kalispera paidia.eimai neos sto sait kai opos para polu ζητώ kai ego voeithia.me λένε Βασίλη, eimai 34 xronon .. apo ton ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 2013 έπαθα Οξιά prostatitida .. piga se ourologo kai mou edose antivioseis i opoies den ΕΚΑΝΑΝ tipota .. στην kaliergia ouron vrethikan ta opoia mikrovia ta katapolemisa .. parola auta meta tin Θεραπειά i suzugos μου ΕΜΕΙΝΕ eggios.einai tora 3,5 minon.oi ΠΟΝΟΙ tis prostatitideas den mou exoun perasei akoma.ypofero .. ekana eksetasi ΑΙΜΑΤΟΣ gia ton psa prostati. kai mou vgeike 2,15 .. oti tha ΦΟΒΑΜΑΙ παθο karkino tou prostati kai oti tha πεθάνω .. voeithisteme.uparxi periptosi to mwro na exei kati? voeithia παρακαλώ ......
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

#1 12 Μάρτιος, 2014, 02:58:39 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Μάρτιος, 2014, 03:01:57 ΜΜ από admin2
Από Admin: mbilakos πόσταρες το ίδιο πράγμα τρεις φορές όπου βρήκες. Σε ιστορικά άλλων μελών και σε άσχετα θέματα. Θα σε παρακαλούσα να αναρτείς τα μηνύματά σου μόνο μία φορά στο αντίστοιχο θέμα και όχι πολλές φορές και όπου βρεις. Καλό θα ήταν επίσης να ρίξεις μια ματιά στους όρους χρήσης του forum εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=5.0 Σε ευχαριστώ.

Καλησπέρα μπιλάκο.
Η προστατίτιδα (οξεία ή χρόνια) ΔΕΝ κάνει καρκίνο. ΔΕΝ έχει ποτέ υποστηριχτεί κάτι τέτοιο (από σοβαρούς ανθρώπους τουλάχιστον). 

Για το 'τσιμπημένο' PSA:
Το PSA μπορεί να ανέβει, μας ανησυχεί όμως αν ξεπεράσει το 4. Το δικό σου είναι κάτω από 4. 'Τσιμπημένο' PSA (σαν το δικό σου) μπορεί να σημαίνει προστατίτιδα (μάλλον) ή καλοήθη υπερπλασία προστάτη (συνήθως συμβαίνει σε άντρες άνω των 50), παθήσεις που δεν έχουν καμία σχέση με καρκίνο. Για την προστατίτιδα θα πρέπει να κάνεις καλλιέργειες προστατικού υγρού (καλύτερα) ή και σπέρματος. Αν βρεθεί μικρόβιο, αντιβίωση, και μετά πάλι PSA. Αν το PSA πέσει (που είναι και το πιθανότερο), προφανώς το πρόβλημα ήταν η προστατίτιδα. Σε κάθε περίπτωση μη στεναχωριέσαι και ξεκίνα τη διαδικασία.

Για το μωρό:
Κάποια μικρόβια (όχι όλα) μπορεί να προκαλέσουν δυσκολία στη σύλληψη. Το μωρό σου είναι ήδη συλληφθέν  :D και ήδη διανύει τον τέταρτο μήνα της κυοφορίας του, επομένως ούτε εδώ θα πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα. Αν σε καλλιέργεια κολπικού υγρού βρεθεί κάποιο μικρόβιο στη σύζυγό σου, αυτό θα αξιολογηθεί από το γυναικολόγο της. Σε κάθε περίπτωση η σύλληψη, η κύηση και η γέννα είναι ευλογία μοναδική, οπότε κανόνισε να μη χαλάσεις την ψυχολογία της γυναίκας σου με παραλογισμούς...

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Φαντάζομαι θα τα έχεις ρωτήσει και σε ουρολόγο και σε γυναικολόγο.
Αν όχι, μου φαίνεται περίεργο που τα ρωτάς πρώτα εδώ, καθώς και όλος αυτός ο πανικός.
Αν ναι, και σου είπαν κάτι διαφορετικό (ότι δηλαδή μπορεί να πάθεις καρκίνο από προστατίτιδα ή ότι μπορεί να κινδυνεύει το μωρό από μικρόβια) θα σε παρακαλούσα να μας αναφέρεις τα ονόματα των γιατρών που στα είπαν αυτά.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Ξεκόλλα ρε mbilako αγορι μου ,δεν θα πεθάνεις !
Το έχω 5 χρόνια και ζω! :o :o :o :o

Διάβασε εδώ μέσα ,ενημερώσου σωστά και εδώ είμαστε !Πάρε μία βαθιά ανάσα απο την μύτη ,κράτα την λίγο ...Λίγο ακόμα ...Αυτό είναι επανέλαβε άλλες τρείς φορές ,κουνα λίγο ελέυθερα τα χέρια σου όρθιος ,κάθισε και ξεκίνα το διάβασμα.
Έχεις μπροστά σου  reboot  και δοκιμες .Διάβασμα και ενημέρωση .Θα συνέλθεις ,πρώτα όμως πρέπει να ενημερωθείς και να δοκιμάσεις .
*Με το καλό ο απόγονος !!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#4 12 Μάρτιος, 2014, 10:16:33 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Μάρτιος, 2014, 10:28:37 ΠΜ από Phaethon (Φαέθων)
mbilakos se andithesi me tous ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ego πιστεύω oti su menun peripou 2-3 μήνες ζωής. Koita na tous περάσεις oso kalytera μπορείς και kane oti πάντα itheles kai ποτέ su δεν dolmages. To παιδί den kindyneyei αν δεν ginei troll σαν ki εσένα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

paidia sas euxaristo polu gia tin stiriksi.niotho oti den eimai monos.ektos apo afta pou grafo sto istoriko mou tora exo kai pono stin ekspermatosi..ektos apo auta pou grafo sto profil mou ligo prin patho tin prostatitida eixa kanei aferesei polupoda apo to paxi entero.sugnomi an ginomai kaourastikos alla kai ego psaxno gia mia stiriksi.kai tin vrika apo sas.troll den eimai.fovismenos eimai.mexri kai krisi panikou eixa pathi.an mporei kapios as mou apantisi gia tous ponous stin ekspermatosi.euxaristo vre paidia.perimeno minima sas gia na iremiso ligaki.
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

#6 16 Απριλίου, 2014, 02:46:41 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου, 2014, 04:30:35 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: mbilakos στις 16 Απριλίου, 2014, 01:45:58 ΜΜ
paidia sas euxaristo polu gia tin stiriksi.niotho oti den eimai monos.ektos apo afta pou grafo sto istoriko mou tora exo kai pono stin ekspermatosi..ektos apo auta pou grafo sto profil mou ligo prin patho tin prostatitida eixa kanei aferesei polupoda apo to paxi entero.sugnomi an ginomai kaourastikos alla kai ego psaxno gia mia stiriksi.kai tin vrika apo sas.troll den eimai.fovismenos eimai.mexri kai krisi panikou eixa pathi.an mporei kapios as mou apantisi gia tous ponous stin ekspermatosi.euxaristo vre paidia.perimeno minima sas gia na iremiso ligaki.
Χαίρεται φίλε Mbilako .
Η αλήθεια είναι πως με trollαρε αρκετά η απάντηση σου .Τα greeklish τα οποία προσωπικά απεχθάνομαι και μου βγάλανε τα μάτια και τα ξαφνικά Ελληνικά σου, μπερδέψανε απο λίγο εώς πολύ   την αποψή μου για σένα (όχι ότι έχει και καμία σημασία αυτή ) και άλλο τόσο από ότι φαίνεται και τους admins (plus τα πολλαπλά postαρίσματα σου σε διάφορα θέματα )...

Για αρχή θα ήθελα να σου πω πως η χ.π. ή χ.π.α είναι μία πολυπαραγοντική ασθένεια και πως και ο πόνος κατά την εκσπερμάτιση  είναι ένας απο αυτούς τους παράγοντες .

Για ξαφνικό τέλος ,θα ήθελα να σου ζητήσω ευγενικά να μας γράψεις με Ελληνικό αλφάβητο  ,την ηλικία σου ,το πότε σου πρωτοπαρουσιάστηκε ,τα προβλήματα στο σύνολο τους που υπάρχουν ως σήμερα ,ότι άλλο εσύ νομίζεις κτλ κτλ κτλ ,για να μπορέσουμε και εμείς να σε στηρίξουμε  ή να σε κατευθύνουμε όπως εμείς  μπορούμε ,ως άνθρωποι και ως  συμπάσχοντες .

Αυτά για τώρα ...

