19 Απριλίου, 2014, 07:17:32 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 19 Απριλίου, 2014, 10:25:03 ΜΜ από Antreas11
Καλησπερα,εδω και μια βδομαδα μου προεκυψε μια πετρα,η οποια ειναι στον δεξι ουρητηρα και περιμενω να φυγει,ο γιατρος μου ειπε πολλα νερα και ασκηση,παρατηρησα ομως και ενα καψιμο απο το πεος μεχρι τον προωκτο μετα την εξπερματωση,κραταει μερικες ωρες και και το νιωθω εντονα στο τελος της ουρησης(η οποια ειναι παρατεταμενη),εχει συμβει 2 φορες,εχει καποια σχεση με την πετρα η με την αγριαδα που πινω για την πετρα,η μπορει να ναι προστατιτιδα?αφου με αφησει αυτο τ καψιμο ουρω κανονικα!Ξεχασα να αναφερω οτι εκανα εξετασεις ουρων (οχι καλλιεργεια) και υπερηχο κατω κοιλιας και δεν βρηκαν κατι στον προστατη!οι εξετασεις εγιναν για την πετρα που εχω!Ευχαριστω πολυ καλη ανασταση και καλο πασχα να εχετε!

Επειδή ο όρος "προστατίτιδα" είναι πολύ θολός και μπερδεμένος, αν εννοείς Σύνδρομο Χρόνιου Πυελικού Άλγους http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=254.0 τότε η γνώμη μου είναι ότι ναι, μπορεί να είναι. 
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#2 21 Απριλίου, 2014, 04:45:55 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 21 Απριλίου, 2014, 04:50:37 ΜΜ από Hyper Ban
Παράθεση από: Antreas11 στις 19 Απριλίου, 2014, 07:17:32 ΜΜ
Καλησπερα,εδω και μια βδομαδα μου προεκυψε μια πετρα,η οποια ειναι στον δεξι ουρητηρα και περιμενω να φυγει,ο γιατρος μου ειπε πολλα νερα και ασκηση,παρατηρησα ομως και ενα καψιμο απο το πεος μεχρι τον προωκτο μετα την εξπερματωση,κραταει μερικες ωρες και και το νιωθω εντονα στο τελος της ουρησης(η οποια ειναι παρατεταμενη),εχει συμβει 2 φορες,εχει καποια σχεση με την πετρα η με την αγριαδα που πινω για την πετρα,η μπορει να ναι προστατιτιδα?αφου με αφησει αυτο τ καψιμο ουρω κανονικα!Ξεχασα να αναφερω οτι εκανα εξετασεις ουρων (οχι καλλιεργεια) και υπερηχο κατω κοιλιας και δεν βρηκαν κατι στον προστατη!οι εξετασεις εγιναν για την πετρα που εχω!Ευχαριστω πολυ καλη ανασταση και καλο πασχα να εχετε!
Έλα φίλε μου .
Μην ανησυχείς ,κατά πάσα πιθανότητα είναι συμπτώματα από την πέτρα στον δεξί ουρητήρα ή μπορεί και άμμος που κατεβαίνει από εκείνο ή το άλλο νεφρό .Μπορεί επίσης να σου  εμφανιστεί  και κάνας  πόνος στον αντίστοιχο όρχι ,μην ανησυχείς ,υπομονή μέχρι να ξεκολλήσει η παλιόπετρα ,πολλά νερά ,σόδες και θα περάσει .*Ο ουρολόγος δεν σού είπε αυτό που σου λέω εγώ ;Αποκλείεται μιας και  είναι κλασσικά συμπτώματα πέτρας στα νεφρά...Γιατί δεν ξαναπετάγεσαι μία από εκεί να το επιβεβαιώσεις  για σιγουριά ;
Περαστικά , χρόνια πολλά με υγεία και μακριά από τέτοια forum .
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

αντρεα το πιο πιθανο ειναι, να ειναι η πετρα. Οπως και να εχει, περιμενε να φυγει η πετρα και υστερα αγχωνεσε για ολα τα αλλα. 
Εμφανιση στα 31(Δεκ/13). Ενοχλησεις στο περινεο στο πεος, βαρος στους ορχεις, συχνοουρια πονος μετα την εκσπαρματωση. Χαμηλη λιμπιντο ενοχλησεις και μετριες στυσεις. Πονοι στην πλατη μεση. Εχει βρεθει εντεροκοκκος σε καλλιεργεια. Δοκιμη με αντιβιωση αποτυχημενη. Αντιμετωπιση κυριως με χαλαρωση και μειωση του στρες. Οι ενοχλησεις παραμενουν καθημερινα. Ισως επιχειρησω να καθαρισω τον εντεροκοκκο ..αλλα οχι για το πυελικο αλγος. Ειμαι σιγουρος πως το προβλημα ειναι μυοσκελετικο.

Παράθεση από: Hyper Ban στις 21 Απριλίου, 2014, 04:45:55 ΜΜ
Παράθεση από: Antreas11 στις 19 Απριλίου, 2014, 07:17:32 ΜΜ
Καλησπερα,εδω και μια βδομαδα μου προεκυψε μια πετρα,η οποια ειναι στον δεξι ουρητηρα και περιμενω να φυγει,ο γιατρος μου ειπε πολλα νερα και ασκηση,παρατηρησα ομως και ενα καψιμο απο το πεος μεχρι τον προωκτο μετα την εξπερματωση,κραταει μερικες ωρες και και το νιωθω εντονα στο τελος της ουρησης(η οποια ειναι παρατεταμενη),εχει συμβει 2 φορες,εχει καποια σχεση με την πετρα η με την αγριαδα που πινω για την πετρα,η μπορει να ναι προστατιτιδα?αφου με αφησει αυτο τ καψιμο ουρω κανονικα!Ξεχασα να αναφερω οτι εκανα εξετασεις ουρων (οχι καλλιεργεια) και υπερηχο κατω κοιλιας και δεν βρηκαν κατι στον προστατη!οι εξετασεις εγιναν για την πετρα που εχω!Ευχαριστω πολυ καλη ανασταση και καλο πασχα να εχετε!
Έλα φίλε μου .
Μην ανησυχείς ,κατά πάσα πιθανότητα είναι συμπτώματα από την πέτρα στον δεξί ουρητήρα ή μπορεί και άμμος που κατεβαίνει από εκείνο ή το άλλο νεφρό .Μπορεί επίσης να σου  εμφανιστεί  και κάνας  πόνος στον αντίστοιχο όρχι ,μην ανησυχείς ,υπομονή μέχρι να ξεκολλήσει η παλιόπετρα ,πολλά νερά ,σόδες και θα περάσει .*Ο ουρολόγος δεν σού είπε αυτό που σου λέω εγώ ;Αποκλείεται μιας και  είναι κλασσικά συμπτώματα πέτρας στα νεφρά...Γιατί δεν ξαναπετάγεσαι μία από εκεί να το επιβεβαιώσεις  για σιγουριά ;
Περαστικά , χρόνια πολλά με υγεία και μακριά από τέτοια forum .

Δεν εχω παει σε ουρολογο αλλα σε παθολογο,η αληθεια ειναι οτι δεν αναφερθηκε καθολου σε αυτο το θεμα και εμενα οταν μου προεκυψε ειχε ηδη φυγει για πασχα οποτε αυριο η μεθαριο θα παω απο κει,το θεμα ειναι οτι εκτος απο την επομενη μερα της εξπερματησης και τις δυο φορες δεν μ εχει ξαναενοχλησει ουτε στο ελαχιστο.Πινω νερο συνεχεια οπως και σοδες και αγριαδα και λεμονι,χοροπηδαω κιολλας μπας και ξεσκαλωσει και φυγει η πετρα!Κ εγω πιστευω οτι ειναι απο αυτο και μολις  φυγει θα μαι οκ!

Παράθεση από: aman στις 21 Απριλίου, 2014, 10:19:52 ΜΜ
αντρεα το πιο πιθανο ειναι, να ειναι η πετρα. Οπως και να εχει, περιμενε να φυγει η πετρα και υστερα αγχωνεσε για ολα τα αλλα.

Αυτο περιμενω οντως!

Βασικα παραπανω ανεφερα οτι ειναι καψιμο αυτο που νιωθω,βασικα ειναι σαν φαγουρα με τσουξιμο κατι περιεργο!Και δεν μ εχει πιασει ποτε μετα την εξπερματιση κατευθειαν αλλα την επομενη μερα μετα τον υπνο!