καλησπερα παιδια, μολις ανακαλυψα πως ανοιξε νεα κατηγορια σχετικα με την στυτικη δυσλειτουργια! οποτε θα γραψω εδω το ιστορικο μου, ελπιζοντας να ειναι πιο ευκολο για ολους τους συμπασχοντες να βρεθουν απαντησεις.
καταρχην εχω διαγνωστει με χρονια προστατιτιδα -χρονιο πυελικο αλγος, οποτε υποθετω οτι και αυτο δημιουργει καποια προβληματα στην στυση.

εδω και αρκετο καιρο λοιπον εχω τα παρακατω προβληματα:
- οχι γεματες στυσεις (δηλαδη επιπεδου 80% - 90% σκληροτητας αρα και δυσκολια στην διεισδυση)
- δεν υπαρχουν πρωινες στυσεις, η δεν ειναι οπως πρεπει απο αποψη και παλι σκληροτητας
- απο την στιγμη που θα εχω στυση, για διαφορους λογους (υποθετω και ψυχολογικους), η στυση αυτη δεν μπορει να κρατηθει για οσο πρεπει
- οταν τελειωσω, το σπερνα δεν θα πεταχτει με την ενταση που ειχε παλιοτερα, αλλα απλως θα "σταξει"
- μειωμενη διαθεση για σεξ, μιας και η ολη διαδικασια ειναι πλεον μια συνεχης προσπαθεια να κανω το αυτονοητο!

εχω κανει αρκετες εξετασεις: αιματος, τεστοστερονης, καλλιεργιες κλπ... ολες καθαρες.
συντομα θα κανω και μια εξεταση νυχτερινων στυσεων για να δω αν οντως το προβλημα ειναι οργανικο η ψυχολογικο.

θα μου ηταν ΠΟΛΥ χρησιμο αν, οσοι απο εσας εχετε περασει απο αυτο το σταδιο, μου δινατε καποιες συμβουλες οι οποιες βοηθησαν την δικη σας περιπτωση.

ακολουθησατε καποια αγωγη με φαρμακα? ειδατε καποιον ψυχολογο? ειδατε τελικα βελτιωση στην προσωπικη σας ζωη μετα απο την θεραπεια?
που πιστευετε τελικα οτι οφειλετε το προβλημα? σε οργανικους παραγοτνες που εχουν να κανουν με το πυελικο αλγος η σε ψυχολογικους?

ευχαριστω! και υγεια σε ολους...

31 χρονών, εδω και 5-6 μηνες εχω προβλημα με την στυση, πονο στον αριστερο ορχι, και ελαχιστες φορες χαμηλα στην κοιλια.

Φίλε μου εγώ από αυτά που αναφέρεις είχα μόνο την απουσία πρωινών στύσεων. Εγώ περιέργως είχα εντελώς αντίθετο πρόβλημα: ανεπιθύμητες στύσεις! Δηλαδή αυτό το γαργαλητό στην βάση του πεόυς κατά την διάρκεια της ημέρας μου προκαλούσε πολλές φορές στύσεις σε τελείως ακατάλληλο χρόνο και τόπο! Μιλώντας πάντα προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα της στύσης είναι διπλό και ψυχολογικό για ευνόητους λόγους και σωματικό λόγω της ανάπτυξης νευρίτιδας. Δες αυτά που έχω γράψει στον Άλεξ για φάρμακα κατά της νευρίτιδας (μην ανησυχείς είναι πολύ ελαφριά) πάρτα για τουλάχιστον 1 μήνα και αν δεν έχεις έστω και ελάχιστη βελτίωση δεν πας και σε κανένα ψυχολόγο για ενίσχυση? Διαβάζω στο φόρουμ ότι άλλα μέλη έχουν βοηθηθεί σε μεγάλο βαθμό από ψυχολόγο. Μην φρικάρεις πάντως με την πάθηση υπάρχουν και πολύ χειρότερα. Ήξερες ότι στην δισκοκήλη το Νο2 συνταγογραφούμενο φάρμακο μετά τα αντιφλεγμονώδη είναι τα αντικαταθλιπτικά? Γιατί εντάξει σε ρίχνει το να μην μπορείς να γαμ.... αλλά για φαντάσου να μην μπορείς να περπατήσεις και ούτε να μπορείς να γαμ....? 
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

οταν ειχα κανει εξετασεις για την τεστοστερονη τα αποτελεσματα ηταν στο 620 περιπου απο μια κλιμακα 250- 750. (δεν θυμαμαι ακριβως τα νουμερα, αλλα και ο γιατρος ειχε πει οτι ημουνα αρκετα κιολας πανω απο τον μεσο ορο)

εκανα το τεστ στο λινκ που μου εδωσες. οντως μου βγαζει οτι ισως εχω προβλημα με την τεστοστερονη, αλλα επειδη η ολη κατασταση με εχει κανει να σκεφτομαι τα πραγματα δυο φορες, να πω απλα οτι παρατηρησα... πως απο τα 10 check boxes που εχει, αν πατησεις στα 9 οχι και στο ενα ναι, παλι σου βγαζει οτι εχεις προβλημα! δεν λεω πως δεν ειναι καλο το τεστ, παντως σιγουρα δεν μπορει να ειναι οσο ακριβες χρειαζεται για να βγαλεις συμπερασμα.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, ας ελπισουμε το τεστ των νυχτερινων στυσεων να μας δειξει ενα δρομο για να κινηθουμε.
31 χρονών, εδω και 5-6 μηνες εχω προβλημα με την στυση, πονο στον αριστερο ορχι, και ελαχιστες φορες χαμηλα στην κοιλια.

