Όλα ξεκίνησαν το 2007 στα 37 μου, όταν διαπίστωσα τρομαγμένος ότι το σπέρμα μου ήταν καφέ λόγω του πηγμένου αίματος που είχε. Δεν είχα καμιά άλλη ενόχληση. Πήγα σε έναν "καλό" γιατρό και αφού μου έκανε υπέρηχο απο την κοιλιά, μου είπε ότι έχω ασβεστώσεις που δηλώνουν μόλυνση του προστάτη και να πάρω Fortera για 14 ημέρες. Βάρος προστάτη 21 γρ.  Έκανα και ένα σπερμοδιάγραμμα που έδειξε αρκετά πυοσφαίρια και ανωμαλίες αυχένα= χλαμύδια. Πήρα την αντιβίωση και έκανα νεο σπερμοδιάγραμμα μετά 2-3 μήνες που όμως έδειξε πάλι πυοσφαίρια και ανωμαλίες αυχένα. Επειδή είχα ήδη γίνει μπαμπάς το 2004 δεν το κυνήγησα και πολύ (τράτζικ) και κάθε 6 μήνες άλλαζα γιατρό και έκανα από ένα 14 ήμερο κινολόνης. Τα συμπτώματα όμως σιγά σιγά σοβάρευαν, είχα αρχίσει να έχω κίτρινο χρώμα σπέρματος και νερουλή υφή του, τσούξιμο στην ούρηση και ενοχλήσεις στους όρχεις. Το 2010 είπα να ασχοληθώ σοβαρότερα και πήγα σε ένα γιατρό που μου έδωσε φορτέρα, ξατράλ, καρνιτίνη και ένα αντιφλεγμονώδες για 24 ημέρες. Σημαντικότατη βελτίωση αλλά πριν ακόμα τελειώσει η αγωγή το τσούξιμο σιγά-σιγά επανήλθε. Και φυσικά μετά από 20 ημέρες νάσου ξανά τα συμπτώματα πιο έντονα. Εν τω μεταξύ έμεινα και χωρίς ασφάλεια και το κόστος φαρμάκων και γιατρών έγινε δυσβάστακτο. Το 2012 ήταν δραματικό και το καλοκαίρι αφού είχα πάρει τον 7 κύκλο αντιβιώσεων έπαθα οξεία βακτηριακή προστατίττιδα και νοσηλεύτηκα 4 ημέρες, πρώτη φορά στην ζωή μου αισθάνθηκα τόσο χάλια. Η καλλιέργεια ούρων έδειξε κολοβακτηρίδιο. Μου έδωσαν σιπροξιν ενδοφλέβια και μετά από 20 ημέρες κλασικά τα ίδια πάλι, ενοχλήσεις. Αφού σκαπούλαρα μια βαρβάτη ουρολοίμωξη από κολοβακτηρίδιο πίνοντας πολύ νερό και παίρνοντας για 9η φορά "ένα γύρο από τα ίδια" βρήκα στο Ηράκλειο της Κρήτης όπου μένω ένα γιατρό ο οποίος ήταν διαφορετικός από τους άλλους: Πρώτη επίσκεψη και κατευθείαν διορθικό υπέρηχο για να δούμε τι γίνεται όπως μου είπε, όχι στα τυφλά. Βάρος προστάτη 35 γρ. με ασβεστώσεις και ένα απόστημα (σαν γραμμή φαίνεται στον υπέρηχο). Μου έδωσε Garamycin ενδομυικά για 4 ημέρες, σιπροξίν για 1 μήνα αλλά 1500mg την ημέρα αφού είμαι 1,94 και 110 κιλά (όπως είπε πριν έκανα βακτηριόσταση και όχι θεραπεία) και στο τέλος Rifadin για 8 ημέρες. Κόστος πρώτης επίσκεψης 50 ευρώ με απόδειξη! Κατά την διάρκεια της αγωγής έκανα άλλες 3 επισκέψεις (κόστος των 3 100 ευρώ συνολικά) που στις 2 μου έκανε μαλάξεις 1-2 λεπτών και στην τρίτη μου έκανε διορθική ένεση στον προστάτη χωρίς να μου πει άλλες λεπτομέρειες μόνο ότι κόστιζε 45 ευρώ. Στην 4η επίσκεψη που ήταν δωρεάν μου έκανε πάλι διορθικό υπέρηχο που έδειξε βάρος 30 γρ. και καλύτερη εικόνα όπως είπε στην ομοιογένεια. Εμένα μου φάνηκε ίδιος αλλά το βάρος το βγάζει το μηχάνημα οπότε.. Επίσης μου έγραψε ένα φυτικό φάρμακο το Liberprosta το οποίο μου έδιωξε σχεδόν τελείως το τσούξιμο το οποίο είχε αρχίσει να επανέρχεται. Έγινα καλά? Όχι αλλά μετά το πέρας του γνωστού 20'ημερου δεν είχα δραματική επανεμφάνιση των συμπτωμάτων, τα οποία υπήρχαν μεν αλλά σε ήπια και ανεκτή μορφή για την καθημερινότητά μου. Πάω να πάρω το γιο μου από το σχολείο και συνεχίζω σε λίγο.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Επανέρχομαι λοιπόν. Ξέχασα να αναφέρω ότι το 2010 στο νοσοκομείο μου βρήκαν ότι έχω και μερικές κύστεις στα νεφρά αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε με αυτές ούτε μου είπαν αν πρέπει να κάνω κάτι. Επίσης έκανα υπέρηχο οσχέου που δεν έδειξε τίποτα παθολογικό. Στην τελευταία αγωγή πήρα και κάτι αντιφλεγμονώδη που μου περίσσεψαν από προηγούμενες αγωγές. Αφού λοιπόν τέλειωσα την αγωγή το Απρίλιο και είχα μεν συμπτώματα αλλά ήπια, ξεθάρρεψα λίγο και πήρα την απόφαση αφού είχα διαβάσει ένα βιβλίο για την αλκαλική διατροφή και για την νηστειοθεραπεία που την βρήκα σε αυτό το φόρουμ να εφαρμόσω στη πράξη αυτά που λέγανε. Ξεκίνησα στις 3/5/2013 και τα πρώτα αποτελέσματα ήταν άμεσα και πολύ ενθαρρυντικά αλλά θα γράψω για αυτά αργότερα και σε άλλο μέρος του φόρουμ.
Μερικές διαπιστώσεις: Το μεγαλύτερο ποσό που έδωσα σε γιατρό ήταν σε διευθυντή ουρολογικής κλινικής σε απογευματινό ιατρείο (80 ευρώ) το 2009 ο οποίος μου είπε ότι κολλάω το μικρόβιο ξανά από την γυναίκα μου στην οποία ζει σαπροφυτικά χωρίς συμπτώματα. Το μικρότερο 20 ευρω!
Διορθικό υπέρηχο μου έκανε μόνο ένας από τους 5 γιατρούς και απλό υπέρηχο άλλος ένας.
Κανείς δεν μου είπε ότι οι κινολόνες ανταγωνίζονται το σίδηρο και δεν θα πρέπει να τρώω φακές, συκώτι και να πίνω λίγο καφέ.
Στον γνωστό στο φόρουμ γιατρό είχα κλείσει ραντεβού τα Χριστούγεννα ενώ ήμουν σε άθλια οικονομική κατάσταση αλλά ευτυχώς με τις συμβουλές του φόρουμ το ακύρωσα, ήταν και τα 250 ευρουλάκια. Πάντως οι 2 μαλάξεις που μου έκανε ο τελευταίος γιατρός δεν κατάλαβα να άλλαξαν κάτι. Ίσως επειδή δεν είναι και πολύ μεγάλος ο προστάτης μου.       
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Καλώς ήρθες johny και όπως βλέπεις δεν είσαι μόνος σου .

