27 Απριλίου, 2014, 04:40:45 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου, 2014, 06:07:22 ΠΜ από stavros1926
καλησπερα και απο μενα!
Ειμαι 30 ετων και περιμενω την κορακλα μου σε 2 μηνες... ;D  οι πρωτες ενοχλησεις ''χαμηλα'' ξεκινησαν" μετα απο μια γαστριτιδα(εκανα γαστροσκοπιση) που περασα τον σεπτεμβριο του 2013 επειτα απο ενα ταξιδι μου στην αμερικη(μηνας του μελιτος).Τον νοεμβριο λοιπον αρχισα να εχω συχνοουρια,να νιωθω πιεση χαμηλα σαν βαρος οπως επισης και τσουξιμο επιφανειακα στον πρωκτο(το οποιο τλκ ηταν απο ερεθισμενη αιμοροιδα τωρα ειμαι οκ).
  Οταν τα συμπτωματα αρχισαν να γινονται πιο εντονα προστεθηκε και ελαφρυς πονος μετα την εκσπερματιση...τοτε λοιπον πηγα σε ουρολογο και εκανα αεροβια σπερματος,κινητικοτητα-γονιμοτητα σπερματος,γενικη ουρων,υπερηχο προστατη,ουροδοχου κυστης και νεφρων καθως και αντιβιογραμα.
  Τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειχα το μικροβιο e-coli στο σπερμα,πολυ καλη κινητικοτητα και αριθμο σπερματοζωαριων 75εκ ανα ml!!!,κανονικο μεγεθος προστατη με λιγες επασβεστωσεις και εικονα αμου στον αριστερο νεφρο.Ο γιατρος μου ειπε οτι εχω χρονια προστατιτιδα και να μην αγχωνομαι(εχω αρκετο αγχος γενικα) και μου εδωσε ciproxin για 15 μερες καθως και προβιοτικα για το εντερο...μετα απο 20 μερες εκανα ξανα αεροβια,ουρα και αντιβιογραμα και ηταν ολα καθαρα!οι ενοχλησεις εφυγαν μετα την 2-3 μερα με ciproxin.
  Πριν απο 7 μερες περιπου αρχισα να εχω καποιες λιγοτερο εντονες ενοχλησεις και παλι αλλα απο τον φοβο μου πηγα κατ'ευθειαν στον γιατρο και μου εγραψε και παλι αεροβια σπερμ,γενικη ουρων και αντιβιογραμα...τις εκανα και εδειξαν οτι εχω εντεροκκοκο spp στο σπερμα!!! ξανα μανα τωρα ξεκινησα ciproxin για 20 μερες και θα σας πω αργοτερα τα αποτελεσματα παντως τωρα ειμαι στην 3η ημερα και οι ενοχλησεις εχουν σχεδον εξαφανιστει οπως και η συχνοουρια που κρατησε 3 μερες και εφυγε πριν καν αρχισω αντιβιωση!
  Εν κατακλειδι ο γιατρος μου ειπε:
1) οτι ολο αυτο προηλθε απο μικροβια τα οποια κολλησα απο σεξ και πιθανοτατα πρωκτικο!εγω του ειπα οτι τα τελευταια 10 χρονια ειχα επαφη μονο με την γυναικα μου και μου απαντησε πως αυτο δεν εχει καμια σημασια καθως μπορει το μικροβιο να εισχωρησει στον προστατη και να ειναι εκει για χρονια χωρις κανενα συμπτωμα!!
2)οταν ξαναπηγα και διαγνωστηκε ο εντεροκκοκος spp μου ειπε οτι αυτο το μικροβιο συνηθως συνυπαρχει με το e-coli και οτι αφου καταπολεμησα το e-coli το οποιο ειχε αναπτυχθει αυτο βρηκε ''χωρο'' και αναπτυχθηκε!και επισης οτι ο προστατης προστατευει και τα μικροβια!!
3)μου ειπε οτι αυτο που εχω δεν περναει και οτι θα εχει υφεσεις και εξαρσεις,μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο και οτι δεν εχει καμια σχεση και ουτε προκαλει καρκινο στον προστατη και αλλα σοβαρα πραγματα.
4)μου ειπε να βρεχω την περιοχη κατω απο του ορχεις με ζεστο νερο για 5' μετα απο καθε μπανιο γιατι ετσι αυξανεται η κυκλοφορια του αιματος στην περιοχη και ανακουφιζει απο τον πονο.
5)μου ειπε οσο μπορω να αποφευγω καυτερα και οξυνα.
θα σας ενημερωσω μόλις ξανακανω εξετασεις μετα το περας της θεραπειας μου...
Y.Γ ο γιατρος μου ειπε να εκσπερματιζω τακτικα καθως με καθε εκσπερματιση ξεφορτωνομαστε και σεβαστο αριθμο μικροβιων!

#1 27 Απριλίου, 2014, 05:16:22 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου, 2014, 05:21:55 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Καλώς ήρθες. Προφανώς δεν έχεις διαβάσει πολλά εδώ μέσα αλλοιώς θα ήξερες ότι επαναλαμβάνεις με το ιστορικό σου τετριμμένες και ξεπερασμένες ιατρικές παπαριές που έχουμε ακούσει και μας έχουν μπλέξει και εμάς πολλάκις. Σου απαντάω εν συντομία ώστε να σου δώσω τροφή για σκέψη και έρευνα:

Παράθεση από: stavros1926 στις 27 Απριλίου, 2014, 04:40:45 ΠΜ
  Τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειχα το μικροβιο e-coli στο σπερμα,πολυ καλη κινητικοτητα και αριθμο σπερματοζωαριων 75εκ ανα ml!!!,κανονικο μεγεθος προστατη με λιγες επασβεστωσεις και εικονα αμου στον αριστερο νεφρο.Ο γιατρος μου ειπε οτι εχω χρονια προστατιτιδα και να μην αγχωνομαι(εχω αρκετο αγχος γενικα).

Δεν υπάρχει ασθένεια με την ονομασία "Χρόνια Προστατίτιδα". Αυτός ο μπακάλικος όρος δίνεται λανθασμένα σε πολλές διαφορετικές ασθένειες. Ο γιατρός σου εννοεί ότι έχεις Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα (κατηγορία ΙΙ) ή Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους (κατηγορία ΙΙΙ); Και που στηρίζει τη διάγνωσή του;

(παρεπιπτόντως...75 εκατ. σπερματοζωάρια με e-coli? εδώ μέσα κοντέυαμε να καταλήξουμε οριστικά για τις ολέθριες επιπτώσεις των μικροβίων στη γονιμότητα. Μέχρι κι εγώ κόντευα να πειστώ...Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι πρέπει τελικά να αμφισβητούμε τα πάντα.)

Παράθεση από: stavros1926 στις 27 Απριλίου, 2014, 04:40:45 ΠΜ
και μου εδωσε ciproxin για 15 μερες
εφόσον αποφάσισε να σου δώσει αντιβίωση, το χρονικό διάστημα δεν ήταν επαρκές. Έπρεπε να σου δώσει για τουλάχιστον 4 εβδομάδες. Τέλος πάντως εσύ καθάρισες όπως λες.

Παράθεση από: stavros1926 στις 27 Απριλίου, 2014, 04:40:45 ΠΜ
  Πριν απο 7 μερες περιπου αρχισα να εχω καποιες λιγοτερο εντονες ενοχλησεις και παλι αλλα απο τον φοβο μου πηγα κατ'ευθειαν στον γιατρο και μου εγραψε και παλι αεροβια σπερμ,γενικη ουρων και αντιβιογραμα...τις εκανα και εδειξαν οτι εχω εντεροκκοκο spp στο σπερμα!!! ξανα μανα τωρα ξεκινησα ciproxin για 20 μερες και θα σας πω αργοτερα τα αποτελεσματα παντως τωρα ειμαι στην 3η ημερα και οι ενοχλησεις εχουν σχεδον εξαφανιστει οπως και η συχνοουρια που κρατησε 3 μερες και εφυγε πριν καν αρχισω αντιβιωση!
  Εν κατακλειδι ο γιατρος μου ειπε:
1) οτι ολο αυτο προηλθε απο μικροβια τα οποια κολλησα απο σεξ και πιθανοτατα πρωκτικο!εγω του ειπα οτι τα τελευταια 10 χρονια ειχα επαφη μονο με την γυναικα μου και μου απαντησε πως αυτο δεν εχει καμια σημασια καθως μπορει το μικροβιο να εισχωρησει στον προστατη και να ειναι εκει για χρονια χωρις κανενα συμπτωμα!!
2)οταν ξαναπηγα και διαγνωστηκε ο εντεροκκοκος spp μου ειπε οτι αυτο το μικροβιο συνηθως συνυπαρχει με το e-coli και οτι αφου καταπολεμησα το e-coli το οποιο ειχε αναπτυχθει αυτο βρηκε ''χωρο'' και αναπτυχθηκε!και επισης οτι ο προστατης προστατευει και τα μικροβια!!
3)μου ειπε οτι αυτο που εχω δεν περναει και οτι θα εχει υφεσεις και εξαρσεις,μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο και οτι δεν εχει καμια σχεση και ουτε προκαλει καρκινο στον προστατη και αλλα σοβαρα πραγματα.
4)μου ειπε να βρεχω την περιοχη κατω απο του ορχεις με ζεστο νερο για 5' μετα απο καθε μπανιο γιατι ετσι αυξανεται η κυκλοφορια του αιματος στην περιοχη και ανακουφιζει απο τον πονο.
5)μου ειπε οσο μπορω να αποφευγω καυτερα και οξυνα.
θα σας ενημερωσω μόλις ξανακανω εξετασεις μετα το περας της θεραπειας μου...
Y.Γ ο γιατρος μου ειπε να εκσπερματιζω τακτικα καθως με καθε εκσπερματιση ξεφορτωνομαστε και σεβαστο αριθμο μικροβιων!

Εδώ ξεκινάει το γελοίον του πράγματος. Όλα αυτά που σου λέει ο γιατρός ειδικά στο 1) και 2) είναι πιθανότατα μπαρούφες και στα είπε γιατί κάτι πρέπει να σου πει και πιθανά να περιστρέφεστε τελείως εκτός του προβλήματος. Η επιστήμη του έχει τελειώσει και πλέον σου λέει προσωπικές του απόψεις που πιθανά να μην είναι σωστότερες από τις γιαγιάς μου.

Είναι σίγουρο ότι είχες e-coli εξ'αρχής; Είναι σίγουρο ότι είχες εντερόκκοκο μετά; Να σου πω εγώ μια πιο απλή θεωρία από του γιατρού σου ότι ο εντερόκκοκος βρήκε χώρο και αναπτύχθηκε;;; Μήπως απλά έκλασες στο σώβρακο σου πριν τις καλλιέργειες; Ξέρεις πόσο επισφαλείς είναι οι καλλιέργειες; Διάβασε εδώ τι έκανα εγώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=864.0

Όσο για το "να εκσπερματιζω τακτικα καθως με καθε εκσπερματιση ξεφορτωνομαστε και σεβαστο αριθμο μικροβιων!" τέτοιες μαλακίες μας λέγαν κι εμάς και τον είχαμε κάνει σφεντόνα, μέχρι που καταλάβαμε ότι όσο τον παίζαμε τόσο χειρότερα κάναμε τα πράγματα. Αν έχεις σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους, όσο εξπερματώνεις "για να απαλλαγείς από τα μικρόβια" όπως νομίζεις (που μπορεί ούτε μικρόβιο να έχεις ούτε να φταίει αυτό για τα συμπτώματά σου -αν όντως το έχεις) τόσο περισσότερο επιδεινώνεις την κατάσταση.

Τα όσα άκουσες είναι τυπική περίπτωση του μπερδέματος που έχει αυτή η πάθηση και της άγνοιας των γιατρών στις εξελίξεις του ίδιου τους του κλάδου. Ψάξτο. Διάβασε και τα linκs που έχω στην "υπογραφή" μου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#2 27 Απριλίου, 2014, 11:47:33 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 27 Απριλίου, 2014, 11:49:38 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Παράθεση από: stavros1926 στις 27 Απριλίου, 2014, 04:40:45 ΠΜ
...να μην αγχωνομαι(εχω αρκετο αγχος γενικα)
...οι ενοχλησεις εφυγαν μετα την 2-3 μερα με ciproxin.
 
...τωρα ειμαι στην 3η ημερα και οι ενοχλησεις εχουν σχεδον εξαφανιστει οπως και η συχνοουρια που κρατησε 3 μερες και εφυγε πριν καν αρχισω αντιβιωση!

ΥΓ το όλο ιστορικό σου και ειδικότερα οι παραπάνω λεπτομέρειες με κάνουν να πιστεύω ότι μάλλον είσαι κι εσύ στη μεγάλη πλειοψηφία για την οποία δεν είναι τα μικρόβια το πρόβλημα, τουλάχιστον όχι πλέον.

Τα ιστορικά μας μοιάζουν κάπως, αν εξαιρέσεις -για ειδικούς λόγους- το θέμα της γονιμότητας.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

κατ'αρχην σε ευχαριστω για την απαντηση!

''(παρεπιπτόντως...75 εκατ. σπερματοζωάρια με e-coli? εδώ μέσα κοντέυαμε να καταλήξουμε οριστικά για τις ολέθριες επιπτώσεις των μικροβίων στη γονιμότητα. Μέχρι κι εγώ κόντευα να πειστώ...Είσαι η καλύτερη απόδειξη ότι πρέπει τελικά να αμφισβητούμε τα πάντα.)''
και να φανταστεις οτι οταν μου διαγνωστικε το e-coli στο σπερμα η γυναικα μου ηταν 2,5 μηνων εγκυος!η αναλυση σπερματος εδειξε 75εκ σπερματοζωαρια/ml σπερματος με συνολικο δειγμα 6ml δηλαδη 450εκ σπερμ/εκσπερματηση.
και ειχαν εντονη κινητικοτητα το 70%.
οποτε ο γιατρος μου ειπε οτι θεμα γονιμοτητος δεν τιθεται και ιατρικα και πρακτικα(βλεπε εγκυμοσυνη).
  Μόλις τελειωσω και παλι την θεραπεια για τον εντεροκκοκο spp σε κανενα 20μερο που θα παω θα τον ρωτησω την αποψη του για το αν εχω ΧΠΑ ή ΧΒΠ να δουμε τι θα μου πει.
  Εγω σε αντιθεση με αλλα παιδια εδω μεσα οταν περπαταω και γενικα οταν ειμαι ορθιος δεν εχω ιδιαιτερη ενοχληση.Επισης η στυση και η εκσπερματιση μου ειναι κανονικοτατη αν εξαιρεσω οτι την πρωτη φορα που αρχισα να εχω ενοχλησεις(e-coli?) το σπερμα ηταν πιο κιτρινο,ενω τωρα με τον εντεροκκοκο ειναι ασπρο κανονικα!
Στην αρχη κοντευα να παθω εμφραγμα απο το αγχος μου ενω με επιαναν και κρισεις πανικου(δυσπνια,πονος στο στηθος και αισθημα πανικου) αλλα τωρα τα ψυχολογικα τα ξεπερασα και σε αυτο με βοηθησε πολυ η γυναικα μου να ναι καλα δλδ γιατι αλλιως...
Πλεον εχω αρχισει να αποδεχομαι οτι θα ψιλοπαιδευομαι μια ζωη με αυτο το σκατοπραμα που μας βρηκε...ελπιζω σε 20 μερες απο τωρα να βγουν οι εξετασεις καθαρες απο τον εντεροκκοκο.
Ο γιατρος μου ειπε οτι η μολυνση του προστατη με μικροβιο μπορει να γινει και απο το ιδιο μας το εντερο ενδοσωματικα δεν ξερω αν και κατα ποσο κατι τετοιο ισχυει!
επισης οταν ο πονος γινει καμια φορα εντονος με ανακουφιζει το depon maximum!καλο κουραγιο σε ολους σας παιδια.

καλησπερα και παλι!
μετα την 5η μερα με ciproxin 500mg + λακτολεβουρ για το εντερο οι ενοχλησεις εξαφανιστικαν εντελως!!σε 2 εβδομαδες περιπου τελειωνω την αντιβιωση + καμια εβδομαδα ηρεμιας και μετα παλι εξετασεις για να δουμε αν εφυγε ο εντεροκκοκος...αναμονη και συνεχιζουμε αισιοδοξα πανω απ'ολα! ;)

Μπράβο Σταύρο, ευχάριστα νέα.
Παράθεση από: stavros1926 στις 28 Απριλίου, 2014, 12:27:33 ΠΜ
Πλεον εχω αρχισει να αποδεχομαι οτι θα ψιλοπαιδευομαι μια ζωη με αυτο το σκατοπραμα που μας βρηκε...
Μήπως βιάστηκες λοιπόν να βγάλεις (καταδικαστικό) συμπέρασμα, μήπως οι γιατροί του 'μάθε να ζεις με αυτό' και πάλι διαψεύδονται;
Η χρόνια προστατίτιδα (σε πείσμα κάποιων γιατρών) και βελτιώνεται και θεραπεύεται.
Μια σύσταση: Άσε περισσότερο χρόνο χωρίς αντιβίωση πριν την επανεξέταση, άσε καμιά 20αριά μέρες, να είσαι σίγουρος. Εγώ άφηνα ένα μήνα.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Παράθεση από: evans στις 07 Μαΐου, 2014, 01:01:39 ΜΜ
Μπράβο Σταύρο, ευχάριστα νέα.
Παράθεση από: stavros1926 στις 28 Απριλίου, 2014, 12:27:33 ΠΜ
Πλεον εχω αρχισει να αποδεχομαι οτι θα ψιλοπαιδευομαι μια ζωη με αυτο το σκατοπραμα που μας βρηκε...
Μήπως βιάστηκες λοιπόν να βγάλεις (καταδικαστικό) συμπέρασμα, μήπως οι γιατροί του 'μάθε να ζεις με αυτό' και πάλι διαψεύδονται;
Η χρόνια προστατίτιδα (σε πείσμα κάποιων γιατρών) και βελτιώνεται και θεραπεύεται.
Μια σύσταση: Άσε περισσότερο χρόνο χωρίς αντιβίωση πριν την επανεξέταση, άσε καμιά 20αριά μέρες, να είσαι σίγουρος. Εγώ άφηνα ένα μήνα.

Ελπιζω να εχεις δικιο και οντως να θεραπευεται!Προσφατα μιλησα με εναν συναδελφο μου ο οποιος εφαγε χοντρη ταλαιπωρια απο e-coli και εντεροκκοκο + ολα τα συμπτωματα που περιγραφουμε ολοι μας αλλα μετα απο 1 χρονο ταλαιπωριας,αντιβιωσεων και υπομονης τωρα ειναι 11 χρονια χωρις κανενα προβλημα!!!
Θα σηζητησω με τον γιατρο για το διαστημα των 20 ημερων που μου ειπες.
Προχτες μετα απο μια μινι μετακόμιση που εκανα ειχα το βραδυ ενοχλησεις χαμηλα στην αριστερη μερια αλλα σημερα 2 μερες μετα μπορω να πω πως οι ενοχλησεις υποχωρησαν. Νεώτερα σε λιγες μερες...

καλησπέρα σε ολους!
3 μερες εμειναν για να τελειωσω με το ciproxin και καποιες απο τις ενοχλησεις οπως το ''βαρος'' και η εντονη αναγκη για ουρηση(χωρις να υπαρχουν ουρα) επανηλθαν...τι να πω υπομονη μεχρι την επομενη επισκεψη μου σε καμια εβδομαδα στον γιατρο να δουμε τι θα μου πει...

Καλησπερα παιδια!Νεοτερα απο το μετωπο...
το σιπροξιν τελειωσε και επισκεφτηκα τον γιατρο εχθες,οι ενοχλησεις ειναι πιο ηπιες αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειμαι οπως πριν...μου ειπε να περιμενω μια εβδομαδα να καθαρισω απο την αντιβιωση και μετα να κανω καλλιεργια σπερματος με αντιβιογραμμα και γενικη ουρων για να δουμε αν καθαρισε ο εντεροκκοκος.Επισης μου ειπε να παρω για 1 μηνα το libeprost 4 χαπακια την ημερα,θα με βοηθησει οπως μου ειπε στην καταπολεμηση των συμπτωματων.Τι εμπειρια εχετε ρε παιδια απο αυτο κανει δουλεια?
Δυστυχως εχω αρχησει να ανχωνομαι αρκετα και παλι γιατι νομιζω οτι αυτες τις ενοχλησεις θα τις εχω μια ζωη και παρολο που ο γιατρος μου ηταν κατηγορηματικος και μου ειπε οτι θα περασουν εγω συνεχιζω να ανχωνομαι...
Μου εχει κανει εντυπωση το οτι ο γιατρος δεν το βλεπει καθολου κερδοσκοπικα καθως σε οτι αλλη εξεταση του εχω ζητησει πανω στον πανικο μου να κανω μου λεει πως δεν χρειαζεται ακομα.Επισης εχω παει συνολο 6 φορες,δαχτυλο δεν εχω φαει..ακομα τουλαχιστον ;)  και επειδη ειναι συμβεβλημενος με εοπυυ πληρωνω 10 ευρω επισκεψη+συνταγη που για μενα ειναι πολυ σημαντικο γιατι και τα οικονομικα ειναι... :'(
Το σημαντικοτερο ομως ειναι οτι με ηρεμει και ασχολείται μαζι μου και στο ψυχολογικο κομματι.
Τι να πω ρε παιδια ελπιζω με την γεννηση της κορουλας μου σε κανα μηνα ολα να μου περασουν.
Επειδη εχω βγαλει τα ματια μου εδω και ενα μηνα διαβαζωντας το φορουμ θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στον ΦΑΕΘΩN στον HYPERBAN και σε ολα τα υπολοιπα παιδια για την εξερετικη δουλεια,βοηθεια και κουραγιο που δεινουν σε μας τους νεους!!!

#9 17 Μαΐου, 2014, 02:45:14 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαΐου, 2014, 02:49:55 ΜΜ από aman
Σταυρο περιμενε περισσοτερο απο εβδομαδα για την νεα καλλιεργεια. θα ελεγα να περιμενεις τουλαχιστον 20 ημερες. Δες και το ιστορικο μου ..και εγω με εντεροκοκκο. Το libeprost δεν το εχω ακουσει ..αλλα ως αντιανδρογονο υποθετω οτι ειναι κυριως για την υπερπλασια του προστατη.

Μην αγχωνεσε  ..πολυ πιθανον ολο αυτο να εχει προελθει απο το αγχος.

Γενικα οι γιατροι ειναι αισιοδοξοι  ..η αυτοι δεν εχουν ιδεα τι γινετε η εμεις ειμαστε υπερβολικοι και βιαστικοι για αποτελεσματα.

Με το καλο το κοριτσακι σου.
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

φιλε aman ευχαριστω!
θα περιμενω τουλαχιστον 2 εβδομαδες.Το libeprosta (http://www.sfee.gr/node/2757) μου ειπε πως ειναι φυσικο αντιφλεγμωνοδες απο ενα φυτο και πως βοηθαει στην μειωση συμπτωματων.
θα προσπαθησω να μειωσω το αγχος που σιγουρα κανει κακο και βλεπουμε...θα επανελθω με νεοτερα...μεχρι τοτε καλη δυναμη σε ολους!!!

ευχαριστα νεα...απο την 2η μερα με το  libeprosta συμπτωματα γιοκ-νιεντε-καπουτ!!!!
απλα επανηλθε το καψιμο στον κωλο που δεν ξερω αν εχει να κανει με την προστατιτιδα η με καμια ραγαδα παλι(παντως δεν βγαζω αιμα στο σκουπισμα).
ειδωμεν...

Παράθεση από: stavros1926 στις 21 Μαΐου, 2014, 12:13:52 ΠΜ
ευχαριστα νεα...απο την 2η μερα με το  libeprosta συμπτωματα γιοκ-νιεντε-καπουτ!!!!
απλα επανηλθε το καψιμο στον κωλο που δεν ξερω αν εχει να κανει με την προστατιτιδα η με καμια ραγαδα παλι(παντως δεν βγαζω αιμα στο σκουπισμα).
ειδωμεν...
Placebo effect 99%
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CF%86%CE%AC%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

και placebo effect να είναι, αφού δουλεύει το κρατάς. Η πάθησή μας πηγάζει από την ψυχολογία μας. Μπράβο.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

+φωνο με το φαινομενο placebo και γω ισως να ηταν και αυτο...δυστυχως ομως απο σημερα επανηλθε το γνωστο σε μενα πλεον καψιμο στην κυστη και η συχνοουρια... >:( >:( >:(
την δευτερα κλεινω 2 εβδομαδες χωρίς αντιβιοση και θα παω να κανω την καλλιεργεια να δω τι γινεται με τον εντεροκκοκο και οταν θα εχω τα αποτελεσματα θα παω και στον Κο Ζου.. εδω στην θεσσαλονικη να δω τι θα μου πει και αυτος γιατι ακουω μονο καλα λογια και λεω να τον επισκεφτω!
Ψυχολογικα ειμαι πολυ καλυτερα και η ασθενεια δεν με φοβιζει πλεον οπως πριν,εχω τα πανω μου και τα κατω μου αλλα σε πολυ φυσιολογικα επιπεδα.Σας ευχαριστω ολους για το παρεακι που γινεται εδω μεσα και για την βοηθεια και την στηριξη,να ειστε ολοι καλα! ;)