Το πρόβλημά μου ξεκινάει σε ηλικία 31 χρονών στις αρχές του 2011. Πρίν το μόνο που είχα ήταν πόνος μάλλον στον δεξί όρχι (νευρομυικός ) στον οποίο δεν έδινα σημασία γιατί θεωρούσα ότι είναι κάποιο τράβηγμα στους προσαγωγούς.
Μετά από σεξ με <<παιχνιδιάρα>> κοπέλα και όχι την τότε κοπέλα μου, με προφύλαξη βέβαια, μετά από 2-3 μέρες βλέπω ένα μαύρο πράγμα στο σπέρμα μου.
Αγχώνομαι πάρα πολύ ( είμαι γενικά πάρα πολύ αγχώδης, όπως όλοι όσοι έχουν προστατίτιδα) και πάω στον κουμπάρο του πατέρα μου που είναι ουρολόγος, ο οποίος μου λέει να τσεκάρω για 2-3 μέρες το πρωί, και πριν την πρωινή ούρηση, αν έχω καθόλου εκρίμματα.  Φυσικά μετά από 2-3 και αφού δεν έχω τίποτα το πρωί, επανέρχομαι σιγά  σιγά στην ηρεμία μου.
  Από τότε και μέχρι το τέλος του Νοέμβρη του 11, τα μόνα συμπτώματα που έχω, στα οποία δε δίνω καμία σημασία, είναι: κιτρινωπό χρώμα σπέρματος, και πολλές φορές και σαν να είναι ζελέ, καθώς και ελαφρύς  πόνος κατά την εκσπερμάτηση μόνο από σεξ και όχι από αυνανισμό.   
Και φτάνουμε στα τέλη Νοέμβρη του 2011, όπου μετά από ένα έντονο εκνευρισμό που είχα, ξαφνικά αρχίζω και νιώθω τρομερό πόνο, ηλεκτρισμό και μεγάλο αίσθημα έντασης ανάμεσα στον πρωκτό και τον προστάτη...
  Επειδή γενικώς βιώνω έντονα το άγχος μου, η πρώτη σκέψη που μου πέρασε τότε από το μυαλό, <<άγχος στον κώλο >>;;; πως είναι δυνατόν.
Αυτό το πράγμα συνεχίζει και είναι καθημερινά ενοχλητικό , ώσπου φτάνουμε στα τέλη του Δεκέμβρη, όπου έχει επηρεαστεί και η στύση και φυσικά εγώ ταρακουνιέμαι ολόκληρος... οι άσχημες σκέψεις με κατακλύζουν... πώς είναι δυνατόν να έχω θέμα στύσης στα 30αντα μου...
Έτσι  και μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, και αφού τα συμπτώματα μου βγάζανε ΧΠ... πέφτω στο γνωστό μπλόγκ, και στην θαυματουργή  θεραπεία του γνωστού γιατρού.
Ο οποίος φυσικά και με διαγιγνώσκει με  ΧΠ, και μου γράφει να κάνω εξετάσεις σπέρματος, και  φυσικά πως θα πρέπει να κάνω τη <<θαυματουργή>> θεραπεία του.
Στις  εξετάσεις  σπέρματος   βγαίνει  το e-coli.  Ο γιατρός βέβαια ήδη μου είχε γράψει το κοκτέιλ  που θα έπαιρνα.
Αφού ξεκίνησα τις θεραπείες  και ολοκλήρωσα τη βασική στις 30, ήμουν αισθητά βελτιωμένος και πεπεισμένος ότι ακολουθώ, πολύ ακριβό, αλλά τον σωστό δρόμο.
Για καλή μου τύχη έκανα τις θεραπείες σχετικά αργά γιατί οι κινολόνες με είχανε ξετινάξει, και φυσικά μετά από προτροπή μου αντικατασταθήκανε με κεφαλοσπορίνες . Και λέω τυχερός για το σχετικά αργά, γιατί έτσι μπόρεσα να συνειδητοποιήσω σχετικά γρήγορα, και αφού δεν έβλεπα κανένα πλήρως θεραπευμένο παρά μόνο βελτιωμένους, και  επίσης επειδή εγώ  ήμουν σχεδόν καλά, ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα.... Κάτι το οποίο μου επιβεβαίωσαν και πολλοί φίλοι συμπάσχοντες .
Οπότε, αφού από συμπτώματα είμαι σχεδόν καλά και  από στύση είμαι τέλεια, αποφασίζω να  μην συνεχίσω τη θεραπεία... πλέον είναι Σεπτέμβρης του 12. Έτσι χωρίς να αλλάξω ιδιαίτερα τις ψιλοκακές διατροφικές μου συνήθειες, φτάνουμε πάλι στο τέλος του 12, όπου εκεί μου δημιουργείται αρκετό άγχος λόγω ενός άλλου προσωπικού θέματος, οπότε μου επανέρχονται κάποια συμπτώματα, και σιγά σιγά και σε πολύ πιο ήπιο βαθμό βέβαια το πρόβλημα στύσης.
Κλείνοντας θέλω να πώ πως πλεόν είμαι και εγώ της άποψης ότι το θέμα είναι νευρομυικό , γιατί και εγώ έχω πιάσει πολλές φορές τον εαυτό μου, να στραγγαλίζει τους πυελικούς μύς... και επίσης πολλές φορές σφίγγω σχεδόν όλο μου τα σώμα ασυναίσθητα.
Και μία παρατήρηση ,  εφόσον χωρίς φαγητό ,ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει, περίπου 2 μήνες, χωρίς νερό, μερικές μέρες  και χωρίς αέρα μόνο λίγα λεπτά, μήπως θα έπρεπε να δώσουμε λίγη σημασία παραπάνω στην αναπνοή (διαφραγματική)  (ειδικά εμείς) και στη χαλάρωση, χωρίς φυσικά να αφήνουμε την διατροφή στην άκρη.
  Οποιαδήποτε συμβουλή ιδιαίτερα για τη στύση, η οποία είναι το ,μόνο σύμπτωμα που με αγχώνει πάρα πολύ, θα την εκτιμούσα.

