17 Ιουνίου, 2013, 05:54:42 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουνίου, 2013, 08:44:59 ΜΜ από admin2
Kαλησπέρα σε όλους.....πολύ πρόσφατα ομοιοπαθής 33 ετών...θα επανέλθω πιο συγκεκριμένα...θα πω μονο εισαγωγικά ότι εάν δεν εχετε μικροβια- βακτήρια η νοσος ΚΑΤ ΕΜΕ ειναι 80% ψυχογενής-νευρομυικη και ξεπερνιεται σε μεγαλο ή μεγαλύτερο ποσοστό...κουραγιο-πιστη-ψυχολογια και να μην κλεινεστε στους εαυτού σας παιδιά!
ΕΠΙΛΟΓΟΣ απο τον προσωπικο μου αγωνα.

1. Δεν ειμαι γιατρός, ούτε manager γιατρών, δεν εχω ιαθεί πληρως, και ΔΕΝ συμβουλευω κανεναν να κανει τίποτα, ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του, ΜΗΝ πάρετε ως θεσφατο τίποτα από τα παρακατω.

2. Αν ο ουρολογος δωσει αντιβιωση χωρις εξετασεις, επιμονη εμμεσα για εξετασεις ή ακομα καλύτερα  σε αλλο ουρολογο που ειναι γνωστης, τηρει το πρωτοκολλο και  ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΕΙ. Ετσι οφειλει να ειναι ο γιατρος.

3. Προκειται για μια ασθενεια που δε σε σκοτωνει.

4. Προκειται για μια ασθενεια που ενω μπορει ν αρχισει μικροβιακα, χτυπαει και ινομυικα-πυελικα-ψυχολογικα.

5. Ειναι μια ασθενεια που ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ και ιδιως αν υπαρχουν γενικευμενα πυελικα συμπτωματα θελει ΠΟΛΛΕΣ ειδικοτητες για να αποκλειστουν αλλα πραγματα. Και αυτο επραξα.

6. Δε θελει αδιαφορους γιατρους-εξεταστες με το ματι.

7. Εχουμε κάνει ελεγχο σπέρματος για κοινά μικροβια, χλαμυδια, γονοκοκο, μυκητες, τριχομονάδες κτλ.

8. Nευρομυικά θέλει πολλή φροντίδα, θέλει ψάξιμο και αισιοδοξία.

Παράθεση από: pk στις 17 Ιουνίου, 2013, 10:55:23 ΜΜ
με πονανε οι μηροι μου οταν περπαταω...καποια συμβουλη?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Πώς είναι δυνατόν να  έχεις πρόβλημα με τον προστάτη και να σε πονούν οι μηροί σου ;
Σε θελω ΕΔΩ λογικό !
Ψάξε να βρεις μυοχαλαρωτικά φάρμακα που να ειναι συμβατά με τον οργανισμό σου Ή ακόμα καλυτερα ξεκίνα αμεσα και συστηματικα διατάσεις της πυελού και των ποδιών . . .
Υπάρχει σχετικό θεμα με link που σε παραπεμπει σε εικονογραφημενο οδηγο διατάσεων . .. 
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Τα μουδιάσματα-γαργαλήματα-ενοχλήσεις στους μηρούς (όπως και στη μέση) είναι ένα σύμπτωμα που έχω ακούσει από αρκετούς ομοιοπαθείς. Ψάξου με τη νευρομυική θεωρία. Θα βρεις πολύ υλικό εδώ, οπως είπε κι ο Ban.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλωσήρθες λοιπόν! Θα βρεις λινκ σε ειδικό θέμα στους Τρόπους Θεραπείας.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Για τον εντερόκοκκο πολύ αποτελεσματικό είναι το augmentin και ας μην είναι κινολόνη. Εγώ αυτό πήρα και ο εντερόκοκκος έφυγε μετά από δύο κύκλους αγωγής. (1+1 μήνα). Το φάρμακο μου σύστησαν δύο λοιμοξιολόγοι και ο ουρολόγος που με παρακολουθεί. Μετά την αγωγή, δύο μήνες μετά, δύο καλλιέργειες σπέρματος χωρίς μικρόβιο και ποιοσφαίρια. Αντίθετα το ciproxin δεν είχε αποτέλεσμα, παρά την παρατεταμένη χρήση από τους περισσότερους. Τολμώ να πω ότι στον εντερόκοκκο (μικρόβιο που απασχολεί πολλούς άντρες και γυναίκες), η πλειονότητα των ουρολόγων έχει φάουλ. Συμπτώματα με μορφή 'ενοχλήσεων' παραμένουν, γιατί το μικρόβιο έχει κάνει 'δουλειά' σε αυτή την ευαίσθητη περιοχή, μπορεί και χρόνια. Όχι όμως πόνοι. Οι πόνοι θα περάσουν. Θα με θυμηθείς, δοκίμασε. Μη στεναχωριέσαι, θα πάει καλύτερα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#5 19 Ιουλίου, 2013, 08:33:30 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Ιουλίου, 2013, 11:58:54 ΠΜ από Phaethon
Δεν αναφέρθηκα καθόλου στις απόψεις σου και την εμπειρία σου από την πάθηση οπότε τζάμπα το κατεβατό. Αναφέρθηκα στο "δεν ξαναγράφω" και στο "μην ψάχνετε στο intenet, εμπιστευτείτε μόνο τον γιατρό σας".

