#15 16 Δεκεμβρίου, 2012, 11:33:32 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2012, 01:37:09 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: maevius στις 16 Δεκεμβρίου, 2012, 10:34:20 ΜΜ
(γνωρίζω ότι πολλοί διαφωνούν με αυτό που θα γράψω)....προσωπικά με τις μαλάξεις και τον συνδυασμό αντιβίωσης είδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο. Βασικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης της κατάστασης μου πριν και μετά τις μαλάξεις.

Maevius δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να διαφωνήσει με αυτό που γράφεις.

Πρώτον, γιατί είναι κάτι που ισχυρίζεσαι εσύ για τον εαυτό σου και για να το καταρρίψει κάποιος θα έπρεπε να μπει στο μυαλό σου και να δει πως αισθάνεσαι.

Δεύτερον, κι ο Super Ban είδε τεράστια βελτίωση με την συγκεκριμένη μέθοδο και μάλιστα από τον ίδιο γιατρό και κανείς δεν τον αμφισβήτησε ή δεν τον κατηγόρησε ως ψεύτη. Σε αντιστάθμισμα βέβαια και για να μην δώσω εσφαλμένες εντυπώσεις, οφείλω να προσθέσω πως πάμπολλα άλλα μέλη που γράφουμε εδώ δεν είδαμε καμία ή είδαμε ελάχιστη διαφορά και κάποιοι έχουν καταγγείλει ότι είχαν μια πολύ κακή εμπειρία με τον συγκεκριμένο.

Τρίτον, από όσους έχουν γράψει εδώ για το θέμα των μαλάξεων στο αντίστοιχο topic συμπεριλαμβανομένου και εμένα δεν βλέπω να προκύπτει κάτι που να δικαιολογεί την εντύπωσή σου ότι "πολλοί θα διαφωνήσουν". Συγκεκριμένα εγώ προσωπικά γράφω:
Παράθεση1) Οι μαλάξεις μπορεί να σας βοηθήσουν και θα άξιζε ίσως τον κόπο να πειραματιστείτε με αυτές. Με το να σας βοηθήσουν εννοώ ότι οι μαλάξεις ελαφρύνουν τα συμπτώματα άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγότερο σε κάποιους ασθενείς, όχι όμως σε όλους.
Έχεις κάποια διαφωνία σε αυτό; Πιστεύω ότι αντανακλά και δικαιώνει και την δική σου εμπειρία αλλά και των άλλων που δεν είδαν καμία διαφορά.  Αν δεν έχεις, νομίζω συνεπώς πως στο θέμα των μαλάξεων είμαστε ξεκάθαροι και συμφωνούμε.

Εφόσον απάντησα στις δικές σου αιτιάσεις νομίζω δικαιούμαι να σου κάνω κι εγώ μια απλή ερώτηση με την σειρά μου όσον αφορά τον γιατρό σου, του οποίου το όνομα θες να συστήσεις σε όσα μέλη μπαίνουν εδώ και διαβάζουν: ενστερνίζεσαι το 96% ριζικής και πλήρους θεραπείας που διαφημίζει; Τον συστήνεις λοιπόν ανεπιφύλακτα στα μέλη που μπαίνουν και διαβάζουν αυτό το forum ως στην ουσία την σίγουρη, απόλυτη, και ριζική θεραπεία της "Χρόνιας Προστατίτιδας" όπως ο ίδιος δηλώνει ή υπαινίσσεται; Σε παρακαλώ αν θελήσεις να απαντήσεις, να το κάνεις άμεσα και συγκεκριμένα, σε αυτό που σε ρωτάω (για το 96%) χωρίς ζικ-ζακ, και χωρίς να μου επαναλάβεις ότι εσύ έχεις δει τεράστια βελτίωση, πράγμα που όπως σου εξήγησα το δέχομαι και το πιστεύω.

Αν όμως θεωρείς κι εσύ ότι αυτό το 96% είναι ψέμα, τότε θα συμφωνήσεις ίσως μαζί μου πως καλά κάνει το forum και δεν βοηθάει στην παραπλανητική διαφήμιση σε βάρος ομοιοπαθών....και πίστεψέ με, τό ότι δεν αφήνει να φανεί το όνομά του είναι για καλό του, προκειμένου να μην δεις να δημιουργούνται και εδώ threads αφιερωμένα στο να τον ξεχέζουν.

Εξάλλου, μην ανησυχείς, δύο blogs έχουν αφιερωθεί στην χάρη του έως τώρα....με "τεκμηριώσεις" και μαρτυρίες μπροστά στις οποίες η δική σου ωχριά: φλεγμονές εξαφανιστήκανε, δαιμόνια καταποντιστήκανε, μικρόβια μιλήσανε, τυφλοί είδανε το φως τους, προστάτες συρρικνωθήκανε, χωλοί περπατήσανε...Αδικημένος δεν είναι, ούτε φιμωμένος όπως προσπάθησε να κάνει εκείνος σε άλλους και οι ταλαίπωροι ομοιοπαθείς που θέλουν να τον βρουν δεν θα δυσκολευτούν καθόλου. Δεν χρειάζεται να του αφιερώσουμε και τρίτο site....και πίστεψέ με και πάλι, είναι και για καλό του. Γι'αυτό -αν και θα μπορούσα να προσθέσω πάααααρα πολλά ακόμα, το κόβω εδώ. Εξ'άλλου όλα έχουν γραφτεί και έχουν ξαναγραφτεί και αναλωθεί στο blog του Κένταυρου.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#16 17 Δεκεμβρίου, 2012, 12:33:04 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2012, 02:49:36 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: maevius στις 16 Δεκεμβρίου, 2012, 10:34:20 ΜΜ
Ξεκινάω μαλάξεις σε συνδυασμό με αντιβίωση στον κ. Ακατανόμαστο (παρακαλώ μην αλλάξετε το όνομα).

...ΚΛΑΙΩ  ;D Maevius φίλε δεν στο αλλάζει ο admin το όνομα μάλλον. Προφανώς υπάρχει script που όταν γράψεις για τον ακατανόμαστο στο κάνει αυτομάτως Ακατανόμαστος...Σου έχω στείλει σχετικό μήνυμα. Sorry που γελάω αλλά δεν την πάλεψα.
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

#17 17 Δεκεμβρίου, 2012, 09:08:07 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 17 Δεκεμβρίου, 2012, 09:19:35 ΠΜ από admin2
Παράθεση από: maevius στις 16 Δεκεμβρίου, 2012, 10:34:20 ΜΜστο πρώτο post που περιγράφω την διαδικασία στην φράση: "Ξεκίνησα Μάρτιο του 2011 θεραπείες στον Ακατανόμαστο και είδα κατευθείαν θεαματική βελτίωση των συμπτωμάτων (όπως έχω γράψει και στο εκεί blog)." δεν έγραψα Ακατανόμαστο αλλά το όνομα του γιατρού. Κακώς έγινε αλλαγή του ονόματος από τον administrator.

Σας υπενθυμίζουμε τους όρους του forum τους οποίους δηλώσατε ότι κατανοήσατε και αποδέχεστε προκειμένου να εγγραφείτε:
Παράθεση από: admin στις 05 Σεπτεμβρίου, 2011, 05:06:25 ΜΜ
5) Μπορείτε -και θέλουμε- να αναφέρετε στο ιστορικό σας κάποια μέθοδο θεραπείας που ακολουθήσατε και τα αποτελέσματά της αλλά όχι δημόσια το όνομα του γιατρού (εκτός αν πρόκειται για γιατρό ή κλινική του εξωτερικού). Όποιος αναγνώστης θέλει να μάθει το όνομα του γιατρού ή της κλινικής θα πρέπει να επικοινωνήσει μαζί σας με προσωπικό μήνυμα. Αυτό γίνεται για να αποφύγουμε να χρησιμοποιηθεί το forum για διαφήμιση ή για δυσφήμιση συγκεκριμένων γιατρών.


Συνεπώς εσείς κακώς προσπαθήσατε ήδη τρεις φορές να παραβιάσετε τον συγκεκριμένο κανόνα. Η αντικατάσταση του ονόματος με την λέξη "Ακατανόμαστος" γίνεται όντως αυτόματα προκειμένου να προστατευτεί το forum σε κάποιο βαθμό από απόπειρα παραβίασης.

Κρατάμε την πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία ότι είδατε τεράστια βελτίωση μετά από μαλάξεις με αντιβίωση και στη συνέχεια απαλλαχτήκατε πλήρως από συμπτώματα με διατροφικές αλλαγές. Σας ευχαριστούμε θερμά για την συμβολή σας και οποιοσδήποτε αναγνώστης θέλει το όνομα του γιατρού σας, μπορεί πάντα να επικοινωνήσει μαζί σας με προσωπικό μήνυμα.

Παιδιά σόρυ για το όνομα δεν διάβασα τους όρους χρήσης και φυσικά δεν έχω σκοπό να κάνω διαφήμιση σε κανένα αλλά μόνο στην μεθοδολογία (το κατάλαβα εκ των υστέρων ότι είναι script  :P). Επειδή όμως πολλοί μπορεί να νομίζουν ότι έκανα την μεθοδολογία της νηστειοθεραπείας και έγινα καλά, ίσως για κάποιους να είναι παραπλανητικό. Αυτό ήθελα να τονίσω. Λόγω της ιδιατερότητας ότι είμαι ασυμπτωματικός, πολλοί δεν θα το δουν σαν μια προτεινομένη θεραπεία, αλλά σαν την λύση. Συμφωνώ, προσωπικά μηνύματα για περαιτέρω απορίες είναι ότι καλύτερο. :)

Κάτι που δεν απάντησα πριν στην ερώτηση του Phaethon, αν με ρωτούσε κάποιος για τις μαλάξεις και ήθελε μια απάντηση Ναι ή Όχι ρητά (πέρα από τα ποσοστά και τις χαζομάρες) θα του έλεγα ναι να δοκιμάσει. Το διάστημα που θα τις κάνει και πως θα το χειριστεί περαιτέρω νομίζω έχει υπεραναλυθεί ;)


Ευχαριστώ Maevius αλλά μάλλον κατάλαβες λάθος την ερώτησή μου  ;) Κάτι άλλο σε ρώτησα! Ας το κλείσουμε εδώ!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Για παράδειγμα κάτι για το έντερο...Από τότε που έπαθα την crohn,έχω παρατηρήσει πως στη περίοδο που έχω δυσκοίλια η στύση μου γίνεται χαλαρή...Όταν περνάω περίοδο που ενεργούμαι κανονικά,έχω αυθόρμητες στύσεις και είμαι κομπλέ με τις γκόμενες...Μακάρι να εφάρμοζα κάποια στιγμή την νηστειοθεραπεία αν και είναι λίγο δύσκολο και φοβάμαι και κάπως επικίνδυνο για ασθενείς με νόσο που αν ξεφύγει τους γαμάει την ζωή...Η διατροφή είναι το παν...Από τότε που επανέφερα το ψάρι στην ζωή μου βελτιώθηκε κατά πολύ η υγεία μου π.χ..
Καθυστέρηση στην ούρηση παροδικά στυτικά προβλήματα συχνοουρία...Ψάχνομαι για την λύση..Ηλικία εμφάνισης 20

Γεια σε όλους, τελευταία φορά είχα γράψει πριν από 3 μήνες ακριβώς..(απόλυτα τυχαίο ότι γράφω πάλι 17  :)). Παιδιά άλλοι 3 μήνες που είμαι τελείως ασυμπτωματικός. Οι αλλαγές, αυτές που σας έχω πει..Δεν τρώω απολύτως τίποτα μετά τις 7 το βράδυ και κρατάω μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στα γεύματα. Από τα υπόλοιπα έχω μειώσει το νερό στο αναγκαίο, έχω κόψει τα γαλακτερά στο ελάχιστο και αποφεύγω τα τηγανητά.  Γενικά είναι κάποιος άλλος που γενικά έχει ασχοληθεί με το θέμα της νηστειοθεραπείας για να κάνουμε συγκρίσεις?

Μπράβο Maevius. Πάντα καλά! Πειραματίζομαι κι εγω με τη διατροφή. Δες εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=609.msg1577#msg1577
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Νομίζω η κεντρική ιδέα είναι η ίδια και στις δυο προσεγγίσεις, να επιβαρύνεις οσο το δυνατό λιγότερο το έντερο. Το έντερο είναι υπεύθυνο για την σωστή λειτουργία του ανοσοποιητικού οποτέ αν σπάσει αυτός ο κρίκος τότε νομίζω ξεκινάνε τα προβλήματα. Εδώ και μήνες έχω παρατηρήσει και εγώ αυτά που περιγράφεις (είχα ασχημάτιστα κόπρανα, δύσοσμα κτλ και τώρα δεν τα έχω! ). Πραγματικά βλέποντας και αλλαγές και σε άλλους τομείς (πχ περισσότερη ενέργεια και διάυγεια) πιστεύω πως η πηγή του κακού ήταν το έντερο και η προστατίδα ένα αποτέλεσμα..Phaethon νομίζω είσαι πολυ καλό δρόμο, εύχομαι την ταχύτερη ανάρρωση και περιμένω νέα σου!

Να σαι καλά! Μου δίνεις την ευκαιρία να προσθέσω στην αναφορά μου για την παλαιολιθική διατροφή, το γεγονός ότι από τους ειδικούς θιασώτες της συστήνεται να μην υπάρχουν ενδιάμεσα γεύματα αλλά και η κατανάλωση των γευμάτων να γίνεται ενός συγκεκριμένου χρονικού ορίου μέσα στην ημέρα (συναντώ συχνά το 8 ωρο...δηλαδή π.χ. πρώτο γεύμα στις 8, τελευταίο στις 4!!!). Πράγμα που μοιάζει πάρα πολύ με την νηστειοθεραπεία που αναφέρεις εσύ.

Πραγματικά, ο πρωτόγονος άνθρωπος δεν είχε την ευχέρεια της συνεχούς πρόσβασης στην τροφή που έχει ο σύγχρονος, ο οποίος μπορεί να τσιμπολογάει ανά λίγη ώρα. Ο φυσικός τρόπος διατροφής ήταν: βρίσκω φαϊ, τρώω και μετά για μεγάλο χρονικό διάστημα μένω νηστικός οπότε το πεπτικό αναπαύεται.

Η συμβατική σκέψη των διαιτολόγων σήμερα είναι ακριβώς το αντίθετο. Στις δίαιτες συστήνεται η λήψη τροφής μέσω μικρών γευμάτων ανά λίγη ώρα ως ένας εύκολος τρόπος "να μην πεινάς" και να χάσεις κιλά. Η τροφή βέβαια σε αντίθεση με την παλαιολιθική αποτελείται σε μεγάλο βαθμό από υδατάνθρακες και ζάχαρη. Έτσι ο οργανισμός, αντί να καίει το λίπος ως πηγή ενέργειας, τεμπελιάζει και ανατρέχει εύκολα στη γλυκόζη και ζάχαρη που κυκλοφορεί στο αίμα. Έτσι όλη μέρα το σώμα είναι σαν ένα τρενάκι του λούνα παρκ, με συνεχή πάνω και κάτω καθώς για να αποκτήσεις ενέργεια χρειάζεσαι να τρως συνέχεια υδατάνθρακες, οι οποίοι στη συνέχεια εξαντλούνται νοιώθεις πείνα, και πάλι από την αρχή.

Με το που ξεκίνησα την παλαιολιθική διατροφή, μου πήρε ένα σχεδόν μήνα μέχρι το σώμα μου να απαλλαγεί από αυτή την εξάρτηση και να μάθει να βασίζεται στις φυσικές πηγές λίπους. Καθώς αυτό συνέβαινε, έπαψα να έχω ανάγκη τα πολλά συχνά γεύματα για να μην νοιώθω εξάντληση και μπορώ πλέον να μείνω για μεγάλα χρονικά διαστήματα χωρίς ανάγκη φαγητού.

Πραγματικά νομίζω ότι οι δυο προσεγγίσεις μοιάζουν...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Νομίζω ότι πιθανότατα να είναι οι ίδιες με διαφορετικό όνομα και η λογική είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις. Η διατροφή με υπερβολικούς υδατάνθρακες (και γενικά ουσιών που δεν μπορεί ο οργανισμός να τις διαχειριστεί λόγω υπερβολικής ποσότητας/συχνότητας), έχει σαν αποτέλεσμα να χαλάσει η χημική ισορροπία με απίστευτα αρνητικά αποτελέσματα (πχ η αύξηση της χοληστερίνης για να αντιμετωπίσει την αύξηση της ινσουλίνης, ή ανάπτυξη μυκήτων από λάθος ph του οργανισμού, φλεγμονές κτλ). Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που πάθαμε προστατίτιδα είναι αυτός (δίνω και μια πιθανότητα σε κάποιους που το έπαθαν από παθολογικά αίτια, αλλά νομίζω πρέπει να είναι ελάχιστοι).

Λόγω καθιστικού τρόπου ζωής και τελείως λάθος διατροφής έβαζα στον εαυτό μου ένα τεράστιο εμπόδιο στο να κάνει τις χιλιάδες χημικές ενώσεις που χρειάζονται για να είναι σε χημική/μηχανική ισορροπία. Και όταν λέμε λάθος διατροφή δεν αναφέρομαι σε αυτό που λέμε φαγητό σαβούρα αλλά και τελείως λάθος αποστάσεις ανάμεσα στα γεύματα, υπερβολικές ποσότητες φαγητού, έτρωγα βράδυ ενώ ο οργανισμός μετά τις 9 το βράδυ δυσκολεύεται αφάνταστα να χωνέψει, έπινα υπερβολικά πολύ νερό κτλ. Μην κολλάτε στην σαβούρα και πιστεύετε ότι αν φάτε πχ σαλάτες και κόψετε τα σουβλάκια είστε οκ.Επίσης κάτι που ποτέ δεν μας είπε κανένας από τότε που γεννηθήκαμε, είναι πως όταν αυτό που θα φας δεν το έχεις χωνέψει, αυτό σαπίζει στο έντερο.Ο οργανισμός κάνει μια απίστευτη προσπάθεια να αποβάλει ότι δεν χρειάζεται αλλά έχει και κάποια όρια. Απλά από ένα σημείο και μετά δεν μπορεί..! Και όσοι νομίζετε ότι χέζετε μια χαρά (γιατί και εγώ έτσι νόμιζα, δεν ήμουν ευκοίλιος/ δυσκοίλιος) είστε σίγουροι ότι αποβάλλονται οι τοξίνες από τον οργανισμό σας? Προσωπικά παρατήρησα όλες αυτές τις αλλαγές που περιγράφει ο Phaethon (αίμα κάποιες φορές γιατί νόμιζα ότι είχα αιμορροΐδες, κόπρανα ασχημάτιστα, που λερώνουν, βρωμοκόπαγε το σύμπαν κτλ) και τώρα αυτά τα φαινόμενα δεν τα έχω.

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι πεπτικό και νευρικό σύστημα είναι άμεσα συνδεδεμένα και πως αν κάτι δεν πηγαίνει καλά στο ένα σύστημα έχει άμεσο αντίκτυπο και στο άλλο.

Κάτι ακόμα: η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει το φάρμακο/βοτάνι/μαντζούνι/ αντιβίωση που θεραπεύει την προστατίτιδα και όποιος προσπαθεί να το βρει, μην κάνοντας καμία άλλη προσπάθεια στο να αλλάξει τον τρόπο ζωής του, απλά χάνει τον χρόνο του. Κανένα βοτάνι δεν πηγαίνει και ακουμπάει πάνω στον προστάτη και τον γιατρεύει, ούτε καμία αντιβίωση και έτσι και αλλιώς η επεξεργασία τους γίνεται αλλού (συκώτι, στομάχι, έντερο). Είμαστε χιλιάδες κόσμου που ταλαιπωρούμαστε και πραγματικά δεν πιστεύω ότι κολλήσαμε κάποια επιδημία ή πέσαμε στην βρωμιάρα γκόμενα που μας κατέστρεψε. Υπάρχει ένας κοινός παρανομαστής σε όλους μας, όπως υπάρχει κοινός παρανομαστής στην τρομακτική αύξηση των καρδιακών και των καρκίνων. Νομίζω Phaethon είναι αυτός που περιγράφουμε.

Πολύ ωραίο ποστ maevius και πολύ διδακτικό...Συμφωνώ, συμφωνώ, συμφωνώ!!!
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Και εγω...
ναι ,Ναι,ΝΑΙ !!!!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

 ;D
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0