11 Ιανουαρίου, 2020, 12:03:46 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαΐου, 2020, 04:51:03 ΜΜ από trend98
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Ηλικία:21
Το παρακολουθώ σχεδόν μισό χρόνο έχοντας διαβάσει αρκετά πράγματα τα οποία με έχουν βοηθήσει, νιώθω την ανάγκη να γράψω κι εγω το δικό μου θέμα, ζητώντας τη γνώμη σας...
Η ιστορία μου λοιπόν ξεκινάει κάπου τον Μάιο του 18,νεα σύντροφος και κάποια στιγμή δοκιμασαμε σεξ χωρίς προφύλαξη...εκει ξεκινούν ολα
Σχεδόν μια εβδομάδα μετά νιώθω μια έντονη εσωτερική φαγούρα στο ύψος της ουρηθρας του πέους. Όντας άσχετος σε όλο αυτό που θα ακολουθούσε, δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και ως πρώτο βήμα ήταν να κάνω πλυσεις με χαμομήλι. Βλέποντας ότι το θέμα επιμένει, αποφασίζω να επισκεφθώ κάποιον ουρολόγο, εντοπίζει με υπέρηχο κιρσοκηλη αριστερά 1ου βαθμού και μια υδροκηλη δεξιά με μερικές επασβεστωσεις από κάποια φλεγμονή που έχω περάσει στην επιδιδυμιδα η οποία είχε μείνει αθεράπευτη (εδώ να τονίσω οτι όντως από πολύ μικρός 16-17 χρόνων, σεξουαλικα ανενεργός τότε, ένιωθα κατά καιρούς ενοχλήσεις στον δεξί ορχι σαν τράβηγμα, περνούσε μετά από κάποια ώρα ή μια μέρα...είχα επισκεφθει μια φορά ένα εφημερεύον νοσοκομείο και ο γιατρός που με είχε ψηλαφησει μου είχε πει πως απλά έχω πολύ ευαίσθητη επιδιδυμιδα και ότι δεν πρέπει να ανησυχώ...δεν προχώρησα όμως ποτέ σε κάποιο υπέρηχο των ορχεων οπότε το πρόβλημα παρέμεινε για πολλά χρόνια) έτσι λοιπόν, εντοπίζει αυτά τα δύο θέματα στους όρχεις μου και προχωρώντας σε δακτυλική εξέταση προστάτη, μου λέει ότι είναι λίγο διογκωμενος και όταν πίεζε ένιωθα έντονη ανάγκη για ούρηση. Κάνω σε γνωστό μικροβιολογικο κέντρο (Eu......ica) καλλιέργεια σπέρματος και καλλιέργεια ούρων οι οποίες βγαίνουν αρνητικες και οι δύο.
Μου λέει λοιπόν ότι πρόκειται για μη μικροβιακη προστατιτιδα χορηγωντας μου vibramycin χάπι για 15 μέρες και libeprosta. Δεν βλέπω κάποια τρελή βελτίωση βελτίωση και ίσα ίσα στα συμπτώματα προστέθηκαν και οι ενοχλήσεις στον προστάτη, η γνωστή αίσθηση μπαλακιου. Αποφασίζω να ψάξω το θέμα καλύτερα, μετά από πολλές αναζητήσεις καταλήγω να επισκεφθώ έναν γνωστό ουρολόγο στη Θεσσαλονίκη.
Στον υπέρηχο εντοπίζει τα ίδια ακριβώς, δεν γίνεται δακτυλική εξέταση προστάτη μιας και φαίνεται να έχει επανέλθει στο φυσιολογικό μέγεθος και κάνουμε και ουροορομετρια η οποία βγαίνει χωρίς κανένα θέμα.
Μου προτείνει να γίνει SPI TEST σε  συγκεκριμένο ανδρολογικο κέντρο και τα αποτελέσματα δείχνουν χλαμύδια.
Η θεραπεία που μου προτείνει λοιπόν είναι rulid 300mg χάπι για ένα μήνα και quercetin 500mg μαζί για ένα μήνα επίσης. (Να επισημάνω ότι η φαγούρα είχε φύγει και είχαν μείνει ως συμπτώματα μόνο το αίσθημα καυσου στην ουρηθρα, τσούξιμο κατά την ούρηση και ενοχλήσεις στον προστάτη ειδικά όταν παρέμενα όρθιος για αρκετες ώρες.) Στις πρώτες δύο εβδομάδες λοιπόν της θεραπείας τα συμπτώματα επιμένουν, όμως συνεχίζω τη θεραπεία έως το τέλος και δια μαγείας ηρεμώ από τα συμπτώματα. Παράλληλα να ενημερώσω ότι η σύντροφος μου επισκέπτεται και εκείνη γυναικολόγο ο οποίος παίρνει κολπικό υγρό εκείνη τη στιγμή και επειδή διαθέτει μικροβιολογικο στο ιατρείο, δεν εντοπίζει κάποιο σμν ή κάτι άλλο. Της λέει λοιπόν ότι πρόκειται απλώς για μύκητες δίνοντας της κάποια αντιβίωση και μερικές κρέμες. Δεν πείστηκα από την αρχή από τις πράξεις του γυναικολόγου, παρ όλα αυτά περιμένουμε να ολοκληρώσει και εκείνη τη θεραπεία της και αποτέλεσμα μηδέν. Ξανά σεξ χωρίς προφύλαξη, ξανά τσούξιμο στην ουρηθρα κατά την ούρηση εγώ χωρίς φαγούρα ή ενόχληση στον προστάτη. Απλώς τσούξιμο κατά την ούρηση. Η σύντροφος μου εντωμεταξύ δεν είχε ΚΑΝΈΝΑ απολύτως σύμπτωμα γι αυτό και δεν είχε καταλάβει τίποτα και γι αυτό και δεν μπορούσαμε να κρίνουμε αν "θεραπεύτηκε" μετά την θεραπεία του γυναικολόγου της.
Το μόνο που μου έχει πει είναι ότι παλαιότερα είχε περάσει κάποιο θέμα με συμπτώματα όπως έκκριση υγρών από τον κόλπο, άσχημη μυρωδιά και τσούξιμο κατά την ούρηση. Είχε πάρει αντιβίωση και μερικές κρέμες και έκτοτε δεν έχει κανένα σύμπτωμα μέχρι και τώρα που γράφω αυτό το κείμενο.
Κλείνοντας λοιπόν, έπειτα από τη δεύτερη φορά που μολύνθηκα, πήρα από μόνος μου vibramycin για 15 μέρες και είδα βελτίωση...παρ όλα αυτά υπάρχουν περίοδοι που η ούρηση μου είναι πολύ καλή χωρίς τσούξιμο και άλλες φορές μου επανέρχεται...
Μενει λοιπόν να επισκεφθώ εκ νέου τον ουρολόγο μου για να δούμε τι θα κάνουμε και η σύντροφος μου κάποιον άλλον γυναικολόγο...
Ζητώ συγνώμη για όλο αυτό το μεγάλο κείμενο απλά ήθελα να αναφέρω όσο μπορούσα λεπτομερώς και συγχωρέστε με για τυχον λάθος ονομασίες σε κάποιες ορολογίες.
Περιμένω τη γνώμη σας...

