Στα 23 μου πριν 7 χρόνια παρουσιάστηκαν προβλήματα στις σεξουαλικές μου επαφές με πόνους στην εξπερμάτιση, αδυναμία διατήρησης στύσης, χαμηλή λίμπιντο. Ο πρώτος ουρολόγος που πήγα τραγικός, ουτε καν δακτυλική, δεν είναι τίποτα θα περάσει είπε. Δεν συνέχισα σε άλλο γιατρό πιστεύοντας οτι δεν έχω ουρολογικό πρόβλημα.
Κάποιο καιρό μετά παρουσιάστηκαν έντονες ενοχλήσεις στο έντερο. Επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο, κολονοσκόπιση, διάγνωση νόσου ελκώδους κολίτιδας (παρόμια με νόσο crohn). Είπα μέσα μου οκ τώρα ξέρω τι έχω θα με βοηθήσει ο γιατρός θα το ξεπεράσω και παράλληλα θα επανέλθω υγειής νομίζοντας οτι θα λύνονταν παράλληλα τα σεξουαλικά μου προβλήματα. Αυτή όμως ήταν η αρχή μιας απίστευτης ταλαιπορίας γιατί και αυτή η αρρώστια είναι καταραμένη και χωρίς αποτελεσματική αντιμετώπιση απο την ιατρική. Μετά απο εξάρσεις της νόσου και απίστευτο αγώνα χωρίς αποτελέσματα απο γαστρεντερολόγους αποφάσισα να κόψω τα όλα τα φάρμακα και να την ελέγχω μέσω διατροφής.
Τελικώς τα κατάφερα με το έντερο μαθαίνοντας να αντιμετωπίζω κάποιες εξάρσεις οι οποίες όσο περνούσε ο καιρός γίνονταν με μικρότερη ένταση.
Η ζωή μου ήταν αφιερομένη για χρόνια γύρω απο το πρόβλημα στο έντερο μην δίνωντας σημασία στις παρελθούσες ουρολογικές δυσλειτουργίες ενώ παράλληλα οι πόνοι στην πυελική περιοχή γίνονταν εντονότεροι. Κατάλαβαινα τότε οτι είχε έρθει η ώρα να ασχοληθώ με ουρολόγους.
Ο πρώτος με μόνο μια δακτυλική και με ερωτήσεις για συμπτώματα χωρις άλλες εξετάσεις, ουτε καν αίματος μου διέγνωσε προστατίτιδα και μου έδωσε κινολόνη για ένα μήνα. Κανένα αποτέλεσμα μετά δεύτερος γιατρός. Αυτός πιο ειλικρινής αφού έκανα εξετάσεις αίματος τεστοστερόνης και ούρων οι οποίες ήταν φυσιολογικές μου διέγνωσε χρόνιο πυελικό άλγος άλλα δεν μου έδωσε θεραπεία σηκώνοντας τα χέρια ψηλά.
Ο τρίτος μου είπε θα κάνουμε εξέταση stamey-mayers να δούμε τι μικρόβιο έχεις και θα σε φτιάξω. Πήγα και γω αγχωμένος καθώς ήμουν, ο γιατρός δίπλα, κατούρα μου λέει στο δοχείο για να δουμε τα ούρα πριν σου βγάλω προστατικό υγρό... το όλο σκηνικό ήταν αρκετό για να μου προκαλέσει άγχος και να μην μπορώ να ξεκινήσω την ούριση. Ακόμα μια απογοήτευση και απόγνωση.
Μετά κάποιες μέρες βλέπω στο νετ ένα μπλογκ για έναν γιατρό που έχει μια μέθοδο με μαλάξεις και μια συγκεκριμένη θεωρία η οποία με έπεισε αμέσως. Λέω θα το δοκιμάσω και αυτό γεμάτος ενθουσιασμό και ελπίδες. Κάνω εκεί διορθικό υπέρηχο ο οποίος έδειξε φλεγμωνές. Ξεκινάω θεραπείες με μαλάξεις στον προστάτη σε συνδυασμό με αντιβιώσεις. Απίστευτη ταλαιπωρία, πόνος, έξοδα και ελάχιστα αποτελέσματα. Μοναδικό φως τα παιδιά που γνώρισα με το ίδιο πρόβλημα στο μπλογκ και στο ιατρείο, η συμπαράσταση και αλληλοκατανόηση αλάφρυνε την ψυχολογία μου. 
Αλλη απογοήτευση και προσπάθεια με αυστηρή διατροφή και περπάτημα για ένα χρόνο περίπου.
Συμπτωματα τα ίδια με αυξωμειωσεις σε ένταση: συχνουρία, νυχτουρία, τσούξιματα σε ούρηση, πόνος σε εξπερμάτιση, πόνος σε πυελό, περίνεο και όρχεις, μούδιασμα και πόνοι σε προσαγωγούς κ σε κλίδωση ποδιού με κοιλιά, πόνοι σε μέση. Παρατήρω επίσης αύξηση στις ενοχλήσεις μετά απο κατανάλωση γλυκών, αλκοόλ,καφέ, λιπαρών φαγητών και πιο συγκεκριμένα στο μούδιασμα -πόνο που περιγράφω παραπάνω στην πυελική περιοχή, και έχω την εντύπωση οτι οι τροφές αυτές επηρεάζουν τα νεύρα με αποτέλεσμα αυτήν την αύξηση έντασης στο μούδιασμα- πόνο-κάψιμο δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς στην πυελική περιοχή. Επίσης οι μύες μου σε προσαγωγούς, και πίσω στο πόδι είναι συχνά πιασμένοι χωρίς λόγο. Τα τελευταία με οδηγούν στην πίστη για την νευρομυική φύση που μπορεί να υπάρχει πίσω απο το πρόβλημα. 
Πρόσφατα ξεκίνησα, με βάση ένα αντίστοιχο βιβλίο που αγόρασα, ένα πρόγραμμα που συνδυάζει διατατικές ασκήσεις, μασάζ, αναπνοές με ενθαρρυντικά μέχρι στιγμής αποτελέσματα τα οποία δεν επαρκούν ακόμα για να παραθέσω, είναι ακόμα πολύ νωρίς. Λεπτομέρειες για αυτήν μου την προσπάθεια έχω γράψει σε αντοίστιχο θέμα του φίλου phaethon στα είδη θεραπείας.
Αυτά φίλοι μου, συνεχίζω με πίστη για πλήρη ίαση έχοντας και την συμπαράσταση σας και ελπίζωντας μαζί με έμενα να μπορέσω να βοηθήσω και άλλους νέους συμπάσχωντες.
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