Καλως ηρθες και επισημα .Να σε ρωτησω, ποσες μαλλαξεις περιπου εφτασες να κανεις με τον Ακαταν;;;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: SUPER_SUPER BAN στις 26 Φεβρουαρίου, 2013, 12:00:24 ΜΜ
Καλως ηρθες και επισημα .Να σε ρωτησω, ποσες μαλλαξεις περιπου εφτασες να κανεις με τον Ακαταν;;;

Καλώς σας βρήκα και επίσημα...λοιπόν φίλε Super Ban... οι συνολικές μαλάξεις που έκανα ήταν γύρω στις 40...

Σιτ...
Δεν τολμώ να πω το δικό μου νούμερο . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Πόσες Super Ban;;; 127;;;.......κρίμα λιπόψυχε φίλε μου, θα θεραπευόσουν ακριβώς στις 128!!!! χαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

...Το μόνο που κατάφερε ο ακατανόμαστος...είναι να με κάνει φοβικό με τα μικρόβια...τα λόγια του ήταν ότι με βρώμικα χέρια αν πιάσεις το πέος σου...είναι σχεδόν σίγουρο οτι μπορεί να τσιμπήσεις μικρόβιο...όπως επίσης και ότι ακόμα και με προφυλακτικό δεν είσαι 100% προστατευμένος απο τα μικρόβια... και το πρόβλημα όλων σας είναι 100% απο μικρόβια... έλεος....

Παράθεση από: Elendar στις 27 Φεβρουαρίου, 2013, 12:17:57 ΠΜ
...Το μόνο που κατάφερε ο ακατανόμαστος...είναι να με κάνει φοβικό με τα μικρόβια...τα λόγια του ήταν ότι με βρώμικα χέρια αν πιάσεις το πέος σου...είναι σχεδόν σίγουρο οτι μπορεί να τσιμπήσεις μικρόβιο...όπως επίσης και ότι ακόμα και με προφυλακτικό δεν είσαι 100% προστατευμένος απο τα μικρόβια...

Εδώ εγώ γνώρισα εκεί μέσα παιδί που δεν έκανε πια σεξ με την γυναίκα του για να μην του μπει κι άλλο μικρόβιο!!!...
Οπότε οι πρωτόγονοι, οι αρχαίοι...μέχρι και πριν κανα-δυο αιώνες που φορούσαν προβιές, βρώμικα ρούχα κοιμότουσαν σε βρεγμένα πατώματα σπηλαίων ή σε δάπεδο που δεν σφουγγαριζονταν ποτέ...έπρεπε όλοι να έχουν προστατίτιδα...

Παράθεση από: Elendar στις 27 Φεβρουαρίου, 2013, 12:17:57 ΠΜ
το πρόβλημα όλων σας είναι 100% απο μικρόβια... 

χα χα!....ενάντια σε όλες τις παγκόσμιες έρευνες...Είναι η νέα κατηγορία νο V: "Μπροστατίτιδα"  ;D

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0


Και τους γύφτους που τους πας??? και αυτοί είναι όλοι με προστατίτιδα...!!!!

Παιδιά να ρωτήσω κάτι???  τελικά πως είναι η σειρά.... Προστατιτιδα,ή Πυελικό Άλγος  - Νευρομυική απορύθμιση = Κατάθλιψη - Άγχος.....      ή  Κατάθλιψη - Άγχος =  Προστατιτιδα,ή Πυελικό Αλγος - Νευρομυική απορύθμιση

Κατ'εμέ Elendar (εάν δεν μιλάμε για Βακτηριακή Προστατίτιδα που είναι λίγες πραγματικές περιπτώσεις) η σειρά είναι Άγχος, Στρες (αλλά και άλλοι παράγοντες όπως κακή στάση σώματος, σήκωμα βαρών, τραύμα, μόλυνση παρά το ότι πέρασε, αυνανισμός) = Νευρομυϊκή απορρύθμιση = Συμπτώματα (Χρόνιο Πυελικό Άλγος) = Άγχος και Στρες.

Υπάρχει δηλαδή φαύλος κύκλος που ανατροφοδοτεί το πρόβλημα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ειναι σαν να αναρρωτιεσαι :
-Η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα  ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#11 07 Μάρτιος, 2013, 11:48:40 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 07 Μάρτιος, 2013, 11:50:15 ΠΜ από Phaethon
Κοίτα, η θεωρία ότι "Έχουμε όλοι μικρόβια" ή οποία με τον καιρό παραλλάχτηκε σε "....και αυτά οδηγούν και σε νευρομυϊκή απορρύθμιση", με χαλάει γιατί μου θυμίζει τον Ακατάν, ο οποίος κάποια στιγμή ξύπνησε και αναγκάστηκε να τροποποιήσει τη μπουρδολογία του για να εξηγήσει τα ανεξήγητα και ευθυγραμμιστεί με τα όσα -με αυξανόμενο ρυθμό- συζητάμε.

Ωστόσο, κατά shoskes αλλά και W-A υπάρχουν κάποιοι από εμάς που το πρόβλημά τους ξεκίνησε η πυροδοτήθηκε από μια μικροβιακή μόλυνση παρά το ότι αυτή μπορεί πλέον να έχει περάσει. Αυτό είναι κάτι πολύ διαφορετικό.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ένα update και από μένα... λοιπόν όπως είχα πει μετά την περιπέτεια μου με τον Ακαταν. Είχα γίνει φοβικός στα μικρόβια μέσω του σεξ, αλλά όχι και από τον αυνανισμό, που επειδή είχα ακούσει την άποψη ότι πρέπει να εκσπερματώνουμε συχνά, τον είχα κάνει λάστιχο.   
Κατά τη διάρκεια της ακατανομαστικής θεραπείας, μου είχανε βγεί κάποια πολύ δυνατά και ενοχλητικά συμπτώματα, όπως αίσθηση μείωσης της δύναμης μου και αδυναμία δυνατού σφιξίματος(κλεισίματος) της γροθιάς μου, καθώς και αίσθηση μουδιασμάτων και κρύου στα άκρα , και  περισσότερο αίσθηση κρύου γενικότερα... τότε το απέδωσα στις κινολόνες που έπαιρνα παράλληλα  και φυσικά όταν το είπα στον Ακαταν.      συμφώνησε και μου έδωσε κεφαλοσπορίνες.   Περνώντας ο καιρός  και αρχίζοντας να καλοκαιριάζει και να φτιάχνει η διάθεση μου, όλα τα παραπάνω εξαλείφτηκαν, και σχεδόν ξέχασα το θέμα.
  Φτάνουμε στο τέλος του 2012, όπου τυχαίνει να κάνω σεξ μετά από πολύ καιρό  (7-8 μήνες)  από στύση κλπ σούπερ, και φτάνουμε στο επόμενο πρωί...  Ξυπνάω και αισθάνομαι πρωτόγνωρα... σαν να μην έχω κοιμηθεί λεπτό, τα πόδια μου κομμένα και η γενικότερη κόπωση τρομακτική, όπως επίσης και η συχνοουρία σε μέγιστα επίπεδα....
Ή όλη φάση λοιπόν μου εκτοξεύει το ήδη εκτοξευμένο λόγω  ιδιοσυγκρασίας άγχος.. και έτσι παρουσιάζω θέμα με το στομάχι μου (πολλά οξέα) μάλλον λόγω άγχους...
Τα παραπάνω συμπτώματα υποχωρούν  και στην πορεία  από τότε μέχρι και σήμερα , εμφανίζονται και άλλα όπως μυαλγίες σε όλο το σώμα  και μία αίσθηση μουδιάσματος στα άκρα(κυρίως στις πατούσες των ποδιών)  και ανάγκη για συνεχόμενο τέντωμα κάποιων μυών πολύ συχνά μες την ημέρα, καθώς επίσης και τα παλιά γνώριμα η αίσθηση κρύου στα άκρα η οποία άλλαζε και μεταφερόταν από χέρια σε πόδια και αντίστροφα, καθώς και η αδυναμία της γροθιάς... και η γενικότερη κόπωση που μία φεύγει, μία έρχεται, και ελαφρύ κάψιμο-τσούξιμο της ουρήθρας συνήθως μετά από εκσπερμάτηση.
Για να μην τα πολυλογώ όλα τα παραπάνω μου δημιούργησαν φοβερό άγχος  και σε κάποια φάση ένιωθα και τη στύση να επηρεάζεται... βέβαια όταν έκανα σεξ δεν είχα θέμα... ούτε ξαναένιωσα όπως είχα νιώσει εκείνη την πρώτη φορά , μετά από πολύ καιρό...
Αυτό που παρατήρησα με τη στύση είναι ότι λίγες μέρες μετά την περίοδο που εμφάνισα τον πόνο  και το κάψιμο στο περίνεο  στα τέλη του 2011 γνώρισα και έβγαινα με μία  πάρα πολύ ωραία γκόμενα που με ενδιέφερε πολύ... εικάζω  ότι υποσυνείδητα και συνειδητά μου ανέβασε το άγχος επίδοσης , με αποτέλεσμα  τα γνωστά θέματα στύσης που με οδήγησαν στον Ακαταν...  Εντωμεταξύ και αυτή την περίοδο συμβαίνει κάτι ανάλογο  και εγώ φυσικά θεωρώ ότι θα έχω θέμα στύσης (χωρίς να ισχύει κάτι τέτοιο, γιατί με την παλιά συνευρίσκομαι ακόμα αραιά  και είμαι κομπλέ). Οπότε θεωρώ ότι τα θέματα στύσης μάλλον  στον  μεγαλύτερο τους βαθμό οφείλονται σε ψυχολογικό υπόβαθρο.             Ευτυχώς που με την αραιή εκσπερμάτιση και τον σχεδόν κομμένο αυνανισμό και πορνό η στύση είναι σε πολύ καλά επίπεδα.
Και φυσικά το  σπέρμα μου αυτή την περίοδο είναι νερουλό και κιτρινωπό...
Αυτή τη στιγμή παίρνω εδώ και 2 μήνες  κουερσετίνη, και αυτές τις μέρες ξεκίνησα και spirulina... επίσης έχω βελτιώσει κατά πολύ την διατροφή μου, σχεδόν έχω ξεχάσει τσιγάρο και αλκοόλ και έχω κάνει ένα πρώτο ραντεβού με ομοιοπαθητικό χωρίς ακόμα να έχω  ξεκινήσει ομοιοπαθητική αγωγή...( θα γράψω λεπτομέρειες και πρόοδο από την ομοιοπαθητική όταν θα έχω απτά συμπεράσματα).

Έτσι  λοιπόν λαμβάνοντας υπόψη το πώς βιώνω τα συμπτώματα κλπ, καθώς και με όσα έχω διαβάσει και έχω ενστερνιστεί ή απορρίψει... η άποψη μου είναι πως κατά 80% το πρόβλημά μας είναι ψυχολογικό και οφείλεται στο έντονο άγχος ... οπότε λογικά αργότερα και εάν και εφόσον επιμένουν  κάποια πολύ ενοχλητικά συμπτώματα, ίσως δοκιμάσω να πάρω  κάποια αντικαταθλιπτικά  σχετικά νέας γενιάς... τα οποία σίγουρα είναι πολύ πιο ανεκτά και ελαφρά και με λιγότερες παρενέργειες από τις κινολόνες   που κατά καιρούς έχουμε πάρει όλοι μας.

Καλησπέρα αδέρφια... Τα νέα μου είναι πολύ καλά και ενθαρρυντικά .  Όλα ξεκινάνε από το τρομερό ποστ του Foivou για τους μύκητες candida albicans  η αλλιώς καντιντιαση, τον οποίο και  ευχαριστώ από τα βάθη της ψυχής μου.
Σαν κάτι   να με έσπρωξε και  επειδή <<είδα>> πολλά συμπτώματα  της καντιντιασης  να μου συμβαίνουν,  αποφασίζω  να ξεκινήσω την αντι-καντιντα διατροφή  και λήψη αντιμυκητισιακών  συμπληρωμάτων  και προβιοτικών  και  σιγά σιγά ενημερωνόμουν  για όλο αυτό...
Η πρώτη φάση ξεκινάει από 8 μέχρι 25 Ιουλίου  (μετά πήγα διακοπές και δεν γινότανε να συνεχίσω τη διατροφή)   Οι αλλαγές  προς το καλύτερο,  σε αυτό το χρονικό διάστημα, πολλές  και  ικανές   να με πείσουν ότι είμαι στο σωστό δρόμο.
Η στύση βελτιώνεται μέρα με την ημέρα, το άγχος  μειώνεται  σε πολύ μεγάλο βαθμό και  η ποιότητα ύπνου εκτοξεύεται  μετά την πρώτη εβδομάδα.  Επίσης σε πολύ μεγάλο βαθμό μου φεύγουν  τα  μουδιάσματα, οι κράμπες  και οι  μυαλγίες.  Παράλληλα μου βελτιώνονται και σχεδόν εξαλείφονται  το αίσθημα συνεχούς κόπωσης, η γενικότερη <<ενέργειά>> μου καθώς  και η παλινδρόμηση.  Το μόνο που παραμένει  είναι ο πόνος στη μέση που είναι αρκετά ανεκτός.
Γυρνώντας από τις διακοπές   πριν ενάμιση μήνα περίπου είμαι αποφασισμένος   να συνεχίσω  τη διατροφή όσο πάει... και για να μη μακρηγορώ  πάμε στο σήμερα.
Είμαι πάρα πολύ καλά σε γενικές  γραμμές  και συνεχίζω όσο πάει το πρόγραμμα διατροφής,  που είναι πάρα πολύ δύσκολο και επίπονο, αλλά από ένα σημείο και μετά σου γίνεται συνήθεια και το αφομοιώνεις .
Η  στύση μου είναι απίστευτη και δεν υπάρχει μέρα που να μην ξυπνάω  τέρμα  τεντωμένος   κάτι  που στο πρόσφατο  παρελθόν το είχα ξεχάσει,  επίσης   η  επιθυμία  μου  για σεξ  έχει  αυξηθεί  κατακόρυφα, ο πόνος στη μέση έχει  βελτιωθεί γύρω στο 90%, η ούρηση  στα καλύτερα της  επίπεδα  και  οι  παλαιότεροι  << πυελικοί>> πόνοι σχεδόν ανύπαρκτοι  και  γενικότερα  είμαι άλλος άνθρωπος.
Σημαντικό είναι όταν σε πιάσουν τα die off συμπτώματα (που εμένα με έπιασαν δυνατά) να μην το  βάλεις κάτω  και τα παρατήσεις... εκεί  είναι που πρέπει  να  πεισμώσεις  και να συνεχίσεις  πιο φανατικά  τη διατροφή.

Μπράβο και συγχαρητήρια!
Μήπως θέλεις να μας γραψεις περισσότερα για τα συμπληρώματα και τη διατροφή που ακολούθησες;
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.