όμορφα όλα αυτά..αλλά δε καταλαβαίνω γιατί αρνούνται οι περισσότεροι ουρολόγοι να κάνουν επέμβαση κιρσοκήλης.Πιστεύω ότι είναι βασικό να τη κάνεις για να προχωρήσεις σε άλλες αιτίες μετά..Θέλω να πω ότι αν δεν αποκλείσω πρώτα το πρόβλημα της κιρσοκήλης δε θα μπορέσω να ψάξω άλλες αιτίες γιατί πρώτα πρέπει να αφαιρεθεί.Λογική δεν είναι η σκέψη μου.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όταν τους δείχνω τον κιρσό που έχει μαζευτεί για παράδειγμα κάτω απο τον όρχι,όλοι μου λένε ''δεν είναι τίποτα αυτό'' αλλά κανείς δε μου εξηγεί γιατί υπάρχει εκεί.θα ξυπνήσω κανένα πρωί και θα τα ξεριζώσω από την απελπισία ..χαχααχαα
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

  Αυτό που πιάνεις δεν είναι κιρσός αλλά η επιδιδυμίδα και δεν γίνεται κάποια αφαίρεση αλλά απολίνωση στην φλέβα !!!
  Γιατί δεν δοκιμάζεις να κάνεις μία έρευνα απλή στο google ,εσύ έχεις κιρσοκήλη ,εσύ πρέπει να ψάξεις και ρε γαμώτο δεν είναι κάτι δύσκολο ...
  Έλεος ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

φίλε μου hyper ban το έχω ψάξει ,και αν το ήξερα δε θα ρωτούσα εσάς...κανένας από τους γιατρούς δεν μου είπε ότι είναι η επιδιδιμύδα...2 από αυτούς φαντάσου μου είπαν ότι είναι η κιρσοκήλη η οποία έχει κατέβει προς τα κάτω .μην εκνευρίζεσαι χωρίς λόγο.Μπορείς να επιλέξεις να μη μου απαντήσεις...Έναν ουρολόγο ψάχνω να μου δώσει μια γραμμή και μία λύση ,δε ψάχνω βότανα και μυστικές θεραπείες ξέρεις.στο φόρουμ μπήκα γιατί με εξέπληξε πραγματικά ότι οι περισσότεροι από εσάς κάτι παρόμοια τραβάτε με το ουροποιητικό και όπως και εσείς έτσι κι εγώ ψάχνω κάποιες απαντήσεις μέσω προσωπικών εμπειριών δικών σας ,για πράγματα που ΔΕΝ μου έχουν πει γιατροί μέχρι τώρα.
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

επίσης να διαχωρίσω τη κιρσοκήλη (που ΞΈΡΩ τί είναι ) με το όζο που έχω κάτω από τον όρχι.Μήπως δεν το εξήγησα καλά.έχω λιώσει το google για τη κιρσοκήλη ,έχω κάνει 3 υπέρηχους ,όλοι οι γιατροί μου λένε ότι έχω.Το θέμα είναι οι πόνοι οι οποίοι μετά από 1,5 μήνα αντιβίωση για επιδιδιμύτιδα συνεχίζουν αλλά σε πιο μικρό βαθμό.αυτό λέω.
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

'Οπως νομίζεις .
No hard feelings όπως λένε και στο χωριό μου .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: evans στις 16 Απριλίου, 2014, 05:00:52 ΜΜ
Έχω διαβάσει σε ξένο φόρουμ άνθρωπο που θεωρεί αιτία (της δικής του) προστατίτιδας την επέμβαση κιρσοκίλης. Φαίνεται ότι κάτι νευρολογικά μπορεί να του πειράχτηκε εκεί.

Παράθεση από: Phaethon (Φαέθων) στις 18 Ιουλίου, 2012, 12:06:16 ΠΜ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΙII: ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΧΡΟΝΙΟΥ ΠΥΕΛΙΚΟΥ ΑΛΓΟΥΣ
Από το βιβλίο "A Headache in the Pelvis" των David Wise και Rodney Anderson

Παράγοντες που σχετίζονται με την πυροδότηση της νόσου:
-Μεγάλες περίοδοι στρες.
-Σήκωμα βαρών
-Χειρουργική επέμβαση κάπου στη περιοχή της λεκάνης (πυελική περιοχή)
-Σεξουαλική επαφή υπό υψηλό στρες
-Τραυματισμός κάπου στη πυελική περιοχή
-Βακτηριακή προστατίτιδα παρά το ότι καταπολεμήθηκε
-Καταναγκαστική (πιεστική) σεξουαλική δραστηριότητα ή αυνανισμός
-Παρατεταμένη καθιστική ζωή
-Παρατεταμένη χρήση ποδηλάτου
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες παιδιά....σε θέμα στύσης είχατε κάτι αξιοσημείωτο εσείς μετά από αντιβιώσεις μακράς διαρκείας???γιατί έχω ένα θεματάκι τώρα.Υπάρχουν υπόνοιες πιο πολύ λόγω της ''ασθένειας'' ή ψυχολογικοί πιστεύετε?
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Γεια σας και πάλι φίλοι μου.Μη νομίζετε ότι εξαφανίστηκα .Κάθε μέρα σχεδόν μπαίνω στο forum και απλά το ...ξεφυλίζω όπως με συμβούλεψε πριν λίγο καιρό ο Phaethon αν θυμάμαι καλά.Επίσης να σας πω πώς έχω γύρω στις 20 ημέρες που έκανα επέμβαση άμφω κιρσοκήλης .Η επέμβαση πήγε πολύ καλά αν και δύσκολη όπως μου είπε ο ουρολόγος.Τουλάχιστον αυτό το πρόβλημα που κάθε φορά που ξυπνούσα ,το σκεφτόμουν όλη μέρα και σε συνδυασμό με όλους τους ανυπόφορους πόνους στη βουβωνική χώρα με γονάτιζε ψυχολογικά κυρίως, το έλυσα.Είπα να γράψω για να σας δώσω και μία περιληπτική εικόνα της καταστάσεώς μου ύστερα από την επέμβαση.Απλα όπως θα γνωρίζετε κι εσείς λόγω των τυπικών ψυχοσυνθετικών χαρακτηριστικών που έχουμε οι περισσότεροι που πάσχουμε - ή ίσως πάσχουμε- από κάποιου είδους χ.π.α , λίγες μέρες μετά την επέμβαση άρχισαν να με πιάνουν οι ανησυχίες πάλι λόγω του ότι οι πόνοι δεν υποχωρούσαν (πώς θα μπορούσαν άλλωστε?) πήγα και σε έναν παθολόγο της περιοχής μου με τον οποίo συζητήσαμε την περίπτωση μου εκτενέστατα και σε βάθος .Ο άνθρωπος πραγματικά με τις τόσες εξετάσεις που έχω κάνει για αυτό το θέμα τους τελευταίους 9-10 μήνες έπαθε ένα μικρό σοκ μπορώ να πω .Του εξήγησα ότι σκέφτομαι να καταφύγω και σε έναν ψυχολόγο μήπως με βοηθήσει. Ήταν πολύ συμπονετικός μπορώ να πω και αποφάνθηκε ότι κατά 90% υποφέρω από χ.π.α. ,και ότι είναι από τυχερό έως πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί.Του εξήγησα βέβαια ότι τα συμπτώματα είχαν αρχίσει συγκεκριμένα πριν από λιγότερο ένα χρόνο που πήγα σε κάποιο νευρολόγο για ένα ηλεκτρομυογράφημα στο πόδι και από τότε υποφέρω από τα γνωστά συμπτώματα εκτός από τα συνηθισμένα τσουξίματα.Τέλος πάντων ,μου έγραψε forathrin retartd για 5 μέρες τα οποία δεν έχω πάρει ακόμα διότι αποφάσισα να κάνω μια δοκιμή με την αποχή από καφείνη (όντας καφετζής χρόνια τώρα κατεβάζω 6-7 καφέδες της μέρα σε διάρκεια 6-7 ωρών) ..Δε θέλω να προτρέχω αλλά εδώ και 3 μέρες που έχω κόψει την καφείνη ,πραγματικά οι πόνοι έχουν βελτιωθεί κατά 70% μπορώ να πω, και πριν ξεκινήσω να παίρνω πάλι σκευάσματα θέλω λίγο καιρό να το δοκιμάσω αυτό το πείραμα να δω πώς θα πάει...αυτά από μένα
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Φίλε alex σίγουρα οι πόνοι δεν οφείλονται στις κιρσοκήλες( μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις).Νομίζω ήμουν σαφής στο παραπάνω μήνυμα μου.Βλέποντας και κάνοντας που λέμε.Το μόνο σίγουρο είναι ότι ψυχολογικά είχα μία ανάταση επειδή ξεφορτώθηκα για αρχή αυτό το πρόβλημα το οποίο με ταλαιπωρούσε.Άσε που είναι νωρίς ακόμα για ασφαλή συμπεράσματα.Όπως είπα βλέποντας και κάνοντας.Δοκιμάζω απλά αυτό με την καφείνη και ελπίζω να μην είναι κάποιου είδους placebo η όλη δουλειά. :).
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

επίσης φίλε alex και το εύχομαι σε όλους οι οποίοι τραβιούνται με αυτό το δυσάρεστο θέμα
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Έχω μια απορία ρε παίδες...υπάρχει κάποιος από εσάς που κατάφερε να ελέγξει το πρόβλημα με κάποιου είδους αντιβίωση ή αντιφλεγμονώδες ή κατά κανόνα δεν προσφέρουν κάτι αυτά (εμπειρικά)?Έχω 3 κουτιά σπίτι και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει για το λόγο ότι είμαι πεπεισμένος οτι δε θα προσφέρουν κάτι..
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

ALEX δεν είχα κανένα νέο σου αυτές τις ημέρες...πώς πας με τους πόνους που σε ταλανίζουν...Εμένα επανήλθαν στο 100%...Μετά το νοσοκομείο που πήγα λόγω των πόνων και της κλινικής εξέτασης που βγήκε καθαρή,ένας φίλος μου που παίζει σε μία τοπική ομάδα (θεσπρωτός) ,μου έδωσε naprosyn 500mg και ξεκίνησα από χθες να παίρνω ένα κάθε μεσημέρι για 4-5 μέρες.Θα δείξει,αν και δε βλέπω φως.Επίσης μου είπε ο παθολόγος να πάω στη νευρολόγο να ζητήσω το ηλεκτρομυογράφημα που είχα κάνει πριν πάθω τους πόνους...αλλά σιγά μη δεχθεί να μου δώσει το αντίγραφο.πλέον όμως ο πόνος (δε ξέρω γιατί ) έχει απομονωθεί στον αριστερό όρχι και γενικά στην αριστερή μεριά του πυελικού εδάφους και βουβωνικής χώρας....α
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Καλησπέρα, επειδή ως γνωστόν όλοι έχουν από μια γνώμη να σου πω και εγώ την δικιά μου. Δοκίμασε να πάρεις Neurobion από 4 την ημέρα για 2 εβδομάδες και Musco Ril από 2 την ημέρα με ταυτόχρονη αποχή από τον καφέ και όσο μπορείς ξεκούραση. Ρώτα και τον παθολόγο σου βέβαια πρώτα αλλά ειδικά το Neurobion δεν χρειάζεται ερώτηση. Πάντως αν σου έχει μείνει νευρίτιδα από όλα αυτά που ανέφερες και πέρασες κάνε υπομονή και έχε επιμονή, δεν περνάει εύκολα, μάλλον κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πότε και σε τι βαθμό θα περάσει.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.

Παράθεση από: johny17 στις 11 Ιουλίου, 2014, 05:57:36 ΜΜ
Καλησπέρα, επειδή ως γνωστόν όλοι έχουν από μια γνώμη να σου πω και εγώ την δικιά μου. Δοκίμασε να πάρεις Neurobion από 4 την ημέρα για 2 εβδομάδες και Musco Ril από 2 την ημέρα με ταυτόχρονη αποχή από τον καφέ και όσο μπορείς ξεκούραση. Ρώτα και τον παθολόγο σου βέβαια πρώτα αλλά ειδικά το Neurobion δεν χρειάζεται ερώτηση. Πάντως αν σου έχει μείνει νευρίτιδα από όλα αυτά που ανέφερες και πέρασες κάνε υπομονή και έχε επιμονή, δεν περνάει εύκολα, μάλλον κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά πότε και σε τι βαθμό θα περάσει.
Δεν μου ακούγεται επικύνδυνο .Αντιθέτως ...
Γιατί να μην το κάνει ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

θα το κοιτάξω παιδιά.5 μέρες που πήρα naprosyn πάντως οι πόνοι σχεδόν εξαφανίστηκαν .Πήγα ακόμα και για τρέξιμο 2 φορές .Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι νευρομυικό το θέμα και σε συνδυασμό με την οσφυαλγία προκαλούνται οι αφόρητοι πόνοι.Τώρα από αύριο που σταματάω το naprosyn ,απλά θα περιμένω να δω πώς θα εξελιχθεί πάλι...Όσο για το neurobion θα το δοκιμάσω ,αν και παίρνω κάτι συμπληρώματα (δε θυμάμαι πώς λέγονται-είναι σε άσπρο κουτί με πράσινα γράμματα- ,natural κάτι)...
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας