03 Ιουλίου, 2014, 12:16:08 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Μαΐου, 2020, 11:27:47 ΜΜ από detox
 Έπασχα από χρόνιο πυελικό άλγος για 7 συνεχόμενα χρόνια (2008-2014). Τα συμπτώματα εμφανίστηκαν ξαφνικά και τα αναφέρω στο νήμα του ιστορικού μου:
https://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=825.0
Επισκέφθηκα αρκετούς ουρολόγους, ιδιωτικούς και δημόσιους. Έκανα πολλές και συχνές εξετάσεις, ηπερηχογραφηματα, καλλιέργειες ούρων, σπέρματος,προστατικού υγρού και μικροσκοπικές αναλύσεις.
Τα υπερηχογραφήματα , από το πρώτο ως και το τελευταίο έδειχναν μόνο πολλές και διάσπαρτες αποτιτανωσεις. Το μέγεθος του προστάτη πάντα φυσιολογικό. Οι μικροσκοπικές αναλύσεις πάντα φυσιολογικές. Οι περισσότερες καλλιεργείες ήταν αρνητικές πλην 2 εξαιρέσεων που αναπτύχθηκε E.coli τόσο στο σπερμα όσο και στα ουρά («μικρή ανάπτυξη» όπως αναφερόταν) και άλλη μια φορά που αναπτύχθηκε «Staphylococcus κοαγκουλάση θετικός» (χωρίς να προσδιορίζει αν η ανάπτυξη ήταν μικρή ή μεγάλη). Καλλιέργεια προστατικού υγρού έκανα μόνο φορά και ήταν αρνητική . Έλαβα παρά πολλές και διαφορετικές αντιβιωσεις για μεγάλα χρονικά διαστήματα... 6 μήνες κινολονη (συνεχόμενα), 3 μήνες κεφαλοσπορινες και πολλές άλλες που πλέον δεν θυμάμαι. Οι ουρολόγοι μου έδιναν αντιβιωσεις είτε είχα αρνητικές είτε θετικές καλλιεργείες. Τις λιγοστές φορές που ανιχθεφθηκε μικρόβιο ακολούθησαν αρχικά το αντιβιογραμμα χωρίς αποτέλεσμα και στη συνεχεια πάλι στα τυφλά.
Δεν είχα ποτέ καμία βελτίωση με τις αντιβιωσεις. Κάποια στιγμή έλαβα αντιφλεγμονώδη, και κάποιες φορές ναρκωτικά παυσίπονα για να περιοριστεί τουλάχιστον ο πόνος. Ήταν αναποτελεσματικά ... συνέχιζα να πονάω στο ίδιο βαθμό.
Ο τελευταίος ουρολόγος που επισκέφθηκα ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο. Είδε όλες τις παλιές εξετάσεις και  μου ξαναέκανε  καινουριες για τελευταία φορά. Μου είπε ότι εξετάσεις μου είναι φυσιολογικές, ότι δεν πάσχω από τίποτα παθολογικό και δεν χρειάζεται να πάρω καμια αντιβίωση.Η διάγνωση του ήταν «χρόνιο πυελικό άλγος».
Όταν του ανέφερα ότι νιώθω πολύ άσχημα όλα αυτά τα χρόνια, όχι πλέον μονο σωματικά αλλα και ψυχολογικά, με συμβούλεψε  να επισκεφτώ ψυχίατρο.

Αποφάσισα να τον ακούσω και επισκέφθηκα ψυχίατρο, ο οποίος μου χορήγησε  ψυχοφάρμακα. Ολα τα συμπτώματα μου υποχώρησαν πλήρως μέσα σε λίγες μέρες.  Συνεχίζω την φαρμακευτική αγωγή ως και σήμερα, παραμένοντας 100% ασυμπτωματικός και λειτουργικός.Έχουν περάσει συνολικά 6 χρόνια (2014 - 2020) και δεν παρουσιάζω καμία υποτροπή όσο λαμβάνω τα φάρμακα μου. Περιόδους που δοκίμασα να διακόψω την αγωγή, άρχισε να εμφανίζεται ξανά η ίδια συμπτωματολογία. Σε όλο αυτό το διάστημα δεν έχω επισκεφθεί ποτέ ουρολόγο, δεν έλαβα ποτέ ξανά αντιβίωση, δεν ακολουθώ ειδικές δίαιτες, δεν λαμβάνω συμπληρώματα διατροφής και ο τρόπος ζωής μου παραμένει ο ίδιος με αυτόν που είχα πριν εμφανιστεί το σύνδρομο.
Αποφάσισα να ακολουθώ αυτή την συντηρητική θεραπεία προκειμενου να έχω μια φυσιολογική ζωή.
Έχω καταφέρει να είμαι εντελώς ασυμπτωματικός για 6 συναπτά έτη. Ο ρόλος μου στο forum πλέον είναι να προσφέρω βοήθεια στους άλλους.

#1 03 Ιουλίου, 2014, 03:01:16 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Ιουλίου, 2014, 03:31:45 ΠΜ από Hyper Ban
Γεια σου ρε Detox !
Γιαυτό χάθηκες ρε 'συ ;Πηδάς όλη μέρα ;
Χεχεχεχε
Μπράβο πάντως που γύρισες και μας είπες τι κάνεις για να το αντιμετωπίσεις ,αν και η κατάθεση σου μου γεννά απορίες ,θα ήθελα να υπενθυμίσω στους συμπάσχοντες πως ήσουν ένας άνθρωπος με μικρόβιο
Παράθεση''Μου γραφει  ciproxin.του  λεω «δεν παιρνω κινολονες γιατι  φοβαμαι».μου δινει augmentin.αποτελεσμα μηδεν!Τοτε κανουμε την  πρωτη  καλλιεργεια σπερματος....θετικη:μικρη  αναπτυξη  e.coli.Στην  καλλιεργεια ουρων  επισης αναπτυχθηκε e.coli. Μου  ξαναλεει  ότι  πρεπει να  παρω  ciproxin.εγω  κατηγορηματικος.Μου δινει  bactrimel  40 μερες.καμια  βελτιωση''!
Είσαι ένας συμπάσχων  οποίος δυανύει την καλύτερη φάση της ζωής του και είναι ελεύθερος συμπτωμάτων παίρνοντας αντικαταθλιπτικά και όχι αντιβιώσεις ...Χμμμ...
W.T.F dude ?
Πολύ σημαντικό ότι to ανέφερες μιάς κ' επιβεβαιώνεις τις υποψίες  πολλών απο εδώ μέσα όπως βεβαίως και τις δικές μου ,πως τα ψυχολογικά μας ,δεν μας αφήνουν να δούμε πραγματικά ποιό είναι το πρόβλημα και κυνηγάμε μικρόβια ,χαλασμένους μύες & πειραγμένα νεύρα .Ενώ το πρόβλημα είναι στο βασικό κεφάλι ,το ψάχνουμε στο κάτω ,διοτί αποκλείεται να είμαστε καταθλιπτικοί ή να έχουμε έλλειψη σεροτονίνης ή ξέρω και εγώ τι .Όχι,όχι,όχι....
Στο ιατρείο του ΑΚΑΤΑΝ  και επειδή είμαι αρκετά κοινωνικός άνθρωπος ,γνώρισα πολύ κόσμο και η συντριπτική πλειοψηφία αυτών ήταν wacko διαφόρων ειδών.Καταθλιπτικούς ,μυσογύνηδες ,απογοητευμένους,30ρηδες ανθρώπους που δεν είχαν κάνει ποτέ σεξ στην ζωή τους ,ανθρώπους μόνους μεσήλικες με λίγες σεξουαλικές σχέσεις στην ατζέντα τους ,ανθρώπους με εμμονές διαφόρων ειδών ,καριερίστες καμμένους και αφοσιωμενους στην επιτυχία τους αλλά και επιπολαιους οι περαστικούς οπού με μία ή με κάποιες σεξουαλικές αποτυχίες κατέληξαν πως έχουν προστατίτιδα και πως με 100 δάχτυλα  ή με με 5 καρτέλες χάπια θα λυτρωθούν.Αμ δε ,και δεν είναι πως τα αντικαταθλιπτικα θα τους έφτιαχναν και θα ήταν ετοιμοι να ξανανιώσουν όπως αυτοί πίστευαν μέσα στον εξαναγκασμό τους ,έίναι που θα γλύτωναν τους τόνους αντιβιοτικών που βομβάρδισαν τους οργανισμού τους .Και προσωπικά επειδή ήμουν και εγώ ένας απο αυτούς τους wacko ,έκανα χαζομάρα που αν και το έιχα σκεφτεί ,δεν πήρα τον 1ο χρόνο αντικαταθλιπτικά όπως μου  είχε προταθεί να πάρω ...
Προς όλους αυτούς που θα τύχει να διαβάζουν ,τα αντιβιοτικά όπως και τα αντικαταθλιπτικά δεν είναι καραμέλες που ο hyper ή ο phaethon θα σας προτείνει να πάρετε για τον τάδε χρόνο γιατί έτσι είναι και το λέμε εμείς,γιατί έτσι  bla,bla,bla ....Απαιτείται η γνώμη των ειδικών ,οπου η δική σας η λογική θα αποφασίσει ποιοι αυτοί είναι ,Σκεφτείτε ορθά τι αληθινά βιώνεται ,πριν πάρετε τις όποιες αποφάσεις ,πολλές φορές είναι το προφανές και εθελοτυφλούμε γιατί αρνούμαστε να παραδεχτούμε το αυτονόητο .
Venceremos κουφαλίτσες . -
 
Detox θέλω μόνο να σε ρωτήσω ...

-Θα λαμβάνεις για καιρό αυτά τα φάρμακα ;
-Αν ναι για  πόσο ;
Η πρόσφατη ιστορία σου μου θυμίζει το limitless ,τρομακτικές ομοιότητες !Καράτε μπορείς να μάθεις σε 10 λεπτά ;
Χεχεχεχε
https://www.youtube.com/watch?v=jOLqNOfzus4
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Hyper Ban στις 03 Ιουλίου, 2014, 03:01:16 ΠΜ
ανθρώπους μόνους μεσήλικες με λίγες σεξουαλικές σχέσεις στην ατζέντα τους ,ανθρώπους με εμμονές διαφόρων ειδών αλλά και επιπολαιους οι περαστικούς οπού με μία ή με κάποιες σεξουαλικές αποτυχίες κατέληξαν πως έχουν προστατίτιδα και πως με 100 δάχτυλα  ή με με 5 καρτέλες χάπια θα λυτρωθούν.

Πόσο δίκιο έχεις ρε μάστορα....ειδικά κάτι μεσήλικες βλάχοι που δεν τους σηκώθηκε με τη Βουλγαρίτσα από το κωλάδικο και πήγαιναν και κατεβάζαν πενηντάρικα να θεραπεύσουν την μπροστατίτιδα χωρίς να καταλαβαίνουν τι γίνεται ήταν τα ευκολότερα θύματα
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Γεια σου detox, καλωσόρισες και πάλι και πολλά συγχαρητήρια για την επιτυχή αντιμετώπιση.
Τόσο το νέο ασυμπτωματικό ιστορικό, όσο και το παλιότερό σου http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=825.0  μου δείχνουν ότι η πάθηση από την οποία υποφέρουμε είναι εξαιρετικά πολύπλοκη, και βέβαια όχι η ίδια σε όλους. Τόσο σε επίπεδο συμπτωμάτων, όσο και σε επίπεδο αντιμετώπισης. Όσο για τις αιτίες...