*Υ.γ. αν για κάποιο λόγο δεν θέλεις  ή δεν μπορείς  ή δεν ξέρεις να γράφεις  με Ελληνικό αλφάβητο (αν είσαι αλλοδαπός π.χ.) προσωπικά το κατανοώ .Οι admins όμως θα ήθελαν μια κάποια αιτιολογία φαντάζομαι ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#7 17 Απριλίου, 2014, 08:59:59 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Απριλίου, 2014, 09:04:54 ΠΜ από mbilakos
Καλημέρα παιδιά..καλημέρα Hyper Ban.έχεις δίκιο φίλε άλλα έγραφα απο λάπτοπ που εχει αγγλικά windows.ειμαι 34 ετών και τα πρώτα συμπτώματα μου παρουσιάστικαν τον σεπτέμβριο του 2013 και μετά απο αφέρεση πολλύποδα απο το παχύ έντερο.είχα πάρα πολούς πόνους στουσ όρχοις στα μπούτια στον κόλο μου στο στομάχι μου.έκανα εξετάσεις γενικές αίματος,γενικές ούρων και καλλιέργια ούρων και βρέθηκαν κάπια μικρόβια.μετά απο κάπια συνταγή τα καταπολέμισα τα μικρόβια αλλά η πόνοι εξακολουθούσαν να υπάρχουν.ενώ πήγενα στους γιατρούς που με παρακολουθούσαν απο την αρχή μου έλεγαν οτι αφού καταπολεμίσαμε τα μικρόβια,τι άλλο μπορή να έχω και με έβγαζαν ψέυτη.αφού είδα οτι άκρη δεν βγάζω εκεί πήγα σε άλλον ουρολόγο όπου μου έκανε εξέταση psa και μου βγήκε 2,15.ανησύχησα πάρα πολύ..μου είπε να κάνω δίετα να αποφέυγω τα καφτερά,τα οινοπνευματόδη και όλλα τα σχετικά..οι πόνοι όμως δεν περνάνε και τώρα με πονάει το αριστερό μου κολομέρι χαμιλά,στην κιλιά μου χαμιλά,στα μπούτια μου,στους όρχοις μου κιρίος στον αριστερό και στην εξπερμάτωση βγάζω κίτρινα χοντράδια και κατά την εξπερμάτωση πονάω.τα ούρα μου κατακίτρινα και μυρίζουνε.είχα κάνει και υπέροιχους άνω και κάτω κοιλίας και τα νεφρά μου είναι εντάξη μου είπανε.όσο για το αλφάβητο χίλια συγνώμη ρε παιδιά..όχι μόνο είμαι έλληνας αλλά μουρλόπατρινός γέννημα θρέμα.της καλημέρες μου σε όλους και περιμένω την βοήθειά σας και την γνώμη σας..ένας για όλους και όλοι για έναν.
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

Πάντως εμένα η μυρωδιά στα ούρα μου κάνει σίγουρα για μικρόβιο (εμένα που μύριζαν βοθρίλα είχα κωλοβακτηρίδιο) και το χρώμα σπέρματος για πυοσφαίρια. Πότε έκανες καλλιέργεια ούρων? Μύριζαν τότε? Σου γράφω για τα ούρα γιατί αυτό είναι το επίφοβο.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

#9 17 Απριλίου, 2014, 12:56:41 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Απριλίου, 2014, 12:59:32 ΜΜ από mbilakos

ναι μύριζαν και τότε που έκανα την καλιέργια ούρων.την εκανα τον νοέμβριο την μια που είχα τα μικροβια και μετά απο ένα μήνα ειχαν εξοντωθή τα μικροβια αλλα τα συμπτωματα και η μυροδια παρεμηναν.καθε μερα μου χτυπανε την πορτα οτι ( φιλε εδω ειμαστε ) και με αγχωνη.βασικά μυρίζουν πολύ καιρο.δηλαδή τι επίφοβο μπορεί να είναι?
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

Ωραία αφού μύριζαν τα στείρα ούρα ΟΚ, το ανησυχητικό το έγραψα γιατί ούρα με μικρόβια είναι χειρότερο από σπέρμα με πυοσφαίρια. Για να σου φύγει το πολύ άγχος πάντως δεν σε χαλάει και μια νέα καλλιέργεια ούρων. Αυτά για τα φαγητά τα εφάρμοσες?
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Επίσης εγώ στην θέση σου αφού δεν προσπαθείς να κάνεις παιδί θα χρησιμοποιούσα προφυλακτικό μέχρι τη γέννηση του τέκνου (εύχομαι να πάνε όλα καλά). Για το χρώμα του σπέρματος υπάρχει και η καλλιέργεια σπέρματος. Κοίτα όταν πρωτοπάθεις κάτι νομίζεις ότι είναι το σημαντικότερο πράγμα στον κόσμο μέχρι που ανακαλύπτεις ότι ο μισός κόσμος έχει το ίδιο με σένα. Χαλαρά και μεθοδικές κινήσεις.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

#12 17 Απριλίου, 2014, 01:30:28 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Απριλίου, 2014, 01:33:03 ΜΜ από mbilakos

εισαι τζαμη ρε φιλε και μιλας πολυ μπαμ.νιωθω οτι εχω ανθρωπουσ δυπλα μου και με καταλαβενουνε.περασανε απο το μυαλο μου τα χειροτερα σεναρια,περασα κριση πανικου,τρελαθηκα.το ξερω οτι πρεπει να κουλαρω και ειδη νιοθω καλητερα αλλα οταν οι πονοι μου βαρανε καμπανακι με περνη απο κατω.θα παω για καλιεργια ουρων και σπερματος.οσο για την διατροφη την προσεχω οσο μπορω.για ποτο δεν το συζητο.ουτε γουλια.οσο για το psa το εχω αφηση στο 2,15 και θα παω να κανω και ενα επαναλιπτικο.
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

Παρεπιπτοντως..πονους στην κοιλιακη χωρα προκαλη η προστατιτιδα?
xronia prostatitida,ponos stin ekspermatosi,tsimbimeno psa,ponos stin mesi kai sta podia.

Καλλιέργειες μήπως έκανες? Τι αποτελέσματα έβγαλαν? Τους πόνους προς το παρόν προσπάθησε να τους αγνοήσεις όσο μπορείς.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.