Πιστεύετε πως για το πρόβλημά σας φταίνε μικροβιακοί ή άλλοι παράγοντες (νευρομυικοί, αυτοάνοσοι κλπ);

Είμαι σίγουρος ότι τα προβλήματά μου οφείλονται σε μικροβιακούς παράγοντες
1 (5.9%)
Το πιθανότερο είναι ότι τα προβλήματά μου οφείλονται σε μικροβιακούς παράγοντες
3 (17.6%)
Δεν είμαι σίγουρος αν τα προβλήματά μου οφείλονται σε μικροβιακούς ή μη μικροβιακούς παράγοντες
0 (0%)
Αν και υποπτεύομαι ότι μικροβιακοί παράγοντες ίσως παίξαν κάποιο ρόλο στην πυροδότηση των συμπτωμάτων, πιστεύω ότι πλέον τα προβλήματά μου οφείλονται σε μη μικροβιακούς παράγοντες.
5 (29.4%)
Το πιθανότερο είναι ότι τα προβλήματά μου οφείλονται σε μη μικροβιακούς παράγοντες
4 (23.5%)
Είμαι σίγουρος ότι τα προβλήματά μου οφείλονται σε μη μικροβιακούς παράγοντες
4 (23.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 17

Η ψηφοφορία έληξε: 16 Οκτωβρίου, 2014, 01:10:29 ΜΜ

Νεότερα και έγκυρα πιστεύω βιβλία που έχω διαβάσει λένε πως, βάση ερευνών, ίσως και το 95% των περιπτώσεων οφείλονται σε μη μικροβιακούς παράγοντες. Ωστόσο, διαπιστώνω πως οι περισσότεροι δυσκολεύονται να το αποδεχτούν και πιστεύουν ότι για την περίπτωσή τους φταίνε μικρόβια, χλαμύδια κλπ. Εσείς λοιπόν τι πιστεύετε για την δική σας περίπτωση; (κάντε κλικ στον τίτλο αυτού του μηνύματος για να δείτε την ψηφοφορία και να ψηφίσετε)
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

παιδια εγω αν και πονουσα οταν με πατουσε ο ουρολογος τον προστατη ειμαι σιγουρος οτι το 90% των συμπτωματων ειναι απο νευρομυικο προβλημα και οχι απο μικρ. η βακτ.
Εμφανίση στα 21, συχνουρία, τσούξιμο, πόνος μετα την εξπερμάτωση, κίτρινο χρώμα σπέρματος, μούδιασμα στο περίνεο, πόνοι χαμηλά στην μέση.

απο αντιβιωτικά πηρα ciproxin, tavanic, tabrin μαζι με Libreprosta και Lyrica.

τωρα ειμαι "καλα" αλλα οχι θεραπευμένος, ελέγχεται η κατάσταση αλλα θέλει μαλάξεις, αποφυγή εντάσεων και στρες, εκπερμάτωση 1-2 φορές την εβδομάδα, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Εγω στην εξεταση του προστατη παντως πονεσα ελαχιστα...εκτος αυτου,οταν σταματησα για καμποσο καιρο την καταπονηση νευρων,μυων,προστατη κτλ. (αποχη απο αυνανισμο κυριως) τα συμπτωματα σταδιακα εξαφανιστηκαν και δεν επανερχονται.Ακομα και προσφατα που ξαναρχισα σποραδικα την σεξουαλικη δραστηριοτητα,δεν παρατηρω καποια επιδεινωση.Μερικα 'τσιμπηματακια' που εμφανιζονται τα θεωρω αμελητεα πια,σε σχεση με το πως ημουν καποτε.
Εμφάνιση 22 Σεπ 2012.Αρχικα συχνουρια,στην συνεχεια διαφοροι ερεθισμοι στην περιοχη του περινεου και της ουρηθρας,παροδικοι πονοι στον προστατη,στον πρωκτο,στους ορχεις και αισθημα τραβηγματος μυων στην βουβωνικη χωρα.Θεραπεια μεχρι στιγμης: ciproxin, prixina, tavanic+κουερσετινη (μαζι).Αισθητη (αλλα οχι πληρης) βελτιωση των συμπτωματων εως τωρα.