#45 12 Οκτωβρίου, 2013, 01:31:43 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 12 Οκτωβρίου, 2013, 01:35:10 ΜΜ από aaa
Το προβλημα που μου έχει μείνει είναι ότι έχω από τον Μάιο σπυράκια στη βάλανο του πέους (κεφαλάκι). Άρχισαν με αντιβίωση που έπαιρνα για κρύωμα και είχαν και κνησμό.
Είχα αναφέρει μετά τις άφθονες αντιβιώσεις που πήρα όταν ήμουν ασθενής παρουσίασα μύκητες δέρματος. Ειχα και ευαισθησία και στα 18 όταν πήρα 20 μέρες αντιβίωση είχα παρουσιάσει τους ίδιους μύκητες. Οπότε μετα τους νέους μύκητες πλενόμουν συνέχεια με fungoral shampoo, εκτός όμως την βάλανο γιατί φοβόμουν μην κάνει αλλεργία.
Λάθος, οπότε έβγαλα τα σπυράκια όταν πήρα αντιβίωση το Μάιο. Μου είπε ο δερματολόγος μύκητες και πράγματι υποχώρησαν με αντιμυκητιασικη κρέμα. Όμως ποτέ δεν φύγαν, δεν έχω συμπτώματα, πήρα και χάπια αντιμυκητιασικά και τίποτε. Έχω ασυμπτωματικά σπυράκια στη βάλανο που φαίνονται μόνο όταν το πεος είναι σε στύση. Μάλιστα γίνονται λιγότερο ορατά με αντιμυκητιασικές κρέμες αλλά ποτέ δε φεύγουν.
Εσεις έχετε παρουσιάσει κάτι παρόμοιο;
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παράθεση από: aaa στις 12 Οκτωβρίου, 2013, 01:31:43 ΜΜ
Το προβλημα που μου έχει μείνει είναι ότι έχω από τον Μάιο σπυράκια στη βάλανο του πέους (κεφαλάκι). Άρχισαν με αντιβίωση που έπαιρνα για κρύωμα και είχαν και κνησμό.
Είχα αναφέρει μετά τις άφθονες αντιβιώσεις που πήρα όταν ήμουν ασθενής παρουσίασα μύκητες δέρματος. Ειχα και ευαισθησία και στα 18 όταν πήρα 20 μέρες αντιβίωση είχα παρουσιάσει τους ίδιους μύκητες. Οπότε μετα τους νέους μύκητες πλενόμουν συνέχεια με fungoral shampoo, εκτός όμως την βάλανο γιατί φοβόμουν μην κάνει αλλεργία.
Λάθος, οπότε έβγαλα τα σπυράκια όταν πήρα αντιβίωση το Μάιο. Μου είπε ο δερματολόγος μύκητες και πράγματι υποχώρησαν με αντιμυκητιασικη κρέμα. Όμως ποτέ δεν φύγαν, δεν έχω συμπτώματα, πήρα και χάπια αντιμυκητιασικά και τίποτε. Έχω ασυμπτωματικά σπυράκια στη βάλανο που φαίνονται μόνο όταν το πεος είναι σε στύση. Μάλιστα γίνονται λιγότερο ορατά με αντιμυκητιασικές κρέμες αλλά ποτέ δε φεύγουν.
Εσεις έχετε παρουσιάσει κάτι παρόμοιο;
Oχι ,ποτε δεν είχα παρόμοιο προβλημα ...
Γιατι ανησυχεις όμως ;Αν φοβασαι την μεταδοση το καταλαβαινω...Φυσικους τρόπους ,ας πουμε χαμομηλι έχεις δοκιμασει να βαζεις συστηματικα ;Ειναι αποτελεσματικο απο οσο ξερω .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#47 12 Οκτωβρίου, 2013, 09:04:29 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 13 Οκτωβρίου, 2013, 09:04:09 ΜΜ από Hyper Ban
ΠαράθεσηΆρα για πάντα θα υπάρχει ευαισθησία. Τελικά μετακόμισα και μια βλαμμένη καρέκλα μου έκανε τις νέες ενοχλήσεις.

Δεν συμφωνώ σε αυτό .Ετσι και εγώ νόμιζα ,πως για πάντα δηλαδή θα έχω ενοχλησεις .Με έχει αφησει τοσο καιρο που δεν θυμαμαι πότε με έπιασε για τελευταία φορά αυτή η ενοχλήση  .Όπως έχουμε πεί ,δεν φταίει μόνο το κάθισμα αλλά και η στάση ,συνεπως ίσως να έπρεπε να την  βελτιωσεις και αυτή κάπως .

Το donut shaped καθισματακι έχεις σκεφτει να το δοκιμάσεις  ;

ΠαράθεσηΣτο βελονισμό που είχα πάει, μου είπε ότι θεραπεύει την εθνική ομάδα ποδηλασίας για χρόνιο πυελικό άλγος! Για αυτόν μετά από τόσους που έχει δει, το ποδήλατο σίγουρα κάνει κακό στούς άνδρες. Είχα δει και σχετική αναφορά στο φόρουμ ποδηλασίας από έναν που έπαθε προστατίτιδα που έγινε χρόνια έπειτα.

Κατά την γνώμη μου και μετά απο προσωπικες παρατηρήσεις ,είδα  πως το ποδηλατο γύρω στα 45 λεπτα με μια ωρα την ημερα και όχι απαραιτητα καθιστος ,ειναι ωφελιμο για τον προστατη και για την γενικη μου υγεία .Κάνει κατά καποιο τροπο μία εξωτερική μάλλαξη στο περίνεο(η σέλα) και ανεβάζει την κυκλοφορία του αίματος στην περιοχή όπως βεβαίως και στα πόδια ,ανεβάζωντας την ενδογενη τεστοστερονη και κατά  συνέπεια την libido .
Το πολυ ποδηλατο όμως βλαπτει ,οι επαγγελματιες αθλητες  που κανουν ατελειωτες ωρες την ημερα ποδηλατο ,με το παραδειγμα σου μας το αποδυκνειουν .Η ερασιτεχνικη χρηση αυτου ,με μετρο δηλαδή και κατα την προσωπικη μου αποψη  μόνο ωφελοι μπορεί να έχει .Σε οξείες περιπτωσεις όμως υποθέτω πως  δεν ενδυκνεται .

ΠαράθεσηΣυμπεραίνω ότι και η μοτοσυκλέτα θα κάνει κακό.

Ως πρώην μοτοσυκλετιστής είμαι σιγουρος πως ένα μέρος της όξυνσης του προβλήματος προήλθε απο την μηχανη μου ,αλλά δεν ειναι και ακριβώς έτσι...

Ειχα μηχανακι motard ,με πολλους κραδασμους(μονοκυλινδρο)και με ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΘΛΙΑ ΣΕΛΑ .Όλο το περινεο πιεζοταν και λόγο φασαρίας αυτής,κραδασμών (οκ δεν ήταν και ktm) ,μόλις ανεβαινα πάνω  τσιτωνα . Οταν ήμουν καλά και ανέβαινα για 10 λεπτά σε αυτή με έπιανε το βουητο όπως αποκαλουσα την βασανιστικη ενοχληση στο περινεο .Την πούλησα μετα λύπης και ησυχασα απο τις ενοχλησεις .

Είχα ακουσει απο  πολλους πως  εμειναν στειροι χρησιμοποιωντας xt την δεκαετια του 80 ,οταν εγώ το είχα δεν ηξερα και δεν μπορούσα να καταλάβω πως αυτό θα μπορούσε να γίνει .Μολις όμως επαθα την προστατιτιδα και ενημερωθηκα σχετικα καταλαβα.Εχω γραψει καπου σχετικα με αυτο πριν καιρο .

Συνεπως συμφωνω ,αλλα έχει να κάνει με τι μηχανακι είναι ,την σέλα του και την χρηση αυτού ....
Εμένα προσωπικά το XT με έσκισε .Φετος χρησιμοποιουσα ενα απλο μηχανακι(σκουτερακι) για κοντινες αποστασεις και δεν είχα κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα . -

ΠαράθεσηΆρα μετα από στοματικό να πλένεστε ή με πανάκι detol να καθαρίζεστε και να ουρείτε μετά το σεξ.

Αν δηλαδή γνωρίσεις μια γκόμενα και πλακωθεις για μέρες στο στοματικο κτλ κάθε μερα πρέπει να χρησιμοποιεις  detol και να απολυμαινεις βάλανο και πέος  .

Λάθος κατα την γνώμη μου (και όχι μόνο).

Στην περιοχη υπάρχουν φιλικά μικρόβια και χρησιμοποιωντας detol κτλ τα εξαφανιζεις απο την περιοχη και σαφώς ευνοεις του μυκητες να αναπτυχθουν ,καθιστωντας επίσης την βάλανο ευαλωτη σε όποια αλλου είδους μικροβιακή επίθεση .
Η εκεί χλωριδα βεβαίως και μας ειναι χρησιμη ,δεν πρέπει να την καταστρεφουμε .Είναι σαν τα ωφέλιμα βακτήρια του εντέρου που μετα απο την καταχρηση αντιβιοτικών εξαφανίζονται και καινούργια προβλήματα προστίθενται ...

Δεν γνωριζω τι πρεπει να κανουμε σε αυτή την περιπτωση αλλά οχι αυτό ,το έχω διασταυρώσει .

Ίσως το παραπάνω που αναφέρεις σχετικά με την βάλανο ,να προκαλεί  υπερανάπτυξη ''ανθεκτικών μυκητών''(δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τετοιο) και  να το έπαθες και να σου συνεχίζει   απο την υπερβολικη χρήση αντισυπτικων κτλ στην ευαισθητη περιοχή  σου .

Συμβουλεύσου  κάποιον δερματολογο σχετικα με αυτό που σου λεώ και συζήτα μαζι του για την περαιτέρω αντιμετώπιση του .

Ελπίζω να σε βοήθησα .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Τωρα που το σκέφτομαι, ασφαλώς έχεις δίκιο για το detol. Θσ πάρω μωρομάντηλα protherm. Πράγματι βοήθησες, να 'σαι καλά
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

aaa

Θέλω κάτι να σε ρωτήσω και αν θέλεις μου απαντας .Η κρέμες που χρησιμοποίησες ήταν travocort σε συνδυασμο ας πουμε με κάποια fucicort ; Ή κάποια travogen με καποια fucidin ;Θυμάσαι ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Travogen έβαλα που είναι αμιγώς αντιμυκητιασική. Μου τη συνέστησε ο δερματολόγος που με εξέτασε.

Aν βάλεις travocort θα έχει και κορτιζόνη εκτός του αντιμυκητιασικό, θα δείτε πλασματική βελτίωση. Fucidin είναι αντιμικροβιακη και fucicort έχει και κορτιζόνη, οπότε επειδή αυτό που είχα ήταν μύκητες δεθα έκανε τίποτε
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παράθεση από: aaa στις 12 Οκτωβρίου, 2013, 10:33:30 ΜΜ
Travogen έβαλα που είναι αμιγώς αντιμυκητιασική. Μου τη συνέστησε ο δερματολόγος που με εξέτασε.

Aν βάλεις travocort θα έχει και κορτιζόνη εκτός του αντιμυκητιασικό, θα δείτε πλασματική βελτίωση. Fucidin είναι αντιμικροβιακη και fucicort έχει και κορτιζόνη, οπότε επειδή αυτό που είχα ήταν μύκητες δεθα έκανε τίποτε
Σε κάποιους μύκητες που είχα κολλήσει απο ένα γατάκι που έχω ,έιχα βάλει 2 αλοιφες/κρεμες ,fucidin & travogen .Aυτον τον συνδυασμο μου ειχε προτείνει ο δερματολόγος ,αντιμικροβιακής και αντιμυκητιακης αλοιφής .Συνδυασμός ο οποίος και πετυχε .Βέβαια ήταν στο χέρι και όχι στην ευαισθητη περιοχή .

Μου είχε τονίσει πως στους μυκητες συνήθως δεν χορηγείται  κορτιζονη για αυτό και σε ρωτησα για τις άλλες 2 αν τις πήρες .Γνωριζω οτι περιεχουν κορτιζόνη κτλ.Προφανώς συγκαλυπτουν το πρόβλημα χωρις να το αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά . . .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

http://oiko-iasis.blogspot.gr/2011/06/candida-threelac.html
Κάνω και τη διαιτα που αναφερει εδώ, αλλά έτσι κσι πάθεις μύκητες στην βάλανο, έχει υγρασία και περνάν δύσκολα. Πριν την τελευταία επιδείνωση είχα το πετσακι συνεχώς πάνω, οπότε πιθανώς να συνέβαλε και αυτό στο να πονώ νευρομυικά. Τώρα που βελτιώθηκα, ακόμα το τραβώ πίσω αλλά το ελάχιστο παραμένει
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Παράθεση από: aaa στις 13 Οκτωβρίου, 2013, 10:12:13 ΜΜ
http://oiko-iasis.blogspot.gr/2011/06/candida-threelac.html
Κάνω και τη διαιτα που αναφερει εδώ, αλλά έτσι κσι πάθεις μύκητες στην βάλανο, έχει υγρασία και περνάν δύσκολα. Πριν την τελευταία επιδείνωση είχα το πετσακι συνεχώς πάνω, οπότε πιθανώς να συνέβαλε και αυτό στο να πονώ νευρομυικά. Τώρα που βελτιώθηκα, ακόμα το τραβώ πίσω αλλά το ελάχιστο παραμένει
Eγω πάλι πιστευω πως το παρακανες με τα αντισυπτικα που έβαζες στην περιοχη και πως με τις μέρες και αφου σταματησεις όλη αυτην την υπερβολή , σιγά-σιγά   θα επανελθει .

Χρησιμοποιησε προβιοτικα αφθονα και μην υπερβαλλεις τοσο με την καθαριοτητα της βαλανου κτλ και θα περασει .

Φίλος επλενεμε betadin υγρο σαπουνι την περιοχη μετα απο σεξ καθε φορα και είχε παθει ακριβως το ίδιο πραγμα .Μόλις σταματησε ,η χλωριδα στην περιοχη επανήλθε και τα σπυρακια εφυγαν .

Υπομονή και αν επισκεφτεις και κανα δερματολογο  ,αντε και να σου χορηγησει και κανα σαπούνι με ουδετερο ph .Εμπιστεύσου με .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Μονο fungoral shampoo χρησιμοποιώ για την περιοχή. Ειχα σκοπό να χρησιμοποιώ dettol αλλά με πρόλαβες. Τους μύκητες φοβάμαι ότι τους κόλησα στο νοσοκομείο. Πολλές φορές από την πολλή δουλεια πήγαινα για ούρηση χωρίς να πλύνω τα χέρια. Και πως να τα πλύνεις αφού σπάνια έχουμε χαρτί στην τουαλέττα! Πλένεις χέρια αλλά μετά με βρεγμένα πως να ουρήσεις?
Αν και πολλές φορές ούτε σαπούνι αντισηπτικό δεν έχουν. Πήγαινα και πολλές φορές και την έπαθα
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#55 16 Νοεμβρίου, 2013, 02:18:41 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 16 Νοεμβρίου, 2013, 02:22:07 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: detox στις 16 Νοεμβρίου, 2013, 12:28:58 ΜΜ
Δεν εχω  γραψει  ακομα  το  ιστορικο  μου αλλα θα το κανω  συντομα...
  Η πρωτη  μου επαφη με την  προστατιτιδα ηταν  πριν 6 χρονια  περιπου οπου ειχα την φαεινη  ιδεα να αγορασω πλατφορμα καθετων  δονησεων (απομιμηση power plate...δεν αναφερομαι  στις τραμπαλες του  telemarketing).Τραυματιστηκα στις  περισσοτερες  αρθρωσεις  πανευκολα και  εχω  ακομα τενοντοπαθειες απο  αυτο.Καθομουν  και  εγω πανω  στην  πλατφορμα για χαλαρωση οπως ελεγαν   οι οδηγιες...το  αποτελεσμα μεσα σε λιγες  μερες  ηταν να  αρχισω να ποναω φρικτα την ωρα  που  εφτανα  να  εκσπερματωσω  σαν  ενας κομπος  που  εσφιγγε...αναγκαζομουν να σταματησω και  οταν  τελικα  τα καταφερα...ειχα στεγνο οργασμο...0 εκσπερματωση!
   Το πρωτο  πραγμα  που  θυμηθηκα εκεινη  την  στιγμη  ηταν οτι  πριν αγορασω την πλατφορμα δονησεων ενας  φιλος  μου  μου ελεγε οτι  ενας  γνωστος του  που  εκανε  power plate ειχε παθει  προστατιτιδα!Εγω  δεν  εδωσα σημασια και  τελικα  αγορασω αυτον  τον  διαλο,
Οταν  ξεκινησα να  πηγαινω  σε  γιατρους το  πρωτο  πραγμα που  τους ελεγα ηταν  για την πλατφορμα  δονησεων και οτι πιστευα οτι ηταν η αιτια  που  προβληματος...δεν βγαλαμε ακρη.
  Αν  μπορω  να βγαλω  ενα  συμπερασμα ειναι  οτι  τραυματιστηκα  και  στους  πυελικους  μυς  οπως και  στις  αρθρωσεις...ενδεχομένως εγινε και  παλινδρομηση  ουρων απο  τις  δονησεις που  προκαλεσε μεχρι και  λοιμωξη στον  προστατη
   Η  γνωμη  μου...μακρυα απο  πλατφορμες δονησεων οχι  μονο για το  θεμα  προστατιτιδα αλλα γενικοτερα! Οι περισσοτεροι  ορθοπεδικοι που μιλησα ειναι  κατα!
Παράθεση από: aaa στις 16 Φεβρουαρίου, 2013, 08:08:44 ΜΜ
Mε την πρακτική και ψυχολογική βοήθεια του φόρουμ, θα μπορέσετε όλοι να τα καταφέρετε, μπορείτε μάλιστα να πηγαίνετε σε power plate για 20 λεπτά καθημερινά σε γυμναστήριο και να τους λέτε ότι κάνετε θεραπεία για τη μέση σας και σας το είπε γιατρός. Εγώ απλώς το είχα το μηχάνημα. επίσης ξέχασα να πω ότι το έβαζα στο μέγιστο αυτά τα 20 λεπτά και πολλές φορές έκανα μόνο μια φορά την ημέρα και όχι δυο. Aκόμα ουρούσα λίγο πριν τις δονήσεις και μετά, ώστε να ξεπλένονται οι πόροι του προστάτη!
Μάλιστα πιστεύω ότι τελικά μπορεί να έπαθα από αυτό και την προστατίτιδα προ 2 έτη. Γιατί όταν έπαθα την ουρηθρίτιδα από χλαμύδια πιθανά, έκανα συνέχεια δονήσεις ως γυμναστική! Δυστυχώς δεν πήρα και vibramycin εξ αρχής και μάλιστα δεν ήπια και zithromax σε χάπια 1γραμμάριο εξ αρχής. Αντιθέτως πήρα το σιρόπι των 2 γραμμαριων εφάπαξ και μου φαίνεται ότι παρόλο που έχει μεγαλύτερη δόση δεν κάνει το ίδιο καλό. Πιθανά να εισέρχεται αργά στο αίμα. Για αυτό στην Αμερική λένε στις οδηγίες για την ουρηθρίτιδα μόνο χάπια. Οπότε τα μικρόβια με τις δονήσεις και ανεπαρκή αγωγή, έφτασαν και φώλιασαν στον προστάτη. Δυστυχώς τότε δεν ήξερα ότι μετά από 7 ημέρες εάν δεν ανταποκριθείς στην αγωγή την επαναλαμβάνεις και έμεινα χωρίς αντιβίωση με ενοχλήσεις και συνέχιζα και δονήσεις. Έτσι μετά πήγε στον προστάτη και έζησα τον γνωστό πόνο με δεκατική πυρετική κίνηση (τον πρώτο μήνα), που με βασάνισε για πολλούς μήνες, άλλοτε με υφέσεις και άλλοτε με εξάρσεις.
Επίσης πολύ γνωστή λοιμωξιολόγος, μου είπε ότι τα χλαμύδια στην Ελλάδα πια δεν τα πιάνει το zithromax, πιθανά να ισχύει αυτό για τους άνδρες

Ναι , ναι  .Πράγματι θα συμφωνήσω μαζί σου ! Η ιστορία σου ,θυμίζει την δική μου που ενδέχεται και εγώ να δυσχέραινα ένα ήδη υπάρχων πρόβλημα ή ακόμα και να το διημιούργησα απο ένα μηχανάκι (600CC XT)που καβάλαγα για μια 5ετια με πολλούς κραδασμούς !Μηχανάκι με το οποίο έκανα και κάποια μακρινά ταξίδια .Μονοκυλινδρο κτλ ,να μην τα ξαναλέω .

Όπως και εσύ ,έτσι και εγώ άκουγα ιστορίες πως απο το συγκεκριμένο μηχανακι (λογο σχεδιασμου σέλας και κραδασμων)πολλοί άντρες έγιναν στείροι ή πάθαιναν ζημια στην περιοχή !!!
Βέβαια ο ΑΑΑ υποστηρίζει  πως απο το συγκεκριμένο μηχάνημα τον βοήθησε .

Προσωπικά όμως η συμβουλή μου προς τους μηχανοβιους του forum με μηχανάκια μονοκυλινδρα και XT ,είναι ΠΟΥΛΉΣΤΕ ΤΑ !

Οι κραδασμοί κατεμου σίγουρα διημιουργουν πρόβλημα  .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Έχετε δίκιο, οι κραδασμοί μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα. Πιστεύω ό,τι έπαθα ήταν επειδή είχα ουρηθρίτιδα από χλαμύδια και καθόμουν στο μηχάνημα, οπότε με τους κραδασμούς οδηγήθηκαν τα μικρόβια μέσα στον προστάτη.
Όμως όταν έπαιρνα αντιβίωση συνεχώς, πιθανά μέσα στις κύστεις που δημιουργούνται εντός του προστάτη να μην έμπαινε η αντιβίωση. Όπότε με ταυτόχρονη χρήση αντιβίωσης και δονήσεων η αντιβίωση έμπαινε παντού και έτσι έγιναν καλά. Σίγουρα ποτέ δε θα έλεγα σε κάποιον να κάτσει σε πλατφόρμα δονήσεων εάν δεν παίρνει αντιβίωση. Απλώς έχω την εντύπωση ότι έχοντας προστατίτιδα με λήψη αντιβίωσης και δονήσεων έγινα καλά, αλλιώς ένα χρόνο έπινα και τίποτε δεν γινόταν.
Βέβαια λίγες ενοχλήσεις ξαναέχω πάλι. Τελικά ποτέ δεν γίνεσαι εντελώς καλά.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Που είσαι aaa; Σε χάσαμε τώρα τελευταία. Όλα καλά ελπίζω
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλά είμαι, όμως μετακόμισα και ακόμα δεν έχω σταθερό. Οπότε ό,τι κάνω με το ιντερνετ του κινητού. Σας παρακολουθώ σας βλέπω όσο μπορώ. Λίγες ενοχλήσεις πάλι εχω αλλά θα δουμε. Αν μεινω έτσι μια χαρα θα είμαι
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Τελικά οι μικρές ενοχλήσεις υποχώρησαν χωρίς αντιβίωση, όπως όλοι λέμε και είμαι καλά. Πήγα και μία επίσκεψη βελονισμού. Γενικά άμα με ενοχλεί κάποια καρέκλα ανασηκώνομαι για λίγο και τώρα πια είμαι καλά και πάλι. Ήταν τα συμπτώματα του χρόνιου πυελικού άλγους που θα υπάρχουν λίγο. Τώρα άρχισα και τα τσάγια και κακάο για παίρνω την καφεΐνη μου. Ακόμα δε με ενόχλησαν αυτά.
Βέβαια τα μικρά σπυράκια στη βάλανο όταν έχω στύση εξακολουθούν, βάζω και αντιμυκητιασική κρέμα εκεί, ελάχιστη ποσότητα.
Πάντως πιστεύω ότι οι δονήσεις την πρώτη φορά μου έκαναν την ουρηθρίτιδα προστατίτιδα. Όμως αυτές με κάναν καλά όταν έπαιρνα επιτυχημένη αντιβίωση.
Σίγουρα πάντως όταν παίρνετε αντιβίωση πρέπει να παίρνετε και α blocker δηλαδή xatral OD. Ένας γνωστός μου έπαθε προστατίτιδα και αυτός μικροβιακή, αρχικά υποτροπίασε με μόνη την αντιβίωση. Στη συνέχεια ο ουρολόγος του έδωσε την ίδια αντιβίωση και Xatral και τα πήρε για ένα μήνα αντιβίωση και τρεις μήνες xatral και εντάξει ο ασθενής. Αν και του είπε για 20 μέρες και τα δύο, του είπα τις οδηγίες της Αμερικής και τα πήρε για ένα μήνα και τρεις αντίστοιχα και μάλλον ξεμπέρδεψε
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.