14 Αυγούστου, 2013, 08:59:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Αυγούστου, 2013, 09:13:50 ΜΜ από Hyper Ban
(NIH-CPPS)

Πόνος ή δυσφορία

    Την τελευταία εβδομάδα έχετε βιώσει πόνο ή δυσφορία στις παρακάτω περιοχές?

    Μεταξύ του ορθού και των όρχεων ( περίνεο)          Ναι (1)     Όχι (0)
    Όρχεις                                                                       Ναι (1)     Όχι (0)
    Κάτω από την κοιλιά  σας στην ηβική σύμφυση ή την ουροδόχο κύστη σας                 Ναι (1)   Όχι (0)

    Την τελευταία εβδομάδα έχετε βιώσει?


    Πόνο ή καύσος κατά τη διάρκεια της ούρησης         Ναι (1)     Όχι (0)
    Πόνο ή δυσφορία κατά τη διάρκεια ή μετά την εκσπερμάτιση        Ναι (1)     Όχι (0)

    Πόσο συχνά είχατε πόνο ή δυσφορία στις παραπάνω περιοχές?

    Ποτέ                            (0)
    Σπάνια                        (1)       
    Μερικές φορές            (2)
    Συχνά                          (3)
    Πολύ συχνά                 (4)
    Πάντα                         (5)

    Ποιο νούμερο εκφράζει καλύτερα τον ΜΕΣΟ πόνο ή δυσφορία που είχατε την τελευταία εβδομάδα?

0          1          2          3          4          5          6          7          8          9          10

Καθόλου πόνος                                                                       Απίστευτος πόνος

Ούρηση

    Πόσο συχνά είχατε την αίσθηση ότι δεν έχετε κενώσει την κύστη σας πλήρως, μετά το τέλος της ούρησης κατά την τελευταία εβδομάδα?

    Καθόλου                                                         (0)
    Λιγότερο από 1 φορά στις 5                          (1)
    Λιγότερες από τις μισές φορές                      (2)
    Περίπου τις μισές                                           (3)
    Περισσότερες από τις μισές                           (4)
    Σχεδόν πάντα                                                 (5)



   Πόσο συχνά έπρεπε να ουρήσετε ξανά σε λιγότερο από 2 ώρες από την τελευταία ούρηση σας, την τελευταία εβδομάδα?

    Καθόλου                                                         (0)
    Λιγότερο από 1 φορά στις 5                           (1)
    Λιγότερες από τις μισές φορές                      (2)
    Περίπου τις μισές                                           (3)
    Περισσότερες από τις μισές                           (4)
    Σχεδόν πάντα                                                 (5)

Επίδραση των συμπτωμάτων

    Πόσο τα συμπτώματα σας έχουν εμποδίσει να κάνετε τα πράγματα που θέλετε κατά την τελευταία εβδομάδα?

    Καθόλου                                                         (0)
    Μόνο λίγο                                                       (1)
    Αρκετά                                                            (2)
    Πολύ                                                                (3)

    Πόσο πολύ σκέφτεστε σχετικά με τα συμπτώματα σας κατά την τελευταία εβδομάδα?

    Καθόλου                                                          (0)
    Μόνο λίγο                                                       (1)
    Αρκετά                                                            (2)
    Πολύ                                                                (3)

Ποιότητα ζωής

    Εάν θα έπρεπε να περάσετε την υπόλοιπη ζωής με τα συμπτώματα που βιώσατε την τελευταία εβδομάδα, πως θα αισθανόσασταν?

    Ενθουσιασμένος                                                                                (0)
    Ευχαριστημένος                                                                                (1)
    Κυρίως ικανοποιημένος                                                                    (2)
    Κάπου στη μέση ( περίπου ίδια ευχαριστημένος και δυσαρεστημένος)
    Κυρίως δυσαρεστημένος                                                                   (4)
    Δυστυχισμένος                                                                                  (5)
    Απαίσια                                                                                              (6)



Τελικό score: Πόνος                                           =

                        Συμπτώματα ούρησης               =

                        Επηρεασμός ποιότητας ζωής =
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Το δικό μου score ήταν:
-0
-1
-1
Το δικό σας ;
Θα σας βοήθησει να κρατήσετε ένα τύπου ημερολόγιο αν το κανετε ανα διμηνο πιστεύω και επίσης θα σας βοήθησει να παρατηρείτε την πρόοδο σας και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο  . ..
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μπράβο ρε Ban. Προς τους νεότερους: είχαμε ξαναφτιάξει ένα τέτοιο ερωτηματολόγιο με τον Ban για να περιγράφουμε πιο αντικειμενικά πως νοιώθουμε αλλά κάπου το χάσαμε. Ευκαιρία να το ξαναφτιάξουμε!

Τα δικά μου συμπτώματα:
1,0,0,0,1
0,0
0,0,0
Συνολικό σκορ: 2, 0, 0
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0