13 Μαΐου, 2013, 09:50:37 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαΐου, 2013, 09:52:27 ΜΜ από markelos
Το λοιπόν μετα απο πολύ μουρμούρα έκανα το χατήρι σε ενα φιλαράκι και πήγα σε έναν ακόμα ουρολόγο και ακούστε τι έγινε.

Ξεκίνησε με το ιστορικό μου και απο τα λεγόμενα μου απεφάνθη:προστατοδυνία!!!!Του λέω για το χρ.πυελ.αλγος και μου λέει οτι αυτο ειναι.
Μετα προς μεγάλη μου έκπληξη ασχολήθηκε με το έντερο !!!Λέγοντας μου πως ο υπερηβικός πόνος οφείλεται αποκλειστικά στο έντερο και οχι στον προστάτη::
Μετα ειχε τα κλασικά υπέρηχο (μου βρηκε τον προστάτη τούμπανο)και για να μην ξεχνιόμαστε ΚΩΛΟΔΑΧΤΥΛΟ.(αχ πόσο μου ειχε λείψει).Με ρώτησε τι ειχα κάνει και του ειπα για της μαλάξεις και ηταν κατηγορηματικός οτι το μέγεθος του προστατη μειωνετε με την αντιβίωση και οχι με την μάλαξη.
Αφου άκουσα πάνω κάτω τα ιδια μου ειπε για τα γνωστα sitz μπανάκια ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ σεξ και στην θάλασσα να περπατάω με το υψος του νερου να ειναι μεχρι τον αφαλό μου και το βράδυ πάλι  sitz με χλιαρο προς το καυτό νερο(πάνε τα παπαρια μου)
Θεραπεία για αρχη Αlcinin και libeprosta.Ο κατάπτυστος του λέω οτι το  saw palmeto με χειροτερευει και η απάντηση που πήρα ειναι οτι το libeprosta δεν εχει saw palmeto αλλά κάτι απο κολοκυθόσπορο.
Ακουσα ξανα οτι θα το εχω με εξαρσεις και υφέσεις και ΜΟΝΟ οταν φτάνω σε πολύ άσχημο σημειο απο τα συμπτώματα τοτε θα παίρνω θεραπέια(αντιβίωση προφανως).

Τα συμπεράσματα δικά σας!!! :P

ΑΑΑΑΑ ξεχασα το μονο καλό στην όλη υπόθεση ειναι οτι δεν πλήρωσα για να τα ακούσω ολα αυτα!!
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Άμα δεν πλήρωσες, δεν το ευχαριστήθηκες...Τσάμπα (κυριολεκτικά) οι συμβουλές.... :)
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

