Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα...Ειμαι 20 ετων καταρχας..Γραφω εδω το προβλημα μου...Τις τελευταιες δεκα μερες εχω καποιες ενοχλησεις εκει κατω..Πηγαινω να ουρησω και αφου ουρω κανονικα μετα απο δυο τρια λεπτα αισθανομαι πως πρεπει να ξαναουρησω αλλα οταν πηγαινω εχω μια δυο σταγονες...Το αισθημα ομως για ουρηση δεν υποχωρει...Ειναι παρα πολυ ενοχλητικο και επειδη δεν εχω ξαναπαει σε γιατρο με εχει πιασει χοντρο αγχος...Ειδικα απο τοτε που εψαξα στο διαδικτυο εχω διαβασει διαφορα και αισθανομαι μεγαλυτερη ενοχληση απο πριν...Πυρετο,τσουξιμο,και πονο δεν εχω αρα λετε να μην ειναι καποια λοιμωξη?
Λετε να εχει θεμα ο προστατης απο τωρα??Παντως δεν εχω ακρατια.....Να αναφερω πως εχω και φιμωση αλλα χωρις συμπτωματα δηλαδη εχω κανονικες σεξουαλικες επαφες χωρις πονο και καμια αλλη ενοχληση μεχρι τωρα...Λετε να ειναι κατι σοβαρο?Απαντηστε μου αν μπορειτε και ξερετε απο την εμπειρια σας τι μπορει να ειναι??
Αααα αυτη την περιοδο περασα και περναω μεγαλο αγχος λογω εξεταστικης αλλα και επειδη καποιο συγγενικο μου προσωπο εχει μπει στο λουκι του καρκινου...Λετε να φταιει η στεναχωρια και να ειναι ψυχολογικο ή καθαρα οργανικο..?

Φαντάζομαι ο άνθρωπος το ξέρει ότι μπορεί αν θέλει να πάει σε έναν γιατρό και δεν τον βοηθάει ιδιαίτερα να του το πούμε εμείς εδώ, γιατί τότε αυτή η σελίδα δεν έχει λόγο ύπαρξης. Και, όχι, η εμπειρία των περισσότερων που είμαστε εδώ (γι αυτό άλλωστε βρεθήκαμε εδώ) λέει ότι ένας γιατρός δεν έχει να του δώσει ΟΛΕΣ τις απαντήσεις.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Πηγα σημερα για εξετασεις(γενικη ουρων και καλλιεργεια)...Μιλησα με εναν ουρολογο που μου συστησε ενας φιλος μου και εκλεισα ραντεβου για τη Δευτερα...Οποτε τοτε θα παρω μια πρωτη εικονα για το τι γινεται...Τον παραξενεψε στο τηλεφωνο που του ειπα οτι δεν εχω πονο,πυρετο,τσουξιμο,προβλημα με την εκσπερματιση...Να ναι καλο ή κακο που δεν εχω ολα αυτα?Θα δουμε..

#3 02 Μάρτιος, 2016, 12:02:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Μάρτιος, 2016, 12:12:22 ΜΜ από pak13
Βγηκαν καταρχας παιδια τα αποτελεσματα της γενικης ουρων και της καλλιεργειας και τιποτα κανενα μικροβια και γενικα καλη εικονα...Πηγα λοιπον στον ουρολογο...Γενικα μισω επισκεψεις σε γιατρους καθως με πιανει αγχος,ιδρωνω,κοκκινιζω και γενικα με πιανει χοντρος πανικος....Τεσπα μιλησαμε αρκετη ωρα για τα συμπτωματα ειδε τις εξετασεις μου εκανε μια ψιλαφηση στους ορχεις....Αφου αποκλεισαμε καποια λοιμωξη λογω εξετασεων και απουσια αλλων συμπτωματων περα απο την αισθηση οτι δεν αδειαζει εντελως η ουροδοχος κυστη μειναμε στον προστατη και ισως σε καποια στενωση...Μου εκανε δακτυλοσκοπηση στον προστατη(εκει φρικαρα ηθελα να φυγω αλλα γ@μω τη τυχη μου) χωρις να παρατηρησει κατι ανησυχητικο..Αυριο θα κανω και εναν υπερυχο προστατη για να ειμαστε σιγουροι οτι δεν υπαρχει κανενα θεμα...Με ρωτησε αν εχω χτυπησει καθολου στο μοριο ή αν ειχα καποιο ατυχημα τελευταια και εχει δημιουργηθει στενωση...Για να το διαπιστωσουμε μου ειπε να κανουμε κυστεοσκοπηση αλλα εγω λιγο ξυνιστηκα...Τον ρωτησα αν φαινεται απο την ουροροομετρια αλλα μου ειπε πως τα αποτελεσματα της δεν ειναι σιγουρα...
Εσεις ρε παιδια απο την εμπειρια σας ξερετε αν μια ουροροομετρια δειχνει αν υπαρχει στενωση ή πρεπει απαραιτητα να γινει κυστεοσκοπηση??
Επισης ο γιατρος μου ειπε πως καποιος με στενωση εχει και δυνατους πονους εγω δεν εχω καθολου...Μηπως δεν πρεπει να κανω κυστεοσκοπηση?Επισης διαβασα πως η κυστεοσκοπηση μπορει να σου δημιουργησει στενωση... :o :oΥπαρχει τετοια περιπτωση?
Αν ξερετε κατι απαντηστε μου....
Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση σε ολους μας.. :)

Νομίζω πως πιθανό στένωμα θα φαίνεται στο διάγραμμα της ουροομετρίας, καθότι είναι πολύ διαφορετικό με αυτό που δείχνει απλά αδυναμία κένωσης της κύστης. Κοίτα το παρακάτω διάγραμμα για να καταλάβεις.


Υπάρχει διαφορά στο διάγραμμα γενικά μιας "δυσουρίας" που ξεκινάει απο κύστη/προστάτη και σε αυτό ενός πιθανού στενώματος. Στο στένωμα δεν υπάρχει "κορυφή" της καμπύλης, αλλά παρατεταμένη ευθεία. Σύγκρινε το με το δικό σου.
Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

Καλησπερα παιδια...Αργησα να ξαναγραψω λογω υποχρεωσεων....Εκανα την ουροροομετρια και ευτυχως ολα καλα δεν φαινεται να υπαρχει στενωση και η ροη των ουρων κρινεται φυσιολογικη....Εκει χαρηκα να πω την αληθεια...Ωστοσο εχοντας αποκλεισει καποια λοιμωξη,στενωση και προβλημα στον προστατη δεν ξερω τι μου προκαλει τα συμπτωματα...Ο γιατρος μου ειπε οτι μαλλον θα ειναι ψυχολογικο...Δεν νομιζω ομως...Τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει αρκετα απο ας πουμε 100% η ενοχληση εχει παει στο 40%...Ομως πριν τρεις μερες ειχα σεξουαλικη επαφη με την κοπελα μου και κατα την εκσπερματιση ενοιωσα καπως περιεργα πονο και ευχαριστηση μαζι....Βγαζοντας το προφυλακτικο για να δω μηπως ειχε αιμα(ευτυχως δεν ειχε) παρατηρησα πως το σπερμα ειχε περιεργη υφη καπως σαν κομπακια σαν ζελε...Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι τετοιο...Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε πως μαλλον ειναι τυχαιο...Τι να πω? Εχει τυχει σε καποιον αλλο? Και τι δειχνει αυτο?Παιδια καλες αποκριες...Οποιος μπορει ας απαντησει....

Αναλυτικα εχω κανει:
γενικη ουρων (τιποτα ανησυχητικο ουτε ιδιαιτερα πυοσφαιρια ουτε τιποτα)
καλλιεργεια ουρων(στειρα μικροβιων)
υπερηχο προστατη(κανονικο μεγεθος τιποτα παραξενο)
υπερηχο νεφρων(ολα φυσιολογικα)
ουροροομετρια(φυσιολογικη ροη ουρων που δεν δειχνει στενωση..)
Αυτα..
Και απο συμπτωματα εχω μονο ενα αισθημα οτι δεν αδειαζει πληρως η κυστη μου...
Μεχρι τωρα εκσπερματιζα κανονικα χωρις κανενα θεμα και η υφη του σπερματος ηταν φυσιολογικη...Ωστοσο στην τελευταια εκσπερματιση ενιωσα ελαφρο πονο και η υφη του σπερματος ηταν καπως σαν ζελε....

Ευχαριστω για την απαντηση Αλεξ..Δηλαδη απο τον υπερηχο του προστατη δεν φαινονται πιθανα προβληματα του(διογκωση κτλπ)??Για την καλλιεργεια σπερματος θα την κανω συντομα..Μεχρι τωρα την ανεβαλα γιατι δεν ειχα προβλημα με την εκσπερματιση αλλα τωρα που ενιωσα πονακια θα την κανω σιγουρα...Να πω πως ο γιατρος μου ειπε να αρχισω συστηματικη ασκηση μιας και εχω να ασκηθω απο την δευτερα λυκειου(επαιζα μπασκετ αλλα λογω πανελληνιων σταματησα)και να βελτιωσω την διατροφη μου μιας και το εχω ριξει στα fast food..Βεβαια δεν εχω προβλημα με τα κιλα μου αλλα ετσι οπως το παω....

Θα το κανω και αυτο για τα σεξουαλικως μεταδιδομενα για να δω τι παιζει....Αν δεν δειξουν τιποτα και αυτα μαλλον θα ειναι ψυχολογικο(?!) ολο αυτο τι να πω...Παντως το συναισθημα οτι δεν αδειαζει η κυστη μου εχει μειωθει δραστικα βεβαια αλλα οχι εντελως...Ιδωμεν...

#9 29 Μάρτιος, 2016, 11:59:43 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Μάρτιος, 2016, 12:10:38 ΜΜ από pak13
Παλι χαθηκα....Αυτες οι μερες μου πανε σκατα...Δεν μου εφτανε το προβλημα που ειχα μου ηρθαν και αλλα....Πατησα ενα σκουριασμενο καρφι και ετρεχα σε νοσοκομεια για ορους και εμβολια...Επισης η τρυπα ηταν πολυ μεγαλη απο το τραυμα και για πεντε-εξι μερες ειχα πονους πρηξιμο και δεν μπορουσα ουτε να βγω απο το σπιτι.....Και δεν μου εφτανε και αυτο επαθα και στα ξαφνικα ρηξη στο τυμπανο....Ουτε που καταλαβα πως την επαθα....Τα συμπτωματα ειναι απιστευτα ενοχλητικα και η τρυπα στο αυτι μεγαλη...Ξεκινησα αντιβιωση μπας και κλεισει αλλα ο γιατρος μου ειπε πως σε τοσο μεγαλες τρυπες ειναι δυσκολα τα πραγματα και ισως χρειαστει καποια μικροεπεμβαση....Πραγματικα οι ενοχλησεις που εχω μου δημιουργουν τετοιο εκνευρισμο που δε θελω να βλεπω ανθρωπο..... >:( >:( >:(Στα του ουροποιητικου τωρα...Εκανα την καλλιεργεια σπερματος χωρις να δειξει και αυτη κατι....Μολις τελειωσω τις αντιβιωσεις για τα αυτια θελω να παω να κανω και το pcr για τα σεξουαλικως μεταδιδομενα.....Ο γιατρος συνεχιζει να μου λεει οτι ειναι ψυχολογικο....Σε οποιον το λεω μου απανταει πως μαλλον ειναι στο μυαλο μου.....Τι να πω ειναι πολυ σπαστικο να μην σε καταλαβαινει κανεις και ολοι να σου λενε οτι υπερβαλλεις και το φανταζεσαι...
Ευτυχως στις τελευταιες σεξουαλικες επαφες δεν ειχα καθολου πονο και η υφη του σπερματος ηταν φυσιολογικη...Να πω βεβαια την αληθεια με ολα αυτα που μου συμβαινουν δεν εχω καμια διαθεση για σεξ...Ολες οι τελευταιες σεξουλικες επαφες που εχω με την κοπελα μου εγιναν μετα απο δικη της πρωτοβουλια και καλεσμα...Εγω ακομα και την ωρα του σεξ σκεφτομαι αλλα πραγματα κατι που κανει την επαφη ψιλοχαλια για μενα αλλα μαλλον και για κεινη αφου με βλεπει χαμενο στα θεματα μου...Να ρωτησω και κατι ρε παιδια επειδη ο γιατρος μου ειπε να κανω παλι καλλιεργεια ουρων η αντιβιωση που παιρνω για τα αυτια επηρεαζει τα αποτελεσματα?

Εμενα ο γιατρος μου οταν ειχα κανει εξετασεις μου ειχε πει μετα απο 20 μερες απο την τελευταια φορα που πηρα αντιβιωση να κανω εξετασης . Γιατι λιγο ή πολύ μπορει να επιρεαση και σε αυτα τα θεματα θες να εισαι σίγουρος .

Φιλε μου ολοι μας λιγο πολυ εχουμε τα κατω μας και κάποιες φορες τα πολυ κατω μας ...οταν η ψυχολογία σου ειναι χαλια εσυ ο ιδιος με καποιο τροπο που δεν καταλαβαινεις εκεινη την στιγμη κανεις ζημια στον εαυτο σου... και σαν δεν φτανει μονο αυτο πανε και ολα τα αλλα στραβα ...

Μην το αφησης να σε πάρει απο κατω κοίτα να βγεις πιο δυνατός .
Αρχικα ενοχλησης στο κεφαλη του πεους αντιμετοπιση με daktarin k flenazole μια μερα μετα την αντιμετοπιση ενοχλησεις στην βαση του πεους . μετα απο αντιβιωση 10 ημερων vibramicyn χωρις αποτελεσμα προσθεθηκε και η συχνοουρια . Δοκιμασα netle root and lycopene για 1,5 μηνα χωρις παοτελεσμα.Βρισκομαι στο τελος της τριμηνης δοκιμης Quercetin apo lamberts 1000mg μαζι με Βromelain 800mg την ημερα. Επισης περνω ενα μηνα τωρα Prostate Perform με ενθαρυντικα αποτελεσματα στην ροη των ουρων και ελαχιστα στην συχνοουρια.Yποχωρησει των συμτωματων μετα απο μηνιαία αφαγεια λογο κακης ψυχολογικής καταστασεις .Επανεμφανιση μετα απο 8 μηνες κ υποχωριση ξανα με αντι καντιντα διατροφη β σιτοστερολ προσταβιταλ και προβιοτικα. *(Εξετασεις σπερμ πολλες αποικιες εντερ. φαεσαλις)

Επειδη εχω διαβασει για καποιον ακατανομαστο γιατρο που ειναι χασαπης και ασχετος μπορειτε να μου πειτε ειτε εδω ειτε με πμ πως τον λενε γιατι εχω ενα ραντεβου με εναν γιατρο την πεμπτη και νομιζω πως ειναι ο ιδιος....Οποιος μπορει ας μου απαντησει...

Επειδη χαθηκα παλι,τωρα που εχω χρονο πριν την εξεταστικη γραφω εδω την πορεια των συμπτωματων...
Πρωτα να γραψω τα θετικα...

Καταρχας αυτο με τα κομπακια στο σπερμα δεν μου εχει ξανασυμβει εδω και ενα μηνα...Ουτε νιωθω καθολου πονο στην εκσπερματιση...Επισης το αισθημα οτι δεν αδειαζει η κυστη μου τις 25 μερες του μηνα ειναι ελαχιστο...Τις αλλες 5 ειναι αισθητο και ενοχλητικο αλλα δεν παραπονιεμαι,βλεπω μια βελτιωση....Εχω αρχισει επισης να βρισκω παλι διαθεση για σεξ που για κανα 2 μηνες ειχα χασει...
Εχω επισης ξεκινησει να ασκουμαι και να να προσεχω λιγο τη διατροφη μου-οχι πολλους καφεδες,οχι πολλα καυτερα-τηγανητα,περιορισμο στο τσιγαρο και οχι πολλα λιπη-και εχω δει ηδη βελτιωση κυριως στην διαθεση μου.....
Παμε στα αρνητικα...
Το αισθημα ατελους αδειασματος της κυστης δεν εχει υποχωρησει εντελως...Την τελευταια εβδομαδα μου συνεβη κατι για πρωτη φορα....Τελειωσα πολυ προωρα....Δεν μου εχει ξανασυμβει ποτε αυτο,να τελειωσω στα 2-3 λεπτα...Επισης προχθες αισθανθηκα και συνεχιζω να αισθανομαι μια ενοχληση στον αριστερο ορχι...Πονο αλλα ηπιο οχι κατι εντονο.....Το ενιωσα μετα απο εντονη γυμναστικη....
Επισης ενω στην σεξουαλικη επαφη δεν αισθανομαι πονο,οταν η κοπελα μου μου κανει στοματικο αισθανομαι μια δυσφορια μια ενοχληση και εναν ελαφρυ πονο στη βαση του πεους....

Επειδη λοιπον με τον γιατρο που πηγαινα δεν βλεπω να προχωραει το πραγμα,αποφασισα να επισκεφτω καποιον αλλο αυριο,να δω τι θα μου πει.....
Ευχομαι σε ολα τα παιδια που υποφερουν απο αυτο το υπουλο πραγμα να μπορεσουν να βγουν απο αυτο το τρυπακι πιο δυνατοι.... :) :)