Καλημέρα σε όλους,
Πριν ξεκινήσω το ιστορικό μου θα ήθελα να ευχαριστώ όλους τους συμπάσχοντες που μέσα από τις εμπειρίες που καταγράφουν εδώ κατάφερα να κατανοήσω τι ακριβώς είναι αυτό που μου συμβαίνει τους τελευταίους 4 μήνες και όπου κανείς γιατρός από τους 3 που έχω πάει μέχρι τώρα δεν μπορούσε να μου πει με σιγουριά.
Είμαι 41 χρονών και όλα ξεκίνησαν μια ωραία νύχτα που παίζαμε με τον γιο μου Lego. Ένας έντονος πόνος στο περίνεο και στους όρχεις έκανε την εμφάνιση του χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία καθώς στης αρχή πίστευα ότι θα είναι από την κιρσοκήλη. Ο πόνος συνεχίστηκε στην ίδια ένταση και τις επόμενες μέρες και αποφάσισα να πάω στον γιατρό. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν βλέπει να είναι από την κιρσοκήλη και μου έγραψε καλλιέργειες σπέρματος, ούρων καθώς και υπέρηχους νεφρών, ουρ. κύστης, προστάτη και ένα Doppler οσχέου. Οι υπέρηχοι έδειξαν μια προστατίτιδα  και η καλλιέργεια σπέρματος εντερόκοκκο και ουρεόπλασμα. Μου απέδωσε λοιπόν τον πόνο, (που συνεχιζόταν αμείωτος),  στον εντερόκοκκο και μου δίνει BEGALIN για 18 ημέρες και VIBRAMYCIN για το ουρεόπλασμα για 10 ημέρες καθώς και alpha-blocks. Μου είπε ότι μετά από 3 ημέρες ο πόνος θα μειωνόταν αισθητά με την αντιβίωση. Και πράγματι την τέταρτη ημέρα ο πόνος υποχώρησε και είπα αυτό ήταν ξεμπέρδεψα. Δυστυχώς όμως η χαρά μου κράτησε για μόλις 2 ημέρες. Ο πόνος επανήλθε πιο δριμύς αυτή την φορά στο περίνεο, (μπαλάκι του γκολφ και του τένις μαζί στην αρχή, μετά μπάλα του bowling).
Ο ουρολόγος μου έλεγε να κάνω υπομονή και θα περάσει ο πόνος, η θεραπεία τελείωσε αλλά ο πόνος επέμενε. Κάπου εκεί και πριν τον επισκεφτώ ξανά για επανάληψη των καλλιεργειών με πείθει η γυναίκα μου να πάρω μια δεύτερη γνώμη. Πάω και εγώ στον Νο 2, του λέω τα καθέκαστα, μου λέει "ρε φίλε δεν είναι από το μικρόβιο & την προστατίτιδα ο πόνος στο περίνεο. Το πολύ πολύ να σου έκανε κάνα πυρετό που δεν έχεις ή  συχνοουρία που έχεις ή τσούξιμο στην ούρηση που δεν έχεις. Αλλού είναι το πρόβλημα σου και κατά τύχη ανακάλυψες τα μικρόβια μου λέει." Που είναι γιατρέ το πρόβλημα τότε ?? Στην μέση σου μου λέει να πας σε ορθοπεδικό.  Τι να κάνω πάω. Μου λέει αδελφέ παίζει να είναι από την μέση σου. Θα κάνεις 2 μαγνητικές, μία σπονδ. στήλης και μία λεκάνης περινέου. Και πάρε και Voltaren πρωί βράδυ για τον πόνο.  Τις κάνω, τις πάω, καθαρές μου λέει. Με τα Voltaren συνέβη πάλι το παράδοξο να μου περάσει ο πόνος για 3 ημέρες και μετά να ξαναρχίσει.  Και τώρα τι ορθοπεδικέ μου ? Θα πας σε ειδικευμένο  χειρουργό για την πύελο μου λέει και θα σου πει τι να κάνεις. Σε αυτόν δεν πήγα γιατί είχα πειστεί ότι το πρόβλημα μου είναι ουρολογικό. Πήγα όμως στον Νο 3 ουρολόγο, ξανάκανα καλλιέργειες και ουπς...αντίο εντερόκοκκε αντίο ουρεόπλασμα και καλώς το e-coli !!. Πως προέκυψε το e-coli doctor ?? Πολυπληθείς χλωρίδα μου λέει, το είχες και εμφανίστηκε τώρα που έφυγε το άλλο. CIPROXIN για 20 ημέρες, alpha-blogs και xefo για τον πόνο. Φυσικά το xefo δεν μου κάνει τίποτα το σταμάτησα. Και αυτός μου είπε ότι μετά από 3 ημέρες αντιβίωση θα δω αισθητή καλυτέρευση. Είμαι στην 2 ημέρα και ακόμη τίποτα. Ξέρω πλέον ότι ο πόνος δεν θα φύγει, το μικρόβιο μπορεί να φύγει αλλά όχι ο πόνος. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη για όποιον διάβασε το ιστορικό μου και τον κούρασα.

