emena ksekinise me syxnooyries to provlima moy afoy eixa diagnwstei me noso toy kron den to edwsa simasia kai ta xronia perasane etsi to provlima paremeine h syxnooyries arxisane na ginontai vasanistikes kai arxisane kai h nyxtoyries .. apofasisa na paw  se enan oyrologo o opoios moy eipe oti einai psyxologiko ... etsi kai ekana meta apo kapoion kairo arxisa na dyskoleyomai sthn oyrisi kai phga s kapoion allon giatro o opoios me evale na oyriso gia na dei an yparxei kapoia apofraksi kai tin roi ton oyron. ekei katalave pws exw oyritriko syndromo apo oti m eipe kai moy edwse omnic tocas gia thn apofraksi kai toviaz gia tn syxnooyria pernoyse o kairos kai h syxnoyria paremene an kai me to omnic arxisa pleon na adeiazw kai na mn krataw oyra. to toviaz to diakopsame giati ypirxe provlima kai den voithoyse kiolas logo apofraksis me liga logia akoma dn eixe diagnwstei prostatitida polles episkepses se ayton ton giatro mexri poy diakopsame to omnic giati apla adeiaza kai h syxnoyria den ton endiafere... hmona xalia kai katavevlimenos meta apo mia fasi kai dn mporoysa na katoyriso kala oyte me to omnic mexri poy apofasisa na psakso na vrw enan kalo oyrologo sthn thessaloniki/... etsi kai egine phga loipon symptwmata apofraktiki oyrisi dyskolia sthn oyrisi na arxiso syxnoyria nyxtoyria therapeies askopes .... porisma o giatros afoy me exei valei na oyriso sto mixanima kai den vgainei tipota sigklisi ayxena kai pws ta farmaka den moy kanane tipota kai prepei na kanw ayti tn egxeirisi giati den ginetai kati allo mia egxeirisi pragmatika entelos anodyni xwrris ixnos ponoy ,,, to dyskolo htane palindromi ekspermatoso mporei na proklikthei apo mia tetoia egxeirisi s ena pososto 3 ths ekato s ayton ton giatro giati exei enan syxrono tropo na kanei tn sygkekrimeni egxeirisi apofasisa kai tn ekana den epatha palindromi ekspermatoso pleon oyro poly pio panw apo to fysiologiko .. k eixame pei oti tha perasei kai h syxnoyria dystixos omos h xronia sigklisi prokalese xronia prostatitida poy to katalave twra afoy exw syxnoyries kapsimata kai ponos stoys orxeis sthn plati kata ta alla i sigklisi ayxena lythikes oristika kai oyro pleon opoy thelo otan moy erxetai ayta apo emena alla twra mpika s enan allo kyklo poy katalava pws i syxnoyria proerxetai apo tn prostatitida poy yparxei xronia
συχνουρια νυχτουρια πονος στην πλατη και στους ορχεις. και στον προστατη. αλλα οχι εντονα ολα αυτα παρα μονο η συχνουρια sygklisi ayxena egxeirisi ayxenotomi

#1 30 Σεπτεμβρίου, 2013, 10:16:19 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 30 Σεπτεμβρίου, 2013, 10:18:17 ΜΜ από Hyper Ban
Ποτε μου δεν εφτασα σε τετοια απελπιστικα επιπεδα συχνουριας .Άντε να εφτασα να πηγαινα και 10-15 φορες(μπορει και να ειμαι υπερβολικος) .

Καποιος συμπασχωντας με παρομοια συμπτωματα ,δοκιμασε αντιμουσκαρινικα φάρμακα χωρις όμως κάποιο σοβαρο αποτελεσμα .

Έχεις δοκιμάσει απο αυτα ;

Ρίξε μία πολύ σοβαρη και ορθολογική ματια στο παρακάτω θέμα που σου παραθέτω και διαβασε το αντιστοιχο link :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=684.msg1461#msg1461

Θέλω να σε ρωτήσω κάποια πραγματα τωρα.

-Πόσο χρονων εισαι τώρα και πότε έκανες αυτή την επέμβαση(ίσως να
ξαναδιημιουργηθηκε ουλώδης ιστός εκει) ;

-Γνωρίζεις πως ονομάζεται αυτή η μοντέρνα τεχνικη που ακολούθησε ο γιατρος για να διανοιξει αυτή την συγκληση του αυχένα ;

-Δεν ήτανε θα ρισκο να υπαρξει επιπλοκη και να αποκτησεις παλινδρομη εκσπερματωση ;

-Πόσο κόστισε ;

Θα ήθελα και το ονομα του γιατρου χειρούργου που σου την έκανε  ,στειλτο μου σε προσωπικο μηνυμα αν θελεις σε παρακαλώ .

Οι λόγοι που σε ρωτάω τα παραπάνω ειναι διοτι όταν πηγαινα στον Ακαταν και αρχισα για τα καλά να αμφιβαλλω για αυτόν(πάντοτε εθελοτυφλούσα),είπα να κάνω μια κυστεοσκοπηση σε άλλον γιατρόν .

Μου  βρήκε και εμένα συγκληση αυχένα (στα 31-32 μου )και για τις επιπλοκές  που αναφερεις απεφυγα να το σκεφτώ για επέμβαση.Μόλις  εδειξα στον Ακατάν το βίντεο αυτής για 2η αποψη ,εκτος του οτι στραβωμουτσουνιασε ,μου είπε οτι έχω Μπροστατιτιδα και να σταματήσω να ψάχνομαι αλλου γιατι μονο αυτός σωζει κτλ .

Το θέμα αυτό λοιπόν το άφησα στην άκρη ,εχοντας το όμως πάντοτε στο πισω μερος του μυαλου μου...

Τώρα αφου ουρήσω , μολις χρησιμοποιήσω το wand (1-2 φορες την εβδομαδα),παντοτε,παντοτε όμως θα βγάλω γυρω στα 50 ml ουρα κάτα την μάλλαξη ,που σημαινει πως δεν αδειάζει το συστημα καλα τα ούρα μου .Δεδομένου όμως που δεν 'εχω συμπτωματα και δεδομένου επίσης την απειθια που μου διημιουργηθηκε μετου  γιατρους -τις αντιβιωσειςκαι τα δαχτυλα δεν το ξαναέψαξα το συγκεκριμενο θεμα αν και σοβαρό...

Ακουγοντας όμως εσένα να μιλας για μια ανωδυνη και χωρις επιπλοκές επέμβαση ψιλοψήνομαι να σου πω την αλήθεια .

Δεν έχω κάνει παιδάκια όμως και πολύ θα ηθελα και ίσως να μην το ρίσκαρα αλλά ας υπάρχει ...

Προκαταβολικά σε ευχαριστω και θελω να σε παρακαλέσω να μην γραφεις με greeklish ,διοτι μου βγηκανε τα ματια κυριολεκτικα για να τα διβάσω  .Αν είσαι αλλοδαπός όμως το καταλαβαίνω και να συνεχίσεις .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Hyper Ban στις 30 Σεπτεμβρίου, 2013, 10:16:19 ΜΜ
Μόλις  εδειξα στον Ακατάν το βίντεο αυτής για 2η αποψη ,εκτος του οτι στραβωμουτσουνιασε ,μου είπε οτι έχω Μπροστατιτιδα και να σταματήσω να ψάχνομαι αλλου γιατι μονο αυτός σωζει κτλ .

χαχαχαχαχα...μα φυσικά! ΌΛΟΙ έχουν Μπροστατίτιδα απλά δεν το ξέρουν!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Και εγώ δεν 'αδειάζω' εντελώς μετά την ούρηση και πρέπει να πιεστεί το περινέο για να αδειάσει η κύστη. Αυτό από μικρός, είναι 'κατασκευαστικό', και ίσως να ευθύνεται και αυτό για την 'προστατίτιδα'. Αυτό μου είχε πει ουρολόγος είναι βασική αιτία αποτιτανώσεων (περισσότερο από τη μικροβιακή δράση) και κακώς αποδίδονται μόνο στα μικρόβια. Για τη σύγκλιση πρέπει -μου είπε- να γίνει κυστεοσκόπηση για να διαπιστωθεί, και επέμβαση για να διορθωθεί, με ρίσκο όμως την παλίνδρομη εκσπερμάτωση. Μετά από μια τέτοια δήλωση, κάθε σκέψη για κυστεοσκόπηση και πιθανή επέμβαση μου κόπηκε...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.

o giatros poy to ekana ayto kanei mia methodo poy den to exei pathei kaneis kovei kapws diaforetika tin mia mera to kaneis kai tn alli vgaineis . to kanei se kliniki kai isws na mn petyxenei s oloys dn thelo na s pw kati oti tha petyxei kai na vgw malakas . alla s emena dn egine palindromisi opos k  s
oloys osoys exei kanei
συχνουρια νυχτουρια πονος στην πλατη και στους ορχεις. και στον προστατη. αλλα οχι εντονα ολα αυτα παρα μονο η συχνουρια sygklisi ayxena egxeirisi ayxenotomi

Παράθεση από: evans στις 01 Οκτωβρίου, 2013, 01:40:49 ΜΜ
Και εγώ δεν 'αδειάζω' εντελώς μετά την ούρηση και πρέπει να πιεστεί το περινέο για να αδειάσει η κύστη. Αυτό από μικρός, είναι 'κατασκευαστικό', και ίσως να ευθύνεται και αυτό για την 'προστατίτιδα'. Αυτό μου είχε πει ουρολόγος είναι βασική αιτία αποτιτανώσεων (περισσότερο από τη μικροβιακή δράση) και κακώς αποδίδονται μόνο στα μικρόβια. Για τη σύγκλιση πρέπει -μου είπε- να γίνει κυστεοσκόπηση για να διαπιστωθεί, και επέμβαση για να διορθωθεί, με ρίσκο όμως την παλίνδρομη εκσπερμάτωση. Μετά από μια τέτοια δήλωση, κάθε σκέψη για κυστεοσκόπηση και πιθανή επέμβαση μου κόπηκε...
Εvans εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα και με ακριβως τον ιδιο τροπο αδειαζω !
Ακόμα και τωρα που ειμαι καλά ,αν δεν πατήσω το κουμπι του περινεου κυστη δεν αδειάζει!

Κάνε μια κυστεοσκο, για να βεβαιωθεις .

Pirlo στειλε μου σε παρακαλώ αν θες το ονομα του γιατρου κτλ σε προσωπικο μηνυμα σε παρακαλω ,θα με ενδιεφερε μια επισκεψη για μια δευτερη αποψη .

Επίσης δεν μου είπες τιμή  και δεν μου απαντησες σε ένα πληθος ερωτήσεων  μου . . .

??? ??? ??? ???
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

ειμαι 23 χρονων εχω δοκιμασει αντιμουσκαρινικα. το εκανα στην θεσσαλονικη μου κοστισε 1300 ευρω ειναι πολλα τα λεφτα αλλα ετυχε να τα εχω τοτε. δεν εχω ουλωδη ιστο γιατι εκανα εξετασεις και σε δυναμη ειχει πολυ η ουρηση και ετσι το καταλαβα.. γενικα δεν ξερω αλλα σε εμενα δεν ετυχε να παθω κατι αν και μου ανεφερε ενα πολυ μικρο ποσοστο και μου ειπε πως δεν του εχει συμβει ποτε αλλα ειναι δυσκολη αποφαση το εκανα γιατι δεν ειχα επιλογη ημουν χαλια αποφρακτικα...ο γιατροσ λεγεται http://www.vakalj.gr/ αλλα αυτο ειναι αποφαση που μονο εσυ μπορεις να την παρεις..
συχνουρια νυχτουρια πονος στην πλατη και στους ορχεις. και στον προστατη. αλλα οχι εντονα ολα αυτα παρα μονο η συχνουρια sygklisi ayxena egxeirisi ayxenotomi

#7 02 Οκτωβρίου, 2013, 09:21:30 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 02 Οκτωβρίου, 2013, 10:06:54 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: pirlo στις 02 Οκτωβρίου, 2013, 02:09:34 ΠΜ
ειμαι 23 χρονων εχω δοκιμασει αντιμουσκαρινικα. το εκανα στην θεσσαλονικη μου κοστισε 1300 ευρω ειναι πολλα τα λεφτα αλλα ετυχε να τα εχω τοτε. δεν εχω ουλωδη ιστο γιατι εκανα εξετασεις και σε δυναμη ειχει πολυ η ουρηση και ετσι το καταλαβα.. γενικα δεν ξερω αλλα σε εμενα δεν ετυχε να παθω κατι αν και μου ανεφερε ενα πολυ μικρο ποσοστο και μου ειπε πως δεν του εχει συμβει ποτε αλλα ειναι δυσκολη αποφαση το εκανα γιατι δεν ειχα επιλογη ημουν χαλια αποφρακτικα...ο γιατροσ λεγεται http://www.vakalj.gr/ αλλα αυτο ειναι αποφαση που μονο εσυ μπορεις να την παρεις..

Μπήκα στην σελίδα του γιατρου και εριξα μια ματια .Συγκεκριμενα κοιταξα το σημείο που αναφερεται στην καλοήθη υπερπλασία και την αντιμετωπιση της (κτλ)και  λέει τα εξης :

Παράθεση.2 Μια νέα μορφή ενέργειας για την αφαίρεση του προστάτη σε καλοήθη διόγκωση του είναι το Laser. Η συγκεκριμένη μέθοδος γίνεται και πάλι με ραχιαία αναισθησία και διαμέσου της ουρήθρας χωρίς τομή, όπως και η κλασσική διουρηθρική προστατεκτομή, όπου ο προστατικός ιστός εξαχνώνεται με τη βοήθεια του laser . Ωστόσο, η συγκεκριμένη τεχνική πλεονεκτεί μετά από κατάλληλη επιλογή ασθενών στα παρακάτω σημεία: 1) Η διάρκεια νοσηλείας περιορίζεται σε μία ημέρα σε σχέση με τη κλασσική διουρηθρική, που είναι 3 ημέρες και την ανοικτή προστατεκτομή, που είναι 7 ημέρες. 2) Ο καθετήρας παραμένει μόνο για μία ημέρα, ενώ στο 30% των ασθενών δεν απαιτείται καθόλου μετεγχειρητικός καθετηριασμός, σε αντίθεση με τις παραπάνω τεχνικές, που είναι αντίστοιχα 3 και 7 ημέρες. 3) Η απώλεια του αίματος είναι αμελητέα σε αντίθεση με τις παραπάνω επεμβάσεις, όπου η απώλεια φθάνει τα 300-600ml.4) Δεν απαιτείται διακοπή αντιπηκτικής αγωγής 5) Η βαρύτητα της τεχνικής με το laser είναι σημαντικά μικρότερη από τις κλασσικές επεμβάσεις. 6) Η παλίνδρομη εκσπερμάτιση και συνεπώς η απουσία εκσπερμάτισης, που αποτελεί τον κανόνα μετά τις κλασσικές προστατεκτομές, είναι σπάνια μετά την KTP laser τεχνική. 7) Η στυτική λειτουργία δεν επηρεάζεται καθόλου Φαίνεται λοιπόν, ότι η τεχνική αυτή είναι εξίσου αποτελεσματική με τις κλασσικές, αλλά με σημαντικά μικρότερη νοσηρότητα και ταλαιπωρία για τον ασθενή. Σχετική αντένδειξη αποτελούν οι μεγάλοι προστάτες μεγέθους μεγαλύτερου από 80-90cm3 , γιατί τότε η ανοικτή προστατεκτομή έχει καλύτερα αποτελέσματα και η υποψία καρκίνου προστάτη, γιατί με τη τεχνική KTP laser δε λαμβάνεται βιοψία.

Προφανώς λοιπόν μία τέτοια παρόμοια τεχνική ακολούθησες και εσύ ...Τον χειμώνα θα μπώ σε έναν καινουργιο κύκλο έρευνας γυρω απο  την συγκληση του αυχένος κτλ.

Αν τελικά υπαρχει !

Κατά dr Shoskes και όχι μονο ευτυχώς η σύγκληση του αυχένος διημιουργεί προστατιτιδα (ευχαριστω Phaethon) .  .  .

ΕVANS εσύ τι λες ;

Σε ευχαριστω Pirlo .

Y.γ. κοιιτώντας το βιογραφικο έψαξα να βρω αν έχει σπουδασει Ελλάδα και όντως το έχει κάνει ...Ποιός θα το έλεγε πως θα έδινα σε κάτι τετοιο σημασία ,όταν πριν απο 3 χρόνια και βάλε  , χλεύαζα τον Μανιάτη ( Maniath ) που είχε σχολιάσει τον τόπο σπουδών του Ακατάν ...

Aκόμα μία φορά σου ζητώ συγνώμη Μανιάτη ( Maniath ) , υπήρξα πολύ μεγάλο θύμα  . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Εγώ φοβάμαι την επέμβαση, και από την άλλη δεν είμαι στην απελπιστική κατάσταση που ήμουν πριν ένα χρόνο και.
Τώρα έχω ενοχλήσεις και όχι πόνους, οπότε το ρίσκο μου φαίνεται μεγάλο.
Λέω να ασχοληθώ με πιο ήπιες μεθόδους θεραπείας (ομοιοπαθητική και διατροφή), θα ενημερώσω σύντομα.
Την επέμβαση την κρατώ προς το παρών στα υπόψιν...
Χρόνιο, Μυϊκά βασιζόμενο Πυελικό Άλγος.
Ξεκίνησε το 2012, είμαι χωρίς συμπτώματα από το 2016.
Πυροδοτήθηκε από προστατίτιδα, το πρωτόκολλο Wise Anderson με βοήθησε περισσότερο από όλες τις θεραπείες.