Μετά από 4 μήνες ταλαιπωρίας και πόνου, με αποδυναμωμένο οργανισμό από τις αντιβιώσεις, στα μέσα Φεβρουαρίου (2013) βρήκα αυτό το φόρουμ... Μάλιστα, αναρωτιόμουν πως δεν το είχα δει νωρίτερα, δεδομένου ότι από την αρχή αμφέβαλλα για την δυνατότητα των γιατρών να δώσουν οριστική λύση και έψαχνα πληροφόρηση στο ίντερνετ.   Χάρις στο φόρουμ ξεκίνησα  να χρησιμοποιώ το "Activated Quercetin" και τα αποτελέσματα φαίνονται πολύ ενθαρρυντικά... πήρα την πρώτη κάψουλα Σάββατο απόγευμα στις 16 Φεβρουαρίου (2013) και μετά από 1-2 ώρες άρχισαν να μειώνονται οι αφόρητοι πόνοι. Κοιμήθηκα και ξύπνησα το πρωί εξαιτίας... στύσης, που είχα να δω μήνες το πρωϊ! Οι πόνοι μειώθηκαν ήδη από την πρώτη μέρα περίπου 50% (!) και αργά ημέρα με την ημέρα καλυτέρευα. Όταν τελείωσε η συσκευασία ο πόνος είχε μειωθεί περίπου στο 1/3 του αρχικού. Έπαιρνα την προτεινόμενη δοσολογία, δηλαδή 3 κάψουλες την ημέρα. Δεν ξαναβρήκα την ίδια κουερσετίνη (στο γνωστό κατάστημα στην Πανεπιστημίου) και αναγκαστικά πήρα την "Quersetin Plus". Ακολούθησα και εδώ την προτεινόμενη ποσότητα, που όμως είναι 2 κάψουλες την ημέρα και οι δραστικές ουσίες είναι στη μισή ποσότητα σε σχέση με την "Activated Quercetin". Συμπληρωματικά έπαιρνα και saw palmetto αυτή τη φορά. Η σταδιακή βελτίωση συνεχίστηκε και στο τέλος της συσκευασίας "Quersetin Plus" αισθανόμουν ότι ο πόνος είχε μειωθεί στο 10% του αρχικού.  Εδώ έκανα το λάθος... κάνοντας sex 3 φορές την ίδια ημέρα, ο προστάτης διαμαρτυρήθηκε ξανά και ενδεχομένως μου δημιούργησε δέκατα πυρετού ... Ξανά "Activated Quercetin" και μου πρότειναν για μια εβδομάδα και "Omega 3 Fish Oil", οπότε συνεχίζεται η περιπέτεια... Ερώτηση: οι παλιότερες αποτετανώσεις (ασβεστώματα) στον προστάτη μου είναι δυνατόν με την βοήθεια συμπληρωμάτων να εξαφανιστούν?
Το πρόβλημα εμφανίστηκε στα 42, τον Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβδομάδα μετά. Μόλις είχα επιστρέψει από 1 χρόνο πολύ στρεσαρισμένης εργασίας στο εξωτερικό. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Όλες οι εξετάσεις καθαρές, δείχνουν μόνο αποτετανώσεις (ασβεστώματα) παλιότερες στον προστάτη. Έχω πάρει ladinin και prixina που αντιμετωπίζουν τον πολύ έντονο πόνο, σε συνδυασμό με αντιφλεγμονώδη. Το bactrimel δεν μου κάνει τίποτα. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον πρώτο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανερχόταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Παροδικά κατά τη διάρκεια των αντιβιώσεων,  έκοψα το αλκοόλ και μείωσα το τσιγάρο στα 2-3 ημερησίως. Περιστασιακά ελαφρά προβλήματα με αιμορροΐδες εδώ και 10 χρόνια. Ευαισθησία στον δεξιό όρχι, γιατί μικρός παίζοντας ποδόσφαιρο με κτύπησε η μπάλα δύο φορές σε μια εβδομάδα στο ίδιο σημείο.
Το πρόβλημα του στρες θυμάμαι με απασχόλησε για πρώτη φορά έντονα στα 24, στο Πανεπιστήμιο, όταν γυρνώντας ένα απόγευμα στο σπίτι  είχα έντονους πόνος στο στήθος, στο ύψος της καρδιάς, που δυνάμωσαν και εξαπλώθηκαν στο αριστερό χέρι. Νόμισα ότι είχα πάθει καρδιακή προσβολή, αλλά ο γιατρός επέμενε ότι ήταν απλώς στρες. Το ξεπέρασα, (μάλλον) με γυμναστήριο, ποδόσφαιρο και χαλάρωση. Μέχρι που 8 χρόνια αργότερα, βρέθηκα σε κατάσταση πολύμηνου στρες και αρχικά παρουσιάστηκε οξύς πόνος στον αυχένα και ημικρανίες. Διαγνώσθηκε μια ελαφριά σκολίωση, χωρίς να έχω αντιληφθεί τίποτα προηγουμένως. Ο ορθοπεδικός σύστησε άσκηση για σωστή στάση σώματος, όπως και να μην πάρω κιλά που θα επιβάρυναν την σπονδυλική στήλη. Α, και να χαλαρώσω...
Ο πόνος στην συνέχεια κατέβηκε στην σπονδυλική στήλη στο μέσο της ωμοπλάτης και στην συνέχεια στην αριστερή μεριά της μέσης, όχι πλέον στα οστά, όπου για πρώτη φορά άκουσα από άλλον ορθοπεδικό  γιατρό ότι έχω ρευματισμούς από το στρες που δημιουργούν φλεγμονές. Εκείνη την περίοδο είχα πρωινή ακαμψία και πόνους που μου επέτρεπαν αυτονομία μόνο 2-3 ώρων και στην συνέχεια έπρεπε να ξαπλώσω. Ακολούθησα αγωγή με αντιφλεγμονώδη και ενέσεις κορτικοειδών σε συνδυασμό με ασκήσεις διατάσεων, κολύμπι, γιόγκα, λάτιν χορό...
