Γεια σας, πήρα το θάρρος να μοιραστώ μαζί σας το κοινό- πάνω κάτω σε όσους μπαίνουν εδώ μέσα- πρόβλημα της ΧΒΠ.
Είμαι 40 ετών και περίπου το 2005-2006 άρχισα να βλέπω τα πρώτα -πολύ ήπια-συμπτώματα της ασθένειας ήτοι χαλαρότερη στύση, σχετικά πιο γρήγορη εκσπερμάτιση και αδυναμία εκ νέου επαναλαμβανόμενης στύσης. Το 2008 όταν πρωτοπήγα σε γιατρό για εξέταση προστέθηκαν στα παραπάνω συχνουρία με ήπιο τσούξιμο στη γύρω περιοχή και νυχτουρία, διαπιστώθηκε εντερόκοκκος στην καλλιέργεια σπέρματος και μου διαγνώστηκε επίσημα η ΧΒΠ. Λάμβανα κατά μικρά διαστήματα αντιβιώσεις με το μικρόβιο να εξολοθρεύεται ενίοτε αλλά με τα συμπτώματα να παραμένουν σε γενικές γραμμές. Άλλαξα αρκετούς γιατρούς στην πορεία (δοκίμασα και την ομοιοπαθητική με επιφανειακή επιτυχία). Σημειώνω ότι μεταξύ 2008-12 έκανα και δυο καυτηριασμούς για κονδυλώματα.....(είχαμε και HPV στο κατάστημα...). Το 2012 έκανα για πρώτη φορά δυστυχώς και κατά τύχη (με δική μου πρωτοβουλία) σπερμοδιάγραμμα (δε βρέθηκε ένας μαλάκας να μου πει να κάνω και μια προληπτική τέτοια εξέταση τόσα χρόνια) όπου διαγνώστηκε αζωοσπερμία (για όσους δε γνωρίζουν είναι η απώλεια σπερματοζωαρίων από το σπέρμα). Λίγο πριν με βάλει ένας γιατρός για lazer (διάνοιξη του προστάτη) και πάρει και σπερματοζωάρια για ψύξη κατόπιν βιοψίας, βρήκα και ξεκίνησα θεραπεία (αντιβίωση και μαλάξεις προστάτη) σε έναν γιατρό.
Μετά την εξάλειψη του εντερόκοκκου, βρέθηκαν χλαμύδια και στην τελευταία εξέταση πριν 1 μήνα και e-coli (αυτά στις καλλιέργειες σπέρματος και προστατικού υγρού, τα ούρα ήταν πάντα καθαρά). Πρέπει από τη μια να ομολογήσω ότι δεν ήμουν και απόλυτα προσεκτικός στις επαφές καθ' όλο αυτό το διάστημα, αλλά και από την άλλη ότι συμπτώματα όπως η νυχτουρία, η συχνουρία ελαχιστοποιήθηκαν (παλιότερα είχα πάνω από 10 ουρήσεις με 0.5-1.0 λίτρο νερό ενώ τώρα έχω κατέβει στις 6 με 2 λιτρα) ενώ έφτιαξε και η FSH (από 17 που είχε φτάσει κάποια στιγμή έπεσε στο 10 σταδιακά). Σε κάποια από τις ενδιάμεσες εξετάσεις βγήκαν και μερικά (ελάχιστα) σπερματοζωάρια αλλά κατά κανόνα μηδέν εις το πηλίκο στο σπερμοδιάγραμμα μέχρι και αυτή τη στιγμή. Ο γιατρός θεωρεί ότι οι φλεγμονές που είχαν δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια από τα μικρόβια έχουν φράξει τους σπερματικούς πόρους με συνέπεια το μηδενικό σπερμοδιάγραμμα αλλά και ότι αυτό θα αποκατασταθεί σιγά σιγά μόλις καθαρίσει ο προστάτης . Έχω κόψει σχεδόν τελείως  εννοείται γλυκά-καυτερά-αλκοόλ σύμφωνα με τις υποδείξεις του γιατρού.
Δυστυχώς η θεραπεία έχει βγει ΠΟΛΥ ακριβή , τα λεφτά τελείωσαν αλλά e coli+χλαμύδια με την αζωοσπερμία παραμένουν μαζί με ....μια αμφισβήτηση στο γιατρό τελευταία. Τα ψυχολογικά συμπτώματα δε χρειάζεται να σας τα εξηγήσω, είναι γνωστά. Σημειώνω τέλος ότι ουσίες όπως το xatral, το ομνικ και η ταμσουλοσίνη  (που μου συνταγογραφούσαν  πριν 4 χρόνια για κανά μήνα περίπου το καθένα) δε με βοήθησαν. Επίσης –δοκίμασα και μόνος μου σκευάσματα και συμπληρώματα- δεν είδα καμία βελτίωση από το saw palmetto που τόσο διαφημίζεται (αντίθετα έκανε πιο έντονη την επιτακτική ούρηση με ταυτόχρονο τσούξιμο).
Θέλω να ρωτήσω τις απόψεις σας σχετικά με το αν υπάρχει φως στο τούνελ , αν με την αντιβίωση+μαλάξεις  εξολοθρεύονται τα μικρόβια τελικά ή αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο σκεύασμα ή μέθοδο(από τη δική σας εμπειρία εννοώ, δεν ψάχνω ιατρικές συνταγές εδώ πέρα) , αν έχετε να μου προτείνετε (σε προσωπικό μήνυμα φυσικά) το δικό σας ειδικό που σας βοήθησε και τέλος ....το όνομα του ..ακατανόμαστου που βλέπω να αναφέρεται κατά καιρούς (σε προσωπικό μήνυμα επίσης) να ξέρω αν ....«έκανα την τύχη μου» ή να γλυτώσω στο μέλλον.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, εύχομαι να ξεμπερδέψουμε όλοι σύντομα.
αδυνατη στυση απο το 2007, διαγνωση χρονιας προστατιτιδας το 2008, αζωοσπερμια (το ανακαλυψα κατα τυχη με εξεταση το 2012), εντεροκοκκος-χλαμυδια-και e-coli τα μικροβια που κατα καιρους με απασχολησαν και συνεχιζουν ακομα

#1 21 Φεβρουαρίου, 2014, 09:15:18 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Φεβρουαρίου, 2014, 09:18:09 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Παράθεσηνα μοιραστώ μαζί σας το κοινό- πάνω κάτω σε όσους μπαίνουν εδώ μέσα- πρόβλημα της ΧΒΠ.
Φίλε καλώς ήρθες. Το πρώτο που έχω να σχολιάσω στο μήνυμά σου είναι ότι αυτό που γράφεις παραπάνω δεν ισχύει.

Το δεύτερο σχετικά με τον ακατανόμαστο είναι ότι μάλλον "έχεις κάνει την τύχη σου".

ΠαράθεσηΟ γιατρός θεωρεί ότι οι φλεγμονές που είχαν δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια από τα μικρόβια έχουν φράξει τους σπερματικούς πόρους με συνέπεια το μηδενικό σπερμοδιάγραμμα αλλά και ότι αυτό θα αποκατασταθεί σιγά σιγά μόλις καθαρίσει ο προστάτης . Έχω κόψει σχεδόν τελείως  εννοείται γλυκά-καυτερά-αλκοόλ σύμφωνα με τις υποδείξεις του γιατρού.

Δεν έχω πολλά να πω παραπάνω γιατί προφανώς θα εκπέμψουμε σε άλλο μήκος κύματος, εγώ στα FM κι εσύ στα AM και μάλλον συννενόηση δεν θα γίνει αλλά αν αν όντως έχεις αζωοσπερμία μια φιλική συμβουλή: ασχολήσου σοβαρα κι επιστημονικά με το θέμα και άσε τους γιατρούς-απάτσι και τα γιατροσόφια γιατί σε περιμένει μακρύς και δύσκολος γολγοθάς και από χρήμα και από χρόνο και δεν έχεις άλλο για πέταμα.

Τα 2 μου σεντς και αν θες με ακούς.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0