Phaethon σ'ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Ωστόσο, είναι φανερό ότι το σχόλιό σου δεν αναφέρεται σε αυτό που έγραψα εγώ, αλλά μάλλον και η απάντησή του γιατρού δεν απαντούσε σε αυτό που τον ρώτησα και με ξένισε...

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι....Η δικιά μου ένσταση στον γιατρό για χρησιμοποίηση του διορθικού υπέρηχου ήταν ότι δεν αποτελεί κύρια εξέταση για την CPPS. Αυτό το είχα διαβάσει για πρώτη φορά σε (πολύ καλό...) σχόλιό σου, όπου απλώς συμφωνούσες με την άποψη του βραβευμένου από την Αμερικάνικη Ουρολογική Εταιρεία το 2009, ερευνητή Nickel.
(βλέπε http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=238.0 )

Αυτό που με ξένισε λοιπόν, ήταν η απάντηση του γιατρού ότι την θεωρούσε κύρια εξέταση για την CPPS...αντιθέτως για τον Nickel:
"...στα σύνδρομα χρόνιας προστατίτιδας συνήθως δεν βοηθάει πολύ..."

Επιπλέον, στον γιατρό προσκόμισα την θεμελιώδη εξέταση που θεωρεί o Nickel ότι πρέπει να γίνει για την διάγνωση, δηλαδή την νεότερη εξέταση κατά Meares-Stamey  2  δειγμάτων (χωρίς ευρήματα) καθώς και μια σειρά άλλων εξετάσεων, βάσει των οποίων μου δiαγνώσθηκε από άλλο γιατρό και προσκόμισα ΓΡΑΠΤΗ διάγνωση για Χρόνιο πυελικό σύνδρομο άλγους κατηγορίας IIIb.

Νομίζω λοιπόν ότι ο γιατρός με ξένισε γιατί δεν απάντησε στην ερώτησή μου...Υποθέτω,δηλαδή ότι εφόσον υπήρχε ήδη η βασική εξέταση, άλλες εξετάσεις και η διάγνωση, ήθελε τα "Other tests" του Nickel, βοηθητικές εξετάσεις για τυχόν επιπλοκές που συνοδεύουν ή προκαλούν το πρόβλημα ....μεταξύ αυτών ο διορθικός υπέρηχος, πράγμα λογικότατο...

Να σημειώσω μάλιστα ότι χωρίς να ανοίξω εγώ κάποια σχετική κουβέντα, καταφέρθηκε εναντίον του Ακατονόμαστου (τον οποίο δεν γνωρίζω καν), για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις εσύ και άλλοι συμπάσχοντες στο φόρουμ...

Αυτά...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#31 19 Σεπτεμβρίου, 2013, 12:33:47 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Σεπτεμβρίου, 2013, 12:40:41 ΠΜ από Hyper Ban
Vento τι νέα ρε´συ ;

Γιατι χάθηκες ;Υπήρξες πολύ δυνατό χαρτί στο θέμα της έρευνας ...

Είχαμε κάποια εξέλιξη ;

Σε βρήκα on-line και είπα να σε ρωτήσω ...

Ελπίζω να είσαι καλά .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: atrsvdoo στις 13 Απριλίου, 2013, 05:49:27 ΜΜ
Παράθεση από: SUPER_SUPER BAN στις 13 Απριλίου, 2013, 11:30:25 ΠΜ
Δεν θέλω να φανώ περίεργος ,μετά απο έρευνα ομως που έκανα διαπίστωσα πως η pulsatilla είναι πανάκεια και ως γνωστόν πανάκειες δεν υπάρχουν . . .
Αν κάνω λάθος διόρθωσε με . . .

1) Εγώ απλά παρέθεσα τη δική μου περίπτωση, δεν είπα πως η πουλσατίλα είναι το σπυπερ γιατρικό, δεν ήξερα καν ότι υπάρχει. Σε μένα πάντως δούλεψε..

2) Συγνώμη, αλλά κι εγώ με τη σειρά μου δεν θέλω να φανώ περίεργος..αλλά ερευνησες που και τι ακριβώς? Οι μελέτες που διάβασες ήταν σε επιστημονικά περιοδικά? Κι αν ναι, τι impact factor είχαν τα συγκεκριμένα περιοδικά?
Επιτρεψέ μου να αμφισβητώ τις αξιολογήσεις ουσιών και φαρμάκων από μυριάδες ιστοσελιδες στο διαδίκτυο και να εμπιστεύομαι μόνο την έρευνα διακεκριμένων επιστημόνων. Όπως λένε και οι αμερικανοί: show me the data!!!, κι όταν εννοούμε data, όχι το Blog της κάθε πικραμένης..
Όχι ότι έχω τίποτα εναντίον σου, αλλά θα πρέπει να αξιολογούμε και την πηγή από όπου διαβάζουμε πληροφορίες..έτσι? Αλλη αξιοπιστία έχει ένα άρθρο στην espresso κι άλλη στη journal of pharmaceutical sciences..
atrsvdoo
Τι κάνεις ;Καιρό είχαμε να δούμε και εσενα .Στην υπογραφή σου λες πως έγινες καλα απο ομοιοπαθητικη και με pulsatila αν δεν κανω λαθος .
Κρατά ακόμα  η κατασταση αυτη ;Ελπίζω βεβαίως να εισαι καλά και περιμενω feedback .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Καλησπέρα Hyperban...καθώς και στους λοιπούς συμπάσχοντες του φόρουμ...Νέα υπάρχουν και μάλιστα μάλλον ανατρεπτικά...όμως sorry, δεν ήμουν (και ίσως δεν είμαι ακόμα) σε θέση να τα αξιολογήσω. Ας το κουβεντιάσουμε λοιπόν μαζί το ζήτημα...

Να υπενθυμίσω ότι χάρις στα δύο βότανα που είχα πάρει κατά την διάρκεια του Πάσχα (σκορπίδι και κεδρόμηλα) οι πόνοι μου υποχώρησαν κατά 95%. Όμως δεν αισθανόμουν ότι έχω θεραπευτεί. Οι ενοχλήσεις που είχαν απομείνει και παραμένουν είναι μια παροδική αίσθηση σουβλιάς στο περίνεο που στη συνέχεια διαχέεται προς τα κάτω στο εσωτερικό του αριστερού μηρού. Αυτό συμβαίνει ιδιαίτερα μετά την εκσπερμάτωση, όπου και αισθάνομαι ένα βάρος γενικότερα στο περίνεο. Επιπλέον, μειωμένη λίμπιντο...
Μετά το Πάσχα λοιπόν, πήγα σε νέο ουρολόγο που μου βρήκε μεγάλο τον προστάτη, όπως είχα γράψει 36,8 κ.ε. Μου ζήτησε να κάνω νέες εξετάσεις σε δική του μικροβιολόγο που την θεωρεί από τους καλύτερους στην Ελλάδα, θεωρώντας ότι δεν είχα σωστή ιατρική υποστήριξη μέχρι τότε...Θορυβημένος, στις 2 εβδομάδες που ακολούθησαν μέχρι να κάνω τις εξετάσεις και να έχω νέο ραντεβού, πήρα βότανο saw palmetto ελπίζοντας να μικρύνω τις διαστάσεις του προστάτη.
Η συνέχεια ανατρεπτική...οι μικροβιολογικές εξετάσεις έδειξαν για πρώτη φορά βακτήρια όπως πίστευε ο γιατρός...δεν έχω μαζί μου τις εξετάσεις αλλά θυμάμαι ότι ήταν 3 βακτήρια (την ακριβή ονομασία τους θα την γράψω στις επόμενες ημέρες, το ένα πάντως ήταν enterococcus faecalis). Οι αποικίες βακτηρίων μάλλον μπορεί θεωρηθεί ότι ήταν λίγες, για να είμαι ακριβής. Στη βάση αντιβιογράμματος μου σύστησε να πάρω 15 ημέρες Flagyl και άλλες 15 ημέρες Tabrin. Πλέον, οι αντιστάσεις μου έναντι των αντιβιοτικών κάμφθηκαν και αποφάσισα να δοκιμάσω. Όμως και ο γιατρός σοκαρίστηκε όταν είδε τις διαστάσεις του προστάτη μου αφύσικα μειωμένες λόγω του saw palmetto...μέσα σε 2 εβδομάδες από 36 κ.ε. έπεσε στα 26 κ.ε....Δεν πίστευε στα μάτια του...
Ξεκίνησα την πρώτη αντιβίωση και στις πρώτες 2-3 ημέρες αισθάνομαι κάτι σαν να κινείται στο εσωτερικό του περίνεου και να μου δίνει μια αίσθηση άβολη...στις επόμενες ημέρες εξαφανίστηκε αυτή η αίσθηση μέχρι που ξεκίνησα την δεύτερη αντιβίωση...πάλι τα ίδια...για 2-3 ημέρες κάτι συνέβαινε στο περίνεο...μετά αυτή η αίσθηση εξαφανίστηκε και πάλι...Συμπάσχοντες, τι λέτε γι'αυτό? Έχετε αισθανθεί ποτέ κάτι παρόμοιο με την λήψη αντιβιοτικών?
Τελειώνοντας την αντιβίωση στα τέλη Ιουνίου, προσπάθησα να χαλαρώσω όσο μπορούσα. Πάντως, νομίζω ότι οι αντιβιώσεις δεν βοήθησαν ορατά στην μείωση των πόνων. Την μεγάλη δουλειά για μένα στους πόνους την έκαναν τα βότανα. Πηγαίνω διακοπές και οι ενοχλήσεις ήταν μάλλον εξαφανισμένες. Επιστρέφω στη δουλειά και επιστρέφουν και οι ενοχλήσεις...φεύγω για διακοπές ξανά και σχεδόν εξαφανίζονται οι ενοχλήσεις...
Μετά το τέλος των διακοπών πλέον, εξακουλουθώ να έχω τις ελαφρές ενοχλήσεις που προαναφέρθηκαν (μετά την λήψη βοτάνων το Πάσχα). Έχω μια αίσθηση ανησυχίας γιατί αισθάνομαι ότι εξακολουθώ να είμαι ασθενής.  Δεν πεθαίνω όμως στους πόνους όπως τον προηγούμενο χειμώνα...τουλάχιστον για την ώρα...
Συνάδελφοι στο τούνελ της CPPS, δηλώνω υπευθύνως τα ανωτέρω  ;D και feel free να εκφράσετε απόψεις που μπορούν να μας βοηθήσουν όλους...

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Θέλοντας να ολοκληρώσω το χθεσινό μου post, θέλω να συμπληρώσω ότι στις εξετάσεις του περασμένου Μαϊου μου βρέθηκε εκτός από το αερόβιο enterococcus faecalis και το αναερόβιο Bacteroides fragilis καθώς και Mycoplasma homins.

Στη βάση αντιβιογράμματος ο ουρολόγος μου σύστησε να πάρω 15 ημέρες Flagyl και άλλες 15 ημέρες Tabrin. Όταν τελείωσε η θεραπεία τον επισκέφθηκα ξανά και κάνοντας δακτυλική εξέταση στον προστάτη αποφάνθηκε ότι ο προστάτης μου ήταν μαλακός σαν μικρού παιδιού. Κάνοντας και ένα υπερηχογράφημα (όχι διορθικό) θεώρησε ότι τα 28 κ.ε. δεν αποτελούν πρόβλημα. Μου έδωσε την ευχή του και μου είπε να χαλαρώσω το καλοκαίρι... ;D

Έκανα ότι μπορούσα για χαλάρωση όλους αυτούς τους καλοκαιρινούς μήνες, δεν πήρα τίποτα, αλλά αισθανόμουν πάλι ότι είμαι ασθενής...Την προηγούμενη Παρασκευή πηγαίνω σε ένα νέο ουρολόγο, όχι μεγάλο και γνωστό όνομα. Του δίνω το πακέτο των εξετάσεων (σε λίγο θα γίνει κούτα ολόκληρη... ;D) και του εξηγώ την κατάστασή μου. Ο γιατρός έχει έρθει από την αλλοδαπή και δεν μιλάει πάντα άπταιστα ελληνικά και αυτό έχει τη σημασία του για τα επόμενα που θα περιγράψω. Θετική εντύπωση ότι μου ζήτησε να κρατήσει τις εξετάσεις για να τις μελετήσει το Σαββατοκύριακο.

Μου ζητάει να κάνει δακτυλική εξέταση και να πάρει προστατικό υγρό στην συνέχεια με μπατονέτα. Από την δακτυλική εξέταση αποφαίνεται ότι ο προστάτης μου είναι σκληρός (...) και η οποιαδήποτε θεραπεία με αντιβιοτικά δεν θα μπορέσει να περάσει μέσα στον προστάτη για να μπορέσει να δουλέψει θεραπευτικά. Προτείνει δύο λύσεις:
1)κλίσμα με βότανα για ένα μήνα ώστε να μαλακώσει ο προστάτης και μετά να ξεκινήσει η θεραπεία που θα προκύψει από τις εξέταση του προστατικού υγρού με αντιβιόγραμμα.
2) προστατικό μασάζ, με το οποίο μάλιστα ισχυρίζεται ότι θα εξαλειφθεί και ένα σεβαστό μέρος των προστατικών λίθων...σε 10 συνεδρίες, εκ των οποίων οι πρώτες 2-3 θα είναι επώδυνες και ταυτόχρονα θεραπεία με βάση το αντιβιόγραμμα.

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ θέλησα να του αποκλείσω την περίπτωση του προστατικού μασάζ. Ωστόσο, μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες κάποιες περαιτέρω εξηγήσεις του, που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα...

Όπως προείπα τα ελληνικά του γιατρού δεν είναι πάντα άπταιστα, οπότε συγχωρήστε με αν δεν μεταφέρω ένα πλήρες συνεκτικό νόημα των όσων ήθελε να πει. Συνέχισε λοιπόν λέγοντας ότι το προστατικό μασάζ δεν πρέπει να γίνεται σε οποιοδήποτε σημείο του προστάτη, δεδομένου ότι κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αντί να τα λύσει (και βέβαια ότι δεν είναι ικανός ο οποιοσδήποτε γιατρός να κάνει σωστό προστατικό μασάζ). Μεταξύ άλλων, θεωρεί ότι το μασάζ θα πρέπει να επικεντρωθεί στο επάνω μέρος του προστάτη όπου υπάρχουν σπερματοδέκτες οι οποίοι χρειάζονται απόφραξη, έτσι ώστε να έχω ξανά νορμαλ ροή σπέρματος...

Έφυγα και έδωσα τις εξετάσεις στον μικροβιολόγο. Την Δευτέρα, τις πήρα και βρέθηκε ξανά enterococcus faecalis σε λίγες αποικίες και μου δόθηκε αντιβιόγραμμα. Ο μικροβιολόγος και ο γιατρός που είδα αμέσως μετά συμφωνούν ότι αυτή είναι η αιτία της χρόνιας προστατίτιδας.

θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#35 15 Οκτωβρίου, 2013, 01:45:41 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου, 2013, 02:01:47 ΠΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: vento στις 15 Οκτωβρίου, 2013, 12:46:45 ΠΜ
Θέλοντας να ολοκληρώσω το χθεσινό μου post, θέλω να συμπληρώσω ότι στις εξετάσεις του περασμένου Μαϊου μου βρέθηκε εκτός από το αερόβιο enterococcus faecalis και το αναερόβιο Bacteroides fragilis καθώς και Mycoplasma homins.

Στη βάση αντιβιογράμματος ο ουρολόγος μου σύστησε να πάρω 15 ημέρες Flagyl και άλλες 15 ημέρες Tabrin. Όταν τελείωσε η θεραπεία τον επισκέφθηκα ξανά και κάνοντας δακτυλική εξέταση στον προστάτη αποφάνθηκε ότι ο προστάτης μου ήταν μαλακός σαν μικρού παιδιού. Κάνοντας και ένα υπερηχογράφημα (όχι διορθικό) θεώρησε ότι τα 28 κ.ε. δεν αποτελούν πρόβλημα. Μου έδωσε την ευχή του και μου είπε να χαλαρώσω το καλοκαίρι... ;D

Έκανα ότι μπορούσα για χαλάρωση όλους αυτούς τους καλοκαιρινούς μήνες, δεν πήρα τίποτα, αλλά αισθανόμουν πάλι ότι είμαι ασθενής...Την προηγούμενη Παρασκευή πηγαίνω σε ένα νέο ουρολόγο, όχι μεγάλο και γνωστό όνομα. Του δίνω το πακέτο των εξετάσεων (σε λίγο θα γίνει κούτα ολόκληρη... ;D) και του εξηγώ την κατάστασή μου. Ο γιατρός έχει έρθει από την αλλοδαπή και δεν μιλάει πάντα άπταιστα ελληνικά και αυτό έχει τη σημασία του για τα επόμενα που θα περιγράψω. Θετική εντύπωση ότι μου ζήτησε να κρατήσει τις εξετάσεις για να τις μελετήσει το Σαββατοκύριακο.

Μου ζητάει να κάνει δακτυλική εξέταση και να πάρει προστατικό υγρό στην συνέχεια με μπατονέτα. Από την δακτυλική εξέταση αποφαίνεται ότι ο προστάτης μου είναι σκληρός (...) και η οποιαδήποτε θεραπεία με αντιβιοτικά δεν θα μπορέσει να περάσει μέσα στον προστάτη για να μπορέσει να δουλέψει θεραπευτικά. Προτείνει δύο λύσεις:
1)κλίσμα με βότανα για ένα μήνα ώστε να μαλακώσει ο προστάτης και μετά να ξεκινήσει η θεραπεία που θα προκύψει από τις εξέταση του προστατικού υγρού με αντιβιόγραμμα.
2) προστατικό μασάζ, με το οποίο μάλιστα ισχυρίζεται ότι θα εξαλειφθεί και ένα σεβαστό μέρος των προστατικών λίθων...σε 10 συνεδρίες, εκ των οποίων οι πρώτες 2-3 θα είναι επώδυνες και ταυτόχρονα θεραπεία με βάση το αντιβιόγραμμα.

Με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ θέλησα να του αποκλείσω την περίπτωση του προστατικού μασάζ. Ωστόσο, μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες κάποιες περαιτέρω εξηγήσεις του, που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα...

Όπως προείπα τα ελληνικά του γιατρού δεν είναι πάντα άπταιστα, οπότε συγχωρήστε με αν δεν μεταφέρω ένα πλήρες συνεκτικό νόημα των όσων ήθελε να πει. Συνέχισε λοιπόν λέγοντας ότι το προστατικό μασάζ δεν πρέπει να γίνεται σε οποιοδήποτε σημείο του προστάτη, δεδομένου ότι κάτι τέτοιο μπορεί να προκαλέσει προβλήματα αντί να τα λύσει (και βέβαια ότι δεν είναι ικανός ο οποιοσδήποτε γιατρός να κάνει σωστό προστατικό μασάζ). Μεταξύ άλλων, θεωρεί ότι το μασάζ θα πρέπει να επικεντρωθεί στο επάνω μέρος του προστάτη όπου υπάρχουν σπερματοδέκτες οι οποίοι χρειάζονται απόφραξη, έτσι ώστε να έχω ξανά νορμαλ ροή σπέρματος...

Έφυγα και έδωσα τις εξετάσεις στον μικροβιολόγο. Την Δευτέρα, τις πήρα και βρέθηκε ξανά enterococcus faecalis σε λίγες αποικίες και μου δόθηκε αντιβιόγραμμα. Ο μικροβιολόγος και ο γιατρός που είδα αμέσως μετά συμφωνούν ότι αυτή είναι η αιτία της χρόνιας προστατίτιδας.

θα ήθελα την γνώμη σας...

Ευχαριστώ...


Γειά σου φίλε μου .Απο που να αρχισω ;Α,ναι ...

Κλυσμα με βότανα  per ass για να μαλακωσει ο προστατης ;

Ε;

Διορθωστε με οι υπολοιποι αλλά αν δεν κανω λαθος ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ  ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α !

Βεβαίως είναι μια ενδιαφερουσα προσεγγιση  ,δεδομενου του γεγονοτος πως ακουγεται πρωτοποριακη ...

Περιπου δηλαδη ,γιατι θυμαμαι και τον Μαρκελο που εβαζε υποθετα υχθυολης ,οπου δεν του έκαναν και απολύτως τιποτα (καποιος βεβαια μετα εμφανιστηκε και ειπε πως βοηθηθηκε)...

Ίσως αυτά να έχουν και κάποια αντιφλεγμονωδη δράση ...Τι να πω ,όπως και να έχει ειναι ενδιαφερον ...και στην τελικη βοτανα ειναι(αν μαθεις και ποια καλά θα ήτανε ) .Μόνος σου θα τα βράζεις και θα τα κανεις κλυσμα ή πωλουνται έτοιμα ;

Το θα μαλακώσει μάλον στο είπε γιατι τα Ελληνικα του δεν είναι πολύ καλά και εσύ δεν είσαι γιατρος ....

Γιατί να μην το κάνεις ;

Μαλλαξεις ...

Ναι ,γνωστο το εργο ,διαφορετικα παρουσιασμενο .Αφου δεν σου μιλησε για 96% με 100 % πάλι καλα να λες αδερφε .