markele διακρίνω μια ειρωνία προς υποψήφιο για νόμπελ, μετεμψύχωση του Ιπποκράτη, σύγχρονο Ασκληπιό.
Η ουσία με τους γιατρούς, είναι ότι μάλλον σε μπερδεύουν περισσότερο.
Για παράδειγμα η προσωπική μου εμπειρία:
Καθηγητής, διευθύνων ουρολογικής κλινικής σε μεγάλο νοσοκομείο, μεγαλοχειρούργος (να ναι καλά οι κακόμοιροι με καρκίνο του προστάτη): 'Έχετε προστατοδυνία, θα χρειαστείτε ψυχολογική υποστήριξη.' 100 Ε χωρίς απόδειξη και: 'είχα 6 χειρουργεία σήμερα, δε μπορώ να ακούω μαλακίες (!)'
Μεγαλογιατρός του 'Υγεία', πρώην διευθυντής ουρολογικής κλινικής, άλλος ένας που κονόμησε από τους απελπισμένους καρκινοπαθείς (ο καρκίνος του προστάτη είναι ο νο1 σε συχνότητα μετά από κάποια ηλικία): 'Είστε κατά φαντασίαν ασθενής, τα αίτια είναι ψυχολογικά'.
-Ερώτηση ασθενούς: 'Μα γιατρέ βρέθηκε μικρόβιο στο σπέρμα'.
-Απάντηση 'επιστήμονα': 'Τα σπέρματα μπερδεύονται(!)' Εννοώντας ότι το μικρόβιο υπάρχει ουρηθρικά και όχι στον προστάτη, κάτι που βέβαια 'βολεύει' στο να ξεμπερδεύει με τον ασθενή των 100Ε, και να συνεχίσει με τα κελεπούρια των 5000Ε (φουκαράδες με καρκίνο και 'συστάσεις').
Μήπως είναι ΚΑΙ αυτοί οι μεγαλοχειρούργοι, που μας οδηγούν στους πάσης φύσεως 'Ασκληπιούς' ;
-Άλλος, των 80Ε, πιο 'συνοικιακός': 'Μόνο η stamey δείχνει αποτέλεσμα'
-Μετά τη stamey που δεν έδειξε αποτέλεσμα: 'φταίει το μικροβιολογικό'.
-σημ:(η καλλιέργεια σπέρματος που έγινε 2 μήνες μετά τη stamey έβγαλε μικρόβιο, γεγονός που πρέπει να μας προβληματίσει, καθώς η πορεία του σπέρματος είναι μεγαλύτερη, σε σχέση με εκείνη των 1με 2 σταγόνων προστατικού υγρού, που θα βγάλει (αν βγάλει) η stamey. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι πολλοί γιατροί σε Ελλάδα και εξωτερικό, θεωρούν τη stamey ξεπερασμένη, ενώ του σπέρματος καταλληλότερη).
-Άλλος: 'Οι μαλάξεις είναι παλιά μέθοδος'
-Άλλος: 'Οι μαλάξεις είναι θεωρητικά αποτελεσματική μέθοδος'
-Άλλος: 'Οι μαλάξεις είναι αναποτελεσματική μέθοδος'
-Άλλος: 'Οι μαλάξεις είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ μέθοδος, καθώς προκαλούν διασπορά μικροβίων ΕΝΤΟΣ του προστάτη.
-Άλλος: 'Τα μικροβιολογικά-σουπερμάρκετ (εννοεί τις μεγάλες αλυσίδες) είναι απρόσωπα, δεν κάνουν σωστές καλλιέργειες, δεν βρίσκουν τα μικρόβια.'
-Άλλος: 'Τα μικροβιολογικά μεγάλες αλυσίδες είναι πιο αξιόπιστα λόγω καλύτερων μηχανημάτων'.
-Άλλος: 'Η χρόνια προστατίτιδα δεν αποτελεί πρόβλημα τεκνοποίησης'.
-Άλλος: 'Τα μικρόβια στον προστάτη, αποτελούν αιτία υπογονιμότητας'.
-Άλλος: 'ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ η χορήγηση αντιβιωτικών για πάνω από δύο εβδομάδες'.
-Άλλος: 'ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η χορήγηση αντιβιωτικών (και μάλιστα φθοριοκινολόνης) για ενάμιση με δύο μήνες, λόγω κατασκευής του προστάτη'.
-Άλλος: 'Συνίσταται η σεξουαλική αποχή κατά τη διάρκεια της αντιβίωσης'.
-Άλλος:'ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ η σεξουαλική δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της αντιβίωσης.'
...και άλλες πολλές 'επιστημονικές' διατυπώσεις, όρεξη να χει κανείς να διαβάζει.
Όταν διαπιστώνει κανείς ότι πίσω από το βαρύγδουπο 'επιστημονικό' ύφος κρύβεται το ίδιο ακριβώς σπασικλάκι που στη δευτέρα λυκείου ήθελε να γίνει γιατρός για 'να τους δείξει τι αξίζει', τότε όλα έρχονται στη θέση τους. Τότε καταλαβαίνει ότι το σπασικλάκι απλώς μεγάλωσε, και δε βλέπει την ώρα να μας ξεφορτωθεί (με το αζημείωτο!), προσβλέποντας στο επόμενο επικερδές χειρουργείο...

