#15 16 Ιουλίου, 2013, 11:32:24 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου, 2013, 09:34:53 ΠΜ από aaa
Hyper Ban: Ακου να σου πω. Πρώτον να είσαι ήρεμος στις απαντήσεις σου, δεν προσφέρεις τίποτε με τη συμπεριφορά σου. Γενικώς βέβαια και στο φορουμ δεν προσφέρεις γενικώς.
Δεύτερον δεν διαβάζεις και σωστά, δεν λέω ότι θα μολυνθεί η ουρήθρα, αλλά η άκρη της θα μπορουσε πιθανόν να εποικισθεί και θα βγει ψευδώς η καλλιέργεια θετική σε εντερόκοκκο. Ποτέ δεν περίμενα να έλθω σε επιστημονική αντιπαράθεση με έναν σαν εσένα. Προς πληροφόρηση σου εχω περάσει Αθήνα με την πρώτη ιατρική, τελείωσα αμέσως, έχω διδακτορικό και διεθνείς δημοσιεύσεις στο medline
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παράθεση από: pk στις 16 Ιουλίου, 2013, 11:30:02 ΜΜ
Εχω απογοητευτεί αρκετά από κάποια πραγματα και νοοτροπίες που βλέπω εδω μέσα.

1.Προσπαθώ να σας πω να πηγαινετε ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΑ, ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ και με ΠΛΗΡΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ σε εναν επαγγελματια υγειας που θα επιλέξετε τελικά.

3. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να ψαχνετε πράγματα στο ιντερνετ και να αυθυποβάλεστε ότι τα εχετε χωρίς να εχετε ρωτησει το γιατρό- γιατρούς σας.

4. Τηρείστε τις διαδικασιες που σας λένε οι θεράποντες ιατροί σας.

....τώρα να διαβάζω πράγματα που με κάνουν Ψ...δεν θα το κάνω, δεν ξαναγράφω.....

Αγαπητέ Πάνο το ποστ σου είναι ακατανόητο, αλλαζονικό, προκλητικό και απογοητευτικό. Ομοίως -χωρίς να έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου μου- να σε πληροφορήσω πως μου είναι παντελώς αδιάφορο αν θα ξαναγράψεις ή όχι. Όμως:

-Το να γενικεύεις απευθυνόμενος σε όλο το forum που αυτή τη στιγμή έχει εκατόντόσα άτομα είναι βλακώδες. Αν διαφωνείς με κάποιον συγκεκριμένο μπορείς να του απαντήσεις επί των σημείων που διαφωνείς. Ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του και κανείς δεν υποχρεούται να υϊοθετήσει τις δικές σου.

-Το να λες στο forum ότι δεν θα ξαναγράψεις επειδή κάτι που έγραψε κάποιος ή κάποιοι δεν σου άρεσε μου θυμίζει κακομαθημένο παιδάκι-ξερόλα που πιστεύει ότι αυτό είναι καλύτερο από όλα τα άλλα. Πίστεψέ με δεν τιμωρείς κανέναν. Εγώ προσωπικά που έχω χάσει μέρες να γράφω εδώ θα έπρεπε να έχω κόψει τις φλέβες μου όποτε διαβάζω μαλακίες ή κάτι που διαφωνώ ή κάτι που με απογοητεύει γιατί δείχνει ότι αυτός που γράφει δεν έχει καταλάβει ή διαβάσει τίποτα από αυτά που με κόπο έχω προσπαθήσει να του πω.

-Το να συμβουλεύεις τα παιδιά να μην ψάχνουν και να ακούνε μόνο τον γιατρό τους για μια πάθηση στην οποία τα περισσότερα παιδιά έχουν δοκιμάσει 4-5 ουρολόγους χωρίς αποτέλεσμα ή ακούσανε "μάθε να ζεις με αυτό" ή "είναι στη φαντασία σου" είναι προκλητικό. Και εν πάση περιπτώσει αν είσαι αυτής της άποψης, τότε εσύ γιατί ψάχνεις στο ιντερνετ και γιατί κάποια στιγμή γράφτηκες σε αυτό το forum?

-Αν εν πάση περιπτώση με κάποιον από τους γιατρούς και τη μεθοδολογία που εμπιστεύεσαι τόσο δεις προκοπή και γίνεις καλά, μπες και μοιράσου την εμπειρία σου με όσους θέλουν να σε καταλάβουν και σταμάτα να ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι. Ο καθένας είναι ελεύθερος για τον εαυτό του να πειραματιστεί και να κάνει ότι καταλαβαίνει.

Με ευχές για καλή ανάρρωση και σε σένα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

aaa χαλάρωσε, δεν νομίζω ότι ο Hyper σε αμφισβήτησε, ούτε είπε κάτι τρομερό, ούτε ήρθε σε αντιπαράθεση μαζί σου. Αυτό που ανέφερες (το οποίο προσωπικά το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρον και πιστεύω το ίδιο κι ο Hyper) είναι όντως αστείο, τουλάχιστον σε μη γιατρούς. Το στυλάκι του είναι αυτό, χιουμορίστας και κυνικός απλά μερικές φορές η γραπτή επικοινωνία δημιουργεί παρεξηγήσεις.

Παρεπιπτόντως είσαι από τα παλαιότερα μέλη εδώ και -αν και έχουμε συχνά διαφωνήσει στη θεώρηση- θεωρώ τη συμβολή σου πολύ σημαντική και είμαστε τυχεροί που σε έχουμε εδώ και μοιράζεσαι τις γνώσεις σου μαζί μας. Όμως θα ήταν αδικία να μην σε διορθώσω στο ότι η συμβολή του Hyper στο forum είναι από τις μεγαλύτερες.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#18 17 Ιουλίου, 2013, 12:39:43 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου, 2013, 12:54:48 ΠΜ από pk
Για την ακριβεια εγραψα οτι αυτα που ψαχνουν να τα κουβεντιαζουν με τους θεραποντες ιατρούς (πιθανώς και διαφορων ειδικοτητων) που αυτοί επιλέγουν τελικά..., ΔΕΝ εγραψα να μην ψαχνουν, ουτε να μεινουν με ενα γιατρό....και ειπα οτι το disclaimer ισχυει


Eπίσης παραθετω:

"Παιδες ειναι καταπληκτικη η δουλεια που κανετε εδω και η αναζητηση και ανταλλαγη γνωσης.

Επειδή εχω περασει περιοδους ιατρου του ιντερνετ....και δε λεω οτι αυτό γινεται σ αυτό το φοβερό site....καλό ειναι να μοιραζεστε αυτες τις σκεψεις με το γιατρο σας....εγω ας πουμε ρωτησα ενα γνωστό μου δερματολόγο-φίλο και μου ειπε......για τα παραπανω που γραφονται περι μυκητων...

ενα ιατρικό πρόβλημα διαπιστώνεται
1.από το ιστορικό
2.απο φυσική εξεταση
3. εαν χρειαζεται εργαστηριακή εξεταση
4. με συνδυασμο των 1,2,3 ΚΑΙ διαφορική διάγνωση.

και με βαση τα 1,2,3,4 γίνεται η θεραπεια και ο επανελεγχος ωστε μετα να προκυψει η πλήρης ιαση ή ο έλεγχος- συντήρηση του όποιου χρόνιου προβλήματος....

ειτε τα προβλήματα ειναι οργανικά-λοιμοξιολογικά ειτε ειναι νευρολογικά-νευροπαθητικά ειτε ειναι ψυχολογικά-ψυχιατρικα.

και μου ειπε οτιδηποτε πεφτει στην αντίληψη του ασθενούς να ρωταει το γιατρό...αλλά να μη γινεται ο ιδιος γιατρός γιατί κατανταει αυτιστικός και χανει την επαφή με το τί ειναι αλήθεια, τί ισχύει και τί τον αφορά πραγματικά....

υγ. Πηγα στο δερματολογο γιατι εκανα βαλανοποσθιτιδα απο το prixina....μου εδωσε μια αλοιφη και με ωραιο τροπο μου εξηγησε τι εχω και τι ΔΕΝ εχω και μ εστειλε στο καλό....

Επιμενω: γιατρος-εξετασεις-θεραπεια- κουβεντα για αποριες/φοβους/ό,τι πεφτει στην αντίληψή μας....και νικη!

υγ. Εδω με συστημα και διαδικασιες σωστες εχουν νικηθει ακομα και καρκινοι, αρκει ασθενης και γιατροι να τηρουν τα ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ!

Δ. ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα

1. Απαραιτητα ελεγχος σε δυο κεντρα που να εχουν τις καταλληλες υποδομες.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Κατα τη γνωμη μου παθολογο -ουρολογο-γαστρεντερολογο- μικροβιολογο-ορθοπεδικό-οφθαλμιατρο. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι. Ιδιαιτερο και κομβικο ρολο για σωστη οργανωση των επομενων κινησεων παιζει ο σωστος παθολογος.

7. Δεν εμπλεξα ουτε με πανεπιστημιακους καθηγητες ουτε με ακατανηδες.

8. Θελει και νοητικη-ψυχολογικη προσπαθεια και προπαντων ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΜΑΧΗ= ΒΙΩΣΙΜΗ ΝΙΚΗ!

DISCLAIMER

Τα παραπανω ειναι αυστηρα προσωπικες διαπιστωσεις-αποψεις βασιζομενες στην προσωπικη μου εμπειρια και την κλινικη κατασταση μου και μονο. Σε καμια περιπτωση δεν προτρεπω ή συμβουλευω κανεναν να κανει οτιδηποτε απο τα ανωτερω ουτε κατεχω επιστημονικη γνωση και αρτιοτητα. Μην παρετε στα σοβαρα ή ως επιστημονικο δεδομενο τιποτα απ οσα εχω γραψει. Απλα ανταλλασω προσωπικες εμπειριες.Τα θεματα υγειας ειναι σοβαρα πραγματα και διαφορετικα για τον καθενα. Και καθενας θα αναζητησει με δικια του εξ ολοκληρου ευθυνη τα στοιχεια, τους τροπους, τις διαδικασιες και την αγωγη βασιζομενος στον επαγγελματια υγειας οπου  αυτοβουλα θα αποφασισει να αποτανθει για το οποιο προβλημα-απορια αντιμετωπιζει".

Περαστικά σε όλους μας και καλό καλοκαίρι παιδιά.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα.

1. Δεν ειμαι γιατρός, ούτε manager γιατρών, δεν εχω ιαθεί πληρως, και ΔΕΝ συμβουλευω κανεναν να κανει τίποτα, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του, ΜΗΝ πάρετε ως θεσφατο τίποτα από τα παρακατω.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι.

7. Εχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για κοινά μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ.

8. Nευρομυικά θέλει πολλή φροντίδα, θέλει ψάξιμο και αισιοδοξία.

#19 17 Ιουλίου, 2013, 09:15:25 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου, 2013, 09:33:31 ΠΜ από aaa
Καλά πως δημιουργούνται οι επιμολύνσεις;  (επιμολύνσεις: έτσι λέγονται οι ψευδείς λοιμώξεις του δείγματος, δηλαδή μόλυνση του δείγματος με θετική καλλιέργεια αυτού χωρίς αυτό όμως να είναι μολυσμένο). Ένα-δύο μικρόβια θέλει για να γίνει τελικά η καλλιέργεια με τις αποικίες που βλέπετε. Φυσικά τα μικρόβια υπενθυμίζω (αφού το βρίσκετε αστείο!) ότι είναι μικροσκοπικά! Δηλαδή δεν τα βλέπεις δια γυμνού οφθαλμού, μπορεί να είναι σε ορισμένες περιπτώσεις και στον αέρα!

Προσωπική εμπειρία: Μετά 6μήνες που ήμουν πλήρως καλά κανόνισα να κάνω καλλιέργεια σπέρματος. Όμως συνέπεσε με εφημερία, ξύπνησα το πρωί πήγα τουαλέτα, σκουπίστηκα πολύ καλά και με χαρτί με νερό, πλύθηκα στο πέος μόνο (γιατί δεν ήμουν σπίτι), άλλαξα εσώρουχο (το πλήρες ντουζ το ειχα κάνει πριν 12 ώρες). Πήγα για την καλλιέργεια και να ο εντερόκοκκος! Είχα κάνει και pcr για χλαμύδια και ήταν αρνητική. Έκανα μετά καλλιέργεια κοντά στο σπίτι μου με τo άψογο μπάνιο που περιέγραψα και αμέσως μετά δείγμα στο κυπελάκι και φυσικά βγήκε αρνητική. 
Όσο για τον Λούκα θα διαλέξουν αντιβίωση από το αντιβιόγραμμα του εντερόκοκκου.

στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φίλοι καλησπέρα
Θα ηθελα να γράψω και εγω με τη σειρά μου οτι ολες οι απόψεις ειναι σεβαστές και προσωπικά χαίρομαι που εκφράζονται .  Εντάσεις θα δημιουργούνται πάντα αλλα δε νομίζω οτι γίνονται εσκεμένα, εχουν ίσως να κανουν με την σωματική και ψυχική κούραση που μας δίνει αυτη η πάθηση , σε αλλους λιγότερο σε αλλους περισσότερο.
Εγω πίστευω οτι γράφτηκαν σημαντικές σκέψεις και απόψεις αυτες τις μέρες. Ο καθένας μπορεί να τις αξιολογήσει.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#21 17 Ιουλίου, 2013, 06:53:45 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου, 2013, 06:55:52 ΜΜ από pk
Παράθεση από: Phaethon στις 17 Ιουλίου, 2013, 12:01:25 ΠΜ
Παράθεση από: pk στις 16 Ιουλίου, 2013, 11:30:02 ΜΜ
Εχω απογοητευτεί αρκετά από κάποια πραγματα και νοοτροπίες που βλέπω εδω μέσα.

1.Προσπαθώ να σας πω να πηγαινετε ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΑ, ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ και με ΠΛΗΡΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ σε εναν επαγγελματια υγειας που θα επιλέξετε τελικά.

3. ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ να ψαχνετε πράγματα στο ιντερνετ και να αυθυποβάλεστε ότι τα εχετε χωρίς να εχετε ρωτησει το γιατρό- γιατρούς σας.

4. Τηρείστε τις διαδικασιες που σας λένε οι θεράποντες ιατροί σας.

....τώρα να διαβάζω πράγματα που με κάνουν Ψ...δεν θα το κάνω, δεν ξαναγράφω.....

Αγαπητέ Πάνο το ποστ σου είναι ακατανόητο, αλλαζονικό, προκλητικό και απογοητευτικό. Ομοίως -χωρίς να έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου μου- να σε πληροφορήσω πως μου είναι παντελώς αδιάφορο αν θα ξαναγράψεις ή όχι. Όμως:

-Το να γενικεύεις απευθυνόμενος σε όλο το forum που αυτή τη στιγμή έχει εκατόντόσα άτομα είναι βλακώδες. Αν διαφωνείς με κάποιον συγκεκριμένο μπορείς να του απαντήσεις επί των σημείων που διαφωνείς. Ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του και κανείς δεν υποχρεούται να υϊοθετήσει τις δικές σου.

-Το να λες στο forum ότι δεν θα ξαναγράψεις επειδή κάτι που έγραψε κάποιος ή κάποιοι δεν σου άρεσε μου θυμίζει κακομαθημένο παιδάκι-ξερόλα που πιστεύει ότι αυτό είναι καλύτερο από όλα τα άλλα. Πίστεψέ με δεν τιμωρείς κανέναν. Εγώ προσωπικά που έχω χάσει μέρες να γράφω εδώ θα έπρεπε να έχω κόψει τις φλέβες μου όποτε διαβάζω μαλακίες ή κάτι που διαφωνώ ή κάτι που με απογοητεύει γιατί δείχνει ότι αυτός που γράφει δεν έχει καταλάβει ή διαβάσει τίποτα από αυτά που με κόπο έχω προσπαθήσει να του πω.

-Το να συμβουλεύεις τα παιδιά να μην ψάχνουν και να ακούνε μόνο τον γιατρό τους για μια πάθηση στην οποία τα περισσότερα παιδιά έχουν δοκιμάσει 4-5 ουρολόγους χωρίς αποτέλεσμα ή ακούσανε "μάθε να ζεις με αυτό" ή "είναι στη φαντασία σου" είναι προκλητικό. Και εν πάση περιπτώσει αν είσαι αυτής της άποψης, τότε εσύ γιατί ψάχνεις στο ιντερνετ και γιατί κάποια στιγμή γράφτηκες σε αυτό το forum?

-Αν εν πάση περιπτώση με κάποιον από τους γιατρούς και τη μεθοδολογία που εμπιστεύεσαι τόσο δεις προκοπή και γίνεις καλά, μπες και μοιράσου την εμπειρία σου με όσους θέλουν να σε καταλάβουν και σταμάτα να ασχολείσαι με το τι κάνουν οι άλλοι. Ο καθένας είναι ελεύθερος για τον εαυτό του να πειραματιστεί και να κάνει ότι καταλαβαίνει.

Με ευχές για καλή ανάρρωση και σε σένα.

Τωρα το ειδα, λυπαμαι για το υφος σου και τη λεκτικη σου συμπεριφορά. Εγω οτι ειχα να γραψω το εγραψα....Εισαι και Elite Member.

Τεσπα, καλη αναρρωση σε ολιυς, ειδικα ευχαριστω το Λουκα.
ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα.

1. Δεν ειμαι γιατρός, ούτε manager γιατρών, δεν εχω ιαθεί πληρως, και ΔΕΝ συμβουλευω κανεναν να κανει τίποτα, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του, ΜΗΝ πάρετε ως θεσφατο τίποτα από τα παρακατω.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι.

7. Εχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για κοινά μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ.

8. Nευρομυικά θέλει πολλή φροντίδα, θέλει ψάξιμο και αισιοδοξία.

Παράθεση από: aaa στις 16 Ιουλίου, 2013, 11:32:24 ΜΜ
Hyper Ban: Ακου να σου πω. Πρώτον να είσαι ήρεμος στις απαντήσεις σου, δεν προσφέρεις τίποτε με τη συμπεριφορά σου. Γενικώς βέβαια και στο φορουμ δεν προσφέρεις γενικώς.
Δεύτερον δεν διαβάζεις και σωστά, δεν λέω ότι θα μολυνθεί η ουρήθρα, αλλά η άκρη της θα μπορουσε πιθανόν να εποικισθεί και θα βγει ψευδώς η καλλιέργεια θετική σε εντερόκοκκο. Ποτέ δεν περίμενα να έλθω σε επιστημονική αντιπαράθεση με έναν σαν εσένα. Προς πληροφόρηση σου εχω περάσει Αθήνα με την πρώτη ιατρική, τελείωσα αμέσως, έχω διδακτορικό και διεθνείς δημοσιεύσεις στο medline

Πολύ ωραία όλα αυτά, συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σου στο σχολείο και στην δουλειά σου και  νιώθω και εγώ επίσης πολύ τυχερός που σε έχουμε εδώ στο forum !

Συνέχισε την καλή και σωστή ενήμερωση !

Σου έυχομαι κάθε επιτυχία και πρόοδο εδώ και στα προσωπικά σου και έχεις δίκιο ,πράγματι δεν προσφέρω κάτι γενικώς στο forum εν αντιθέση με  εσένα .

Σε ευχαριστώ !
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#23 17 Ιουλίου, 2013, 11:03:54 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου, 2013, 11:36:04 ΜΜ από aaa
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν διάβασες το ποστ μου και βιάστηκες να μιλήσεις και μάλιστα με άσχημο τρόπο. Σίγουρα έχεις πρόσφορα, όμως αυτό δε σου δίνει το δικαίωμα να προπηλακίζεις και να ειρωνεύεσαι. Πάντως πρέπει να το σταματήσω από μέρος μου εδώ. Να μαλώνουμε είναι πολύ κακή εικόνα, μπαίνουμε να πούμε τον πόνο μας, να αλληλοβοηθούμε και τα άλλα τα αφήνω στην άκρη
Επίσης δεν βλέπω τίποτε κακό να είμαι υπερήφανος για πράγματα που επέτυχα με την αξία μου και δεν τα στέρησα από κανέναν, ούτε ζημίωσα κανέναν
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

3α δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σου ,μόνο να ενώσω ευτυχώς .Απο τα λίγα που γνωρίζω και εγώ και έμαθα απο το διαδύκτιο και τον οργανισμό μου πρώτιστος, θα συνέχισω λέω αυτή την μικρή και ταπεινή μου προσφορά προς πάσα κατεύθυνση .

Συνέχισε να είσαι περήφανος για αυτά που κατάφερες και να το φωνάζεις  αν στο αμφισβητήσουν  ξανά .Δημοκρατία έχουμε και στα πλαίσια αυτής έχεις το αναφαίρετο δικαίωμα να το κάνεις .

Συγνώμη αν το σχόλιο μου σε έθιξε , στον ιδιωτικό τομέα ανήκω και είμαι ένας απλός άνθρωπος χωρίς τίτλους και συγκεκριμενες  γνώσεις ,που σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσαν να συγκριθούν με τις δικές σου οπού είσαι και ιατρός αν δεν απατώμαι ...

Είμαι αυθορμητος και υπήρξα με εσένα ακόμη μια φορα .Θα το ξανακάνω και αν είσαι τριγύρω χαμογέλασε διοτί ο σκοπός μου δεν θα είναι κακός αλλά καλοπροαίρετος , με σκοπό την άντληση γνώσης και στόχο την κατανόηση του κοινού προβλήματος που μας ταλανίζει όλους μας εδώ μεσα .

venceremos
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: pk στις 17 Ιουλίου, 2013, 06:53:45 ΜΜ
λυπαμαι για το υφος σου και τη λεκτικη σου συμπεριφορά.

Λυπάμαι που λυπάσαι, αλλά για την ταμπακιέρα δεν είπες λέξη. Τουλάχιστον εγώ σου εξήγησα -με μια ώρα γραπτό- γιατί θεωρώ ότι σφάλεις και γιατί τα όσα έγραψες με πρόσβαλλαν. Και αν μη τι άλλο κράτησα το ύφος μου όσο πιο κόσμιο γινόταν.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παρακαλούμε οι χωρίς λόγο αψιμαχίες να σταματήσουν εδώ. Χάνουμε το νόημα του forum αλλά και του ιστορικού ενός συμπάσχοντα.

Hyper: Να είσαι καλά και εγώ ήμουν απότομος. Πράγματι έχεις βοηθήσει εδώ, απλώς και εγώ από τα νεύρα μου κάτι έπρεπε να πω. Δεν διάβαζα και εγώ τον τελευταίο χρόνο το φορουμ (αφού είχα γίνει εντελώς καλά), οπότε δεν είχα δει ακόμα πιο σημαντικές δημοσιεύσεις που είχες κάνει. Πάντως παρόλο που δεν είχα κανένα σύμπτωμα πάντα είχα στο νου να πω στους συμπάσχοντες πως τα κατάφερα και ξεμπέρδεψα. Και εγώ δεν είμαι ουρολόγος (άρα δεν είμαι ο καθ' ύλη αρμόδιος) και λέω θεωρίες βάσει αυτών που έχω διαβάσει
ΥΓ1 ο Φαίδωνας με έχει βοηθήσει επίσης πάρα πολύ. Αυτό ειδικά να μην σφίγγουμε την περιοχή αλλά να χαλαρώνουμε είναι ιδιαίτερα σημαντικό
ΥΓ2 πράγματι χωρίς λόγο οι αψιμαχίες. Όλοι μας ααα, hyper phathon, pk πιο πολλά μας ενώνουν παρά μας χωρίζουν, όπως έχει ειπωθεί. Από μένα να τα σβήσετε τα άσχετα ποστ να μην τα βλέπουμε και στενοχωριόμαστε
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Φίλοι καλησπέρα
Αφότου τελείωσα την αγωγή μου με zithromax (για 5 εβδομάδες ) η φλεγμονή μου συνεχίζεται (λιγο καλυτερα ομως ) αλλα περίμενω να περάσουν τουλαχιστον 10 ημερες απο τοτε που σταματησα για να εχω μια ξεκαθαρη εικόνα.
Θυμίζω οτι κυνηγάω δυο μικρόβια, εντεροκκοκο και χλαμυδιο. Ο ουρολόγος μου προτεινε να ξεχασω τον εντεροκκοκο και να επικεντρωθούμε στο χλαμύδιο καθότι το χλαμυδιο δημιουργεί τη προστατίτιδα, μου προτεινε να συνεχίσω την αγωγή μου με tabrin για 1-3 μηνες (επειδη εχω ανοχη στις κινολονες το tabrin θα το επαιρνα μονο για το χλαμυδιο, δε θα πιανει τον εντερόκκοκο).
Σε επικοινωνία που ειχα με τον ααα μου προτεινε να επισκευτώ λοιμοξιολόγο, κατι το οποίο και έκανα, επισκευτηκα την υπευθυνη λοιμοξιολόγο μεγαλου νοσοκομειου. Εκει λοιπόν ακουσα τα  ακολουθα:
1. Τη φλεγμονή τη δημιουργεί ο εντερόκκοκος και οχι το χλαμυδιο. Το χλαμύδιο χτυπάει συνηθως στη ουρήθρα και δημιουργεί φλεγμονές εξω απο τον προστάτη (ο τελευταιος ουρολόγος μου πιστευει το αντιθετο δηλαδή στη χλαμυδιακή προστατίτιδα) .
2. Η zithromax που πηρα ειναι υπεραρκετη και λογικά το χλαμίδιο εχει σκοτωθει , ανεφερε οτι 2 εβδομάδες θεραπεία ειναι αρκετη !
3. Μου προτείνε να μη παρω αλλη αντιβίωση τωρα για να ηρεμήσει ο οργανισμός μου και οι ανοχές του στις αντιβιώσεις και να επαναλάβω τις ακολουθες εξετάσεις σε δυο εβδομάδες   : γενικη ουρων και καλιέργεια ουρων σε καλο μικροβιολογικό κεντρο . Ανεφερε οτι η καλιέργεια σπέρματος ειναι ανουσιο να γινεται.
Επίσης μιλησα και με Αντωνοπούλου για δευτερη συμβουλή και μου συστησε να παω διακοπές, να κοψω αντιβιώσεις για 20 μερες  και να επαναλάβω ξανα εξετάσεις προστατικού υγρού στο τελος του μηνα.
Μετα και απο αυτη τη συναντηση θεωρώ οτι εχω κλεισει τον κύκλο των γιατρών, ουρολόγων , λοιμοξιολόγων , παθολόγων (συνολο 9 γιατρών εως τωρα ) και κοιτάζω το απειρο με βαρκα την ελπίδα χωρις να ξέρω τι να πιστέψω απο ολα αυτα και σίγουρα με πόνους στο προστάτη.
Σημερα ξεκίνησα quercetin και θα δωσω λιγες μερες στον εαυτο μου να το φιλοσοφήσει . Παντως το συμπερασμα που εβγαλα με τους λοιμοξιολόγους ειναι οτι θα πρέπει να εχουν και εμπειρία στις χρονιες προστατίτιδες και οχι μονο στις οξειες που αντιμετωπίζουν στα νοσοκομεία, οι απαντησεις που ελαβα δε με καλυψαν καθόλου..
Οποτε εαν γνωρίζετε καποιον έμπειρο λοιμοξιολόγο παρακαλώ προτείνετε.

PS.  ααα , το φουσκωτό μαξιλαράκι το αντικατέστησα με χνουδωτό







 
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

:
Παράθεσηγενικη ουρων και καλιέργεια ουρων σε καλο μικροβιολογικό κεντρο . Ανεφερε οτι η καλιέργεια σπέρματος ειναι ανουσιο να γινεται.
Ειναι πραγματικά γελοιοι . .. Τι να σε συμβουλεύσω παραπάνω ;Έχω εξαντληθεί ,πραγματικά όμως ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .