Πριν απο λίγο είχα μια τηλεφωνική συνομιλία με το φίλο maevious (οι παλιοί θα τον θυμούνται σίγουρα) ο οποίος είναι ΠΛΗΡΩΣ ΑΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΟΣ εδώ και 4 μήνες.
Η μέθοδος που ακολούθησε ήταν αυτή που περιγράφεται ώς "νηστειοθεραπεία" στο παρακάτω Link  :

http://www.bis.gr/nist/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Ο maevius μου υποσχέθηκε πως θα μπει και θα  γράψει ,μέσα στις επόμενες ημέρες,  για την εμπειρία του αλλα και θα μας αναλύσει το πως δουλεύει η όλη μέθοδος αφού έχει διαβάσει το βιβλίο που αναφέρεται σε αυτήν αλλα και έχει επισκεφθεί και τον γιατρό που την ανέπτυξε.

Ελα ρε φίλε! Φανταστικό νέο και ποστ...Τον θυμάμαι τον Maevious από τα πέτρινα χρόνια. Χαίρομαι που είναι καλά το παιδί και μάλιστα με τόσο προχω- μέθοδο.

Όταν ήμουν πολύ μικρότερος είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο του πατέρα μου για φυσικές μεθόδους θεραπείας που είχε μέσα την νηστειοθεραπεία αλλά και άλλες παραλλαγές (χυλοθεραπεία, φρουτοθεραπεία κλπ). Ίσως να είναι από τον ίδιο γιατρό. Το είχα βρει ενδιαφέρον αν και κράταγα πολλές επιφυλλάξεις σε κάποια πράγματα που έγραφε (π.χ. ότι μπορούσε να θεραπεύσει από όλες σχεδόν τις αρρώστιες συμπεριλαμβανομένων και καρκίνων κλπ). Δυστυχώς με αυτές τις εμπειρικές-παραδοσιακές μεθόδους 99% θα πέσεις σε μούφα και 1% θα βρεις το θαύμα.

Είμαι τρομερά περίεργος λοιπόν να διαβάσω την εμπειρία του maevious...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#2 09 Δεκεμβρίου, 2012, 03:10:41 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2012, 09:13:54 ΠΜ από admin2
Αρχικα χαιρετισμους σε ολα τα παιδια που υποφερουν απο το προβλημα μας και να ζητησω συγγνωμη απο ολους γιατι δεν εχω γραψει ακομα για μια μεθοδολογια που ακολουθω εδω και ενα διαστημα. Επισης θα γραψω μια μικρη ανασκοπηση της πορειας που εχω ακολουθησει, για οσους ειναι καινουργιοι στο θεμα και τωρα ξεκινησαν τον Γολγοθα τους (ελπιζω να μην ξεφυγω σε εκταση).

Τα συμπτωματα μου:Εδω και δεκα χρονια πονοι στη μεση, πρώορη εκσπερμάτωση, μυκητιασεις μια φορα το χρονο και παροδικα ουρολοιμωξεις.Χριστουγεννα του 2010:οτι πονος υπαρχει στην πυελικη χωρα, πονοι στους ορχεις, πονοι στην ουρηθρα, τσουξιματα, χλαμυδια στα ματια κτλ.

Ξεκινησα Μαρτιο του 2011 θεραπειες στον Ακατανόμαστο και ειδα κατευθειαν θεαματικη βελτιωση των συμπτωματων (οπως εχω γραψει και στο εκει blog).Και ενω στα 2 αυτα χρονια το προβλημα μου ειχε σαφεστατα βελτιωθει, καθε φορα μετα απο τις θεραπειες, μετα απο ενα διαστημα 2 περιπου μηνων ειχα καθε φορα καποια επαναφορα των συμπτωματων. Αυτο που λεμε με ολα τα παιδια δεν ημουν 100% καλα.

Ολο αυτο τον καιρο προσπαθουσα να σκεφτω για πιο λογο επαθα προστατιτιδα. Και κατεληξα οτι ολες οι εξηγησεις που εχουν δωσει τα παιδια και η βιβλιογραφεια ειχαν βαση (τουλαχιστον σε εμενα). Ειχα μικροβια (χλαμυδια και εντεροκκοκο αποδεδειγμενα) και νευρομυικα προβληματα (πονοι στην μεση συνεχεια).Ολο αυτο το διαστημα πραγματικα πιστευα οτι υπαρχει κοινος παρανομαστης πισω απο αυτα τα δυο και προσπαθουσα να βρω οχι γιατι ειναι προβληματικος ο προστατης μου, ουτε για πιο λογο τα μικροβια μπηκαν στον οργανισμο μου.
Εψαχνα να βρω γιατι δεν αντεδρασε και δεν τα αντιμετωπισε ο οργανισμος μου, οπως σε ολους τους "υγιεις ανθρωπους".Γιατι εγω το επαθα και καποιοι αλλοι οχι.

Μετα απο πολυ ψαξιμο καταλαβα οτι παιδια υπαρχει αυτος ο παρανομαστης. Λεγεται ΕΝΤΕΡΟ. Στο συμπερασμα αυτο κατεληξα απο δυο γεγονοτα και καθημερινη παρατηρηση του εαυτου μου:

Πρωτον για οσους γνωριζουν τον Τερι (a friend from America), ειχαμε κανει μια κουβεντα πανω στην διατροφη που πραγματικα με αφησε αφωνο περσι το καλοκαιρι (2011). Πχ ποσοι γνωριζουν οτι την χολυστερινη την παραγει ο οργανισμος για να ρεφαρει τα αυξημενα επιπεδα ινσουλινης? Οποτε αν καποιος εχει χολυστερινη (οπως ειχα εγω) δεν πρεπει να κοψει τα λιπη και ολα τα ακυρα που λενε οι τσοπανηδες-γιατροι αλλα να ελεγξει πρωτα την ζαχαρη που κυκλοφορει στον οργανισμο του (ζαχαρη πχ γινονται οι υδατανθρακες που τρωμε σε ποσοστο περισσοτερο απο αυτο που χρειαζομαστε).Απλα να σας πω οτι σε ελαχιστο διαστημα που απλα εκοψα τους υπερβολικους υδατανθρακες, ως δια μαγειας ειχα χολεστερινη 190 απο 240 που ειχα σταθερα εδω και 5+ χρονια.

