Επίσης θέλω να σου πώ πως παρουσιάζομαι ως σκεπτικιστής μιάς και πολλές φορές στο παρελθόν υπήρξα   απόλυτος ,για θεραπείες που αποδείχτηκαν απάτη .
Προσπαθώ να φαίνομαι  διαλλακτικός  ,όχι για να διορθώσω τα μέγα λάθη που έκανα επώνυμα στο παρελθόν αλλά για μην ξανακάνω τα ίδια στο μέλλον .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ΠαράθεσηΠροσπαθώ να φαίνομαι  διαλλακτικός  ,όχι για να διορθώσω τα μέγα λάθη που έκανα επώνυμα στο παρελθόν αλλά για μην ξανακάνω τα ίδια στο μέλλον .

Very very well said φίλε μου. Και να προσθέσω ότι μου χτύπησες καμπανάκι γιατί κι εγώ με τα τελευταία post μου ίσως φαίνομαι αδιάλλακτος. Δεν είμαι όμως. Απλά μου φαίνεται ότι είναι άδικο και δημιουργεί λάθος εντυπώσεις για την πάθηση όταν το 95% των συζητήσεων περιστρέφεται γύρω από το 5% των αιτιών του προβλήματος.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Θα ήθελα να επισημάνω ότι μετά από 7 μήνες με την CPPS,  αν έχω πλέον την ψυχραιμία να ερευνώ και να γράφω στο φόρουμ, οφείλεται στην κουερσετίνη που διάβασα για πρώτη φορά ότι υπάρχει, στο σχετικό θέμα που άνοιξε ο Phaethon εδώ στο φόρουμ και τον ευχαριστώ. Η κουερσετίνη μου έδωσε την πολυτέλεια να μην πονάω όπως πριν και να μπορέσω να συγκεντρωθώ στο πρόβλημα της CPPS. Στην πραγματικότητα η κουερσετίνη μου δίνει μάλλον διπλάσιο αποτέλεσμα στην αντιμετώπιση του πόνου, σε σχέση με τις αντιβιώσεις που πήρα.  Επαναλαμβάνω, ότι δεν νιώθω ότι έχω θεραπευτεί και μάλιστα αντιμετωπίζω μια σχετική έξαρση τις τελευταίες 2 εβδομάδες, όπως έχω ήδη γράψει στο ιστορικό μου.

Συνεχίζοντας λοιπόν στο θέμα, στην σελίδα του www.prostatitis.org στο δεξί μενού υπάρχει το paper του dr Shoskes, δημοσιευμένο το 2005  (βλέπε link http://www.prostatitis.org/pdf/shoskesurology.pdf ).
Το paper ονομάζεται "Antinannobacterial therapy for men with chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome and prostatic stones: preliminary experience". Δηλαδή "Αντινανοβακτηριακή θεραπεία για άνδρες με χρόνια προστατίτιδα/χρόνιο πυελικό σύνδρομο και προστατικούς λίθους: προκαταρκτική έρευνα".
Στην πραγματικότητα, ήδη από τον τίτλο διαφαίνεται ότι πρόκειται για μία θεραπεία κατά των νανοβακτηρίων. Δηλαδή ο dr Shoskes δεν χρησιμοποιούσε νανοβακτήρια για να καταπολεμήσει προστατικούς λίθους (ή ασβεστώματα ή αποτετανώσεις), όπως μου είχε γράψει ο SUPER_SUPER BAN (σ'ευχαριστώ όμως που έδωσες την πολύτιμη ιδέα να το ψάξω...), αλλά ήθελε αντίθετα να χτυπήσει τα νανοβακτήρια χρησιμοποιώντας ένα κοκτέιλ φαρμακευτικής αγωγής.
Στην αρχική σύνοψη (abstract) αναφέρεται ότι οι ασθενείς χρόνιας προστατίτιδας συχνά έχουν προστατικά ασβεστώματα, αλλά η σύνδεση με τα συμπτώματα της ασθένειας είναι αμφιλεγόμενη. Τα νανοβακτήρια εμπλέκονται στον σχηματισμό λίθων στο ουροποιητικό και ενδεχομένως μια θεραπεία για την εξάλειψη των νανοβακτηρίων και των λίθων να έχει αντίκτυπο στα συμπτώματα της χρόνιας προστατίτιδας (CPPS).
Μέθοδος: Σε 16 ασθενείς με ιστορικό CPPS και που είχαν υποβληθεί σε άλλες θεραπείες χωρίς αποτέλεσμα, χορηγήθηκε καθημερινά για 3 μήνες  comET (Nanobac Life Sciences, Tampa, Florida).
Αποτελέσματα: 12 ασθενείς είχαν βελτίωση τουλάχιστον 25% (ποσοστό ασθενών 80%), ενώ 8 ασθενείς είδαν βελτίωση τουλάχιστον 50% (ποσοστό ασθενών 53%). Νανοβακτηριακά αντιγόνα ή αντισώματα βρέθηκαν 60% στον ορό και 40% των δειγμάτων ούρων. Σε 10 ασθενείς οι οποίοι υποβλήθηκαν σε διορθικό υπερηχογράφημα μετά τη θεραπεία οι πέτρες του προστάτη μειώθηκαν σε μέγεθος ή επιλύθηκαν σε ποσοστό 50%.
Συμπεράσματα: Η θεραπεία αποσκοπούσε στην εξάλειψη νανοβακτηρίων και οδήγησε σε σημαντική βελτίωση των συμπτωμάτων της  CPPS στην πλειοψηφία των ανδρών, που οφείλεται είτε στη θεραπεία της παραγωγής πέτρας νανοβακτηρίων ή μέσω κάποιου άλλου μηχανισμού.

Επιλέγω ορισμένα σημεία:
"Η θεραπεία αναπτύχθηκε για την εξάλειψη της ασβεστοποίησης που σχηματίζεται από νανοβακτήρια, το φάρμακο Comet, αποτελείται από ένα αντιβιοτικό (τετρακυκλίνη), ένα nutraceutical που υποτίθεται ότι επιτρέπει στο αντιβιοτικό να διεισδύσει στην πέτρα και ένα υπόθετο που περιέχει αιθυλενοδιαμινοτετραοξικό οξύ (EDTA) για να διαλυθεί η πέτρα. Ανεπίσημα, σε αρκετούς ασθενείς σε μια κλινική μελέτη για την αξιολόγηση παρόμοιας αγωγής με Comet για στεφανιαία νόσο, αναφέρθηκε η πλήρης υποχώρηση των συμπτωμάτων ταυτόχρονων συμπτωμάτων CPPS.
(Σημείωση δική μου: Δηλαδή, δεν πήγε στα τυφλά ο doctor...ήταν μια έρευνα εκ του ασφαλούς...απέδειξε αυτό που γνώριζε ήδη...)

Ως εκ τούτου, μελετήσαμε την θεραπεία Comet σε άνδρες με CPPS που δεν ανταποκρίνονταν σε συμβατικές θεραπείες και είχαν τεκμηριωμένα προστατικούς λίθους.
Στην section "discussion", μεταξύ άλλων αναφέρεται ότι:
While to our knowledge prostatic stones have not directly been analyzed for nanobacteria, the documented apatite core  98% of prostatic stones could be consistent with a nidus formed by nanobacteria.
Ενώ σύμφωνα με τις γνώσεις μας οι προστατικοί λίθοι δεν έχουν άμεσα αναλυθεί για νανοβακτήρια, o τεκμηριωμένoς πυρήνας "apatite"  του 98% των προστατικών λίθων,  θα μπορούσαν  να είναι σύμφωνοι με την φωλιά που σχηματίζεται από Nanobacteria.
(Σημείωση δική μου: μέχρι και το 98% των προστατικών λίθων θα μπορούσαν να οφείλονται στα νανοβακτήρια...)
Any hypothesis of a relationship between prostatic stones and CPPS symptoms must account for the fact that such prostatic calcifications are often seen in asymptomatic men.
Κάθε υπόθεση μιας σχέσης μεταξύ προστατικών λίθων και συμπτωμάτων CPPS πρέπει να υπολογίζεται για το γεγονός ότι οι εν λόγω αποτιτανώσεις ευρίσκονται συχνά σε ασυμπτωματικούς άνδρες.

Λίγο πιο κάτω:
Αποτιτανώσεις στους αγωγούς αποστράγγισης των προστατικών αδένων θα μπορούσαν να καταλήξουν να προκαλέσουν απόφραξη, δευτερογενή φλεγμονή και αυξημένες  διαπροστατικές πιέσεις. Ένας τέτοιος μηχανισμός θα μπορούσε να εξηγήσει την προσωρινή ανακούφιση που επιτυγχάνεται με αντιφλεγμονώδη, προστατικά μασάζ και αντιβιοτικά, τα οποία έχουν άμεση αντιφλεγμονώδη δράση. Ο επίμονος πόνος και η φλεγμονή στην περιοχή θα μπορούσε να οδηγήσει σε επίμονο πυελικό νεύρο και μυικό ερεθισμό, με αποτέλεσμα σε ένα αυτόνομο σύνδρομο, όπου συμπεριλαμβάνονται πόνος και συμπτώματα του κατώτερου ουροποιητικού. Τα Nanobacteria στα ούρα θα μπορούσαν να καταλήξουν σε παλινδρόμηση στους αγωγούς και να παρακινηθεί ο σχηματισμός κρυστάλλων απατίτη, δίνοντας έναρξη στην διαδικασία.
Το κείμενο συνεχίζει, αλλά εδώ μπορώ πλέον να ανακεφαλαιώσω κάποια κρίσιμα σημεία (για μένα) και να επιχειρήσω να εκφράσω κάποιες δικές μου σκέψεις και ερωτήματα.
1.   Η συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή είχε ήδη χορηγηθεί για στεφανιαία νόσο, και αναφέρθηκε η πλήρης υποχώρηση των συμπτωμάτων ταυτόχρονων συμπτωμάτων CPPS!!!!
2.   Στο τέλος του κειμένου αναφέρεται ότι παρά τα ενθαρρυντικά αποτελέσματα, η συγκεκριμένη φαρμακευτική αγωγή δεν είχε σχεδιαστεί για προβλήματα λίθων του προστάτη...π.χ. χρησιμοποιήθηκε λίγη βρομολίνη και κουερσετίνη...(!)
3.   Σε 10 ασθενείς οι οποίοι υποβλήθηκαν σε διορθικό υπερηχογράφημα μετά τη θεραπεία οι πέτρες του προστάτη μειώθηκαν σε μέγεθος ή επιλύθηκαν σε ποσοστό 50%.
4.   12 ασθενείς είχαν βελτίωση τουλάχιστον 25% (ποσοστό ασθενών 80%), ενώ 8 ασθενείς είδαν βελτίωση τουλάχιστον 50% (ποσοστό ασθενών 53%).

Τι μου λένε όλα αυτά?
Ένα ποσοστό από τα ασβεστώματα (αποτετανώσεις ή προστατόλιθοι) δημιουργούνται από τα νανοσωματίδια. Όμως οι θεραπείες που χρησιμοποιούνται συνήθως δεν αποδίδουν γιατί δεν καταπολεμούν την αιτία, δηλαδή τα υπεύθυνα νανοσωματίδια για τον σχηματισμό των λίθων αλλά και τους ίδιους τους λίθους.....

Το ξαναπαραθέτω:
«Αποτιτανώσεις στους αγωγούς αποστράγγισης των προστατικών αδένων θα μπορούσαν να καταλήξουν να προκαλέσουν απόφραξη, δευτερογενή φλεγμονή και αυξημένες  διαπροστατικές πιέσεις. Ένας τέτοιος μηχανισμός θα μπορούσε να εξηγήσει την προσωρινή ανακούφιση που επιτυγχάνεται με αντιφλεγμονώδη, προστατικά μασάζ και αντιβιοτικά, τα οποία έχουν άμεση αντιφλεγμονώδη δράση».

Χμ...

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Mπράβο σου Vento ,σημαντικότατη η έρευνα που έκανες .
Κυκλοφορεί αν δεν απατώμαι και ένα κιτ στο διαδίκτυο με αυτά τα τρία φαρμάκια (υπόθετα , αντιβίωση κτλ) . . .
Αφενός γιατί δεν μου χρειάζεται ,αφετέρου γιατί έχω καταπιεί  τον πόνο και γενικότερα ότι είναι κλεισμένο σε μπουκαλάκι ,θα περιμένω από εσένα να τα δοκιμάσεις και να μας πεις τι έγινε !
Σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη που δεν θυμόμουν τι διάβασα ένα χρόνο +++ πριν  .
Συγνώμη καλή επιτυχία να ευχηθώ ,ακούγεται πραγματικά ενδιαφέρον !!!!!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μπράβο vento οντως το ψ'αξιμο που έκανες άξιζε και μας έκανε να αναρωτηθούμε πάλι γιατι δεν μπορούνε να βρούνε καποια λύση στο προβλημά μας.Διαβαζα και εγω ένα αρθρο σχετικα με την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων και λέει οτι:σε διεθνεις μελέτες για την αποτελεσματικότητα των φαρμάκων ο μεσος ορος ειναι οτι σχεδον τα μισά φάρμακα ειναι αποτελεσματικά στο περιπου 50% των ασθενών.Τα άλλα μισα εχουν ειτε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα ειτε πολύ μικρότερη.Και καταλήγει το αρθρο λέγοντας οτι στο μέλλον τα φαρμακα θα δινονται μετα απο ανάλυση του DNA και πως αυτο γινεται ηδη μονο σε ασθενεις με AIDS και σε αντικαρκινικά,γιατι αλλιώς το φάρμακο δεν θα ειναι καθόλου αποτελεσματικό σε κάποια άτομα.Αυτος ο τομέας λέγεται φαρμακογονιδιωματικης.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Σας ευχαριστώ πολύ συμπάσχοντες...Ωστόσο, δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάτε ότι η έρευνα που κάνω είναι πάνω από τις πραγματικές μου δυνάμεις, βασίζεται στο πάθος για την έξοδο από το τούνελ της CPPS...συνεπώς δεν αποκλείεται να βρεθώ κάποια στιγμή (ή και να βρίσκομαι τώρα) σε λάθος μονοπάτι...
Χρειάζομαι λοιπόν την εμπειρία, τα σχόλια, τις ιδέες και τις παρεμβάσεις σας....εξάλλου μόλις 7 μήνες έχω στο τούνελ της CPPS...
SUPER_SUPER BAN, σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις κάποιο link για το φαρμακευτικό κιτ που αναφέρεις? Θα ήθελα να το κοιτάξω....
Μarkelos, πολύ ενδιαφέρουσα η φαρμακογονιδιοματική που αναφέρεις....πως είναι ο αγγλικός όρος?
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Σε ότι αφορά την διδακτορική διατριβή που είχε ανεβάσει ο Phaethon
( βλέπε http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui/bitstream/10889/361/1/50.pdf)
χρησιμοποιήθηκε σε συγκεκριμένο topic αλλά και γενικότερα στο φόρουμ ως επιχειρηματολογία για τον αποκλεισμό της σύνδεσης ασβεστωμάτων  (αποτετανώσεων, προστατικών λίθων) με την CPPS.

Ο τίτλος της διατριβής είναι: «Η κλινική και εργαστηριακή σημασία των ενδοπροστατικών ασβεστώσεων σε νέους ενήλικους άνδρες».  Από ένα πληθυσμό 1374 νεαρών ενηλίκων ηλικίας 20-50 ετων ελέγχθηκε υπερηχογραφικά και επελέγησαν 101 περιπτώσεις που είχαν προστατικούς λίθους.

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τις ακόλουθες σχετικές σκέψεις:

Στην σελίδα 105 (σύμφωνα με την αρίθμηση της διατριβής) αναφέρεται ότι:
«Οι μικροί λίθοι σπανίως αντιπροσωπεύουν παθολογική οντότητα και μπορούν να αγνοηθούν».
Χμ...δηλαδή ακόμη και οι μικροί λίθοι έστω και σπάνια μπορούν να αντιπροσωπεύουν παθολογική οντότητα. ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ.

Είναι αλήθεια ότι στην συνέχεια η  διατριβή ξεκάθαρα λέει τα εξής:
«Θα πρέπει επομένως να αποβάλλουμε την αντίληψη ότι οι μικρές ενδοπροστατικές ασβεστώσεις που αναδεικνύονται στο υπερηχογράφημα αντιπροσωπεύουν παρελθούσες ή τρέχουσες εστίες φλεγμονής του αδένα».

Η συνέχεια του κειμένου όμως έχει μια άλλη διάσταση:
«Ωστόσο οι μεγαλύτεροι λίθοι συνοδεύονται πιο συχνά από συμπτώματα του κατώτερου ουροποιητικού και συνδέονται συχνότερα με παθολογικές οντότητες όπως χρόνιες μορφές προστατίτιδας ή αυξημένης πιθανότητας μεταβολικών διαταραχών του ασβεστίου. Στις περιπτώσεις αυτές η ανάδειξη προστατικών λίθων μπορεί να εγείρει ερωτήματα μιας υποκείμενης παθολογικής κατάστασης που ενδεχομένως να απαιτεί διερεύνηση και θεραπεία».

Στην σελίδα 104 (σύμφωνα με την αρίθμηση της διατριβής) αναφέρεται ότι:
«Υπάρχει σημαντικά αυξημένη συχνότητα χρόνιας προστατίτιδας μεταξύ των ατόμων με προστατική λιθίαση (διπλάσια από ότι στο γενικό πληθυσμό)».

Στην περίληψη της διατριβής (σελίδα 107) αναφέρεται μεταξύ άλλων  ότι:
«Υπήρχε αυξημένη επίπτωση προστατίτιδας (28,7%),νεφρολιθίασης( 27,3%) μεταξύ των ατόμων με προστατική λιθίαση».

Και στην συνέχεια: «Οι μικρές πολλαπλές ασβεστώσεις είναι ένα φυσιολογικό, συχνά τυχαίο υπερηχογραφικό εύρημα του προστάτη που αντιπροσωπεύει περισσότερο διεργασία γήρανσης παρά μια νοσολογική οντότητα. Ωστόσο μεγαλύτεροι ή/και κεντρικότεροι προστατικοί λίθοι πιθανότατα σχετίζονται με υποκείμενη παθολογική κατάσταση που ενδεχομένως να απαιτεί διερεύνηση και θεραπεία».

Οφείλω να επισημάνω ότι:

1.   Στο paper της αντινανοβακτηριακής θεραπείας του Δρ. Shosckes, το Reference 6 της  βιβλιογραφίας (references) είναι paper  που έχει γράψει ο συγγραφέας της διατριβής κ. Γεραμούτσος, με τον ίδιο τίτλο της διατριβής του:
Geramoutsos, I., Gyftopoulos, K., Perimenis, P., Thanou, V.,Liagka, D., Siamblis, D. et al: Clinical correlation of prostatic lithiasis with chronic pelvic pain syndromes in young adults. Eur Urol, 45:333, 2004

2.   Δηλαδή ο Δρ. Shosckes χρησιμοποίησε τα ευρήματα του κ. Γεραμούτσου .  Πιστεύω  ότι  το paper του κ. Γεραμούτσου άνοιξε διάπλατα το δρόμο στον Δρ. Shosckes για το δικό του paper που δημοσιεύτηκε το 2005, εξαιτίας:
a.   τα ευρήματα συσχετισμού προστατικών λίθων και χρόνιας προστατίτιδας άνοιγαν το πεδίο για περαιτέρω έρευνα. Επιπλέον, ο κ. Γεραμούτσος χρησιμοποίησε μεγάλο δείγμα ασθενών στην έρευνα του,  101 ασθενείς καθιστώντας αξιόπιστα τα όποια ευρήματα, όπως: «Υπάρχει σημαντικά αυξημένη συχνότητα χρόνιας προστατίτιδας μεταξύ των ατόμων με προστατική λιθίαση (διπλάσια από ότι στο γενικό πληθυσμό)».
b.   Η διατριβή δεν έχει λάβει υπόψη της γενικότερα την όποια επίδραση των νανοσωματιδίων στην προστατική λιθίαση, ενώ  ο Δρ. Shosckes αναφέρει ότι μέχρι και 98% των προστατικών λίθων θα μπορούσαν να αποδοθούν στην δράση των νανοσωματιδίων. Σε ολόκληρη την διατριβή δεν υπάρχει η λέξη νανοσωματίδια...Αυτό δεν αποτελεί μομφή στον Έλληνα ερευνητή. Η έρευνα του κ. Γεραμούτσου ξεκίνησε στις αρχές της δεκαετίας του '90 και ολοκληρώθηκε το 2003. Στο paper του Δρ. Shosckes η βιβλιογραφία του (references) για την γενικότερη επίδραση των νανοσωματιδίων  αποτελείται από τα paper με αρίθμηση  8,9,12,14,16. Το παλιότερο από αυτά ανάγεται στο 1999. Το μοναδικό paper της βιβλιογραφίας (references) του Δρ. Shosckes που συνδέει νανοβακτηρίδια και ουροποιητικό είναι το Reference 15: Drancourt, M., Jacomo, V., Lepidi, H., Lechevallier, E., Grisoni, V., Coulange, C. et al: Attempted isolation of Nanobacterium sp. microorganisms from upper urinary tract stones. J Clin Microbiol, 41: 368, 2003.

3.   Δηλαδή, o Δρ. Shoskes βρήκε έτοιμη την βιβλιογραφία, καθώς επίσης και την φαρμακευτική αγωγή που είχε χρησιμοποιηθεί για στεφανιαία νόσο, με αποτελέσματα: «Ανεπίσημα, σε αρκετούς ασθενείς σε μια κλινική μελέτη για την αξιολόγηση παρόμοιας αγωγής με Comet για στεφανιαία νόσο, αναφέρθηκε η πλήρης υποχώρηση των συμπτωμάτων ταυτόχρονων συμπτωμάτων CPPS».

4.   Όπως έχω ήδη γράψει σε προηγούμενο post: « δεν πήγε στα τυφλά ο doctor Shoskes ...ήταν μια έρευνα εκ του ασφαλούς...απέδειξε αυτό που γνώριζε ήδη...».

Χμ...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#22 22 Απριλίου, 2013, 02:14:28 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Απριλίου, 2013, 02:17:08 ΜΜ από SUPER_SUPER BAN
ΠαράθεσηSUPER_SUPER BAN, σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις κάποιο link για το φαρμακευτικό κιτ που αναφέρεις? Θα ήθελα να το κοιτάξω....
Ο Shoskes ονομάζει κάπως από όσο θυμάμαι αυτό που χρησιμοποίησε για την έρευνα που έκανε.
Θυμάμαι σίγουρα είχα βρει τιμή προϊόντος και προσφορά για το εν λόγω .
Κάνε μια έρευνα σε αυτό που διάβασες και θα το βρεις αυτό που σου λέω είμαι σίγουρος . Αφού το βρεις ανέβασε το στο σχετικό θέμα που έχουμε φτιάξει αν θες .
Υ.Γ. είσαι τρομερός στην έρευνα ,συνέχισε την καλή δουλειά ,μπράβο .Με κούφανες με αυτή σου την διαπίστωση .
Μπράβο και 1000 μπράβο .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

SUPER_SUPER BAN δεν κάνω τίποτα άλλο από το να προσπαθώ να καταλάβω κάτι από το μυστήριο της CPPS και να μοιράζομαι τις σκέψεις μου μαζί σας. Όμως, όπως έγραψα ήδη σε προηγούμενο post "δεν αποκλείεται να βρεθώ κάποια στιγμή (ή και να βρίσκομαι τώρα) σε λάθος μονοπάτι..."

Έχοντας αναλύσει λοιπόν το paper του Δρ. Shoskes για την αντινανοβακτηριακή θεραπεία, δημοσιευμένο το 2005   (βλέπε link http://www.prostatitis.org/pdf/shoskesurology.pdf ), αποφασίζω να κοιτάξω τι θεραπείες προτείνει σήμερα ο Doctor.

Μπαίνω στην ιστοσελίδα του doctor και πηγαίνω στην σελίδα για την ανάλυση των αιτιών της CPPS και τις προτεινόμενες θεραπείες (http://www.dshoskes.com/cpclinic.html ). Από ότι μπορώ να καταλάβω, 8 χρόνια μετά την δημοσίευση του paper για την αντινανοβακτηριακή θεραπεία, όχι μόνο δεν υπάρχει ανάλογη θεραπεία με την χρησιμοποιηθείσα στο παρελθόν, αλλά η λέξη νανοβακτήρια είναι ανύπαρκτη σε όλη την σελίδα....

Χμ...


Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Παράθεση από: vento στις 21 Απριλίου, 2013, 06:06:02 ΜΜ
Σας ευχαριστώ πολύ συμπάσχοντες...Ωστόσο, δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάτε ότι η έρευνα που κάνω είναι πάνω από τις πραγματικές μου δυνάμεις, βασίζεται στο πάθος για την έξοδο από το τούνελ της CPPS...συνεπώς δεν αποκλείεται να βρεθώ κάποια στιγμή (ή και να βρίσκομαι τώρα) σε λάθος μονοπάτι...
Χρειάζομαι λοιπόν την εμπειρία, τα σχόλια, τις ιδέες και τις παρεμβάσεις σας....εξάλλου μόλις 7 μήνες έχω στο τούνελ της CPPS...
SUPER_SUPER BAN, σε παρακαλώ μπορείς να μου στείλεις κάποιο link για το φαρμακευτικό κιτ που αναφέρεις? Θα ήθελα να το κοιτάξω....
Μarkelos, πολύ ενδιαφέρουσα η φαρμακογονιδιοματική που αναφέρεις....πως είναι ο αγγλικός όρος?
Το διαβασα σε ελληνικο αρθρο και δεν το γνωριζω.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Για να μπορέσω να συνεχίσω με το ιστορικό μου εδώ, θα ήθελα να κλείσω κάπως συνοπτικά την έρευνά μου για το paper του Δρ. Shoskes για την αντινανοβακτηριακή θεραπεία. Ενδεχομένως να χρειάζεται να ανοιχθεί άλλο σχετικό topic, αφού μοιραστώ όμως εδώ, μαζί σας, τα ακόλουθα:

Στα συμπεράσματα (Conclusions)του paper αναφέρεται (σε όσο πιο πιστή μετάφραση) ότι:
"Υπήρξε σημαντική βελτίωση των συμπτωμάτων μετά από 3 μήνες, με ελάχιστη τοξικότητα. Αυτή η θεραπεία απαιτεί περαιτέρω μελέτη σε μεγαλύτερες και σχεδιασμένες δοκιμές για  έλεγχο placebo effect και για την διερεύνηση του ρόλου της νανοβακτηριακής μόλυνσης ως αιτία των προστατικών λίθων και του ρόλου των προστατικών λίθων στην αιτιολογία και τα συμπτώματα της CPPS."

Γιατί ο Δρ. Shoskes δεν συνέχισε λοιπόν την περαιτέρω μελέτη με αυτή την θεραπεία?

Σε σχετική αλληλογραφία, η απάντηση του Δρ. Shoskes ήταν:
Η εταιρία, ποτέ δεν υποστήριξε την χρήση δοκιμών με τυχαίo έλεγγχο για placebo και εγκατέλειψα την τεχνική, δεδομένης της έλλειψης αποδεδειγμένης αποτελεσματικότητας.

'Ετσι απλά...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Διαβάζοντάς  το post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση, υπήρξε μια σειρά από ενδιαφέρουσες εξελίξεις που άρχισα να καταγάφω στο εν λόγω topic, στην συνέχεια στο topic της κουερσετίνης αλλά την πλήρη εξέλιξη θα την καταγράψω εδώ στο ιστορικό μου.

Στο post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση έγραψα τα εξής:

Διαβάζοντας λοιπόν το 3ο μέρος του κειμένου για την νεφρολιθίαση, πετυχαίνω την πρόταση:
"Tέλος, δεν πρέπει να καταναλώνετε αυθαίρετα μεγάλες δόσεις συμπληρωμάτων ασβεστίου και βιταμίνης C".

Στο ιστορικό μου και στο post για την θαυματουργή κουερσετίνη, έχω γράψει ότι είχα μεγάλη βελτίωση με την κουερσετίνη. Ωστόσο, αντιμετώπισα έξαρση την οποία απέδιδα στο sex εξαιτίας της ανεβασμένης μου αυτοπεποίθησης λόγω μείωσης του πόνου, αλλά τώρα κατανοώ ότι μάλλον έφταιγε κύρια ή εξίσου, η κυριακάτικη ποδηλατάδα....Κομμένο το ποδήλατο πλέον, αλλά πριν φθάσω εκεί υπήρξε μια πορεία...Περιληπτικά:
Ήδη από αρχές Φεβρουαρίου σταματάω τα αντιβιοτικά...βρίσκω στο φόρουμ την πληροφορία για την κουερσετίνη και στις 16 Φεβρουαρίου την ξεκινάω. Μετά από ενάμιση μήνα μεγάλης βελτίωσης, αντιμετωπίζω την έξαρση που λέγαμε και επιστρέφει το αίσθημα αγωνίας και κατάστασης εκτάκτου ανάγκης εξαιτίας του πόνου. Διαβάζω στο  topic για την νεφρολιθίαση του Hyper Ban την φράση:
"Tέλος, δεν πρέπει να καταναλώνετε αυθαίρετα μεγάλες δόσεις συμπληρωμάτων ασβεστίου και βιταμίνης C".

Σκέφτομαι ότι τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνω με κουερσετίνη έχουν υψηλή δόση βιταμίνης C. Κοιτάζοντας τις συσκευασίες βλέπω ότι οι συνιστώμενες 3 ημερήσιες κάψουλες "Activated Quercetin" έχουν 1000% της ημερήσιας ανάγκης του οργανισμού σε βιταμίνη C και η "Quercetin Plus" αντίστοιχα 500%.

Ψάχνω λοιπόν, για πιθανές παρενέργειες και βρίσκω αρχικά (στο link http://www.umm.edu/altmed/articles/quercetin-000322.htm) ότι:
"Very high doses of quercetin may damage the kidneys. You should take periodic breaks from taking quercetin". Δηλαδή, μεγάλες δόσεις κουερσετίνης μπορούν να βλάψουν τα νεφρά. Θα πρέπει να έχετε περιοδικές διακοπές στην λήψη κουερσετίνης.

Επιπλέον, για πιθανές παρενέργειες από υψηλή δόση βιταμίνης C χωρίς να είναι πλήρως τεκμηριωμένο επιστημονικά, θεωρείται ότι δημιουργεί πέτρα στα νεφρά (http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_C)
Βέβαια, όντας καπνιστής θεωρείται ότι έχω μεγαλύτερη ανάγκη για βιταμίνη C.

Αποφασίζω να κόψω την κουερσετίνη στους δύομιση μήνες (στις 25 Απριλίου) για να αποφύγω ενδεχόμενες παρενέργειες και από την βιταμίνη C και ξεκινώ έρευνα για βότανα προκειμένου να αντιμετωπίσω τον πόνο, χωρίς αντιβίωση.


Σε αυτά που έγραψα στο post του Hyper Ban για την νεφρολιθίαση προσέθεσα στο topic για την θαυματουργή κουερσετίνη τα εξής:
 
Κατά την διάρκεια λήψης της κουερσετίνης, πέρα από την σημαντική μείωση των συμπτωμάτων του πόνου, υπήρξε και μια εντυπωσιακή μεταστροφή της αίσθησης που είχα για την εκσπερμάτωση σε σχέση με την περίοδο λήψης αντιβιοτικών.

Πιο συγκεκριμένα, κατά την διάρκεια λήψης αντιβιοτικών, αισθανόμουν ότι εάν εκσπερμάτωνα θα ανακουφιζόμουν από τον πόνο. Πράγματι, η εκσπερμάτωση με ανακούφιζε...Όταν ξεκίνησα την κουερσετίνη, παρά το γεγονός ότι μειώθηκαν οι πόνοι και βελτιώθηκαν ελαφρά οι στύσεις, ωστόσο άρχισα να αισθάνομαι ότι η συχνή εκσπερμάτωση πλέον μάλλον επιδείνωνε την κατάστασή μου.

Ειδικότερα, αισθανόμουν την περιοχή του περίνεου και του προστάτη σαν να ήταν ένα σπασμένο χέρι που μόλις το έβγαλα από το γύψο και ναι μεν όδευε προς την θεραπεία αλλά ήταν αδύναμο και χρειαζόταν προσοχή...δηλαδή λιγότερη εκσπερμάτιση...αλλά όπως είχα γράψει:
"γ) εξαιτίας της βελτίωσης,  δεν πρόσεξα την συχνότητα σεξουαλικών επαφών/αυνανισμού, με συνέπεια μια σχετική νέα έξαρση της κατάστασης και του πόνου"

Στα ανωτέρω θέλω να προσθέσω τώρα τα εξής ενδιαφέροντα:
Στις 25 Απριλίου αποφασισμένος να κόψω την κουερσετίνη, λόγω φόβου παρενεργειών αλλά κυρίως λόγω επιστροφής του πόνου, πηγαίνω σε κατάστημα βοτάνων στην Ευριπίδου και ζητάω 5 βότανα με σκοπό την μείωση του πόνου αλλά και αν γίνεται την αποβολή των πετρών από τον προστάτη μου. Μου εξηγούν ότι ο τρόπος παρασκευής αυτών των βοτάνων και η μίξη τους, πιθανότατα θα οδηγήσει σε ακύρωση των ευεργετικών τους αποτελεσμάτων. Μου προτείνουν λοιπόν και παίρνω τελικά:
σκορπίδι ως αντιφλεγμονώδες, διουρητικό και κατά του πόνου
κεδρόμηλα για τις πέτρες

Αυτά τα δύο βότανα μπαίνουν μαζί σε βραστό νερό για 3 λεπτά και πίνεις το χυμό τους 2 φορές την ημέρα.

Επιπλέον, saw palmetto λεπτοκομμένο, σαν χονδρούς κόκκους, μία φορά την ημέρα, διαλυόμενο σε λίγο νερό μη βρασμένο, μία φορά την ημέρα.

Γυρίζω σπίτι μου, φτιάχνω σκορπίδι και κεδρόμηλα και μέσα σε 5 λεπτά από την λήψη τους, ο πόνος εξαφανίζεται κατά 95%....! Δεν το πιστεύω αυτό που συμβαίνει και βγαίνω βόλτα ανακουφισμένος στην λιακάδα μετά από μήνες....επιστρέφω σπίτι και λέω να δοκιμάσω το ποδήλατο...στην επιστροφή οι πόνοι ξαναρχίζουν...δεύτερη κούπα μα σκορπίδι και κεδρόμηλα και παίρνω και το saw palmetto...ξανά ανακούφιση...

Την επόμενη ημέρα φεύγω στο εξωτερικό, παίρνω τα βότανα και δεν έχω σχεδόν πόνους παρά μόνο κάποιες ενοχλήσεις μετά το sex. Μια εβομάδα μετά την αρχική λήψη των βοτάνων πάω για εξετάσεις σε εκεί νοσοκομείο. Οι ουρολογικές κλασσικά δεν δείχνουν τίποτα. Οι αιματολογικές δείχνουν κάποια μεγέθη ανεβασμένα και ο γιατρός θεωρεί ότι αυτό οφείλεται στο ότι ο οργανισμός μου πολεμάει κάτι...τι γιατρέ?
Ο γιατρός προτείνει άμεσα αντιβίωση και τον ρωτάω: για να καταπολεμήσουμε τι πράγμα γιατρέ? .....αμηχανία, φθηνές εξηγήσεις...αρνούμαι να πάρω αντιβίωση.
Άλο εύρημα: όταν ξεκίνησε η περιπέτειά μου τον Οκτώβριο, ο προστάτης μου ήταν οριακά φυσιολογικός σε μέγεθος (σε σχέση και με την ηλικία μου) όπως μου είχαν εξηγήσει, δηλαδή 25 κυβικά εκατοστά. Στις νέες εξετάσεις, 7 μήνες μετά ήταν πλέον 21 κυβικά εκατοστά...τι βοήθησε? τα αντιβιωτικά? η κουερσετίνη? το συμπλήρωμα saw palmetto? το βότανο saw palmetto?

Χμ...συνεχίζεται....


Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#27 14 Μαΐου, 2013, 07:39:18 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 14 Μαΐου, 2013, 08:15:48 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΆλλο εύρημα: όταν ξεκίνησε η περιπέτειά μου τον Οκτώβριο, ο προστάτης μου ήταν οριακά φυσιολογικός σε μέγεθος (σε σχέση και με την ηλικία μου) όπως μου είχαν εξηγήσει, δηλαδή 25 κυβικά εκατοστά. Στις νέες εξετάσεις, 7 μήνες μετά ήταν πλέον 21 κυβικά εκατοστά...τι βοήθησε? τα αντιβιωτικά? η κουερσετίνη? το συμπλήρωμα saw palmetto? το βότανο saw palmetto?
Πρέπει να λάβεις πολύ σοβαρά υπόψη σου  πως μία πολύ μικρή μετατόπιση της κεφαλής του  διορθικού υπέρηχου(δεν ξέρω πως στον ***τσο λέγεται ) ,μπορεί να δείξει μεγαλύτερο  ή μικρότερο προστάτη κάποια  κυβικά εκατοστά  .
Το έχουμε ξαναπεί / έχει ειπωθεί και εδώ και αλλού .Αυτή η έρευνα είχε γίνει για να αποδειχτεί το μέγεθος της απάτης του Ακατάν ως ένα σημείο ,αλλά αυτό ειναι μία άλλη συζήτηση .
Απο την άλλη όλα αυτά που πήρες σαφώς και μείωσαν τον όγκο του προστάτη σου .
Όλα  αυτά λένε πως βοηθάνε , κυρίως όμως η αντιβίωση με την μεγάλη της αντιφλεγμονώδη δράση  .
Με το τσιγάρο είσαι φάουλ μεγάλο .
Κόψτο !!!!
Χρησιμοποίησε το C****ix ,εγώ με αυτό την 1η φορά  το έκοψα σε 2 βδομάδες .Την 2η μόνος μου ,διοτί είχα βρείτο κόλπο .Tο ανοσοποιητικό σου θα πάρει αμέσως τα πάνω του,ειδικά δε αν είναι θέμα δικό του και όχι  MONO μυικο  .Απο καύλες δεν το συζητώ ,θα ξανανιώσεις .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Δεν είχα προλάβει να τελειώσω την αφήγηση χθες, αλλά σ'ευχαριστώ για τις χρήσιμες παρατηρήσεις σου Hyper Ban...
Πρώτα απ'όλα να διευκρινήσω ότι δεν έχω κάνει διορθικό υπέρηχο ακόμα, αλλά μόνο 3 απλούς υπέρηχους για τον προστάτη.
Βρισκόμενος σε ταξίδι σε χώρα του εξωτερικού, απλώς αφιέρωσα μια μέρα για γιατρούς και εξετάσεις...δεν το είχα προγραμμματίσει.
Εκεί, μετά από 7 ημέρες με την λήψη των βοτάνων, έκανα τον υπέρηχο (όχι διορθικό) και ο προστάτης ήταν 21 κυβικά εκατοστά. Στις 10 ημέρες σταμάτησα τα βότανα, αν και θα έπρεπε να φθάσω τον μήνα όπως μου είχαν συστήσει.

Με την επιστροφή μου στην Ελλάδα είχα ραντεβού με νέο ουρολόγο και μου κάνει νέο υπέρηχο (όχι διορθικό) μια εβδομάδα μετά τον υπέρηχο του εξωτερικού. Σοκ...ο προστάτης 36,8 κυβικά εκατοστά...Τι είχε αλλάξει? Είχα κόψει τα βότανα μόλις 5 ημέρες πριν...Ξεκίνησα ξανά μόνο το saw palmetto σε βότανο και βλέπουμε...
Ο γιατρός  ζήτησε  να κάνουμε διορθικό υπέρηχο στην επόμενη επίσκεψη. Θυμήθηκα ένα post του Phaethon ότι αποτελεί δευτερεύουσας σημασίας εξέταση για την CPPS και του το έριξα...η απάντηση ήταν ότι την θεωρεί κύριας σημασίας εξέταση....χμ, τι να πω γι'αυτό?

Η θεραπεία με τα βότανα θα έπρεπε να ήταν μεγαλύτερη αλλά αισθανόμουν ότι ήθελα να δω τι θα γίνει χωρίς.... Αυτή την στιγμή θεωρώ ότι μετά το δεκαήμερο των βοτάνων (αλλά και κατά την διάρκεια), οι πόνοι είναι μάλλον εξαφανισμένοι και εμφανίζεται μερικές φορές ένα ελαφρό κάψιμο και βάρος στο περίνεο μετά την εκσπερμάτωση. Η στύση είναι ικανοποιητική αλλά όχι όπως πριν την CPPS....

Επιπλέον,
1.σε εξετάσεις ορμονολογικές στις αρχές του Απριλίου, υπήρξε εύρημα ότι η προλακτίνη είναι πάνω από το όριο, γεγονός που εξηγεί την μειωμένη μου λίμπιντο. Αυτό θα το δω στις επόμενες ημέρες καλύτερα με ενδοκρινολόγο.
3. άλλο εύρημα (αναμενόμενο) σε εξετάσεις triplex στις αρχές του Απριλίου, βρέθηκε μια ελαφριά υδροκήλη στον δεξιό όρχη, που υποθέτω ότι την έχω 30 χρόνια...εξαιτίας του ποδοσφαίρου όπως είχα γράψει σε προηγουμένως στο ιστορικό μου
4. στις εξετάσεις triplex στις αρχές του Απριλίου, βρέθηκε επίσης μια αδρή αποτιτάνωση στον αριστερό όρχη, που δεν θεωρείται σημαντική...
5. νομίζω ότι θα βοηθούσε να έκοβα και το τσιγάρο...

Αυτά για την ώρα...ευπρόσδεκτες οι παρατηρήσεις σας...


Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#29 16 Μαΐου, 2013, 10:27:26 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαΐου, 2013, 11:58:59 ΠΜ από Phaethon
Παράθεση από: vento στις 15 Μαΐου, 2013, 11:02:25 ΜΜ
Ο γιατρός  ζήτησε  να κάνουμε διορθικό υπέρηχο στην επόμενη επίσκεψη. Θυμήθηκα ένα post του Phaethon ότι αποτελεί δευτερεύουσας σημασίας εξέταση για την CPPS και του το έριξα...η απάντηση ήταν ότι την θεωρεί κύριας σημασίας εξέταση....χμ, τι να πω γι'αυτό?

Αυτό που έχω πει εγώ -νομίζω με αρκετή σαφήνεια- είναι ότι ο διορθικός υπέρηχος είναι μια βασική εξέταση προκειμένου ως οφείλει ο γιατρός να βεβαιωθεί ότι δεν έχεις κάποια άλλη σοβαρή πάθηση που σου προκαλεί τα συμπτώματα και να δει την γενική κατάσταση του προστάτη. Γιατί ο γιατρός όταν πας εκεί και του αναφέρεις τα συμπτώματα, δεν μπορεί να μυρίσει τα νύχια του και να ξέρει εκ των προτέρων ότι πάσχεις από το σχετικά "αθώο" ΣΧΠΑ-CPPS.

Από εκεί και πέρα, άπαξ και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ κάτι άλλο, ο διορθικός δεν μπορεί να χρησιμεύσει σε κάτι παραπάνω. Είναι δηλαδή μια εξέταση που σε ασθενείς με Προστατίτιδα κατηγορίας ΙΙΙ (ΣΧΠΑ) που είναι και η μεγάλη πλειοψηφία, γίνεται για να αποκλείσουν τι ΔΕΝ έχεις και όχι να διαγνώσουν τι έχεις. Συνήθως ασθενείς κατηγορίας ΙΙΙ δεν θα εμφανίζουν κάποιο παθολογικό εύρημα στον διορθικό.

Ο λόγος που τα είχα γράψει αυτά δεν είναι για να αμφισβητήσω τον διορθικό και γενικά τον υπέρηχο ως ιατρικό εργαλείο αλλά γιατί είχαμε και έχουμε το φαινόμενο γνωστός ακατανόμαστος ιατρός μετά τον διορθικό, να κάνει ανεξαιρέτως σε όσους τον επισκέπτονται διαγνώσεις του στυλ: "Ο προστάτης σου είναι χάλια", "Η φλεγμονή είναι έτοιμη να σου χτυπήσει τα στυτικά νεύρα", "Έχεις μικρόβιο στον προστάτη, το βλέπω", "Το έχεις κολλήσει περίπου 7 χρόνια", "Στα νιάτα σου υπήρξες μεγάλος εραστής", "Βλέπω μια μελαχροινή στο διάβα σου", "Μεγάλη πόρτα θα διαβείς, λεφτά θα πάρεις".

Φυσικά πρόκειται περί κοροϊδίας. Στην μεγάλη πλειοψηφία των ασθενών ο διορθικός δεν θα έπρεπε να δείχνει τίποτα απολύτως. Και βέβαια ο κακόμοιρος ο ασθενής μένει μαλάκας και απορεί σε τι μεγαλοφυϊα έχει πέσει και του τα "διαβάζει" όλα αυτά για τα οποία οι προηγούμενοι γιατροί δεν του είπαν τίποτα...Φυσικά δεν μπορεί να φανταστεί ότι ο επιστήμων απέναντί του τον δουλεύει κανονικά ψιλό γαζί και ετοιμάζεται να τον ρίξει στην μηχανή του αρμέγματος.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0