Καλησπερα σε ολους. Την προηγουμενη εβδομαδα επισκεφθηκα ουρολογο-ανδρολογο για να ελεγξω τυχον οργανικα αιτια οσον αφορα το θεμα της στυτικης δυσλειτουργιας. Με παρεπεμψε να κανω αιματολογικες εξετασεις των οποιων τα αποτελεσματα ειναι ικανοποιητικα. Υστερα απο υπερηχο που μου κανε (στην ουροδοχο κυστη, στα νεφρα, κτλ) παρατηρησε κατι στον προστατη το οποιο αυθαιρετα το ονομασε προστατιτιδα και μου ειπε οτι θα πρεπει να τον επισκεφθομαι καθε εξαμηνο για να ελεγχει σε τι κατασταση βρισκεται, και οτι για την ωρα δεν μπορει να κανει κατι. Δευτερη επισκεψη και σειρα εχει το εγχρωμο δυναμικο doppler πεους. Το επιθυμητο αποτελεσμα δεν ηρθε, δηλαδη να προκληθει τεχνητη στυση, με αποτελεσμα και η ροη αιματος στα αγγεια να ειναι σε χαμηλα επιπεδα, κατω του οριου.Επισης παρατηρησε οτι υπαρχει φλεβικη διαφυγη του αιματος. Απο βδομαδα θα ξαναπαω για να προχωρησουμε οπως μου ειπε σε περαιτερω εξετασεις για να διευκρινιστει το προβλημα. Να επισημανω οτι τα συμπτωματα μου περιοριζονται στα εξης: πολυουρια (πανω απο 10 φορες την ημερα), καθυστερηση στο να ουρησω (οχι παντα) και οχι επαρκης στυση για να καταφερω να ερθω σε σεξουαλικη επαφη. Εχω περασει μια τετραετια εχοντας ευερεθιστο εντερο το οποιο προκληθηκε απο μικροβια (σαλμονελα και ιστολυτικη αμοιβαδα). Υστερα απο αρκετο ψαξιμο-εξετασεις-επισκεψεις σε γαστρεντερολογους-χασιμο χρηματων, ολως παραδοξως με την ομοιοπαθητικη εξαλειφθηκε οποιαδηποτε δυλειτουργια στο εντερο. Ειναι οντως προστατιτιδα αυτο που εχω; Και αν ναι γιατι δεν εχω τα συμπτωματα που διαβαζω στα ιστορικα των συμφορουμιτων (πονος, τσουξιμο, αιμα κατα την ουρηση, προβλημα στην εξπερματιση κτλ). Να επισκεφθω καποιον πιο ειδικο; Σχετιζεται η φλεβικη διαφυγη του αιματος με οποιαδηποτε φλεγμονη του προστατη; Οι ερωτησεις μου πολλες, η στενοχωρια μου μεγαλη. Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε απαντηση-συμβουλη.
Συμπτωματα: στυτικη δυσλειτουργια, συχνοουρια, καθυστερηση στην εναρξη της ουρησης. 4 χρονια σπαστικη κολιτιδα (διορθωθηκε η λειτουργια του εντερου με ομοιοπαθητικη). Αγχος και στρες αρκετο. Με βοηθανε πολυ, η γυμναστικη, οι διατασεις, το τρεξιμο.

Καλωσήρθες.
Παράθεση από: RunningJohn στις 14 Απριλίου, 2013, 04:13:38 ΜΜ
παρατηρησε κατι στον προστατη το οποιο αυθαιρετα το ονομασε προστατιτιδα και μου ειπε οτι θα πρεπει να τον επισκεφθομαι καθε εξαμηνο για να ελεγχει σε τι κατασταση βρισκεται, και οτι για την ωρα δεν μπορει να κανει κατι.

Κινέζικα μου φαίνονται τα παραπάνω...

Παράθεση από: RunningJohn στις 14 Απριλίου, 2013, 04:13:38 ΜΜ
Ειναι οντως προστατιτιδα αυτο που εχω;

Ακόμα κι αν ήσουν πιο σαφής στα ευρήματα των εξετάσεών σου και πάλι δεν θα μπορούσε να σου απαντήσει κάποιος. Ο όρος "προστατίτιδα" δίνεται σωστά ή λάθος σε 4 διαφορετικές παθήσεις. Και να σου πει κάποιος "ναι έχεις προστατίτιδα" ποια απ'όλες εννοεί; Δυστυχώς ο όρος από μόνος του δεν σημανει τίποτα.

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=240.0
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλώς ήρθες δις .

