Καλησπέρα..να πω κι εγώ τη δική μου ιστορία... όλα άρχισαν πριν 2 χρόνια, μετά από σεξουαλική επαφή...Τα συμπτώματα πολύ ήπια, με επιτακτική ούρηση και αίσθημα σπασμών στο περίνεο, χωρίς τσούξιμο ή πόνο. Η διάγνωση ουρολόγου σε δημόσιο νοσοκομείο ήταν ουρολοίμωξη, και έλαβα augmentin για 6 μέρες..Η συχνοουρία εξαφανίστηκε, παρόλα αυτά οι σπασμοί στο περίνεο συνεχίζονταν. Επαναλαμβάνω πως δεν είχα ποτέ πόνους, αυτούς τους σπασμούς πιο πολύ ως ενόχλητικούς τους ένιωθα. Ιδιώτης ουρολόγος λοιπόν μου σύστησε να κ΄λανω καλλιέργεια σπέρματος, η οποία και βγήκε θετική σε E.coli, και έλαβα τη συνηθή αγωγή ciproxin για 1 μήνα, και ακολούθησε 1 εβδομάδα bactrimel. Οι επόμενες 2 καλλιέργειες βγήκαν στείρες..Χωρίς υπερήχους, χωρίς δακτυλική εξέταση..πέρασαν 7 μήνες τελείως ασυμπτωματικός, μέχρι που έπαθα οξεία επιδυδιμίτιδα..πλακώθηκα στις αντιβιώσεις πάλι, για 3 μήνες παρακαλώ, και από εκεί που ο προστάτης δεν πονούσε καθόλου, άρχισε να πονάει αριστερά το όσχεο...οι αντιβιώσεις δεν έκαναν τίποτα, άλλαξα ουρολόγο, έκανα υπέρηχο στο όσχεο, μου έπει πως όλα είναι μια χαρά και πως εμμένει η φλεγμονή, οπότε θα το αντιμετωπίσω με αντιφλεγμονώδη. Τίποτα, 3 εβδομάδες με βολταρεν..είχα απελπιστεί, δεν είχα καλή στύση, ούτε όταν αυνανιζόμουν, άσε που πονούσα καθημερινά αριστερά στο όσχεο..
Καθώς η κοπέλα μου είναι λιγο alternative, με έπεισε να πάω σε ομοιοπαθητικό ιατρό. Αφού μου έλαβε ένα ιστορικό πήρα για τρεις μήνες ένα σκέυασμα, pulsatilla, το οποίο θα ενδυνάμωνε την άμυνα του οργανισμού έναντι της φλεγμονής. Ε, λοιπόν, είδα θεαματικά αποτελέσματα. Ο πόνος υποχώρησε από την πρώτη εβδομάδα, οι σπασμοί εξαφανίστηκαν, η στύση επανήλθε, και έπαθα την πλάκα μου, πως βοηθήθηκα από την ομοιπαθητική...
Όλα κάλα για 8 μήνες, μέχρι που εδώ και 1 μήνα, επανήλθε το πρόβλημα στύσης, μειωμένη ποσότητα σπέρματος και τσούξιμο μετά από την εκσπερμάτωση, σύμπτωμα το οποίο και δεν είχα ως τώρα. Καθώς μέχρι τώρα έχω δεν μου έχουν κάνει ποτέ έναν υπέρηχο στον προστάτη, παρά μόνο στο όσχεο, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Έχετα κάποιον καλό ουρολόγο που σας βοήθησε? Διαβάζω για κάποιον ακατανόμαστο, ποιος είναι αυτός..? Ένας που διατηρεί ένα μπλογκ και κάνει μαλάξεις?
Έναρξη πριν 2 χρόνια με σπασμούς και αίσθημα βάρους στο περίνεο. Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε E.coli. 4 μήνες αντιβίωση+αντιφλεγμωνόδη, το μικρόβιο εκριζώθηκε, αλλα οι ενοχλήσεις εξελίχθηκαν σε πόνους-επιπλοκή σε επιδυδιμίτιδα με πόνο στο αριστερό μέρος του όσχεου. Εδώ και 6 μήνες ελέυθερος συμπτωμάτων χάρη στην ομοιοπαθητική.

Σου έχω απαντήσει και σε μήνυμα...

Ο ακαταν είναι ακριβώς αυτός που λες...Κάποιοι εδώ μέσα τον έχουν δοκιμάσει, οπότε μπορούν να σου πουν εμπειρίες τους.

Το πρόβλημα πάντως γενικότερα, φευγει και έρχεται, ιδίως σε περιόδους άγχους, κούρασης, στρες, κακής διατροφής...

Αφού το νίκησες μία φορά, μπορείς να το ξανακάνεις....Υπομονή και καλή δύναμη...

Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Καλωσήρθες και δημόσια.

ΠαράθεσηΔιαβάζω για κάποιον ακατανόμαστο, ποιος είναι αυτός..? Ένας που διατηρεί ένα μπλογκ και κάνει μαλάξεις?
Ναι αλλά είναι και βιβλικό πρόσωπο...δες εδώ http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=702.0 ...."ο Θεός να τον έχει καλά"
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Μετά από 2 εβδομάδες λοιπόν, και πάλι με την βοήθεια της ομοιπαθητικής ξεπέρασα και αυτήν την υποτροπή...ας το πουμε υποτροπή καθώς ο ομοιοπαθητικός μου ανέφερε πως ο οργανισμός μου είχε εξασθενήσει..(η αλήθεια είναι πως στη δουλειά μου ξεσκίζομαι τον τελευταίο καιρό), και πήρα για 7 μέρες ξανα pulsatilla για να τονώσω την άμυνα του οργανισμού στην φλεγμονή που βρήκε την ευκαιρία να ξαναβγει στην φόρα..Πλέον αισθάνομαι σαν να μην έχω τίποτα, οι στύσεις επανήλθαν και οι ΄σπασμοί στο περίνεο εξαφανίστηκαν..Ας σταυρώσω τα δάχτυλα να μην μου ξαναεμφανιστούν..
Έναρξη πριν 2 χρόνια με σπασμούς και αίσθημα βάρους στο περίνεο. Καλλιέργεια σπέρματος θετική σε E.coli. 4 μήνες αντιβίωση+αντιφλεγμωνόδη, το μικρόβιο εκριζώθηκε, αλλα οι ενοχλήσεις εξελίχθηκαν σε πόνους-επιπλοκή σε επιδυδιμίτιδα με πόνο στο αριστερό μέρος του όσχεου. Εδώ και 6 μήνες ελέυθερος συμπτωμάτων χάρη στην ομοιοπαθητική.