Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να θέσω ένα θέμα που με προβληματίζει πολύ καιρό τώρα και έχει να κάνει όχι με συγκεκριμένο σύμπτωμα άλλα με την επιρροή κάποιου εξωτερικού παράγοντα που δεν έχει σχέση με τη διατροφή πάνω σε ένα σύμπτωμα του χρόνιου πυελικού άλγους.
Πρόκειται για την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και πως επηρρεάζει αυτή τα νεύρα του σώματος μας τα οποία ήδη είναι ερεθισμένα.
Πιο συγκεκριμένα όποτε ανοίγω το wifi ή ενεργοποιώ το 3g απο το κινητό μου μετά απο λίγη ώρα και πολλές φορές αμέσως με πιάνει ερεθισμός στα νεύρα της περιοχής του προστάτη και της πυελικής κοιλότητας. Το ίδιο μου συνέβαινε και με μια κεραία wifi μεγάλης ισχύος (6dbi) που είχα αγοράσει σε ένα νησί που είχα πάει για να πιάνω καλύτερο σήμα στο δίκτυο.
Μπόρει σε κάποιους να φανεί υπερβολή ή οτι έχω εμμονές, άλλα είναι κάτι που μου συμβαίνει καιρό τώρα και το έχω παρατηρήσει πάρα πολλές φορές όποτε νιώθω πλέον σίγουρος και γι αυτό το γράφω. Δεν κυνηγάω μάγισσες ούτε και θέλω να επηρρεάσω κάποιους.
Απλά θα ήθελα να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους. Το έχει παρατηρήσει κάποιος;
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Φίλε Mavrilous πραγματικά να είσαι καλά για το θέμα που ανοίγεις. Διαβάζοντας έναν τέτοιο προβληματισμό από κάποιον άλλο, κατάλαβα πως η διαίσθηση που ως τώρα είχα στο υποσυνείδητό μου τελικά έχει βάση και δεν είναι φαντασία μου. Αν όντως στο μέλλον αποδειχτεί κάποιος συσχετισμός θα είμαστε πιθανά η πρώτη κοινότητα που βοήθησε κάνοντας μια τέτοια παρατήρηση  ;)

Για αρκετό καιρό πριν μου εμφανιστούν τα συμπτώματα, συνήθιζα να αποθηκεύω το κινητό μου σε μια "μπανάνα" μέσης που κρεμόταν φυσικά ακριβώς πάνω από τη λεκάνη μου. Για κάποιο λόγο μετά από περίπου ένα χρόνο και ειδικά όταν μου ξεκίνησαν τα συμπτώματα άρχισα να νοιώθω άβολα όταν το έκανα αυτό. Ίσως να ήταν η ιδέα μου καθώς υπάρχουν υποψίες ότι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία επηρρεάζει το DNA των σπερματοζωαρίων ή ίσως το υποσυνείδητό μου καταλάβαινε ότι αυτό το πράγμα ανεπαίσθητα μου προκαλεί όξυνση.

Η αλήθεια είναι ότι τα νεύρα δουλεύουν με ηλεκτρικά φορτία και δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν αποδεικνυόταν κάποια στιγμή ότι πράγματι τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία επιδεινώνουν ένα νευρομυϊκό πρόβλημα -εάν βέβαια όντως το Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους είναι τέτοιας φύσης, όπως εικάζεται με ολοένα και μεγαλύτερες ενδείξεις.

Χαρακτηριστικά να αναφέρω κάτι που έμαθα στην πρόσφατη διάλεξη που παρακολουθήσαμε με θέμα τους Νέους Ορίζοντες στην αντιμετώπιση των Συνδρόμων Χρόνιου Πυελικού Άλγους στον άνδρα, όπου έγινε μια ιστορική αναδρομή στην ανακάλυψη των trigger points σε μυικές περιοχές.   

Στην αρχή η αμερικανίδα ερευνήτρια που διατύπωσε την θεωρία των trigger points (περίπου λίγο μετά τον Β΄ΠΠ) αντιμετωπίστηκε ως τσαρλατάνος από την διεθνή επιστημονική κοινότητα. Αργότερα τα trigger points αποδείχτηκαν καθώς ηλεκτρομυογράφοι που δίναν ομαλές ενδείξεις σε άλλα σημεία μυικών ομάδων παρουσιάζαν ανώμαλα ηλεκτρικά πεδία πάνω στα trigger points (σημεία σπασμών πάνω στις μυικές ομάδες).

Δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο λοιπόν ένα ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο να επηρρεάζει αρνητικά αυτά τα ήδη προβληματικά σημεία.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Phaethon και εγώ έχω ισχυρή υποψία για την συνδεση των ανθρωπινων νευρων με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία και πιστευω οτι στο μέλλον θα μελετηθεί με μεγαλυτερη ακρίβεια και απο την επιστήμη.
Νομίζουμε οτι είμαστε μπροστά άλλα υπάρχουν τόσα άγνωστα θέματα που αφορούν το ανθρώπινο σώμα.
Οι επιστήμονες και περισσότερο οι γιατροι, όχι όλοι να τονίσω, εμπιστεύονται αλαζονικά το ιατρικό κατεστημένο και λοιδορούν με ευκολία κάθε τι "μη επιστημονικό". Τα τελευταία χρόνια ο κόσμος υποφέρει απο αρρώστιες σαν τη δική μας που η υποταγμένη στο κέρδος ιατρική κοινότητα δεν μπορεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίσει.
Ωστόσο πιστεύω οτι θα υπάρξουν σίγουρα προσπάθειες απο σωστούς επιστήμονες και θα πάμε μπροστά, έιμαι αισιόδοξος.
 
Εμφανιση στα  23.Συχνουρία, κάψιμο στην ούριση, πόνος στην εξπερμάτιση, πιάσιμο-πόνος σε όρχεις,μούδιασμα-πόνος σε πυελική περιοχή και προσαγωγούς, πόνοι σε μέση,αδυναμία διατήρησης στύσης,δυσκοιλιότητα (όλα με εξάρσεις-υφέσεις),σήμερα εφαρμογή ασκήσεων με διατάσεις,μασάζ,αναπνοές,διατροφή.

Παράθεσηυπάρχουν τόσα άγνωστα θέματα που αφορούν το ανθρώπινο σώμα.
Οι επιστήμονες και περισσότερο οι γιατροι, όχι όλοι να τονίσω, εμπιστεύονται αλαζονικά το ιατρικό κατεστημένο και λοιδορούν με ευκολία κάθε τι "μη επιστημονικό".

Συμφωνώ 100%. Θα μπορούσε να γραφτεί ένα πολύ μεγάλο βιβλίο με το τι γνωρίζει η επιστήμη για το ανθρώπινο σώμα αλλά πιστεύω θα μπορούσε να γραφτεί ένα απίστευτα πιο μεγάλο με το τι δεν γνωρίζει.

Όλες η σχετικές επιστήμες και τα παράγωγά τους βιολογία, διατροφολογία, ιατρική, φυσιολογία συχνά απομονώνουν το μέρος και χάνουν τη πιο μεγάλη εικόνα. Αυτό είναι εύκολο να το παρατηρήσει κανείς ακούγοντας τα πορίσματά τους. Την μια χρονιά η μια έρευνα καταλήγει π.χ. ότι τα αυγά είναι πολύτιμα, την άλλη χρονιά μια άλλη καταλήγει ότι...θα σε σκοτώσουν.

Δεν φταίει βέβαια γι'αυτό η επιστήμη και οι επιστήμονες. Φταίει το πεπερασμένο της ανθρώπινης αντίληψης και τρόπου σκέψης.   
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0