Η αγωγή με στήριξε στην καθημερινότητα, αλλά μετά από 9 μήνες ήθελα να σταματήσω τις ενέσεις. Επισκέφθηκα ρευματολόγο και εκεί άκουσα για πρώτη φορά ότι μάλλον είχα ινομυαλγία εξαιτίας χρόνιου στρες (η διάγνωση ινομυαλγίας απαιτεί  τουλάχιστον 11 trigger points-μου βρέθηκαν 9),  που μάλλον...αντιμετωπίσθηκε και τα όποια συμπτώματα πόνου σχεδόν εξαφανίστηκαν σιγά-σιγά αφού δεν δέχθηκα να πάρω αντικαταθλιπτικά (Lyrica). Αντίθετα, ξεκίνησα να παρακολουθώ ένα ξενόγλωσσο φόρουμ για ινομυαλγία, άλλαξα την διατροφή μου, κόβοντας το αλάτι και την ζάχαρη τουλάχιστον στο σπίτι, καταναλώνοντας προϊόντα ολικής αλέσεως (ζυμαρικά και ψωμί), αυξάνοντας τα θαλασσινά (χωρίς να κόψω όμως το κρέας), τα φρούτα και τα λαχανικά.  Επιπλέον, αφιέρωνα αρκετές ώρες την εβδομάδα για ασκήσεις διατάσεων, λάτιν χορό, κολύμπι το καλοκαίρι. Κατάφερα να ξαναρχίσω ακόμα και γυμναστική με βάρη, έκανα μπαλέτο και το αστείο είναι ότι έφτασα να κάνω σπαγγάτο στα 40 για πρώτη φορά στη ζωή μου...
Φαινόταν λοιπόν, ότι πήγαινα super και είχα ξεπεράσει μια δύσκολη κατάσταση με επιτυχία, αλλά έφυγα για δουλειά για 1 χρόνο στο εξωτερικό με πολύ στρες και όταν επέστρεψα παρουσιάστηκε η αιμοσπερμία και όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα που περιέγραψα. Προσπαθώντας να καταλάβω τι συνέβη,  σκέφτομαι επίσης ότι σε όλες τις μακροχρόνιες σχέσεις μου έκανα πρωκτικό σεξ χωρίς προφυλακτικό καθώς και τις μη γόνιμες ημέρες που έπονται της περιόδου και το ίδιο συνέβη την τελευταία χρονιά στο εξωτερικό. Αλκοόλ έπινα καθημερινά με το φαγητό και σε εξόδους. Κάπνιζα 26 χρόνια περίπου ένα πακέτο την ημέρα. Μόλις επέστρεψα Ελλάδα ξανακυκλοφορώ με την μηχανή μου (υποχρεωτικά -αλλά πάντα με ισοθερμικές φόρμες), ενώ στο εξωτερικό περπατούσα καθημερινά τουλάχιστον μισή ώρα ημερησίως...από το καλοκαίρι είχα ξαναρχίσει βάρη και τα έκοψα μετά την αιμοσπερμία.  Χρησιμοποιούσα το σεξ και τον αυνανισμό ως αγχολυτικό, δηλαδή καθημερινή εκσπερμάτωση τουλάχιστον 2 φορές ημερησίως.
Από την ημέρα που μου παρουσιάστηκε το πρόβλημα με τον προστάτη έχω πέσει ψυχολογικά και δεν αισθάνομαι καλά να βγαίνω μερικές φορές ούτε τα σαββατοκύριακα. Επιστρέφω από την δουλειά και ψάχνω την ζέστη του κρεβατιού μου. Είδα ότι όλοι συμφωνείτε στο χαλαρό τρέξιμο. Ποιες διατάσεις κάνουν καλό?
Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα από ομοιοπαθητική?
Ευχαριστώ τους συμπάσχοντες για το χρόνο τους...
Υ.Γ. : Για να μην ξεχνιόμαστε με τους ουρολόγους: έχω αλλάξει τρεις και ο τελευταίος  ενώ είναι καθηγητής Πανεπιστημίου δεν  φαίνεται να ξέρει κάτι παραπάνω από το Prixina...μέχρι εκεί φτάνει... και στα παράπονά μου για τους πόνους όταν διέκοπτα το Prixina, αμφισβήτησε τους πόνους μου ...λέγοντας ότι «εσύ ισχυρίζεσαι  ότι  πονάς»....χαχα! Θα μας τρελάνετε τελείως! Ε  λοιπόν, τώρα ισχυρίζομαι ότι με την κουερσετίνη πονάω ελάχιστα σε σχέση με το πριν «γιατρέ»...και ήδη αυτό είναι πολύ σημαντικό...για την ώρα...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Εμένα με έσωσε η ομοιπαθητική κυριολεκτικα και τη συνιστώ σε όσους έχει αποτύχει η συμβατική ιατρική..(όπως απέτυχε και σε μενα). Μετά από μήνες με αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη, και με τον πόνο να παραμένει, τόσο που το σκεφτόμουν καθε μερα και να μην μπορω να συγκεντρωθω..(ούτε στο σεξ..), αποφάσισα να τη δοκιμάσω. Δεν την είχα και πολύ σε εκτίμηση, αλλά ήταν η τελευταία μου ελπίδα..Ε ναι λοιπόν, ΔΟΥΛΕΨΕ!!!
Το ιστορικό που μου πήρα ο ομοιοπαθητικός ήταν λίγο περίεργο (τι χαρακτήρας είμαι, αν μ αρεσει το κρύο ή η ζέστη), και βάση του προβλήματος που είχα μου έδωσε pulsatilla 6M (to 6M είναι η ισχύς..κάπως έτσι μου το εξήγησε) για 3 μήνες ένα χάπι την ημέρα το πρωί, να το σιαλύω στη βλεννογόνο του στόματος και να μην τρώω τίποτα για 10 λετπτά μετά. Ο πόνος έφυγε ως διά μαγείας, και εκτός από μια μικρή υποτροπή μετά από 4 μήνες, τω΄ρα είμαι μια χαρά, και τολμώ να πω πως επήλθε η ίαση..ουτε φυτικά συμπληρώματα, ούτε τίποτα, μόνο πουλσατιλα..
Συνιστώ να δοκιμάσεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτα κι αν είσαι απεγνωσμένος όποως εγώ δεν βλέπω τον λόγο να την σνομπάρεις.
Έναρξη πριν 2 χρόνια με σπασμούς και αίσθημα βάρους στο περίνεο. Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε E.coli. 4 μήνες αντιβίωση+αντιφλεγμωνόδη, το μικρόβιο εκριζώθηκε, αλλα οι ενοχλήσεις εξελίχθηκαν σε πόνους-επιπλοκή σε επιδυδιμίτιδα με πόνο στο αριστερό μέρος του όσχεου. Εδώ και 6 μήνες ελέυθερος συμπτωμάτων χάρη στην ομοιοπαθητική.