Δευτερον.Εχω ενα γνωστο που ειχε φοβερο προβλημα στο εντερο (εβγαζε πολυποδες συνεχεια και ειχε κανει ενα καρο εγχειρησεις).Υπαρχει ενας παθολογος - διαιτολογος στην Αθηνα  http://www.bis.gr/nist/index.php και εχει γραψει 2 βιβλια πανω στο θεμα λειτουγιες του εντερου. Ο γνωστος μου με την μεθοδολογια του εγινε καλα και δεν εχει ξαναπαει σε γιατρο.. Οποτε μετα την τελευταια επισκεψη στον Ακατανόμαστο (μενω εκτος Αθηνας), πηγα και σε αυτον.

Περιληπτικα τι μου ειπε: (ps Στις περιγραφες και στις σκεψεις απλα αναπαραγω τις κεντρικες ιδεες, και ισως κατι να εκφρασω λαθος, οποτε μπορειτε απλα να δειτε τα βιβλια. Επισης ο γιατρος δεν εχει ιδεα οτι εγω κανω αυτα τα σχολια εδω και ισως επρεπε να τον ενημερωσω οτι postaro καπου την θεραπεια του, αλλα απλα κανουμε μια κουβεντα, ουτε διαφημιση ουτε τιποτα.)

Το ανοσοποιητικο το οριζει κυριως η λειτουργια του εντερου και σε τι κατασταση ειναι το εντερο. Αυτο γιατι εκει μεταβολιζονται οι τροφες. Μπορει να τρως πολυ παραπανω απο τις ουσιες που χρειαζεται ο οργανισμος αλλα αν δεν λειτουργει καλα το εντερο δεν τις μεταβολιζεις. Το αποτελεσμα ειναι χαμηλο ανοσοποιητικο, μολυνσεις , μηκυτες κτλ. Η διαδικασια επεξεργασιας της τροφης εχει δυο σταδια:το σταδιο της απορροφησης και το σταδιο της αποβολης. Στο πρωτο απορροφαει ο οργανισμος τις ουσιες που χρειαζεται, στο δευτερο αποβαλει τις ουσιες που δεν χρειαζεται (τοξινες).Καποιος που ειναι πολυ αδυναμος συνηθως εχει προβλημα στην απορροφηση, ενω καποιος που ειναι χοντρος εχει συνηθως προβλημα στο σταδιο της αποβολης (δηλ των τοξινων). Οι αλλοι? Οπως εγω? Μπορει και στα δυο.Δεν εχει καμια σημασια αν εισαι πολυ χοντος, πολυ λεπτος κτλ για ενα λογο. Αυτος λεγεται ιδιοσυγκρασια του ανθρωπου και ιδιατερα χαρακτηριστικα.

Ο συγκεκριμενος γιατρος προτεινει (μπορειτε να την δειτε στο site http://www.bis.gr/nist/index.php ή και στα βιβλια του που ειναι πολυ αναλυτικα). α)πληρη αποχη απο οποιοδηποτε φαρμακο β) μια ιδιαιτερη μορφη νηστειας σε 8-9 σταδια για αποτοξινωση του οργανισμου. πχ α) σταδιο λιγο φαγητο, β) πιο λιγο, γ) καθολου για 1,2 μερες, δ)παλι λιγο ) κτλ και στο τελος κανονικα γευματα (παντα μακρια απο τηγανιτα,αναψυκτιτα, ζαχαρη ktl) και κραταει 1 ως 3 μηνες αναλογα την περιπτωση και την δουλεια που κανεις.
Σε αυτη την περιοδο θελει απιστευτα πολυ υπνο και οσο λιγοτερα υγρα μπορεις. Ο λογος ειναι οτι με αυτη την μεθοδολογια θα "ξυπνησει" ο οργανισμος, θα αποτοξινωθει, και θα αντιμετωπισει μονος του τις μολυνσεις και τις φλεγμονες. Βασικο ειναι οτι ολη μα ολη η διαδικασια επαναφορας και αυτοδιορθωσης του οργανισμου γινεται το βράδυ όταν κοιμόμαστε και την κάνει ο οργανισμός. Η προσπαθεια του ασθενη θα πρεπει να ειναι σε μια κατευθυνση: Να χωνευει!οσο απιστευτο και απλο ακουγεται αλλο τοσο θαυματουργο ειναι. Μεγαλα διαστηματα αναμεσα στα γευματα, οχι υγρα πριν και μετα το φαγητο, οχι υπνο μετα το φαγητο και το βασικοτερο να εχεις ήδη χωνεψει πριν πας για υπνο το βραδυ. Επισης ο γιατρος εχει μια φοβερη αναλυση και σκεψη στο πως συνδεονται το πεπτικο με το νευρικο και το αναπνευστικο(!) συστημα. Ο οργανισμος ολη την μερα ασχολειται στο να ολοκληρωσει τα δυο στάδια επεξεργασίας τροφών: της απορροφησης και της αποβολης. Και σε αυτο συμμετεχουν ολα τα συστηματα: αν κατι δεν παει καλα στο ενα, επηρεαζει αμεσα τα αλλα. Πως θα καταλαβετε σε τι κατασταση ειναι το πεπτικο σας? Απλα παρατηρηστε τον εαυτο σας. Οταν τρωτε το βραδυ κοιμαστε ανετα το βραδυ? Το στομα σας ειναι σε καλη κατασταση (πχ αφτρες, βρωμαει κτλ)? Τα κοπρανα μυριζουν εντονα? Εχετε αιμοραιδες? Τοτε πιθανοτατα εχετε προβλημα στην επεξεργσια των τροφων και στο εντερο (και δικο μου σχολιο) και πιθανον να ειστε υποψηφιος προστατιτιδοπαθης.

