03 Αυγούστου, 2013, 08:00:57 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 03 Αυγούστου, 2013, 08:08:27 ΜΜ από Smith
Γεια σας,

Ηλικία 35, γονόκκοκος και enterococus spp.
Πόνοι σε επιδιδιμιδα, αριστερό όρχη, χαμηλά στη μεση και στους μηρούς. Σε σημείο να μη μπορώ να περπατήσω. Ακόμα και η στυση επώδυνη, το σπέρμα ελάχιστο και με πονο σα να με κοβει στηυ βαση του βπέους και στην κοιλιά.
Δύο βλάκες ουρολόγοι: ένας με απλό υπέρηχο. Διαγνωση χρονια βακτηριακή προστατιτιδα, 4 εβδομαδες ciprospes. Από εξετάσεις δεν εκανα τίποτα. Περασan οι πονοι και για 2-3 εβδομάδες μετά την αντιβιοση, επανήρθαν οι πόνοι ακόμα πιο δυνατοί. Μου λεει ψυχολογικό ειναι.Δευτερος ουρολόγος λεει αφού δεν με επιασε 35 μερες ciprospes...και μετά από απλή εξεταση ουρων- καθαρή..μου δινει cymbalta και πως δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο ειναι ψυχολογικό και νευρικό. Δεν τα παίρνω αυτά πάω σε τρίτο.Τρίτος γιατρός,του λεω την ιστορία,κουναει το κεφαλι και μου γραφει εξετασεις σπέρματος όπου βρεθηκε enterococus spp και neiseria gonorahe ή κάπως έτσι. Ο spp σε μεγάλη ποσότητα κιόλας....Το αντιβιόγραμμα που πρώτη φορά το άκουγα δείχνει ότι περναει το θεμα με Tavanic. Μου γραφει 6 εβδομαδες Tavanic και 2 εβδομαδες vibramycin ταυτοχρονα. Πριν ειχα ψαξει γι αυτόν τον μαλαξιολόγο και γενικά γι αυτη τη μεθοδο, ρωτησα τον 3ο γιατρό γι αυτές τις πρακτικές γενικά και μου απάντησε ότι τον συγκεκριμενο δεν εχει αποψη αλλα στην ουρολογία ο κόσμος εχει προχωρησει και να μην ασχολούμαι με τετοια πραγματα αν δε θέλω. Αλλά μου είπε οτι απο9φασισω εγω κι οτι μπορεί να κανει κι ναυτός. Τελικά δεν εκανα.Τώρα σε 10 μερες τελειωνει το Tavanic, το Vibramycin τελείωσε.
Δεν εχω κανεναν πόνο, η ουρηση, η στυση και το σπέρμα μου ειναι κανονικά μόνο που με πονανε τα ποδια μου και λίγο η μεση αριστερά και ο μηρός δεξιά. Λεει να μην κανω σπορ ή έντονες κινήσεις μεχρι να γινουν οι δευτερες εξετασεις, μπορει να παθω ζημιά γιατί ειναι δυνατη η αντιβίοση. Οπως διαβαζω εδώ θα εχω πονους και ενοχλησεις για νπολύ καιρό αν οχι για πάντα. Οταν αφοδευω νιωθω καλύτερα, και οταν βαζω ζεστο στη μέση. Λεει αμα οι εξετασεις δειξουν οτι εχουν φυγει, τοτε το cympalta μπορεί να χρειαστεί. Κομμενος ο καφές, πίτσες, σάλτσες. Παντως εκεί εξω ο κόσμος ειναι γεμάτος από καραγκιόζηδες γιατρούς. Αμα δε βρεις τον κατάλληλο, θα τραβιεσαι καιρό.
Μπορεί κάποιος να μου πει πόσο καιρό εκανε να καθαρισει απο αυτα που εχω και πού πήγε μετά για τους πόνους? Ευχαριστω και καλώς σας  βρηκα στο ωραιο αυτό site.

