Καλησπέρα σε όλους του πάσχοντες και περαστικά..Πρώτη φορά γράφω στην ιστοσελίδα τλόγω του ότι τη βρήκα τελείως τυχαία από το google μετά από τις απέλπιδες προσπάθειες μου να βρω ασθενείς με το ίδιο ή παρόμοιο θέμα με το δικό μου.Λοιπόν η ιστορία μου έχει ως εξή.Είμαι 25 χρονών ,φυσιολογικα΄κιλά ,ύψος.Πέρσι εντελώς ξαφνικά άρχισαν να με πιάνουν πόνοι στον αριστερό όρχι και στη κάτω κοιλιά .Ο πόνος ήταν πολύ δυνατός (ακριβώς όπως όταν σου πιάνουν τους όρχεις και στους σφίγγουν) με αποτέλεσμα να μη μπορώ να αποδόσω και στη δουλειά μου (καφετέρια).Είχα βέβαια παρατηρήση ότι κάποιες φορές πιο παλιά που ουρούσα με έπιανε ένα περιστασιακό ισχυρό τσούξιμο(1 ή 2 φορές το χρόνο ίσως) το οποίο με τα χρόνια πέρασε.Τέλος πάντων πήγα κι εγώ σε ουρολόγο ο οποίος μου πρότεινε υπέρηχο.Κάνω τον υπέρηχο και ανακαλύπτω ότι έχω κιρσοκήλη σχεδόν β'βαθμού.Αρχίζω και αγχώνομαι .Ο ουρολόγος μου με καθησυχάζει και μου λέει ότι ο πόνος δεν οφείλεται στη κιρσοκήλη και να μη φοβάμαι.Τέλος πάντων με τα πολλά μου δίνει μία αντιβίωση 10 ημερών για τον προστάτη(δε θυμάμαι ποια), και αφού τη τελειώνω οι πόνοι φεύγουν για 2-3 μέρες και επανέρχονται.Σαν να μην έφτανε αυτό ανακαλύπτω και ένα μία μάζα σαν κιρσός κάτω και λίγο πίσω από τον αριστερό όρχι,η οποία δεν πονούσε όταν την έπιανα και φαινόταν σαν να μην ήταν προσκολλημένη στον όρχι.Για να μην τα πολυλέω...μετά από 5 ουρολόγους ,3 διαφορετικές γνώμες ,3 υπέρηχους,2 σπερμοδιαγράμματα καλά,και 2 καλλιέργειες αρνητικές, φτάνω στο σήμερα και συγκεκριμένα πριν ένα μήνα και κάτι επισκέπτομαι τον 6ο μου ουρολόγο και αυτό διαγνώσκει επιδιδυμίτιδα..Μου δίνει prixina για ένα μήνα ''και μετά βλέπουμε''.Ακολουθώ (με 3-4 παρασπονδίες πόσης ελαχίστου αλκοόλ) τη θεραπεία αλλά οι πόνοι δε φεύγουν...τέλος πάντων  τελειώνει η θεραπεία και τώρα εδώ και 3 μέρες μου έχει δώσει και  vibramycin αλλά ο πόνος έχει επιδεινωθεί ...Έχω κλειστεί σπίτι μου ,δε βγαίνω έξω δε κάνω τίποτα ,σταμάτησα γυμναστική και όλες τις ασχολίες και είμαι σπίτι -δουλειά-σπίτι.Δεν αντέχω άλλο .Οι πόνοι που έχω είναι μία στον αριστερό και μία στον δεξί όρχι και στη κάτω κοιλιά και διαρκούν σχεδόν όλη την ημέρα.Περνάει μόνο όταν ξυπνήσω και ξεκινάει πάλι μετά από 1 ώρα.Και σας μιλώ για δυνατό πόνο και πολύ μεγάλη ευαισθησία στους όρχεις.Δε θέλω να τους πιάνω και να του μαλλάξω γιατί με πονάνε...επίσης έχω οσφυαλγία και  σπαστική κολίτιδα ..τα αναφέρω μήπως παίζουν ρόλο..μία συμβουλή , ή κάτι???υποφέρω παιδιά
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

μπορεί κάποιος να βοηθήσει από θέμα εμπειριών???οτιδήποτε?
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

