καλησπερα σ ολα τα παιδια..
Λεγομαι μπαμπης και ειναι το πρωτο μου post στο forum.Πριν αποφασισω να ποσταρω εδω, εκατσα και διαβασα εμπειριες αλλων φιλων με το ιδιο προβλημα, εχω προβληματιστει λιγο να ειμαι ειλικρινης...
  Λοιπον.. η ιστορια μου ξεκινα μολις πριν 3 μηνες, με ενα θολο πονο στη κυστη, σαν αισθημα βαρους, που ερχοταν κι εφευγε.Μετα απο κανα μηνα, παρατηρησα περιστασιακα και μια δυσκολια στη ουρηση, συνοδευομενη ποτε ποτε με το αισθημα οτι δεν αδειαζω τελειως.Αυτα ειναι και τα μονα συμπτωματα που εχω.

Μετα απο επισκεψη στον ουρολογο, και αφου βελαξα με τα κολοδακτυλα και τις μπατονετες να μπαινουν στο πουλακι μου...εκανα καλλιεργεια προστατικου και αντιβιογραμμα.Βρεθηκαν αρκετες αποικιες ΕNTEROCOCCUS FAECALIS.Ολα τ αλλα ηταν ο.κ.
  Αρα λοιπον..εχω τη χρονια μικροβιακη προστατιτιδα?Με το που θα παω στο ντοκτορα με τις εξετασεις(δεν πηγα ακομα) στανταρ θα με πλακωσει στην αντιβιωση.Προβληματιζομαι ομως, γιατι διαβασα εδω αρκετες περιπτωσεις που η αντιβιωση δεν εκανε τιποτα, και μαλιστα με πολλα side effects.Ειμαι μουσικος και μια τενοντιτιδα ειναι αστα να παν στο διαολο
Να προσθεσω οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν εχω καμια ενοχληση στη κυστη, αλλα μια μικρη συχνουρια υπαρχει, χωρις ομως να με ξυπνα τη νυχτα.

Αυτα τα ολιγα απο μενα, ευχομαι καλη δυναμη και περαστικα σε ολα τα παιδια

εμφανιση στα 42 το 2013 με μορφη ενοχλησεων στη κυστη και δυσκολια στη ουρηση για ενα τριμηνο.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο.Χωρις να παρω αντιβιωση εμεινα ασυμπτωματικος για 6 μηνες και μετα επιστροφη των αρχικων συμπτωματων.Εως τωρα εχω αποφυγει την αντιβιωση και ψαχνω εναλλακτικες.

Λογικα Μπαμπη θα πάρεις αντιβιωση οχι για λιγοτερο απο 1 μηνα και επαναληψη τις εξετασης(ναι δεν γλιτωνεις το κωλοδαχτυλωμα και τις μποτονετες)!!!!!!Να σε ρωτησω και κατι άλλο...εκανες σεξ με καμια απο πισω χωρις προφυλάξεις????Ας επανελθουμε στα βασικα τωρα.Παρε τις αντιβιώσεις σου με βαση το αντιβιόγραμμα και οχι οτι του ερθει του γιατρου στην κουτρα του και αν δεις οτι βελτιώνεσε ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ για κανενα λογο θα την συνεχισεις μπας και προλάβεις τα χειροτερα αν εισαι στην βακτηριακη προστατιτιδα.Απο εκει και περα εδω ειμαστε ολοι για να συζητησουμε τα περαιτέρω. 8)
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

#2 06 Μάρτιος, 2013, 10:22:27 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάρτιος, 2013, 11:52:08 ΠΜ από Phaethon
Bob, διάβασε αυτό http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 αλλά να σου κάνω και ένα γρήγορο ρεζουμέ:

Κατ'αρχάς το ότι έχεις ή σου βρήκανε εντερόκοκο δεν είναι απαραίτητο ότι αυτό είναι η αιτία για τα προβλήματά σου κι ότι έχεις Χρόνια Μικροβιακή Προστατίτιδα. Μπορεί να είναι τυχαίο εύρημα. Δες ας πούμε εδώ μια περίπτωση ανθρώπου με e-colli, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=696.msg1564#msg1564 . Αν κάποια στιγμή παρουσίαζε συμπτώματα για άσχετο λόγο, λογικό δεν είναι ότι θα τα ρίχνανε "στα μικρόβια";

Μπορεί επίσης τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου να είναι λανθασμένα, οπότε αφού βγηκανε θετικές ίσως θα άξιζε τον κόπο να τις επαναλάβεις να δεις αν θα επιβεβαιωθούν.

Μετά από αυτά, ναι θα πρέπει να πάρεις την αντιβίωση για να αποκλειστεί και πρακτικά η πιθανότητα το μικρόβιο να σου δημιουργεί  το πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι η αντιβίωση που θα σου δώσει είναι στα πλαίσια του αντιβιογράμματος και για 4-8 εβδομάδες (όχι λιγότερο από 4). Μην ανησυχείς πολύ για τενοντίτιδες από 1 φορά. Να είσαι προσεκτικός στη γυμναστική σου και όταν αρχίζουν προβλήματα συνήθως είναι στον Αχίλλειο Τένοντα και όχι στα δάχτυλά.

Αν αυτή η περίοδος αντιβίωσης δεν σου λύσει το πρόβλημα, ψάξου για τις υπόλοιπες αιτίες που αναφέρονται στο forum και μην αρχίσεις να χαπακώνεσαι ξανά και ξανά για όλη σου τη ζωή χωρίς αποτέλεσμα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρα και από εμένα..

Πολύ φοβάμαι ότι η ιστορία σου αρχίζει όπως των περισσότερων εδώ μέσα... Σίγουρα ο ρόλος μου δεν είναι να αμφισβητήσω τον γιατρό σου, που τον τιμάει το γεγονός ότι έκανε μάλαξη από νωρίς (μάλλον είναι "παλιός" στο κόλπο). Παρόλα αυτά, πιστεύω όπως και πολλοί πλέον από εδώ ότι η ύπαρξη ή όχι μικροβίου μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός. Θα ήθελα μια μελέτη με τυχαίο δείγμα καλλιέργειας σπέρματος και να δούμε πόσοι από τους ασθενείς εμφανίζουν μικρόβιο χωρίς συμπτώματα και το ανάποδο.

Επομένως, συμφωνώ με τον Phaethon...Κάνε επανάληψη των εξετάσεων σου πριν την αντιβίωση, για την ακρίβεια αν το αντέχεις στειλε το ίδιο (!) δείγμα σε δύο διαφορετικά εργαστήρια αν είναι δυνατόν για να δεις αντιδράσεις...Προσωπικά εγώ είχα διαφορετικές απαντήσεις μέσα σε 5 ημέρες από 2 διαφορετικά εργαστήρια, οπότε γάματα....

Στη συνέχεια, αν υπάρχει θέμα πάρε την αντιβίωση...Προσοχή στο στομάχι-εντερό σου, αν ειναι ευαίσθητο για οποιοδήποτε λόγο πάρε μαζί και προβιοτικά ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ή πλακώσου στα γιαούρτια για να μη έχεις παρενέργειες... Συζήτα επίσης με τον γιατρό σου να πάρεις ενέσιμο προϊόν που δρα πιο γρήγορα και χωρίς παρενέργειες στο στομάχι, συκώτι και έντερο (τα ενέσιμα είναι πιο σπάνια και δεν επιφέρουν κέρδος, για αυτό δεν τα συστήνουν εύκολα οι γιατροί και οι ασθενείς γενικά τα φοβούνται)...