#1 30 Οκτωβρίου, 2012, 05:18:06 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Οκτωβρίου, 2012, 05:32:30 ΠΜ από Super Ban
ΠαράθεσηΜετά κάποιες μέρες βλέπω στο νετ ένα μπλογκ για έναν γιατρό που έχει μια μέθοδο με μαλάξεις και μια συγκεκριμένη θεωρία η οποία με έπεισε αμέσως. Λέω θα το δοκιμάσω και αυτό γεμάτος ενθουσιασμό και ελπίδες. Κάνω εκεί διορθικό υπέρηχο ο οποίος έδειξε φλεγμωνές. Ξεκινάω θεραπείες με μαλάξεις στον προστάτη σε συνδυασμό με αντιβιώσεις. Απίστευτη ταλαιπωρία, πόνος, έξοδα και ελάχιστα αποτελέσματα. Μοναδικό φως τα παιδιά που γνώρισα με το ίδιο πρόβλημα στο μπλογκ και στο ιατρείο, η συμπαράσταση και αλληλοκατανόηση αλάφρυνε την ψυχολογία μου.

     Ότι καλύτερο μας συνέβη εκεί ηταν αυτό .Τα γράμματα αποκτήσανε πρόσωπο και  αν αυτό δεν είχε γίνει ,αυτό το μελλοντικό σημείο αναφοράς της πάθησης μας  ή κάποιο παρόμοιο ίσως να μην  είχε διημιουργηθεί  . Όλοι εμείς δεν θα είχαμε γνωριστεί και η προσπάθεια που γίνεται σήμερα , δεν θα ήταν τόσο συγκεντρωτική.
    Και όπως είχε πει και εκείνο το αγόρι ο Μάρκελος ,σε ένα group στο FB όταν ακόμα αυτό το forum ήταν μια ιδέα  :

                                                           PROSTATITIS
                                                          Connecting  People

                                                 



Εύχομαι ολόψυχα να φέρει καρπούς αυτή μας η προσπάθεια και εκείνο το κεφάλαιο με τον τίτλο ''Ιστορικό Αναγνωστών που είναι πλέον ασυμπτωματικοί'' να γεμίσει θεραπευμένους .