Θα ήθελα να σε ρωτήσω:

Έχεις αναφέρει και για άλλα ψυχοσωματικά, αυτά θέλεις να μας πεις ποια ήταν; Βοήθησε η αγωγή που παίρνεις τώρα και σε αυτά, είχαν φύγει πριν την τωρινή αγωγή, ή παραμένουν;

Παράθεσηεπιδιωρθωνουν τους  νευρωνες στο  να  επελευθερωνουν και  να επαναρροφουν ξανα σωστα αυτες τις  νευρωορμονες   που σε καποιους ανθρωπους ειτε απο χρονιο  στρες ειτε απο χρηση  ουσιων (κοκαινες,μεθαμφεταμινες,κ.α. drugs) ειτε  απο  γενετικους  παραγοντες ,"ξεκουρδιζονται" οπως  χαρακτηρηστικα  αναφερει  ο ψυχοατρος  μου.
Αν καταλαβαίνω καλά, ο γιατρός πιστεύει ότι η κλασική αντιμετώπιση νευρογενούς πόνου (πχ 'νευροκατασταλτικών' φαρμάκων τύπου lyrica ή neurontin σε συνδυασμό με ήπια αντικαταθλιπτικά σε μικρές δόσεις τύπου seropram, cymbalta κλπ) είναι λιγότερο αποτελεσματική, ή ότι δεν θεραπεύει αλλά απλώς καταπραΰνει, ενώ τα νεώτερα φάρμακα που αναφέρεις έχουν και θεραπευτική δράση;

ΠαράθεσηΤο  να χτυπησουμε την  πορτα του ψυχιατρου (οχι  νευρολογου)

Οι ψυχίατροι στην αντιμετώπιση θεωρείς ότι είναι πιο αποτελεσματικοί από τους νευρολόγους; Γιατί;

Από συζητήσεις που πιθανώς έχεις κάνει με το γιατρό, σου έχει πει αν έχει χρησιμοποιήσει τα φάρμακα αυτά με επιτυχία και σε άλλες περιπτώσεις Χ.Π. ή και σε άλλες περιπτώσεις χρόνιου πόνου;

ΠαράθεσηΝα πω και  κατι που ξεχασα....το σπερμα μου ειναι  φυσιολογικο σε πυκνοτητα χρωμα κ.λ.π. και επισης η ακτινα εκσπερματωσης ειναι και παλι φυσιολογικη,δηλαδη  οσο μεγαλυτερη η διεγερση και το κρατημα...τοσο πιο  μακρυα.Αυτο ειχα να το δω πολλα χρονια, πριν ξεκινησει το προβλημα δηλαδη.

Αυτό κατά τη γνώμη σου, ή (ακόμα καλύτερα) κατά τη γνώμη του γιατρού πως ερμηνεύεται; Εντάξει δεν είναι απλό, αλλά θα ήθελα τουλάχιστον τη γνώμη σου.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ευχαριστώ για την απάντηση, εύχομαι τα καλύτερα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

detox ..αυτο που με προβληματιζει ειναι τι θα γινει οταν σταματησεις τα αντικαταθλιπτικα. Δεν ξερω αν τα χαπια αντιμετωπιζουν το προβλημα η απλα δρουνε ως παυσιπονα. Ενα μικρο διαστημα δοκιμασα το remeron χωρις καμια διαφορα στην ψυχολογια μου αλλα και το προβλημα ...μονο υπνηλια μου εφερνε.

Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

στο παρακατω αρθρο αναφερει την προστατοδυνια ως ψυχοσωματικο

http://www.vita.gr/ygeia/article/8403/otan-as-pianoyn-ta-psyxosw-atika-as/
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

ΠαράθεσηΗ προστατοδυνία: Εκδηλώνεται σε ιδιαίτερα αγχώδεις, νέους, δραστήριους άνδρες, χωρίς καμία παθολογική αιτία, με ένα ενοχλητικό αίσθημα βάρους, δυσφορίας και πόνου στην περιοχή του περινέου, που πιθανώς αντανακλά και στους όρχεις ή/και στην ουρήθρα.

Ωραίος aman....όπου "προστατοδυνία" ξεπερασμένη ονομασία της κατηγορίας ΙΙΙ (Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους) b
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

detox κανεις παραλληλα και ψυχοθεραπεια;

Κανενα side απο τα αντικαταθλιπτικα; Γενικα εκτος απο τον προστατη ..σε τι αλλο σε εχουν βοηθησει;
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

φίλε Detox
Χαίρομαι πολύ για σένα, μακάρι να συνεχίσεις έτσι για πάντα και ευχαριστούμε πολύ που συνεχίζεις και δίνεις Update, πολύ σημαντικό.

Έχω μια ερώτηση για σένα. Έχεις θεωρήσει πως η λύση ήταν μόνο η φαρμακευτική αγωγή ή έχεις προσπαθήσει και εσωτερικά με τον εαυτό σου να αλλάξεις τρόπο σκέψης για μερικά πράγματα και το πώς τα αντιμετωπίζεις ?

Σε ευχαριστώ!

μπραβο ρε μεγαλε πολυ χαίρομαι γιατι δινεις και σε μας κουραγιο τοι ισσως καπου υπαρχει ελπιδα ... καλο καλοκαρι να εχεις και να έχετε
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)

Detox καλημέρα,

Αν θες, στείλε μου σε πμ το επώνυμο του ψυχιάτρου στον οποίο πήγες.

Πάντως ακόμα είμαι αρκετά επιφυλακτικός σε ψυχοφαρμακευτική αγωγή κυρίως λόγω απώλειας στύσης, όπως τουλάχιστον ισχυρίζονται οι περισσότεροι.

Συγχαρητήρια πάντως για το γεγονός ότι είσαι ασυμπτωματικός εδώ και έξι χρόνια.

Και πάλι τις καλημέρες μου!!!

Δε χρειάζεται συγκεκριμένος ψυχίατρος για να σου χορηγήσει τα σωστά φάρμακα. Απλά ένας σωστός και ενημερωμένος ώστε να μπορεί να σου κάνει καλή διάγνωση.
Όσον αφορά το θέμα στύσης με αντικαταθλιπτικά, παίρνω και εγώ απο τον Νοέμβριο του '19 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Όλα είναι στο μυαλό, αν δημιουργείς αυθυποβολή στον εαυτό σου οτι αυτό ευθύνεται που απο Κώστας ο Βαρβάτος έγινες ανθρωπάκι με τουλουμπίαση, σίγουρα θα το πάθεις.

Καλησπέρα φίλε niklop,

Δηλαδή πιστεύεις ότι είναι καθαρά θέμα μυαλού και ότι τα αντικαταθλιπτικά δε δημιουργούν στυτικά προβλήματα;;;

Καλησπέρα john. Πιστεύω οτι ο ανθρώπινος νους μπορεί να παίξει πολλά παιχνίδια. Έστω και ένα παράδειγμα αν έχεις, οτι άνθρωπος με ανιτικαθλιπτικά δεν έχει πρόβλημα στύσης πάει να πει κάτι... Πόσο μάλλον αρκετά παιδιά απο δω μέσα που το έχουν επιβεβαιώσει όπως ειδικά ο detox που παίρνει 6 χρόνια και πηδάει κάθε μέρα χωρίς αύριο...
Δε λέω οτι είναι πανάκεια ή δεν μπορεί να συμβεί, αλλά κάλλιστα ούτε οι κινολόνες που φορτωνόμαστε με τόνους μπορούμε να πούμε οτι κάνουν καλό. Δεν κατακρίνω την άποψη να πάρεις αν είναι ανάγκη, αλλά εαν έχεις φορτωθεί τόσες αντιβιώσεις (οχι εσύ γενικά μιλάω) και δεν βλέπεις αποτέλεσμα, θα έπρεπε να σε προβληματίσει και να στραφείς προς άλλη κατεύθυνση για την αντιμετώπιση του προβλήματος.