Μηπως ήταν κοντος ,ασχημος και μαλιαρος ; Μηπως έλεγε την προστατιτιδα ,μπροστατιτιδα ;  Αν ναι ,ηταν ο Ακαταν και βαραει υπερωριες για να βγάλει και κανα εξτραδακι στον ελευθερο χρόνο του .ΜΙλάει σπαστα ελληνικα και αυτός  .Αν τωρα δεις και στραβο το ένατ ου δαχτυλο,  πηδα απο το πρωτο παραθυρο στο κενο  και μην κοιταξεις πισω σου .Το τριχομαλο τερας ειναι ευροφαγο ,τρεφεται αποκλειστικα και μόνο με χαρτονομισματα απο προστατιδοπαθεις και κρύβεται συνηθως στον 5οροφο κατατην διάρκεια της ημέρας .Αν καποιος προστατιδοπαθης τυχαια το βρει στο διαβα του ,να κρυψει τα 50 ρικα του αστραπιαια ,να βάλει το μεσαιο δάχτυλο στην κωλοτρυπιδα του και να τρέξει μανιασμενα προς την αντιθετη κατεύθυνση .-

Πέρα απο την μαλακίαν , ως γνωστών οι μαλαξεις μπορει να βοηθησουν αλλα μπορει και να μην κανουν απολυτως τιποτα .Δεν έχει αποδειχτει οτι θεραπευουν . Έχoυμε  ζωντανο παραδειγμα ,3 + χρονια μετα στο blog του ΚΑΡΑγκιόζης κανεις δεν έχει θεραπευτει .

ΑΛΛΑ ,στην αποφραξη φάση που σου αναφέρει μπορει να γίνει δουλεια .Το βλεπω εγω στο wand που χρησιμοποιω και πραγματι πιστευω οτι αποφρασει .Αναλογως το σημειο που ακουμπω ,βγαζω προστατικο ή σπερματικο και με αυτον το τροπο συντηρουμε .Στο θεμα του όγκου του σπερματος με βοηθησε
επίσης είμαι σιγουρος .

Οι αποτετανωσεις δεν σπανε ετσι και αν σπασουν ,δεν μπορουν να διαφυγουν απο την περιοχη  .Δεν θρυματιζονται για να διαπερασουν και να βγουν απο τα καναλια του προστατη  προς την ουρηθρα  .
Δεν νομιζω πως αυτό μπορει να γινει...Μου έρχονται στο μυαλό άρθρα που είχα διαβάσει σχετικά με αυτό.

Στην θεση σου θα το δοκιμαζα χωρις φόβο και πραγματι οι 3 πρωτες ισως πονεσουν λιγο .Ισως ...Και ίσως να βοηθηθεις ,εγω βοηθηθηκα και αν τις σταματησω ξαναυποτροπιαζω ...

Γιατι να μην το κανεις;

Άλλο ειναι  το θεμα μου ...

Τι λεφτα ζητησε ; Τι συμφωνια πηγε να σου κανει ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Hyperban ....Κλαίω ;D;D;D
Από που ν'αρχίσω τώρα εγώ?  ;
Ο ντόκτορας δεν είναι ο ακατάν βέβαια.....Το ζήτημα γι'αυτόν είναι ότι η σκληρότητα του προστάτη δεν θα επιτρέψει στην αντιβίωση να περάσει μέσα και να δουλέψει θεραπευτικά. Για το λόγο αυτό δίνει τις δύο λύσεις. Υπενθυμίζω ότι μόλις είχα τελειώσει Flagyl και Tabrin τον Ιούνιο, ο προηγούμενος γιατρός μου είχε πει ότι ο προστάτης ήταν μαλακός σαν μικρού παιδιού...ίσως θα έπρεπε να ξαναεξεταστώ από τον προηγούμενο για να έχω μια καθαρή άποψη για την σκληρότητα του προστάτη μου...
Η λύση με το κλίσμα βοτάνων "per ass"  ;D (κλαίω πάλι...), θα υλοποιηθεί με τα χεράκια μου, θα το κάνω σπίτι μου και αυτό το θεωρεί ως μειονέκτημα ο νέος doctor γιατί λέει ότι θα έχω δυσκολίες και θα χρειαστώ ένα μήνα κλίσματος για να μαλακώσω τον προστάτη. Το μίγμα θα μου το πει ο ντόκτορας...
Οι μαλάξεις όπως και το κλίσμα αποσκοπούν στο μαλάκωμα του προστάτη σύμφωνα με τον ντόκτορα έτσι ώστε να μπορέσει να διεισδύσει η αντιβίωση.

Δεν επέτρεψα οποιαδήποτε κουβέντα για συμφωνία γιατί ήθελα να το ψάξω πρώτα.
Τι άρθρα σου έρχονται στο μυαλό για τις αποτετανώσεις? ???

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Ακόμα μία συμπλήρωση...ο ντόκτορας πρότεινε και μια τρίτη λύση για το μαλάκωμα του προστάτη: Λασποθεραπεία σε ιαματικά λουτρά....που βέβαια αυτή την εποχή την αποκλείω εγώ, δεδομένου ότι δεν μπορώ να αφήσω την δουλειά μου...
Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#38 15 Οκτωβρίου, 2013, 01:20:48 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου, 2013, 01:23:55 ΜΜ από Phaethon (Φαέθων)
Ρε συ φίλε Vento αυτά τα περί μαλακώματος του προστάτη με βότανα και με λασποθεραπεία που σου είπε μου φαίνονται τόσο μα τόσο παπαριές! Τα είχαμε ακούσει σε παρεμφερείς εκδόσεις από τον Ακατάν που θα μας "ξεμπλόκαρε τον προστάτη" με το δάχτυλό του και τότε ακόμα πιστεύαμε ότι "Γιατρός είναι, δεν μπορεί να λέει μαλακίες".

Είναι ξένος ο γιατρός, ok. Από που είπαμε ότι είναι; Μήπως είναι από καμιά φυλή των Σιού ή των Απάτσι;

Και ξεκινώντας από το ότι άλλος γιατρός σου βρηκε μια χαρά τον προστάτη, μήπως ο συγκεκριμένος ξένος είναι ένας μικρο-Ακατάν που απλά πάει να στα φάει σε μικρότερη κλίμακα γιατί δεν έχει το θράσος να στα τρώει για 2-3 χρόνια όπως ο original; Έχει "θεραπεύσει" κανέναν με τέτοια γιατροσόφια; για ρώτα τον να δούμε τι θα σου πει...ειμαι περίεργος.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρα φίλε Φαέθων, ευχαριστώ που συμμετέχεις στην κουβεντούλα....πάνω-κάτω τις ενστάσεις που διατυπώνεις (και διατυπώνει και ο Hyperban) τις έχω και εγώ, με βάση τις εμπειρίες σας από τον Ακατάν και περίμενα να τις ακούσω στο forum.
Ο γιατρός είναι από πρώην ΕΣΔΔ και βεβαίως θα ρωτήσω στην επόμενη συνάντηση αν έχει θεραπεύσει κανένα με αυτά που προτείνει.
Ο προηγούμενος γιατρός είχε βρει εντάξει τον προστάτη αρχές Ιουλίου...μόλις είχα τελειώσει την θεραπεία του με βάση αντιβιόγραμμα...από τότε πέρασαν 3 μήνες...νομίζω ότι "παίζει" ο προστάτης μου να έχει πλέον σκληρύνει γιατί δεν πήρα τίποτα όλο το καλοκαίρι, η θεραπεία της αντιβίωσης δεν ξερίζωσε τα μικρόβια και εξακολουθώ να έχω συμπτώματα...νομίζω ότι γι'αυτό θα έπρεπε να τα "ξανασκάσω" στον προηγούμενο doctor για να μου πει και αυτός πως βλέπει τώρα τον προστάτη...

Είναι πολύ ενδιαφέροντα όμως αυτά που λέει ο Hyperban:
"οι μαλαξεις μπορει να βοηθησουν αλλα μπορει και να μην κανουν απολυτως τιποτα" και κυρίως:
"ΑΛΛΑ ,στην αποφραξη φάση που σου αναφέρει μπορει να γίνει δουλεια .Το βλεπω εγω στο wand που χρησιμοποιω και πραγματι πιστευω οτι αποφρασει .Αναλογως το σημειο που ακουμπω ,βγαζω προστατικο ή σπερματικο και με αυτον το τροπο συντηρουμε .Στο θεμα του όγκου του σπερματος με βοηθησε επίσης είμαι σιγουρος."

Και στη πραγματικότητα πάνω-κάτω αυτά μου είπε και ο νέος doctor...


Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#40 15 Οκτωβρίου, 2013, 09:28:01 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου, 2013, 09:30:48 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: vento στις 15 Οκτωβρίου, 2013, 06:55:15 ΜΜ
Καλησπέρα φίλε Φαέθων, ευχαριστώ που συμμετέχεις στην κουβεντούλα....πάνω-κάτω τις ενστάσεις που διατυπώνεις (και διατυπώνει και ο Hyperban) τις έχω και εγώ, με βάση τις εμπειρίες σας από τον Ακατάν και περίμενα να τις ακούσω στο forum.
Ο γιατρός είναι από πρώην ΕΣΔΔ και βεβαίως θα ρωτήσω στην επόμενη συνάντηση αν έχει θεραπεύσει κανένα με αυτά που προτείνει.
Ο προηγούμενος γιατρός είχε βρει εντάξει τον προστάτη αρχές Ιουλίου...μόλις είχα τελειώσει την θεραπεία του με βάση αντιβιόγραμμα...από τότε πέρασαν 3 μήνες...νομίζω ότι "παίζει" ο προστάτης μου να έχει πλέον σκληρύνει γιατί δεν πήρα τίποτα όλο το καλοκαίρι, η θεραπεία της αντιβίωσης δεν ξερίζωσε τα μικρόβια και εξακολουθώ να έχω συμπτώματα...νομίζω ότι γι'αυτό θα έπρεπε να τα "ξανασκάσω" στον προηγούμενο doctor για να μου πει και αυτός πως βλέπει τώρα τον προστάτη...

Είναι πολύ ενδιαφέροντα όμως αυτά που λέει ο Hyperban:
"οι μαλαξεις μπορει να βοηθησουν αλλα μπορει και να μην κανουν απολυτως τιποτα" και κυρίως:
"ΑΛΛΑ ,στην αποφραξη φάση που σου αναφέρει μπορει να γίνει δουλεια .Το βλεπω εγω στο wand που χρησιμοποιω και πραγματι πιστευω οτι αποφρασει .Αναλογως το σημειο που ακουμπω ,βγαζω προστατικο ή σπερματικο και με αυτον το τροπο συντηρουμε .Στο θεμα του όγκου του σπερματος με βοηθησε επίσης είμαι σιγουρος."

Και στη πραγματικότητα πάνω-κάτω αυτά μου είπε και ο νέος doctor...
Vento , κατι πολυ βασικο το οποίο όταν ξαναδιαβασα το κειμενο  μου παρατηρησα πως δεν το αφηνω να εννοηθει .

Οι μαλλαξεις με βοηθουν όσο γίνονται και όταν τις σταματήσω στον μήνα πάνω (κατω) τα συμπτώματα επανερχονται .Θέλω να πω πως ειμαι ξεμπλοκαρισμένος όσο χρησιμοποιώ το wand .
Κανά 2 φορές δοκίμασα να σταματήσω ,όι ενδείξεις όμως μου έδειξαν πως δεν μπορώ να το κάνω ...
Όσο για τον Ρώσο ανταγωνιστή του Ακατάν που προς το παρών τρώει την σκόνη του , έχω να πω πως πραγματικά έχω εντυπωσιαστει απο την ποικιλία θεραπειών ''μαλάκωσης'' του προστάτη που προτεινει .

Α)Τις λάσπες να βουτήξεις που θα τις βρείς

Β)Ποιο θα είναι το κέρδος του ;

Κατα τα άλλα και πάλι θα επιμεινω να το κάνεις .Δεν έχεις να χάσεις και κατι  τοσο σημαντικο (εκτος απο την παρθενιά σου) .Θα δεις αν οι μαλλάξεις σου δουλεύουν ΚΑΙ ΑΥΤΟ είναι μεγάλη υπόθεση ,μιας και είναι ένας τρόπος συντηρησης που μελλοντικά ίσως και να κάνεις και στο σπιτι σου .Είναι κάτι ιατρικο και μην διστάζεις ,δεν κρυβεται καμία ευχαριστηση .
Να το κάνεις γιατί μονο 10 ειναι ,εκτος και αν σου αρχισει τα ''θα χρειαστουν και άλλες 10 και δεν το περιμέναμε αυτο ''και τα ''έχεις σταφυλοκοκκο που επιμένει'' κτλ . Αν και δεν τον κόβω έτσι ...

Ενας Παλινοστούντας παντως που ερχότανε στον Ακατάν για μαλλάξεις   ,γιατρος και εκείνος απο την Ρωσσία ,μας έλεγε πως όταν ήταν πιο νέος είχε περάσει προστατιτιδα και ένας μαλλάκτης γιατρός απο την Ρωσσία τον είχε θεραπεύσει με όχι και τόσο πιεστικές μαλλάξεις σαν του Ακατάν .Σε αυτό ευελπιστούσε ,ώσπου και αυτός γυρω στις 30-40 μαλλάξεις το έβαλε στα πόδια και χάθηκε .Οι παλιότεροι ίσως να τον θυμάστε . . .

Αυτός τωρα λέει μαλλάξεις χωρίς αντιβίωση και αφου ''μαλακώσει'' μετα αγωγη ;

Καντο μωρε ,αν συμφερει και ειναι ανθρωπος που δεν έχει σκοπό να σε κλεψει . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#41 15 Οκτωβρίου, 2013, 09:51:52 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 15 Οκτωβρίου, 2013, 10:00:24 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΤι άρθρα σου έρχονται στο μυαλό για τις αποτετανώσεις? ???


Διαβάζοντας απο εδω και απο εκεί ,μα κυρίως στο αμερικανικο prostatits.com και το foundation ,θυμαμαι αναφορες γυρω απο αυτό το θεμα .

Και ειναι λογικο ρε συ γιατί πως είναι δυνατον να φυγουν οι προστατικοι λίθοι απο τα μικροσκοπικα κανάλια του προστάτη ;

Μόνο σε μορφή σκόνης βεβαίως !!!!Δεν είναι μεγάλη η διαμετρος τους αλλά ελάχιστη .Απο εκεί εκρέουν τα προστατικά υγρά που συμβάλουν στην εκσπερματωση .

Δεν νομίζω πως είναι δυνατόν να απομακρυνθούν ,ίσως να σπάσουν αλλά ποιος ό λόγος ;

Προσωπικά το βρίσκω και επικυνδυνο ....

Eδω βρηκα κατι :

http://www.prostatitis.org/stones.html

Αυτος λέει οτι του σπανε απο μόνες τους . . . ???




http://www.youtube.com/watch?v=q4ve2A_Uv9k

Πετρες κατα την χειρουργικη εξαχνωση ....Φρικη...




http://doctor.ndtv.com/faq/ndtv/fid/13186/What_is_the_alternative_to_surgery_to_remove_prostatic_stones.html

Και η αλήθεια ,η οποία και βρισκεται στο φρικιαστικο βιντεο απο πάνω βεβαίως .

Ξαναρωτησε τον λοιπον τωρα που ενημερωθηκες . . .

χεχεχεχε


Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Thanks Hyperban για τα διευκρινιστικά σχόλια... δίνουν τροφή για πολλή κουβέντα.
Πρώτα απ'όλα να ξεκαθαρίσω ότι πήγα στον νέο ντόκτορα την πρώτη φορά και πλήρωσα μόνο την μικροβιολογική εξέταση στον δικό του μικροβιολόγο, 20 Ευρώ. Πήρα τ'αποτελέσματα, το αντιβιόγραμμα και τον ξαναεπισκέφθηκα με αυτά. Συζητήσαμε, μου έκανε δακτυλική εξέταση και στο τέλος της συνάντησης τον ρώτησα για πληρωμή και μου είπε ότι δεν χρειάζεται...

Προσέξτε τώρα, έτσι και αλλιώς έπρεπε να επισκεφθώ ουρολόγο και να κάνω νέες εξετάσεις....αν επέστρεφα στον προηγούμενο ντόκτορα μεγαλογιατρό για δύο επισκέψεις και παραπομπή σε εξετάσεις σε έναν από τους καλύτερους μικροβιολόγους που συνεργάζεται, θα είχα πληρώσει ΔΕΚΑΠΛΑΣΙΑ ρε μάγκες...!
Ποιά  είναι η διαφορά τους? μου έχουν βρει και στις δύο περιπτώσεις εντερόκοκκο που θεωρούν και οι δύο ως αιτία της προστατίτιδας. Ομως ο προηγούμενος ντόκτορ δεν έχει παρά να μου προσφέρει μόνο ξανά αντιβιώσεις...Και να μην μιλήσουμε για τους προηγούμενους 2 ουρολόγους που είχα...τυφλή αντιβίωση...

Ο νέος ντόκτορ όμως, λέει και ενδιαφέροντα πράγματα...δεν λέει μόνο στοχευμένη αντιβίωση...δεν λέει μόνο προστατικό μασάζ, λέει και τα δύο μαζί...για να μπορέσει να μπει η αντιβίωση μέσα στον προστάτη και να δράσει. Το ίδιο κατάλαβα ότι εννούσε και για τις άλλες δύο λύσεις (κλίσμα με βότανα και λασποθεραπεία), αλλά περισσότερες σχετικές διευκρινήσεις όταν τον ξαναδώ.

Hyperban χρησιμοποιώντας το wand γράφεις: "Οι μαλλαξεις με βοηθουν όσο γίνονται και όταν τις σταματήσω στον μήνα πάνω (κατω) τα συμπτώματα επανερχονται .Θέλω να πω πως ειμαι ξεμπλοκαρισμένος όσο χρησιμοποιώ το wand."

Ας υποθέσουμε ότι ο νέος ντόκτορας (όπως ισχυρίζεται) μπορεί να καταφέρει το ίδιο αποτέλεσμα που έχεις με το wand...Χμ...ήδη είναι σημαντικό...αλλά δεν μένει εκεί...λέει ότι αν υπάρχει απόφραξη τότε μπορεί να δράσει καλύτερα η αντιβίωση γιατί περνάει μέσα στον προστάτη πιο εύκολα...LOGIC θα έλεγα...δεν νομίζεις?
Και τι θα καταφέρει με αυτό? Φιλοδοξεί ν'απαλλαγώ από τα μικρόβια που δεν το θεωρεί και εύκολη δουλειά...και μετά? Αυτός πιστεύει ότι σε μια τέτοια περίπτωση θα θεραπευτώ...
Εγώ ότι μπορεί να εξακολουθήσω να έχω συμπτώματα χωρίς μικρόβια μπορεί και όχι...αλλά ας καθαρίσει από μικρόβια ο προστάτης και βλέπουμε...

Το link από το prostatitis.org για τους προστατικούς λίθους έχει ενδιαφέροντα αλλά και αντικρουόμενα κείμενα...θα έλεγα ότι είναι προς συζήτηση...κάποιο άλλο βράδυ όμως...

Καλό βράδυ ομοιοπαθείς...




Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

Ένα update...
Για τον Phaethon: ο ντόκτορας λέει ότι έχει ασθενείς που μετά την θεραπεία που προτείνει κάθε φορά, μπορεί και να ξεχάσουν την προστατίτιδα για 5 ή 10 χρόνια...κάποια στιγμή όμως θα ξαναγυρίσει...Αυτά είπε...

Εγώ για την ώρα προτίμησα να δω και λοιμωξιολόγο και κάνοντας στο επόμενο χρονικό διάστημα και διορθικό (επιτέλους...), θα δούμε τι περαιτέρω θεραπεία θ'ακολουθήσω...

Εμφανίστηκε στα 42, Οκτώβριο 2012 με αιμοσπερμία και έντονο πόνο στο περίνεο περίπου μία εβομάδα μετά, επίσης δέκατα πυρετού. Συχνοουρία είχα και πριν αλλά της έδωσα σημασία μετά την αιμοσπερμία γιατί εντάθηκε. Επίσης κάψιμο στο περίνεο και κατά μήκος του πέους, μούδιασμα στους όρχεις, παροδική στυτική δυσλειτουργία. Oι εξετάσεις καθαρές, έδειχναν μόνο αποτετανώσεις στον προστάτη. Μου δόθηκε στα τυφλά ladinin και prixina που αντιμετώπιζαν τον πολύ έντονο πόνο, με αντιφλεγμονώδη. Η αιμοσπερμία εξαφανίστηκε μετά τον 1ο μήνα αντιβιοτικών. Μόλις σταματούσα την αντιβίωση, επανέρχοταν πολύ έντονος πόνος στο περίνεο. Κόψιμο αλκοόλ, τσιγάρου δεν βοήθησαν στον πόνο και ξανάρχισα. Κόβοντας αντιβιώσεις, η κουερσετίνη βοήθησε αλλά τα βότανα που πήρα με έσωσαν από τους φριχτούς πόνους. Τον Μάιο 2013 ανιχνεύθηκαν για 1η φορά μικρόβια, εντερόκοκκος, bacteroides fragilis, mykoplasma homins. Με αντιβιόγραμμα  πήρα Flagyl, Tabrin. Νέες εξετάσεις τον Οκτώβριο και ο εντερόκοκκος είναι ακόμα εδώ....

#44 07 Νοεμβρίου, 2013, 11:44:05 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Νοεμβρίου, 2013, 12:14:58 ΠΜ από Phaethon (Φαέθων)
Ok thanks. Σου έδωσε κάποιο ποσοστό μήπως για το ΠΟΣΟΙ είναι αυτοί οι ασθενείς ως ποσοστό; Γιατί αυτό που λες συμβαίνει και με κάποιους που παίρνουν σκέτη αντιβίωση.

Τέλος πάντων, δεν ακούω κάτι που να αλλάζει την αρχική εντύπωσή μου για τον τύπο.  Μακάρι να σε θεραπεύσει για 5 χρόνια αν και δεν τον κόβω.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0