Καλησπέρα στην παρέα αν και άργησα λίγο.Θάνος λέγομαι,29.

Διαβάζω καιρό και δίσταζα να γράψω αλλά τώρα το πήρα απόφαση.

Καταρχήν έχω χρόνια εντερικό νόσο (*ελκώδη κολίτιδα) κατα την έξαρση της οποίας -πριν 1,5 χρόνο- είδα και τα πρώτα σοβαρά συμπτώματα (συχνοουρία, πίεση  χαμηλά στην κοιλιά, ενοχλήσεις/δονήσεις στο περίνεο, στυτικά πολύ μέτριος και τέλος το σπέρμα μου συχνά έχει κομματάκια σαν ζελέ).

*Διαβάζω και απο άλλους για σχέση εντέρου-ουρολογικού και χαίρομαι γιατι το συνέδεα και εγώ πολύ πριν το διαβάσω εδώ και το έλεγα σε όλους τους γιατρούς μου αλλά κανείς δεν συμφωνούσε.

Λοιπόν...Πρώτα πήγα σε αυτον που λέτε ακατανόμαστο (πριν 1 χρόνο σχεδον) και ευτυχώς όπως τον έκοψα δεν μου ''έκανε'' και δεν συνέχισα.Πρόλαβα να κάνω μόνο υπέρηχο και ουρομετρία.Εδειχνε τα κλασικα πορτοκαλοκοκκινα στιγματα ο υπερηχος,τοτε μου διεγνωσε ο φραγκοφονιας χρονια προστατίτιδα έτσι γενικά και αόριστα.

Μετα αφού δεν μου άρεσε η προοπτική μ αυτόν -περσι το καλοκαιρι-πηγαίνω για καλλιέργεια σπερματος σε νοσοκομείο μου βγαίνει καθαρη.Είπα και στον γιατρό τα συμπτώματα που ανέφερα κ πιο πάνω και μου μίλησε κ αυτός για χρόνια προστατίτιδα μου εδωσε omnic  tocas για 1 μήνα αλλά καμία βελτίωση στην ούρηση δεν είδα.

Τρίτον πηγαίνω σε σοβαρό μικροβιολογικό κέντρο στο κέντρο - πρίν κανά 5μηνο πηγα- και ξανακάνω καλλιέργεια και μου βρίσκει την λεγόμενη ''κλεμπσιέλλα''. Παίρνω 20 μερες tabrin , αποτελεσματα στα συμπτώματα μου μηδέν και το μικρόβιο ξαναυπήρχε.

Ξαναπάω προσφάτως μου κάνει stamey –mears και βρισκει πάλι την κλεμπσιέλα στο σπέρμα και στη βάλανο  και στο προστατικο υγρο σταφυλοκοκκο. Συμπέρασμα του γιατρου οτι η κλεμπσιελα βρισκεται στη βάλανο και μου δινει αλοιφή tobrex για εκει και για το σταφυλόκοκκο παίρνω άλλες 20 μέρες ciproxin.Παράλληλα με αυτή την αγωγή η οποία τώρα τελειώνει παίρνω και κουερσετίνη και αθλούμαι(χαλαρό τρεξιματάκι).

Νομίζω ότι είμαι λίγο βελτιωμένος , όχι τίποτα τραγικό.Δεν έχω πάντως ενοχλήσεις στο περίνεο, ούτε αυτην την πίεση στην κοιλιά τόσο ενοχλητική όπως πριν και τόση συχνοουρία.

Γενικά είναι μέρες που είναι ενοχλητικά τα συμπτώματα,άλλες μέρες είναι πιο light.Και για εμένα η συχνοουρία και η πίεση αυτή χαμηλά ειναι το πιο ενοχλητικό απ όλα και φυσικά η πτώση στα σεξουαλικά.Τώρα τι βοηθάει στο να είμαστε καλύτερα? Λίγο πολύ όλοι τα διαβάσαμε και είναι κοινά εδώ μέσα.Πιστεύω το πιο καλό το κάνει ,το να μην έχεις πολλές σεξουαλικές επαφές και το να μην κρατιέσαι στο σέξ.Ο συχνός αυνανισμός δεν βοηθάει σίγουρα.Η γυμναστική σίγουρα βοηθάει όπως και η καλή διατροφή αλλά και το να μην καταναλώνουμε πολλά διουρητικά
(μπυροκαφέδια και ποτά).Νεράκι και κανένα φυσικό συμπλήρωμα ή βοτανάκι μια χαρά είναι.Και απο τα άλλα αλλά με μέτρο.
Εντωμεταξύ όταν σηκώνω βάρη μετά ειμαι χάλια και γενικά και εγω πιστευω και στη νευρομυική θεωρία και οτι σχετιζεται το όλο θεμα μας.Ειναι πάντως μπερδεμα η ρουφιάνα η προστατίτιδα.

Το πιο σημαντικό που θέλω να πω στο μηνυμα αυτό είναι ένα ευχαριστώ και ένα μπράβο στους δημιουργούς του σαίτ άλλα και σε όλους εσάς που διαβάζω τόσο καιρό και μοιραζόμαστε τις σκέψεις και την ταλαιπωρία μας αλλά και τι μας βοηθάει και κοιτάμε μπροστά με αυτό το ρημάδι που είχαμε μπλέξει,άλλος σε μικρότερο και άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό.Τ ξαναλέμε μάγκες. Ευχαριστώ κ πάλι


Υ.γ. με το έντερο όλα καλά για όποιον ενδιαφέρεται.1,5 χρόνο χωρίς εξάρσεις-συμπτώματα και νομίζω ότι έχω βρεί το κουμπί(μαζί με το φάρμακο βέβαια,ένα απλό χάπι)
[/font][/font][/font][/font]

Καλωσήρθες Θάνο. Σε έβλεπα καιρό online και αναρωτιόμουν γιατί μένεις σιωπηλός. Όσο βοηθήθηκες εσύ από κάποια πράγματα που διάβασες, άλλο τόσο βοηθιόμαστε και εμείς και άλλοι από αυτά που γράφεις εσύ. Καλωσήρθες και πάλι και περαστικά.

ΥΓ. Για πες ποιο χάπι είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Το χάπι αυτό είναι το asacol (μεσαλαζίνη).Είναι το πρώτο step-ότι πιο απλό υπάρχει για προστασία απο ελκώδη κολίτιδα και νόσο chron και λαμβάνεται εφ όρου ζωής.Μετά έχει άλλα,αλλά εγώ, με αυτό μόνο και με νορμάλ διατροφή (χωρίς να κόψω και κάτι) πάω καλά όσον αφορά πρόληψη εξάρσεων στο μέλλον.

Παράθεση από: tzaba στις 20 Μάρτιος, 2013, 10:51:51 ΜΜ
Ξαναπάω προσφάτως μου κάνει stamey –mears και βρισκει πάλι την κλεμπσιέλα στο σπέρμα και στη βάλανο  και στο προστατικο υγρο σταφυλοκοκκο. Συμπέρασμα του γιατρου οτι η κλεμπσιελα βρισκεται στη βάλανο και μου δινει αλοιφή tobrex για εκει και για το σταφυλόκοκκο παίρνω άλλες 20 μέρες ciproxin.Παράλληλα με αυτή την αγωγή η οποία τώρα τελειώνει παίρνω και κουερσετίνη και αθλούμαι(χαλαρό τρεξιματάκι).

Νομίζω ότι είμαι λίγο βελτιωμένος , όχι τίποτα τραγικό.Δεν έχω πάντως ενοχλήσεις στο περίνεο, ούτε αυτην την πίεση στην κοιλιά τόσο ενοχλητική όπως πριν και τόση συχνοουρία.



Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα απο την τελευταία καλλιέργεια δειγμάτων σε βάλανο και προστατικό υγρό και ήταν στείρες απο μικρόβια.
Τα συμπτώματα σχεδόν είναι τα ίδια,δεν υπάρχει καμιά καλή βελτίωση,αυτο που είπα κ στο γιατρό δηλαδή απο την αρχή ότι μάλλον δεν θα φταίνε τα μικρόβια.
Τώρα μου είπε να μου δώσουν κάτι βοηθητικό για τον προστάτη όταν ξαναπάω.
Όπως το εκλαμβάνω μιας και δεν νομίζω να υπάρχει και κάτι θαυματουργό,αυτό που εννοεί θα είναι κάτι σε στύλ τονωτικού ή κάτι στο να βοηθάει το σύστημα να δουλεύει καλύτερα ή το σπέρμα,δεν ξέρω κιόλας.Ήμουν βιαστικός και ίσα που τον πρόλαβα.
Ίδωμεν