Η κατασταση μου και παρατηρησεις πανω στον ευατο μου: Πραγματικα πιστευω οτι ο λογος που επαθα προστατιτιδα δεν ειναι οτι πηγα με μια γυναικα και κολλησα μικροβια. Ειναι οτι το ανοσοποιητικο μου δεν λειτουργησε και δεν ηταν σε θεση να αντιμετωπισει τιποτα. Επισης νομιζω οτι οι μαλαξεις κανουν καλο και αντιμετωπιζουν μεν το προβλημα σε καποιες περιπτωσεις, αλλα μονο παροδικα και οτι μετα απο λιγο ξαναεμφανιζεται η προστατιτιδα. Ο λογος ειναι οτι ναι μεν εκεινη την στιγμη οι αντιβιωσεις κανουν δουλεια, αλλα ριχνουν τοσο πολυ το ανοσοποιητικο που στην ουσια προετοιμαζουν την επομενη προστατιτιδα.Γιατι το ριχνουν?Γιατι διαλυουν στην κυριολεξια την χλωριδα του εντερου. Το αποτελεσμα στο αμεσως επομενο διαστημα ειναι  πολυ ευαλωτο το ανοσοποιητικο και τσουπ καινούργια προστατίτιδα. Επίσης την συμπτωματολογία του κακού εντέρου περιττό να σας πω ότι την είχα όλη..

Οι αλλαγες που εχω κανει και παιδια οχι μονο ειμαι τελειως ασυμπτωματικος, αλλα εχω επανελθει σε κατασταση που ημουν 18 χρονων. 1) Δεν τρωω το βραδυ.(Τελευταιο γευμα προσπαθω να ειναι μεχρι τις 19.00). 2) Οταν γυριζω το μεσημερι δεν τρωω, κοιμαμαι καμια ωρα και τρωω μετα (σε επιπεδο να μην νιωθω χορτασμενος, μειωσα δηλαδη τις μεριδες). 3) Εχω κοψει οσο μπορω την σαβουρα. 4) Το πρωινο μου εχει φρουτα. 5) Εχω μετριασει τον καφε (ειχα παρατηρησει εδω και καιρο οτι μου φερει διαφορα φαινομενα). 6) Επειδη ειναι βασικο οτι ολη η επαναφορα και αυτο ιαση γινεται οταν κοιμομαστε, προσπαθω απλα να κοιμαμαι οσο πιο πολυ μπορω.(κοιμαμαι νωρις- ξυπναω νωρις, και μια ωρα το μεσημερι υπνο) 7) Εχω βαλει το περπατημα και το ποδηλατο στην καθημερινοτητα μου και αποφευγω το αμαξι-γραφειο. (Νευρικο και πεπτικο συστημα πανε μαζι, αποφυγη της καθιστικης ζωης βελτιωνει και τα 2 και βελτιωση του ενος οδηγει σε βελτιωση του αλλου).

Το αποτελεσμα;Παιδια ειμαι τελειως ασυμπτωματικος, και το πιο περιεργο ειναι οτι εχω την διπλασια ενεργεια!(Με την μιση ισως τροφη απο πριν) και επιπλέον ουτε μυκητες, ουτε τιποτα..! Δεν εχω κανει ακομα την μεθοδολογια του γιατρου (πρεπει να γινεται μονο σε διαστηματα που εισαι σχετικα χαλαρος) και θέλει πολυ υπνο, αλλα μονο αυτα που σας ειπα. Ειμαι πολυ περιεργος να δω και τα αποτελεσματα σε παιδια που ειχαν και αλλα προβληματα οπως πχ θεματα στυσης. Ενα σχολιο ειναι οτι η μεθοδολογια αυτη πιθανων να μην βρισκει σε ολους εφαρμογη γιατι μπορει να υποβοσκουν και περαιτερω παθολογικα αιτια,αλλα πραγματικα παρατηρηστε τον εαυτο σας και δωστε του μια ευκαρια να κανει αυτος την αυτοιαση του..

Πριν 2 χρονια δεν πιστευα οτι θα εγραφα οπουδηποτε οτι ειμαι ασυμπτωματικος απο την ιστορια της προστατιτιδας και οτι θα ημουν και ο πρωτος αναμεσα σε εκατονταδες  που ταλαιπωρουνται..Και παλι ειλικρινεις χαιρετισμους στα εκατονταδες παιδια που γνωρισα μεσα στο therapy group!

Maevious καλως ήρθες φίλε!

Καταρχην να δώσω ένα Link :
http://www.scribd.com/doc/86231075/%CE%A0%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BD%CF%8C%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9D%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1

Είναι το βιβλίο για τη νηστειοθεραπεία που το βρήκα στο scribd.

Πολύ ενδιαφέρον το ιστορικό σου θα ήθελα να επισημάνω 1 σημείο στο οποίο δε συμφωνώ  και στη συνέχεια να συνεχίσουμε την κουβέντα ,περι νηστειοθεραπείας αποκλειστικά, σε αυτό το θέμα :

Η θεωρία των μικροβίων που "κρύβονται" στον προστάτη και δεν βγαίνουν αν δεν τα "σπρώξεις με το δάχτυλο" νομίζω έχει καταρριφθεί επιστημονικά απο καιρό. Τα σημερινά αντιβιοτικά είναι αρκετά ισχυρά (και με το παραπάνω) για να εισχωρήσουν στον προστάτη.

