Αρκετά μπερδεμένος και αρκετά ταλαιπωρημένος. Είχα κάνει επέμβαση υποσπαδία στην ηλικία των 2 ετών. Αυτό το αναφέρω ώστε να συνεκτιμηθει στις απόψεις σας.
Από τα 30 μου περίπου πάθαινα μια φορά στα πέντε χρόνια μια ουρολοίμωξη που αντιμετώπιζα με μια αντιβίωση που δεν θυμάμαι. Πριν πέντε χρόνια είχα πάλι μια ενόχληση χωρίς όμως η καλλιέργεια να δείξει κάτι. Ως ενόχληση εννοώ τσούξιμο μετά την ούρηση καθώς και τα συμπτώματα δυσφορίας του πυελικού άλγους . Έκτοτε με περιοδικότητα που πυκνώνει νοσώ. Άλλες φορές είναι E. coli και αντιμετωπίζεται με πριξινα, άλλες φορές δεν υπάρχει κάποιο μικρόβιο απλά η ενόχληση. Την τελευταία φορά το πριξινα δεν δούλεψε, είχα ρίγος και δέκατα χωρίς να υποχωρούν και έκανα ενέσιμη αντιβίωση (briklin αν θυμάμαι καλά). Αν και πέρασαν μόλις δυο μήνες από τη θεραπεία ξανά άρχισαν οι ενοχλήσεις. Έχω κάνει όλες τις γνωστές εξετάσεις εκτός της κυστεοσκοπησης. Λόγω του υποσπαδια υπάρχει μια περίπτωση να έχει δημιουργηθεί κάποια στένωση όπως μου λένε. Ο τελευταίος από τους αρκετούς ουρολόγους είναι της άποψης να κάνω την εξέταση. Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα, αν δηλαδή το ratio ταλαιπωρία με πιθανότητα να βρεθεί κάτι αξίζει τον κόπο. Παίρνω alpha blocker εδώ και δυο χρόνια, έχουν ανακουφιστεί κάπως κάποια συμπτώματα αλλά το e Loki εκεί, σταθερά. Λιγες μέρες μετά την αντιβίωση όλα λειτουργούν άψογα, μετά στάδια αρχίζει δυσκολία στην ούρηση, ενοχλήσεις και καταλήγει σε έντονο τσούξιμο ή και πυρετό όπως την τελευταία φορά. Επίσης στο σεξ εδώ και ένα χρόνο όταν εκσπερματωνω πρέπει να τραβιέμαι ελαφρά προς τα πίσω για να μην πονάω. Μπερδεμένα τα είπε γιατί μπερδεμένα τα αντιλαμβάνομαι και μάλλον είναι και μπερδεμένα. Ο προστάτης μου έχει ασβεστωσεις από παλιές φλεγμονές όπως μου είπαν. Να προχωρήσω στην κυστεοσκοπηση ή να σκεφτώ εναλλακτικές μεθόδους; (Ομοιοπαθητική, διατροφή, γυμναστική κτλ) Γνωρίζω τις διατροφικές προτάσεις αλλά δεν τις έχω ακολουθήσει με πειθαρχία.

Υπάρχουν κάποια τελικά γράμματα που λείπουν σε λέξεις και δεν έχω edit. Να με συγχωρείτε για αυτό.


Κουερσετίνη **
Saw palmetto **
διάφορα βότανα από Ayurveda
Γύρη μελισσών

** τα βασικότερα. μετά από 1 χρόνο κάποιoi απαλήφθηκαν τελείως απο τα συμπτωματα.

σου εύχομαι πλήρη ίαση

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Έχω κι εγώ ασβεστωσεις στον προστάτη. Διάβασα την απάντηση σου την στιγμή που σκεφτόμουν αν θα κάνω πρώτα την κυστεοσκοπηση ή θα δοκιμάσω μεθόδους συμπληρωμάτων και διατροφής. Δυστυχώς παθαίνω δυο φορές το χρόνο ουρολοίμωξη like clockwork και έχω πάρει πολλή prixina. Την τελευταία φορά με e-coli στα ούρα -> 100000 δεν είχα τσούξιμο παρά μόνο τις λοιπές ενοχλήσεις.
Διαβάζοντας σε κατάλαβα πως είναι ουτοπικό να βρούμε έναν γιατρό και να μας καθοδηγήσει απολύτως. Καθένας λέει τα δικά του. Θα πάρω τα συμπληρώματα που έγραψες πως παίρνεις και θα χαλαρώσω όσο μπορώ. Έχω αγχώδη διαταραχή  διαγεγνωσμενη μετά πανικων και η αληθεια  είναι πως τα συμπτώματα έκαναν έντονη εμφάνιση μετά τον μηδενισμό σχεδόν του αντικαταθλιπτικού. Μετά από είκοσι + χρόνια φροντίδας του προβλήματος από ψυχοθεραπευτική σκοπιά μπόρεσα και το έκανα. Δεν έχω κάποιο συνειδητό άγχος ή πανικους αλλά μάλλον βρήκε διέξοδο στο ουροποιητικό. Σίγουρα είναι συνυφασμένο με το στρες στην περίπτωση μου.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.


Κ εγω ενώ ήμουν 2 χρόνια με μικρόβιο αλλα χωρίς συμπτώματα ,ξαφνικά έμπλεξα με ενοχλήσεις στην ουρήθρα.Πηρα vibramycin,μόλις σταμάτησα χειροτερεψα.Τωρα μου έδωσα μια κινολονη πεφλοξασινη. Στην ουρήθρα αν βγάλω μόνος μου το σπέρμα είμαι οκ.Αν έχω ερωτική επαφή με τη γυναίκα μου, μετά από κάνα 2ωρο αρχίζει πόνος άκρη άκρη λες κ έχεις γθαρθει.Κ μετά την επόμενη μέρα παλι σε όλο το μήκος της ουρήθρας ενοχλήσεις.Οπως γελάω ,όπως κάθομαι,όπως βήχω.Στη βάση του πέους κ κολλητά στους όρχεις αποκατω.Μπας κ το ecoli τελικά προκαλεί στενεματα και ενοχλήσεις?Δε ξέρω..πάντως κ εγώ όλο χειρότερα..Μου λένε φταίνε οι ασβεστωσεις.Αν τις έχεις δε γίνεσαι ποτέ καλά..Τι να σας πω..
8/17 αρχη με ζελε στο σπερμα, μετα εξετασεις , ecoli, Ufexil,οχι άλλα συμπτωματα απτα ζελε, ακομα ψαχνομαι εν αναμονη εξετασεων...

Μου έχει συμβεί αυτό που αναφέρεις. Μάλιστα για να μειώσω την ενόχληση όταν τελειώνω στην σεξουαλικη πράξη τραβιέμαι προς τα πίσω. Είναι λιγότερο επίπονο. Σήμερα τα ουρα έβγαιναν μετά βίας και είχα αυτόν τον διαμήκη πόνο που αναφέρεις. Υπάρχουν μέρες που δεν μπορώ καθόλου να ουρησω. Έχω περάσει από οκά τα συμπτώματα αυτή την πενταετία. Πήρα πολλή πριξινα, μέχρι που τα Χριστούγεννα δεν με έπιασε. Τα πρώτα δυο χρόνια μετά τις πέντε μέρες της αντιβίωσης ήμουν εντελώς ασυμπτωματικός. Περιμένω να κάνω μια κυτταρολογική εξέταση (ουρα τρεις φορές ανα δυο ημέρες)  και μετά την κυστεοσκοπηση. Όντως όπως το λες είναι, νιώθω μερικές φορές σα να είναι βουλωμενη η ουρήθρα. Δεν μπορώ να το συνδυάσω και με τροφές. Ξεκίνησα την κουασερτινη πριν πέντε μέρες που διάβασα εδώ. Εύχομαι να βρεις την άκρη και να λυθεί το πρόβλημα σου το συντομότερο.

περιμενω να ακουσω τα αποτελεσματα της κουερσετινης! εγω δυστυχως μετα απο 1-1,5 μηνα ξεχναω να την περνω καθε μερα. ευτυχως η ορμη εχει καλυτερευσει αλλα εχω ενοχληση μετα την ουρηση που μενει για πολλες ωρες, καποιες φορες δεν φευγει ποτε. εχω ξεκινησει ασκησεις για τους προσαγωγους...

εχω κανει και επεμβαση εγω βεβαια ουρηθροτομης...

Παίρνω δύο κάψουλες την ημέρα. Για την ώρα δεν έχω αποτελέσματα. Αυτό που σίγουρα δουλεύει σε μένα είναι το omnic Tocas (alpha blocker) με το οποίο δεν μπορώ να ζήσω ούτε μία μέρα χωρίς.

Έχει προχωρήσει τόσο η επιστήμη κ εμείς έχουμε αυτό εδώ..έλεος .Για τις ασβεστωσεις δηλαδή αποτιτανωσεις ,τι σου είπαν?Παλιές φλεγμονές κτλ?Μα να μην υπάρχει μια θεραπεία να κάνουμε..Μια ζωή δηλαδή αυτό το χάλι?τι να πω
8/17 αρχη με ζελε στο σπερμα, μετα εξετασεις , ecoli, Ufexil,οχι άλλα συμπτωματα απτα ζελε, ακομα ψαχνομαι εν αναμονη εξετασεων...

Panman στειλε μου PM γιατί θέλω να κρατήσουμε επικοινωνία και εκτός forum.

Παράθεση από: konsniper στις 18 Απριλίου, 2019, 11:28:12 ΜΜ
Έχει προχωρήσει τόσο η επιστήμη κ εμείς έχουμε αυτό εδώ..έλεος .Για τις ασβεστωσεις δηλαδή αποτιτανωσεις ,τι σου είπαν?Παλιές φλεγμονές κτλ?Μα να μην υπάρχει μια θεραπεία να κάνουμε..Μια ζωή δηλαδή αυτό το χάλι?τι να πω
Τι να πω. Μου είπαν πως είναι από παλιές φλεγμονές, δεν έδειξαν να δίνουν πολλή σημασία. Ξανά νόσησα προχθές με e coli > 100000 στα ούρα. Ξανά prixina και ο Θεός βοηθός. Μακάρι να βρούνε κάτι. Διαπραγματεύομαι την κυστεοσκόπηση, αλλά κάτι μου λέει πως δεν θα δείξει κάτι. Sex με προφυλακτικό και μείωση των συνευρέσεων στις 3, 4 την εβδομάδα. Στην διατροφή μου είχα πολλά casius, ίσως κάνουν κακό. Δυστυχώς δεν πειθαρχώ σε άσκηση. Έχω ελλειπτικό σπίτι και το κοιτάω.

Εγώ εδώ κ δύο μέρες , όταν πάω τουαλέτα,κατά την αφόδευση βγηκε υγρο απτο πεος όταν ζοριστηκα λίγο.Καινουριο σύμπτωμα αυτό.Εκανα καλλιέργεια χτες κ βγήκε καθαρή..αλλά συμπτώματα εχω κ πάλι το σπέρμα έχει κακή εικόνα..πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω
8/17 αρχη με ζελε στο σπερμα, μετα εξετασεις , ecoli, Ufexil,οχι άλλα συμπτωματα απτα ζελε, ακομα ψαχνομαι εν αναμονη εξετασεων...