρα στο φορουμ με την ελπιδα να με διαφωτισει καποιος
Πρωτα συμπτωματα στα 28 μου (2011) ( τσουξιματα κατα την ουριση και της εξπερματιση).Τα αποτελεσματα των εξετασεων βγαλανε ουρεοπλασμα,μυκοπλασμα χαμηλη κινηση σπερματοζωαριων γενικα πατος.6 μηνη χρηση αντιβιοτικων τα μικροβια φυγαν και δεν ξαναεμφανιστηκαν αλλα τα τσουξιματα παρεμειναν,
τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν μετα απο ενα χρονο για τρεια χρονια με την μετακομιση μου στο εξωτερικο και ξανα καναν την επανεμφανιση τους προ δυετιας με την επιστροφη μου Ελλαδα(μυστηρια πραγματα)

σε λίγες μέρες θα πάω σ αυτόν τον γιατρό να κάνω την θεραπεία και όταν τελιοσο θα απαντήσω. πάντως η μελέτες που έχουνε γίνη σε πανεπιστήμια έχουνε πόλη καλά αποτελέσματα ηδικα στην ανακούφιση από τον πόνο. αν εχεις ήδη πάη για θεραπια παρακαλώ γράψε μου τα αποτελέσματα σου .

Παράθεση από: kostas112233 στις 16 Μαΐου, 2018, 02:19:03 ΠΜ
πάντως η μελέτες που έχουνε γίνη σε πανεπιστήμια έχουνε πόλη καλά αποτελέσματα ηδικα στην ανακούφιση από τον πόνο.
Επειδή το γράφεις, θα ήθελες να μας πεις ποιες είναι αυτές οι μελέτες;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.


Παράθεση από: kostas112233 στις 29 Μαΐου, 2018, 08:07:37 ΜΜ
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5237771/     ψαξε στο google  shock wave therapy  prostatitis ESWT
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία, μπράβο για το ψάξιμο.
Ψάχνοντας για Shockwave therapy ή καλύτερα θεραπεία με κρουστικά κύματα, παρατήρησα ότι και φυσικοθεραπευτικά κέντρα την χρησιμοποιούν για αποκατάσταση μυοσκελετικών παθήσεων.
Για παράδειγμα εδώ https://www.physiopolis.gr/web/κρουστικά-κύματα/ αντιγράφω τα πολύ ενδιαφέροντα: 'Υπάρχουν διαφορετικές θεωρίες σχετικά με τον τρόπο δράσης των κρουστικών κυμάτων. Τα κρουστικά κύματα καταστρέφουν τις κυτταρικές μεμβράνες. Κατά συνέπεια, οι αλγοϋποδοχείς δεν είναι πλέον σε θέση να παράγουν δυναμικά και επομένως δεν εκπέμπουν σήματα πόνου. Τα κρουστικά κύματα ενεργοποιούν τους αλγοϋποδοχείς που με τη σειρά τους ελευθερώνουν μεγάλη ποσότητα νευρικών παλμών. Σύμφωνα με τη θεωρία Ελέγχου των Πυλών (Gate Theory), η μετάδοση των παλμών αυτών αναχαιτίζεται από το Κ.Ν.Σ.
Λόγω του τρόπου δράσης των κρουστικών κυμάτων, το χημικό περιβάλλον των κυττάρων τροποποιείται από ελεύθερες ρίζες που παράγουν αναλγητικές ουσίες. Με βάση τη θεωρία του Wess, τα κεντρομόλα αλγογόνα ερεθίσματα μεταφέρονται στο Κ.Ν.Σ. μέσω πολλαπλών συνάψεων που διαθέτουν και φυγόκεντρες ίνες για τον έλεγχο του μυϊκού τόνου
Ο αντανακλαστικός μηχανισμός λειτουργεί ως ρυθμιστικό σύστημα
Τα κρουστικά κύματα, μέσω της συσκευής ESWT, δημιουργούν "ελεγχόμενα" μικροτραύματα και τραυματισμούς στην υπό στόχο περιοχή, με αποτέλεσμα την επαναγγείωση των ιστών και των αιμοφόρων αγγείων που οδηγεί σε μια φυσική διαδικασία επούλωσης των μικροτραυματισμών. Μελέτες έχουν δείξει ότι ποσοστό γύρω στο 80% και παραπάνω, εμφανίζει ελάττωση έως και εξαφάνιση του πόνου. Κατά τη διάρκεια της θεραπείας με κρουστικά κύματα, άγονται ισχυρά αλγογόνα ερεθίσματα, που διεγείρουν χημικές διαδικασίες στις συνάψεις.
Τα περίπλοκα χώρο-και χρόνο-εξαρτώμενα ερεθίσματα αποθηκεύονται στις συνάψεις ως προσαρμογές
Με τον τρόπο αυτό, διακόπτεται η σχέση ανάμεσα στον πόνο, το μυϊκό τόνο και τον τόνο των αγγείων, ως αποτέλεσμα της εφαρμογής των κρουστικών κυμάτων και ευοδώνεται η αναπαραγωγή φυσιολογικών κινητικών προτύπων. Με τη διαδικασία αυτή αποκαθίσταται ο μη φυσιολογικός τόνος'.
Να επισημάνω ότι κάτι (μακρινά) παρόμοιο με βοήθησε και το έχω περιγράψει στο ιστορικό μου χωρίς να γνωρίζω τίποτα για τα παραπάνω:
Παράθεση από: evans στις 21 Δεκεμβρίου, 2017, 03:00:46 ΜΜ
Τα σημεία που διαφοροποίησα - διόρθωσα και πέτυχα καλύτερο αποτέλεσμα ήταν:
1. Χρησιμοποίησα μία δονούμενη 'ράβδο μασάζ' με θερμαινόμενη κεφαλή για τη χαλάρωση των κοιλιακών μυών πριν τη θεραπεία. Αυτή τη βρήκα στο σπίτι ενός θείου μου που τη χρησιμοποιούσε για τον αυχένα του και τη δανείστηκα. Παρατήρησα ότι η ράβδος αυτή χαλάρωνε εξαιρετικά τους σκληρούς κοιλιακούς μου και έτσι έκανα αποτελεσματικότερο TPR.
Επίσης οι πιο παλιοί αλλά και όσοι διαβάζουν το φόρουμ θα θυμούνται από το ιστορικό του aaa:
Παράθεση από: aaa στις 16 Φεβρουαρίου, 2013, 06:55:54 ΜΜ
Πάρα πολύ με βοήθησε η πλατφόρμα παλμικών δονήσεων της telemarketing για πιο φθηνά. Μοιάζει με το power plate και κάνει τα ίδια σε πιο φθηνή τιμή. Καθόμουν πάνω για δυο 20λεπτά την ημέρα και έσκυβα μάλιστα και προς τα μπρος για να ακουμπήσει πιο καλά ο προστάτης. Με τις δονήσεις έμπαινε μες στις κύστες του προστάτη η αντιβίωση καθώς και ήταν αποτελεσματική η άμυνα του οργανισμού μέσα σε αυτές. Πιστεύω ότι αυτή με έσωσε. Όταν σταμάτησα την αντιβίωση διέκοψα και τις δονήσεις.
Βεβαίως η άποψη του aaa (σεβαστή) ήταν ότι με τις δονήσεις έμπαινε καλύτερα η αντιβίωση, όμως δε μπορεί να αποκλειστεί και η βελτίωση από τις δονήσεις και μόνο.

Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Τα κρουστικά κύματα χαμηλής έντασης εφαρμόζονται τα τελευταία 10 χρόνια για την αντιμετώπιση της στυτικής δυσλειτουργίας. Στη χρόνια προστατιτιδα υπάρχουν 5 μελέτες που δείχνουν καλά αποτελέσματα για τον πόνο βασικά. Στο νοσοκομείο Γεννηματας της Θεσσαλονίκης υπάρχει ειδικό ιατρείο και ασθενείς με ένδειξη εντάσσονται σε κλινικές μελέτες για την αντιμετώπιση της μη βακτιριακης χρόνιας προστατιτιδας με κρουστικά κύματα. Εξειδικευμένη ομάδα αντιμετωπίζει το πρόβλημα με βάση τις αρχές των πολυτροπικων θεραπειών. Να τονιστεί ότι τα πρωτόκολλα κρουστικων στα πλαίσια φυσικοθεραπείας δεν έχουν καμία σχέση με τα ιατρικά πρωτόκολλα όπως και τα μηχανήματα η οι παράμετροι που χρησιμοποιούν (τεχνικά στοιχεία).

Καλησπέρα, καταθέτω την εμπειρία μου με τα κρουστικά κύματα.
Τα δοκίμασα σε συνδυασμό με αντιβίωση (ufexil) και δακτυλική μάλαξη. Συγκεκριμένα έκανα 12 συνεδρίες, χωρίς να δω αποτέλεσμα δεδομένου ότι η φλεγμονή επέστρεψε μόλις έπεσε η άμυνα του οργανισμού μου.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, νομίζω ότι έχω βακτυριακή προστατίτιδα η οποία δεν έχει αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά. Κάθε φορά που επιστρέφει, νιώθω ρίγη και όλα εκείνα τα σημάδια που αποδίδονται σε μια λοίμωξη (ζεστό κεφάλι, ζεστά μάτια, κούραση, ατονία). Κάθε φορά που επιστρέφει, για μερικές μέρες έως και εβδομάδες μετά νιώθω τα γνωστά καψίματα και γδαρσίματα στο περίνεο.

Συνεπώς στο δικό μου πρόβλημα δεν βοήθησαν τα κρουστικά κύματα.
Η αρχική εικασία ήταν ότι εφόσον τα κρουστικά κύματα δημιουργούν νέα αγγεία στο σημείο που εφαρμόζονται, πιθανώς να είναι πιο ικανό το ανοσοποιητικό να αιματώσει την περιοχή και να μεταφέρει την αντιβίωση, κάτι το οποίο δεν συνέβη. Φυσικά, με τον γιατρό το δοκιμάσαμε πειραματικά.

Πιθανώς, να είχε ευεργετική δράση στην απομάκρυνση των λοιπών συμπτωμάτων που ακολουθούν σε εμένα μια μικροβιακή λοίμωξη (κάψιμο, γδαρσίματα, κτλ).

Καλή μέρα !!!

Και εγώ έχω δοκημαση τα κρούστηκα ελάχιστες βελτίωσης !!

Είχα ακουστεί ότι υπάρχει στο Σισμανογλειο θεραπεία με κρουστικα κυματα, ισχύει?
Δεν βρήκα κάτι.
Να συμπληρώσω άλλο πρωτόκολλο για την στυτικη δυσλειτουργια και άλλο για την προστατιτιδα.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Δεν ξέρω αν ισχύει για το Σισμανόγλειο. Σίγουρα πάντως εφαρμόζονται στο νοσοκομείο Γεννηματά στη Θεσσαλονίκη.

Πάντως τα κρουστικά κύματα δεν ενδείκνυνται για ασθενείς με χρόνια μικροβιακή προστατίτιδα αλλά σε όσους πάσχουν από χρόνιο πυελικό άλγος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι συνεδρίες κυμαίνονται από 4 και μπορούν να φτάσουν μέχρι και τις 6.

Για τη στυτική δυσλειτουργία, οι συνεδρίες είναι πολλές. Κυμαίνονται από 10 και μπορούν να φτάσουν και τις 20. Πάντως, η θεραπεία με κρουστικά κύματα ενδείκνυνται για περιπτώσεις ήπιας έως μέτριας κλίμακας στυτικής δυσλειτουργίας. Για σοβαρές περιπτώσεις, τα αποτελέσματα είναι πολύ φτωχά.

Και μην ξεχνάμε ότι είναι ακριβό σπορ. Η κάθε συνεδρία κοστίζει περίπου 150 ευρώ.

Επιδη εχω κανι κηματα, ειδα μια βελτιοση , και μπορισ να το σινοδεπσισ με αντιβιοση για τα μικροβια. τα κηματα βοηθάνε για διμιουργια νεον ανγκιον και ετσι η φλεγμονη να μειωθη η και να εκσαφανιστι.

Σε ένα πολι καλο και σοβαρο ιατριο στην αθηνα κάθε μια σινεδριαση κοστιηζη ΕΥΡ 80

https://youtu.be/XbfeaAsDXf8?t=3335
Εδω εχω ενα λινκ που λεει οτι τα κρουστικά κύματα ΜΠΟΡΕΙ να "σπαει" το βιοφιλμ.
Σίγουρα αν υπήρχε (ρχει) κρουστικά σε δημόσιο νοσοκομείο θα τα δοκίμαζα ταυτόχρονα ΑΝ χρειαστεί να πάρω αντιβίωση.
Οσο για τις τιμες να ξεκαθαρισουμε κατι. Το μηχάνημα κάνει 25,000  οπότε να σταματήσουν οι γιατροί να λένε για 250,000.
Γνωστός γιατρός που βγαίνει και σε β διαλογής εκπομπές  μου έλεγε οτι χωρίς τα κρουστικά κύματα δεν θα θεραπεύω γιατί δεν θα μπει η αντιβίωση μέσα.
Ενώ αν κανουμε θεραπεια κρουστικά σίγουρα   >:( θα θεραπευθω. (βρε που το έχουμε ξανακούσει)
Η θεραπεία που μου πρότεινε ειναι 12 σε αριθμό και κοστος τα 1000 Ευρο που ηθελε τα μισα μπροστά και τα αλλα μισά στη μέση.
Ο συγκεκριμενος φάνηκε ποσο ψεύτης και ποσο νοιαζόταν να φαει απλα τα λεφτά που ευτυχώς τον απέφυγα.
Προτιμώ να παω στην θεσσαλονικη και να τα δώσω σε ενοίκιο    παρα σε ανθρώπους που εκμεταλλεύονται την υγειά του άλλου.
Γενικά εκει πάει γύρο στα 80 - 100 ευρό
Ίσως ο κύριος Δημήτρης Χατζηχρηστου γνωρίζει αν υπάρχει κάτι παρόμοιο στην αθηνα.
Με ενα γρήγορο ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κατι για την βακτιριακη προστατίτιδα και τα κρουστικά
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/32233224
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Ρώτησα στο Σισμανογλειο για κρουστικα κυματα και μου είπαν πως δεν κάνουμε.
Αν ποτέ μάθει κανείς για Αθήνα ας μας πει.
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''