ο ιατρικός εγωϊσμός, η προσήλωση στον πλουτισμό
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

Πόσο δίκιο έχεις φίλε Evans...Ένα είναι το ξεκάθαρο: ότι οι γιατροί ελάχιστα ξέρουν και κατανοούν για αυτή την πάθηση (ή όπως πιο σωστά υποπτεύομαι για αυτό το σύμπλεγμα παθήσεων που η μία μιμείται την άλλη).
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Βλέπω evans οτι και εσυ έχεις κάνει ουρολογοtour !!!!!!!!!!!!!!Πάνω κάτω τα ιδια έχουμε ακούσει όλοι οσοι εχουμε ασχοληθει με το πρόβλημα μας αλλά αν το δεις λίγο διαφορετικά ακόμα και εμεις εδω βρίσκουμε ανακούφιση με διαφορετικά πράγματα πχ εμένα με βοηθάει η συχνη ακόμα και η καθημερινή εκσπερματιση 'αλλους τους χειροτερέυει,άλλος βοηθήθηκε απο τις μαλλάξεις άλλος έγινε χειρότερα.Ακρη δεν βγάζεις.Ετσι ειναι και τα γιατροξεφτέρια άλλα δεν τα αδικό αυτα ξέρουν αυτα λένε όπως και εμεις εδω λέμε και υποστηρίζουμε αυτα που μας βοηθάνε και κάποιες φορες κατακρίνουμε (εσφαλμενα)κάτι το διαφορετικό ή αυτο που δεν μας βοήθησε προσωπικά.Εχουμε ακούσει ομως και ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ απο τυπάκια που θέλανε 100 ευρω.Τυπάκια υποψήφια για νομπέλ ασχετοσύνης και ενίοτε τυπακια που δεν έπρεπε να βλέπουν ουτε δύστηχα αδέσποτα στην φιλοζωική.

Θα πώ και σε εσένα οτι θα πρέπει και εσυ να βρείς τι ειναι αυτο που θα σε βοηθήσει και αυτο θέλει χρόνο και υπομονή(οχι επιμονη και επιμονη που λέει κάποιος καραγκιόζης)και να εισαι σιγουρος οτι θα το βρείς,όλοι θα το βρούμε.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Εμένα από τους 6 ή 7 που έχω πάει συνολικά ο ένας είχε το θάρρος να παραδεχτεί ότι και αυτός έχει ενοχλήσεις στην περιοχή του προστάτη. Δεν μου το είπε βέβαια άμεσα αλλά του στιλ "και εγώ στην αρχή έλεγα σιγά μην πιώ άσπρο κρασί, μόνο κόκκινο πίνω αλλά τώρα λέω καλό είναι και το άσπρο". Πάντως στους γιατρούς φταίμε και εμείς. Με το να μην ξαναπάμε σε ένα γιατρό αυτός νομίζει ότι θεραπευθήκαμε και συνεχίζει να δίνει τις ίδιες αγωγές, δεν πονηρεύεται ότι μήπως κάτι τρέχει και δεν φτάνουν οι αντιβιώσεις για να γίνουμε καλά.
Εμφάνιση συμπτωμάτων το 2007: αίμα στο σπέρμα και ασβεστώσεις, αγωγή κλασικά κινολόνη όπως και τις επόμενες φορές. Άρχισα να το ψάχνω λίγο περισσότερο το 2010 με πιο πλήρεις αγωγές αλλά κάθε φορά τα συμπτώματα (πόνος στους όρχεις, κίτρινο χρώμα σπέρματος, τσούξιμο στην ούρηση, δέκατα, κόπωση, αίσθηση βάρους) επανέρχονταν σε 20 ημέρες μετά την αγωγή εντονότερα. Στις 2/5/2013 ξεκίνησα συνδυασμό αλκαλικής διατροφής και νηστειοθεραπείας με πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα. Θα δείξει... Λοιπόν έδειξε. Από το Πάσχα του 2013 με αρχές νηστειοθεραπείας και αλκαλικής διατροφής είμαι σχεδόν ασυμπτωματικός. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι τσούξιμο κατά την ούρηση μερικές μέρες του μήνα και υποκίτρινο χρώμα σπέρματος. PSA 0,43 τον 1o του 2014.