Παράθεση από: GiannisA στις 19 Νοεμβρίου, 2014, 04:20:46 ΜΜ
. Αλλού είναι το πρόβλημα σου και κατά τύχη ανακάλυψες τα μικρόβια μου λέει." Που είναι γιατρέ το πρόβλημα τότε ?? Στην μέση σου μου λέει να πας σε ορθοπεδικό.  Τι να κάνω πάω. Μου λέει αδελφέ παίζει να είναι από την μέση σου. Θα κάνεις 2 μαγνητικές, μία σπονδ. στήλης και μία λεκάνης περινέου. Και πάρε και Voltaren πρωί βράδυ για τον πόνο.  Τις κάνω, τις πάω, καθαρές μου λέει. Με τα Voltaren συνέβη πάλι το παράδοξο να μου περάσει ο πόνος για 3 ημέρες και μετά να ξαναρχίσει. 

Χμμ...πολύ "προχώ" ο γιατρός σου, ή μας διαβάζει. Εδώ μέσα έχουν ακουστεί υποψίες για κάποιους ότι το πρόβλημα μπορεί να ξεκινάει από ορθοπεδικό πρόβλημα στην μέση. Το έχω αναφέρει κι εγώ για την περίπτωσή μου. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει και για την δική σου περίπτωση. Κάθε μια είναι διαφορετική.

Όσο για τις καλλιέργειες, μπορεί πραγματικά να σε τρελάνουν....Κάντες μια-δυο φορές κοντά κοντά και σε διαφορετικά κέντρα να δεις αν τα αποτελέσματα συμφωνούν (συνήθως δεν θα συμφωνούν). Δεν υπάρχει τελικά πιο αμφιλεγόμενο πράγμα από τις καλλιέργειες...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaethon καλησπέρα & σε ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Το να είναι ο πόνος από την μέση αποκλείστηκε από τις Μαγνητικές. Δεν είναι ορθοπεδικό το πρόβλημα.  Για τις καλλιέργειες έχεις δίκιο, το σκεφτόμουν και εγώ να πάω και σε άλλο μικροβιολογικό. 

Παράθεση από: GiannisA στις 19 Νοεμβρίου, 2014, 04:54:29 ΜΜ
Το να είναι ο πόνος από την μέση αποκλείστηκε από τις Μαγνητικές.

Γιάννη έχω απίστευτους πόνους στη μέση κατά καιρούς. Σηκώνω βαριά αντικείμενα στη δουλειά μου κάποιες μέρες και άλλες φορές χρειάζεται να δουλεύω για ώρα σκυφτός. Έχουν τύχει μέρες που μου κόβουν την ανάσα οι πόνοι. Ωστόσο η αξονική δεν έδειξε τίποτα. Δεν ξέρω αν η μαγνητική θα έδειχνε αλλά ίσως ούτε κι αυτή.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σχετικά με την μέση. Κατανοώ ότι μια μαγνητική από μόνη της δεν αποτελεί απόλυτο σημείο αναφοράς. Κάνω προσπάθειες να διαχειριστώ τον πόνο, να βρω τρόπους να τον καταλαγιάσω διότι η αλήθεια είναι  ότι μέχρι τώρα  έχει επηρεάσει  την συμπεριφορά μου και τις αντιδράσεις μου σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητας μου.
Ένας συνάδελφος σήμερα μου έστειλε αυτό το link   http://www.ego.gr/prostatitis-and-homeopathy
Μιλάει για ομοιοπαθητική "θεραπεία" με την μέθοδο της βιοανάδρασης.
γ) Ένα άλλο ποσοστό 30% των ανδρών  πάσχει από έντονους πόνους εσωτερικά της περιοχής των γεννητικών οργάνων. Αυτό προέρχεται από έντονο αντανακλαστικό σπασμό των μυών του πυελικού εδάφους. Είναι μια ομάδα μυών που δημιουργεί ένα πλέγμα στο βάθος της λεκάνης για να συγκρατούνται τα εσωτερικά όργανα.
Ο προστάτης είναι ένας αδένας που βρίσκεται κάτω από την ουροδόχο κύστη του άνδρα, περιβάλλει την ουρήθρα και με τη λειτουργία του γίνεται η εκσπερμάτιση, εμπλουτίζει το σπέρμα και ελέγχει την ούρηση. Περιβάλλεται από τους μύς της πυέλου, της λεκάνης δηλαδή. Όταν υπάρχει στρές γίνεται σύσπαση των μυών του εδάφους της λεκάνης. Η σύσπαση των μυών αυτών μειώνει τη ροή αίματος στην περιοχή του προστάτη, όπου το περιβάλλον γίνεται αφιλόξενο για τα νεύρα και τα αγγεία. Γίνεται έτσι ένας φαύλος κύκλος στρες, άγχους, σύσπασης και πόνου του προστάτη.  Αυτό απεδείχθη και σε εκτεταμένες έρευνες που έγιναν στο Ουρολογικό τμήμα του Ιατρικού Κέντρου του Πανεπιστημίου του Standford, για τη σχέση της φλεγμονής του προστάτη με το στρες και το άγχος. Με βάση επιστημονικά πρωτόκολλα, αποδείχθηκε ότι η χρόνια προστατίτιδα είναι, σε αυτό το σημαντικό ποσοστό, μία ψυχοσωματική ασθένεια. Μάλιστα, η προστατίτιδα ονόμαστηκε πονοκέφαλος της λεκάνης από τον ιατρό Rodney Anderson.
Σε αυτή την κατηγορία προστατίτιδας, τα αντιβιοτικά αποδεικνύονται αναποτελεσματικά και δεν προσφέρουν ανακούφιση ούτε για λίγο.
Η πιο αποτελεσματική θεραπεία σε αυτή την περίπτωση είναι η βιοανάδραση για να λυθεί ο σπασμός των μυών της πυέλου σε συνδυασμό με την ομοιοπαθητική που δίνει στον οργανισμό την απαιτούμενη ενέργεια για το τελικό αποτέλεσμα.
Σύμφωνα με τον δρα Leroy Nyberg, διευθυντή για τα ουρολογικά προγράμματα του Εθνικού Ινστιτούτου Υγείας των ΗΠΑ, «η αιτία της προστατίτιδας είναι άγνωστη στις περισσότερες περιπτώσεις και η θεραπεία δύσκολη, μακροχρόνια, με πολύ συχνές υποτροπές. Όταν η προστατίτιδα δεν είναι μικροβιακής αιτιολογίας η θεραπεία πρέπει να περιλαμβάνει μυοχαλαρωτικά φάρμακα, ζεστά μπάνια, διατροφικές συμβουλές και τεχνικές βιοανάδρασης». Πράγματι σε αυτή την κατηγορία, εκτός από το ομοιοπαθητικό φάρμακο, που συνδράμει τον οργανισμό στην καταπολέμηση του στρές και του άγχους και μπορεί να βοηθήσει σε πολύ σημαντικό βαθμό, η μέθοδος που ενδείκνυται επίσης με πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας είναι η μέθοδος τη βιοανάδρασης. Με ειδικές τεχνικές και μετρήσεις, ο ασθενής εκπαιδεύεται ώστε οι μύς της πυέλου του να μην «στραγγαλίζουν» τον προστάτη. Όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις η προστατίτιδα αποδεικνύεται μια σύνθετη και δύσκολη ασθένεια στην οποία η ομοιοπαθητική επιδεικνύει ένα πολύ καλό θεραπευτικό αποτέλεσμα.

Πιστεύω θα είχαν ενδιαφέρον, αν κάποιος έχει ακολουθήσει αυτήν την οδό, οι απόψεις για την αποτελεσματικότητα ή μη αυτής της μεθόδου. Και πάλι σας ευχαριστώ για την καθοδήγηση στα άγνωστα νερά για μένα του ΧΠΑ.

#5 20 Νοεμβρίου, 2014, 04:17:01 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Νοεμβρίου, 2014, 04:19:11 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: GiannisA στις 20 Νοεμβρίου, 2014, 03:41:53 ΜΜ
Πράγματι σε αυτή την κατηγορία, εκτός από το ομοιοπαθητικό φάρμακο, που συνδράμει τον οργανισμό στην καταπολέμηση του στρές και του άγχους και μπορεί να βοηθήσει σε πολύ σημαντικό βαθμό, η μέθοδος που ενδείκνυται επίσης με πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας είναι η μέθοδος τη βιοανάδρασης. Με ειδικές τεχνικές και μετρήσεις, ο ασθενής εκπαιδεύεται ώστε οι μύς της πυέλου του να μην «στραγγαλίζουν» τον προστάτη. Όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις η προστατίτιδα αποδεικνύεται μια σύνθετη και δύσκολη ασθένεια στην οποία η ομοιοπαθητική επιδεικνύει ένα πολύ καλό θεραπευτικό αποτέλεσμα.

Πιστεύω θα είχαν ενδιαφέρον, αν κάποιος έχει ακολουθήσει αυτήν την οδό, οι απόψεις για την αποτελεσματικότητα ή μη αυτής της μεθόδου. Και πάλι σας ευχαριστώ για την καθοδήγηση στα άγνωστα νερά για μένα του ΧΠΑ.

Γιάννη είσαι γενικά σε καλή οδό στο ψάξιμό σου. Όλα αυτά που συζητάς τα έχουμε κοσκινίσει / αναφέρει / αναλύσει πολύ καιρό τώρα. Όσο ψάχνεις στο forum τόσο θα βρίσκεις.

Για την ομοιοπαθητική που αναφέρεις, προσωπικά δεν έχω καλή άποψη. Την θεωρώ ψευδοεπιστήμη και placebo.

Για την βιοανάδραση που αναφέρεις, (βιοανατροφοδότηση την είχα μεταφράσει εγώ) θα βρεις πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία στο παρακάτω άρθρο που είχα κάνει τον κόπο να μεταφράσω καιρό πριν: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=683.0

Εγώ δεν χρειάστηκα κάποιο ειδικό μηχάνημα να μου δείξει ότι κατευθύνω το στρες και την ένταση στην πυελική περιοχή. Παρατήρησα και έπιασα τον εαυτό μου επανειλλημένα σε καταστάσεις στρες, θυμού, έντασης, βιασύνης να σφίγγει τους μυς της κωλοτρυπίδας και της περιοχής γενικότερα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0