Απο κει και πέρα η θεωρία της νηστειοθεραπείας μου θύμισε μια φάση της ζωής μου που είχα καλυτερεύσει υπερβολικά χωρίς να καταλαβαίνω το γιατί.
Εκείνο τον καιρό κοιμόμουν νωρίς (9-10) ,ξυπνούσα πρωϊ (6), πήγαινα για τρέξιμο και μετά έτρωγα 2 φορές τη μέρα μόνο (12:30 και 6:30) χωρίς να προσέχω το τι έτρωγα.
Τότε πίστεψα οτι η αιτία καλυτέρευσης ήταν το τρέξιμο (που όντως με βοηθάει) αλλα ποτέ δεν κατάφερα να ξανα-φτάσω σε αυτό το σημείο καλυτέρευσης.

Ερώτηση : Το πρόγραμμα νηστειοθεραπείας είναι για όλους ίδιο ή το ορίζει ο γιατρός ανάλογα με την περίπτωση (ασθένεια)  ?

#4 10 Δεκεμβρίου, 2012, 01:01:13 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου, 2012, 01:38:56 ΜΜ από Super Ban
Πραγματικά καταπληκτικά νεά .Να σε καλοσορίσω και εγώ φιλαράκι Maevius στην μεγάλη μας παρέα και  με την σειρά μου  ας τοποθετηθώ.
Ο Ιπποκράτης έλεγε ''η τροφή σου είναι το φάρμακο σου'' και βάση αυτού προχώραγε στις καινοτόμες για την εποχή του θεραπείες.Η σύγχρονη ιατρική σιγά , σιγα επιστρέφει σε αυτές τις βασικές αρχές της ιατρικής και σιγά σιγά μειώνει τις συνταγογραφήσεις επικύνδυνων και υσχυρών φαρμάκων για την αντιμετώπιση των ασθενειών .Αντι αυτών προτείνει διαιοτολόγια προσαρμοσμένα στις ανάγκες του ασθενούς . Αυτο εκφράζεται πολύ όμορφα και απλά στην παρακάτω φωτογραφία :

Η δίαιτα που προτείνεις φαντάζομαι αλλά και παρατηρώ πως απαιτεί πειθαρχία , κάτι που αν μη τι άλλο όλα αυτά τα χρόνια αναπτύξαμε όλοι οι ομοιοπαθείς με τα θεραπευτικά σχήματα πάσης φύσεως όπου ακολουθήσαμε .Που να φανταστούμε(μπορούσαμε) εν έτη 2012 πως η λύση στο πρόβλημα μας ,κρύβεται πίσω απο το καθημερινό μας διαιτολόγιο...Θα μπορούσαμε να κάνουμε focus γύρω απο αυτό εξαρχής ,η θεωρία όμως των μικροβίων και οι γητευτές τους (δες ακατάν)μας έβγαζαν απο αυτήν την ιδέα και μας καταστούσαν πνευματικά και πρακτικά τεμπέληδες . Θέλει πρόγραμμα ,αποφαστικότητα,πειθάρχια .Απαιτούνται θυσίες!
Μου θυμίζει επίσης πολύ την ιστορία εκείνου του ανθρώπου που βρήκα απο το disable.gr ,όπου υπέφερε απο σκλήρυνση κατά πλάκας και κατάφερε μέσα απο το διαιτολόγιο του να γίνει τελείως ασυπτωματικός  .Μια  πολύ σοβαρή ασθένεια που αφορά το νευρολογικό σύστημα του ανθρώπου ΑΜΜΕΣΑ .Θυμήθηκα επίσης έναν ομοιοπαθη που είχα γνωρίσει στον Ακαταν ,όπου είχε έρθει σε αυτόν  απο έναν άλλο γιατρό ,όπου του είχε πει πως ίσως να πάσχει απο σκλήρυνση κατά πλάκας .Κάτι το οποίο με είχε εξεπλήξει όταν το άκουσα !Δεν μπορούσα να φανταστώ πως μπορεί αυτά τα 2 (προστατίτιδα και σκλ.κ.πλ.)να συνδεονται μεταξύ τους , ως την ημέρα που έπεσε το άρθρο του συγκεκριμένου ανθρώπου μπροστά μου και εντόπησα γενικότερα  τις ΄΄ουρολογικές ομοιοτητες΄΄ με την πάθηση μας ...
http://www.disabled.gr/lib/?p=8474
απο αυτό το θέμα
http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=641.msg1078#msg1078
Είμαι αρκετά καλά προσωπικά και δεν θα το δοκιμάσω ,είναι κάτι όμως το οποίο μελλοντικά θα ακολουθήσω μιας και είναι σε φυσιολογικά πλαίσια ,βατό ,προσβάσιμο ,οικονομικό μα πάνω απο όλα ωφέλιμο για την γενική υγεία του ανθρώπου  .
Έυχομαι κάθε επιτυχία και προσωπικά σε ευχαριστώ για αυτό το post σου θερμά ,γιατί θα ωφελήσει πολλούς συμπάσχοντες .
Οσο για αυτό που λες :
ΠαράθεσηΞεκινησα Μαρτιο του 2011 θεραπειες στον Ακατανόμαστο και ειδα κατευθειαν θεαματικη βελτιωση των συμπτωματων (οπως εχω γραψει και στο εκει blog).Και ενω στα 2 αυτα χρονια το προβλημα μου ειχε σαφεστατα βελτιωθει, καθε φορα μετα απο τις θεραπειες, μετα απο ενα διαστημα 2 περιπου μηνων ειχα καθε φορα καποια επαναφορα των συμπτωματων. . .
Συμφωνώ 100% , μιας και σε εμένα ακριβώς το ίδιο συνέβει τουλάχιστον 3 φορές .
Κλείνωντας να προσθέσω πως  οι εναλλακτικές όπως είχα πει κάποτε , ποτέ δεν τελειώνουν .
~~VeNcErEmOs~~~
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#5 10 Δεκεμβρίου, 2012, 02:05:16 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκεμβρίου, 2012, 02:13:46 ΜΜ από Phaethon
Maevius καλωσήρθες κι από μένα -απευθείας αυτή τη φορά- και δεύτερον σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι αυτό το απίστευτα ενδιαφέρον ποστ. Και πως να μην είναι;...μετά από σχεδόν 15 μήνες λειτουργίας του forum, είσαι η δεύτερη περίπτωση που αναφέρεται να είναι πλήρως απαλλαγμένη από συμπτώματα. Εξαιρετικά ελπιδοφόρο για όλους μας και όλους όσους έχουμε ακούσει ότι "η προστατίτιδα δεν θεραπεύεται" από χείλη ανθρώπων που συχνά δεν ξέρουν ούτε καν για τι πράγμα μιλούν. Είναι επίσης σημαντικό να σημειώσω ότι και στην δική σου περίπτωση όπως και του άλλου παλικαριού που είναι ασυμπτωματικός, η ολική αποκατάσταση δεν προήλθε από αντιβιώσεις και επίμονες συμβατικές θεραπείες, αλλά από απολύτως φυσικές μεθόδους ή τεχνικές ή αν θες μια αλλαγή-κλειδί στην καθημερινότητά σας.

Θα ήθελα εδώ να αναφέρω για τους τύπους πως η αντίληψή μου, η οπτική μου γωνία όσον αφορά την πλειοψηφία των περιπτώσεων που αποκαλούμε "προστατίτιδα" (δεδομένου του ότι δεν πιστεύω ότι όλοι με αυτή την ταμπέλα είμαστε ίδιες περιπτώσεις) σε πολλά σημεία έχει πλέον σημαντικές αποκλίσεις από την δική σου. Κατά συνέπεια σε αρκετά από αυτά που λες, θα έδινα προσωπικά μια διαφορετική ερμηνεία. Αυτό δεν το λέω για να μπούμε σε αντιπαράθεση, γι'αυτό και δεν προχωρώ σε ανάλυση...εξ'άλλου δεν θεωρώ τα συμπεράσματά μου κατ'ανάγκη σωστά ούτε είναι αυτό το θέμα του ποστ...αλλά το αναφέρω για να είναι καλύτερα κατανοητή σε σένα ή οποιονδήποτε τρίτο τυχόν ενδιαφέρει, η συνολική μου άποψη.

Το σημαντικότερο στο όλο ιστορικό που παραθέτεις και αυτό που μετράει είναι ότι πλέον είσαι καλά...το τι είχες και το πως ακριβώς έγινες καλά, έχει δευτερεύουσα σημασία. Όμως αξίζει να σχολιασθεί για κάποιον που θέλει από το ιστορικό σου να βγάλει ένα ωφέλιμο συμπέρασμα για την δική του περίπτωση, πως -εάν συμπέρανα ορθά από τα όσα γράφεις- στην ουσία δεν ακολούθησες την μέθοδο της νηστειοθεραπείας αλλά μερικές βασικές γενικές αρχές της, σαν να λέμε ένα 15-20%. Σωστά; Θα μπορούσε λοιπόν αυτό το οποίο ήταν κλειδί στην δική σου περίπτωση -κάνω μια εικασία- να ήταν η αύξηση και η βελτίωση του ύπνου, ένα από τα αρκετά που έκανες. Είναι γενικώς παραδεκτό, ότι ο ύπνος είναι θεραπεία από μόνος του για άτομα νευρικά και στρεσαρισμένα και ότι γενικά βοηθάει στην σίγαση ενός υπερδραστήριου ΚΝΣ. Ή θα μπορούσε να είναι κάποιο άλλο από τα βήματα που έκανες ή και όλα βέβαια σε συνδυασμό.

Ότι και να ήταν, για προσωπικούς μου λόγους η μέθοδος της νηστειοθεραπείας που αναλύεις μου είναι πολύ ενδιαφέρουσα και συμφωνώ με πολλά από τα σημεία που παρέθεσες. Θα δεις -αν ψάξεις- ότι με τον Super Ban είχαμε πιάσει κουβέντα σχετικά με τα προβλήματα που δημιουργεί η γλουτένη σε ανθρώπους με την δυσανεξία που ονομάζεται "κοιλιοκάκη". Βάση κάποιων θεωριών, ακόμα και σε ανθρώπους χωρίς κοιλιοκάκη, η γλουτένη και γενικά οι υδατάνθρακες προκαλούν ορμονικές διαταραχές (πράγμα που αναφέρεις) αλλά και σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου (καλύτερα: leaky gut = έντερο με διαρροές, δηλαδή που αφήνει τροφές να εισχωρήσουν στον οργανισμό χωρίς να έχουν υποστεί την επεξεργασία που έπρεπε, γεγονός που προκαλεί υπερδραστηριότητα του ανοσοποιητικού -το τρελαίνει- και συνεπώς αυτοάνοσα, αλλεργίες, φλεγμονή και γενικότερα πτώση του ανοσοποιητικού το οποίο είναι διαρκώς σε κατάσταση μάχης). Η παλαιολιθική διατροφή (paleo-diet) βάση αυτής της θεωρίας προσπαθεί να βελτιώσει την υγεία ακριβώς αποφεύγοντας οποιοδήποτε σπόρο (δημητριακά, άλευρα κλπ) και γενικότερα υδατάνθρακες, δηλαδή διατροφικές εφευρέσεις του άνθρωπου μετά που πέρασε το στάδιο του κυνηγού-συλλέκτη (τρώω ότι μπορώ να πιάσω και ότι μπορώ να συλλέξω = παλαιολιθική διατροφή) και έγινε καλλιεργητής.

Η προσέγγιση του γιατρού που αναφέρεις έχει αρκετές κοινές οπτικές γωνίες ενώ εξαιρετικά ενδιαφέρον βρήκα τον συσχετισμό του πεπτικού με το νευρικό και το αναπνευστικό. Βέβαια, η νηστειοθεραπεία όπως την εξηγείς είναι ακριβώς αυτό -μια θεραπεία διάρκειας συγκεκριμένου χρόνου ενώ η παλαιολιθική διατροφή (και άλλες συγγενικές) είναι στάση ζωής και για μια ζωή. Δεδομένου ότι όπως λες δεν ακολούθησες ολοκληρωμένα την νηστειοθεραπεία αλλά στην ουσία κάποιες από τις αρχές της, θα ήμουν πολύ περίεργος να ακούσω τα αποτελέσματα και γενικα΄την εμπειρία και άλλου ή άλλων συμπασχόντων και μάλιστα που θα την δοκιμάσουν πιο ολοκληρωμένα, παρακινημένα από την εμπειρία σου.

Αυτά τα σχόλια από μένα επί του παρόντος. Σου εύχομαι να παραμείνεις πάντα καλά.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Γεια σου Phaethon, η κατάσταση είναι όπως ακριβώς την περιγράφεις, το μόνο που ίσως δεν εξέφρασα σωστά είναι ότι η νηστειοθεραπεία δεν είναι θεραπεία συγκεκριμένου χρόνου.Έχει ένα διάστημα που ακολουθείς συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά από εκεί και πέρα για να είσαι καλά πρέπει να κάνεις/δεχτείς κάποιες αλλαγές εφόρου ζωής στον τρόπο/χρόνο/συνθήκες που τρως (που πάνω κάτω είναι αυτές που κάνω και σας περιέγραψα).

Ακόμα δεν έχω κάνει ακόμα την νηστειοθεραπεία ακολουθώντας ακριβώς την μέθοδο του γιατρού, αλλά μόνο κάνοντας τις αλλαγές που περιέγραψα. Ο λόγος είναι ότι πρέπει να γίνεται σε περιόδους που είσαι σχετικά χαλαρός και λόγο δουλειάς δεν μπορώ να την κάνω αυτή την περίοδο.Θα δοκιμάσω ελπίζω από Μάρτιο. Το περίεργο είναι πως και μόνο με αυτές τις αλλαγές της καθημερινότητας μου, πραγματικά η αλλαγή ήταν εντυπωσιακή.

Στην ερώτηση του John αν ο γιατρός προσαρμόζει την θεραπεία ανάλογα την περίπτωση η απάντηση είναι πως ναι (ανάλογα το επάγγελμα και το πρόβλημα), αλλά η προσέγγιση παραμένει η ίδια. Νομίζω διαρκεί από 1 εως 3 μήνες (με κάποιες μέρες ξηρασίας κτλ), αλλά πέρα από αυτό το διάστημα η λογική του "δίνω χρόνο στον εαυτό μου να ηρεμήσει και να χωνέψει" δεν πρέπει να αλλάζει.

Επίσης (ξανα)τονίζω και εγώ πως ο καθένας πρέπει να προσπαθήσει να μάθει τον εαυτό του γιατί οι καταστάσεις και το περιβάλλον/συνθήκες που λειτουργούμε είναι διαφορετικές..

Maevius ήθελα να σε ρωτήσω ένα-δυο πραγματάκια ακόμα αν έχεις την καλοσύνη, επειδή με ενδιαφέρει...Δεν πρόλαβα να κοιτάξω ιδιαίτερα το βιβλίο που ξετρύπωσε η κουφάλα ο John ώστε να κρίνω μόνος μου, αλλά η ερώτηση είναι η εξής:
-Αν κάποιος θέλει να εφαρμόσει την νηστειοθεραπεία, αρκεί το διάβασμα του βιβλίου ή θα έπρεπε να επισκεφτεί τον γιατρό;
-Σε περίπτωση που θα πρέπει να επισκεφτεί τον γιατρό, πρέπει να τον βλέπει μια στο τόσο; Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω για να μην σε παιδεύω είναι το συνολικό κόστος που θα έχει κάποιος που θέλει να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο για μια δοκιμαστική περίοδο π.χ. 3-6 μηνών. Σε παρακαλώ απάντα στα παραπάνω αλλά μην γράψεις δημόσια για χρεώσεις. Στείλε μου αν θες προσωπικό μήνυμα (Προς όλα τα μέλη:  πιστεύω ότι είναι κάπως έλλειψη τακτ και εμπιστευτικότητας να αναρτούμε δημόσια στο internet πόσο χρεώνει συγκεκριμένος επαγγελματίας με ονοματεπώνυμο για τις υπηρεσίες του).

Σε ευχαριστώ.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Έχοντας σχεδόν διαβάσει το βιβλίο (διαβάστε το , αξίζει πιστεύω) θα έλεγα πως αρκεί το βιβλίο και 1 επίσκεψη στο γιατρό που θα καθορίσει το τι πρέπει να κάνει ο ασθενής και για πόσο καιρό. Πχ κάποιος θα πρέπει να κάνει μερικές μέρες "ξηρασία" ενώ κάποιος άλλος αρκεί  απλώς να περάσει μια περίοδο με μικρά γεύματα.
Ας απαντήσει βέβαια καλύτερα ο Maevious.

Επίσης Maevious αν μπορείς γράψε και το περιστατικό με το φίλο απο την Πάρο (ξέρουμε οι παλιοί) που μου είπες. Τι ακριβώς έκανε αυτός και πως είναι τώρα ?

Γενικά κάτι που πρέπει να είναι ξεκάθαρο είναι πως μιλάμε πάλι για μια ακόμα προτεινόμενη θεραπεία. Δεν σημαίνει ότι όποιος την εφαρμόσει θα γίνει καλά, δυστυχώς. Επίσης σίγουρα δεν είναι και κάτι που προτείνει μόνο  ο συγκεκριμένος γιατρός, πολύ πιθανόν να υπάρχουν και άλλοι που προτείνουν παρόμοια πράγματα, απλά προσωπικά αυτόν γνωρίζω. Ο γνωστός με προστατίτιδα που του το πρότεινα, δεν έχει κάνει ούτε αυτός την θεραπεία απλά έκανε κάποιες μικρές αλλαγές στην διατροφή του και είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο (αλλά όχι τελείως καλά). Όμως επειδή κάνει παράλληλα και άλλη θεραπεία με μαλάξεις ίσως να μην μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα, αν η σταθερότητα του προέρχεται από τον ένα ή τον άλλο παράγοντα.

Συμφωνώ ότι η ανάγνωση του βιβλίου και μόνο δίνει την κατεύθυνση και καταλαβαίνει από μόνος του κάποιος τι πρέπει να κάνει. Για πιο συγκεκριμένη βοήθεια, θα μπορούσε να απευθυνθεί σε ειδικό νηστειοθεραπευτή περισσότερο ίσως για κάποιες παρενέργειες που ίσως έχει (ζαλάδες, ναυτία κτλ) και πως να προχωρήσει την θεραπεία σε αυτές τις περιπτώσεις..






O Maevius έκανε τον κόπο να μου απαντήσει με προσωπικό μήνυμα σε όσα τον ρώτησα και τον ευχαριστώ πολύ. Κρατάω για τον εαυτό μου τα όσα μου είπε για το κόστος, και αναφέρω τις υπόλοιπες χρήσιμες πληροφορίες γιατί ίσως κάποιοι ενδιαφέρονται:

Παράθεσηεγώ προς το παρόν έχω κάνει μια επίσκεψη. Ο γιατρός μου είπε όλα αυτά που σας περιέγραψα, σημείωσε τις διαστάσεις μου, βάρος, ύψος, διάμετρο στήθους κοιλιάς κτλ και παρατηρήσεις του στυλ σκολίωση, μου έδωσε το πρόγραμμα της πρώτης εβδομάδας και μου είπε απλά μόλις το κάνω να τον πάρω τηλέφωνο. Φαντάζομαι για να συζητήσουμε ενδεχόμενες παρενέργειες (ζαλάδες κτλ) που μπορεί να έχω κατά την διάρκεια της θεραπείας και να μου πει το καινούργιο πρόγραμμα. Οπότε δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το θέμα επισκέψεις ακριβώς...Υπολογίζω σε ένα χρόνο να πάω 4,5 φορές ή κάτι τέτοιο. Και φυσικά δεν απαιτεί ούτε φάρμακα ούτε τίποτα.

Όπως σου είπα ακόμα δεν την έχω κάνει, αλλά διάβασα το ένα βιβλίο του "Παραβάσεις και νηστειοθεραπεία" και απλά έχω εφαρμόσει τις αλλαγές που σας είπα. Το άλλο βιβλίο έχει μέχρι και συνταγές. Μια ματιά που έριξα στο δεύτερο,εξηγεί μέχρι και συνδυασμούς φαγητών που πρέπει να αποφεύγουμε και για πιο λόγο. Επίσης έχει κατηγοριοποίηση τροφών όχι μόνο πόσο θρεπτικά είναι αλλά και πόσο δύσπεπτα. Θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά πρώτα σε αυτά (τα πουλάει νομίζω και απευθείας από το ιατρείο του) και κάνε μια βόλτα μετά..

Γενικά η θεραπεία λέει για άμεσα αποτελέσματα (μέσα λίγους μήνες), οπότε νομίζω δεν θα είναι δύσκολο να την αξιολογήσουμε και να έχουμε στατιστικά πάνω στο δικό μας πρόβλημα μέχρι το καλοκαίρι..Μακάρι να έχει αποτέλεσμα σε όσους το δυνατόν περισσότερους.

Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: maevius στις 12 Δεκεμβρίου, 2012, 10:36:20 ΠΜ
Γενικά κάτι που πρέπει να είναι ξεκάθαρο είναι πως μιλάμε πάλι για μια ακόμα προτεινόμενη θεραπεία. Δεν σημαίνει ότι όποιος την εφαρμόσει θα γίνει καλά, δυστυχώς.

Maevius δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Έχει χιλιοειπωθεί και από εμένα κι από άλλους και είναι αν θυμάμαι καλά γραμμένο και στους όρους του forum ότι: κάτι που δουλεύει σε μια περίπτωση, δεν θα δουλέψει αναγκαστικά σε μια άλλη. Αυτό είναι χιλιοαποδεδειγμένο στην πάθησή μας. Δεν είμαστε όλοι ίδιες περιπτώσεις. Ο καθένας γράφει με σκοπό να δώσει ιδέες, και οι υπόλοιποι διαβάζουν, κρίνουν και δοκιμάζουν για τον εαυτό τους...χωρίς καμία εγγύηση ή υπόσχεση.

Το μεμπτό είναι το να διαφημίζει κάποιος την μέθοδό του ως σίγουρη θεραπεία για όλους και να δίνει υποσχέσεις και τρελά ποσοστά επιτυχίας που δεν προκύπτουν από πουθενά. Τότε επιδιώκει να κερδοσκοπήσει και μένει έκθετος στην δικαιολογημένη κατακραυγή όσων ξυπνούν κάποια στιγμή και διαπιστώνουν την παραπάνω πικρή αλήθεια που είναι με μάυρα γράμματα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Είναι οντως αρκετά ενδιαφέρον και έχει και μια αλφα λογικη καθως και σε εμένα το έντερο μου έχει αρκετα προβλήματα(συνδρομο ευερεθιστου εντέρου).Επίσης τα συμπτώματα μου χειροτερευουν οταν η διαταραχες ειναι αρκετα έντονες με διάροιες,φουσκώματα κλπ.Και μετα την αφόδευση η στυση πάει περίπατο για αρκετες ώρες!!!!!!!Θα διαβάσω το βιβλίο με αρκετο ενδιαφέρον,τωρα αν θα καταφέρω να το εφαρμόσω ειναι μια άλλη ιστορια.
Εμφανιση συμπτωματων 28 ετων.Τσουξιμο στην ουρηση,κατα την οφοδευση εκκριμα προστατικου υγρου,πεσμενη libido,στ.δυσλειτουργεια,συχνοουρια,νυχτουρια,αλγος στο περινεο. Τροποι θεραπειας:τόνοι αντιβίωσης,βοτανα,προστατικες μαλλάξεις.Πλεον:συχνο τρεξιμο,και μαλλάξεις με wand.Ξεκίνημα ομοιοπαθητικης 12/06/2013 .

Μαρκέλο μου αφού στο έχουμε ξαναπεί να κόψεις την πολύ μαλακία να βρεις την υγειά σου...    :P
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παιδιά θέλω να διευκρινίσω κάτι, κυρίως για τους καινούργιους που ξεκινάνε τώρα (αν και γνωρίζω ότι πολλοί διαφωνούν με αυτό που θα γράψω). Επίσης συγγνώμη για τις αργοπορημένες απαντήσεις, αλλά δεν προλαβαίνω λόγο δουλειάς να παρακολουθώ το blog.

Πρώτον στο πρώτο post που περιγράφω την διαδικασία στην φράση: "Ξεκίνησα Μάρτιο του 2011 θεραπείες στον Ακατανόμαστο και είδα κατευθείαν θεαματική βελτίωση των συμπτωμάτων (όπως έχω γράψει και στο εκεί blog)." δεν έγραψα Ακατανόμαστο αλλά το όνομα του γιατρού. Κακώς έγινε αλλαγή του ονόματος από τον administrator.

Δεύτερον, προσωπικά με τις μαλάξεις και τον συνδυασμό αντιβίωσης είδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο. Βασικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης της κατάστασης μου πριν και μετά τις μαλάξεις. Και θέλω να είναι σαφές ότι την διαδικασία με το έντερο που περιέγραψα, την ξεκίνησα έχοντας ήδη μπει σε τρίμηνο τσεκ με μαλάξεις. Πραγματικά δεν γνωρίζω ποια θα ήταν η αντίδραση του οργανισμού μου όταν ήμουν σε εκείνο το χαοτικό στάδιο και δεν είχα κάνει μαλάξεις. Αν θα είχα δηλαδή τα σημερινά αποτελέσματα και σε πόσο χρόνο θα τα είχα.

Επειδή αναφέρομαι και στο post των ασυμπτωματικών (και καλός αναφέρομαι και μακάρι να είμαι για καιρό), για τα παιδιά που ξεκινάνε τώρα είναι σημαντικό τα παραπάνω να διευκρινιστούν.

Αναφέρομαι σε όλους όσους ενδιαφέρονται. Η πορεία της αποθεραπείας μου ήταν ακριβώς η εξής:

1. Μέχρι Φεβρουάριο 2011: Επίσκεψη σε 5 ουρολόγους, 1 παθολόγο, 1 ρευματολόγο, 1 λοιμωξιολόγο, 2 αφροδισιολόγους. Αποτέλεσμα 0 και σε πολλές περιπτώσεις επιδείνωση. Συμπτώματα σχεδόν όλα.

2. Μάρτιο 2011: Ξεκινάω μαλάξεις σε συνδυασμό με αντιβίωση στον κ. Γεωργιάδη (παρακαλώ μην αλλάξετε το όνομα).
Παράλληλα ξεκινάω να προσέχω να μην τρώω σαβούρα και κόβω μαχαίρι ζάχαρη, γλυκά και εν μέρει το αλκοόλ.

4. Φοβερή βελτίωση στις πρώτες 20 μέρες και κάποια σκαπανεβάσματα μέχρι το τέλος της βασικής θεραπείας (περίπου 55 μαλάξεις).

5. Μηνιαίο έλεγχο (6 ή 7 μήνες): Σταθερά καλή κατάσταση, προς το τέλος κάθε μήνα είχα εμφάνιση κάποιων συμπτωμάτων (ενοχλήσεις, όχι πόνο σε καμία περίπτωση) 

6. Τριμηναιό έλεγχο: περίπου 2 μήνες κανένα απολύτως σύμπτωμα, στην αρχή του τρίτου μήνα πάλι κάποιες μικροενοχλήσεις.

7. Στη μέση του δεύτερου τριμηνιαίου ελέγχου ξεκινάω τις αλλαγές που περιέγραψα και είμαι περίπου από Αύγουστο τελείως ασυμπτωματικός.

Έκανα ακριβώς αυτά που περιγράφω και αφορούν αισίως διάστημα 2 χρόνων. Επειδή το διάστημα που είμαι εντελώς καλά ίσως να μην είναι αρκετό για να βγει ασφαλές συμπέρασμα, αν με ρωτούσε κάποιος που ξεκινάει τώρα τι να κάνει, πραγματικά θα του έλεγα:

"Αν διαφωνείς ή συμφωνείς πχ με τις μαλάξεις δεν έχω άποψη. Εγώ έκανα αυτά. Από το 1 μέχρι το 7, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο.  Διάβασε πολύ προσεκτικά τι θεραπείες έχουν δοκιμάσει και τα υπόλοιπα παιδιά, (αναφέρονται με μεγάλη σαφήνεια σε αυτό το site) και αποφάσισε γνωρίζοντας ότι σε αυτό που έχεις είσαι ξεχωριστή περίπτωση. Το πιο βασικό είναι κάνε τα αδύνατα δυνατά να μάθεις τον εαυτό σου. Εγώ πάντως τον δικό μου δεν τον ήξερα..

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές.