21 Δεκεμβρίου, 2017, 01:59:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκεμβρίου, 2017, 07:47:30 ΜΜ από Κωστας2679
Καλησπέρα στην παρέα :)
Εγώ λοιπόν στα 40 μου κατάλαβα μάλλον μετά από συζητήσεις με φίλους ότι έχω χρόνια προστατιτιδα .
Εδώ και 8-10 χρόνια μπορεί να την έχω και το λέω αυτό διότι από τότε έχω γενικώς και μέχρι και σήμερα μικρά πονάκια τα οποία όπως λέω ήταν τόσο μικρά που δεν μου δημιουργούσαν πρόβλημα ...
Πονάκια του τύπου ελαφριά στους ορχής , συχνουρία όχι τόσο έντονη όμως , λίγος προς ελάχιστος και όχι πάντα πόνος στην εκσπερμάτωση .
Ελάχιστα τσουξιματα στο τέλος της ούρησης .
Ελάχιστος επίσης πόνος στην μέση και πίσω μεταξύ όρχεων και πρωκτού .
Όλα αυτά όπως αναφέρω επειδή ήταν περιστασιακά τα τελευταία χρόνια και όχι σε έντονο βαθμό δεν έδινα σημασία με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο σήμερα.
Στο σήμερα να πω επίσης πως όλα τα παραπάνω πονάκια που ανέφερα είναι έτσι στον ίδιο βαθμό χωρίς να δημιουργούν τρομερό πρόβλημα .
Πάρολαυτα μιας και δεν ήξερα κάν τι είναι η προατατιτιδα ( την έμαθα προχτές ) πήγα σε ουρολόγο , ο οποίος μετά από υπέρηχο κοιλιάς διαπίστωση πως υπάρχει φλεγμονή στην περιοχή του προστάτη . Αν κατάλαβα καλά μου είπε ότι το μέγεθος προστάτη είναι 11 εκατοστά ( παρά πολύ καλος παρόλο την φλεγμονή )και ότι δεν φαίνονται αλλοιώσεις (αν κατάλαβα καλά)
Έρχομαι στο ερώτημα μου τώρα.
Δυο μέρες πριν επισκεφτώ τον ουρολόγο είχα πάει σε ωτορινολαρυγγολόγο ο οποιος μου βρήκε αμυγδαλιτιδα από στρεπτοκοκκο( έγινε καλλιέργεια )και μου χορήγησε 7-8 ημέρες αντιβίωση augmentin 3 φορές την ημέρα .
Στον ουρολόγο ανέφερα ότι ξεκίνησα αντιβίωση και μου είπε χωρίς να κάνω καλλιέργειες(ουρων -σπέρματος κ.α) να συνεχίσω άλλες 8 ημέρες την augmentin(μιας και ήδη έχω ξεκινήσει λόγω του λαιμου) ώστε να διαλυθεί η φλεγμονή,συνολο 15ημερες
Τέλος μου είπε να μείνω καθαρός άλλες 15 ημερες χωρίς αντιβίωση ώστε να κάνουμε καλλιέργειες σπέρματος - ούρων κ.α
Να συνεχίσω την αντιβίωση άλλες 7-8 ημέρες η τσάμπα θα πάει ;
Να κάνω πρώτα καλλιέργειες ούρων κτλ και μετά βλέπουμε τι πρέπει να μου χορηγηθεί ;
Εσείς τι λέτε ?
Μένω επαρχία σε νησί και έχουμε μόνο δυο ουρολόγους ( ο ένας είναι ας τα να πάνε ) ο άλλος μου πρότεινε το παραπάνω .
Αυτός μου είπε μάλιστα με 15 ημέρες augmentin θα εισχώρησει η αντιβίωση στον προστάτη και λογικά θα είμαι ΟΚ...
Γίνεται να έχω μια δεκαετία προβληματάκια έστω μικρά να φύγουν με 15 ημέρες μονο αντιβίωση και να διαλυθεί η φλεγμονη ;
Ευχαριστώ πολύ :)

Καλημέρα και χρόνια πολλά :)
Θα το εκτιμούσα μια βοήθεια σας παρακαλώ πριν τελειώσει η αντιβίωση για τον στρεπτοκοκο . Εύχαριστω πολύ :)

#2 24 Δεκεμβρίου, 2017, 01:23:34 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκεμβρίου, 2017, 01:25:57 ΜΜ από Φαέθων
Φίλε γεια σου.