Γειά σου trend98 και καλως ήρθες στην παρέα! Απο μικρός στα βάσανα, μου θυμίζεις τον εαυτό μου και τις έξυπνες βλακείες που έχω ακούσει κατά καιρούς από πολλά "μέλη της ιατρικής κοινότητας".

μερικά σχόλια για αρχή για να σε βοηθήσω (όσο μπορώ) να ξεκαθαρίσεις το ιστορικό σου.
Αν κατάλαβα, εννοείς ότι μετά την επαφή χωρίς προφύλαξη απέκτησες τα χλαμύδια τα οποία δεν κατάφεραν να σου ανιχνεύσουν σε πρώτη φάση.
Η κιρσοκήλη και η υδροκήλη αν και συμμετέχουν στην συνολική κατάσταση, δεν έχουν καμία σχέση με τα χλαμύδια. Αν καταλαβαίνω καλά, είχες τα πρώτα συμπτώματα στα 16-17 λόγω κιρσο/υδροκήλης και στην συνέχεια ήρθε το σμν να επιδεινώσει την κατάσταση.
Απασβεστώσεις σου βρήκαν στον προστάτη?
Σαν γενικός κανόνας, το τσίμπημα/τράβηγμα/κάψιμο/τσούξιμο και λοιπά ανεξήγητα συμπτώματα οφείλονται σε φλεγμονή. Είναι αρκετά δύσκολο να τα διαχωρίσεις στο κεφάλι σου (τουλάχιστον ήταν για μένα στα πρώτα στάδια). Τι εννοώ: Πονάω ή τσιμπάει? Κουράστηκα από το περπάτημα/ποδόσφαιρο/κουβάλημα/πολλές ώρες στον υπολογιστή ή καίει? Κλπ..

Στο θέμα τώρα να σου πω τι δεν μου κολλάει. Λές ότι εσύ έχεις τα χλαμύδια, η σύντροφος δεν έχει τίποτα. Ενώ κάνετε συχνά ελεύθερο σεξ. Μιλάμε για σμν που δεν κάθονται και περιμένουν και διαλέγουν σε ποιον θα εμφανιστούν και σε ποιόν όχι.

Πυοσφαίρια σου βρήκε κάποια εξέταση? Άλλο μικρόβιο? Σπερμοδιάγραμμα έκανες? Αν ναί, σε τι κατάσταση είναι το σπέρμα σου?

Επίσης η διάγνωση της μη μικροβιακής προστατίτιδας ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι είναι βλακεία όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές στο φόρουμ. Χρόνιο πυελικό άλγος έχεις και αυτό μάλλον είναι το μόνο σίγουρο μετά από πέντε χρόνια. Όλα τα υπόλοιπα είναι υπό συζήτηση.Ανάγκη για ούρηση έχεις όταν με κάποιο τρόπο πιέζεται ή γεμίζει η ουροδόχος κύστη. Οπότε αν ψάξεις την ανατομία της περιοχής θα δεις ότι δεν θες να ουρήσεις από τον προστάτη.

Νομίζω ότι με ασφάλεια μπορούμε να κάνουμε δύο υποθέσεις: Είτε θα πρέπει να αναζητήσεις νευρομυικά αίτια για τα συμπτώματά σου, είτε υπάρχει κάποιο μικρόβιο που δεν έχει ανιχνευθεί μέχρι τώρα. Οπότε περνάμε στην Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα (ή όπου βρίσκεται αυτό το μικρόβιο-επιδιδυμίδες, όρχεις, κύστη κλπ).

Μια ακόμα ερώτηση: Ποιά είναι η δεύτερη φορά που μολύνθηκες?
Τέλος για την σύντροφο. Και η δική μου κατά καιρούς είχε ελάχιστα συμπτώματα. Πιο πολύ λόγω άγχους. Πολύ παρόμοια με αυτά που περιγράφεις για την δική σου. Μύκητες μπορείς να "κολλήσεις" ακόμα και από τη θάλασσα και αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις συμπτώματα. Μια δυνατή φαγούρα ή κολπικές εκκρίσεις για σύντομο διαστημα περνάνε με ήπια αγωγή. Αντιβίωση στη χειρὀτερη. Πραγματικά μια γυναίκα μπορεί να έχει μέσα στο χρόνο διάφορα θέματα που να είναι σχεδόν άκακα αν ακολουθήσει καλές συνθήκες υγιεινής. Και δεν εννοώ κολπικές πλύσεις με μπεταντιν!

Ο κόλπος, η κύστη, ο προστάτης, το έντερο είναι ότι και το στόμα ή τα αυτιά μας. Δεν μπορούν (και δεν πρέπει) να είναι στείρα μικροβίων. Για αυτό το λόγο έχουμε το ανοσοποιητικό μας για να κρατάει τα μικρόβια εκεί που πρέπει και να μην τους επιτρέπει να πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα. Τα πιο πολλά από αυτά τα όργανα λειτουργούν ως "αποχέτευση" για να μπορούμε να ξεφορτωνόμαστε ότι είναι κακό ή δεν το χρειαζόμαστε πλέον! Τα πάντα εν σοφία εποίησε!
Προχωράμε λίγο την συζήτηση, αλλά λύσε μου πρώτα τις απορίες που σου έγραψα. Νομίζω ότι με ένα νέο κύκλο εξετάσεων θα έχεις πολύ καλύτερη εικόνα για να αποφασίσεις τα επόμενα βήματα!