Θα συμφωνησω απόλυτα μαζι σου.Θα την ξεκινησω και εγω σε 2 περίπου μηνες(με εχει πλακώσει πρώτα σε βιταμίνες).
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Δεν θέλω να φανώ περίεργος ,μετά απο έρευνα ομως που έκανα διαπίστωσα πως η pulsatilla είναι πανάκεια και ως γνωστόν πανάκειες δεν υπάρχουν . . .
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Οι αποτετανώσεις  ίσως να είναι και τελείως άσχετες με το πρόβλημα μας . . .Και όχι δεν εξαλείφονται με χάπια και τέτοια..Κάπου είχα διαβάσει πως o dr Shoskes με κάποια νανοβακτηρια
(κατι τετοιο)το είχε καταφέρει .
Τα έχουμε χιλιοπεί όμως όλα αυτά ,να μην τα ξαναλέμε .Τι λες ;
Ψάξε ,ολα ειναι εδώ μέσα. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πάνω.
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: SUPER_SUPER BAN στις 13 Απριλίου, 2013, 11:30:25 ΠΜ
Δεν θέλω να φανώ περίεργος ,μετά απο έρευνα ομως που έκανα διαπίστωσα πως η pulsatilla είναι πανάκεια και ως γνωστόν πανάκειες δεν υπάρχουν . . .
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με . . .

