γεια σε ολους! οπως διαβασατε ο συζυγος πριν 3 μερες που εκανε σπερματογραφημα του διεγνωσε ο μικροβιολογος οτι εχει χρονια προστατιτιδα. του εγραψε αντιβιωση για 10 μερες την CIPROFLOXACIN HYDROCHLORIDE MONOHYDRATE,3 κουτια.ειπε οτι ειδε 1 μικροβιο το Εscherichia coli και πυοσφαιρια ολιγα.Εκείνος ηδη απο χθες ηθελε να παρει τα φαρμακα,εγω εχω τις ενστασεις μου  γενικοτερα με τα φαρμακα κ του ειπα να περιμενουμε λιγο να το ψαξουμε πρωτα.Κ ετσι εκανα...ευτυχως που σας βρηκα κ ειστε ολοι προθυμοι.θελω να πω επισης οτι ο αντρας μου δενποναει,μονο λιγο τσουξιμο κατα την ουρηση οχι παντα,αραια κ που.αν δλδ δεν καναμε το σπερματογραφημα που εγω επεμενα να γινει για λογους γονιμοτητας,επειδη ξεκινησαμε να προσπαθουμε για παιδι εδω και 3 μηνες,δεν θα το ελεγε καν.Διαβασα λοιπον σε εσας,αυτο που ειχα κ εγω απορια...πως δλδ κανει μια διαγνωση ο μικροβιολογος χωρις να τον δει κ ουρολογος??? εν τω μεταξυ μενουμε σε νησι κ ουρολογος δεν υπαρχει! ειπε ο μικροβιολογος οτι εστειλε τα αποτελεσματα αθηνα κ του ειπαν για την χρονια προστατιτιδα.κυριακη φευγυμε για αθηνα για να παμε σε ουρολογο κ γυναικολογο κ θα ηθελα να μου πειτε εσεις ποιον ουρολογο μου συστηνετε να του παω τα αποτελεσματα να τα δει. επισης ειπα του αντρα μου αυριο να κανει γενικη ουρων να παρουμε μαζι μας κ αυτα τα αποτελεσματα.το 2ο λοιπον που ρωταω ειναι οτι φαινεται αυτο το μικροβιο στην γενικη ουρων η να πει του μικροβιολογου κατι πιο εξειδικευμενο?? σας ευχαριστω εκ των προτερων..
εμφανιση στα 31.απο απλο σπερματογραφημα για υπογονιμοτητα.διαγνωση απο μικροβιολογο.

#1 28 Φεβρουαρίου, 2013, 05:32:58 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου, 2013, 05:36:14 ΜΜ από Phaethon
Γεια σου. Καταλαβαίνω βέβαια ότι προσπαθείς να βγάλεις μια άκρη από το μηδέν αλλά με ξενίζουν πολλά πράγματα από αυτά που γράφεις και ίσως ο συναγερμός είναι "άκυρος".

Νο 1:
Παράθεσηεπεμενα να γινει για λογους γονιμοτητας, επειδη ξεκινησαμε να προσπαθουμε για παιδι εδω και 3 μηνες
Πρόβλημα στην γονιμότητα δεν υποπτεύεσαι...στους τρεις μηνες. Θα πρέπει να έχετε ελεύθερες επαφές για 1 χρόνο χωρίς επιτυχία για να αρχίσετε να προβληματίζεστε (ακόμα και στον ένα χρόνο αν θυμάμαι καλά η πιθανότητα σύλληψης είναι κάπου 50%). Αυτό θα σας ρωτήσει και ένας ανδρολόγος για να καταλάβει αν τυχόν πήγατε σε αυτόν πολύ πρώιμα.


Παράθεσηο συζυγος πριν 3 μερες που εκανε σπερματογραφημα του διεγνωσε ο μικροβιολογος οτι εχει χρονια προστατιτιδα
Νο 2: Φαντάζομαι κατ'αρχάς εννοείς "Σπερμοδιάγραμμα"...Μα από ένα σπερμοδιάγραμμα...δεν μπορεί να γίνει καμία τέτοια διάγνωση περί μικροβίου!!! Θα πρέπει να του έκανε και καλλιέργεια σπέρματος.

Νο 3: Ακόμα κι αν ο μικροβιολόγος έκανε καλλιέργεια και βρήκε όντως μικρόβιο στο σπέρμα, είναι  ακατάλληλος να διαγνώσει "χρόνια προστατίτιδα"!!! Τέταρτον, ακόμα και με μικρόβιο, από που συμπεραίνει ότι ο άνδρας σου έχει "προστατίτιδα" (=φλεγμονή του προστάτη);;; Πέμπτον, τέτοιος όρος επιστημονικά δεν υπάρχει...αλλά θα μου πεις εδώ δεν το ξέρουν οι ουρολόγοι, θα το ξέρουν οι μικροβιολόγοι;;;

Θα εννοεί είτε "Οξεία Βακτηριακή Προστατίτιδα" ή "Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα". Τα πράγματα σχετικά με αυτόν τον όρο είναι εξαιρετικά μπλεγμένα ακόμα και για την πλέον σχετική ειδικότητα που είναι οι ουρολόγοι. Δεν θέλω να σε μπλέξω άλλο, αλλά αν έχεις όρεξη για διάβασμα διάβασε αυτό:
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?action=post;topic=696.0

Προσωπικά από αυτά που γράφεις -ακόμα κι αν ο άνδρας σου έχει όντως μικρόβιο στο σπέρμα- αμφιβάλλω πολύ ότι έχει κάτι από αυτά τα δύο ("Οξεία Βακτηριακή Προστατίτιδα" ή "Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα"). Αυτές οι δύο παθήσεις έχουν πολύ χαρακτηριστικά συμπτώματα ενώ ο άνδρας σου απ'ότι αναφέρεις είναι μια χαρά. Υπάρχουν πολλοί άνδρες με μικρόβια στο σπέρμα ή στο προστατικό υγρό οι οποίοι είναι μια χαρά και ούτε "προστατίτιδα" έχουν ούτε τίποτα. Δες εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

3ον Ακόμα και αν τυχόν ο άνδρας σου είχε Βακτηριακή Προστατίτιδα, 10 μέρες αντιβίωση που του χορηγεί ο μικροβιολόγος είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για την εξάλειψη του βακτήριου. Απαιτούνται 4-6 εβδομάδες αντιβίωσης βάση αντιβιογράμματος (δηλ. στην οποία το μικρόβιό του να παρουσιάζει ευαισθησία).

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι φρικάρατε χωρίς λόγο, ψαχτήκατε και βρήκατε ένα τυχαίο εύρημα σε έναν άνθρωπο που δεν είχε τίποτα. Αν τώρα πάτε σε κάποιον ουρολόγο, προφανώς αν είναι ορθολογικός θα του κάνει καλλιέργεια σπέρματος ή προστατικού υγρού (γενική ούρων δεν χρειάζεται) και στη συνέχεια -αν όντως επαναληφθεί το εύρημα και δεν ήταν κάποιο λάθος του μικροβιολόγου σας- ή αν τυχόν βγει...κάποιο άλλο μικρόβιο (μην σου φαίνεται περίεργο, οι καλλιέργειες δεν είναι και πολύ ακριβείς) θα τον ταράξει στην αντιβίωση για να εξαλειφθεί το μικρόβιο. Θα σου στείλω εγώ με προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία ενός ουρολόγου-ανδρολόγου στην Αθήνα που εμπιστεύομαι για θέματα γονιμότητας -αν θέλετε να το συνεχίσετε αλλά και πάλι σου λέω ότι μάλλον έχετε φρικάρει χωρίς λόγο, όπως μου δείχνει το SOS με τα πολλά θαυμαστικά στο τίτλο του μηνύματός σου!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Υ.Γ. Αν τον παραγχώσεις τον άνδρα σου μπορεί να βγάλει και πραγματική "προστατίτιδα" και τα τσουξίματα να του γίνουν μόνιμα!!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#3 28 Φεβρουαρίου, 2013, 06:26:40 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου, 2013, 06:32:42 ΜΜ από SUPER_SUPER BAN
Συμφωνώ σε όσα είπε ο προλαλήσας αδερφός ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση
Πρόβλημα στην γονιμότητα δεν υποπτεύεσαι...στους τρεις μηνες. Θα πρέπει να έχετε ελεύθερες επαφές για 1 χρόνο χωρίς επιτυχία για να αρχίσετε να προβληματίζεστε (ακόμα και στον ένα χρόνο αν θυμάμαι καλά η πιθανότητα σύλληψης είναι κάπου 50%). Αυτό θα σας ρωτήσει και ένας ανδρολόγος για να καταλάβει αν τυχόν πήγατε σε αυτόν πολύ πρώιμα.

κοιτα οταν λεω 3 μηνες,να στο πω αλλιως..3 μηνες απλα τελειωνει μεσα μου,ενω 3 χρονια απλα τραβιοταν! πιστευαμε λοιπον οτι με τον πρωτο καιρο που θα τελειωνει μεσα μου θα πιαναμε παιδι.κ δεν εχει γινει αυτο συν τα 3 χρονια ελευθερα εεεεε οσο να ναι καποιο προβλημα θα υπαρχει,γιατι κ που τραβιοταν καποια φορα δεν θα ετυχα πια τοσα χρονια να περασουν καποια σπερματοζωαρια???

[quote
Νο 2: Φαντάζομαι κατ'αρχάς εννοείς "Σπερμοδιάγραμμα"...Μα από ένα σπερμοδιάγραμμα...δεν μπορεί να γίνει καμία τέτοια διάγνωση περί μικροβίου!!! Θα πρέπει να του έκανε και καλλιέργεια σπέρματος.[/quote]
ναι σπερμοδιαγραμμα εννουσα συγνωμη!  ;)
Παράθεση
Νο 3: Ακόμα κι αν ο μικροβιολόγος έκανε καλλιέργεια και βρήκε όντως μικρόβιο στο σπέρμα, είναι  ακατάλληλος να διαγνώσει "χρόνια προστατίτιδα"!!! Τέταρτον, ακόμα και με μικρόβιο, από που συμπεραίνει ότι ο άνδρας σου έχει "προστατίτιδα" (=φλεγμονή του προστάτη);;;
ειπε οτι εστειλε αθηνα τα αποτελεσματα υποθετω σε ουρολογο αν κ δεν ανεφερε την λεξη ουρολογος.ειπε απλα οτι τα εστειλε αθηνα.
ΠαράθεσηΘα εννοεί είτε "Οξεία Βακτηριακή Προστατίτιδα" ή "Χρόνια Βακτηριακή Προστατίτιδα". Τα πράγματα σχετικά με αυτόν τον όρο είναι εξαιρετικά μπλεγμένα ακόμα και για την πλέον σχετική ειδικότητα που είναι οι ουρολόγοι.
την λεξη "βακτηριακη" δεν την ανεφερε καθολου!!!! καλα ειχα τις ενστασεις μου σε ο,τι αφορουσε την διαγνωση τελικα!!
ΠαράθεσηΑκόμα και αν τυχόν ο άνδρας σου είχε Βακτηριακή Προστατίτιδα, 10 μέρες αντιβίωση που του χορηγεί ο μικροβιολόγος είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για την εξάλειψη του βακτήριου. Απαιτούνται 4-6 εβδομάδες αντιβίωσης βάση αντιβιογράμματος (δηλ. στην οποία το μικρόβιό του να παρουσιάζει ευαισθησία).
μηπως αυτο εχει να κανει με την αναπτυξη του μικροβιου?? λεει στο αντιβιογραμμα(που παρελειψα να πω οτι εκανε κ απο αυτο)ΑΝΑΠΤΥΞΗ: >100.000 cfu/ml.
ΠαράθεσηΑν τώρα πάτε σε κάποιον ουρολόγο, προφανώς αν είναι ορθολογικός θα του κάνει καλλιέργεια σπέρματος ή προστατικού υγρού (γενική ούρων δεν χρειάζεται) και στη συνέχεια -αν όντως επαναληφθεί το εύρημα και δεν ήταν κάποιο λάθος του μικροβιολόγου σας- ή αν τυχόν βγει...κάποιο άλλο μικρόβιο (μην σου φαίνεται περίεργο, οι καλλιέργειες δεν είναι και πολύ ακριβείς) θα τον ταράξει στην αντιβίωση για να εξαλειφθεί το μικρόβιο. Θα σου στείλω εγώ με προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία ενός ουρολόγου-ανδρολόγου στην Αθήνα που εμπιστεύομαι για θέματα γονιμότητας -αν θέλετε να το συνεχίσετε αλλά και πάλι σου λέω ότι μάλλον έχετε φρικάρει χωρίς λόγο, όπως μου δείχνει το SOS με τα πολλά θαυμαστικά στο τίτλο του μηνύματός σου!
ναι εκανε κ αντιβιογραμμα αλλα παρελειψα να το αναφερω.απλα αν το αφησουμε φοβαμαι μηπως αργοτερα δημιουργηθει προβλημα κ δεν ξερω τελικα κατα ποσο επηρεαζει την γονιμοτητα το συγκεκριμενο μικροβιο. Ο μικροβιολογος ειπε οτι επηρεαζει την κινητικοτητα. ευχαριστω παρα πολυ για τον γιατρο.αυριο θα παρω τηλ να κλεισω ραντεβου.μηπως ξερεις ποσα παιρνει?
εμφανιση στα 31.απο απλο σπερματογραφημα για υπογονιμοτητα.διαγνωση απο μικροβιολογο.

Παράθεσησυν τα 3 χρονια ελευθερα εεεεε οσο να ναι καποιο προβλημα θα υπαρχει,γιατι κ που τραβιοταν καποια φορα δεν θα ετυχα πια τοσα χρονια να περασουν καποια σπερματοζωαρια???

Δεν νομίζω ότι πάει έτσι!

Παράθεσηειπε οτι εστειλε αθηνα τα αποτελεσματα υποθετω σε ουρολογο αν κ δεν ανεφερε την λεξη ουρολογος.ειπε απλα οτι τα εστειλε αθηνα.

Περίεργα μας τα λέει ο μικροβιολόγος σου...αν στις καλλιέργειες είδε ένα μικρόβιο, γιατί να στείλει τα αποτελέσματα Αθήνα;;; Να του επιβεβαιώσουν ότι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια του;

Παράθεσητην λεξη "βακτηριακη" δεν την ανεφερε καθολου!!!! καλα ειχα τις ενστασεις μου σε ο,τι αφορουσε την διαγνωση τελικα!!

Γενικά, από το ότι βρέθηκε ένα μικρόβιο στις καλλιέργειες μέχρι το "έχεις προστατίτιδα" υπάρχει ένα πολύ μεγάλο κενό.

Παράθεσημηπως αυτο εχει να κανει με την αναπτυξη του μικροβιου?? λεει στο αντιβιογραμμα(που παρελειψα να πω οτι εκανε κ απο αυτο)ΑΝΑΠΤΥΞΗ: >100.000 cfu/ml.

Όχι, αντιβιόγραμμα είναι ένας έλεγχος που δείχνει σε ποια αντιβιωτικά το μικρόβιο που βρέθηκε είναι πιο ευαίσθητο. Η αντιβίωση που θα του συνταγογραφήσει πρέπει να είναι βάση αντιβιογράμματος, όχι από το κεφάλι του γιατρού.

Παράθεσηαπλα αν το αφησουμε φοβαμαι μηπως αργοτερα δημιουργηθει προβλημα κ δεν ξερω τελικα κατα ποσο επηρεαζει την γονιμοτητα το συγκεκριμενο μικροβιο.

Κατ'αρχάς σου θυμίζω ότι μπορεί το αποτέλεσμα της καλλιέργειας μπορεί να είναι επισφαλές. Δεύτερον, το σπερμοδιάγραμμα γενικά κατά τα άλλα δεν του βγήκε φυσιολογικό; 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΠαράθεσηΠερίεργα μας τα λέει ο μικροβιολόγος σου...αν στις καλλιέργειες είδε ένα μικρόβιο, γιατί να στείλει τα αποτελέσματα Αθήνα;;; Να του επιβεβαιώσουν ότι δεν κάνουν πουλάκια τα μάτια του;
δεν ξερω ειλικρινα.θα δουμε..
Παράθεσηαντιβιόγραμμα είναι ένας έλεγχος που δείχνει σε ποια αντιβιωτικά το μικρόβιο που βρέθηκε είναι πιο ευαίσθητο. Η αντιβίωση που θα του συνταγογραφήσει πρέπει να είναι βάση αντιβιογράμματος, όχι από το κεφάλι του γιατρού.
βαση αντιβιογραμματος του εγραψε την αντιβιωση στην οποια ειναι ευαισθητο το μικροβιο.

ΠαράθεσηΚατ'αρχάς σου θυμίζω ότι μπορεί το αποτέλεσμα της καλλιέργειας μπορεί να είναι επισφαλές. Δεύτερον, το σπερμοδιάγραμμα γενικά κατά τα άλλα δεν του βγήκε φυσιολογικό;
γραφει οτι εχει πυοσφαιρια ολιγα.
εμφανιση στα 31.απο απλο σπερματογραφημα για υπογονιμοτητα.διαγνωση απο μικροβιολογο.

Ήθελα να ρωτήσω και εγώ... η κινητικότητα του σπέρματος πως είναι;;;; Γιατί άλλο το μικρόβιο, άλλο αν υπάρχουν σπερματοζωάρια αρκετά και άλλο αν αυτά που υπάρχουν είναι σε κίνηση τέτοια.... Να υπενθυμίζω ότι εγώ είχα σύλληψη με την γυναίκα μου εν μέσω της ασθένειας, με αντιβίωση. Παρόλα αυτά, τα σπερματοζωάρια ήταν ικανοποιητικά...

Και επίσης, ψάξε μόνη σου να βρείς πότε θα πρέπει να ανησυχείτε για την μή σύλληψη...Νομίζω ότι 3 μήνες δεν είναι τίποτα...Αν ήταν έτσι, παλαιότερα χωρίς αντισύλληψη κάθε οικογένεια θα είχε 50 παιδιά...σωστά...

ΥΓ: Τραβιόμουν και εγώ με 2 μακροχόνιες σχέσεις μου, 5 και 4 χρόνια αντίστοιχα...δεν πιάσαμε παιδί ποτέ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.... :)

Φιλικά...
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.