Ενδιαφέρωντα όλα αυτά που είπες και κυρίως  το '' και στην τρίτη μου έκανε διορθική ένεση στον προστάτη χωρίς να μου πει άλλες λεπτομέρειες μόνο ότι κόστιζε 45 ευρώ '' διοτί είσαι ο πρώτος που πετυχαίνω σε blog να λέει πως του χτύπησαν παρεντερικά ένεση κατευθείαν πάνω στο προστάτη .

Πολύ ενδιαφερον για κάποιους που απο εδώ υποφέρουν καιρό χωρίς καμία βελτίωση και έχουν πάρει απο το στόμα απειρη αντιβίωση  .

Ενδιαφέρουσα επίσης και η σαπροφυτική θεωρία του άλλου γιατρού .

Η αλκαλική διατροφή εύχομαι να σου φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα .

Aπαντησέ μου σε κανά 2 πργμτ .Η επίσκεψη στο τελευταίο και αξιόλογο κατά τα λεγόμενα σου γιατρό στην Κρήτη ,πότε έγινε ;Πριν πόσο καιρό ;

Μετά απο αυτή την θεραπεία ,παρατήρησες κάποια αλλαγή στην υφη ,στο χρώμα και στην ποσότητα του σπέρματος ;Διατηρείται έτσι ως σήμερα ;

Πόνεσε η παρεντερική ένεση στον προστάτη ;Πως ήταν μετά απο αυτή ;

Προσωπικά δόξα τον my own personal jesus ,το ελέγχω το θέμα παρα πολύ καλα .Δρω αλτρουιστικα αυτή την στιγμη όπως και άλλες βεβαίως για να βοηθησω παιδιά που έχουν ουροπαθογόνα μικρόβια και η αντιβίωση απο το στόμα δεν τους έκανε απολυτως τιποτα  .



Venceremos~

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα, η "ατμόσφαιρα" του φόρουμ ήταν αυτή που με παρακίνησε να γραφτώ. Αυτό με την διορθική ένεση έχει πολύ πλάκα διότι έτσι όπως ήμουν με καταβασμένα τα βρακιά γυρισμένος στο πλάι ακούω τον γιατρό να μου λέει και αφού μου έχει χώσει κάτι στον κώλο που δεν είδα "μην κινείσαι τώρα θα κάνουμε μια ένεση στο προστάτη". Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν:" ΟΚ σήκωσε γρήγορα το παντελόνι και φύγε τρέχοντας ΤΩΡΑ". Βασικά εκείνη την ώρα δεν κατάλαβα τίποτα απολύτως αλλά 2-3 ώρες μετά είχα έντονη δυσφορία στην περιοχή του προστάτη. Μου έδωσε την αίσθηση ότι ήταν σαν το μηχανάκι που τρυπάει το χέρι για το ζάχαρο.  Στον γιατρό αυτό πήγα τον Φεβρουάριο του 2013. Μετά την θεραπεία ο όγκος του σπέρματος μειώθηκε (αυτό είναι καλό γιατί σημαίνει ότι πέφτει η φλεγμονή) το χρώμα άσπρισε και η υφή του έσφιξε. Ο όγκος πάντως είναι σχετικός γιατί δεν τον μετράω κιόλας. Επίσης προηγούμενος γιατρός που μου είχε δώσει μαζί με τα γνωστά και ένα φάρμακο Nolvadex νομίζω το έλεγαν και μου αύξησε σημαντικά την ποσότητα του σπέρματος μου είπε ότι το σπέρμα ήταν άφθονο διότι είναι σαν τη μύξα όταν έχουμε συνάχι. Αφού πέσει η φλεγμονή μου είπε θα μειωθεί ξανά ο όγκος. Η πλάκα είναι ότι από ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα τουλάχιστον ένας από τους γιατρούς που πήγα είχε και αυτός χρόνια προστατίτιδα αλλά τι να πεί ότι δεν μπορεί να κάνει καλά ούτε τον εαυτό του?   
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Στο παρακάτω link

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=625.0

Θα διαβάσεις περιπτώσειςς ανθρώπων που άρχισαν να βλεπουν βελτίωση των συμπτωμάτων τους μετα απο καιρό και μετά βεβαίως απο την κατευθείαν παρεντερική εκχυση αντιβιοτικών  στον προστατη τους .
Απο οσα έχω διαβασει και εχω συζητησει ,ειναι τέτοια η δομη του προστάτη  ,που καθιστα την επουλωση των ιστων και των κυτταρων του δυσκολο και χρονοβόρο εργο .Ισως όμως και μην υσχύει αυτο .