Καλησπέρα santan και ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.
Λοιπόν ας τα πάρω ένα ένα...
1.ναι σωστά, τα συμπτώματα ήρθαν μετά την πρώτη ελεύθερη επαφή με τη κοπέλα μου.
2. Τη κιρσοκηλη μου έχουν πει την έχω από τότε που έχω γεννηθεί. Παρ όλα αυτά δεν γνώριζα για καμιά απο τις 2 μέχρι πριν μερικούς μήνες που έκανα την πρώτη εξέταση σε ουρολόγο με υπέρηχο. Απλώς είχα πάντα αυτή την ενόχληση δεξιά στην επιδιδυμιδα και όπως είχα γράψει είχα επισκεφθεί μια φορά ένα εφημερεύον νοσοκομείο και ο ιατρός με τη ψηλαφηση δεν είχε βρει κάτι, απλώς μ είχε πει έχεις πολύ ευαίσθητη επιδιδυμιδα κ δν είναι κάτι. Οπότε είχα συνδέσει αυτή την ενόχληση με το ότι ερχόταν όταν φορούσα στενά παντελόνια η εσώρουχα. Δεν την είχα συνέχεια, ανά περιόδους μου εμφανιζόταν. Την πρώτη της εμφανιση αν θυμάμαι καλά μπορεί να την έκανε και στα 14 μου. Εχει να μου εμφανιστεί από τότε που πήρα τη πρώτη θεραπεία στον πρώτο ουρολόγο (ίσως έκανε δουλειά το vibramycin). Αλλά δεν είχα ποτέ καμία ενόχληση ούτε στην ούρηση ούτε στον προστάτη.
Οι ενοχλήσεις λοιπόν που αφορούν το τωρινό μου βασανο έρχονται τον Μάιο του 19.(στο πρωτο μου κείμενο έχω γράψει από το 18,λαθος μου.)
Οποτε συνοψίζοντας τον Μάιο που μας έρχεται κλείνω ένα χρόνο με τα συμπτώματα του Χ.π.α.
3.Επασβεστωσεις στον προστάτη δεν βρέθηκαν από κανέναν ουρολόγο. Οι πρώτες καλλιέργειες σπέρματος και ούρων με τον πρώτο μου ουρολόγο, έβγαιναν όλες αρνητικές. Ο μόνος που εντόπισε χλαμύδια ήταν ο κ. Ζουμπος ο 2ος ουρολογος μου μέσω ενός SPI TEST χλαμυδιων. Μετά τη θεραπεία που μου έδωσε (rulid & quercetin για ένα μήνα) ήμουν καλά, απλώς είχα ένα ελαφρύ τσούξιμο κατά τη διάρκεια της ούρησης.
4.δεν έχει βρεθεί κανένα άλλο μικρόβιο. Πυοσφαιρια δεν γνωρίζω με σιγουριά αν είχαν βρεθεί η όχι, δεν μου είχε αναφέρει κανένας από τους δύο ουρολογους για αυτά. Σπερμοδιαγραμμα δεν έχω κάνει γιατί είχαμε πει να το κάνω αφού τελειώσω την αντιβίωση αλλά μετά το άφησα λίγο στον αέρα η αλήθεια είναι. Προσεχώς θα επισκεφθώ τον ουρολόγο μου και θα κάνω ξανά καλλιέργειες, εξετάσεις, τα πάντα.
5. Η δεύτερη φορά που μολύνθηκα είναι πριν κάτι μέρες, γι αυτό άλλωστε μπήκα και στη διαδικασία να γράψω και το δικό μου ιστορικό εδώ...αυτη τη δεύτερη φορά λοιπόν νιώθω τσούξιμο πριν ξεκινήσει η ούρηση, κάψιμο όταν νιώθω ότι θέλω να ουρησω, ένα κάψιμο στο περινεο ή στον προστάτη (μάλλον το δεύτερο) και για πρώτη φορά δυσφοριες στη βουβωνικη περιοχή και στη περιοχή της πυελου γενικότερα. Έχω ξεκινήσει vibramycin και έχω δει βελτίωση και σκέφτομαι να τη συνεχίσω για 10μερες ακόμη και να δω πως θα γίνω.

Η κοπέλα μου σίγουρα κάτι έχει. Απλώς ο γυναικολόγος της επραξε λάθος που δεν της έκανε καλλιέργειες. Παρ όλα αυτά παραμένει χωρίς κανένα απολύτως σύμπτωμα. Τις επόμενες μέρες θα μπει και εκείνη σε σειρά και θα αρχίσει τις εξετάσεις και ελπίζω να της βγει κάτι και να μη γίνει όπως σε μένα που έβγαιναν όλα αρνητικά.
Από κει και πέρα φτάνω στο σημείο που ειμαι τώρα και θέλω να πω ότι όλο αυτό είναι και λίγο δικό μου φταίξιμο διότι δεν έχω επιμείνει στο να κάνει εξετάσεις και καλλιέργειες η κοπέλα μου. Οπότε γίνομαι εν μέρη καλά, δεν κάνουμε ελεύθερο σεξ, όμως μια στις τόσες φορές που τυχαίνει να γίνει ελεύθερο, εγώ τη "ξαναπατάω".
Απλώς διαβάζω πάρα πολλά εδώ μέσα και η αλήθεια είναι είμαι πεσμένος ψυχολογικά πάρα πολύ...γιατί απ ότι καταλαβαίνω είναι ένα πράγμα που δεν ξεμπερδεύεις ποτέ ή για να γίνει πρέπει να σπαταλησεις πολλά χρήματα σε διάφορες μεθόδους και πάλι παραμένει ένα μεγάλο ερωτηματικό. Οπότε με τρομάζει η ιδέα ότι ίσως και να το έχω μια ζωή αυτό από κει που ήμουν καλά και δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα, δεν γνώριζα καν τι και που είναι ο προστάτης και δεν ξέρω αν μπορεί να με επηρεάσει αργότερα όταν θα θέλω να κάνω παιδιά.

Επισης θέλω να θέσω μια ερώτηση που δεν την έχω κάνει σε κανέναν ουρολόγο τόσο καιρό...υπαρχει περίπτωση να το κολλήσω εγώ σε κάποια άλλη κοπέλα στο μέλλον; αν υποθέσουμε βέβαια ότι θα φτάσω σε ένα καλό σημείο θεραπείας χωρίς συμπτώματα ή με λίγα (όπως πχ μου είχε μείνει το μικρό τσούξιμο στην ούρηση).

Ελπίζω να κάλυψα όσο μπορούσα τα κενά...

Γεια σου και πάλι trend98.
1. Πάμε λίγο να ξεχάσουμε τα ουρολογικά.

Φαντάσου λοιπόν ότι δεξιά και αριστερά κάτω από την κοιλιά και κάθετα από την κοιλιά προς τους όρχεις έχεις δύο λαστιχα ποτίσματος. Από αυτά περνάει αίμα, και πάλι ας υποθέσουμε 1 λίτρο το λεπτό όταν είσαι υγιής. Κιρσοκήλη έχεις όταν τουλάχιστον ένα από αυτά τα λάστιχα ποτίσματος (και λένε ότι συνήθως είναι το αριστερό) διαστέλλεται και γίνεται πιο φαρδύ. Ας πούμε δύο φορές σε διάμετρο από το λάστιχο ποτίσματος. Αυτή η κιρσοκήλη πρέπει να διορθωθεί συνήθως όταν το "λάστιχο" έχει γίνει τόσο φαρδύ που πλέον το 1 λίτρο αίματος ανα λεπτό δεν μπορεί να πάει στον προορισμό του και πάει να γυρίσει πίσω (αναστροφή ροής). Πολύ απλουστευμένα. Από το έχω κιρσοκήλη λοιπόν, μέχρι πάω για χειρουργείο θα πρέπει να κουβαλάς πολλά βαριά πράγματα, να σκίζεσαι στο γυμναστήριο κλπ. Μέχρι να υπάρχει όμως τεκμηριωμένος λόγος για να ασχοληθεί ο γιατρός μαζί της δεν την πειράζεις. Τα στενά ρούχα να την δημιούργησαν? Δεν το ξέρω. Είναι τόσο απλό? Όχι βέβαια, αλλά αν κρατήσεις αυτό στο μυαλό σου θα αποφύγεις ενα αχρείαστο χειρουργείο και πολύ ταλαιπωρία.
Η υδροκήλη είναι κάτι άλλο. Για μένα έρχεται και φεύγει. Είναι υγρό στο όσχεο. Στο σακούλι που έχει μέσα τους όρχεις. Δεν είναι ούρα, αίμα ή σπέρμα. Είναι ένα υγρό που μάλλον σχεδόν "φυσιολογικά" κατεβαίνει από την κοιλιά μας και για κάποιους λόγους συνυπάρχει με τις παθήσεις και συμπτώματα που συζητάμε. Εκνευριστικό μέν αλλά ίσως το πιο "αθώο" δε. Οπότε, κιρσο/υδρο καλύτερα είναι να συνεκτιμηθούν με τα υπόλοιπα με ένα έγχρωμο υπέρηχο οσχέου/κοιλίας (αλλιώς triplex/doppler) και μπορείς να το κάνεις στα περισσότερα διαγνωστικά κέντρα που προσφέρουν υπέρηχους.

Έχω μια ερώτηση όπως προχωράμε. Όπως είπα μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν 20+ χρόνια. Τι εννοείς "Μετά τη θεραπεία που μου έδωσε (rulid & quercetin για ένα μήνα) ήμουν καλά, απλώς είχα ένα ελαφρύ τσούξιμο κατά τη διάρκεια της ούρησης."Τι καλό είχε αυτό το τσούξιμο, μάλλον τι καλύτερο είχε από το προηγούμενο?
Τα πυοσφαίρια δεν είναι η απόλυτη ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά, αλλά είναι μια καλή αρχή για τον έμπειρο ουρολόγο να "πονηρευτεί" ότι κάτι πρέπει να ψάξει παραπάνω.

Και εδώ μια επιπλέον άποψη-συμβουλή: Όταν έχω να κάνω με γιατρούς ειδικά, γιατρός για εμένα είμαι εγώ. Εγώ ξέρω τι έχω και που πονάω. Όχι ο γιατρος. Δυστυχώς. Ακόμα και ο καλύτερος γιατρός δεν μπορεί να μοιραστεί τον πόνο του ασθενή του. Και αλλίμονο αν το έκανε για κάθε ασθενή που βλέπει. Άρα, γυρίζουμε πίσω στα πρώτα χρόνια της ζωής μας και ακολουθούμε την μόνη μέθοδο που μας δίδαξε όσα ξέρουμε. Γιατί. Γιατί γιατρέ αυτό είναι έτσι? Γιατί γιατρέ αυτό που βρήκαμε σημαίνει αυτό? Δεν θα μπορούσε να σημαίνει κάτι άλλο? Και προς θεού δεν επιτρέπουμε σε κανένα να κάνει expectation management. Δηλαδή τώρα πονάς λιγότερο άρα είσαι καλά τελειώσαμε. Πρέπει να μην πονάω για να είμαι καλά. Αν πονάω δεν είμαι καλά. Τί έχω γιατρέ μου? Τίποτα? Αλλά εγώ πονάω! Άρα? Είμαι τρελός? Όλα στο μυαλό μου? Ελπίζω να καταλαβαίνεις το πνεύμα της τοποθέτησής μου.

Τα χλαμύδια "περνάνε". Τα κονδυλώματα από την άλλη όχι. Είσαι πάντα φορέας. Αρκεί να είσαι 100%, ψέματα, 1000% βέβαιος ότι τα έπιασες τα ξαπόστειλες και δεν ξαναήρθαν. Που σημαίνει κάθε ένα διαστημα νεες εξετάσεις. Όπως επίσης, τα χλαμύδια κολλάνε. Αν πας σήμερα με οποιαδήποτε υγιή γυναίκα, αυτή (θεωρητικά) αύριο θα έχει χλαμύδια. Αν μέσα σε ένα διάστημα δεν έχει, και δεν έχει πάει με κανέναν άλλον, αυτό τι σημαίνει? Ότι αυτή η διαγνωστική εξέταση δεν μπορεί να γίνει! :) Το συμπέρασμα όμως είναι ότι και οι δύο πρέπει να περάσετε ένα πακέτο εξετάσεων για να είστε σίγουροι. Και μήν ξεχνάς ότι ίσως τα χλαμύδια να είναι χειρότερα για την συντροφο σου από ότι είναι για σένα καθώς μπορούν να χαλάσουν και την υγιεία και την γονιμότητά της. Άρα για να απαντήσω στην τελευταία σου ερώτηση, μάλλον όχι, δεν υπάρχει κίνδυνος να τα κολλήσεις σε άλλη γυναίκα, εφόσον όμως βεβαιωθείς 1000% ότι έφυγαν.
Κάτι ακόμα πολύ σημαντικό. Έχεις συμπτώματα για λιγότερο από ένα χρόνο. Αν και τυπικά για να περάσεις στην "χρόνια" πλευρά της προστατίτιδας πρέπει να έχεις συμπτώματα για 1-3 μήνες, είσαι ακόμα "νέος". Με σωστές κινήσεις μπορείς να ξεφύγεις και να ζήσεις μια απόλυτα φυσιολογική ζωή. Θα σου έλεγα όμως να μην κάνεις δύο σημαντικά λάθη. Στη θέση σου δεν θα δεχόμουν ένα τσιμπηματάκι/καψιματάκι/πονάκι ως φυσιολογικό όπως σου έγραψα και παραπάνω. Ή ακόμα χειρότερα, δεν θα "καθρέφτιζα" τα συμπτώματα και τις διαγνώσεις των άλλων. Να σου πω μια μικρή ιστορία. Φεύγοντας από τον ουρολόγο μου λέει κάποια στιγμή: Κάνε και αυτές τις 3 αιματολογικές, χωρίς καμιά εξήγηση. Το ψάχνω, δείκτες καρκίνου. Μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα? Είχα καρκίνο. Τα αποτελέσματα? Καθαρά. Ξέρεις πόσους μήνες μου πήρε να σκέφτομαι μήπως να τις ξανακάνω για την περίπτωση που είχαν βγεί λάθος??? Τα συμπεράσματα δικά σου.

Ψυχολογικά. Ωραίο θέμα έθιξες. Στο (5) περιγράφεις λοίμωξη. Και να υποθέσω ότι έχεις και κάποια συμπτώματα κατά την επαφή?
Μετά από πολύ ψάξιμο για αρκετό καιρό βρήκα επίσημες έρευνες που περιγράφουν την χημεία της προστατίτιδας πολύ κοντά με αυτήν της κατάθλιψης. Που σημαίνει ότι τις "ζόρικες" μέρες με τα πολλά συμπτώματα, η σεροτονίνη μας βρίσκεται σε παρόμοια επίπεδα με κάποιον που έχει διαγνωστεί με κατάθλιψη. Εμείς όμως δεν έχουμε κατάθλιψη. Έχουμε συμπτώματα και ένα σύστημα που δυσλειτουργεί. Ε και θα μου πείς. Απλά δεν έχεις κατάθλιψη. Οφείλεις να το αντιληφθείς και να το αντιμετωπίσεις ανάλογα. Να μπορέσεις να βρεις την άκρη.
Ελπίζω να σε κάλυψα μέχρι ένα σημείο, ότι θέλεις συνεχίζεται η κουβέντα!


Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Για να απαντησω στην ερώτηση σας όσον αφορά τη θεραπεία, εννοώ ότι μετά το πέρας της θεραπείας δεν είχα τα συμπτώματα της λοίμωξης που είχα όπως έχω κ τώρα. Είχαν φύγει δηλαδή οι ενοχλήσεις στον προστάτη και η αίσθηση καψίματος που είχα. Αυτό θέλω να πω με το ήμουν καλύτερα...
Απλως με προβληματιζε το rulid, γιατί μετά από πολλές αναζητήσεις σε διάφορα σημεία, δεν είχα διαβάσει κάπου ή να το προτείνει κάποιος για την αντιμετώπιση των χλαμυδιων...μονο για Chlamydia pneumoniae διάβαζα παντού...εσεις έχετε κάποια εμπειρία με το rulid?
Επίσης μερικές ακόμα ερωτήσεις που έχω (μιας και δεν μπορώ να βρω το δικό σας ιστορικό - δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου-) ειναι: πως "μολυνθηκατε" εσείς αρχικά; όμοια περίπτωση με τη δική μου;
Επίσης τώρα σε τι σημείο έχετε φτάσει; εχετε θεραπευτεί; αν όχι τι συμπτώματα σας έχουν μείνει και αν παίρνετε ακόμη κάποιες θεραπείες

Καλημέρα trend98
καταρχήν ο πληθυντικός δεν χρειάζεται  8)

Κατάλαβα τι εννοείς. Απλά τα συμπτώματα όποια και όσα κι αν είναι είναι συμπτώματα. Οπότε στο γενικό πνεύμα της απάντησης που σου έγραψα ο γενικός κανόνας λέει: είμαι καλά=δεν πονάω, πονάω=τι έχω?
Δυστυχώς για το συγκεκριμένο φάρμακο δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς δεν το έχω πάρει.

Βρήκα πολύ γρήγορα αυτό στο pubmed (εκεί που δημοσιεύονται πολλές αν όχι οι περισσότερες έρευνες)
Κώδικας [Επιλογή]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8522242 και μιλάει για την χρήση του για χλαμύδια σε γυναίκες. Επίσης
Κώδικας [Επιλογή]
https://erx.gr/p/z/?type=spc&bcode=2801967305010 στην περιγραφή του φαρμάκου τα χλαμύδια περιλαμβάνονται. Αν θες το ψάχνουμε παραπάνω. Μην ξεχνάς ότι σημαντικότερο από το φάρμακο είναι η διάγνωση.

Κώδικας [Επιλογή]
https://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=1190.0 μπορείς να δεις το ιστορικό μου. Θα μπορούσε να είναι όμοια περίπτωση αν και πολύ αμφιβάλλω. Είχα ελεύθερες επαφές, πολλοί και πολλές γύρω μου μιλούσαν για σμν αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ξεκίνησε. Είχα συχνοουρία από την εφηβεία. Πέρασαν αρκετά χρόνια για να καταλάβει κάποιος ότι όντως κάτι δεν πάει καλά. Με συμπτώματα για μια περίοδο 10-15 χρόνων ουρολόγοι με διώχνανε καθώς ήμουν καλά. Δες το ιστορικό κι αν έχεις απορίες εδώ είμαι. Οπότε όταν κάποιος γιατρός κατάλαβε, η κατάσταση ήταν χάος. Χειρούργησα μια πέτρα (συγκέντρωση ασβεστίου μέσα στον ένα όρχι) και πέρασα τους "απαραίτητους" μήνες αγκαλιά με τα φάρμακα.
Σήμερα είμαι καλά (όχι γιατί είμαι αλλά γιατί δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς) και αντιμετωπίζω ότι μου έρχεται "εναλλακτικά". Πολύ συνοπτικά τύπου φυσιοθεραπείες (TENS) και βελονισμός. Για να μην σε μπερδέψω όμως ούτε και να σε φοβίσω για αυτά τα εναλλακτικά θα γράψω κάποια στιγμή ξεχωριστά. Κάθε περίπτωση trend98 δεν είναι όμοια με την προηγούμενη και ότι δούλεψε ή δεν δούλεψε για έναν άνθρωπο δεν σημαίνει ότι θα συμβεί το ίδιο με άλλους.


Καλησπέρα santan.
Θα συνεχίσω προς το παρόν με vibramycin και libeprosta έως ότου επισκεφθώ τον ουρολόγο μου.
Θα επανέλθω όταν θα κάνω τις εξετάσεις..
Έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό προβιοτικο για τη προστασία του εντέρου; χρησιμοποιώ τα ferzym bio.
Επίσης θέλω να κάνω και μια καλλιέργεια προστατικου υγρού, δεν το έχω κάνει ποτέ. Μήπως δεν είναι τόσο απαραίτητο;

Τελος, σε ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές, χρειαζόμουν τη βοήθεια - στήριξη από κάποιον που γνωρίζει τι εφιάλτης είναι αυτό το πράγμα.
Θα επανέλθω με τις νέες εξετάσεις όπως είπα. Καλή συνέχεια μέχρι τότε

trend98 ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο ;)
ότι προβιοτικό πάρεις καλό είναι. Μίλα με τον φαρμακοποιό σου και ζήτα τι καλύτερο έχει να σου προτείνει. Πρόσφατα που έπρεπε να πάρω αντιβίωση και δεν έβρισκα καλά προβιοτικά πήρα actimel. Ρόφημα σε μικρό μπουκαλάκι. Ελλάδα θα βρεις τα πάντα όμως. Δεν έχει σημασία η μάρκα.

Καλλιέργεια προστατικού υγρού να κάνεις. Από το σπέρμα έχεις καλύτερη εικόνα. Να σου θυμίσω εκτός από τα χλαμύδια, που πιθανόν στη θέση να έκανα και δεύτερη εξέταση σε άλλο εργαστήριο για να τα επιβεβαιώσω, και το τριπλεξ/εγχρωμος υπέρηχος μπορεί να δείξει πολλά. Και μην ξεχνάς την βασική αρχή: ΓΙΑΤΙ??? Είναι λογικό αυτό που ακούω? Αν όχι ή δεν το κατάλαβα καλά ή είναι λάθος.
Καλή τύχη και καλή υπομονή! Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Και βέβαια τα λέμε πάλι όποτε και για ότι θες!