Καλημέρα ,το έβρασα και σήμερα .

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: mavrilous στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 03:59:38 ΠΜ
Κάποιο καιρό μετά παρουσιάστηκαν έντονες ενοχλήσεις στο έντερο. Επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο, κολονοσκόπιση, διάγνωση νόσου ελκώδους κολίτιδας (παρόμια με νόσο crohn).

Η ζωή μου ήταν αφιερομένη για χρόνια γύρω απο το πρόβλημα στο έντερο μην δίνωντας σημασία στις παρελθούσες ουρολογικές δυσλειτουργίες ενώ παράλληλα οι πόνοι στην πυελική περιοχή γίνονταν εντονότεροι.

Συμπτωματα τα ίδια με αυξωμειωσεις σε ένταση: συχνουρία, νυχτουρία, τσούξιματα σε ούρηση, πόνος σε εξπερμάτιση, πόνος σε πυελό, περίνεο και όρχεις, μούδιασμα και πόνοι σε προσαγωγούς κ σε κλίδωση ποδιού με κοιλιά, πόνοι σε μέση.

Επίσης οι μύες μου σε προσαγωγούς, και πίσω στο πόδι είναι συχνά πιασμένοι χωρίς λόγο.

Mavrilous τα παραπάνω που έχω απομονώσει από το ιστορικό σου είναι πολύ τυπικά της κατηγορίας ΙΙΙ. Ειδικά στην διάλεξη που παρακολούθησα τελευταία, επισημάνθηκε το -κατά τα άλλα ακατανόητο- φαινόμενο των περίεργων πόνων στην μέση και τους προσαγωγούς (αλλά και στον όρχη), ως ενδείξεις ενεργών trigger points σε πυελικούς μυς.

Τα άλλα που λες για δυσλειτουργίες στο έντερο, νόσο Crohn, σπαστική κολίτιδα κλπ (όπως και αιμοροϊδες) τα έχω συναντήσει και σχολιάσει πολλάκις σε ιστορικά ομοιοπαθών και δεν μου φαίνονται καθόλου τυχαία.

Ας το επαναλάβω άλλη μια φορά και για σένα. Όταν ακούω τέτοιο συνδυασμό παθήσεων και συμπτωμάτων σε εκείνη τη περιοχή, προσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικά ευαίσθητο και αγχώδες άτομο (όπως είμαι κι εγώ), που έχει υποστεί μακροχρόνιο στρες και το οποίο εκτονώνει στέλνοντας ένταση στην πυελική περιοχή επηρρεάζοντας σφικτήρες πρωκτού, έντερα, ουροποιητικό σύστημα.

Ταιριάζει η παραπάνω περιγραφή σ'εσένα; Αν ναι στη θέση σου το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να προσπαθήσω να χαλαρώσω τον εαυτό μου μακροχρόνια. Το βιβλίο που μελετάς δείχνει ότι είσαι σε σωστό δρόμο. Θέλει υπομονή και επιμονή και ίσως να μην είναι αρκετό από μόνο του. Δοκίμασε άσκηση, τρέξιμο και yoga είναι ιδανικά. Οι αναπνοές είναι πολύ καλές. Προσπάθησε να αλλάξεις φιλοσοφία ζωής και ίσως συνήθειες. Μην πιέζεις πολύ τον εαυτό σου. Μην τον κουράζεις (=στρες). Έλεγξε τις καθημερινές σου συνήθειες (π.χ. εργασιακό περιβάλλον). Καλυτέρευσε τον ύπνο σου. Μην αφήνεις το πρόβλημα να σε στρεσάρει κι άλλο.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Phaethon στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 11:51:55 ΠΜ
Παράθεση από: mavrilous στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 03:59:38 ΠΜ
Κάποιο καιρό μετά παρουσιάστηκαν έντονες ενοχλήσεις στο έντερο. Επίσκεψη σε γαστρεντερολόγο, κολονοσκόπιση, διάγνωση νόσου ελκώδους κολίτιδας (παρόμια με νόσο crohn).