1) Εγώ απλά παρέθεσα τη δική μου περίπτωση, δεν είπα πως η πουλσατίλα είναι το σπυπερ γιατρικό, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Σε μένα πάντως δούλεψε..

2) Συγνώμη, αλλά κι εγώ με τη σειρά μου δεν θέλω να φανώ περίεργος..αλλά ερευνησες που και τι ακριβώς? Οι μελέτες που διάβασες ήταν σε επιστημονικά περιοδικά? Κι αν ναι, τι impact factor είχαν τα συγκεκριμένα περιοδικά?
Επιτρεψέ μου να αμφισβητώ τις αξιολογήσεις ουσιών και φαρμάκων από μυριάδες ιστοσελιδες στο διαδίκτυο και να εμπιστεύομαι μόνο την έρευνα διακεκριμένων επιστημόνων. Όπως λένε και οι αμερικανοί: show me the data!!!, κι όταν εννοούμε data, όχι το Blog της κάθε πικραμένης..
Όχι ότι έχω τίποτα εναντίον σου, αλλά θα πρέπει να αξιολογούμε και την πηγή από όπου διαβάζουμε πληροφορίες..έτσι? Αλλη αξιοπιστία έχει ένα άρθρο στην espresso κι άλλη στη journal of pharmaceutical sciences..
Έναρξη πριν 2 χρόνια με σπασμούς και αίσθημα βάρους στο περίνεο. Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε E.coli. 4 μήνες αντιβίωση+αντιφλεγμωνόδη, το μικρόβιο εκριζώθηκε, αλλα οι ενοχλήσεις εξελίχθηκαν σε πόνους-επιπλοκή σε επιδυδιμίτιδα με πόνο στο αριστερό μέρος του όσχεου. Εδώ και 6 μήνες ελέυθερος συμπτωμάτων χάρη στην ομοιοπαθητική.

Σου ζητώ συγνώμη δεν ήξερα .

Εύχομαι κάθε επιτυχία με την pulsatila παιδιά !!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: SUPER_SUPER BAN στις 13 Απριλίου, 2013, 11:34:53 ΠΜ
Οι αποτετανώσεις  ίσως να είναι και τελείως άσχετες με το πρόβλημα μας . . .Και όχι δεν εξαλείφονται με χάπια και τέτοια..Κάπου είχα διαβάσει πως o dr Shoskes με κάποια νανοβακτηρια
(κατι τετοιο)το είχε καταφέρει .
Τα έχουμε χιλιοπεί όμως όλα αυτά ,να μην τα ξαναλέμε .Τι λες ;
Ψάξε ,ολα ειναι εδώ μέσα. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση πάνω.

Χμ...επειδή έχω δει σχετικές αναφορες για τις αποτετανώσεις στο φόρουμ και έχω επίσης και εγώ διαβάσει κάπου ότι ψάχνουν με κάποια νανοβακτηρια να αντιμετωπίσουν τις αποτετανώσεις, το ερώτημα μετατρέπεται ως εξής:  αν υποθέσουμε ότι ο dr Shoskes το κατάφερε, αυτό σημαίνει ότι θεραπεύτηκαν οι ασθενείς του?
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#8 15 Απριλίου, 2013, 09:17:53 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Απριλίου, 2013, 09:22:57 ΠΜ από Phaethon
Vento καλωσήρθες και ευχαριστούμε πολύ για το εκτεταμένο ιστορικό σου και για την παρουσίαση της εμπειρίας σου με την κουερσετίνη. Χαίρομαι που σε βοήθησε. Από αυτά που αναφέρεις βλέπω ότι είσαι κι εσύ άτομο σε ομάδα "υψηλού κινδύνου" (πολύ στρες). Όσον αφορά για τις διατάσεις που ρωτάς, υπάρχει μια πολύ καλή σελίδα που έχει ποσταριστεί και στο σχετικό θέμα εδώ http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=616.msg987#msg987 αλλά είναι τσίπηδες και την έχουν βάλει σε server με περιορισμό στο bandwith οπότε κάθε μήνα τελειώνει νωρίς το bandwith της και δεν μπορείς να την δεις μέχρι να μπει ο επόμενος. Οπότε πρέπει να την πετύχεις στην ώρα της...Ψάξε όμως για CPPS stretches ή pelvic floor stretches.

atrsvdoo ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου με την ομοιοπαθητική. Σχετικά με την ομοιοπαθητική γνωρίζω άτομα που τους έσωσε κατα πως πιστεύουν από ασθένειες όπου η κλασσική ιατρική είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά. Γνωρίζω βέβαια και πολλούς που δεν τους έκανε απολύτως τίποτα. Προσωπικά εμένα από ένα σημείο και μετά τα facts που αναφέρεις μπαίνουν σε δευτερη μοίρα γιατί πάντα θα βρεις αναφορές και υπέρ και κατά. Δοκιμάζω και βλέπω αν δουλεύει. Εφοσον λοιπόν σε βοήθησε αυτό ή εκείνο ή το τρίτο, ακόμα κι αν είναι καθαρό placebo, το αποτέλεσμα είναι που μετράει.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

atrsvdoo ευχαριστώ για την θεραπευτική εμπειρία σου με την ομοιπαθητική. Σου έχω στείλει pm εδώ και μέρες ζητώντας το όνομα του ομοιπαθητικού σου, αλλά δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα....θα ήθελα να δοκιμάσω....στείλε μου τα στοιχεία του.
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Phaethon, σ'ευχαριστώ για το καλωσόρισμα....το εκτεταμένο ιστορικό μου θεώρησα ότι αποτελεί μια αναγκαία βάση για να μπορέσει ν'ανοίξει ενδεχομένως κάποιος χρήσιμος διάλογος.
Ναι, είμαι και εγώ άτομο της ομάδας "υψηλού κινδύνου" (πολύ στρες)... Υπάρχουν κάποια συμπτώματα και συμπεριφορές που αναφέρεις σε κείμενα της προσωπικής σου εμπειρίας, τα οποία είχα κατά την διάρκεια της περιόδου που μάλλον υπέφερα από ινομυαλγία και χρόνια πριν μου εμφανιστεί η προστατίτιδα. Ιδιαίτερα θέλω να αναφερθώ στην παρατήρησή σου ότι τα συμπτώματά σου χειροτέρευαν στο παρελθόν όταν νευρίαζες με καταστάσεις, πράγματα και συμπεριφορές άλλων. Π.χ. με την άτσαλη οδήγηση άλλων οδηγών....Όταν άρχισες ν'αλλάζεις συμπεριφορά και να μην δίνεις σημασία άρχισες να νιώθεις καλύτερα.
Λοιπόν, χρόνια πριν μάθω τι είναι η προστατίτιδα, υποφέροντας μάλλον από ινομυαλγία, όταν εκνευριζόμουν το πλήρωνα αμέσως με πόνους ιδιαίτερα στην μέση...Το σώμα μας δεν ενδιαφέρεται αν έχεις δίκιο...Όπως και εσύ, όταν άλλαξα τρόπο προσέγγισης, προσπαθώντας να βλέπω πιο χαλαρά τις καταστάσεις, άρχισε και η σταδιακή βελτίωσή μου και σε συνδυασμό με διατροφή και άσκηση βγήκα από το τούνελ της ινομυαλγίας.
Πιστεύω ότι τουλάχιστον στην περίπτωσή μου υπάρχει μια κάποια σύνδεση μεταξύ ινομυαλγίας και προστατίτιδας. Όμως και άλλα μέλη του φόρουμ την "ψάχνουν" για ινομυαλγία στο φόρουμ...
Έχω υποψίες επίσης και για ενδεχόμενη επιδυμίτιδα που δεν έχει διαγνωσθεί μέχρι σήμερα και θέλω να βρω γιατρό να μου την αποκλείσει ή να την επιβεβαιώσει. Η υποψία μου πηγάζει από τη πρόταση του ιστορικού μου: "Ευαισθησία στον δεξιό όρχι, γιατί μικρός παίζοντας ποδόσφαιρο με κτύπησε η μπάλα δύο φορές σε μια εβδομάδα στο ίδιο σημείο".
Το ψάχνω για CPPS stretches ή pelvic floor stretches. Ευχαριστώ και ελπίζω σε συνέχεια του διαλόγου μας.
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Phaethon, για να είμαι πιο ακριβής, δεν γνωρίζω εάν η ευαισθησία στον δεξί μου όρχι θα μπορούσε να αποτελεί ένδειξη επιδυδιμίτιδας ή κάποιας άλλης συνδρομής στην προστατίτιδα μου. Αν και έχω αναφερθεί σε ουρολόγους σχετικά, δεν έχουν δώσει κάποια βαρύτητα. Το ψάχνω....
Ωστόσο από την ιστοσελίδα του www.prostatitis.org υπάρχει link για chinese remedies (http://prostatitis.org/chinesepills.html), όπου συνδέεται η μη μικροβιακή προστατίτιδα με επιδυδιμίτιδα που δεν θεραπεύτηκε στο παρελθόν και με ουρηθρίτιδα. Πιο συγκεκριμένα σε ένα από τα προτεινόμενα προϊόντα ( PROSTATE GLAND PILLS Also named "KAI KIT WAN"), αναφέρεται ότι:

Chronic Prostatitis is a common disease in men. It always happen together with Urethritis and Epididymitis. If treated with western methods only, patients always unsatisfy with the results. It is hard to recover and patients still in pain. Chinese Medical determine that prostate gland inflammation belongs to a section of Urinary tract infection. It is in the field of Gonorrhoea.
Chronic Prostatitis happens because the disease haven't been completely recover in the acute period and the pathogenic bacteria still incubate in the glands. In the development of chronic inflammation, main changes are fibrosis, granuloutes infiltration and, tubular gland obstruction making the result of Dysuria. Since some chronic prostatitis patients use different medicines and have bad results, people in the Medical field tried their best to study, using many valuable Chinese medicines and developed this "Prostate Gland Pills."
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

SUPER_SUPER BAN, σ'ευχαριστώ πραγματικά για την συνεισφορά σου στο διάλογο τόσο για την ομοιοπαθητική, όσο και για τις αποτετανώσεις. Το γεγονός ότι εμφανίζεις έναν κάποιο σκεπτικισμό και στις δύο περιπτώσεις, όχι μόνο δεν μειώνει την συνεισφορά σου στο διάλογο, αλλά αντιθέτως με βοήθησε να ψάξω λιγάκι παραπάνω και να μάθω κάποια πράγματα ενδεχομένως χρήσιμα για όλους μας, που θα ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας.
Για τις αποτετανώσεις θέλω πρώτα απ'όλα να αμφισβητήσω το ότι υπάρχουν όλα στο εδώ στο φόρουμ, μάλλον όμως μπορούμε ν'αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι της χρόνιας προστατίτιδας από το φόρουμ... Σύμφωνα με έρευνα σε πηγές εκτός του φόρουμ, οι αποτετανώσεις εμφανίζονται μάλλον σε όλους τους άνδρες άνω των 40 ή αυξάνονται μετά από αυτή την ηλικία. Ωστόσο, μάλλον η κρίσιμη ερώτηση (τουλάχιστον για μένα), είναι πότε μπορεί να θεωρηθούν οι αποτετανώσεις ως προστατικοί λίθοι. Εδώ μάλλον υπάρχει μια σχετική αβεβαιότητα σύμφωνα και με μια ελληνική σχετική διατριβή που είχε παραπέμψει με link στο φόρουμ ο Phaethon.
Εάν υποτεθεί ότι υπάρχει κάποιος κοινά αποδεκτός τρόπος καθορισμού στο τι μπορεί να χαρακτηρισθεί ως προστατικός λίθος, τότε η εξήγηση της εμφάνισης της χρόνιας προστατίτιδας που επιχειρεί ο κ. Ζούμπος είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (βλέπε link http://urology.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=63 )
Συνοπτικά, "πιστεύεται" ότι αρχικά μικροβιακά στελέχη διεισδύουν μέσω της ουρήθρας στον προστάτη και εκεί αναπτύσσονται ήπια, προστατευόμενα από μία βιομεμβράνη που δημιουργούν στις αποικίες τους, με αποτέλεσμα οι ανοσιακοί μηχανισμοί να μην μπορούν να τα αντιμετωπίσουν. Εκεί είναι δύσκολο να προσβληθούν από τους ανοσιακούς μηχανισμούς και αναπτύσσονται με λανθάνοντα τρόπο.
Στη συνέχεια: "Σε εστίες έντονης φλεγμονής, εναποτίθενται πρωτείνες οξείας φάσης, οι οποίες αλληλεπιδρούν με προϊόντα του μεταβολισμού μικροοργανισμών και δίνουν γένεση σε μικροσκοπικούς λίθους (προστατόλιθοι)."
Εάν τα παραπάνω αληθεύουν, τότε οι προστατόλιθοι (και ενδεχομένως ασβεστώσεις, αποτετανώσεις) οφείλονται σε αρχική μικροβιακή αιτία....τι λες SUPER_SUPER BAN??? (ευπρόσδεκτος αντίλογος από όλους σας...). Έχει σημασία κάτι τέτοιο? Χμ...είχα κάνει μια ερώτηση στο ιστορικό μου...."Ερώτηση: οι παλιότερες αποτετανώσεις (ασβεστώματα) στον προστάτη μου είναι δυνατόν με την βοήθεια συμπληρωμάτων να εξαφανιστούν?" Το απλό (μη ιατρικό) μυαλό μου σκεφτότανε ότι εξαλείφοντας τις αποτετανώσεις (ή ασβεστώματα ή προστατόλιθους), με συμπληρώματα γιατί η φαρμακευτική αγωγή αποτυγχάνει σύμφωνα με τα όσα διάβαζα και άκουγα, ίσως θα μπορούσαν να προσβληθούν αποικίες μικροβίων που κρύβονται εκεί και δεν ανιχνεύονται από τις ιατρικές εξετάσεις. Απάντηση δεν πήρα, αλλά κρατήστε την ερώτηση για αργότερα.....
Ο  SUPER_SUPER BAN μου έγραψε σχετικά ότι μάλλον δεν έχει σημασία κάτι τέτοιο: "Και όχι δεν εξαλείφονται με χάπια και τέτοια..Κάπου είχα διαβάσει πως o dr Shoskes με κάποια νανοβακτηρια (κατι τετοιο)το είχε καταφέρει."
Νέα ερώτηση: Αφού δεν έχει σημασία κάτι τέτοιο γιατί το επιχείρησε ο dr Shoskes και τι αποτελέσματα είχαν οι ασθενείς του? Θεραπεύτηκαν? Απάντηση δεν πήρα...έως τώρα....
Το ψάχνω λοιπόν...και βρίσκω στην σελίδα του www.prostatitis.org στο δεξί μενού το paper του dr Shoskes, δημοσιευμένο το 2005 παρακαλώ (βλέπε link http://www.prostatitis.org/pdf/shoskesurology.pdf ).
Πριν προχωρήσω όμως στο paper του dr Shoskes, ας τελειώσουμε με αυτά που έγραφε ο κ. Ζούμπος. "Η μετέπειτα εξέλιξη των συμπτωμάτων δεν συνοδεύεται απαραίτητα από ανίχνευση μικροβίων στα ούρα, το προστατικό υγρό ή το σπέρμα. Τα συμπτώματα σε μεγάλο βαθμό οφείλονται σε μέγιστο βαθμό στην προσβολή και δυσλειτουργία των μυών, αγγείων και νεύρων που βρίσκονται γύρω από τον προστάτη και σε στενότατη επαφή με αυτόν."
Δηλαδή, τα αρχικά μικρόβια σου κάνανε την "δουλειά" στα μουλωχτά, ενδεχομένως για χρόνια, χωρίς να έχεις ιδιαίτερες ενοχλήσεις, γιατί αναπτύσσονταν με λανθάνοντα τρόπο και προστατευμένα από το ανοσιοποιοτικό μας μέσα στις μεμβράνες τους. Όταν σου "σκάσει" το πρόβλημα της μη βακτηριακής προστατίτιδας, πλέον δεν έχει σημασία αν ανιχνεύονται τα μικρόβια γιατί σου έχουν κάνει την "δουλειά" γύρω από τον προστάτη....Χμ...σε αυτή την περίπτωση, μάλλον λοιπόν η λύση θα πρέπει να αναζητηθεί μέσω της νευρομυϊκής διαταραχής σε κάποιους από τους μυς της λεκάνης (πυελικού εδάφους). Συνεπώς, πάμε σε αυτό που είχε γράψει ο Phaethon: "Οι θεωρίες των Wise και Anderson καθώς και το πρωτόκολλο θεραπείας αναπτύσσεται στο βιβλίο τους "Α headache in the Pelvis" και υπάρχουν πολλές μαρτυρίες πασχόντων για βελτίωση ή απαλλαγή από συμπτώματα ακολουθώντας την. Ωστόσο, όπως οι ίδιοι οι συγγραφείς κοινοποιούν, η θεραπεία τους δεν στάθηκε ικανή να βοηθήσει όλους ανεξαιρέτως τους πάσχοντες, λόγω διαφόρων παραγόντων αποτυχίας με κυριότερο -κατά τους συγγραφείς- το ότι απαιτεί από τον ασθενή να δείξει αυτοπειθαρχεία, να αφιερώσει αρκετό χρόνο, να τροποποιήσει το ημερήσιο του πρόγραμμα (ακόμα και να αλλάξει στάση απέναντι στη ζωή αν για παράδειγμα έχει την τάση να είναι υπερβολικά αγχωτικός ή ασκεί επάγγελμα με πολύ ένταση) και γενικότερα να βοηθήσει ο ίδιος τον εαυτό του αλλάζοντας τους παράγοντες που τον οδήγησαν σε αυτό το σύνδρομο."
Χμ...καποιοι δηλαδή θα βοηθηθούν...όμως μήπως μπορούμε να παρέμβουμε και κάπου αλλού? Να μην δούμε το ζήτημα μόνο σαν νευρομυική διαταραχή? Ενδεχομένως ναι, στο paper  του dr Shoskes υπάρχει και μια αρχική έρευνα και αποτελέσματα για μια άλλη λύση....
Συμπάσχοντες, ευχαριστώ για τον χρόνο σας, ελπίζω να βγει μια γόνιμη κουβέντα με αφορμή όλα αυτά. Θέλω να κλείσω αυτό το μήνυμα λόγω της προχωρημένης ώρας και θα συνεχίσω αύριο με το paper...
To be continued....

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Ωραίο ποστ Vento
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#14 20 Απριλίου, 2013, 11:44:44 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 20 Απριλίου, 2013, 11:43:59 ΜΜ από SUPER_SUPER BAN
Κάποια στιγμή στην αρχή της πάθησης και όταν άκουγα για αυτές τις μυστηριώδεις απασβεστώσεις ,ασβεστώσεις ,λιθιάσεις ,αποτετανώσεις κτλ ήμουν σίγουρος πως αν διαλυθούν  ,θα σωθώ και από το πρόβλημα . . .

Πετραδάκια ακανόνιστου σχήματος  υπήρχαν μέσα στον προστάτη μου και νόμιζα πως αυτά μου δημιουργούσαν το πρόβλημα .

Το σώμα μου το ίδιο και μέσω του ανοσοποιητικού μου  ,τα είχε δημιουργήσει (σύμφωνα πάντα με την επιστήμη και την έρευνα) ,για να αντιμετωπίσει τυχών εισβολείς  ,που είχαν εισβάλλει στο παρελθόν από την ουρήθρα .Ένα κέλυφος δηλαδή ,μια φυλακή για αυτά ,για να μην με ξαναενοχλήσουν .

Επειδή το ασβέστιο διασπάται από το μαγνήσιο ,δοκίμασα ταμπλέτες μαγνησίου ,οι οποίες πήγαν στράφι μιας και η δομή αυτών των λίθων δεν αποτελείται από μαγνήσιο βεβαίως .

*Μπορείς να το ψάξεις ,το έχω 1000διαβάσει στο παρελθόν .Κάντο εσύ που έχεις όρεξη και αν θες ανέβασε και το link .

Στην πορεία άρχισα να διαβάζω για ανθρώπους που είχαν λίθους στον προστάτη τους και να άκουσα από το στόμα ενός μεγαλογιατρού να μου λέει πως '' και εγώ ο ίδιος μία μέρα από περιέργεια που κοίταξα με τον υπέρηχο τον προστάτη μου βρήκα προ εκπλήξεως 2 από αυτούς'' !

Άκουσα και διάβασα σε προθαλάμους και site βλακείες και κουταμάρες πως το γάλα και τα τυροκομικά δημιουργούν στο σημείο αυτά τα πετραδάκια . . .

Έπεσα σε άρθρα ,γιατρών και ασθενών που τους έκαναν vigorous massage για να διαλύσουν αυτούς τους λίθους και αφού το κατάφεραν ,τίποτα δεν είχε αλλάξει προς το καλύτερο αλλά προς το χειρότερο .

Διάβασα για μαγικές τροφές και φάρμακα ,συμπληρώματα και βοτάνια ΚΥΡΙΩΣ από την Κίνα ,όπου υπόσχονταν θαύματα και τίποτα δεν έκαναν ...

Διάβασα για τον Shoskes που σε ορισμένο  αριθμό ασθενών του και πειραματικά  ,δοκίμασε αυτά τα ακριβά χάπια που προανέφερα  .

*Μπορείς να το ψάξεις ,το έχω 1000διαβάσει στο παρελθόν .Κάντο εσύ που έχεις όρεξη και αν θες ανέβασε και το link .Δεν θυμάμαι το αποτέλεσμα .

Διάβασα για ανθρώπους που έχουν στον προστάτη τους 5 διαφορετικά μικρόβια και δεν έχουν κανένα ουσιαστικό πρόβλημα .

Θυμάμαι στις αρχές τις ''θεραπείας'' μου με τον Ακατάν να επιμένει πως ''ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΙΡΆΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΤΕΤΑΝΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ''και μετά να προσαρμόζει έντεχνα την θεωρία του πως εκεί στοχεύει . . .

*Μου λες να ασχοληθώ με κάτι το οποίο εδώ και καιρό εκτεταμένα έχω ερευνήσει και έχω προσωπικά αποκλείσει .Γιατί να το κάνω ; Όσο για την Κίνα , ασθενείς του Dr Song ,του γητευτή των αποτετανώσεων ,γύρισαν  με ηπατίτιδα στην χώρα τους .Αναξιόπιστη χώρα ,με δόλο και γεμάτη απατεώνες  .

Όσο για όλα αυτά τα παραπάνω :

*Μπορείς να το ψάξεις ,τα έχω 1000διαβάσει στο παρελθόν .Κάντο εσύ που έχεις όρεξη και αν θες ανέβασε και τα link  και φτιάξε ένα καινούργιο θέμα.

Καλή έρευνα να ευχηθώ .

Κράτα μας ενήμερους . Τελικά τα υπόθετα μαγνησίου θα τα πάρεις που μου έλεγες ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .