14 Ιανουαρίου, 2015, 01:05:54 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουαρίου, 2015, 01:55:47 ΜΜ από jimaniac
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο σπορ της προστατίτιδας ή χ.π.α. και σας γράφω για πρώτη φορά σχετικά με εμένα. Λοιπόν, όλα ξεκίνησαν τον περασμένο Αύγουστο όταν μετά από επαφή άρχισα να έχω ενοχλήσεις κατά την ούρηση όπως τσούξιμο. Επισκέφτηκα ουρολόγο ο όποιος με έστειλε για γενική ούρων και καλλιέργεια τα οποία ήταν αρνητικά σε μικρόβια αλλά με ανεβασμένα πυοσφαίρια. Μου έδωσε αντιβίωση για 15 μέρες (δεν θυμάμαι ποια ήταν) τα συμπτώματα ελαττώθηκαν αρκετά αλλά δεν εξαλείφθηκαν και μετά από λίγο καιρό τον επισκέφθηκα ξανά όπου αυτή τη φορά εκτός από εξετάσεις ούρων μου έγραψε να κάνω και υπέρηχο νεφρών, ουροδόχου κύστεως και προστάτη όπου και πάλι όλα βγήκαν καλά εκτός στο ότι είχα πάλι ανεβασμένα πυοσφαίρια. Ο γιατρός μου έγραψε αντιβίωση για 1 μήνα (prixina) αλλά και πάλι τα συμπτώματα μειώθηκαν αλλά δεν έφυγαν τελείως. Τον ξανά επισκέφτηκα μετά από 10 μέρες αφού τελείωσα την θεραπεία και αφού δεν είχα θεραπευτεί ζήτησε να γίνει εξέταση meares-stamey. Η εξέταση έγινε αλλά και τώρα δεν ανιχνεύθηκε κανένα μικρόβιο εκτός από λίγα πυοσφαίρια και λίγα επιθήλια. Δεν μου έδωσε αντιβίωση αλλά το αντιφλεγμονώδες movatec για 15 ημέρες να ηρεμήσει ο προστάτης όπως είπε καθώς τις τελευταίες μέρες δυσκολεύομαι και στην έναρξη της ούρησης. Επίσης τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι η ποσότητα του σπέρματος έχει μειωθεί και πως το έντερο μου διαμαρτύρεται λόγω αερίων. Μου σύστησε να με εξετάσει και γαστρεντερολόγος και να με ξαναδεί μετά από το τέλος του movatec. Έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και δε ξέρω τι να κάνω. Να αλλάξω γιατρό? Να πάω σε γαστρεντερολόγο και να ξαναπάω στον ίδιο? Όποια συμβουλή είναι δεκτή. Να σημειώσω ότι δεν έχω καμία άλλη ενόχληση ή πόνο (προς το παρόν τουλάχιστον) και πως το φόρουμ το έχω διαβάσει εξονυχιστικά. Ευχαριστώ.
28 χρονών, κανονικό βάρος. Αύγουστο 2014 άρχισα να έχω τσούξιμο κατά την ούρηση μετά από καθαρές εξετάσεις πήρα αντιβίωση prixina για ένα μήνα αλλά οι ενοχλήσεις παραμένουν χωρίς να έχει ανιχνευτεί κανένα μικρόβιο έως τώρα. Αντιφλεγμονώδες movatec για 15 μέρες και βλέπουμε.

Παράθεση από: jimaniac στις 14 Ιανουαρίου, 2015, 01:05:54 ΜΜ
Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο σπορ της προστατίτιδας ή χ.π.α. και σας γράφω για πρώτη φορά σχετικά με εμένα. Λοιπόν, όλα ξεκίνησαν τον περασμένο Αύγουστο όταν μετά από επαφή άρχισα να έχω ενοχλήσεις κατά την ούρηση όπως τσούξιμο. Επισκέφτηκα ουρολόγο ο όποιος με έστειλε για γενική ούρων και καλλιέργεια τα οποία ήταν αρνητικά σε μικρόβια αλλά με ανεβασμένα πυοσφαίρια. Μου έδωσε αντιβίωση για 15 μέρες (δεν θυμάμαι ποια ήταν) τα συμπτώματα ελαττώθηκαν αρκετά αλλά δεν εξαλείφθηκαν και μετά από λίγο καιρό τον επισκέφθηκα ξανά όπου αυτή τη φορά εκτός από εξετάσεις ούρων μου έγραψε να κάνω και υπέρηχο νεφρών, ουροδόχου κύστεως και προστάτη όπου και πάλι όλα βγήκαν καλά εκτός στο ότι είχα πάλι ανεβασμένα πυοσφαίρια. Ο γιατρός μου έγραψε αντιβίωση για 1 μήνα (prixina) αλλά και πάλι τα συμπτώματα μειώθηκαν αλλά δεν έφυγαν τελείως. Τον ξανά επισκέφτηκα μετά από 10 μέρες αφού τελείωσα την θεραπεία και αφού δεν είχα θεραπευτεί ζήτησε να γίνει εξέταση meares-stamey. Η εξέταση έγινε αλλά και τώρα δεν ανιχνεύθηκε κανένα μικρόβιο εκτός από λίγα πυοσφαίρια και λίγα επιθήλια. Δεν μου έδωσε αντιβίωση αλλά το αντιφλεγμονώδες movatec για 15 ημέρες να ηρεμήσει ο προστάτης όπως είπε καθώς τις τελευταίες μέρες δυσκολεύομαι και στην έναρξη της ούρησης. Επίσης τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι η ποσότητα του σπέρματος έχει μειωθεί και πως το έντερο μου διαμαρτύρεται λόγω αερίων. Μου σύστησε να με εξετάσει και γαστρεντερολόγος και να με ξαναδεί μετά από το τέλος του movatec. Έχω βρεθεί σε αδιέξοδο και δε ξέρω τι να κάνω. Να αλλάξω γιατρό? Να πάω σε γαστρεντερολόγο και να ξαναπάω στον ίδιο? Όποια συμβουλή είναι δεκτή. Να σημειώσω ότι δεν έχω καμία άλλη ενόχληση ή πόνο (προς το παρόν τουλάχιστον) και πως το φόρουμ το έχω διαβάσει εξονυχιστικά. Ευχαριστώ.

Καλησπέρα σε όλους εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον jimimaniac εχω ακουλουθησει θεραπειες μ αντιβιοτικα για 23 μερες ciproxin kai για 3 μερες azirox και το τσουξιμο στο τελος της ουρησης και μετα αφου κατοθρησω δεν φευγει εχω κανει και καλιεργεια ουρων και σπερματος και χλαμυδια και ουρεοπλασμα ολα αρνητικα δεν αντεχω αλλο σας παρακαλω μια βοηθεια εχω αλλαξει και τρεις ουρολογους ευχαριστω εκ των προτερων

Να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου.....
                              (....αστειεύομαι!...διάβασε αυτό, ίσως σε βοηθήσει http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 )
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

καλησπερα και παλι αφου πηγα στο γιατρο την πρωτη φορα να δω απο που προερχεται τ τσουξιμο μου εδωσε απλα μια αλοιφη travocort ειχα την εντυπωση πως ηταν εξωτερικο τ προβλημα αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα πηγαινοντας ξανα εχωντας τσουξομο λιγο στο τελος της ουρησης και μετα αφου κατουρησω συνεχιζει ν μ ενοχλει ετσι ενα εσωτερικο τσουξιμο λοιπον τ δευτερη φορα λλεε ο ουρολογος βρηκε ανεβασμενα πυωσφαιρια και μ λεει ουρολοιμιξη με στελενει για καλλιεργεια ουρων αφου μ εχει δωσει την αντιβιωση ciproxin για 20 μερες και azirox για τρεις μερες τα ουρα παρολο αυτα δε βρηκαν τιποτα στο μικροβιολογικο μ λεει ο ουρολογος την αντιβιωση θα την παρεις ειτε βροθμε μικροβιο ειτε οχι οκ την παιρνω και τιποτα για λιγες μερες μ περασε μετα τ azirox αλλαζω γιατρο ολα καλα οθτε στενωση οθρηθρας ουτε τιποτα αλλα αυτος μ ειπε ν κανω και καλλιεργεια σπερματοσ χλαμθδια ουρεπλασμα μυκοπλασμαα και τετοια τα κανω και ολα αρνητικαα ειμαι καθαρος δευτερα θα τ α παω να δουμε τ θα μ πει κ αυτος και υποτιθεται καλο ονομα επισκεψη 80 ευρω αλλα βλεπω οτι αν πινω αλκοολ και ιδιαιτερα μπυρα γινομει χειροτεραα και μονο τ mesulid με βοηθαει αλλα τ αποφευγω η στυση ειανι κανονικη η ποσοτητα σπερματος οπωσ πανταα κ εχω γθρω στον εναμιση μηνα αποχη απο τ σεχ λογο οτι χωρισα μ την κοπελα μ απλα περιστασια κα ειχα αλλους δυο συντροφους παντα ν προφυλακτικο περασαν 5 μηνες και υποφερω καποια συμβοθλη παιδια δεν αντεχω αλλο ο δυτερος γιατρος μ ειπε ν πινω πολλα υγρα ειμαι 30 ετων εθχαριστω εκ των πρωτερων