20 Δεκεμβρίου, 2013, 07:37:11 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 22 Δεκεμβρίου, 2013, 01:04:27 ΠΜ από Agxwmenos
Μην τα ξαναγράφω και κουράζομαι. Προς το παρόν τα έχω καταφέρει να απαλλαγώ από τον πόνο και την "αρρώστια" (τα εισαγωγικά πάντα χρειάζονται).

Αν λοιπόν θέλετε να δείτε πως ξέμπλεξα (προς το παρόν τουλάχιστο) κάντε κλίκ στο παρακάτω λίνκ για να διαβάσετε όλο το στόρυ.

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=676.0

Απλά έκρινα ότι στην γενική κατηγορία "Ιστορικό" υπάρχουν ήδη πολλά λήμματα και πάντα μια "ευχάριστη" ιστορία χρειάζεται να είναι ευδιάκριτη, αν θέλετε. 

Θένξ και καλή δύναμη σε όλους.

Agxwmenos
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Να πω και ένα γεια στους νεότερους και να υπενθυμίσω ότι είμαι καλά, και μάλιστα άρχισα και λίγο κραάκι και μπυρίτσα. Πλέον μετακόμισα Θεσσαλονίκη, για όποιον ενδιαφέρεται.

Καλή δύναμη αδέρφια.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Μπράβο ρε man Αγχωμένε. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα όλοι σε αυτή τη κατηγορία θα μπούνε. Να είσαι καλά και να μπαίνεις που και που να ξεαγχώνεις τους νέοι.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Ναι ρε π@ύστη μου αυτά είναι !

Και τσιπουράκι να ευχηθώ ,με μπουγιουρντί συνοδεία !!!!!!!!!!!!!!!!



Υ.Γ. έχει γλυκάνισσο αυτό στην φωτό γι'αυτό ασπρίζει ...
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μπραβο αγχωμενε!!  Να ξερεις πως η ιστορια σου δινει πολλα σε εμας τους νεους και αγχωμενους!

τελεια λεμε  :))
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Αδέρφια,

ΣοΣ..... Είμαι πλέον σε νησιωτική χώρα της Άπω Ανατολής μέχρι το τέλος του χρόνου. Είμαι ΑΨΟΓΑ, πίνω και μεθώ (με μέτρο πάντα), γιόγκα, τρεξιματάκι και καλή υγεία. Από σεξ, είχα να κάνω τόσο από τα 25 μου (είμαι 35) και νιώθω το πουλάκι να πετάει, ρε κάτσε κάτω του λέω, όοοοοχι μου λέει, δύο χρόνια δεν έπαιρνα μπρός, τώρα θα τα ξεπληρώσω....

Κουράγια ρε μόρτες, σόρρυ που χάθηκα αλλά δεν είναι και εύκολο από εδώ.

Στείλτε και κανένα ΠΜ να δω ότι είστε καλα.

Με εκτίμηση,

Αγχωμένος

Εύχομαι
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 18 Ιουλίου, 2014, 10:35:11 ΠΜ
Αδέρφια,

ΣοΣ..... Είμαι πλέον σε νησιωτική χώρα της Άπω Ανατολής μέχρι το τέλος του χρόνου. Είμαι ΑΨΟΓΑ, πίνω και μεθώ (με μέτρο πάντα), γιόγκα, τρεξιματάκι και καλή υγεία. Από σεξ, είχα να κάνω τόσο από τα 25 μου (είμαι 35) και νιώθω το πουλάκι να πετάει, ρε κάτσε κάτω του λέω, όοοοοχι μου λέει, δύο χρόνια δεν έπαιρνα μπρός, τώρα θα τα ξεπληρώσω....

Κουράγια ρε μόρτες, σόρρυ που χάθηκα αλλά δεν είναι και εύκολο από εδώ.

Στείλτε και κανένα ΠΜ να δω ότι είστε καλα.

Με εκτίμηση,

Αγχωμένος

Εύχομαι

χαχα ειδα το σος και τρομαξα :) ..Πως βρεθηκες εκει κατω;
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Γεια σου ρε φίλε! Τι κάνεις εκεί κάτω; Μπράβο που είσαι καλά! Ξεαγχώθηκες;
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Χαιρετώ συνάδερφοι,

Είμαι "εδώ κάτω" λόγω εργασίας, ανήκω στη συνομωταξία των ανθρώπων εκείνων που εργάζονται σε ΜΚΟ και ως εκ τούτου είμαι παντού και πουθενά.

Γενικά, περνάω καλά και έχω ξεχάσει "αρρώστια", "συμπτώματα" κλπ. Πλέον, έχω καταλάβει ότι υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που προκαλούν τα ίδια συμπτώματα και το μυαλό μας - και κυρίως το στυλ ζωής μας- τα αναπαράγουν.

Διαβάζω μερικά άρθρα από νέους "παθόντες" και ανακαλύπτω τον εαυτό μου, την άγνοια και το φόβο που είχα τότε. Σε κάθε περίπτωση, αισθάνομαι συμπάθεια προς τους "συνάδερφους", αλλά πρέπει να αναγνωρίσω ότι υπάρχει πολλή άγνοια περί της αρρώστιας, πολλή κακώς εννοούμενη "καθοδήγηση  από γιατρούς -και μη-.

Το καλύτερο όπλο, και αυτό που μου έμαθε αυτός ο ιστότοπος είναι να μοιράζομαι, να πειραματίζομαι και να σταματήσω να κλείνομαι στον εαυτό μου.

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο, σε ψυχολογικό επίπεδο πάντα. Συγνώμη που δε συμμετέχω και τόσο ενεργά πλέον, αλλά είμαι πάντα ανοιχτός σε όσους έστω με ένα ΠΜ ζητούν μια μικρή γνώμη και άποψη.

Ελάτε για διακοπές εδώ που είμαι (για ευνόητους λόγους θα σας πω που είμαι μόνο σε ΠΜ), είναι φθηνά, εξωτικά, υπέροχα και ζεστά, ότι πρέπει για προστατίδα.

Μετά τιμής,

Αγχωμένος.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Συνάδελφοι Μπροστατιδοπαθείς,

Θέλω να μοιραστώ μαζί σας ένα επίτευγμα, που παραλίγο να με κάνει να ξαναπέσω στο Βούρκο....

Εδώ και 2 Μήνες άρχισα να προπονούμαι για ημιμαραθώνιο εδώ που είμαι (21 χιλιομετράκια). "Δε γαμιέται" είπα, "είμαι καλά, οι συνθήκες είναι άρτιες, πάμε....". Το έβαλα κάτω που λέτε και πριν δύο εβδομάδες, τα κατάφερα. Έτρεξε 21 χιλιόμετρα σε 2ω και 20λ.  Παλικάρι, θα σκεφτείτε... Αμ,δε....

Την επόμενη μέρα, πόνος στο γνωστό σημείο. Πόνος όμως, όχι αστεία.... Να ξυπνάω από τον πόνο και να ανακουφίζομαι μόνο με αφόδευση (χμμμμ)... Επίσης, πόνος και κατά την ούρηση.. Τα χρειάστηκα ο μάγκας. "Όχι ρε πούστη μου" σκέφτηκα, " για μια τρέλα να πέσουμε πάλι στα ίδια". Μιά βδομάδα και ο πόνος εκεί, παλικάρι. Πήρα τον ευτούλη μου και πήγα σε γιατρό, αλλά όχι σε ουρολόγο, αλλά σε γαστρεντερολόγο. Πέτυχα έναν ηλικιωμένο γιατρό 90+, απόκριση μετά απο 30'', αλλά διαβασμένος. Με πατάει από δω, με πατάει από κεί και μου λέει: Κρυωμένος είσαι, έχεις αέρια που φουσκώνουν το έντερο, ενοχλούν την κύστη και έχεις τα ίδια συμπτώματα με προστατίδα (του το είχα αναφέρει πριν όταν μου πήρε το ιστορικό). Άλλαξε τη διατροφή σου, μου είπε, κόψε λίγο αλκοόλ και ανθρακούχα και θα γίνεις μιά χαρα.
Να μην τα πολυλογώ, αυτό ήταν. Σε δύο ημέρες, μαχαίρι οι πόνοι.... Μάστορας ο παππούς!

Συμπέρασμα: Τα πράματα δεν είναι όπως φαίνονται και οι αιτίες είναι πολλές και διάφορες. Μη μασάτε με την παραμικρή ενόχληση και μην ενδείδετε ψυχολογικά σε κατρακύλες.

Μετά τιμής,

Αγχωμένος.

ΥΓ: Φυσικά ξεκίνησα και πάλι το τρέξιμο, αλλά όχι το αλκοόλ κλπ... Καλή δύναμη σε όλους

Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.