Φίλοι καλησπέρα
Δε σας ξεχνώ και εμφανίζομαι όταν μπορώ να σας αναφέρω τα νέα μου. Δεν εχω καποια καινούργια εξέλιξη στη περίπτωση μου , παραμένω χωρίς ενοχλήσεις μετά το Γολγοθά που πέρασα 2 χρόνια , εάν θέλετε εχω πολύ μικρές ενοχλήσεις σε συγκεκριμένες συνθήκες ( κρύο ,εάν εχω καποια ίωση )  για λίγες μέρες που δε με επηρεάζουν καθόλου  ..  Ευαισθησία στο προστάτη εχω σίγουρα αλλά αποφεύγω οποιεσδήποτε ερωτικές επαφές χωρίς προφύλαξη με τη σύντροφο μου .. Ακόμα και στοματικό σεξ ( το γράφω ωμά)   είναι αιτία να μου φέρει ενοχλήσεις που θα διαρκέσουν 1-2 ημέρες . Ειναι φυσιολογικό εαν καποια γυναίκα είναι κρυωμένη ή εαν φάει και μετά σου κάνει στοματικό θα σου μεταφέρει μικρόβια μέσω ουρήθρας .
Η γνώμη μου στο φορουμ είναι γνωστή , οι ενοχλήσεις στο προστάτη είναι 80% λόγω μικροβίων και κακής αγωγής που πειρε καποιος χωρίς να κάνει καλλιέργεια προστατικού υγρού και 20% λόγω πυελικου άλγους γενικά .
Επισης τρωω τα πάντα, πίνω καφέδες χωρίς να με ενοχλεί τίποτα .
Κλείνω λέγοντας , κάθε άντρας μια φορά στη ζωή του θα παρουσιάσει μια προστατίτιδα η οποία μπορεί να τον ταλαιπωρήσει για κανένα χρόνο , υπομονή λοιπόν όλοι γιατί εκεί που δε το περιμένετε αρχίζουν οι ενοχλήσεις να εξαφανιζονται .
:)





Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Επίσης βλεπω Evans και Phaethon ακομα ενεργούς , μπράβο στα παιδιά αυτά , έχουν βοηθήσει πολύ στο forum και εμένα προσωπικά . O Hyperban ? Αγνοείται ?
Φιλιά σε όλους τους παλιούς.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Γεια σου Lukas, χαίρομαι που είσαι ασυμπτωματικός, χωρίς συμπτώματα και εγώ από το Σεπτέμβριο. Σημασία έχει να είμαστε ασυμπτωματικοί και να μην πονάμε, όποιο και αν είναι το πρόβλημα του καθενός.
Συμφωνώ, το φωνάζω και εγώ ότι πρέπει να γίνονται οι σωστές εξετάσεις, αλλά αυτό που βλέπουμε και από τα ιστορικά είναι ότι δε γίνονται, και για αυτό φταίνε οι γιατροί.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Μπραβο Evans, χαίρομαι για σένα.
Νομίζω υπάρχουν πολλά παιδιά μέσα στο φόρουμ που λενε ''πρώτα εξαντλήστε το μικροβιακό παράγοντα και ύστερα με προσοχή και συντήρηση διαχειριστείτε τις όποιες ενοχλήσεις παραμένουν'' , υπάρχουν αξιόλογα κέντρα για εξετάσεις απλές ή για καλλιέργεια προστατικού υγρού (μη σας φοβίζει δεν πονάει , δεν είναι τραγικό) , οσοι είσαστε επαρχία κατεβείτε στην Αθηνά μια μέρα και καντε την εξέταση.
Πάντως παιδιά εμένα οταν ειχα ενοχλήσεις με ανακούφιζε το γρήγορο περπάτημα και ελαφρύ τρέξιμο, μαλάκωνε την περιοχή.
Εμένα παιδιά ένα κουσούρι μου έμεινε, οι ξεχασμένες σταγόνες μετα την ούρηση , που δεν βελτιώθηκε ποτέ . ???




Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#64 23 Φεβρουαρίου, 2019, 02:56:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 23 Φεβρουαρίου, 2019, 02:59:37 ΜΜ από LUKAS
Αγαπητοί φίλοι

Μπαίνω πολύ αραιά γενικά για να ενημερώσω για το ιστορικό μου , όμως θεωρώ οτι εχω υποχρέωση σε κάποια παιδιά εδώ μέσα που με βοήθησαν όταν αντιμετώπιζα και εγώ προβλήματα .
Παιδιά εγώ παραμένω χωρίς ενοχλήσεις για αρκετά χρόνια παρόλο που είχα ένα πολύ βαρύ ιστορικό . Εξακολουθώ να πιστεύω ότι μεγαλύτερο ποσοστό που ευθύνεται για τις ενοχλήσεις μας είναι η ύπαρξη μικροβίων, απλων ή πολλαπλών . Για λόγους που έχουν πολυσυζητηθεί απαιτούνται προσεκτικές αγωγές αντιβιώσεων και με διάρκεια δυστυχώς .
Πρόσφατα γνώρισα ένα παιδί που έχει μεγάλες ενοχλήσεις , είχε επισκεφτεί 3-4 ουρολόγους ,του έδιναν ήπιες αντιβιώσεις αλλά το πρόβλημα του δεν έφυγε ποτέ, δεν του έδωσαν ποτέ κινολώνες! Το ενημέρωσα , τον έστειλα σε κάποιους ουρολόγους που θεωρούσα πως θα τον βοηθήσουν και ξεκίνησε ένα χρόνο αγωγές,  και είναι σε πολύ καλό επίπεδο .. Θελω να πω ότι υπάρχει μεγάλη απειρία στους γιατρούς .
Επειδή με την γυναίκα μου προσπαθούμε να κάνουμε παιδί θα σας πω κάτι που σας ενδιαφέρει ισως , ότι η προστατίτιδα μου δεν μου έφερε κάποιο πρόβλημα , πιστεύω ότι υπήρξε μικρή επιπλοκή στην ποιότητα και ποσότητα του σπέρματος σε όλα αυτά τα χρόνια . Αυτό που πραγματικά μου έκανε ζημιά στο σπέρμα ήταν η κιρσοκοίλη που μου μειωνε δραματικά την ποσότητα . Τι έκανα ? απλά σταμάτησα τον αυνανισμό και όλα επανήλθαν φυσιολογικά μετα από 2-3 μήνες .
Όταν έρθει η ωρα για να προσπαθήσετε για κάποιο παιδί να ξέρετε  οι γιατροί δίνουν ειδικές αγωγές για την ενίσχυση του σπέρματος ( και αντιβίωση για 4-5 μερες) που βοηθάνε ένα ζευγάρι για να αποκτήσει παιδί , οπότε μην τρελαίνετε το μυαλό σας ότι θα πάθει ζημιά το σπέρμα σας .
Το τελευταίο που θέλω να γράψω είναι ότι για ένα χρόνο είχα ενοχλήσεις στο προστάτη  όταν η γυναίκα μου έκανε στοματικό , θεωρούσα ότι είναι μικροβιακό . Το έκοψα για αρκετούς μήνες . Τωρα που το κανουμε παλι δεν μου παρουσιάζονται ενοχλήσεις . Που καταλήγω ? Ότι πραγματικά η χλωρίδα του ουροποιητικού μας προστατεύει , όταν την εξασθενούμε είμαστε ευάλωτοι .
Τελος συνεχίζω που και που να ανιχνεύω Χλαμιδιο με PCR , δεν δίνω σημασία πλέον.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

LUKAS χαίρομαι που μπήκες μετά απο τόσο καιρό να ενημερωσεις για την κατάστασή σου. Ήσουν και είσαι απο τα παλιά μέλη, που για μας τους νέους (στην κοινότητα όχι την πάθηση), είναι σωτήριο να ακούμε οτι εξακολουθείτε να είστε ασυμπτωματικοί για τόσα χρόνια!
Θα μείνω για άλλη μια φορά οτι και εσύ όπως και πολλά παιδιά ακόμα με κύριο σύμπτωμα τον πόνο στο περίνεο, που για μένα είναι και το ποιο βασανιστικό, είμαστε παιδιά που χτυπηθήκαμε απο το ποιο ύπουλο μικρόβιο το χλαμύδιο. Κατα τα λεγόμενα πολλών το συγκεκριμένο μικρόβιο προκαλεί κυρίως προβλήματα την ουρήθρα και στο ουροποιητικό, αλλά έχω 4-5 παραδείγματα παιδιών εδώ μέσα (orbitaga, vertis, aaa και κάποιους που δε θυμαμαι τώρα), που αποδεικνύουν σε μένα τουλάχιστον οτι το χλαμύδιο είναι το αρχικό αίτιο για όλο αυτό το γολγοθά.
Χαίρομαι εννοείται που είσαι καλά και εύχομαι να συνεχίσεις έτσι εσαεί, όπως και όλα τα υπόλοιπα παιδιά.
Εχω απλά την εξής απορία. Είπες οτι όλο αυτό σου ξεκίνησε μικροβιακά και είσαι υπέρμαχος, όπως και εγώ πλέον, οτι η προστατιτιδες γενικά είναι μικροβιακές χρόνιες και για να τις χτυπήσεις χρειάζονται μεγάλες και συστηματικές λήψεις αντιβιώσεων. ΣΥΜΦΩΝΩ απόλυτα μαζί σου. Αλλά έχω την εξής ένσταση.
Πως γίνεται που ακόμα και τώρα που ανιχνεύεις όπως είπες χλαμύδιο με PCR να είσαι καλά εν τέλη. Δεν έρχεται σε αντίφαση με αυτό που ανέφερες στην αρχή?
Όπως και να χει και πάλι μπράβο που κατόρθωσες να επανέλθεις και να καταφέρεις να απολαύσεις το υπόλοιπο της ζωής σου ξένοιαστος.

#66 27 Φεβρουαρίου, 2019, 11:37:18 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 27 Φεβρουαρίου, 2019, 11:42:22 ΠΜ από LUKAS
Niklop και εγω ειχα φριχτούς πονους στο περίνεο και στον αριστερό ορχη, ομως το παλεψα και εκανα πολύ στοχευμενες εξετάσεις και αγωγές με αντιβιώσεις . Καποια στιγμή σταμάτησαν οι απλές εξετάσεις σπερματος να δειχνουν μικρόβια αλλα εδειχναν οι καλιέργειες προστατικού υγρου. Με συνεχιση αγωγών ( περίπου 4-5  μήνες ακομα ) εφυγαν οι ενοχλήσεις εντελώς .
Η απάντηση μου ειναι επίσης οτι ο καθένας μας ξέρει τι στραβό εκανε ή τι άστατη σεξουαλική ζωή κανει . Οταν λοιπόν καποια στιγμή ξεκινήσει η προστατίτιδα   ειναι χαζό να συζητάει οτι εχει πάθηση ο προστάτης του φυσιολογική ή εχει πυελικό αλγος και να εγκαταλειπει τις ''κακες '' αντιβιωσεις . Σιγουρα υπαρχουν και τετοια περιστατικά πυελικού αλγους αλλα τα περισσοτερα ειναι απο κακή σεξουαλική ζωη. Το χλαμιδιο και το Coli μπορεί να το εχει η συντροφο σας φυσιολογικά στο κόλπο της και σε μεγάλες ποσότητες , το θεμα ειναι σε τι κατάσταση ειναι ο προστάτης σας και ποτε θα αντιδράσει.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν έχω συγκεκριμένη απάντηση στην ερώτηση για το Χλαμίδιο , βασικά ούτε οι γιατροί γνωρίζουν . Οι περισσότεροι ουρολόγοι μου έλεγαν ότι το χλαμίδιο από μόνο του δεν κάνει ενοχλήσεις . Η παρουσία αρκετών μικροβίων μπορούν να ευθύνονται για φλεγμονές και χρόνιες προστατίτιδες . Εγώ προσωπικά συμπέρανα ότι ήταν και θέμα ποσοστού μικροβιακού φορτίου . Το πρόβλημα είναι ότι το χλαμίδιο με απλή εξέταση μικροβιολογική συνήθως δεν ανιχνεύεται , χρειάζεται PCR ή  κυτταρομετρία ροής

Επίσης επειδή δεν ξερω σε τι βάθος έχουν φτάσει οι συζητήσεις εδώ στο φόρουμ , παρολο που δεν το θεωρώ ταμπού θα ζητήσω συγνώμη αλλά θα αναφέρω το ακόλουθο , προσέξτε τις ομοφυλοφυλικές σχέσεις χωρίς προφύλαξη , όλοι μου ανάφεραν ότι είναι ο νούμερο ένα λόγος που ξεκινάνε οι περισσότερες προστατίτιδες  στους άντρες για  λόγους διάφορους .  Είναι λογικό ότι κάποια στιγμή η παρουσία πολλών μικροβίων ξεκινάει την προστατίτιδα . Μακάρι να υπήρχε εκπαίδευση και στα σχολεία για τέτοια σοβαρά πράγματα και την χρήση προφυλακτικών . Προφυλακτικά δεν βάζουμε μόνο για HIV.

Μπορώ να σας πω επίσης οτι η γυμναστική με οφέλησε , το τρέξιμο , το συστηματικό τρεξιμο και οχι 2-3  φορες το μηνα.

Τελος παιδιά θα παραδεχθω οτι οταν φυγει η προστατίτιδα (γιατι φευγει) ξεκινάει η ζωη φυσιολογικα και πολλές φορές ξεχναμε τι περάσαμε και μπορεί να την πατήσουμε παλι . Εγω προτιμώ να ειμαι απολυτα προσεκτικός και να χρησιμοποιω προφυλαξη παντα ακομα και στο γαμο μου. Αλλα γενικά μην σας πιάνει πανικός με τον γολγοθα που κουβαλάτε, θα γυρίσει ο τροχος καποια μερα ή θα πεσουν τοσο χαμηλά οι ενοχλήσεις σας που δεν θα σας επηρεαζουν τοσο πλεον .