Για τις τενοντίτιδες στον πήχη, θα έπρεπε να φοβάσαι λιγάκι πάντως...μάλλον παράτα την κιθάρα ή οτι άλλο για λίγο διάστημα, γιατί η στάση αγκίλωσης δεν βοηθάει και πολύ... Παρόλα αυτά, οι τενοντίτιδες απο αντιβιωτικά παρουσιάζονται συνήθως σε υπερεκτάσεις, αλλά κράτα λίγο το καλλιτεχνικό σου ταλέντο :)

Περαστικά και μην αγχώνεσαι....
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

#4 06 Μάρτιος, 2013, 12:52:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Μάρτιος, 2013, 01:03:00 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: Agxwmenos στις 06 Μάρτιος, 2013, 12:07:48 ΜΜ
Θα ήθελα μια μελέτη με τυχαίο δείγμα καλλιέργειας σπέρματος και να δούμε πόσοι από τους ασθενείς εμφανίζουν μικρόβιο χωρίς συμπτώματα και το ανάποδο.

Αγχωμένε δεν σε βρίσκω διαβασμένο...  :P Υπάρχει αυτή η μελέτη που ζητάς και έχει ανοίξει πολλά μάτια: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Agxwmenos στις 06 Μάρτιος, 2013, 12:07:48 ΜΜ
.Προσωπικά εγώ είχα διαφορετικές απαντήσεις μέσα σε 5 ημέρες από 2 διαφορετικά εργαστήρια, οπότε γάματα....

Το ίδιο κι εγώ, το ίδιο κι ο Super Ban που όσο πήγαινε στην μικροβιολόγο του Ακατάν του βρίσκαν μια Σταφυλόκοκο Aureus, μια Εντερόκκοκο, μια πανώλη, μια σύφιλη και τώρα....του βρήκαν μόνο ένα αθώο επιδερμικό.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

καταρχην ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.
Παράθεση από: markelos στις 05 Μάρτιος, 2013, 11:09:13 ΜΜ
Να σε ρωτησω και κατι άλλο...εκανες σεξ με καμια απο πισω χωρις προφυλάξεις???

τι να κανω ρε μαρκελε...μ αρεσει το κουλουρι

Νομιζω οτι καλυτερα να ξανακανω καλλιεργεια προστατικου να ειμαι πιο σιγουρος.
Το θεμα ομως ειναι οτι αν δειξει το ιδιο μικροβιο και παρω την αντιβιωση, πως στο διαολο θα καταλαβω οτι η αντιβιωση κανει δουλεια?Αφου τις τελευταιες 2-3 βδομαδες δεν εχω κανενα πονο....και η συχνοουρια μπορει να ειναι και ιδεα μου στην τελικη.

Ασε που μπορει να ειναι και ασχετο το μικροβιο οπως βλεπω.Δυσκολο να παρω την αποφαση για αντιβιωση τη στιγμη που δεν εχω συμπτωματα

Τωρα που το ξανασκεφτομαι, ειχα και πριν εναμιση χρονο ενοχλησεις που μου κρατησαν μια βδομαδα μονο.

Και πολυ μοτοσυκλετα στη ζωη μου
Και θεματακια με το εντερο..
Και αιμοροιδες-ραγαδες
Και ακομα πιο πολυ τρομπα- κοινως σφεντονα.

οι αμαρτιες πληρωνονται


εμφανιση στα 42 το 2013 με μορφη ενοχλησεων στη κυστη και δυσκολια στη ουρηση για ενα τριμηνο.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο.Χωρις να παρω αντιβιωση εμεινα ασυμπτωματικος για 6 μηνες και μετα επιστροφη των αρχικων συμπτωματων.Εως τωρα εχω αποφυγει την αντιβιωση και ψαχνω εναλλακτικες.

Τα είπες όλα μόνος σου...

Αλλά να ρωτήσω: αφού δεν έχεις συμπτώματα γιατί πήγες στον γιατρό;

Εγώ πιστευω ότι αφου είσαι τόσο light περίπτωση αν χαλαρώσεις λίγο και το δουλέψεις μόνος σου λίγο θα είσαι σύντομα ok. Διάβασε κι αυτό: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=683.0
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

φιλε phaeton ειχα συμπτωματα για 2 μηνες περιπου, συγκεκριμενα πονο χαμηλα στην κοιλια, νομισα οτι ηταν απ το εντερο και πηγα σε γαστρεντερολογο, ο γιατρος ομως αφου μου εκανε εξετασεις ψιλιαστηκε οτι ηταν δουλεια του ουρολογου και με εστειλε εκει
  Ειχα και μια δυσκολια στην ουρηση και εδεσε το παζλ.

Απλα σκεφτηκα να το προλαβω τωρα που ειναι ακομα αρχη...αφου ομως αρχισα να γινομαι πιο ενημερος εχω τις αμφιβολιες μου...

και οπως ειπα και πριν , ειμαι μουσικος οχι πια για χαρην τηs τεχνης αλλα για χαρη των euros...και εχω 2 τενοντιτιδες στο ιστορικο μου...οποτε καταλαβαινεις ποσο με προβληματιζει η ιδεα της αντιβιωσης αν δεν ειναι απαραιτητη

και κατι ακομα..εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και βοηθας κοσμο...μπραβο σου φιλε

εμφανιση στα 42 το 2013 με μορφη ενοχλησεων στη κυστη και δυσκολια στη ουρηση για ενα τριμηνο.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο.Χωρις να παρω αντιβιωση εμεινα ασυμπτωματικος για 6 μηνες και μετα επιστροφη των αρχικων συμπτωματων.Εως τωρα εχω αποφυγει την αντιβιωση και ψαχνω εναλλακτικες.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Χαίρομαι αν μπορώ και βοηθάω.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 06 Μάρτιος, 2013, 12:52:58 ΜΜ
Παράθεση από: Agxwmenos στις 06 Μάρτιος, 2013, 12:07:48 ΜΜ
Θα ήθελα μια μελέτη με τυχαίο δείγμα καλλιέργειας σπέρματος και να δούμε πόσοι από τους ασθενείς εμφανίζουν μικρόβιο χωρίς συμπτώματα και το ανάποδο.

Αγχωμένε δεν σε βρίσκω διαβασμένο...  :P Υπάρχει αυτή η μελέτη που ζητάς και έχει ανοίξει πολλά μάτια: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Όντως έχεις δίκαιο, δεν ήμουν αρκετά διαβασμένος...Συγνώμη δάσκαλε  8) :P ;D

Θα κάνω 10 μαλάξεις σε μορφή μετάνοιας για να εξιλεωθώ και ίσως τότε γίνει το θαύμα...:P

Ευχαριστώ
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Αν θες κουλουρι και να εισαι και ξεσκέπαστος τοτε καλύτερα βάλτην  στο στομα απο ενα λυσασμένο ροντβαιλερ bob.Αν δεν 'εχεις προβλήματα αστο και βλέπεις πως θα πάει.Η μοτοσυκλετα τα εντεροπροβλήματα,οι αιμοροιδες και η σφεντόνα ειναι σαν να περιγράφεις εμένα. :o Περαστικά μας.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

να μαι παλι μετα απο εναμιση χρονο ....
Το περιστατικο μου καταλαγιασε αμεσως μετα, και εμεινα εντελως ασυμπτωματικος για κανα εξαμηνο.Ειχα εφαρμοσει αρχες νηστειοθεραπειας μετα απο επισκεψη σε νηστειοθεραπευτη και με βοηθησε πολυ.Αντιβιωση δεν πηρα τελικα.
Ομως οι ενοχλησεις με ξαναθυμηθηκαν εδω και κατι μηνες.Αρχισα παλι νηστειοθεραπεια, αλλα χωρις αποτελεσμα αυτη τη φορα.Εχει περασει πανω απο μισος χρονος που τρωω λιτα, εφτασα 63 κιλα με 1.88 υψος..και αποφασισα πια να το σταματησω, κουραστηκα.Τα συμπτωματα ειναι σαν αυτα που ειχα στην αρχη, επιτακτικη ουρηση, καθυστερηση στην εναρξη και βαρος- πονος στην κυστη..υπαρχουν μερες που ειμαι ο.κ. και αλλες που ειναι σε εξαρση,οταν ποναω εντονα εχω και ριγος, τσουξιμο καψιμο κλπ δεν ειχα ποτε
Αντιβιωση δεν πηρα καθολου οπως προειπα, και με αυτα που διαβασα για το τι κακο κανει η αντιβιωση στο εντερο προσπαθησα να την αποφυγω οσο μπορουσα..
  τωρα βεβαια σκεφτομαι (με πολυ βαρια καρδια), να παω σε γιατρο για καλλιεργεια, αντιβιωγραμμα κλπ.Απ την αλλη δεν ξερω αν η αντιβιωση που σιγουρα θα προτεινει ο γιατρος με κανει ακομα χειροτερα καταστρεφοντας τη χλωριδα στο εντερο...
  Αυτα απο εμενα, ευχομαι καλη υγεια σε ολα τα παιδια
εμφανιση στα 42 το 2013 με μορφη ενοχλησεων στη κυστη και δυσκολια στη ουρηση για ενα τριμηνο.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο.Χωρις να παρω αντιβιωση εμεινα ασυμπτωματικος για 6 μηνες και μετα επιστροφη των αρχικων συμπτωματων.Εως τωρα εχω αποφυγει την αντιβιωση και ψαχνω εναλλακτικες.

Νομίζω πως έχεις φοβηθεί την λέξη αντιβίωση χωρίς λόγο. Η αντιβίωση γίνεται "κακή" και "άχρηστη" όταν καταναλώνεται χωρίς λόγος, συνεχώς και χωρίς αποτέλεσμα και είναι συνέπεια απλά μιας ξεπέτας ίσως διάγνωσης του α,β,γ γιατρού.

Το να έχεις αποδεδειγμένα κάποιο βακτήριο (παθογόνο ή μη) και να φοβάσαι να την πάρεις επειδή ενδεχομένως θα κάνει κακό στο έντερο είναι λάθος σκέψη. Δεν καταστρέφεις κανένα όργανο με την χορήγηση αντιβίωσης. Ο οργανισμός μας έχει τον τρόπο του να επανέρχεται. Φαντάσου δλδ άνθρωποι που είναι αναγκασμένοι να παίρνουν φάρμακα μια ζωή, τι να πουν. Να μην τα πάρουν επειδή κάνουν κακό σε νεφρά, συκώτια, στομάχια; Εγώ είμαι 1.83 και στα 72 κιλά και αισθάνομαι απαίσια. Εσυ στα 63κιλά με 1.90 κοντά ύψος, πιστεύω ότι μόνο υγιής δεν αισθάνεσαι.
Η δική μου ιστορία ΕΔΩ:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=843.0

παιδες εχετε δικιο, Η αληθεια ειναι οτι ειχα χρονια εντερικα προβληματα και η νηστειοθεραπεια εκανε το εντερο σουπερ,ηταν νεκρο και  κυριολεκτικα το ανεστησε ...για αυτο και εχω κολλησει με την υγεια του εντερου ...αλλα μαλλον βλεπω το δεντρο και χανω το δασος...και στην τελικη δεν μπορω να σκεφτω τι ενναλακτικη μου μενει.
Αν εχετε υποψη καποιον σωστο γιατρο που να μην προσπαθει να κοροιδεψει ας μου πειτε( ο πρωτος που πηγα ηθελε με το καλημερα να μου κανει διανοιξη ουρηθρας με ενα ματζαφλαρι και να τσιμπησει μια τριακοσαρα, ο δευτερος ηταν ο.κ. αλλα επειδη την κοπανησα χωρις να παρω την αντιβιωση δεν εχω μουτρα να ξαναπαω...
εμφανιση στα 42 το 2013 με μορφη ενοχλησεων στη κυστη και δυσκολια στη ουρηση για ενα τριμηνο.Η καλλιεργεια εδειξε εντεροκκοκο.Χωρις να παρω αντιβιωση εμεινα ασυμπτωματικος για 6 μηνες και μετα επιστροφη των αρχικων συμπτωματων.Εως τωρα εχω αποφυγει την αντιβιωση και ψαχνω εναλλακτικες.