Οι "σωστοί γιατροί" και η "σωστή θεραπεία" που αναφέρεις ως συμβουλή, χαίρω πολύ αλλά είναι αερολογία.

Η δεν με καταλαβαίνεις ή δεν θες να με καταλάβεις ή θες να συνεχίσουμε να κάνουμε δικανική συζήτηση. Σε κάθε περίπτωση εγκαταλείπω.

Παράθεση από: pk στις 19 Ιουλίου, 2013, 01:26:29 ΠΜ
Αναμενοντας (αδιαφορα και χλιαρα ειναι η αληθεια) το επομενο σου (3ο στη σειρα)  ΤΥΧΟΝ υβρεολογιο....

:o υβρεολόγιο??  ;D
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΠαράθεσηΔεν ξερω τινος.... μανεστρα..... χαλαω ΕΑΝ χαλαω....
Ε,αςμην υπερβάλλουμε τώρα .
Δεν υπήρχε κακή διάθεση απο μέρους του σε διαβεβαιώ εξαρχής και ούτε υπάρχει .
Μείνε εδώ και μην ξεχνάς γιατί πρωτομπήκες .
Γράψε ξανά σε λίγο καιρό ,γιατί κυκλους κάνει η ζωή ...Απο ότι φαίνεται laggαρες προσωρινά ...
Φιλικά  . -
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#7 21 Ιουλίου, 2013, 09:12:03 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουλίου, 2013, 10:00:19 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΧωριζουμε τα 2 θεματα 1.λοιμοξιολογικό 2. νευρολογικο-ινομυικό και βημα βημα κανουμε οτι καλυτερο μπορούμε γι αυτά..
.
Συμφωνώ με ότι είπες αλλ'α δεν το δένω .Εξάλλου ,όλοι το ίδιο λέμε μέσες άκρες .Πρώτα μια μακρά περίοδος λήψης αντιβίωσης 10-12 εβδομάδων βάση αντιβιόγράμματος και μέτα ψάξιμο για την αποκατάσταση του όποιου νευρομυικού προβλήματος έχει ξεμείνει στον οργανισμό .
Δεν είναι κανόνας όμως , υπάρχουν εξαιρέσεις συμπάχοντων που ότι και αν δοκιμάσαν  απλά δεν τους δούλεψε .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Κάνεις πολύ καλά που το αντιμετωπίζεις με λογική και ψυχραιμία. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό. Οι βιαστικές αντιδράσεις μόνο κακό μπορούν να κάνουν.
Για τις μαλάξεις συμφωνώ, μόνο να προσθέσω ότι ο λόγος που πάνε πολλοί ομοιοπαθείς στον 'μαλαξιολόγο' είναι ακριβώς η εγκληματική άγνοια και η απάνθρωπη αδιαφορία των περισσότερων ουρολόγων. Καθώς και η κακή αντιμετώπιση (άσχετο αντιβιωτικό, μικρή περίοδος αντιβίωσης), γεγονός για το οποίο πάλι οι ίδιοι φταίνε.
Για την καλλιέργεια σπέρματος επίσης συμφωνώ, είναι η καλύτερη εξέταση, το σπέρμα κάνει τη μεγαλύτερη διαδρομή, και περιέχει και μεγαλύτερη ποσότητα προστατικού υγρού από ότι μπορεί να βγάλει η stamey. Το έχω ξαναγράψει. Αυτό που δεν προσδιορίζει είναι από που προέρχονται τα μικρόβια. Πχ μπορεί να έχει κανείς χλαμύδια μόνο στην ουρήθρα και όχι στον προστάτη. Προσωπικά αν ανιχνευόντουσαν σε μένα χλαμύδια σε καλλιέργεια σπέρματος θα ακολουθούσα τη καλύτερη και ισχυρότερη αγωγή, σαν να βρισκόταν στον προστάτη. Για χλαμύδια - μυκόπλασμα - ουρεόπλασμα καλύτερα η μοριακή (έστω και από την τσέπη σου), πάλι σπέρματος, για να ξενοιάσεις.
Ο συνδιασμός ήπιου αντικαταθλιπτικού σε μικρές δόσεις (όπως το cympalta) με φάρμακο για τα νεύρα (όπως το lyrica) λειτουργεί περισσότερο 'καλύπτοντας' τον πόνο. Για το λόγο αυτό το συνιστούν και τα ιατρεία πόνου. Όμως μην ξεχνάμε ότι είμαστε (ακόμα!) νέοι άνθρωποι και πρέπει με τα φάρμακα να είμαστε προσεκτικοί.
Σε κάθε περίπτωση εύχομαι το prixina να κάνει δουλειά και να μη χρειαστεί τίποτα παραπάνω.
Η ενσχόληση με κάποιο άθλημα που μας αρέσει κάνει καλό, μερικούς μήνες όμως μετα τις κινολόνες, γιατί όπως σωστά γράφεις η τενοντίτιδες είναι συχνές...
Κάποιοι (και γιατροί) συνιστουν βελονισμό (για το νευροπαθητικό κομμάτι λέμε τώρα), δεν έχω δοκιμάσει, αν δοκιμάσω θα ενημερώσω.
Περιμένω με ενδιαφέρον νέα σου, καλές διακοπές!
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

#9 30 Ιουλίου, 2013, 09:57:03 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιουλίου, 2013, 10:20:08 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΓια την καλλιέργεια σπέρματος επίσης συμφωνώ, είναι η καλύτερη εξέταση, το σπέρμα κάνει τη μεγαλύτερη διαδρομή, και περιέχει και μεγαλύτερη ποσότητα προστατικού υγρού από ότι μπορεί να βγάλει η stamey. Το έχω ξαναγράψει.
Για εμένα δεν είναι ,διότι όπως είπε και ο aaa , ενα δειγμα μπορεί να επιμολυνθεί (κατά την λήψη του)ακόμα και απο κλάσιμο  !!!
Κατεμού και μετά απο συζητήσεις με   φίλους ομοιοπαθείς  και γιατρους η πιο ασφαλής εξέταση για μικρόβια στην περιοχή ειναι η κατώθι :
1)Ουρείς σε εναν ουροσυλλεκτη αφου έχεις απολυμάνει κλάτην εξοδο της ουρηθρας και το πουλί σου ολοκληρο (γιατί οχι) .
2)Με στυλεους παίρνεις  ενα  δειγμα   χωρίς μαλλάξη  απο την ουρήθρα.Οσο πιο βαθιά γινεται .Δεν υπάρχει κυνδυνος ,βαμβακι είναι απλά ειναι κάπως ενοχλητικό .
3)Με στυλεούς παίρνεις δείγμα απο την ουρήθρα (μετά απο μάλλαξη ) .
4)μετά ουρείς σε εναν ουροσυλλεκτη ότι έχει ξεμείνει και στέλνεις και αυτό για εξέταση .
Και έχεις δειγμα απο την ουροδοχο ,την ουρήθρα ,τον προστάτη .

Αυτή μόνο παιδια και συγνώμη που δεν την είχα αναφέρει νωρίτερα ,είναι ηπιο αξιόπιστη εξέταση  διοτι :
ΟΙ ΣΤΥΛΕΟΙ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΘΡΕΠΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ  ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΕΠΆΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ !ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΥΡΟΣΥΛΛΕΚΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΈΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣ ΒΡΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΤΟΠΗΝ .ΕΠΙΣΗ ΤΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΛΑΜΒΆΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,ΧΩΡΙΣ ΧΕΡΙΑ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ Ή ΚΛΑΝΙΕΣ Ή ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΜΟΛΎΝΟΥΝ !
ΠαράθεσηΑυτό που δεν προσδιορίζει είναι από που προέρχονται τα μικρόβια. Πχ μπορεί να έχει κανείς χλαμύδια μόνο στην ουρήθρα και όχι στον προστάτη. Προσωπικά αν ανιχνευόντουσαν σε μένα χλαμύδια σε καλλιέργεια σπέρματος θα ακολουθούσα τη καλύτερη και ισχυρότερη αγωγή, σαν να βρισκόταν στον προστάτη. Για χλαμύδια - μυκόπλασμα - ουρεόπλασμα καλύτερα η μοριακή (έστω και από την τσέπη σου), πάλι σπέρματος, για να ξενοιάσεις.
Δεν έχει σημαδία απο που ,με το που σου ανευρεθει κάνεις αντιβιογραμμα και με το σωστο αντιβιωτικο το χτυπας για πανω απο 8 εβδομαδες (8-12) ..Το λέει ο μεντορα της ουρολογίας Dr Shoskes βασικα .
Μετα κλείνεις και δεν ξαναπαιρνεις τιποτα .Νευρομυικα συντονιζεις ...Και αν εισαι τυχερος ξεμπερδεύεις .
Συμφωνώ με τα ήπια αντικαταθλιπτικά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Γεια σου φιλε pk
Διακρίνω κατι σημαντικό, την αισιοδοξία σου, δε μπορεί καποια στιγμή πρεπει να πανε τα πραγματα καλύτερα. Οι αντιβιώσεις μας δινουν αυτη τη δυναμη να το παλεψουμε, ευχομαι οταν τις σταματήσουμε τουλάχιστον να σταθεροποιηθούμε σε πρώτη φάση και να μην επιστρέψουμε πισω.
Η μεθοδολογία και ο τρόπος για τις εξετάσεις που αναφέρεις και εσυ και ο hyper ban ειναι σωστή και απαραίτητη, προσωπικα πιστευω στο stamney τροπο. Νομιζω ετσι αναλυτικά πρεπει να γραφονται οπως τα γραφεις , by the book , να τα διαβαζουν οι επισκέπτες του φορουμ. Ολοι εχουμε ουρολόγους αλλα υπάρχουν πολλοί ουρολόγοι που στην αρχή δε θελουν να ασχοληθούν και μας πετάνε αντιβιώσεις στα τυφλά να παίρνουμε.
Οπως και εσυ , ετσι και εγω γυρισα απο τετραημερο μπανιων τα οποία μαζι με εντονο περπάτημα με βοηθησαν αλλα παντα σε συνδυασμό με αντιβίωση. νιωθω οτι μαλακώνει η φλεγμονη, βεβαια αντιστέκεται ακομα αλλα που θα παει.. απο μπαλάκι του τενις εγινε μπαλάκι του πινκ πονγκ. ???
Σου ευχομαι τα καλύτερα.




Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

@hyperban
Χωρις διάθεση αντιπαράθεσης, να παρατηρήσω τα εξής:
- Αφού δεν έχει σημασία 'από που', τότε γιατί αναφέρεις τη stamey που σκοπό έχει (εκτός από τον προσδιορισμό του μικροβίου) το 'από που'.
Συμφωνούμε λοιπόν ότι η αντιβίωση πρέπει να είναι γερή, σαν να είναι από τον προστάτη, αυτό έγραψα κι εγώ, μην επαναλαμβανόμαστε.
- Όπως εξήγησα, η φυσική διαδικασία, αυτή δηλαδή της εκσπερμάτισης, μας παρέχει σημαντικά (και κρίσιμα όπως θα εξηγήσω παρακάτω) μεγαλύτερη ποσότητα δείγματος (προστατικού υγρού)  αλλά και φυσικά σπέρματος, αφού ενδέχεται να υπάρχει μόλυνση και στις σπερματοδόχους κύστες. Η stamey θα βγάλει (αν βγάλει) μία με δύο σταγόνες, και τις περισσότερες φορές δε βγάζει (ακόμα και με 'ακατανόμαστες' μαλάξεις, τα ξέρουμε εμείς), για αυτό και η ανάγκη χρήσης 'μπατονετών'. Έχω κάνει δύο stamey, μία σε γνωστό μεγάλο νοσοκομείο, με πιστοποιημένο ιατρείο προστατίτιδας, και μια σε επίσης γνωστή κλινική - διαγνωστικό. Και οι δύο στείρες. Το μικρόβιο τελικά ανιχνεύθηκε σε καλλιέργειες σπέρματος που πραγματοποίησα (σε δύο από τις τέσσερις).
- Οι ειδικές αυτές μπατονέτες περιέχουν ειδικό υγρό για λόγους 'συντήρησης' των μικροβίων, προκειμένου αυτά να μην 'ψοφήσουν' πριν το δείγμα δοθεί στο εργαστήριο για καλλιέργεια.
Στην καλλιέργεια σπέρματος, εφόσον το κυπελάκι με το σπέρμα δοθεί στο εργαστήριο εντός μισάωρου, η ακόμα καλλίτερα εξαχθεί σε ειδικό χώρο που υπάρχει στο εργαστήριο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
- Οι μπατονέτες αυτές δεν είναι καθόλου 'ακίνδυνες' γιατί πληγώνουν την ουρήθρα (εγώ και τις δύο φορές που έκανα αυτή την εξέταση, έκανα τρεις μέρες μετά να κατουρήσω χωρίς φρικτούς πόνους) Επίσης όταν κάποια μικρόβια βρίσκονται στην ουρήθρα, στην ουσία υπάρχει κίνδυνος μεταφοράς των μικροβίων βαθύτερα. Σκεφτείτε (όσοι δεν το έχετε κάνει) ότι η μπατονέτα εισέρχεται 6-7 πόντους βάθος στην ουρήθρα.
Για όλα αυτά, αυτή η μέθοδος τείνει να εγκαταληφθεί, σε Ελλάδα και εξωτερικό, με αυτή της καλλιέργειας σπέρματος πιο ενδεδειγμένη.
-Δυστυχώς με τις λοιμώξεις του προστάτη τα πράγματα δεν είναι τοσο εύκολα. Δεν 'το κλείνεις και δεν ξαναπέρνεις τίποτα'. Πρέπει να επαναλάβεις την εξέταση, γιατί μπορεί να μη βγήκε μικρόβιο, ή μπορεί και να μην ανιχνεύθηκε.
Και εδώ είναι το πολύ σοβαρό θέμα της ικανότητας ή και της δυνατότητας του κάθε εργαστηρίου και του κάθε μικροβιολόγου να καλλιεργεί και να βρίσκει τα παθογόνα μικρόβια.
Πως είναι δυνατον, στην περίπτωσή μου για παράδειγμα, μεγάλη και υποθετικά 'αξιόπιστη' αλυσίδα διαγνωστικών να μη βρίσκει μικρόβιο, εξειδικευμενο εργαστήριο να βρίσκει (ένα) και εξειδικευμένη μικροβιολόγος (να είναι καλά) δύο;
Την ίδια περίοδο;
Τι θα πει 'το σωστό αντιβιωτικό';
Το έχω γράψει και πριν και σε άλλο θέμα, δε θα σταματήσω, ότι το 'σωστό' είναι σχετικό, και αξιολογείται με το πως δουλεύει και όχι πάντα με το τι βγάζει ένα αντιβιόγραμμα.