#2 29 Μάρτιος, 2014, 05:57:08 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 29 Μάρτιος, 2014, 06:00:17 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Pansito ζητάς μια συμβουλή από εμάς από απόσταση ενώ δεν έχουν μπορέσει να σε βοηθήσουν 6 ουρολόγοι που επισκέφτηκες. Μακαρι να μπορούσαμε αδελφέ. Όλα όσα ξέρουμε ή δεν ξέρουμε ή πιστεύουμε γι αυτήν την πάθηση υπάρχουν στο forum. Δεν υπάρχει λόγος να τα ξαναγράψουμε τα ίδια πράγματα. Οφείλεις πρώτος απ'όλους για να βοηθήσεις τον εαυτό σου, να μην βαριέσαι και να κάνεις ο ίδιος την έρευνά σου. Θα άναβα λαμπάδα αν όταν μου παρουσιάστηκε εμένα υπήρχε ένα τέτοιο forum με τόσο υλικό. Όσο αφορά το θέμα εμπειριών που ρωτάς υπάρχουν άπειρα ιστορικά τα οποία μπορείς να κοιτάξεις.

Σε ότι αφορά την δική μου άποψη ξεκίνα από εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και στη συνέχεια πήγαινε στο πεδίο του forum που μιλάει για τα είδη θεραπείας. Φιλικά και ελπίζω να βρεις κι εσύ την άκρη.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΣΣε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Φαέθων.Το κείμενο φυσικά και το διάβασα εχθές.Το θέμα είναι ότι ήδη έχω ακολουθήσει πρόγραμμα ενός μήνα με αντιβίωση χωρίς να έχει προηγηθεί καλλιέργεια για να βγει αντιβιόγραμμα...Αυτό είναι που με φοβίζει..Μου φαίνεται σαν προχειροδουλειά η διαδικασία και σε συνάρτηση με το ότι τα συμπτώματα παραμένουν ίδια ,καταλαβαίνεις.Το να παίρνω αντιβίωση ενός  μήνα δεν είναι αστείο όπως γράφει και το κείμενο.Πόσο μάλλον χωρίς να έχει προηγηθεί ενδελεχής ή τουλάχιστον βασική μελέτη στο θέμα μου(αντιβιόγραμμα)...Από την άλλη αυτός ο ουρολόγος θεωρείται από τους καλύτερους και ομολογώ ότι ήταν πολύ ευγενικός και κατανοητικός.
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Γεια σου φιλε μου.επειδη εχουμε το ιδιο προβλημα και γω πασχω με πονο στον ορχη εδω και δυο χρονια εχω αλαξει 7 ουρολογους.να μην τα πολυλεω,ειχα εντονους πονους στην επυδιδιμυτιδα κατα καιρους.θα παρεις ενα σπασουαρ ανασηκωνει τους ορχεις και σε ανακουφιζει απιστευτα αν παιρνεις και καποια αγωγη μαζι με καποιο αντιφλεγμωνοδη θα σου περασει αλλα θελει λιγακι υπομονη.τελευταιους εξι μηνες ειχα μονιμο πονο στον αριστερο ορχη αλα οχι στην επυδιδιμητιδα,γιατροι μου εδωσαν το lyrica επερνα δυο την ημερα για μηνες και τιποτα,και τελικα μου εφυγες ο πονος πινοντας για καποιες μερες αναβραζων depon γιατι ειχα πυρετο και γριπη και αυτο το ανακαλυψα απο μονους μου τελικα πως να μου φυγει ο πονος.απλα σου λεω ως συμπασχων,η γνωμη δικια σου.και καλο κουραγιο
K.b

Ωραίος ο k.b.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Γεια σου Pantsito,
Για την κιρσοκήλη: http://www.imop.gr/uroinfo-varicocele#diagnosi
Η δική μου περίπτωση: Κιρσοκήλη 2ου βαθμού αριστερά, και 1ου βαθμού δεξιά, πάραυτα εξαιρετικό σπερμοδιάγραμμα και είμαι 44. Δε μου έχει συσχετίσει κανένας από τους πολλούς γιατρούς που έχω επισκεφτεί κιρσοκίλη και χρ. προστατίτιδα. Δε νομίζω ότι το ένα επηρεάζει το άλλο.
Για τη σπαστική κολίτιδα, ή καλύτερα σύνδρομο του ευερέθιστου εντέρου: http://www.vita.gr/ygeia/article/1006/mhpws-exete-eyerethisto-entero/
Πολύ πιθανό να παίζει ρόλο. Προσωπική συμβουλή: Καλύτερη λειτουργία του εντέρου, λιγότερο ενοχλητικά  συμπτώματα. Αποφεύγω τα όσπρια (αέρια), προσέχω να μην το παρακάνω στις φυτικές ίνες αλλά ούτε και στις τροφές που προκαλούν δυσκοιλιότητα (πολύ κρέας, τσάι, κόκα κόλα κλπ). Με άλλα λόγια, θέλουμε ισορροπία. Το γιαούρτι βοηθάει. Οι μακροχρόνιες αντιβιώσεις όχι...
Για την οσφυαλγία:
Πολύ πιθανό να παίζει ρόλο. Και μάλιστα λόγω της δουλειάς σου να επιδεινώνει τα συμπτώματα. Καλό στρώμα, ξεκούραση, προσοχή στο σωμ. βάρος.
Στο φόρουμ υπάρχει το: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=221.0
Για τη γυμναστική γενικά:
Με Prixina; Εννοείται πως όχι, κίνδυνος τενοντίτιδας. Τελείωσε με τις αντιβιώσεις και σιγά σιγά ξεκίνα πάλι.
Καλύτερα όχι βάρη. Μη δημιουργείς τόση πίεση εκεί κάτω. Έχεις και την οσφυαλγία και την κιροσκήλη. Κάνε κάποιο άθλημα που σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.
Για το άγχος:
Αυτή είναι Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ της εποχής. Θα βρω χρόνο να μεταφράσω και να παραθέσω κάποια στιγμή  μελέτες που το σχετίζουν τόσο με τη χρ. προστατίτιδα όσο και με το ευερέθιστο έντερο.   
Μπράβο και από μένα kb.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

φίλε evans,ήσουν σύντομος αλλά περιεκτικός..σε ευχαριστώ πολύ...ευχαριστώ και τους υπόλοιπους.θα κάνω λίγη υπομονή και θα προσπαθήσω να μετριάσω το άγχος πρωτίστως
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Παιδιά έχω νέα.Πήγα σήμερα (αφού τέλειωσα τις αντιβιώσεις που έπαιρνα) για εξέταση .Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι έχω προστατίτιδα και θα πρέπει να μάθω να ζω με αυτό ...Να προσπαθώ να είμαι ήρεμος γενικά και να μη καταπονώ το σώμα μου ,και να δίνω έμφαση στην ξεκούραση ...Όσο για τους πόνους ομολογώ ότι έχουν μειωθεί αρκετά αλλά φυσικά όχι τελείως.Υπάρχει η αίσθηση ότι θα ξαναρχίσουν κάποιες φορές αλλά όχι σε τέτοιο μεγάλο βαθμό.Με διαβεβαίωσε ότι δεν επιδεινώνεται η κατάσταση, και αν αντέχω τους πόνους μετά τη γυμναστική τότε να συνεχίσω κανονικά τη ρουτίνα μου...Αυτά προς το παρόν.Όσο για την κιρσοκήλη μου εξήγησε ότι θα κάνουμε την επέμβαση ΜΌΝΟ αν έχω πεσμένους δείκτες σπέρματος γιατί υπάρχει και η περίπτωση να αποτύχει η επέμβαση (σε ποσοστό 1-3 % μπορεί να πάθω ασπερμία νομίζω το είπε) και δε χρειάζεται να το ρισκάρω εφόσον το σπέρμα είναι καλό...Περαιτέρω τί να σας πω δε ξέρω.Μου είπε να μη παίρνω σβάρνα τους ουρολόγους γιατί μόνο σύγχηση θα μου προκαλέσει αυτό...Ίδωμεν .Για οποιαδήποτε συμβουλή ή απλά παρατήρηση σε κάτι μπορείτε να παρεθέσετε τη γνώμη σας.
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον ουρολόγο (από προσωπική εμπειρία) Θεσσαλονίκη μεριά???στείλτε μου pm αν μπορείτε
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Παράθεση από: pantsito στις 15 Απριλίου, 2014, 05:11:56 ΜΜ
δε χρειάζεται να το ρισκάρω εφόσον το σπέρμα είναι καλό...
Πολύ σωστά σου είπε. Πρόσεξε γιατί υπάρχουν ουρολόγοι που αρέσκονται στο να βγάζουν 'δουλειές' εκεί που δεν υπάρχουν. Και από προσωπική εμπειρια, στην προστατίτιδα εχθρός του κακού είναι πάντα το χειρότερο, στην προσπάθεια μας πολλές φορές να βρούμε γρήγορα γιατρειά. Έχω διαβάσει σε ξένο φόρουμ άνθρωπο που θεωρεί αιτία (της δικής του) προστατίτιδας την επέμβαση κιρσοκίλης. Φαίνεται ότι κάτι νευρολογικά μπορεί να του πειράχτηκε εκεί. Προσέχουμε για να έχουμε λοιπόν, και αποφεύγουμε τα χειρότερα.
Σου εύχομαι γρήγορα περαστικά, πρέπει όμως να έχεις υπομονή.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

σωστά έκρινε ο γιατρός πιστεύω κι εγώ...αλλά δεν τίθεται θέμα μείωσης παραγωγής τεστοστερόνης λόγω κιρσοκήλης...γιατί έχω κάτι τέτοια συμπτώματα (πεσμένη λίμπιντο)...Είναι και ψυχολογικό το ξέρω αλλά δεν ''υποβοηθά'' και η κιρσοκήλη σε αυτό ή κάνω λάθος???
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

Παράθεση από: pantsito στις 16 Απριλίου, 2014, 05:39:42 ΜΜ
''υποβοηθά'' και η κιρσοκήλη σε αυτό ή κάνω λάθος???
Αυτό δεν το γνωρίζω. Μπορείς πάντως να κάνεις μια εξέταση (αιματολογική) για να δεις την τεστοστερόνη.
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

δεν ήξερα ότι μέσω εξέτασης αίματος το διαπιστώνεις...ευχαριστώ για την πληροφορία
κιρσοκήλη β' βαθμού ,δυνατοί  πόνοι στη βουβωνική χώρα ,όρχεις ,μέση ...διάγνωση προστατίτιδας

#14 16 Απριλίου, 2014, 08:15:09 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Απριλίου, 2014, 08:17:25 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΑπο Pantsito :

''αλλά δεν τίθεται θέμα μείωσης παραγωγής τεστοστερόνης λόγω κιρσοκήλης''...

NΑΙ ,τίθεται θέμα μείωσης παραγωγής τεστοστερόνης λόγω κιρσοκήλης .

Εμποδίζεται η σωστή λείτουργία του όρχη λόγω κακής αιμάτωσης αυτού .

Η τεστοστερόνη παράγεται στους όρχεις να υπενθυμίσω .Στο φλεβικό σύστημα αυτού δημιουργείται μία θρόμβωση ,αυτή η βλάβη ονομάζεται κιρσοκήλη και έως και την οριακή ηλικία των 30 μπορεί να αντιστραφεί η ζημιά που έχει ήδη κάνει .Μετά η επέμβαση είναι μάταιη .

Μία εξέταση τεστοστερόνης όμως αιματολογική θα έριχνε άπλετο φως στην περίπτωσή σου σχετικά με τους δείκτες που ψάχνεις .

Αν και πρέπει να ξέρεις πως όλο αυτό τον καιρό που παρακολουθώ σχετικές συζητήσεις   ,κανένας δεν βρήκε συγκριτικά πάντα με την ηλικία του ,χαμηλούς του δείκτες του .

Αν την κάνεις  όμως ,θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις παρακάτω και να ψαχτείς σε κάποιο άλλο τομέα   και σιγά - σιγά όσο οι εναλλακτικές θα εξαντλούνται ,θα έρχεσαι πιο κόντα στο πρόβλημα και πιο κοντά στην λύση  .

Σε εμένα όπως και σε πάρα πολλούς ακόμα , έτσι ξετυλίχθηκε το κουβάρι που ονομάζεται  προστατίτιδα και παρουσιάστηκε το αληθινό αίτιο   .

Και να ξέρεις πως στην πλειοψηφία αυτών τα αίτια ήταν ψυχοπαθολογικά - νευρομυϊκά ...
Δύσκολο να το παραδεχθείς και άλλο τόσο δύσκολο για να το ''αυτοδιαγνώσεις''.

Περαστικα σου φίλε μου και είμαι σίγουρος πως θα την βρεις την άκρη .
Ψάξε ,απέκλεισε πιθανά αίτια και συνέχισε .

Διάβασε -διάβασε-διάβασε ...

Μέθοδος χρειάζεται ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .