22 Σεπτεμβρίου, 2015, 12:18:06 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου, 2015, 12:28:29 ΠΜ από forshaken
Καλησπέρα παιδια εχω να γράψω εδω αρκετο καιρο θα έλεγα και σήμερα θα  ήθελα να μοιραστο μαζί σας την πρόοδο που εχω καταφέρει και ελπίζω να βοηθήσω εδω μέσα μερικούς απο εσας.

Το αρχικο μου ιστορικό θα το βρείτε εδώ
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=883.0

Ολα ξεκίνησαν μετα την επισκεψη μου στον Κο Ζουμπο οποιος ηταν ο μοναδικός που μου βρήκε επιτέλους κάτι η εξέταση ηταν εσωτερική στους πυελικό έδαφος και βρέθηκαν 5 ενεργά Triger Points.Το πρωτόκολο Wise Anderson δεν το ξεκίνησα λογο αρκετά υψηλού κοστους.
Κάνω εδω και αρκετούς μήνες Φυσιοθεραπεία σε εξειδικευμένο κέντρο αποκατάστασης πυελικού εδαφους.
Κατα την πρώτη μου επίσκεψη πέρα απο το σφιχτό (Στρεσαρισμένο Πυελικό εδαφος και τα Triger Points) Φάνηκε στον υπέρυχο οτι είχα πάρα πολυ χαλαρούς πυελικούς μυς δεν μπορουσα να τους κρατήσω ουτε για 5 Δευτερόλεπτα.
Αυτο  Εδινε μια λογική εξήγηση στο οτι πήγαινα 15 με 20 φορες την ήμέρα για κατούρημα και 3 για το Χοντρο..
Οι πυελικοι μου μυς δεν είχαν την δύναμη να αδειασουν την κύστη μου με αποτέλεσμα να έχω όλα αυτα τα συμπώματα.
Μία αλλη παρενέργεια που είχα λογω του χαλαρού πυελικού εδάφους ηταν και η στυτική δυσλειτουργεία.
Υπάρχουν 2 μυς οι οποιοι είναι υπεύθυνοι για την στυση στον άντρα και κυρίος ο Μυς με  την ονομασία bulbospongiosus ο οποιος ειναι υπευθύνος για να διατηρεί το αίμα στο πεος ετσι ωστε να μην υπάρχει χαλαρή στυση.

Πριν συνεχίσω την αναλυση θα ήθελα να σας δείξω ολα τα σημεία που μου προκαλουν κάψιμο απο τα ενεργα triger points τα ανέβασα σε εικόνες.

Εδω και 3 μήνες κάνω ασκήσεις kengel  σε διάφορους χρόνους και έχω καταφέρει να επαναφέρω το πυελικό εδαφός τουλαχιστον για την λειτουργία της ουρησης και της αφοδευσης σε φυσιολογικα επίπεδα.Το φυσιολογικό ειναι να μπορεις να κρατήσεις 10 δευτερόλεπτα χωρίς να υπάρχει χαλάρωση στους μυς.ξεκίνησα ασκήσεις για 5 δευτερόλεπτα μετα στα 7 και σήμερα στα 10.Οι ασκήσεις γίνονται κάθε μερα εδω και μήνες.Οι αυτόματες πρωινές στύσεις αρχισαν σιγα σιγα να επανέρχονται.

Ταυτόχρονα με  τις ασκήσεις kengel κανω καθημερινά διαφραγματική αναπνοή γιατί το πυελικό εδαφος ειναι αμεσα συνδεδεμένο με όλα αυτα και βοηθάει και στην  χαλάρωση γενικότερα.

Αμεσως μετά τις ασκήσεις κάνω καθημερινά Διατάσεις Yoga που αφορουν  την  χαλάρωση του πυελικού εδάφους αλλα και γενικότερα των μυων της περιοχής στην οποία εχω κάψιμο.

Για τα εσωτερικά Triger Points εχω κάνει μεχρι στιγμής 4 θεραπειες Χειροπρακτική Manual Τriger Point Release.

Με κλίμακα απο 1 εως 10 στον πονο πριν απο αυτες τις θεραπειες καιγόμουνα κάθε μέρα ζωντανός και εκανα 3 φορες την ημερα καυτο μπανιο με γεμάτη μπανιέρα για να μπορεσω να ηρεμησω σημερα τωρα που  σας γράφω αυτο το μήνυμα ο καθημερινός μεσος ορος πονου δεν ξεπερναει το 4.Μπορει να μην πονάω και καθόλου εφτασα επιτέλους στο σημείο 0 εστω και για μερικες ωρες για μερικές μερες εβδομαδες.