Εξήγησα για παράδειγμα ότι στην περίπτωσή μου οι καλλιέργειές μου είναι καθαρές μετά από χρήση πενικιλίνης (augmentin) και όχι κινολόνης (ciproxin) που επίσης πρότεινε το αντιβιόγραμμα. Και αυτό γιατί σύμφωνα με τους γιατρούς που τελικά με βοήθησαν, ο εντερόκοκκος δείχνει ευαισθησία στο ciproxin ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ και όχι ΚΛΙΝΙΚΑ. Αυτοί οι γιατροί λοιπόν ΕΠΑΛΗΘΕΥΤΗΚΑΝ γιατί και οι καλλιέργειές μου τώρα είναι στείρες, και τα συμπτώματα έχουν σημαντικά υποχωρήσει, κάτι που δεν είχε συμβει μετά από Δύο Μήνες χρήσης ciproxin, και ένα μήνα tabrin.
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΛΟΙΠΟΝ: Δεν είναι όλοι οι γιατροί ίδιοι, δεν είναι όλα τα εργαστήρια ίδια, δεν είναι όλοι οι μικροβιολόγοι ίδιοι, και δεν είναι όλα τα αντιβιωτικά ίδια.
Απλά πράγματα, αλλά τόσο δύσκολα στην εποχή της άρπα κόλλα 'ιατρικής' , στην εποχή του 'ωχ προστατίτιδα έχει αυτός που να ασχολούμαι τώρα θα με πρήξει', στην εποχή 'καλύτερα μια προστατεκτομή το χρόνο (4-5 χιλιάρικα) παρά δέκα σπασαρχίδιδες με προστατίτιδα', στην εποχή του 'που να ασχολούμαι τώρα με τις λοιμώξεις, και που ξέρω γω πιο αντιβιωτικό δουλεύει σε κάθε περίπτωση', στην εποχή του 'ακαταν' και άλλων 'ειδημόνων' (πάρε ciproxin και vibramicyn για όλα τα μικρόβια, χωρίς καλλιέργεια, χωρίς αντιβιόγραμμα), την εποχή των ανώνυμων (και ανύπαρκτων;) υπεύθυνων μικροβιολογικών εργαστηρίων που δηλώνουν 'δεν 'ανιχνεύθηκε σε μας κύριε, θα μας μηνύσετε για αυτό;', την εποχή των 'φιλοσοφημένων' μεγαλοουρολόγων που με στόμφο δηλώνουν: 'σιγά ένας εντερόκοκκος είναι, δεν είνα παθογόνος για τη σύζυγο, παιδιά μπορείτε να κάνετε, κάνε κανένα παιδάκι και θα έχεις μεγαλύτερες ένοιες από τον εντερόκοκκο'.
Μόνος που κανένας μπάσταρδος απ' αυτούς δε σε βοηθάει, ούτε καν σου συστήνει κάποιο που μπορεί να σε βοηθήσει, γιατί είναι εγωϊστές και απόλυτοι. Την αμοιβή τους όμως την παίρνουν με το παραπάνω...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Φιλε evans επιασες ολο την ουσία με αυτο το μηνυμα σου, και για τις εξετασεις και για τους γιατρους με τον εντεροκκοκο. Οπως λες εαν δε μπορεί ο γιατρός να σου παρει υγρο απο το προστάτη θα σου βαλει τουλαχιστον 3 τετοιες μπατονέτες. Τον εντεροκκοκο ειναι αληθεια οτι πολλοι γιατροι δε του δινουν σημασία. Οσο για τις αντιβιώσεις τα πραγματα παιδια δεν ειναι τοσο απλά, δεν υπαρχει κανονας. Οι πενικιλίνες δεν αποπροφιούνται ευκολα απο το προστάτη γι αυτο τις αποφευγουν οι ουρολογοι γενικά, λογικά εαν ο προστάτης ειναι σε καλή κατάσταση ενδεχώμενα και οι πενικιλίνες σκοτώνουν το μικρόβιο. Σιγουρα παιζει ρολο εαν εχουμε ξαναπάρει στο παρελθόν την ιδια αντιβίωση,  και ciproxin οι περισσοτεροι εχουμε παρει..
Ισως και να πληρώνουμε τωρα ολες αυτες τις αντιβιώσεις που μας εδιναν ευκολα ολα αυτα τα χρόνια οι παθολογοι για κρυολογήματα.
Πριν δυο χρόνια ξεκίνησαν όλα με τη παρουσία εντερόκοκκου που δε καταπολεμηθηκε σωστα. Τον Μαρτιο του 2013 , εμφανίστηκαν έντονοι  πόνοι αρχικά στους όρχεις, αναταράξεις εντέρων, πόνο στο προστάτη , δυσκολία στο περπάτημα, πόνοι στη μέση. Οι εξετάσεις στην αρχή έδειξαν εντερόκοκκο και στη συνέχεια χλαμυδιο. Πήρα  διάφορες αγωγές εξαιτίας έντονων ενοχλήσεων στο προστάτη, ενοχλητικό μπαλάκι και σφίξιμο στο περίνεο. Το χλαμύδιο ανιχνεύεται μόνο με κυτταρομετρία ροής και οχι με pcr. Πλέον δεν έχω ενοχλήσεις.

#13 31 Ιουλίου, 2013, 08:00:59 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 01 Αυγούστου, 2013, 06:21:27 ΜΜ από admin2
Καλά αυτό με τις μπατονετες είναι ολέθριο! Καλλιέργεια σπέρματος με απόλυτη καθαριότητα είναι το σωστό. Το καλύτερο η λήψη να γίνει στο σπίτι και να μεταφερθεί σε πλησιέστερο εργαστήριο.
Pk, Hyper: Πάντως αφού βλέπω τόσες αποδοκιμασίες σε αυτά που γράφω, καταλαβαίνω ότι είστε τόσο επιτυχημένοι στη ζωή και στην καριέρα σας, που επεκτείνετε την επιτυχία σας και στην ιατρική, ευχομαι και εις ανώτερα, ο ουρανός είναι το όριό σας.
[...]

ΠαράθεσηΑπό Admin: το μήνυμα τροποποιήθηκε λόγω παραβίασης των κανονισμών του forum
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

aaa συγνώμη που παρεμβαίνω αλλα επειδή κουφάθηκα λίγο τώρα, γιατί "τσιμπήθηκες" έτσι;;; δεν βλέπω να λέει κανείς κάτι για σένα...ή κάτι μου διαφεύγει;

Πάντως να πω σε αυτά που γράφεις και σε ότι με αφορά ότι αυτό δεν ιατρικό φόρουμ αλλά φόρουμ ασθενών και συνεπώς δεν έχουν δικαίωμα να εκφέρουν γνώμη και απόψεις μόνο τυχόν γιατροί. Πολλάκις έχει επισημανθεί (νομίζω το γράφουν και στους όρους του φόρουμ) ότι εδώ γράφονται υποκειμενικές και συχνά λανθασμένες απόψεις απλών ανθρώπων. Φιλικά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0