Είναι το αμερικάνικο prostatitis.com που λες αυτό  και ο χρηστης john έχει βάλει και ενα κολπο μεσω mozzila για να διαβάζεις τα σχολια και τα θεματα χωρίς συνδρομή .

Απο οτι καταλαβα απο τα συμφραζόμενα  ,σταδιακα βελτιωνεσαι και στους άλλους τομεις ;

Το σπερμα μετάα απο 3 μηνες ειναι ακόμα οκ ,ετσι δεν ειναι ;;

Συμφωνώ με οτι λες για περι όγκου κτλ . . .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

μια διευκρύνηση θέλω και εγω.Σου έκανε ένεση-εγχυση κάποιας ουσίας ή σου παρακέντησε το απόστημα?
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Γεια σου ρε Γιάννη...όντως αρκετά "μοναδικό" το ιστορικό σου.

Η περίφημη έκχυση απ'ευθείας αντιβιωτικού στον προστάτη είναι μια παλιά ιστορία και είσαι ο πρώτος που αναφέρει έτσι στην ψύχρα ότι του το έκανε γιατρός στην Ελλάδα.

Στη θεωρία βασίζεται προφανώς στην θεώρηση ότι κάποιο μικρόβιο είναι υπεύθυνο για το πρόβλημα, το οποίο είναι μάλλον σωστό για ένα μικρό ποσοστό από εμάς. Το απόστημα που αναφέρεις δείχνει ότι πιθανά είσαι κι εσύ μια περίπτωση βακτηριακής προστατίτιδας. Το κακό όμως είναι ότι πολλοί άνθρωποι που κατέφυγαν στη μέθοδο αυτή, στατιστικά και μόνο δεν είχαν μικροβιακή αιτία ενοχλήσεων. Πήραν λοιπόν ένα ρίσκο για μια μέθοδο η οποία δεν είχε να τους ωφελήσει σε κάτι. Αντιθέτως σε πολλούς όπου η αιτία των ενοχλήσεων ήταν άλλη, επιδείνωσε τα συμπτώματα.

Πέρα από τους κινδύνους που μπορείς να τους βρεις αν ψάξεις (μαζί με τρομακτικά περιστατικά), προσωπικά έχω αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα της μεθόδου -ακόμα και για άτομα με σίγουρη βακτηριακή προστατίτιδα- για τον απλούστατο λόγο ότι η μέθοδος αυτή δεν κατόρθωσε να καθιερωθεί. Η απλή λογική μου λέει ότι αν είχε επιτυχία, θα εφαρμοζόταν εκτεταμένα και θα αναφερόταν στις κλασσικές μεθόδους αντιμετώπισης.

Στην πράξη γνωρίζω -πέρα από κάποιους αμφιλεγόμενους Κινέζους- ξέρω μόνο για έναν Ιταλό γιατρό, τον Γκουερτσίνι που την εφάρμοσε σε ασθενείς. Όμως και αυτός τελικά άλλαξε απόψεις κάποια στιγμή και άρχισε να εφαρμόζει μεθόδους αντιμετώπισης που έδειχναν ότι συνειδητοποίησε πως στην μεγάλη πλειοψηφία των περιπτώσεων οι αιτίες του προβλήματος δεν ήταν μικροβιακές.

Αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο παλαιό του site του Γκουερτσίνι όπου περιέγραφε την προηγούμενη μέθοδό του, φαινόταν να είναι μια μέθοδος που πρέπει να γίνει με πολύ μεγάλη ακρίβεια (ταυτόχρονος υπέρηχος κλπ) και όχι κάτι απλά στο στυλ "έλα σκύψε να στην κάνω". Και βέβαια υποτίθεται ότι για να έχει αποτέλεσμα όπως τότε πίστευε, έπρεπε να γίνουν κάποιες επαναλήψεις...δεν ήταν μια κι έξω.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλημέρα, βασικά στο ιατρείο ήμουν σε εμβρυακή στάση με το κεφάλι γυρισμένο αντίθετα από το γιατρό. Αυτό που είπε επί λέξει και αφού πρώτα κάτι μου έχωσε και φάνηκε να το τοποθετεί κάπως ήταν: "Μην κουνηθείς θα κάνουμε τώρα ένεση στο προστάτη και είναι πανάκριβη, τώρα την έφερα από το νοσοκομείο" στην συνέχεια κάτι έβγαλε από το ψυγείο και κάτι έκανε πίσω χωρίς να βγάλει το αρχικό εργαλείο? νομίζω αλλά εγώ ήμουν τόσο χεσμένος πριν και τόσο χαρούμενος μετά που δεν πόνεσα που δεν το συζητήσαμε άλλο.
Δεν ξέρω αν θέλετε να σκανάρω τον υπέρηχο πριν και μετά και να τον ποστάρω.
Όσον αφορά το μετά τώρα όσο τελείωνα την κινολόνη άρχιζε πάλι το τσούξιμο και στην προτελευταία επίσκεψη μου έδωσε το Rifadin στο οποίο έδωσε μεγάλη σημασία λέγοντας ότι είναι ότι πιο σύγχρονο να το πάρεις μετά από κινολόνη στην χρόνια προστατίτιδα. Μαχαίρι κόπηκε το τσούξιμο αλλά στην 6η από την 8η ημέρα άρχισε πάλι δειλά να κάνει την επανεμφάνισή του. Στην τελική επίσκεψη μου είπε ότι το τσούξιμο είναι και παρενέργεια των τόσων αντιβιώσεων και να πάρω το Liberprosta το οποίο επίσης σταθεροποιησε στο ελάχιστο το τσούξιμο. Για πρώτη φορά από το καλοκαίρι που νοσηλεύτηκα τέλειωσα την αγωγή και δεν είχα ήδη αγοράσει την επόμενη. Τα συμπτώματα υπήρχαν αλλά πολύ ήπια. Ο Απρίλιος βγήκε έτσι με δύο μόνο μονοήμερα επεισόδια επιδείνωσης. Αυτά οφείλονταν το ένα στην δυσκοιλιότητα που με ταλαιπωρεί από το 2004 που έπαθα δισκοκήλη και δεν έχω καλή αίσθηση ότι πρέπει να πάω στην τουαλέτα οπότε τα κόπρανα μένουν εκεί και ερεθίζουν το προστάτη και το άλλο στην βαλανοποσθήτιδα που επίσης με ταλαιπωρούσε μέχρι το τέλος Απριλίου οπότε βρήκα μετά από 20και χρόνια πως να απαλλαγώ από αυτή: με πλύσιμο με σαπουνάκι και καλό στέγνωμα του δέρματος με το πιστολάκι ή με χαρτί και μετά φυσώντας. Εγώ πριν μέχρι και Betadine έβαζα αλλά δεν στέγνωνα το δέρμα οπότε την πατούσα πάλι. Βέβαια μετά από κάθε επεισόδιο το επίπεδο των ενοχλήσεων ανέβαινε και δεν ξαναέπεφτε δηλαδή με μαθηματική ακρίβεια κάποια στιγμή θα ξαναγίνοταν το μοιραίο. Άρχισα να το φιλοσοφώ λίγο, πιστεύω πια ότι το πρόβλημα δεν είναι το μικρόβιο που σε εμένα ξανάμπαινε μάλλον με την βαλανοποσθήτιδα αλλά η φλεγμονή, δηλαδή όσο υπάρχει φλεγμονή μόνο σε ασηπτικό περιβάλλον δεν θα ξανασυμβεί μόλυνση κάποια στιγμή. Δεν είναι δυνατό ένας τόνος αντιβιώσεις να μην σκοτώνουν τα τυχαία μικρόβια που έχει ο καθένας στον προστάτη του. Έτσι αφού είχα διαβάσει μια αμερικανιά για την αλκαλική διατροφή και στο φόρουμ για την νηστειοθεραπεία άρχισα στις 3/5/2013 Μεγάλη Παρασκευή. Είχα βέβαια την πολυτέλεια να το κάνω αφού τα συμπτώματα δεν ήταν πιεστικά λόγω της σωστής αντιμετώπισης της τελευταίας φοράς. Περιμένω να περάσει ένας μήνας πρώτα για να σας μεταφέρω τις εμπειρίες μου. Γενικά πάρα πολύ καλά αλλά ενώ στα περισσότερα συμφωνούν σε μερικά σημαντικά θέματα είναι μέρα - νύχτα όπως πχ η κατανάλωση νερού που είναι κρισιμότατη. Δηλαδή βαδίζω λίγο στα τυφλά και με πειραματισμό στους τομείς που διαφωνούν οι 2 πρακτικές.                 
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

#8 24 Μαΐου, 2013, 09:06:31 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Μαΐου, 2013, 09:08:08 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεσηφαινόταν να είναι μια μέθοδος που πρέπει να γίνει με πολύ μεγάλη ακρίβεια (ταυτόχρονος υπέρηχος κλπ) και όχι κάτι απλά στο στυλ "έλα σκύψε να στην κάνω".
Βασικά στην άκρη της κεφαλής του διορθικού ,εφαρμόζει η συριγγα που επροκειται να διοχετευσει την αντιβίωση στον προστατη .Με αυτό τον τρόπο επιτυγχανεται με ακρίβεια  η εκχυση του αντιβιωτικου στο σημείο που επιθυμει ο γιατρός  .100% αυτό που λέω και μάλιστα με τον ιδιο τρόπο παίρνουν και για βιοψιά ιστό απο το σημείο .
Για τις επαναληψεις συμφωνω ως προς την θεωρια του Quercini .
Kαι ναι , για να μην παιρνουμε και πολυ θαρρος ,ειναι μια θεραπεία με ρισκο αν ο γιατρος ειναι απειρος και ατυχος κατα την εκχυση  αυτού .Μπορει να βρει σε νευρο οπως ειχα διαβασει σε μια περιπτωση του  Quercini που  εγινε η κατασταση του ασθενη απο ασχημη ,ΤΡΑΓΙΚΗ .
Υπηρξες τυχερος ή είχες πολυ καλο γιατρό .
Αν ήμουν και εγώ σε αυτη την δυσκολη φάση πάντως που ησουν ή σε σταθερα μη μεταβαλλομενη για καιρο ,δεν δισταζω να  πω πως ισως και να το δοκιμαζα .
Είναι παντως απο τις πολυ τελευταιες λυσεις και ιδεες ,οπως και να το κανεις .Απο τις πολυ τελευταιες . - . -
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Τώρα που το λέτε θα έπρεπε να με ρωτήσει πρώτα και όχι να  μου το πει την ώρα που μου την είχε σχεδόν κάνει. Για τον συγκεκριμένο γιατρό έχω ακούσει και εξαιρετικά σχόλια αλλά και ένα πολύ κακό από γνωστό μου που παραλίγο να πεθάνει από σηψαιμία λόγω μόλυνσης που έπαθε μετά από επέμβαση στο προστάτη επειδή όπως μου ειπε δεν του έδωσε αντιβίωση. Εμένα μου φαίνεται κουλό πάντως να μην του έδωσε αντιβίωση. Πάντως πέρα από τον πόνο για 2-3 ώρες εγώ δεν κατάλαβα κάτι δραματικό στα  συμπτώματα. Εκεί που πιστεύω κέρδισε το παιχνίδι ήταν στη σωστή επιλογή των άλλων αντιβιώσεων πέρα από την κινολόνη και στην σωστή δόση αφού όπως σας έχω πει είμαι 1,94 και 110 κιλά. Τι να κάνει 1γρ την ημέρα? Το ενδομυικό Garamycin με έσκισε, μου χτύπαγε τις ενέσεις και η πεθερά μου και τα γρομπαλάκια που άφηνε η κάθε ένεση πόναγαν για πάνω από 2 εβδομάδες. Το προτείνει πάντως και κάποιος άλλος στο φόρουμ που είναι καλά αν δεν κάνω λάθος τώρα.   
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

το garamycin πρέπει να το ειχα πάρει και εγω κατα 99%(εχω πάρει τόσα πολλά που πλέον δεν θυμάμαι).πρέπει να εχω κάνει 3ή4 διαφορετικες ενδομυικές και βέβαια δεν μου έκαναν τίποτα περα απο το να μου αφήσουν συριγγιώματα.αν κάποιος χρειαστει να κάνει πρέπει να κάνει αργα την εγχυση,να την πιέση την περιοχή που έγινε ΚΑΛΆ και να γίνεται μια στο ένα κωλομέρι και μια στο άλλο για να αποφύγει τα "γρομπαλάκια".και εγω μετα το έμαθα!!!!!!
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Όσο πιο χάλια από πλευράς συμπτωμάτων είναι κανείς και όσο δεν βρίσκει λύση στον πόνο του τόσο πιο εύκολα πιστεύει (χάφτει) ότι μέθοδο θεραπείας και αν του προτείνει κανείς. Σε όσους άντρες πάντως είπα τι έκανα τους σηκώθηκε η τρίχα.
Σε ένα παιδί 27 χρονών στο γραφείο που του το είπα μου είπε ότι είχε και αυτός και μάλιστα είχε πάει στον ίδιο γιατρό που πήγα το 2010 και του έδωσε για 3 μήνες το πλήρες πακέτο φαρμάκων αλλά καμμία βελτίωση! Είχε απελπιστεί και μετά πήγε σε ένα ομοιοπαθητικό για πρώτη φορά στη ζωή του (δεν πίστευε στην ομοιοπαθητική) στα Χανιά και σε 2 εβδομάδες ήταν περδίκι και παραμένει έτσι εδώ και πάνω από χρόνο. 
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

#12 25 Μαΐου, 2013, 08:42:10 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 25 Μαΐου, 2013, 08:48:03 ΜΜ από markelos
Παράθεση από: johny17 στις 25 Μαΐου, 2013, 07:17:16 ΜΜ
Όσο πιο χάλια από πλευράς συμπτωμάτων είναι κανείς και όσο δεν βρίσκει λύση στον πόνο του τόσο πιο εύκολα πιστεύει (χάφτει) ότι μέθοδο θεραπείας και αν του προτείνει κανείς. Σε όσους άντρες πάντως είπα τι έκανα τους σηκώθηκε η τρίχα.
Σε ένα παιδί 27 χρονών στο γραφείο που του το είπα μου είπε ότι είχε και αυτός και μάλιστα είχε πάει στον ίδιο γιατρό που πήγα το 2010 και του έδωσε για 3 μήνες το πλήρες πακέτο φαρμάκων αλλά καμμία βελτίωση! Είχε απελπιστεί και μετά πήγε σε ένα ομοιοπαθητικό για πρώτη φορά στη ζωή του (δεν πίστευε στην ομοιοπαθητική) στα Χανιά και σε 2 εβδομάδες ήταν περδίκι και παραμένει έτσι εδώ και πάνω από χρόνο.

Λένε καλά λόγια για την ομοιοπαθητικη.Θα σας πω και εγω σε κάνα μηνα περίπου.
Πάντως μην την σνομπάρετε μπορει και να μας βοηθήσει,άλλωστε αυτο κάνουμε.Ψάχνουμε τι ειναι αυτο που θα μας βοηθήσει.
Πάντως johny17 αν έκανες τις μαλάξεις του Ακαταν θα καταλάβαινες τι πάει να πει πόνος!!!!!!!Και εγω οταν το έλεγα σε κάποιους τραβούσαν τα μαλλιά τους και μου έλεγαν τι σκατα κάνω.Αλλά αν δεν βρεθει κάποιος στην θεση μας δεν υπάρχει περίπτωση να μας καταλάβει.
Και παρεπιπτώντως ημουν έτοιμος να πάω να μου καρφώσουν και εμένα ενεση στον προστατη απο έναν γιατρο του ικα.Τελικα δεν το έκανα μιας και ειπα να δοκιμάσω την ομοιοπαθητικη.Αν δεν κάνει κατι θα πάω με την όπισθεν να μου την πατήσει!! :P
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Αχά και εμένα αυτός ο τελευταίος που μου έκανε την ένεση είναι γιατρός του ΙΚΑ.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Λοιπόν ας ανανεώσω πρώτα το ιστορικό μου και μετά θα γράψω το τι ακριβώς έκανα. Πέρυσι το Πάσχα ενώ πήγαινα Μεγάλη Παρασκευή στο χωριό της γυναίκας μου ήμουν σε κακή κατάσταση. Έντονες ενοχλήσεις στους όρχεις, αίσθημα βάρους και οιδήματος στον προστάτη, έντονο τσούξιμο κατά την ούρηση, ούρα μετά το πέρας της ούρησης ήταν τα κυριότερα. Είχα πάρει μαζί μου για να το χρησιμοποιήσω και το γνωστό πακέτο που το είχα κρατήσει καβάντζα από την τελευταία φορά (Fortera, Xatral, Glaveral και ένα αντιφλεγμονώδες που δεν θυμάμαι). Παρόλο που η τελευταία αγωγή που είχα κάνει ήταν η καλύτερη στον πορεία μου με την ασθένεια πάλι με αργά αλλά σταθερά βήματα ξανακυλούσα στο βούρκο προς μεγάλη μου θλίψη. Αφού είχα διαβάσει στο φόρουμ για νηστειοθεραπεία και ένα βιβλίο για αλκαλική διατροφή λέω τι έχω να χάσω? Ξεκίνησα την ίδια μέρα και προς μεγάλη μου έκπληξη το τσούξιμο ελατώθηκε αρκετά και εξαφανίστηκε εντελώς!!! τις επόμενες ημέρες το αίσθημα βάρους και ο πόνος στους όρχεις που ήταν λες και στα σφίγγουν με τανάλια εξαφανίστηκε!!!. Τέλος η κούραση, τα ρίγη στην πλάτη και οι κρυάδες. Από τότε μέχρι σήμερα δεν ξαναείχα κούραση, ρίγη στην πλάτη και κρυάδες. Δεν ξαναείχα αίσθημα βάρους και οιδήματος στον προστάτη. Τέρμα οι πόνοι στο κάθισμα μετά από λίγη ώρα. Τι έμεινε? Κάθε 2-3 μήνες για 1-2 ημέρες ελαφριά ενόχληση στους όρχεις μετά από κατανάλωση συγκεκριμένων φαγητών τα οποία όμως είναι αδύνατο να τα κόψω (πχ κοκορέτσι) και τσούξιμο στην ούρηση μέρα παρά μέρα που εξαρτάται από την κατανάλωση αλκοόλ και κρέατος που επίσης δεν μπορώ να κόψω. Βασικά το σημαντικότερο που έμεινε είναι το τσούξιμο αλλά σε καμμία περίπτωση τόσο έντονο όσο πριν. Κρασί πίνω κόκκινο που δεν είναι και ότι καλύτερο για τον προστάτη 1,5-2,5 λίτρα σε 2 ημέρες. Μερικές μέρες που κάνω καθαρή ακλαλική διατροφή και δεν πίνω πολύ ή πίνω ρετσίνα δεν έχω τίποτα. Αυτά, η καθημερινότητα έχει βελτιωθεί δραματικά και όλα αυτά χωρίς φάρμακα ή κόστος. :) :)
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.