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

LUKAS χαίρομαι ιδιαίτερα που απάντησες τόσο άμεσα, καθώς περίμενα να σου πω την αλήθεια να μπεις ξανά σε κανα χρόνο για up to date :P, όπως και θα ήταν φυσιολογικό εφόσον πλέον απολαμβάνεις την ζωή σου.
Συμφωνώ και πάλι σε όσα λες, συμπληρώνοντας οτι για μένα η εμφάνιση της προστατίτιδας, είμαι πλέον πεπεισμένος μετά απο μια 5ετία ταλαιπωρίας, οτι προέρχεται/ξεκινά μικροβιακά και συνεχίζει ως έχει. Έστω και σε μικρές αποικίες και μικρό ποσοστό μικροβιακού φορτίο όπως ανέφερες, που δεν είναι ικανό να φανεί στις εξετάσεις, τα συμπτώματα συνεχίζονται, εφόσον εξακολουθεί να υπάρχει μικρόβιο ή συνδυασμός μικροβίων που δεν έχουν αντιμετωπιστεί σωστά.

Προσωπικά δεν έχω συναντήσει άτομο που να αναφέρει για προστατίτιδα χωρίς την "κάποτε" ύπαρξη κάποιου μικροβίου. Αντίθετα, επειδή έτυχε να συζητήσω το θέμα με κάποιους φίλους μου τα τελευταία χρόνια και να τους συμβουλεύσω να κάνουν κάποιες εξετάσεις απλές για τη δική τους υγιεινή, αλλά και σαν χάρη προς εμένα, 5 δικοί μου άνθρωποι που ήταν εντελώς καλά σε αυτό το κομμάτι, βγήκαν και τελείως καθαροί σε αυτές τις εξετάσεις. Φυσικά αυτό δεν είναι αντικείμενο σύγκρισης μεσα σε τόσους χιλιάδες προστατιδοπαθείς, αλλά και απο την άλλη θεωρώ οτι δεν ήταν συμπτωματικό και τυχαίο να συμβεί κάτι τέτοιο, και μάλιστα οι 2 απο τους 5 με έντονη σεξουαλική ζωή χωρίς προφύλαξη...Μηδενικές ενοχλήσεις, στείροι απο μικρόβια όλοι τους.

Το θέμα απο την άλλη πλέον να ξέρεις, είναι οτι η ιατρική έχει στραφεί πολύ στην εναλλακτικότητα της πάθησης (πυελικό άλγος, προβλήματα εντέρου, ψυχογενείς παράγοντες κτλπ) ,που  εγώ τουλάχιστον προσωπικά, προσπαθώ απεγνωσμένα να βρω γιατρό να μου δώσει ένα συντηρητικό σχήμα αντιβιώσεων εφόσον μου ξαναβρέθηκαν χλαμύδια προ 2 μηνών. Πήρα ένα δίμηνο αντιβίωση, τελείωσα πριν 10 μέρες, περιμένω κάποιες μέρες να περάσουν για να κάνω πάλι SPI με κυτταρομετρία να δω αν ξαναβγώ θετικός ή οχι, και πιστεύω αν βγω αρνητικός, ο γιατρός δε θα δεχτεί να συνεχίσουμε αντιβίωση για κάποιο διάστημα συντήρησης. Που προσωπικά πιστεύω οτι απαιτείται, αν δε θέλω να υποτροπιάσω ξανά και να αφήσω το χλαμύδιο να αυξηθεί ποσοτικά, φθάνοντάς με πάλι στο ίδιο σημείο. Σκοπός είναι τώρα που το περιορίσαμε, είτε βγω θετικός είτε αρνητικός, να πάρω κάποια συντηρητική αντιβίωση για να το καταστείλλω αρκετά, ώστε ο οργανισμός έστω να μπορεί μετά μέσω ανασοποιητικού να το καταπολεμά, εφόσον θα είναι σε μικρή ή μηδενική ποσότητα. Διαφορετικά, βλέπω μακροπρόθεσμα πάλι έξαρση και φτου και απο την αρχή.

Το παν είναι όπως έχουν πει και άλλα παιδιά απο δω μέσα, να αντιμετωπιστεί αυστηρά και συστηματικά το μικρόβιο, και απο εκεί και πέρα σίγουρα κάποιες ενοχλήσεις μπορεί να μείνουν εξ αρχής μετά την αντιμετώπιση, αλλά θα είναι σε πολύ περιορισμένο βαθμό και θεωρώ κάποια στιγμή και με σωστή διατροφή και υγιεινή ζωή οτι εξαλείφονται τελείως.
Δεν αντιλέγω οτι δεν παίζουν ρόλο και οι παραπάνω παράγοντες, αλλά σίγουρα συμπληρωματικό και όχι καθοριστικό. Έχω δει μελαγχολικούς, καταθλιπτικούς, ανθρώπους με άπλετο στρες και άγχος, να μην έχουν καθόλου σωματικούς πόνους. Είναι συμπεράσματα που έχω βγάλει στην μικρή μου εμπειρία απο αυτή την πάθηση, και δεν βασίζονται σε θεωρίες και βιβλιογραφίες. Πιστεύω όμως οτι μετά απο αυτό που περνάει καθε προστατιδοπαθής, έχει την ικανότητα και την δυνατότητα να αξιολογεί καταστάσεις ποιο ρεαλιστικά και ορθά.

Να είσαι καλά που μας θυμήθηκες και έδωσες θάρρος στον αγώνα που δίνουμε ακόμη κάποιοι απο μας. Εύχομαι να συνεχίσεις ασυμπτωματικός μέχρι τα βαθιά σου γεράματα , και να απολαύσεις με πάθος και όρεξη ότι στερήθηκες απο αυτή την πάθηση, για το υπόλοιπο της ζωής σου.


#68 28 Φεβρουαρίου, 2019, 07:24:39 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου, 2019, 09:58:40 ΠΜ από LUKAS
Niklop το σίγουρο ειναι οτι ολα αυτά τα χρόνια που κανουμε σεξ χωρις προφύλαξη και ιδιαίτερα πρωκτικό επιβαρύνουμε καθε φορά μικροβιακά τον προστάτη μας , οσο πιο μικροί κάναμε αστατη ζωή τοσο πιο γρηγορα θα ξεκινησουν τα προβλήματα, καποια στιγμη με την υπαρξη τοσων μικροβίων ξεκινάνε οι φλεγμονές αναπόφευκτα. Κάποιος οταν ειναι καλά δεν κανει καλιεργειες και δεν το ψαχνει, οι φίλοι σου απλα δεν ξεπερασαν ακομα την κοκκινη γραμμη, θα γινει ομως καποια στιγμή και ειναι σιγουρα και θεμα οργανισμού.
Γνωρίζω καλά το θεμα πυελικό αλγος , τα προβλήματα εντέρου κτλ , απο το 2013 ειχε ξεκινησει ο Ζουμπος να εφαρμοζει τη μεθοδο, για μενα ειναι και λιγο εμπορικό το θεμα. Δεν παω στο Ζουμπο εαν δεν εκανα ποτέ σωστό ελεγχο στον οργανισμό μου και πηρα τις κατάλληλες αγωγές. Εαν εισαστε επαρχία παιδιά τοτε κατεβείτε Αθηνα να κανετε εξετάσεις.

Θελω να αναφέρω επίσης τα ακόλουθα:
1. Ποσα άτομα  εχουν κανει καλιέργεια προστατικού υγρού ? που οι περισσοτεροι φοβούνται γενικά την διαδικασία.
2. Εγω κυταρομετρία ροής ή PCR εκανα επάνω στο προστατικό υγρο και ειχα πιο σωστά αποτελέσματα , φτάνει να κατάφερνε ο γιατρός να βγάλει ικανή ποσότητα. Απο το δειγμα αυτο λοιπόν έκανα καλιεργεια για μικρόβια  και PCR 
3. Υπήρξε φορα που η Κυταρομετρία ροής βγηκε καθαρή στο Χλαμίδιο .
4. Για το Χλαμίδιο ο γιατρος μου εδωσε Tabrin για ενα μηνα , παυση 10 ημερες και στο καπακι Vibramicin
5. Εχετε παρει αντιβιώσεις και αλλη κατηγορία μικροβίων ? Εαν θυμαμαι καλά καποια στιγμη μου βρεθηκε και καποιο αεροβιο μικρόβιο που ηθελε ειδική αντιβίωση .
6. Εγω το εντερόκκοκο μετά το πρώτο εξαμηνο που ξεκίνησε η προστατίτιδα τον εβρισκα μονο στο προστατικό υγρο, εκεί μετρουσαμε την ποσοτητα του μικροβιου καθε φορα η οποια ηταν και ηταν φθινουσα με το καιρό , οταν έπαψα να τον ανιχνέυω σταματησαν και οι μεγαλες ενοχλήσεις ,  στο επόμενο τελευταιο 2μηνο ειχα ανακατεμενες μικροενοχλήσεις μεχρι να ηρεμησω εντελώς.
7. Δεν ξερω εαν εχει συζητηθεί εδω το ενδεχόμενο και καποιοι ιοι οπως π.χ του ερπη γεννητικών οργάνων συνδυαστικά με τα μικρόβια που υπάρχουν να επιβαρυνουν τη προστατίτιδα .Εαν μπουν τετοιοι ιοι μεσα μας απλά δεν φευγουν ποτέ , ηρεμουν ή ερχονται σε εξαρση και απαιτουν καποια αγωγή. Θελουν ειδικες εξετάσεις να τους βρεις .

Τελος επειδη ειναι και μερες οσκαρ να απονεμω το δικό μου οσκαρ στον Κυριο Evans , ειναι ο ανθρωπος που με στηριξε οταν ημουν σε χαλια κατάσταση , ειχε την ιδια λογική με εμενα οταν ολοι εδω μεσα μιλουσαν για πυελικο αλγος και με καθηδήγησε  σωστα. 
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

Ναι πλέον και εγώ είμαι κατα στο σεξ χωρίς προφύλαξη, αν και γενικά η σεξουαλική μου ζωή ήταν μονογαμική και ήσυχη. Ποτέ δεν πήγαινα με ιερόδουλες, τυχάρπαστες απο νυχτομάγαζα, τυχαίες γνωριμίες κτλπ. Είχε ήρεμη σεξουαλική ζωή με γυναίκες που γνώριζα και έκανα σχέση. Εξου και το παράπονό μου οτι ποτέ δεν ακολούθησα το "live fast, die young", αλλά παρόλα αυτά την πάτησα απο μια "καλοπροαίρετη" πρωην μου. Anyway.

Θέλω να κάνω και μια ερώτηση πάνω σε αυτό που είπες.
Σε περίπτωση που κατόπιν μάλαξης δεν υπάρξει έκκριση προστατικού υγρού τι γίνεται? Προφανώς και η μέθοδος της μπατονέτας δεν ενδείκνυται για ευνόητους λόγους. Οπότε αρκούμαστε στην κυταρομετρία σπέρματος?
Να σε ρωτήσω επίσης για την κυταρομετρία που αναφέρεις και έχει αναφερθεί πολλές φορές, είναι η SPI? Την γνωρίζεις γενικά αυτή την εξέταση? Παραθέτω και το link παρακάτω για να διαφωτίσω.

http://www.e-urology.gr/exetasis/nea-methodos-anichnefsis-chlamidion-ke-mikroorganismon-sto-sperma-spi-test/

Εμένα μετά απο μια πενταετία απο τότε που ξεκίνησε το ιστορικό μου, με απλές καλλιέργειες σπέρματος και ούρων, αλλά και PCR κάποια στιγμή πριν απο κάποιους μήνες που δεν δείξαν τίποτα, ήταν η πρώτη εξέταση που με έβγαλε θετικό σε χλαμύδια.

Niklop δεν θυμαμαι το ονομα της Κυταρομετρίας , διαβασα αυτο που εστειλες , φαινεται παρομοια μεθοδος αλλα δεν ειμαι σιγουρος .
Με ρωτάς επίσης κατι πολύ ουσίας για την καλλιεργεια προστατικου υγρού. Ολα εχουν να κανουν με την εμπειρία του γιατρου να το καταφερει αλλα και να αποφασίσει εαν το δειγμα ειναι ικανο. Συνηθως επιδιώκει να βγαλει εστω και 1-2 σταγόνες και μετα συλλεγει και με τη μπατονέτα με διηθηση , αυτο το δειγμα του φτανει και με το παραπάνω . Εαν δεν βγει καμία σταγόνα τοτε με τη μπατονέτα θα συλλέξει οτι μπορεί αλλα θα σου ζητήσει και να ουρήσεις μετά για να παρει τα ουρα. Εαν ειναι εμπειρος ξερει τι να κανει. Για την καλιεργεια προστατικου υγρού απαιτείται αποχή 5 ημερών και οχι 3.
Γιατι πιστευεις οτι δεν ενδεικνυται ? εξαιτίας δυσκολίας και πόνου ?  Εγω εχω δοκιμάσει 3 γιατρους , με τον τελευταιο πραγματικά δεν καταλαβαινα τιποτα , ηξερε πως να το κανει .
Οταν θα κανεις και εσυ καλιεργεια προστατικού υγρου θα βρεις ενδεχόμενα και αλλα μικρόβια (εαν δεν εχεις κανει ηδη) , δεν πιστευω οτι μονο του το χλαμίδιο μπορεί να σου φέρνει εντονες ενοχλήσεις .




Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#71 28 Φεβρουαρίου, 2019, 08:31:26 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 05 Μάρτιος, 2019, 12:06:46 ΠΜ από niklop
Προστατικό έκανα όταν ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις μου προ 5ετίας. Τότε θυμάμαι είχα κάνει 3-4 καλλιέργειες σπέρματος και ούρων απλές για αερόβια αναερόβια, όπως και για χλαμύδιο, αλλά δεν έβγαζαν τίποτα. Εγώ τότε, σφάδαζα απο τους πόνους. Καψίματα, κοψίματα, χιλιάδες μαχαίρια να μου τρυπάν την ουρήθρα, πόνος στο περίνεο, στους όρχεις παντού. Ήταν οξεία προστατίτιδα που δε μου έβγαζε θετική καλλιέργεια σε τίποτα.

Τελικά καταφύγαμε σε πρόσληψη προστατικού μετά απο μάλαξη.  Η εμπειρία της μπατονέτας......τραυματική. Μου την έχωσε τόσο βαθιά που νομίζω βγήκε στην κύστη. :P Και αυτό γιατί κατα τη μάλαξη δεν είχα έκκριση υγρού και ήθελε να είναι σίγουρος οτι θα πάρει δείγμα. Αφόρητος πόνος, ανατριχίλα, άβολο συναίσθημα. Τελικά βγήκε χλαμύδιο όπου και αντιμετωπίστηκε με αντιβίωση. Στο πέρας της αγωγής, ξανακάναμε άλλη μια φορά προστατικό κατα τον ίδιο τρόπο όπου και βγήκα αρνητικός σε χλαμύδιο, και ήταν και η τελευταία φορά.
Φυσικά οι πόνοι και τα συμπτώματα ξαναεμφανίστηκαν μετά απο κάποιους μήνες και εκεί άρχισε ο γολγοθας.
Επίσης θέλω να πώ οτι έχω ακούσει/διαβάσει πως η χρήση της μπατονέτας μπορεί να τραυματίσει την περιοχή της ουρήθρας, δημιουργώντας ίσως μακροπρόθεσμα ουλώδης ιστό, κοινώς κάποιου είδους στένωση με οτι αυτό συνεπάγεται.

Η αλήθεια είναι οτι με έβαλες σε σκέψεις πάντως. Μάλλον μετά την SPI που απο οτι καταλαβαίνω είναι κυταρομετρία αλλά στο σπέρμα, στα κύτταρα του σπέρματος για την ακρίβεια, θα μιλήσω με τον γιατρό για να κάνουμε κυταρομετρία ή PCR και στο προστατικό.

Θα ενημερώσω και το thread μου κάποια στιγμή καθώς έχω αρκετά νέα και φυσικά νιώθω υποχρεωμένος να συνεισφέρω στην κοινότητα εξιστορώντας και την δική μου πορεία μέχρι τώρα. Θέλω όμως πρώτα να έχω κάποια ασφαλή συμπεράσματα. Σε ευχαριστώ όπως και να χει για την ανταπόκρισή σου στα τελευταία μηνύματα.

Αγαπητοι φιλοι

Μπαινω πλεον αραιά στο φορουμ . Επειδη πολλοί φίλοι με ρωτούν σας αναφέρω τα ακόλουθα :

1. Οπως σας εχω αναφέρει συνεχίζω να είμαι καλα , χωρις ενοχλήσεις . Που και που για 1-2 μερες εμφανίζονται μικρενοχλήσεις που τις θεωρώ φυσιολογικές για την ηλικία μου (45χρ)
2. Πιστευω οτι η προστατίτιδα και οι φλεγμωνές που δημιουργουνται ειναι το αποτελεσμα της σεξουαλικής μας ζωης ολα αυτα τα χρονια , ο προστατης απορροφάει αργα  μικρόβια και καποια στιγμη εκδηλώνεται η προστατιτιδα . Σε εμενα για παραδειγμα με φυσιολογική ερωτικη σχεση με τη συντροφο μου πιστευω οτι υπαρχει η πιθανη περιπτωση σε μερικά χρόνια  να ξεκινησουν ενοχλήσεις  γιατι η γυναικα εχει φυσιολογικά μικρόβια στο κολπο της .
3. Με τη γυναικα μου αποκτησα παιδί προσφατα και παντα μου έβρισκαν οι εξετάσεις Χλαμιδιο . Μην σας πιανει πανικος οτι θα μείνετε στείροι . Απλα να σας πω οτι καποια στιγμη στην προστατιτιδα ειχα ποσοτητα σπέρματος 300.000 και τωρα ειμαι στα 25.0000.000 /ml
4. Στους υπερήχους ο προστατης αυξανεται ο ογκος του φυσιολογικα , οσο μεγαλώνουμε αυτο συμβαινει. 

Στα 2 χρονια που ειχα ενοχλήσεις συναντησα πολλους γιατρους . Αλλοι ηταν της αποψης μικρών σχηματων αντιβιώσεων 15 ημερων και αλλοι επιθετικοί των 30-40 ημερων . Δεν ειμαι γιατρος ομως θα πω οτι εαν για παραδειγμα πήρατε 20 ημερες Ciproxin και οχι 40 , αυτη η αντιβίωση δουλεψε απλα ισως δεν ηταν αρκετη . Το λαθος ηταν οτι δεν υπηρξε επαναλληψη με αλλες  επιπροσθετες αγωγές παντα με μεθοδο

Κλείνοντας  θα σας πω οτι τα περισσοτερα παιδιά που δεν μπαινουν στο φορουμ ειναι γιατι θεραπεύτηκαν και κανουν την ζωη τους φυσιολογικά . Μην σας πιανει πανικός , θα κλεισει και ο κύκλος ο δικός σας εαν ειναι μικροβιακο το προβλημα και φυσικά εαν λαβετε καποια μετρα με τους γιατρους σας . Εγω ειχα μεγαλης εντασης ενοχλήσεις για 2 χρονια, εκανα μεγαλη υπομονη . Εαν εξαιρέσετε τους πρώτους 2-3 μηνες που υπαρχει φυσιολογικός πανικός μεσα σας,  μετα σιγα σιγα μπορείτε να το ελεγξετε ψυχολογικά και πανω απο ολα να ελεγξετε το μυαλό σας .

Να είστε καλά





Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

LUKAS αν ποτε μπεις... πυοσφαίρια καθε φορα που έβρισκες μικρόβιο ειχες πολλά?
Πόσα?   
-Εχω καταλάβει τι συμβαίνει με το σωμα μου και τον εαυτο μου.
- Εχασα λεφτα, χρονο και επεσα θυμα παραπληροφόρησης απο διάφορες πηγές.
- Ειμαι καλα, δεν συμβιβαστικά. Συνεχίζω κανονικά την ζωη μου με γνώμονα την υγεία μου.
'' Το πρόβλημα ολων των ανθρώπων ειναι οτι θέλουν να ακούσουν αυτο που ηδη πιστεύουν ''

Καλησπέρα σας
Ζητώ συγνώμη απο κάποια παιδιά που μου στέλνουν μηνύματα και δεν εχω απαντήσει, εχω επιλέξει να μπαινω 1-2 φορές τον χρόνο και να σας λέω τα νέα μου.
Εγω συνεχιζω χώρις κανενα σύμπτωμα πλέον, ουτε καν την χειμερινή περίοδο που εχει κρύο. Θεωρώ οτι η γυμναστική που κανω τρέξιμο και βαρη βοηθάνε τον οργανισμό μου .
Θυμαμαι πριν αρκετά χρόνια τα παιδιά που ηταν εδω στο φορουμ επέμεναν στην μη χρηση αντιβιωτικών , ηταν της αποψης '' παρε μια ciproxin για 40 ημερες και εαν συνεχίσει η προστατίτιδα δεν ειναι μικροβιακό το πρόβλημα ''. Εγω προσωπικά ποτέ δεν το ακολούθησα, ημουν της αποψης οτι βαζω μια χρονική διαρκεια 1 ετους να παρω διαφορα σχήματα αντιβιώσεων για αερόβια και αναεροβια μικρόβια. Και τελικά στην περίπτωση μου δικαιώθηκα.  Εαν δεν το ειχα κανει μεθοδικά με αυτο τον τροπο το πιο πιθανό ειναι οτι θα επαιρνα αντιβιώσεις ασχετες κατα καιρούς πιστευοντας οτι ισως βοηθηθώ.
Επειδη στη ζωή μας αντιμετωπίζουμε διαφορες καταστάσεις θα αναφερω οτι ο πόνος της προστατίδας ειναι πραγματικά δυνατος αλλα υπαρχουν και αλλες πιο σοβαρες παθησεις με πραγματικά δυσβάσταχτους πόνους.  Εγω παιδια οταν πονουσα δεν ειχα πρόβλημα να δουλευω και να καθομαι πανω σε μαξιλαράκι σαν αυτο που βαζουμε στον λαιμο μας στα αεροπλάνα,καντε οσα περισσοτερα πραγματα μπορείτε μεχρι να περάσει τουλαχιστον ενα οκτάμηνο για να αξιολογήσετε πως εξελισσονται τα συμπτώματα σας.

Να είσαστε όλοι καλά

Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.