επανερχομαι και παλι μιας και η εξεταση νυχτερινων στυσεων θα καθυστερησει λιγο ακομα για τεχνικους λογους.

καταρχην να πω πως πηρα 2 κουτακια neurobion οπως μου προτεινε ο φιλος jonhy17, και μπορω να πω πως με εχουν κανει να νιωσω καλυτερα απο αποψη πονου στο αριστερο ποδι. ισως ι νευριτιδα που δεν ειχα ψαξει τοσο καιρο να ειναι ενα κομματακι απο το προβλημα μου. ειμαι ακριβως στην μεση αυτης της μικρης αγωγης οποτε θα δουμε ποια θα ειναι και τα τελικα αποτελεσματα.

η στυση παντως ακομα και τωρα δεν ειναι στα επιθυμητα επιπεδα.

να πω επισης οτι μετα απο εξετασεις που εκανα, μου εχουν βρει αρχομενη κιρσοκηλη 3mm. υπαρχει περιπτωση αυτο να επιρεαζει αρνητικα την στυση?  βρηκα αυτο το αρθρο στο ιντερνετ:

http://robotics-urology.gr/2012/05/%CE%BA%CE%B9%CF%81%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%AE%CE%BB%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1/

ο γιατρος που εκανε την εξεταση ειπε οτι ο βαθμος της κιρσοκηλης μου δεν εμπεει ανησυχια, απλα να εχω το νου μου και να την ελεγχω σε τακτα χρονικα διαστηματα μηπως και χρειαστει επεμβαση τελικα.

καποιος φιλος με κιρσοκηλη??? του δημιουργουσε το παραμικρο προβλημα πονου??? στυσης? εχω την αισθηση πως οταν καθομαι η κοιμαμαι με κλειστα ποδια το νιωθω περισοτερο καθως πιεζεται εκει η περιοχη.

ευχαριστω!





31 χρονών, εδω και 5-6 μηνες εχω προβλημα με την στυση, πονο στον αριστερο ορχι, και ελαχιστες φορες χαμηλα στην κοιλια.

ακριβως αυτο μου ειπε ο γιατρος. δεν χρειαζεται να ανησυχω καθως δεν ειναι σε επιπεδο επεμβασης.

απο εκει και περα, ο μοναδικος πονος - ενοχληση που μου εχει απομεινει μετα απο τοσο καιρο ειναι ακριβως εκει! δηλαδη μια συνεχης ενοχληση κατα μηκος αυτων των φλεβων, ειδικα οταν οπως ειπα εχς κλειστα η διπλωμενα ποδια.

το μυαλο παιζει περιεργα παιχνιδια απλα... και τα συνδιαζω ολα πεταξυ τους ακομα κι αν δεν οφειλεται ο πονος στην κιρσοκηλη!

απο απλη περιεργια... δεν υπαρχει ΚΑΝΕΙΣ αλλος που να εχει προβλημα στην στυση λογω του πυελικου αλγους...???
το εχετε ξεπερασει καπως? γιατι απο οσα διαβαζω ειναι ενα αρκετα συχνο συμπτωμα.

31 χρονών, εδω και 5-6 μηνες εχω προβλημα με την στυση, πονο στον αριστερο ορχι, και ελαχιστες φορες χαμηλα στην κοιλια.

γεια σας και παλι απο μενα.

να συμπληρωσω απλα οτι εκανα το τεστ νυχτερινων στυσεων την προηγουμενη εβδομαδα και τα αποτελεσματα βγηκαν φυσιολογικα. δηλαδη ειχα κανονικη στυση αρα το προβλημα μου προφανως εντοπιζεται σε ψυχολογικους παραγοντες. δεν ξερω ποσο απολυτο μπορει να ειναι αυτο, αλλα τουλαχιστον εδειξε μια αλλη κατευθυνση προς το παρον την οποια ειχα στο μυαλο μου αλλα δεν ειχα ψαξει. ισως και η ψυχολογια ολο αυτο τον καιρο επαιξε τον ρολο της και σε συνδυασμο με το οποιο οργανικο προβλημα εχω, εκανε πιο εντονο το προβλημα της στυσης.
το επομενο βημα λογικα θα ειναι να επισκεφτω καποιο ψυχολογο, οποτε για οτι νεοτερο θα ενημερωσω.

υγεια σε ολους!
31 χρονών, εδω και 5-6 μηνες εχω προβλημα με την στυση, πονο στον αριστερο ορχι, και ελαχιστες φορες χαμηλα στην κοιλια.