Θα ηθελα να πω σε  ολους εσας που  πασχετε απο αυτο το αυτοανοσο νοσημα οτι ειναι παρα πολυ  σημαντικό να αποδεχτειτε την κατάσταση ετσι ωστε να μπορέσετε να προχωρήσετε και να να φτάσετε σε ένα βιώσιμο σημείο πονου και σιγα σιγα να φυγει τελειως απο πανω σας.

Για οσους πασχουν ταυτοχρονα και απο στυτική δυσλειτουργία και γενικότερα απο εντονα καψίματα καλο θα ηταν για μενα να παρουν καποιο χαπι ετσι ωστε να μπορεσουν να λειτουργισουν φυσιολογικά μεχρι η θεραπεια που ακολουθουν να δωσει τα πρωτα αποτελέσματα.

Η παθηση αυτη μπορει να γίνει παρα πολυ επικινδυνη εαν εγκλωβίσετε το μυαλό σας σε περίεργες σκεψεις οπως τι θα κανω τωρα δεν θα κανω Σεξ ποτε η θα ειμαι μια ζωή ετσι.Το μόνο σίγουρο ειναι οτι ολοι θα βγάλετε τις Φρικες σας ελπιζω να είναι για λίγο.Μιλήστε στα πολύ δικα σας προσωπα για το προβλημα και αντιμετωπίστε το μαζι.

Το μόνο που ξέρω ειναι οτι καταφέρνω σιγα σιγα να πάρω το πάνω χέρι μετα απο 2 χρόνια σε αυτη την πάθηση με πάρα πολυ διαβασμα και γενικότερα με πολύ΄καθημερινό κόπο.

Στην περίπτωση που δεν πιασει αυτο που κάνω παω παρακάτω συνεχίζω σε  αλλες θεραπειες τις πιο εξιδικευμένες αλλα εύχομαι να μην γίνει αυτο.

Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω οτι δεν παιρνω κανενος ειδους χάπι ειναι μυοχαλαρωτικό ειτε αντικαταθλιπτικό ειτε παυσιπονο και δεν σκοπευω να πάρω.Απο τότε που κατάλαβα  οτι το 98% απο τους ουρολόγους ειναι  εγκληματίες οταν μας δίνουνε τοσες πολλες αντιβιωσεις χωρις να υπάρχει καν μικροβιο σταμάτησα να ασχολούμε.
κατα τη γνώμη μου θα επρεπε να γίνει μια ενημερωση σε ολους τους ουρολόγους της χωρας σχετικά με την παθηση μας.


Ολες οι εξετάσεις αιματος που έχω κάνει  ηταν φυσιολογικές
Η μαγνήτική που έκανα στην μέση για να αποκλεισω το ενδεχομενο να υπάρχει παγιδευση του ισχιακού νευρου
και να μου προκαλει το κάψιμο βγήκε φυσιολογική.
Ολες οι εξετάσεις σπερματος που εχω κανει ειναι φυσιολογικες
Ολες οι γενικες ουρων και οι καλιέργιες φυσιολογικες.

Υπάρχει μια ομάδα στο Facebook η οποια λεγεται Men suffering from Chronic pelvic pain syndrome
Εκει υπάρχουν εξιδικευμένοι φυσιοθεραπευτες απο ολο τον κοσμο με τους οποιους μιλας και ρωτας οτι θελεις για την παθηση.Αρκετα μελη της ομαδας εχουν παει και στο πρωτοκολο wise anderson και αλλα τοσα μελη εχουν καταφερει να ειναι ασυμπτωματικοι μεσα σε 3 χρονια ολοι ειναι φιλικοι.

Υπαρχουν και μερικές περιπτωσεις που εγιναν καλα κανοντας μονο τις ασκήσεις του βιβλίου
Healing pelvic pain by amy stein.

Αυτα παιδια καλη δυναμη σε ολους.

* Ορθοπεδικό μαξιλάρι με τρύπα στην μεση για οταν κάθεστε βοηθάει παρα μα πάρα πολύ για οσους εχουν εσωτερικά Triger Points

#1 22 Σεπτεμβρίου, 2015, 12:20:09 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου, 2015, 12:23:15 ΠΜ από forshaken
Τα σημεία στα οποία εχω καψιμο και στα δυο ποδια

Χαίρομαι που βλέπω ένα -κατά τη γνώμη μου- περιεκτικό, απλό, κατανοητό και ελπιδοφόρο μήνυμα. Να είσαι καλά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Φιλε μου καλησπερα θελεις να μας πεις σε τι βαθμο βοηθησε η θεραπεια σου το θεμα της συχνοουριας;  ειχες προβλημα με τη ροη των ουρων;  πραγματικα εξαιρετικα ενδιαφερον το ποστ σου.