Πόσο χρονών είσαι ;

Ούτε εγώ καταλαβαίνω απολύτως πως διέγνωσε προστατίτιδα .Υποθέτω πως είδε κάποια φλεγμονή . Αυτό που θα βοήθαγε κατεμού θα ήταν μια stamey mears και αφού βγει μικρόβιο και αντιβιόγραμμα ,μακρά λήψη αντιβίωσης και μετά τέλος .Αλλά από την άλλη  , ίσως και να κάνεις μια τρύπα στο νερό και μπλέξεις όπως και οι περισσότεροι από εμάς με την φάση ατελείωτης λήψης αντιβίωσης . . . Δεν θα το ήθελες ,κακό χόμπι...
Πολλοί πάντως έχουμε δηλώσει πως κατά την διάρκεια της λήψης της αντιβίωσης έχουμε/είχαμε καλύτερες και πιο ποιοτικές στύσεις , γεγονός που έχει να κάνει με την μείωση της φλεγμονής του προστάτη ,μίας και η αντιβίωση έχει όπως έχουμε χιλιοπεί τρομερή αντιφλεγμονώδη δράση !Συνεπώς μια θεραπεία με αντιφλεγμονώδη (σε περίπτωση που δεν ανευρεθεί μικρόβιο)και αγχολυτικά & μυοχαλαρωτικά ( αν το πρόβλημα σου στην περιοχή οφείλεται από συσσωρευμένο άγχος στην πύελο και συνεχή πίεση)ίσως να φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα .
Για το έντερο έχουμε κάνει ατελείωτες συζητήσεις πάντως,ατελείωτες όμως . . . Ψάξε .Έχουμε καταλήξει πως σχετίζεται άμεσα ,λόγω ανατομίας της περιοχής έχει άμεση και διαδραστική σχέση αν το θέτω σωστά.

Με κάθε επιφύλαξη σου λέω πως η φλεβική διαφυγή είναι άσχετη με τον προστάτη μιας και αυτή έχει να κάνει με τον μηχανισμό της στύσης του πέους (χάνει λάδι η τρόμπα του)και ο προστάτης με τον μηχανισμό της εκσπερμάτισης (βούλωσε το φίλτρο) .Κρίμα πάντως που δεν κατάφερε να σου κάνει σωστό υπέρηχο στο πέος .Θα έριχνε άπλετο φως .Είμαι σίγουρος πως δεν έκανε σωστά την ένεση ο μάπας .Σχετικά πάντως με την φλεβική διαφυγή και αν αυτή πραγματικά υπάρχει ,συμπάσχων  ή μπορεί και εγώ δεν θυμάμαι είχε ανεβάσει την σελίδα του κ. Ασκητή ,με έναν μηχάνημα που έχει εισάγει και διορθώνει αυτή την ζημιά στο σημείο .Δεν ξέρω αν δουλεύει ,δεν νομίζω πάντως να το ρίσκαρε ο κ.Ασκητής .

Αυτό που συγκρατώ είναι το :

ΠαράθεσηΥστερα απο αρκετο ψαξιμο-εξετασεις-επισκεψεις σε γαστρεντερολογους-χασιμο χρηματων, ολως παραδοξως με την ομοιοπαθητικη εξαλειφθηκε οποιαδηποτε δυλειτουργια στο εντερο.
Το οποίο θα ενδιαφέρει και πολλά από τα παιδιά που πάσχουν από αυτό .

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ βεβαίως με κάθε επιφύλαξη .

-ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ-
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα και από εμένα...

Όντως, τα λες λιγάκι περίεργα και συμπυκνωμένα.

Ίσως μια καλύτερη περιγραφή του ιστορικού σου θα έδινε σε όλους μια πιο σαφή εικόνα.