35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Κανένας? Ελπίζω να μην ειναι τοσο σπάνιο αυτό που έχω!
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Smith καλωσηρθες. Δεν είναι ότι είναι σπάνιο αυτό που έχεις απλά το ερώτημά σου "πόσο καιρό έκανε κάποιος να καθαρίσει από αυτά που έχεις" δεν είναι στην ίδια γραμμή με τον τρόπο που τουλάχιστον εγώ και κάποιοι άλλοι ίσως από εδώ αντιλαμβανόμαστε τα αίτια της πάθησης. Γι'αυτό και εγώ δεν έχω κάτι να σου απαντήσω. Δες τα links που έχω στην υπογραφή μου και διάβασε λίγο. Αν διαβάσεις τις ιστορίες κι άλλων από εδώ θα δεις ότι κάποιοι έχουν συμπτώματα όντας "καθαροί" όπως το εννοείς εσύ και άλλοι μια φαίνονται "καθαροί" και μια όχι. Τα πράγματα δεν είναι τόσο ξεκάθαρα με τις καλλιέργειες και ίσως να μην φταίνε τα ευρήματα που είχες για τα συμπτώματά σου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Γεια σου smith .
Eίναι καλό που ακολουθείς αγωγή βάση αντιβιογράμματος .
Αυτό που εγώ θα  σου πρότεινα είναι να τραβήξεις την αντιβίωση όσο μπορείς περισσοτερο με minimum ληψη τις 8 εβδομάδες  .Είναι διεθνης οδηγίες δεν τις βγάζω απο το κεφάλι μου .Ο Φαέθων μπορει να σε κατατοπίσει  σχετικά με αυτό .
Αφού τελείωσεις  την λήψη αυτής ξεκίνα και κανά κεφιρ για την αποκατάσταση του εντέρου .Διάβασε ότι έχουμε γράψει επίσης .
Καλη δύναμη .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#4 06 Αυγούστου, 2013, 10:35:37 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2013, 10:58:42 ΠΜ από Smith
Ευχαριστώ παιδιά. Τα διάβασα πολύ προσεκτικά.

Αυτά που διάβασα είναι πραγματικά ευρέως φάσματος η έρευνά σας. Αυτό που κατάλαβα από τη δικιά μου ταλαιπωρία ειναι κάποια πράγματα. Άμα δεν κάνεις εξετάσεις σπέρματος που να τα καλύπτουν όλα τα ενδεχόμενα σέρνεσαι και μετά από καιρό συνεχίζεις να μην ξέρεις τί ακριβώς έχεις και με τί φάρμακα να το αντιμετωπίσεις και τρελαίνεσαι. Θέλει πολλή υπομονή και αισιοδοξία όταν αρχίζεις τη θεραπεία και ο σωστός ουρολογος ειναι αυτός που θα σε βοηθησει χωρις να βαριεται. Το τρίτο είναι ότι πρέπει να το παλέψεις και με δικά σου μέσα, με σωστό φαγητό, με αυτοπειθαρχία, με πολλά νερά, με καμιά φυσικοθεραπεία μετά και άλλα.

Βρηκα το γιατρό μου τυχαία χτες (περίμενε την κόρη του στο φροντιστηριο που δουλεύω!) και μου είπε ότι η προστατιτιδα θέλει υπομονή και δεν περνάει σε 15 και 20 μέρες. Αυτό το εχω καταλάβει στο πετσί μου, όπως και εσείς. Του είπα για το site σας, βεβαια αυτός μου είπε να διαβάζω και να παίρνω κάποιες ιδέες,αλλά κάθε κατάσταση είναι μοναδική και να μην επηρρεάζομαι. Tου είπα για τις 8 εβδομάδες αντιβίωση κατευθείαν και μου είπε ότι το σωστότερο είναι 4+4+ 4 (άμα χρειαστεί) και πάντα επαναληπτικές εξετάσεις και θα δεί.. Αμα δεν ειχαμε επιλογες πολλές στο αντιβιόγραμμα μόνο τότε δίνει 7-8 εβδομαδες κατευθείαν.Δε δέχεται οτι το πυελικό άλγος είναι ασθένεια, πάντα κάτι άλλο υπάρχει. Για τις κλινικες άλγους και τετοια που διαβάζω μου είπε ότι από ουρολογικής άποψης εάν φύγουν τα μικρόβια με την αντιβίωση και ο υπέρηχος δε δειχνει υπερπλασίες, αποτιτανώσεις (ή κάπως έτσι τοπε), επινεφριτιδες (αν τα θυμάμαι καλά), κυστίτιδες  και κάτι άλλα, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Μετά πάμε σε νευρικά και μυικά και ψυχολογικά θέματα. Toυ εξέφρασα τους φόβους μου για μόνιμη κατάσταση των πόνων και μου είπε ότι στη χρόνια προστατιτιδα δεν πονας μόνιμα, πονάς λίγο ανά περιόδους. Κατσε μου λέει να τα καθαρισουμε τα μικρόβια και αφου οι υπέρηχοι στην περίπτωσή μου αποκλείουν κάτι άλλο ουρολογικό, και άμα συνεχίσω να πονάω, βλέπουμε άλλα πράγματα, μασαζ, βελονισμό, cympalta, lirita (ή κάπως έτσι).

Για να πω την αλήθεια αυτό το παλικάρι μ εχει βοηθήσει πολύ και ιατρικά, και ψυχολογικά, τα λεει ήρεμα απλά , κατανοητά. Καλά δε λέω ότι ειναι ο μόνος απλά βολόδερνα πολλούς μήνες μέχρι να τα βάλω σε τάξη και να μου κάνει ένα πλάνο τί είναι αυτό που έχω και τί επιλογές έχουμε για μετά. "Θα πάμε καλά, μη τρελλαίνεσαι, ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταίος είσαι" μου είπε και κάπως τα εκλογίκευσα και ανέβηκα ρε παιδί μου.

Πάντως για μαλάξεις και τετοια απ ότι καταλαβα και διάβασα και σε ξενα φόρουμ και σε Ελλάδα, δεν ξερω αν ειναι απατεωνιά που αφηνετε να εννοηθεί αλλά άμα ήταν καλή λύση δε θα την έκαναν όλοι στάνταρ και θα θεραπευόμασταν? Δε νομίζω ότι αξίζει να κάνεις τελικά, πολύ φράγκο πρέπει να είναι στη μέση, προσωπική άποψη έτσι!

Na ρωτήσω αυτό το wand τί είναι? Η κουαρσετίνη πωλείται στα φαρμακεία και πόσο κάνει και ποιά μάρκα χρησιμοποείτε? Εχει κάνει κάποιος μετά την "αποστείρωση" θεραπεία με βελονισμό, μασαζ, cympalta, πώς πήγε? Αυτοί που το ξεπέρασαν το πρόβλημα, κάθε πότε πονάνε ας πούμε?Πάντως να σας πω την αλήθεια, άμα συνενοείσαι με το γιατρό είναι πολύ μεγάλο βήμα, αλλάζει η ψυχολογία και έχει μεγάλη σημασία η καλή ψυχολογία.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#5 06 Αυγούστου, 2013, 08:29:47 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 06 Αυγούστου, 2013, 08:35:14 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΠάντως για μαλάξεις και τετοια απ ότι καταλαβα και διάβασα και σε ξενα φόρουμ και σε Ελλάδα, δεν ξερω αν ειναι απατεωνιά που αφηνετε να εννοηθεί αλλά άμα ήταν καλή λύση δε θα την έκαναν όλοι στάνταρ και θα θεραπευόμασταν? Δε νομίζω ότι αξίζει να κάνεις τελικά, πολύ φράγκο πρέπει να είναι στη μέση, προσωπική άποψη έτσι!
Ειναι πολλά τα λεφτά Smith .O Έλληνας μαλάκτης έχει χτίσει πολυκατοικίες κυριολεκτικά με ψέμματα .Οι μαλάξεις μπορέι να βοηθήσουν ,μπορεί να μην κάνουν  τίπτα απολυτως και μπορεί να κανουν και πολύ χειροτερα έναν ασθενή .Μιλ'ωντας για εμένα με βοήθησαν για όσο τις έκανα και μόλις τις άφησα επανήλθαν τα συμπτώματα .Τότε ήταν που επιστράτευσα το wand και κατάλαβα πόσο χαζός ήμουν που έδωσα στο μαλιαρό ανδρείκελο 3.500 ευρώ για να με κοροιδέυει με δήθεν συστήματικη θεραπεία αποκαταστάσης ,οπου να τονίσω εώς και σήμερα πως ανακατασκευάζει το α_χ_δι !!!

ΠαράθεσηNa ρωτήσω αυτό το wand τί είναι? Η κουαρσετίνη πωλείται στα φαρμακεία και πόσο κάνει και ποιά μάρκα χρησιμοποείτε? Εχει κάνει κάποιος μετά την "αποστείρωση" θεραπεία με βελονισμό, μασαζ, cympalta, πώς πήγε? Αυτοί που το ξεπέρασαν το πρόβλημα, κάθε πότε πονάνε ας πούμε?Πάντως να σας πω την αλήθεια, άμα συνενοείσαι με το γιατρό είναι πολύ μεγάλο βήμα, αλλάζει η ψυχολογία και έχει μεγάλη σημασία η καλή ψυχολογία.
Το wand ειναι ένα ματζαφλάρι που μπαίνει απο τον πρωκτο και σε βοηθάει να μαλασεις τον προστάτη και τους μύες που τον περιβάλλουν .Δεν κρυβεται καμία ηδονή σε διαβεβαιώνω και προσωπικα με έχει φέρει σε ένα επίπεδο που ξεχνώ ότι έχω χ.π.α. .Τον χειμώνα θα προσπαθήσω να το σταματήσω τελείως για πάνω απο ενα 2μηνο για να δω τι παίζει ,αν και εφορου ζωης να το συνέχιζα  δεν θα με ενοχλούσαι  .Είναι κατι ιατρικό και απο ότι αποδείχτηκε αναγκαίο για την σεξουαλική μου ζωη και την υγεία μου ,μιας και τους τελευταίους 5 μηνες ,δεν έχω καμία επιπλοκη στους παραπάνω τομείς .

Το quercetin ειναι ένα ήπιο και φυσικο αντιφλεγμονωδες που βοηθα στην αποκατστάση του αδένα και στην απομακρυνση βεβαίως της φλεγμονής απο αυτόν .Δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη μάρκα ,απλά να προσέχεις να είναι σε συνδυασμό με βρωμελινη,αν και νομίζω πως όλα είναι .

Δεν έχω χρησιμοποιήσει lyrica κτλ .Κάποια παιδιά που πηγαν να το κάνουν .φοβήθηκαν και το σταμάτησαν .Αν το κάνεις ,να μας πείς τι έγινε .

Σήμερα εγώ πόνους δεν έχω .Ούτε δυσλειτουργία .Κατουραω 4-5 φορες την ημέρα και αν εχω πιει νερό καμιά ωρα πριν πεσω για υπνο  ή πιο λιγο , ρίχνω και κανα κατούρημα στον ύπνο μου .Κανά πρωι δυσκολέυομαι να ξεκινήσω την ούρηση και καμιά φορά έχω και καμιά ενοχληση στην διάρκεια αυτής .
Με τον καιρό θα μάθεις .Θα δεις ...Και εγω δεν το πιστευα ,αλλά σήμερα ειμαι καλά .Μείνε μαζί μας και διαβασε .Προσπάθησε και πάρε πισω την ζωη σου .Συνέβαλε και εσύ με τις απόψεις σου στην προσπάθεια μας  . . .
venceremos.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .


Προ ολίγου πήρα  τα αποτελέσματα της επαναληπτικής, εκανα μονο για κοινα μικροβια (αεροβια-αναεροβια)  και για γονοκκοκο μιας και τα άλλα για χλαμυδια, ουρεόπλασμα,μύκητες,μυκόπλασμα ήταν αρνητικά με pcr και όπως εχω γραψει μου είπε να μην τα ξαναπληρωσω τσαμπα αφού δεν εκανα ύποπτο σεξ από εκεινη τη στιγμή και μετά.

Ο εντερόκοκκος και ο γονόκκοκος έφυγε, οι εξετάσεις είναι καθαρές. Μου είπε για καθαρά τυπικούς λόγους να κάνω άλλη μια εξεταση για κοινά και γονόκκοκο σε ενα μηνα από σήμερα. Στο μικρό ποσοστό (κάτω από 10% μου ειπε , που σε ενα μηνα εμφανισουν λίγο εντεροκοκκο ή και γονοκκοκο) prixina για 3-4 εβδομάδες και θα τα στειλει τελειωτικά στον αγύριστο!!! Αλλά το πιο πιθανό ειναι να εχουμε ηδη την πολυπόθητη αποστείρωση!

Το θέμα ειναι οτι εχω πόνους, περισσότερο πιασιματα σε επιδιδιμιδα και προσαγωγούς και λίγο χαμηλα στη μέση ακόμα, περιοδικά 5-6 φορές την ημέρα για κανα τεταρτο τη φορά.. Η στυση και η εξπερματωση ειναι όπως πριν όμως!!!

Τώρα μου είπε να το αφησουμε το θεμα χωρις φαρμακα, απλά κολυμπι χαλαρό στη θάλασσα και ζεστα μπάνια 1-2 φορες την ημερα στην πυελο, όταν αφοδευω να μην σκουπιζομαι με χαρτι αλλα με το "τηλεφωνακι" και μετρια πίεση να καθαριζομαι με ζεστό νερό και να το αφηνω να ξεπλενει καλά τον ορθο  ειναι ενα ειδος ζεστου μασαζ για την περιοχή μου ειπε.

Το αφηνουμε 2 εβδομαδες με αυτά, του ειπα για την κουαρσετίνη μου ειπε αμα σε βοηθαει συνεχισέ την. Μετα από 2 εβδομάδες θα κάνουμε πάλι επανεκτίμηση, αλλά αν ειναι νευρικό και μυικό, καλύτερα μ ενα νευρολογο- ρευματολογο. Θα δούμε, αλλα ειμαι πολύ αισιόδοξος.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#7 14 Αυγούστου, 2013, 12:05:30 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Αυγούστου, 2013, 12:28:21 ΜΜ από Smith
To καλό στην επαρχία ειναι οτι εχεις αμεση επαφη με κόσμο. Οι 2 προηγούμενοι ουρολογοι ηταν στην Αθηνα και στον τοιχο ειχαν οτυχιο απο Ιατρική Αθηνων και ειδικότηταβ από Ιατρική Αθηνών. Αποτελεσμα όμως ΜΗΔΕΝ!!!!

Ο 3ος δουλευει σε επαρχία και ειδικότητα από Πανεπιστημιο Πατρών απεδειχθει κλασεις ανωτερος!

Τον βρηκα τυχαια και ηπιαμε μιση μπυρα μαζι χθες βραδυ, μου ειπε οτι το πυελικο αλγος το καταλαβαινεις σε βαθος χρόνου και το δεχεσαι αφοτου εχεις κανει πληρεις σπερματικές μικροβιακες και αιματολογικες ανοσολογικές εξετασεις. (Eκανα μαζι με τις επαναληπτικες και μια αιμοληψια για AIDS, Ηπατιτιδα, Συφιλη όλα αρνητικά. Ειχα πάει εδω και σ ενα γαστρεντερολογο, εκανα αξονική να δούμε αν εχει τιποτα το εντερο, ειδαν και τα εσωτερικά οργανα αν εχουν τίποτα, ολα φυσιολογιοκά). Μετα μου ειπε πας σε ρευματολογο νευρολογο όταν καθαρισεις από τα μικροβια και τροποι υπάρχουν. Και να μη σου φυγει εντελώς, θα σε ενοχλει λιγο και περιοδικά.Οταν ηταν στο Πανεπιστημιακο στο Ριο μου ειπε οτι εμεινε αναυδος πόσοι ηξεραν για το πυελικό άλγος και ταυτόχρονα πόσοι λίγοι ειχαν κανει εξετασεις σπέρματος! Του ειπα για το Γιαννη, μου ειπε οτιδηποτε δεν ανηκει στη φυσιολογική χλωριδα του οργανισμού πρέπει να σκοτώνεται, οι αντιβιωσεις ειναι γνωστες. Και στην Πατρα και στα Γιαννενα και στην Αθηνα σε πανεπιστηυμιακα νοσοκομεια υπάρχουν λοιμοξιολογοι πολύ καλοί αν υπάρχει μεγάλη ανθεκτικότητα, γινεται δουλειά.Επίσης δεν πολυπιστευει τη θεωρία του υπερμετρου αυνανισμού στο παρελθόν, δε το αποκλείει αλλά μου λεει ειναι το εντελώς τελευταίο ενδεχόμενο που τσεκαρεις..και πάλι δεν τον εχει πείσει από την εμπειρία του αυτή η θεωρία, ιδίως για άτομα αθλητικά κάτω των 40-45. Πάντως όπως εγραψα και στο φίλο aaa στους 4 μήνες ταλαιπωρίας μεχρι στιγμής ρωτησα και διαβασα παρα πολύ, πέφτει πολύ παπατζα με την προστατιτιδα και τους πόνους. Δεν ειμαι 100% καλά αλλά 80-90% σίγουρα.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Καλησπερα Smith! Δηλαδή ο γιατρός αυτός θεωρεί οτι το μικροβιο e.coli που συνεχιζω να εχω και μετα την πρωτη επαναληπτικη καλλιεργεια σπέρματος για την οποία έλαβα αντιβίωση Prixina για ενα μηνα - σε 10 μερες ειναι να κάνω δεύτερη επαναληπτική εξέταση - μπορεί και ΠΡΕΠΕΙ  να φύγει συνεχίζοντας εγω και άλλες αντιβιώσεις το επόμενο διάστημα και να "αφήσω στην άκρη" τη συμβουλη-προτροπη του δεύτερου γιατρου ο οποίος είπε να μη πάρω αλλη αντιβίωση πλεόν;
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

File Gianni den dinw sumvoules giati den eimai giatros. Den protrepw kanenan, apla metaferw tis empeiries mou. Ara den mporw oute prepei na kateuthinw kanenan ti na kanei. O kathenas me tis dikes tou epiloges! Sorry gia ta greeklish.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Εχεις απολυτο δικαιο οτι δε δινεις συμβουλες γιατι δεν εισαι γιατρος...απλα εγω ρωταω για να καταλαβω τι εννοουσες πριν! Ο φιλος-γιατρος σου, σου ειπε πως η περιπτωση μου μπορει να αντιμετωπιστει και πρεπει να αντιμετωπιστει με περαιτερω αντιβιωση;
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

#11 15 Αυγούστου, 2013, 03:40:07 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Αυγούστου, 2013, 03:49:06 ΜΜ από Smith
Παράθεση από: Γιαννης στις 14 Αυγούστου, 2013, 09:44:11 ΜΜ
Εχεις απολυτο δικαιο οτι δε δινεις συμβουλες γιατι δεν εισαι γιατρος...απλα εγω ρωταω για να καταλαβω τι εννοουσες πριν! Ο φιλος-γιατρος σου, σου ειπε πως η περιπτωση μου μπορει να αντιμετωπιστει και πρεπει να αντιμετωπιστει με περαιτερω αντιβιωση;

Tου ανεφερα τί είχες γραψει. Και πάνω στην κουβέντα μου ειπε αυτά γενικά όχι για τη συκεκριμενη περιπτωσή σου, θα ηταν λάθος να το πει ούτως ή άλλως...

"μου ειπε οτιδηποτε δεν ανηκει στη φυσιολογική χλωριδα του οργανισμού πρέπει να σκοτώνεται, οι αντιβιωσεις ειναι γνωστες. Και στην Πατρα και στα Γιαννενα και στην Αθηνα σε πανεπιστηυμιακα νοσοκομεια υπάρχουν λοιμοξιολογοι πολύ καλοί αν υπάρχει μεγάλη ανθεκτικότητα, γινεται δουλειά."

Τώρα καταλαβαινεις ουτε εξ αποστασεως εξεταση γίνεται, ούτε ειναι ο μοναδικός ουρολογος του κόσμου, ουτε γινονται διαγνωσεις με 2 γραμμές "μου ειπε καποιος ότι".... Μακρυα από εμένα αυτά. Δεν γνωριζω. Εγώ πάντως χρειαστηκα 4 μηνες ταλαι πωρια και 3 γιατρούς για να εχω καθαρες εξετάσεις. Και παρόλα αυτά σε 3 εβδομαδες θα κανω επαναληπτικές γιατί εχω ακόμα ενοχλήσεις. Και μην πιστευεις τί γράφουμε εδω, εννοώ ο καθένας πρέπει να εχει αμεση επαφή και συνενόηση με το θεραπευτή του. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος της αγνοιας και της γενίκευσης. Γι αυτό ξεκαθαρίζω τη θέση μου, να μην παρεξηγηθώ.

υγ. Χρονια πολλά στους εορτάζοντες.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Κ βεβαια καταλαβαινω τι ενννοεις, σαφως κ δεν εισαι γιατρος απλα ετσι ρωτησα για να μου δωσεις να καταλαβω ποια ηταν η αποψη του κ μονο! Γιατι οπως καταλαβαινεις οταν ο ενας σου λεει θα το πολεμησουμε με οτι αυτο συνεπαγεται κ ο αλλος στον οποιο πας συστημενος κ θεωρειται εκ των κορυφαιων κ σου λεει αφου δε περασε με την πρωτη αστο οπως ειναι δεν εχεις απολυτως τιποτα...ε οσο να'ναι εγω σαν ασχετος με την ιατρικη που περιμενω να μου δωσουν λυση...χανω τη μπαλα.
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....

#13 21 Αυγούστου, 2013, 12:54:33 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Αυγούστου, 2013, 12:58:05 ΠΜ από Smith
Ελα βρε commando, μη χανεις τη μπάλα, αν θες συμβουλή, το μόνο που μπορω να σου πω ειναι οτι για την υγεια δεν υπάρχει μετρητης γιατρων ουτε πλαφον. Απο κει και πε΄ρα οτι θες, οτι σου καθεται καλυτερα. Να εισαι αισιοδοξος, εγω με τον τελευταιο γιατρό ειπα "θα το γ@@@σω" το μικροβιο, θα τις "γ@@@σω" και τις μυαλγιες. Βοηθαει η ψυχολογια.

Τωρα ποναω ακομα περιοδικά,αλλα που θα πάει....θα νικησουμε ρε, μην πέφτεις!

@Λoυκας,  αλλαξα ενα μηνυμα μου στο ιστορικό σου και σου εγραψα κατι στο chat.

Παιδια, γιορταζα το δεκαπενταυγουστο, πηγε το τσιγαρο και το αλκοολ συννεφο...! Την επόμενη μερα πονουσα, στις 17 όμως πονουσα 3-4 φορες την ημερα για 5-λεπτά.

Θα νικησουμε, τι να μας πει και το μικροβιο και το πυελικό αλγος από τη ζωή του! Και αμα ποναμε καμιά φορά, γαλόνια ειναι...! Ποιός ειναι πιο άντρας αυτός που αντέχει και μαχεται ή ο χαχας-φλώρος που νομιζει οτι ειναι κάποιος και στις δυσκολίες της ζωης του ειναι... γατάκι?! ε?!

Καλό ξημέρωμα.



P
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Kαλο ξημερωμα φιλε!!! Χρονια πολλα να'σαι παντα καλα με υγεια και οτι επιθυμεις!!! Η Ψυχολογια ειναι το παν.....!
Γεια σε ολους...25 χρονων(2013) τον απριλιο ειχα αιμοσπερμια και σε καλλιεργεια σπερματος βρεθηκε το μικροβιο e.coli. Πηρα ενα μηνα αντιβιωση ciproxin και στην επανεξεταση εμφανιστηκε παλι το e.coli οπως αρχικα. Τωρα τελειωνω αντιβιωση Prixina που επαιρνα παλι 1 μηνα και βλεπουμε....