Ειμαι βετεράνος της χρόνιας προστατιτιδος, έχω συμπληρώσει 27 χρόνια στην πάθηση αυτή.
Η εμπειρία μου για τους νεώτερους συνοπτικά:
1. Χειρουργική αντιμετώπιση δίδει κάποια λύση σε μεγάλες ηλικίες οταν ο προστάτης έχει
    μεγαλώσει αρκετά. ΔΕΝ είναι λύση για νέους.
2. Επειδή η παρατεταμένη χρήση αντιβιοτικών δημιουργεί προβλήματα στο έντετρο και
    κατά καιρούς μυκητιάσεις η λύση είναι το ΚΕΦΙΡ. Μπείτε στο διαδίκτυο και διαβάστε
    λεπτομέρειες για την παρασκευή του. Εγώ είδα θεαματικά αποτελέσματα.
3. Σε πειραματικό στάδιο γίνεται στην Πολωνία και στην Ρωσία θεραπεία της χρόνιας
    πολυανθεκτικής προστατίτιδος με βακτηριοφάγους.
    (http://www.iitd.pan.wroc.pl/en/index.html)
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά έχω έρθει σε επαφή μέσω της Πολωνικής πρεσβείας.
    Η μέθοδος συνίσταται στην εισαγωγή κάποιων ενζήμων στον οργανισμό, τα οποία
    κατατρώγουν τα μικρόβια του προστάτου.
4. Για τους νεώτερους στην πάθηση πρέπει να γνωρίζουν οτι είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες
    να θεραπευθούν και σε προχωρημένη ηλικία θα οδηγηθούν στο χειρουργείο.
   Μέχρι τότε αποφυγή ενεργοποίησης κατά το δυνατόν της χρόνιας κατάστασης σε οξεία.
    Συχνές διακοπές οδηγήσεως αυτοκινήτου σε μεγάλα ταξείδια και ξεμούδιασμα.
    Αποφυγή αλκοολ
    Αποφυγή βρώμικων γυναικών (δύσκολο πράγμα σήμερα δυστυχώς)
    ΔΕΝ είναι το τέλος της ποιότητος της ζωής, υπάρχουν πολύ χειρότερες χρόνιες παθήσεις.
Ετών 61, πάσχων απο χρόνια προστατίτιδα 27 χρόνια, η οποία οδήγησε τελικά σε διουρηθρική χειρουργική αφαίρεση του αδενώματος εσωτερικά, οταν τα μικρόβια έγιναν ανθεκτικά στα περισσότερα αντιβιοτικά.

#1 13 Ιουνίου, 2013, 12:58:14 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Ιουνίου, 2013, 01:49:32 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: Beckmesser στις 13 Ιουνίου, 2013, 11:27:51 ΠΜ
Για τους νεώτερους στην πάθηση πρέπει να γνωρίζουν οτι είναι πολύ λίγες οι πιθανότητες
    να θεραπευθούν και σε προχωρημένη ηλικία θα οδηγηθούν στο χειρουργείο.

Σέβομαι την πείρα σου αλλά έχω μερικές σοβαρές ενστάσεις σε κάποια πράγματα που λες. Μιλάς γενικά για "προστατίτιδα". Δεν υπάρχει μία τέτοια πάθηση, αν δεν το προσδιορίσεις. Σε ποια πάθηση αναφέρεσαι; Υποθέτω από αυτά που λες στην βακτηριακή. Πάμε παρακάτω: έχεις κάποια στατιστικά στοιχεία γι αυτό που εκφράζεις κάπως απόλυτα ότι σε προχωρημένη ηλικία θα βρεθούμε στο χειρουργείο; Γνωρίζεις κάποιον που το χειρουργείο του έδωσε λύση; Έχεις ιδία εμπειρία;

Φιλικά,

ένα θεραπευμένο outsider  :)
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρα,

Με όλο το σεβασμό, αυτές οι απόψεις μου θυμίζουν ουρολόγο παλαιότερης δεκαετίας.

Θέλεις να μας πεις περισσότερα, εφόσον έχεις τόσο μεγάλη εμπειρία με την πάθηση;

Πιστεύω θα μας βοηθούσε όλους.

Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

#3 16 Ιουνίου, 2013, 08:42:38 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιουνίου, 2013, 08:44:25 ΜΜ από Hyper Ban
Γειά σου  Beckmesser  !
Μου έκανε εντύπωση στην υπογραφή σου αυτό που λες για χειρουργική αφαίρεση του αδενωματος ,ενώ μας έχεις πει πως στο παρελθον είχες επισκεφθει τον Ακατάν ...

Πότε εκανες αυτη την επέμβαση και αν την έκανες ,μετά άρχισες τις μαλλάξεις ;

Αυτό πρέπει να έγινε σχετικά πρόσφατα ,έτσι δεν είναι ;

Έκανες ολική αφαίρεση του προστάτη ;

Ποτε έγινε αυτό ;

Πως είσαι σήμερα ;

Κάτι που θέλω να πω είναι πως μετα απο ψαξιμο και διάβασμα και αφου το ακουσα και απο το στομα της κας Γιαμαρελλου ,τα μικρόβια αν εχουν μια ανθεκτικότητα στα χ αντιβιωτικο ,μετα απο 6 μηνες αποχης απο αυτο και επειδη κατατρωγονται  οι πληθυσμοι αυτων μεταξυ τους , επανερχονται στην αρχικη τους ευαισθησια  ...Συνεπως αυτος δεν ειναι λογος ,πόσο δε ΑΝ ΔΕΝ ΥΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ Η ΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΘΕΩΡΙΑ για την πάθηση μας .
Όπως πάντως σου ξαναείπαμε ,θα ήταν πολυ σημαντικο να κατεθετες το δικό σου ιστορικό για ευνόητους λόγους .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Agxwmenos στις 14 Ιουνίου, 2013, 10:05:36 ΠΜ
Καλησπέρα,

Με όλο το σεβασμό, αυτές οι απόψεις μου θυμίζουν ουρολόγο παλαιότερης δεκαετίας.

Θέλεις να μας πεις περισσότερα, εφόσον έχεις τόσο μεγάλη εμπειρία με την πάθηση;

Πιστεύω θα μας βοηθούσε όλους.

Δεν νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω. εχεις ήδη προφανώς σχηματισμένξη άποψη καλή τύχη
Ετών 61, πάσχων απο χρόνια προστατίτιδα 27 χρόνια, η οποία οδήγησε τελικά σε διουρηθρική χειρουργική αφαίρεση του αδενώματος εσωτερικά, οταν τα μικρόβια έγιναν ανθεκτικά στα περισσότερα αντιβιοτικά.

Παράθεση από: Beckmesser στις 23 Ιουνίου, 2013, 12:37:46 ΜΜ
Παράθεση από: Agxwmenos στις 14 Ιουνίου, 2013, 10:05:36 ΠΜ
Καλησπέρα,

Με όλο το σεβασμό, αυτές οι απόψεις μου θυμίζουν ουρολόγο παλαιότερης δεκαετίας.

Θέλεις να μας πεις περισσότερα, εφόσον έχεις τόσο μεγάλη εμπειρία με την πάθηση;

Πιστεύω θα μας βοηθούσε όλους.

Δεν νομίζω οτι μπορώ να σε βοηθήσω. εχεις ήδη προφανώς σχηματισμένξη άποψη καλή τύχη

Νομίζω ότι η απάντησή σου τα λέει όλα.
Απλά ζήτησα περισσότερες πληροφορίες, αφού 27 χρόνια εμπειρίας (όπως ισχυρίζεσαι) δεν χωράνε σε 7 γραμμές, όπως και να το κάνουμε. Εάν δεν θέλεις να τα μοιραστείς, επειδή απλά διαφωνώ μαζί σου, είναι αναφέρετο δικαίωμά σου, αλλά δεν νομίζω ότι βοηθάς κανένα σε αυτό το χώρο- ευτυχώς η αλληλοβοήθεια  είναι ο σκοπός αυτού του χώρου.
Καλή τύχη και σε εσένα
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.