Πάντως, εγώ κρατάω τα λόγια του γιατρού μου πολύ ψηλά στο μυαλό μου: Ότι ο ουρολόγος δεν μπορεί να το αιτιολογήσει, το ονομάζει προστατίτιδα. Κάτσε και σκέψου το λιγάκι, εγώ το σκέφτομαι πολύ :)
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Συγχαρητηρια σε ολους, εχετε κανει πολυ καλη δουλεια στο forum..
Διαβασα προσεκτικα τις σελιδες που με παρεπεμψες Phaethon, και κατατοπιστηκα αρκετα μπορω να πω. Ειμαι 30 χρονων. Να με συμπαθατε για την ασαφεια του πρωτου μυνηματος μου, αλλα το ιδιο ακαταλαβιστικος ηταν και ο γιατρος που με εξετασε. Και λεω ηταν, γιατι διακοπηκε η συνεργασια μας.
"Πως θα προσδιορισουμε γιατρε τι ειναι αυτο που εντοπισατε στον προστατη;" "Αυτο ειναι προστατιτιδα, πολλοι αντρες το εχουν!!!!!!!".."Ειναι γιατρε οντως λογω φλεβικης διαφυγης το θεμα της στυσης μου;, θα κανουμε αλλου ειδους εξετασεις οπως rigiscan, συρραγγογραφια κτλ;" "Γιαννη θες να κανουμε κοντρα γνωσεων;!!!! θα κανουμε παλι doppler αλλες τρεις φορες και θα σου στοιχισει μπλα μπλα μπλα".
Εφυγα τρεχοντας..SUPER_SUPER BAN το πιστευω πως σχετιζεται η σπαστικη κολιτιδα, με συσσωρευμενη ενταση και πιεση σε ολη την πυελικη περιοχη..Την περιδο που ειχα αυτην την δυσλειτουργια στο εντερο ειχα πολυ αγχος, πολυ σφιξιμο και η διαθεση μου ηταν αναλογη με την κατασταση της κοιλιας μου..Επειδη εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στους γιατρους, το ιδιο εχω παθει και με γαστρεντερολογους και ορθοπαιδικους, οποιος ξερει καποιον καλο ουρολογο-ανδρολογο στη Θεσ/νικη ας μου στειλει ενα μηνυμα.
Συμπτωματα: στυτικη δυσλειτουργια, συχνοουρια, καθυστερηση στην εναρξη της ουρησης. 4 χρονια σπαστικη κολιτιδα (διορθωθηκε η λειτουργια του εντερου με ομοιοπαθητικη). Αγχος και στρες αρκετο. Με βοηθανε πολυ, η γυμναστικη, οι διατασεις, το τρεξιμο.

Καλησπερα και καλο σαβατοκυριακο σε ολους..
Επισκεφθηκα γιατρο στη Θεσ/νικη..Ησυχασα γιατι βρηκα επαγγελματια που ξερει τι κανει και πανω απο ολα με γεμιζει με αισιοδοξια..Με εστειλε αμεσα για εξετασεις σπερματος και ουρων των οποιων τα αποτελεσματα βγηκαν ικανοποιητικα..Κανενα ιχνος απο μικροβια..Δεν γνωριζω τι επαιτε στη συνεχεια απο εξετασεις, θα μιλησω μαζι του απο βδομαδα για περαιτερω..
Παραλληλα ξεκινησα να παιρνω κουερσετινη και xatral od (για να βελτιωθει η ουρηση μου)..
Παρεπιμπτοντως εχθες πρεπει να εκανα ρεκορ!
Πρεπει να πηγα για κατουρημα πανω απο 15 φορες!!
Εντωμεταξυ τον Ιανουαριο μου διεγνωσθη τενοντιτιδα οπισθιου κνημιαιου λογω υπερχρησης, εχω κανει τα παντα (φυσικοθεραπειες,αντιφλεγμονωδη,ξεκουραση,αλοιφες) και ακομα με ταλαιπωρει..Το αποτελεσμα ειναι να εχω σταματησει εντελως το τρεξιμο, να εχω περιορισει τις δραστηριοτητες μου και λογω αυτων(?) να μου εχουνε βγει και πονοι στη μεση! Εχει κανεις εμπειρια απο τενοντιτιδες?
Εδω http://www.oocities.org/bill3320/ διαβασα πως οποιος εχει θεμα με τον προστατη του μεσα σε ολα τα αλλα πρεπει να κοψει και την μπυρα(!) και πως ειναι οτι χειροτερο..Εκανα ερευνα και βρηκα κι αλλες αναφορες γι αυτο..Το θεμα ειναι οτι εδω και τρια χρονια πινω ενα-δυο κουτακια μπυρα καθε μερα..
Εχω μπει σε διαδικασια να αλλαξω-κοψω οτιδηποτε μου εκανε κακο μεχρι τωρα (λαθος σταση σωματος, αγχος-στρες, πορνο-αυνανισμος,διατροφη) και να υιοθετησω μια ακομα πιο υγιη σταση ζωης..
To be continued..
Συμπτωματα: στυτικη δυσλειτουργια, συχνοουρια, καθυστερηση στην εναρξη της ουρησης. 4 χρονια σπαστικη κολιτιδα (διορθωθηκε η λειτουργια του εντερου με ομοιοπαθητικη). Αγχος και στρες αρκετο. Με βοηθανε πολυ, η γυμναστικη, οι διατασεις, το τρεξιμο.

Παράθεση από: RunningJohn στις 16 Απριλίου, 2013, 11:13:52 ΜΜ
Συγχαρητηρια σε ολους, εχετε κανει πολυ καλη δουλεια στο forum..
Διαβασα προσεκτικα τις σελιδες που με παρεπεμψες Phaethon, και κατατοπιστηκα αρκετα μπορω να πω. Ειμαι 30 χρονων. Να με συμπαθατε για την ασαφεια του πρωτου μυνηματος μου, αλλα το ιδιο ακαταλαβιστικος ηταν και ο γιατρος που με εξετασε. Και λεω ηταν, γιατι διακοπηκε η συνεργασια μας.
"Πως θα προσδιορισουμε γιατρε τι ειναι αυτο που εντοπισατε στον προστατη;" "Αυτο ειναι προστατιτιδα, πολλοι αντρες το εχουν!!!!!!!".."Ειναι γιατρε οντως λογω φλεβικης διαφυγης το θεμα της στυσης μου;, θα κανουμε αλλου ειδους εξετασεις οπως rigiscan, συρραγγογραφια κτλ;" "Γιαννη θες να κανουμε κοντρα γνωσεων;!!!! θα κανουμε παλι doppler αλλες τρεις φορες και θα σου στοιχισει μπλα μπλα μπλα".
Εφυγα τρεχοντας..SUPER_SUPER BAN το πιστευω πως σχετιζεται η σπαστικη κολιτιδα, με συσσωρευμενη ενταση και πιεση σε ολη την πυελικη περιοχη..Την περιδο που ειχα αυτην την δυσλειτουργια στο εντερο ειχα πολυ αγχος, πολυ σφιξιμο και η διαθεση μου ηταν αναλογη με την κατασταση της κοιλιας μου..Επειδη εχω χασει την εμπιστοσυνη μου στους γιατρους, το ιδιο εχω παθει και με γαστρεντερολογους και ορθοπαιδικους, οποιος ξερει καποιον καλο ουρολογο-ανδρολογο στη Θεσ/νικη ας μου στειλει ενα μηνυμα.

Φιλε running john θα ηθελα να μαθω σε προσωπικο μυν βεβαια που εκανε το doppler. Αν σου ειναι ευκολο να πεις.
Εμφανιση πριν απο 2 μηνες κατακορυφης στυτικης δυσλειτουργιας. Επισκεψη σε ουρολογο και εξετασεις (χοληστερινη,τεστοστερονη) οι οποιες δεν εδειξαν απολυτως τιποτα. Τα υπολοιπα συμπτωματα που αναφερετε δεν τα εχω αλλα δεν εφησυχάζω κιολας. Ξεχασα να αναφερω. Απουσια στυσης κατα τον αυνανισμο. Σπερμα νομιζω κανονικο. Χαιρομαι που βρηκα το foroum και τα ειπα.

καλησπερα σε ολους.Μετα απο σχεδον τριμηνη χορηγηση xatral, κουερσετινης, βλεπω διαφορα στη στυση (αυθορμητες και πρωινες στυσεις) και μια καποια ελαττωση στην συχνοτητα της ουρησης..Παραμενει ομως η δυσκολια στην εναρξη της ουρησης, σχεδον καθε φορα που επισκεφτομαι την τουαλετα..Και η ροη της ουρησης δεν εχει διορθωσει σχεδον καθολου, αλλες φορες ειναι κανονικη και αλλες διακοπτομενη, με μειωμενη δυναμη, σταγονοειδης..Να επισημανω πως δυο φορες που βγηκα με φιλους και ηπια λιγο αλκοολ παραπανω,τα συμπτωματα επιδεινωθηκαν για μια δυο μερες μετα..Ο γιατρος μου, μου προτεινε αλλους τρεις μηνες χορηγησης των ιδιων χαπιων-βιταμινων με σκοπο να εισπραξω το μεγιστο των δυνατοτητων αυτων και κυριως του xatral..Εφοσον υπαρξει καλυτερευση στην δυσουρια και στην ροη, το επομενο βημα θα ειναι η εφαρμογη του πρωτοκολλου Wise-Anderson. Αλλιως θα προβω πρωτα σε κυστεοσκοπηση και ουροδυναμικο ελεγχο για να αποκλεισω οποιοδηποτε λειτουργικο ή ανατομικο ζητημα και μετα θα συνεχισω με το πρωτοκολλο..Εαν εχει κανει καποιος αυτες τις εξετασεις, θα του ημουν ευγνωμων αν με κατατοπιζε..
Συμπτωματα: στυτικη δυσλειτουργια, συχνοουρια, καθυστερηση στην εναρξη της ουρησης. 4 χρονια σπαστικη κολιτιδα (διορθωθηκε η λειτουργια του εντερου με ομοιοπαθητικη). Αγχος και στρες αρκετο. Με βοηθανε πολυ, η γυμναστικη, οι διατασεις, το τρεξιμο.

Καλημερα σε ολους..Λοιπον, το συνεχίζω από κει που το άφησα..Συνέχισα μέχρι και Σεπτεμβριο του 13 να παιρνω xatral, quercetin, vital plus q10, αλλα συμπληρωματα διατροφης, χωρίς να βλέπω καμμία ουσιαστική βελτίωση..Ο γιατρός τελικα μου πρότεινε να ξεκινησω το πρωτόκολλο wise-anderson, αλλα εκεινη την δεδομενη περιοδο σκεφτηκα να το αφησω για αργοτερα σαν την εσχατη λυση.
Πηγαίνω σε άλλον γιατρό (τι το θελα) ο οποιος αφου του λεω το ιστορικο μου λεει να κανουμε κυστεοσκοπηση μπας και εχει κατι η κυστη-ουρηθρα κτλ.
Η κυστεοσκοπηση (500 ευρω παρακαλω) εδειξε οτι ολα ειναι φυσιολογικα εκτος του οτι ο εσω σφιγκτηρας της κυστης εχει μικροτερο ανοιγμα απο το φυσιολογικο (κατι τετοιο αν θυμαμαι καλα), εξου και η δυσουρια.
Παραλληλα μου χορηγει xatral od και vesicare μηπως και αλλαξει κατι.
Ξαναπηγαινω σε αυτον τον Δεκεμβριο. Με βαζει να κανω ουρομετρηση οπου και παλι διαπιστωνει οτι η ουρηση μου ειναι χαλια μαυρα. Στην τελικη δεν ηξερε τι να με κανει (ηταν και κουρασμενος απο ενα προηγουμενο χειρουργειο που ειχε) και μου γραφει prixina(!) (τα οποια φυσικα δεν πηρα), μου προτεινει να παω σε εναν καλο ψυχολογο και να σταματησω να το σκεφτομαι..
Και τωρα αρχιζει μια μαυρη περιοδος:
Τον οκτωβριο του 13 μετα απο εναν ημιμαραθωνιο στη θεσ/νικη οπου υπερεβαλα εαυτον και ετρεξα τα τελευταια 7 χλμ πολυ γρηγορα, μολις τερματισα με επιασε ενας οξυς πονος στο δεξι ποδι.. Δεν το εδωσα σημασια και συνεχισα προπονησεις, οπου ενιωθα την ενοχληση αλλα τωρα παραλληλα ειχε αρχισει να εντεινεται και ενας πονος στη μεση (παντα ειχα ενοχλησεις στη μεση)..Τελη δεκεμβριου σταματω το τρεξιμο γιατι αρχισε η κατασταση να γινεται ανυποφορη. Απο τοτε μεχρι και αρχες Μαιου να εχω καθε μερα φριχτους πονους στη μεση και το ποδι σε σημειο να μην μπορω να δουλεψω, να κοιμηθω κτλ. Ακυροι ορθοπαιδικοι, ασκοπες φυσικοθεραπειες, απειρα χαμενα λεφτα, χαπια,κορτιζονη, ενεσεις και ο πονος να συνεχιζεται..Επισης η συχνοουρια και η δυσουρια να βρισκονται στο ζενιθ σε σημειο να μην μπορω με τιποτα να κατουρησω και να χρειαζεται πολλες φορες να καθομαι στην λεκανη..Παραλληλα -δεν ειμαι περηφανος γι αυτο- το ριχνω στο αλκοολ, στο πολυ φαι, στα γλυκα, στο πορνο, την απομονωση και την αυτολυπηση..
Τελικα μετα απο προτροπη συγγενικων μου προσωπων κλεινω ραντεβου παλι στη Θεσνικη αλλα αυτη τη φορα σε νευροχειρουργο..Μεσα στις βασικες του ερωτησεις για να καταγραψει το ιστορικο μου με ρωταει: εχεις προβληματα με την ουρηση ή και την στυση??? Βλεπει τις μαγνητικες τομογραφιες μου και παρατηρει πτωση του δισκου μεταξυ του 5ου σπονδυλου μεσης και του 1ου σπονδυλου ιερου οστου και μια πληγη-οιδημα στο δεξι μερος του ιερου οστου και μου προτρεπει να κανω επεμβαση..
Αρχες Μαιου χειρουργειο, οπου τελικα την ζημια την εκανε ενα πεταλο του 5ου σπονδυλου μεσης το οποιο δεν ηταν στη φυσιολογικη του θεση αλλα ηταν στον αερα!! Εκ γενετης ηταν ετσι μου ειπαν οι γιατροι..Αυτο το αιωρουμενο πεταλο (το οποιο αφαιρεθηκε) πιεζε νευρα, απο κατω πιεζοταν ο δισκος (εγινε δισεκτομη) και ολο αυτο το βαρος πηγαινε στο ιερο οστο, εξου και το οιδημα που δημιουργηθηκε..
4 ωρες χειρουργειο, μορφινη μετα για να ηρεμησω γιατι σφαδαζα απο τους πονους, 2 μερες διαμονη στην κλινικη, 3000 ευρω η ολη διαδικασια..Και φτανω στο σημερα, οπου ειμαι στο σπιτι, ξαπλα κυριως και λιγο περπατημα, οι πονοι λογω χειρουργειου καθε μερα και μειωνονται, ζωνη ορθοπαιδικη ολη την ωρα και ο πονος στο ποδι εχει εξαφανιστει..
Τελος δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, αλλα ρε παιδια νοιωθω διαφορετικα εκει κατω..κατουραω πιο ανωδυνα, δεν κανω την κλασικη μου κινηση: να ακουμπαω τα χερια μου στον απεναντι τοιχο για να χαλαρωσω και να βγει το κατουρημα, δεν κανω καταμετρηση αλλα δεν πηγαινω πολλες φορες στην τουαλετα..δεν εχω ξυπνησει ουτε ενα βραδυ για να παω προς νερου μου..Δεν θελω να γραφω μεγαλα λογια καθοτι εχουν περασει μονο 15 μερες απο το χειρουργειο αλλα για την ωρα ειμαι πολυ αισιοδοξος!!
Να με συμπαθατε για το μακροσυρτο της καταγραφης μου αλλα πιστευω πως οφειλα στο φορουμ να τα κανω ολα αυτα γνωστα..ιδωμεν..

Υ.Γ.: http://www.neurocenter.gr/osfyiki-petalektomi.html#t5
Συμπτωματα: στυτικη δυσλειτουργια, συχνοουρια, καθυστερηση στην εναρξη της ουρησης. 4 χρονια σπαστικη κολιτιδα (διορθωθηκε η λειτουργια του εντερου με ομοιοπαθητικη). Αγχος και στρες αρκετο. Με βοηθανε πολυ, η γυμναστικη, οι διατασεις, το τρεξιμο.

#9 22 Μαΐου, 2014, 03:44:10 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Μαΐου, 2014, 06:19:12 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Παράθεση από: RunningJohn στις 22 Μαΐου, 2014, 12:47:27 ΜΜ
(παντα ειχα ενοχλησεις στη μεση)..Τελη δεκεμβριου σταματω το τρεξιμο γιατι αρχισε η κατασταση να γινεται ανυποφορη. Απο τοτε μεχρι και αρχες Μαιου να εχω καθε μερα φριχτους πονους στη μεση και το ποδι σε σημειο να μην μπορω να δουλεψω, να κοιμηθω κτλ

.....Βλεπει τις μαγνητικες τομογραφιες μου και παρατηρει πτωση του δισκου μεταξυ του 5ου σπονδυλου μεσης και του 1ου σπονδυλου ιερου οστου και μια πληγη-οιδημα στο δεξι μερος του ιερου οστου....

Αρχες Μαιου χειρουργειο, οπου τελικα την ζημια την εκανε ενα πεταλο του 5ου σπονδυλου μεσης το οποιο δεν ηταν στη φυσιολογικη του θεση αλλα ηταν στον αερα!! Εκ γενετης ηταν ετσι μου ειπαν οι γιατροι..Αυτο το αιωρουμενο πεταλο (το οποιο αφαιρεθηκε) πιεζε νευρα, απο κατω πιεζοταν ο δισκος (εγινε δισεκτομη) και ολο αυτο το βαρος πηγαινε στο ιερο οστο, εξου και το οιδημα που δημιουργηθηκε..

...ο πονος στο ποδι εχει εξαφανιστει..
Τελος δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου, αλλα ρε παιδια νοιωθω διαφορετικα εκει κατω..κατουραω πιο ανωδυνα, δεν κανω την κλασικη μου κινηση: να ακουμπαω τα χερια μου στον απεναντι τοιχο για να χαλαρωσω και να βγει το κατουρημα, δεν κανω καταμετρηση αλλα δεν πηγαινω πολλες φορες στην τουαλετα..δεν εχω ξυπνησει ουτε ενα βραδυ για να παω προς νερου μου..Δεν θελω να γραφω μεγαλα λογια καθοτι εχουν περασει μονο 15 μερες απο το χειρουργειο αλλα για την ωρα ειμαι πολυ αισιοδοξος!!

Φίλε Running John εξαιρετικά ενδιαφέρον το μήνυμά σου ειδικά για μένα, καθώς ήμουν ο πρώτος που είχα αρχίσει να υποπτεύομαι και να διατυπώνω προβληματισμούς σχετικά με τη σύνδεση Συνδρόμου Χρόνιου Πυελικού Άλγους με προβλήματα στη μέση σε κάποια τουλάχιστον άτομα. Χωρίς να μπορώ να αποδείξω τίποτα ή να διατυπώσω μια θεωρία για το πως ακριβώς υπάρχει αυτή η σχέση, θεωρώ ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο πως πολλοί ομοιοπαθείς (στους οποίους κι εγώ) διαμαρτύρονταν για πόνους στη μέση. Αν διαβάσεις το ιστορικό μου θα δεις μεγάλο προβληματισμό μου σχετικά με το κατά πόσο το πρόβλημά μου σχετιζόταν με τη μέση. http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=250.msg232#msg232

(παραθέτω εδώ:)
ΠαράθεσηΈνα άλλο γεγονός που αξίζει να αναφέρω είναι οι έντονοι πόνοι στο κάτω μέρος της πλάτης μου που εμφάνισα από τον Οκτώβρη του 2010 δηλαδή 3 μήνες προτού μου εμφανισθούν τα συμπτώματα. Αποδίδω τους πόνους αυτούς σε γυμναστική με βάρη με λάθος στάση, αρκετές ώρες καθιστικής εργασίας / οδήγησης πάλι με λάθος στάση καθώς και μέρους της δουλειάς μου που απαιτεί να εργάζομαι σκυφτός. Μετά την εμφάνιση των συμπτωμάτων της προστατίτιδας, βρήκα με έκπληξη αρκετές αναφορές στο internet  ότι οι πόνοι χαμηλά στη μέση είναι ένα από τα «συμπτώματα της προστατίτιδας». Δεν μπορούσα να καταλάβω πως μπορούσε μια υποτιθέμενη ευαισθησία σε έναν αδένα εσωτερικά να προκαλεί μυικούς πόνους στην πλάτη. Και πέραν αυτού, οι αναφορές αυτές με έκαναν να αναρωτιέμαι μήπως λοιπόν με κάποιο τρόπο και οι δικοί μου πόνοι στη πλάτη σχετιζότουσαν με την πάθηση που θα εκδήλωνα μερικούς μήνες αργότερα. Όμως μου φαινόταν πως δεν είχε λογική: ήμουν σίγουρος ότι οι πόνοι στην πλάτη μου οφείλονταν στα παραπάνω που περιέγραψα και όχι στην προστατίτιδα που ως τότε δεν μου είχε δώσει κανέναν σημάδι.

Εν πάση περιπτώσει, για να αντιμετωπίσω αυτή την ευαισθησία στη μέση, διάβασα το πρωτοποριακό βιβλίο μιας αμερικανίδας φυσιοθεραπεύτριας, η οποία βοηθάει ανθρώπους να αντιμετωπίσουν τους πόνους στη μέση με εκμάθηση σωστής στάσης του σώματος. ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ τότε διάβασα  να γράφει αυτή η γυναίκα που καμία σχέση δεν έχει με ουρολογία πως πολλοί ασθενείς της της ανέφεραν πως με τη σωστή στάση, πέρα από το ότι εξαφανίσθηκαν οι πόνοι στη μέση, τους πέρασαν και «προβλήματα που είχαν με τον προστάτη». Νομίζω ότι εκεί έκανα μια ανακάλυψη. Δεν ειναι η "προστατίτιδα" που προκαλεί πόνους στη μέση αλλά οι πόνοι στη μέση που μπορεί να οδηγήσουν σε συμπτώματα "προστατίτιδας". Πράγματι πιστευω πλέον ότι όταν η ευαίσθητη περιοχή της μέσης είναι πονεμένη, το σώμα για να την υποστηρίξει αρχίζει να σφίγγει άλλους μυς στην περιοχή κοντά για να καλύψουν μέρος της δουλειάς που δεν μπορούν να κάνουν οι πονεμένοι μυς της μέσης. Ίσως εκεί να οφείλεται ότι τα συμπτώματα της "προστατίτιδας" εμφανίζονται συχνά σε ανθρώπους που κάνουν πολύωρη καθιστική εργασία (προφανώς καθήμενοι με κακή / λάθος σταση).

Για τον λόγο αυτό έχω ανοίξει και σχετικό θέμα http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=221.0 στο οποίο θα άξιζε να καταθέσεις την εμπειρία σου καθώς είσαι ο πρώτος που μας αποδυκνύεις πως τα συμπτώματα τα προκαλούσε πρόβλημα στη μέση σου αλλά και εξηγείς επακριβώς το πως έγινε αυτό.

Τέλος, το οίδημα που αναφέρεις που είχε δημιουργηθεί, δίνει ένα παράδειγμα γι αυτό που ακούμε δηλαδή για το πως σε μερικούς ανθρώπους η αντιβίωση έχει κατευναστικές ιδιότητες λόγω της αντιφλεγμονώδους δράσης της.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Aκόμα ένα succes story ;
Πολύ το εύχομαι !Μπράβο ρε φίλε ,καλή ανάρρωση και ανυπομονώ για την συνέχεια ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΥΜΠΕΡΕΝΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΒΕΒΑΙΑ,ΟΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ!ΑΠΛΑ ΕΙΧΕΣ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ)2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ!Η ΜΙΑ ΗΤΑΝ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΔΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΦΥΓΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΣΤΙΣ ΣΥΡΑΓΓΕΣ ΤΟΥ ΠΕΟΥΣ!ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΤΑΘΕΡΑ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ,ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΛΗΤΕΟ!ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ!ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ (ΚΑΛΟ,ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ)ΜΟΥ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΥΣΗΣ,ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ "ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ"ΣΤΥΣΕΩΝ ΜΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΟΡΕΣΑ 48 ΩΡΕΣ!ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΥΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΥΠΝΟ ΚΤΛ,ΧΩΡΙΣ ΔΗΛ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΤΗ "ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ" ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ 3 ΣΤΥΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 4-6 ΤΟ ΠΡΩΙ!ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ(ΕΝΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΗ,ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΓΓΕΙΩΝ,ΥΠΕΡΗΧΟ,ΚΥΣΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ,ΕΞ.ΑΙΜΑΤΟΣ ΚΤΛ)ΑΠΟΦΑΝΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΣΟΥ ΕΒΑΛΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ,ΕΓΩ ΤΟ 2011 ΕΔΩΣΑ 600 ΓΙΑ ΚΥΣΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ,ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΟΡΟ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η"ΖΗΜΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΥΓΙΗΣ!!

ΥΓ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ,ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΡΙΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΜΙΚΡΑ ;) :-*
ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ,ΝΥΚΤΟΟΥΡΙΑ,ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ,ΠΟΝΟΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΝΕΟ,ΤΣΟΥΞΙΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΟΥΡΗΣΗΣ,ΦΑΓΟΥΡΑ-ΠΟΝΟΙ ΣΤΗ ΒΑΛΑΝΟ,ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΚΑΙ ΑΦΟΡΗΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΚΣΠΕΡΜΑΤΩΣΗ,ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΤΥΣΗΣ,ΚΑΤΑΡΑΚΩΜΕΝΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ!

john μαλλον δεν ειχες ποτε προστατιτιδα και τωρα με την εγχειρηση θα πανε ολα καλα. Ενημερωσε μας για την αναρρωση σου ευχομαι να εισαι γερος συντομα.

Σχετικα με τα προβληματα στην μεση ..την αλλη εβδομαδα θα διαβασει την μαγνητικη που αναφερω στο ιστορικο μου, ορθοπεδικος. Αναρωτιεμαι τι θα πει για το βαρος κτλ στους ορχεις.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Δυστυχώς βλέπω ότι ακόμαι μπλέκουμε τα μπούτια μας...γράφετε ότι ο john δεν είχε ποτέ "προστατίτιδα". Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι αυτός ο όρος δίδεται αυθαίρετα σε παθήσεις που δεν έχουν καμμία σχέση με τον προστάτη; Τα συμπτώματα του John δεν είναι τα τυπικά που περιγράφετε όλοι οι "προστατιδοπαθείς"; Εσείς οι υπόλοιποι δηλαδή πως ξέρετε ότι έχετε "προστατίτιδα" και ο Running John δεν έχει; Έχετε κάνει  βιοψία και έχετε βρει φλεγμονή στο προστάτη σας; πάω να κόψω φλέβες κι επιστρέφω
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 23 Μαΐου, 2014, 12:16:53 ΠΜ
Δυστυχώς βλέπω ότι ακόμαι μπλέκουμε τα μπούτια μας...γράφετε ότι ο john δεν είχε ποτέ "προστατίτιδα". Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ακόμα ότι αυτός ο όρος δίδεται αυθαίρετα σε παθήσεις που δεν έχουν καμμία σχέση με τον προστάτη; Τα συμπτώματα του John δεν είναι τα τυπικά που περιγράφετε όλοι οι "προστατιδοπαθείς"; Εσείς οι υπόλοιποι δηλαδή πως ξέρετε ότι έχετε "προστατίτιδα" και ο Running John δεν έχει; Έχετε κάνει  βιοψία και έχετε βρει φλεγμονή στο προστάτη σας; πάω να κόψω φλέβες κι επιστρέφω
Απο το δάχτυλο μου το πήρες ...Συμφωνώ απόλυτα ,ο όρος Μπροστατίτιδα δύσκολα αντικαθίσταται...Sad story bro .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .