28 Μαΐου, 2014, 05:13:31 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαΐου, 2014, 07:22:54 ΜΜ από evilnanouk
Πλεον κοντευουν να περασουν 1,5 χρονια απο τοτε που ειχα και εγω μια μικρη περιπετεια με το γνωστο προβλημα που μας απασχολει. Σπανια μπορει να νιωσω ανεπαισθητες ενοχλησεις αλλα πραγματικα θεωρω οτι καποιες απο αυτες μαλλον τις ειχα απο τα 20 απλα δεν εδωσα ποτε σημασια...

αναφορικα και μονο.. εμενα με βοηθησε το ατελειωτο νερο ( πριν δεν επινα καθολου ) και η ψυχολογια μου..!!

Η ερωτηση μου τωρα...σκεφτομαι να αγορασω ενα ποδηλατο για καμια βραδυνη βολτουλα αλλα εχω διαβασει τοσα στο ιντερνετ που ακομα το σκεφτομαι. Εχω τον φοβο μηπως μου δημιουργησει η σελα και η πιεση αυτης σε συνδιασμο με οτι περασα στο παρελθον καποιο προβλημα και παλι....και εκει κολλαω..

Βεβαια στην περιπτωση που θα προβω στην αγορα ποδηλατου εχω ηδη καταληξει σε αυτη την σελα για να μην εχω καμια πιεση σε περινεο κ.λ.π

http://www.cellbikes.com.au/Selle-SMP-TRK-Ladies-Saddle-image.jpg

Θα ηθελα να σας ρωτησω ομως αν και εσεις που εχετε η ειχατε παρομοια περιπετεια εχετε προβλημα με την ποδηλασια σχετικα με την επιβαρυνση της περιοχης απο τη σελα..

Θα ημουν ευγνωμων αν ακουγα την αποψη σας..

Σας ευχαριστω
Εμφάνιση στα 32 ( με 33 ). Καψιμο και πονος στην ουρηση και πολυ σπανια στην εκσπερματωση. Πρωτο ευρημα: Χλαμύδια που μετα απο σχεδον 1,5 μηνα αντιβιωση θεραπειας με vibamicyn εξαφανιστηκαν. Μετα απο μηνες  ειχα μια αναιπαισθητη ενοχληση σαν μουδιασμα στην ουρηθρα μετα απο την ουρηση και την εκσπερματωση η οποια ομως εξαφανιστηκε και πλεον ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ( δόξα το θεό ) ειμαι σε περιοδο προληπτικων εξετασεων για τυχον μικκροβιο καθως ο φοβος καποιες φορες ειναι καλος συμβουλος και καλο ειναι να προλαβαινουμε το κακο πριν μας προλαβει εκεινο.

Λοιπόν, αν είσαι σε φάση έξαρσης πιστεύω ότι θα χειροτερέψεις την κατάσταση. Εξαρτάται από το βάρος σου, το είδος των δρόμων που θα πηγαίνεις και από το ποδήλατο που θα πάρεις. Από την άλλη αν δεν γυμνάζεσαι και το ποδήλατο αποτελέσει την αιτία να γυμναστείς και να χάσεις βάρος, προχώρα. Εγώ πάντως σε περίοδο έξαρσης είχα ενοχλήσεις αρκετές για διαδρομές 8-10 χλμ. αλλά άμεσα αντιστρέψιμες, δηλαδή με λίγο ξεκούραση και προσοχή στην σέλα δεν επιμένανε. Τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω ξανακάνει για να δω. Πάντως επειδή κάτω από 250 ευρώ δεν παίρνεις σοβαρό ποδήλατο εγώ θα σου πρότεινα να δανειστείς από κανένα φίλο για 1-2 βόλτες και να δεις και μόνος σου αν είσαι οκ πριν αγοράσεις. Εδώ στο Ηράκλειο ο δήμος με την ταυτότητά σου σου δίνει δωρεάν ποδήλατο για 2 ώρες κάθε ημέρα, δες αν παίζει και σε σένα τίποτα τέτοιο.   
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Αρχικα σε ευχαριστω. Οχι δεν ειμαι σε καποια φαση εξαρσης :) και θεωρω οτι ειμαι αρκετα ελαφρυς 1.80 / 67 κιλα...καταλαβαινω αυτο που λες για τους δρομους και το ποδηλατακι που εχω σταμπαρει οντως κοστιζει γυρω στα 450 μαζι με την εξτρα σελα ( η οποια μου ειπανε αλλα και το διασταυρωσα οτι οντως ετσι οπως ειναι φτιαγμενη δεν ασκει καμμια πιεση ) και βεβαια ειναι αρκετα ελαφρυ...ουτε 12 κιλα..

Θα ηθελα να το κανω και τροπο ζωης καποια στιγμη αν αυτο ειναι εφικτο....αλλα προς το παρον μονο καμμια βραδυνη βολτα τους καλοκαιρινους μηνες σκεφτομαι μονο. Ειχα προσπαθησει και περισυ αλλα με μια αθλια σελα...και οκ μετα απο 2,3 βολτες ( δεν εκανα αλλες :P ) το εδωσα γιατι ενιωθα μουδιασμα στο περινεο / κατι ομως το οποιο δεν ηταν κατι αλλο περα απο αυτο...δηλαδη δεν μου δημιουργησε καποιο αλλο θεμα και μαλιστα τοτε ηταν και που ειχα την περιπετεια με την προστατιτιδα. Απλα φοβηθηκα και το παρατησα...κακως μαλλον..

Δεν ξερω, σκεφτομαι να το τολμησω...αλλα θα ηθελα και την δικη σας γνωμη :)
Εμφάνιση στα 32 ( με 33 ). Καψιμο και πονος στην ουρηση και πολυ σπανια στην εκσπερματωση. Πρωτο ευρημα: Χλαμύδια που μετα απο σχεδον 1,5 μηνα αντιβιωση θεραπειας με vibamicyn εξαφανιστηκαν. Μετα απο μηνες  ειχα μια αναιπαισθητη ενοχληση σαν μουδιασμα στην ουρηθρα μετα απο την ουρηση και την εκσπερματωση η οποια ομως εξαφανιστηκε και πλεον ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ( δόξα το θεό ) ειμαι σε περιοδο προληπτικων εξετασεων για τυχον μικκροβιο καθως ο φοβος καποιες φορες ειναι καλος συμβουλος και καλο ειναι να προλαβαινουμε το κακο πριν μας προλαβει εκεινο.

Τώρα που το λές και εγώ είχα αυτό οτ μούδιασμα χωρίς όμως παραπάνω συμτώματα. Και εγώ το παράτησα επειδή φοβήθηκα μην χειροτερέψω τίποτα. Πάντως για βράδυ δεν θα το πρότεινα ιδιαίτερα, αφού έχω επιζήσει από μια μετωπική με αυτοκίνητο και δεν θα ήθελα να ξαναδώσω σε κανένα ΚΑΦΡΟ οδηγό την ευκαιρία να με σκοτώσει. Εγώ το έχω ρίξει πολύ στο περπάτημα.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Πριν ξεκινησουν τα συμπτωματα της "προστατιτιδας" εκανα πολυ συχνα ποδηλατο. Μαλιστα σε ενα κουρσακι του 80 με μια σελα σανιδα. Θυμαμε μετα απο μια διαδρομη 90-100 χιλιομετρων ποναγε το περινεο για δυο τρεις μερες.

Απο τοτε που αρχισανε τα συμπτωματα φοβαμαι να ανεβω στο ποδηλατο ..το εχω στο δωματιο και τα κοιταω.

Παντως οταν ειμαι με την μηχανη ..νιωθω πιο εντονα τα συμπτωματα. Τωρα που εσυ πλεον εισαι καλα ..ισως να δοκιμαζες. Η σελα που ποσταρες ειναι καλη, εχει την κλασσικη τρυπα για τον προστατη.

Ασχετο ..αλλα αφου εισαι καλα, πρεπει να γραψεις την ιστορια σου στο ιστορικο αναγνωστων  που ειναι πλεον καλα.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.