Θέλω να σου απαντήσω αλλά από την περιγραφή σου έχω μπερδευτεί λιγάκι:

ΠαράθεσηΤην μέρα που πήγα πριν από αυτόν (?) ήμουν σε ωριλα ο οποιος (...) μου χορήγησε 8-10ημέρες αντιβίωση augmentin 3 φορές την ημέρα .
Στον ωριλα που ήμουν το είπα ότι ξεκίνησα αντιβίωση

Τέλος πάντων εγώ στη θέση σου θα έκανα αυτό που μου είπε ο γιατρός. Όχι γιατί αναγκαστικά έχει δίκιο αλλά γιατί αν δεν το κάνεις θα αναρωτιέσαι αν φταίει αυτό που δεν έγινες καλά. Ενώ αν κάνεις αυτό που σου λέει θα βγάλεις ένα συμπέρασμα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#3 24 Δεκεμβρίου, 2017, 07:21:02 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 24 Δεκεμβρίου, 2017, 07:45:52 ΜΜ από Κωστας2679
Καλησπέρα :)
Ναι έχεις δίκαιο έτσι όπως το έγραψα είναι δύσκολο κάποιος να καταλάβει και από ότι φαίνεται τα είπα λάθος :(
Να το εξηγήσω .
Δυο μέρες πριν πάω στον ουρολόγο, είχα πάει σε Ωτορινολαρυγγολόγο διότι είχα τρομερό πονόλαιμο .
Διαπιστώθηκε μετά από καλλιέργεια φαρυγγικοαμυγδαλικού επιχρίσματος ότι έχω στρεπτόκοκκο (αμυγδαλίτιδα ) και μου είπε ο γιατρός να πάρω για 7-8 ημερες augmentin αντιβίωση .
Όταν λοιπόν πήγα μετά από δυο ημερες στον ουρολόγο και διαπίστωσε με υπέρηχο ότι υπάρχει φλεγμονή στον προστάτη του ανέφερα ότι έχω ξεκινήσει αντιβίωση για το λαιμο μου .
Αυτός μου είπε τότε ότι μιας και παίρνω ήδη αντιβίωση να την συνεχίσω για άλλες 7 ήμερες(σύνολο 15 ημερες ) ώστε να σπάσει η φλεγμονή στον προστάτη...
Να την πάρω η όχι ?
Δεν θέλω να επιβαρύνω τον οργανισμό μου τζάμπα εφοσων δεν έχω κάνει καμια άλλη εξέταση για τον προστάτη (καλλιεργιες ουρων -σπέρματος -δοκιμασία Meares - Stamey κ.α)
Σκέφτομαι να πάρω την αντιβίωση για τον λαιμο 7 ημερες που μου είπε ο ΩΡΛ να κάτσω 20 ημερες καθαρός και μετά να ξεκινήσω εξετάσεις για προστάτη
Μου φαίνεται αδύνατον να σπάσει η φλεγμονή που έχω στον προστάτη με 15 ημερες μονο augmentin ?
Εσείς τι λέτε ?
Ευχαριστώ πολύ :)

καλημέρα και καλη χρονια με υγεια και ευτυχια σε όλους

Λοιπον ,μετα από 15 ημερες augmentin 3 φορές την ημερα πολλες ασκήσεις streching είμαι παρα πολύ καλύτερα.
Η συχνουρία έχει μειωθεί κατά πολύ
Το τσούξιμο έχει σχεδόν χαθεί
Το πιο όμορφο είναι ότι χτες κάνοντας sex άργησα πολύ να τελειώσω , που συνήθως είχα πρόωρη εκσπερμάτωση .
Εχω μονο μικρές ενοχλήσεις στους όρχεις (περιοχή Επιδιδυμίδας)
Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξης .
Χτες έκανα σεξ με μόνιμη σύντροφο , η οποια δεν έχει χλαμύδια κτλ χωρίς προφυλακτικό , υπάρχει θέμα με αυτό ?
Παιρνω την αντιβίωση 15 ημερες ,τι να κάνω να την σταματήσω μιας και μου είπε αρχικά ο γιατρός , η να την συνεχίσω και άλλο ?
Ευχαριστω πολύ και καλη χρονια σε όλους