Παράθεσηβλέπω δειλή βελτίωση, αλλά πολύ δειλή... Καλύτερα από το τίποτα και συνεχίζουμε...

Ακριβώς φίλε...Έχεις σωστό attitude. Aλλά ψάξου και για άλλες μεθόδους. Μερικοί από εμάς όταν βρήκαμε τι μας βελτιώνει, η βελτίωση ήταν γρηγορη...σαν να βγαζεις ένα πετραδάκι που σε ενοχλεί από το παπούτσι σου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Κυρίες και κύριοι.... ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...

Ξεκίνησα το δεύτερο κύκλο θεραπείας ΜΟΝΟ με αντιφλεγμονώδη (το ξαναγράφω, Voltaren Υποθετα 50 mg, για να μην χάσω το στομάχι μου...) η οποία είναι 1 υπόθετο μέρα παρά μέρα, μετά από συμβουλή γιατρού πάντα. Το καλό είναι ότι πλέον με βοηθάει η γυναίκα μου να τα "εισάγω" και ενώ στις αρχές ντρεπόμουν, τώρα το βρίσκω πολύ αστείο και με χαλαρώνει, χεχεχε...

Τα συμπτώματα έχουν μειωθεί, αλλά όχι εξαφανιστεί...Ενίοτε πονάω, αλλά όχι στο βαθμό που πονούσα. Κυρίως ο πόνος εμφανίζεται μετά από έντονο καθισιό, πόση "σκληρών" ποτών (Τσίπουρο, τεκίλα) τα οποία τα δοκίμασα μόνο και μόνο για να δω αν όντως θα έχω επιπλοκές...επομένως, κομμένα, θα ζήσω χωρίς αυτά...

Σεξουαλικά, δεν είμαι για να παίξω σε τσόντα... Αλλά βλέπω βελτίωση μέρα με τη μέρα. Και οι στύσεις μου επανέρχονται δειλά, δειλά και έχω την δυνατότητα να εκσπερματίσω 2-3 φορές την ημέρα χωρίς πολλές φορές να έχω ενόχληση. Το κακό είναι ακόμα ότι υπάρχει πρόωρη εκσπερμάτιση, περίπου 1 στις 3 φορές. Αλλά, οκ... Σιγά σιγά το ελέγχω... Όπως εξήγησε ο γιατρός, μπορεί να είναι αποτέλεσμα τόσο της μόλυνσης, όσο και των αντιβιώσεων που κατάπινα σαν καραμέλες για ένα χρόνο και βάλε... Επίσης κατανοώ ότι είναι αποτέλεσμα και του άγχους, το οποίο προσπαθώ να αποβάλω.

Την κουεσερτίνη και τα χάπια κράνμπερι δεν τα έχω σταματήσει, αλλά τα έχω ελαττώσει σε 1 ανά ημέρα. Υποπτεύομαι ότι η πολύ βιταμίνη C που περιέχουν μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο στην κατάστασή μου...

Αυτά από το μέτωπο, είμαι σαφώς καλύτερα και για να μην το ξεχάσω  ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΟΝ ΑΥΝΑΝΙΣΜΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ... Δεν ακουμπάω πλέον τον εαυτό μου, όπως έχω κόψει και τις τσόντες δια παντώς....Ψυχολογικό ή όχι, βοηθάει και αυτό μου αρέσει.

Καλή δύναμη σε όλους, διαβάστε και αποφασίστε μόνοι σας τι σας βοηθάει. Όλοι είμαστε διαφορετικοί, με διαφορετικά συμπτώματα, ιστορικό και τρόπους αντιμετώπισης. Αλλά όλοι μπορούμε να πάρουμε ιδέες από όλους μας και να αλληλοβοηθηθούμε. Εγώ, ομολογώ ότι είμαι καλύτερα για δύο λόγους

Α. Πήρα ιδέες από αυτό το forum, συζήτησα και ξεαγχώθηκα.
Β. Έπεσα (επιτέλους) σε γιατρό που ασχολείται και συζητάει.

ΥΓ: Σαν συμβουλή σας λέω τούτο- Όταν αποφασίσετε να κάνετε ένα κύκλο θεραπείας, σταματήστε να διαβάζετε και το Forum ακόμα... Ενώ είναι απίστευτα καλό, μπορεί να επηρεάζει με τόσες συζητήσεις περί συμπτωμάτων, γιατρών, θεραπειών κλπ. Διαβάστε, αποφασίστε να δοκιμάσατε και απλά κάντε το. Ξεχάστε τα όλα για ένα μήνα. Και μετά επανέρχεστε να το συζητήσουμε ξανά.

Καλή δύναμη σε όλους μάγκες, ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ σε PHAETHON και SUPER_SUPER BAN, όπως και στον Βέρτη που μου σύστησε τον γιατρό.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Εν συντομία:

1. Η στύση  και η διαθεση έχει επανέρθει 80%
2. Η πρόωρη έχει σταματήσει, μάλλον ήταν μέσα στο μυαλό.
3. Έχω πόνο την επόμενη της εκσπερμάτισης, αλλά διαχειρίσιμο  και όχι έντονο.

Συνεχίζω μέχρι να νικήσω....
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Επανέρχομαι, μετά από μια πασχαλινή ανάπαυλα.

1. Τελείωσε και η δεύτερη θεραπεία με τα υπόθετα. Τα αποτελέσματα, είναι τουλάχιστον ενθαρρυντικά. Μείωση του πόνου, σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό.
2. Συνεχίζω κουεσερτίνη.
3. Η στύση και η εκσπέρμάτιση έχουν βελτιωθεί 90% πλέον. Στύση σε πολύ καλά επίπεδα, ερεθισμός άμεσος και καλή αίσθηση κατά τη διείσδυση.
4. Συνεχίζω να πονάω μετά από "χειρονακτική" εκσπερμάτιση από τη σύζυγο (είναι μέσα στο παιχνίδι) ή μετά από αποχή πάνω από βδομάδα. Ο πόνος όμως είναι παροδικός και διαχειρίσιμος.
5. Η επίσκεψη σε ψυχολόγο (για άλλο λόγο βέβαια αλλά κάπου συζητήθηκε και το ΧΠΑ) βοηθάει ΚΑΙ στο ΧΠΑ. Τολμήστε το.
6. Πλέον κατόπιν πολύμηνης παρατήρησης φαίνεται να μην έχω ανεκτικότητα στον καφέ και στο σκληρό αλκοόλ. Τα συμπτώματα επανέρχονται.

Θα είμαστε σε επαφή...
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 16 Μαΐου, 2013, 12:49:35 ΜΜ
4. Συνεχίζω να πονάω μετά από "χειρονακτική" εκσπερμάτιση από τη σύζυγο (είναι μέσα στο παιχνίδι)
lol...σε καταλαβαίνω αδελφέ! κι εγώ κάνω κέφι!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλημέρες,

10 ημέρες μετά την λήξη της τελευταίας αγωγής και πόνος 0... Νομίζω ότι πάω αρκετά καλά. Άντε μπας και μπω στο κλαμπ αυτών που έλεγξαν το πρόβλημα.

Υπομονή-επιμονή-φροντίδα και προδέρμ.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Κρατα γερα αδερφε μας !
Μπραβο !!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Κρατάω Hyper,
Αγόρασα και μαξιλαράκι ντόνατ, γιατί παρατήρησα ότι το πολύ καθησιό στον υπολογιστή, επαναφέρει τα συμπτώματα.
Από βδομάδα πάω και σε γαστρεντερολόγο για να τελειώνουμε και από αυτό το μπλοκ.
Που θα πάει το ρημάδι, δε θα του περάσει.

Θένξ φορ δι σαπόρτ.
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Επιτελους!!!

Ενας που αγορασε το donut που προτείνω τόσο καιρό !Ποσες φορές το έχω γράψει και το έχω προτεινει ο έρημος ο προστατιδοπαθης !

Απο που το τσιμπησες ;

Ανεβασε απο που τιμη κτλ εδω :

http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=639.msg1041#msg1041
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Update αδέρφια...

Δυστυχώς άσχημα νέα. Πριν 20 ημέρες περίπου, κατά την διάρκεια ενός αγώνα μπάσκετ (!) αισθάνθηκα ξανά τις ενοχλήσεις. Από τότε δεν με έχουν αφήσει, σε πιο ήπιο βαθμό βέβαια- αλλά είναι πάντα εκεί. Τώρα, που κολλάει το μπάσκετ, δεν ξέρω να σας πω αλήθεια. Πάω τακτικά στο γυμναστήριο (3 φορές την εβδομάδα) οπότε δεν παίζει και πολύ θέμα φυσικής κατάστασης. Τα αντιφλεγμονώδη είχαν τελειώσει και πραγματικά ήμουν σε καλό επίπεδο- τώρα νιώθω ότι έχω υποτροπή. Φυσικά, έχω και την κατάπτωση στην σεξουαλική μου ζωή.

Τώρα, σήμερα επισκέφτηκα τον γιατρό όπου από κοινού αποφασίσαμε να το αφήσω ακόμα 15 ημέρες για να δω τι γίνεται. Αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα, ξανά εξετάσεις κλπ... Ούτε που θέλω να σκέφτομαι ξανά αυτό το ενδεχόμενο.

Τώρα, για να πάω στα σημαντικά, νομίζω ότι το μόνο που άλλαξα στη ζωή μου τελευταία είναι το ότι κάθομαι πιο πολλές ώρες στον υπολογιστή για να κάνω ένα ρημαδο-μεταπτυχιακό on-line. Υπάρχει περίπτωση η πύελος να είναι αρκετά ευαίσθητη ώστε να πονάω εκεί; Θα δείξει...

Γενικά, πάμε πάλι από την -σχεδόν- αρχή και βλέπουμε στο μέλλον.

Με εκτίμηση,

Agxwmenos
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 11 Ιουνίου, 2013, 12:45:23 ΠΜ
Update αδέρφια...

Δυστυχώς άσχημα νέα. Πριν 20 ημέρες περίπου, κατά την διάρκεια ενός αγώνα μπάσκετ (!) αισθάνθηκα ξανά τις ενοχλήσεις. Από τότε δεν με έχουν αφήσει, σε πιο ήπιο βαθμό βέβαια- αλλά είναι πάντα εκεί. Τώρα, που κολλάει το μπάσκετ, δεν ξέρω να σας πω αλήθεια. Πάω τακτικά στο γυμναστήριο (3 φορές την εβδομάδα) οπότε δεν παίζει και πολύ θέμα φυσικής κατάστασης. Τα αντιφλεγμονώδη είχαν τελειώσει και πραγματικά ήμουν σε καλό επίπεδο- τώρα νιώθω ότι έχω υποτροπή. Φυσικά, έχω και την κατάπτωση στην σεξουαλική μου ζωή.

Τώρα, σήμερα επισκέφτηκα τον γιατρό όπου από κοινού αποφασίσαμε να το αφήσω ακόμα 15 ημέρες για να δω τι γίνεται. Αν δεν υποχωρήσουν τα συμπτώματα, ξανά εξετάσεις κλπ... Ούτε που θέλω να σκέφτομαι ξανά αυτό το ενδεχόμενο.

Τώρα, για να πάω στα σημαντικά, νομίζω ότι το μόνο που άλλαξα στη ζωή μου τελευταία είναι το ότι κάθομαι πιο πολλές ώρες στον υπολογιστή για να κάνω ένα ρημαδο-μεταπτυχιακό on-line. Υπάρχει περίπτωση η πύελος να είναι αρκετά ευαίσθητη ώστε να πονάω εκεί; Θα δείξει...

Γενικά, πάμε πάλι από την -σχεδόν- αρχή και βλέπουμε στο μέλλον.

Με εκτίμηση,

Agxwmenos
Μην μασας ρε !
Ετσι ειναι με πανω και κατω η μαλακια ...Σε λιγο καιρο θα μαθεις να ζεις με αυτο  και οι εξαρσεις θα αραιωνουν ,θα δεις  . . .Παλεψε και  ξαναπαλεψε το φιλε μου .Συνεχισε δυναμικα και χρησιμοποιησε οτι μπορεις !Μην σκυβεις το κεφαλι ,ψηλα και δωσε πονο !!!
venceremos
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Χαιρετώ και πάλι συνάδερφοι,

Είμαι στην ευχάριστον θέσιν να σας ενημερώσω ότι τα συμπτώματα υποχώρησαν και πάλι, δίχως φαρμακευτική αγωγή.
Όντως, και μερικοί από εσάς και ο γιατρός είχατε δίκιο.
Όπως και η σύζυγος μου, που είναι ψυχολόγος η οποία μου είπε να κρατάω ημερολόγιο και να εστιάζω στο πότε αυτές οι εξάρσεις λαμβάνουν χώρα και τι ακριβώς έκανα διαφορετικό. Έτσι απομυθοποιείς ότι σε πειράζουν τα πάντα.
Αυτή πάλι, είναι πεπεισμένη ότι το θέμα είναι καθαρά ψυχοσωματικό, αλλά τι περιμένεις? Καθένας βλέπει τη λύση μέσα από το δικό του "μεγενθυτικό φακό" που περιλαμβάνει τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.
Θέλει μαγκιά να βγεις από το καβούκι και να αντιμετωπίσεις την ασθένεια ΣΥΝΟΛΙΚΑ και όχι μόνο με αυτά που ξέρεις (πχ είσαι ουρολόγος? Θα δώσεις αντιβίωση. Είσαι ψυχολόγος? Θα τα ρίξεις όλα στο άγχος).
Τέσπα, να μη σας ζαλίζω αδέρφια, άρχισα να βάζω το μαξιλαράκι-ντόνατ και στο αυτοκίνητο και έχω δει διαφορά στις μεγάλες αποστάσεις (Στάση σώματος και μείωση κραδασμών). Επίσης, η επίσκεψή μου στην παραλία μου άλλαξε την διάθεση (είδαμε και κανένα οπίσθιο και τα ξεχάσαμε όλα).

@ Hyper_Ban: Δίνω πόνο αδερφέ, μεγάλη συμβουλή έδωσες.

venceremos
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Παράθεση από: Agxwmenos στις 25 Ιουνίου, 2013, 12:35:53 ΜΜ
τα συμπτώματα υποχώρησαν και πάλι, δίχως φαρμακευτική αγωγή.

Αυτά παρατηρούσα κι εγω στον εαυτό μου Αγχωμένε και έθεσα το μεγάλο ερώτημα: μα είναι δυνατόν να μου προκαλούν το πρόβλημα μικρόβια και ξαφνικά από το πουθενά να αποφασίζουν να με αφήσουν ήσυχο;;;

Περιττό να πω ότι μάλλον συμφωνώ με τη γυναίκα σου...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Καλησπέρες,
Επανέρχομαι όπως υποσχέθηκα στον Hyper Ban, μετά από ένα μήνα και πλέον σιωπής. Τα νέα κύριοι είναι ευχάριστα (φτού μη με ματιάσω).

1. Οι πόνοι έχουν μειωθεί στο ελάχιστο.
2. Οι στύσεις επανέρχονται σε όμορφα επίπεδα (Όχι, δε θα παίξω σε τσόντα ακόμα, αλλά δέχομαι προτάσεις).
3. Η ψυχολογία έχει ανέβει αρκετά....

Και αν χαζοδιαβάσετε το ιστορικό μου (το ξέρω είναι πολύ και μακρύ, αλλά κάντε του ένα διαγώνιο) τα έχω περάσει όλα τα συμπτώματα νομίζω και έχω αδειάσει καράβια από αντιβιοτικά... Τώρα όμως...

Η τελευταία ανάκαμψη της "αρρώστιας" ήταν κατά ένα αγώνα μπάσκετ. Επίσης, παρατηρούσα πόνο μετά το γυμναστήριο (ναι είμαι και σφιχτάκος, ήμουν μάλλον). Έτρεξα στο γιατρό και αυτός μου είπε "Ώπα, χαλαρά, θα περάσει σιγά σιγά, μην πάρεις τίποτα". Καλός γιατρός σκέφτηκα -χούφτωσ'την, χουφτωσ'την- και δεν έκανα τίποτα, αλλά άρχισα να παρατηρώ αντ'αυτού τον εαυτό μου.

Το λοιπόν, σταμάτησα τα βάρη και άρχισα ΓΙΟΓΚΑ (που μέχρι τώρα νόμιζα ότι είναι για κυρίες μόνο). Ε, λοιπόν αδέρφια νομίζω ότι είδα το φώς. Από το πρώτο μάθημα (όχι δεν υπερβάλω) ένιωσα μεγάλη ανακούφιση... Απίστευτη ευφορία... Τρομερή χαλάρωση, ιδιαίτερα στο πυελικό έδαφος. Φυσικά δεν είναι μόνο αυτό. Ένιωσα το σώμα μου σιγά σιγά να αλλάζει στάση και (αυτό δεν το περίμενα) να ΔΥΝΑΜΩΝΕΙ! Απίστευτη άσκηση με ακόμα πιο απίστευτα αποτελέσματα. Ακόμα περισσότερο, όταν ασκείσαι με ΓΙΟΓΚΑ το μυαλό ακολουθεί το σώμα και ξεκολλάει από "μαύρες" σκέψεις- αυτοσυγκεντρώνεται σε αυτό που κάνει γιατί αυτό που κάνει είναι δύσκολο, απαιτητικό και ρεγουλάρει την αναπνοή. Πλέον, και ενώ είμαι μακρυά από το γυμναστήριο και σε διακοπές, ασκούμαι 3-4 φορές την εβδομάδα έχοντας κατεβάσει βίντεο από το YouTube το οποίο περιέχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Απλά χρειάζεται υπομονή και αυτοσυγκράτηση κατά την άσκηση.
Επίσης, ακολουθώντας προτροπές από το foroum τούτο, έχω αρχίσει το ΚΕΦΙΡ, το οποίο πραγματικά αισθάνομαι ότι στρώνει το έντερο. Παράλληλα όμως, εδώ και 11 ημέρες έχω ελλατώσει την γλουτένη στο ελάχιστο (κοινώς όχι ψωμί, όχι μακαρόνια κλπ) και έχω δει τρελή βελτίωση και στο έντερο μου (όχι φούσκωμα, πρόγραμμα στην τουαλέτα).

Με λίγα λόγια, νιώθω άλλος άνθρωπος. Προσοχή, δε λέω ότι γιατρεύτηκα αλλά βαδίζω σε πολύ καλό δρόμο και συνεχίζω. Πλέον, η θεωρία για βακτήρια και μολύνσεις μου φαίνεται λιγάκι "Να είχαμε να λέγαμε", αλλά πάντα κρατάω μικρό καλάθι.

Σας προκαλώ να δοκιμάσετε τα πάντα αλλά σας συμβουλεύω να αρχίσετε λιγάκι ΓΙΟΓΚΑ, έστω και μόνοι σας... Και σας περιμένω να ανταλλάξουμε απόψεις και δέχομαι και βρίσιμο άμα δεν σας βοηθήσει- πάντα με καλή διάθεση!!!

Namaste,

Με εκτίμηση

Agxwmenos
Συμπτώματα απο 02.2011 (κάψιμο μετά την ούρηση- πόνος στην χαμηλή κοιλιακή χώρα, περίνεο, χαμήλά στη μέση, στυτικά προβλήματα). Καλλιέργειες ούρων στείρες. Καλλιέργειες σπέρματος στρεπτόκοκκος, εντερόκοκκος. Αντιμετώπιση με αντιβίωση δια στόματος, ενέσιμη, αντιφλεγμονώδη, Α-blockers. Συμπτώματα τα οποία δεν είναι μόνιμα. Προηγούμενο ιστορικό με σπαστική κολίτιδα (αντιμετωπίστηκε). Εκκίνηση λήψης κουεσερτίνης 01.2013 (Έχει λήξη 09.2013). Καθαρός από μικρόβια από 12.2012. Τεκνοποίηση 02.2012. Mείωση συμπτωμάτων από Ιούλιο 2013 μετά από εκκίνηση Γιόγκα και περιορισμό γλουτένης. Παράλληλα σταμάτημα σε γυμναστήριο (Βάρη), εκγύμναση μόνο με βοήθεια σωματικού βάρους. Μαξιλαράκι "ντόνατ" στο αυτοκίνητο και θετική σκέψη. Πλέον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ασθενή ( 18.12.2013) αλλά ανήκω σε "ευαίσθητη ομάδα" .... Πληροφορίες εντός. Δεν υπαρχουν ματζούνια και μαγικές θεραπείες, μόνο παρατήρηση, αποφυγή και προσπαθεια.

Μπράβο Αγχωμένε. Σε βρίσκω πολύ σωστό
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0