Η ζωή μου ήταν αφιερομένη για χρόνια γύρω απο το πρόβλημα στο έντερο μην δίνωντας σημασία στις παρελθούσες ουρολογικές δυσλειτουργίες ενώ παράλληλα οι πόνοι στην πυελική περιοχή γίνονταν εντονότεροι.

Συμπτωματα τα ίδια με αυξωμειωσεις σε ένταση: συχνουρία, νυχτουρία, τσούξιματα σε ούρηση, πόνος σε εξπερμάτιση, πόνος σε πυελό, περίνεο και όρχεις, μούδιασμα και πόνοι σε προσαγωγούς κ σε κλίδωση ποδιού με κοιλιά, πόνοι σε μέση.

Επίσης οι μύες μου σε προσαγωγούς, και πίσω στο πόδι είναι συχνά πιασμένοι χωρίς λόγο.

Ταιριάζει η παραπάνω περιγραφή σ'εσένα; Αν ναι στη θέση σου το πρώτο που θα έκανα θα ήταν να προσπαθήσω να χαλαρώσω τον εαυτό μου μακροχρόνια. Το βιβλίο που μελετάς δείχνει ότι είσαι σε σωστό δρόμο. Θέλει υπομονή και επιμονή και ίσως να μην είναι αρκετό από μόνο του. Δοκίμασε άσκηση, τρέξιμο και yoga είναι ιδανικά. Οι αναπνοές είναι πολύ καλές. Προσπάθησε να αλλάξεις φιλοσοφία ζωής και ίσως συνήθειες. Μην πιέζεις πολύ τον εαυτό σου. Μην τον κουράζεις (=στρες). Έλεγξε τις καθημερινές σου συνήθειες (π.χ. εργασιακό περιβάλλον). Καλυτέρευσε τον ύπνο σου. Μην αφήνεις το πρόβλημα να σε στρεσάρει κι άλλο.

Φίλε phaethon βρίσκω το σχόλιο σου πολύ σώστο και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Για το βιβλίο που λες εφαρμόζω μεν τις ασκήσεις του αλλά φυσικά και δεν επαναπάυομαι σε αυτό. Με γιόγκα που λες σκεφτόμουν απο καιρό να ασχοληθώ και θα το κάνω.
Εξάλλου άλλο ένα απο μαθήματα που απόκτησα μέσα απ τις περιπέτειες, πέρα απο την αισιοδοξία και τον ενθουσιασμό που με πιάνουν σε τέτοιες φάσεις, είναι να μην πιστεύω σε δόγματα.
Μου δίνεις την ευκαιρία εδώ να τονίσω ένα πράγμα: οτι εάν και όταν θεραπευθώ θα έχω βγει ΔΙΠΛΑ κερδισμένος.
Οι αρρώστιες αυτές ήταν αιτία μιας εκπληκτικής αλλαγής στην προσωπικότητά μου προς το καλύτερο. Στρες και πίεση, ναι έπεσες μέσα τα είχα σε μεγάλο βαθμό, είναι παρελθόν πλέον. Αυτοπεποίθηση,υπομονή,δύναμη,γαλήνη, πολλά θετικά συναισθήματα μεγενθυμένα.
Και όλα αυτά τα χρωστάω στην αγαπημένη μας αρρώστια  :D
"Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό" κανόνας.
   
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Παράθεση από: mavrilous στις 30 Οκτωβρίου, 2012, 12:30:06 ΜΜ
Οι αρρώστιες αυτές ήταν αιτία μιας εκπληκτικής αλλαγής στην προσωπικότητά μου προς το καλύτερο. Στρες και πίεση, ναι έπεσες μέσα τα είχα σε μεγάλο βαθμό, είναι παρελθόν πλέον. Αυτοπεποίθηση,υπομονή,δύναμη,γαλήνη, πολλά θετικά συναισθήματα μεγενθυμένα.
Και όλα αυτά τα χρωστάω στην αγαπημένη μας αρρώστια  :D
"Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό" κανόνας.

+1000
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

ΠαράθεσηΠροσωπικά πιστεύω ότι πρόκειται για ένα εξαιρετικά ευαίσθητο και αγχώδες άτομο (όπως είμαι κι εγώ), που έχει υποστεί μακροχρόνιο στρες και το οποίο εκτονώνει στέλνοντας ένταση στην πυελική περιοχή επηρρεάζοντας σφικτήρες πρωκτού, έντερα, ουροποιητικό σύστημα.

ΚΑΙ ΕΓΩ !!!!   για να μην νιώθετε μόνοι :-)

Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Ομοιοπαθής με crohn σου στέλνει χαιρετίσματα..
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Γεια σου 1312g!
Μας συνδέουν οι ίδιες αρρώστιες δηλ ε;
Είσαι ο πρώτος που συναντάω και με τις δύο και φαντάζομαι θα υπάρχουν και άλλοι.
Σε νιώθω απολύτως φίλε μου, καλή δύναμη.
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Χαιρετώ σας! Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και μπαίνοντας σήμερα μετά απο καιρό θυμήθηκα πάλι τα θετικά συναισθήματα και τη στήριξη που μου προσέφερε.
Και φυσικά τους φίλους μου εδώ...γεια σας ρε μάγκες!!

Θα κάνω ένα σύντομο update της κατάστασης μου.
Συμπτώματα: πόνος-πιάσιμο (ένα πράγμα σαν μούδιασμα) στην πυελική χώρα (όρχεις, γλουτοί, προσαγωγοί ψηλά, μέση και κοιλιά)... είναι πιο έντονος μετά από κακή διατροφή δηλ. επεξεργασμένες τροφές, γλυκά, πολύ λιπαρά φαγητά, αλκοόλ... επίσης παρατηρώ ότι μετά απο κένωση νιώθω μεγάλη ανακούφηση σε όλα αυτά. Ευτυχώς έχω ξεπεράσει την δυσκοιλιότητα και αυτό βοηθάει πολύ στην μετρίαση τους.
Στα ουρολογικά συμπτωματάκια βγάζω τα κλασικά: συχνουρία μετά απο καφέ, πόνο μετά από συχνές εκπερματώσεις και τσουξίματα σπάνια... αυτά όταν κάνω καλή διατροφή είναι περιορισμένα αρκετά.

Τι κάνω τώρα εγώ για όλα αυτά...
πριν κοιμηθώ και όταν ξυπνάω, άλλα και ενδιάμεσα κάνω στρετσινγκ και μασάζ στις περιοχές που ανέφερα πιο πάνω και η ανακούφιση είναι άμεση. Δεν το κάνω πάντα άλλα αρκετά συχνά και πάντα με βοηθάει.

Στην διατροφή μου δεν εφαρμόζω κάποια συγκεκριμένη αυστηρή φόρμουλα γιατί έχω κουραστεί απο τις δίαιτες, απλά προσπαθώ να μην τρώω ζωικό λίπος, όπως βούτηρα, κρέατα και τηγανητά... έχω παρατηρήσει ότι φαγητά που συνδυάζουν λίπος με υδατάνθρακες είναι ότι χειρότερο. έχω μπει σε μια low fat λογική η οποία με βοηθάει. Τρώω φρούτα πολλά και καμιά φορά μπορεί αυτά να είναι ένα γεύμα, πρωινό ή βραδυνό συνήθως και με άδειο στομάχι... πέφτει πολύ μπανάνα λέμε  ;D Αν συνεχίσω και πεινάω μετά απο φρούτα μπορεί να φάω ριζογκοφρέτες ή κανένα low fat γιαούρτι ή σαλάτα.

Παίζω μπασκετάκι δύο φορές τη βδομάδα και τελευταία παλέυω να καθιερώσω να πηγαίνω στη δουλειά με ποδήλατο.

όλο για μένα λέω και έχω καταντήσει κουραστικός  ;D, νιώθω ότι γράφω σε σαιτ γνωριμιών ένα πράμα  ;) ,σειρά σας!

Αυτά έχω να πω... Keep fighting αδέρφια!
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.