Επαναλαμβάνω την ερώτησημου  προς τον aaa διοτί το άλλο θέμα μπλοκαρίστηκε απο τους admins του forum και δεν απάντηθηκε .

   
Παράθεση

Απο aaa  :

Το tabrin είναι κινολόνη λίγο πιο δραστική για χλαμύδια. Όμως τα χλαμύδια πολύ γρήγορα παρουσιάζουν αντοχή στις κινολόνες. Η πιο σωστή και αποτελεσματική επιλογή είναι το vibramycin κάθε 12 ώρες για ένα μήνα σύμφωνα με το uptodate και τη Γιαμαρέλλου). Αν το παραγγείλεις σε γνωστό σου φαρμακοποιό μπορεί να στο κρατήσει, γιατί υπάρχει έλλειψη. Τέλος πάντων τώρα που το άρχισες συνέχισέ το, είναι σίγουρα δραστικό για τον εντερόκοκκο. Μπορεί να συνχορηγηθεί tabrin και vibramycin

    Επίσης λέω ότι έπρεπε να είχε επιβεβαιώσει τον εντερόκοκκο, με μόνο την καλλιέργεια για κοινά μικρόβια, σε εργαστήριο δίπλα στο σπίτι του. Η λήψη να γίνει αμέσως μόλις κάνει σχολαστικό μπάνιο. Αλλιώς αν κάνει την εξέταση μετά από δύο ώρες, θα μπορούσε να επιμολυνθεί η άκρη της ουρήθρας και να επιμολύνει το σπέρμα. Δηλαδή όχι πραγματική μόλυνση αλλά ψευδή του δείγματος κατά τη λήψη (ειρωνικά ο χρήστης το αποκάλεσε θεωρία της κλανιάς και συμφώνησε παραπάνω και ο pk [...], γιατί δεν μας θέλουν εδώ, μην τους επισκιάσουμε). Υπενθυμίζω λοιπόν για όσους δεν διάβαζαν στο Δημοτικό, ότι τα μικρόβια είναι αόρατα και υπάρχουν ακόμα και στον αέρα, όπου μπορούν άνετα να αιωρούνται ως μικροσκοπικοί οργανισμοί που είναι και σίγουρα υπάρχουν και στα αέρια που παράγουμε και διαχέονται στο εσώρουχο (αφού είναι σε τεράστιες ποσότητες ο εντερόκκος μέσα στα κόπρανα, φυσιολογικά ως σαπρόφυτο). Δεν είπα ότι σίγουρα μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά είπα ότι θα μπορούσε. Μαλιστα εμένα μου συνέβη και το απόφυγα με δεύτερη καλλιέργεια δίπλα στο σπιτι μου. Δεν έπρεπε να δεχθεί αβασάνιστα τον εντερόκοκκο και να κάθεται τώρα να τον κυνηγάει. Αντιθέτως χλαμύδια δεν υπάρχουν πουθενά στο σώμα ως σαπρόφυτα (δηλαδή ως φυσιολογική χλωρίδα) και εάν τα βρεις προσπαθείς να τα καταστρέψεις

    Αμ αυτό με τις μπατονέτες; ολέθριο πραγματικά. Βάζεις μικρόβια με ένα στυλεό (γιατί στην είσοδο της ουρήθρας έχει μικρόβια), τα σέρνεις βιαίως μέσα στην αποστειρωμένη μοίρα της ουρήθρας ή αν σπρώξεις καλά, θα φτάσεις στην αποστειρωμένη περιοχή του προστάτη. Σαν να μην φτάνει η καταστροφή, επιπροστίθεται η εκδορά. Βουτάς πιο πριν τον στυλεό σε καλλιεργητικό υλικό για να καλλιεργηθούν σίγουρα μέσα στην ουρήθρα. Οπότε μια νέα προστατίτιδα από μικρόβιο νέο ίσως να επιπροστίθεται. Θα μου πείτε ότι μας το είπαν. Όμως δεν υπάρχει στις οδηγίες της Αμερικής και πιθανά εκεί θα διώκονταν ποινικά. Ο στυλεός (χωρίς όμως να τον εμποτίσεις σε καλλιεργητικό υλικό από πριν, αλλά μόνο μετά) είναι η παλιά μέθοδος διάγνωσης μέσω καλλιέργειας του μικρόβιου της ουρηθρίτιδας μόνον (χλαμύδια ή γονόκοκκος). Φυσικά τώρα πια έχει εγκαταλειφθεί. Για τις ουρηθρίτιδες πια, στις ΗΠΑ κάνουν  PCR στα ούρα για τα αντίστοιχα μικρόβια. Μάλιστα τις αναφέρουν ως πιο οικονομικές και με διαφορά πιο ειδικές και ευαίσθητες από τις καλλιέργειες. Άσχετα που εμείς τις πληρώνουμε πανάκριβα




Πολύ ενδιαφέρουσα η αποψή σου .
Πραγματικά θεωρούσα αυτή την εξέταση που έκανα και μου την πρότεινε φίλος πολύ πιο αξιόπιστη απο μία κοινή εξέταση σπέρματος .
Toν χειμώνα λέω να κάνω μία εξέταση να δώ που βρίσκομαι .
Αν ήσουν ο γιατρός μου τι ακριβώς θα μου έγραφες ;
Για τι μικρόβια ;
Αερόβια ,αναερόβια ,pcr χλαμυδίων ;Τι ακριβώς να ζητήσω ;
Με τι προτείνεις να γίνει η απολυμανση της περιοχής πριν την ληψη ;Τι προτείνεις ;

Επίσης ,πόσες μέρες πιστεύεις πως το παραπάνω δείγμα θα πρέπει να μείνει στο αντιδραστήριο ;

Προσωπικα πιστεύω πως όπως και η γυναίκα ,έτσι και ο άνδρας μια εξέταση σαν την παραπάνω θα πρέπει να την κάνει κάθε χρόνο (μην βρίζεις φαέθων) .
Βέβαια αν βρεθεί κάτι ,το πόσο αξίζει να λάβεις αντιβιωση και ιδιαίτερα δε αν δεν έχεις συμπτώματα ,έιναι μία άλλη συζητηση .
Υ.γ. Χρησιμοποιώ παντού 3 θαυμαστικα ,δεν παίζουν τον ρόλο της ειρωνείας αλλά της έκπληξης συνήθως  στα γραπτά μου!
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

#16 07 Αυγούστου, 2013, 10:40:03 ΠΜ Τελευταία τροποποίηση: 07 Αυγούστου, 2013, 11:22:47 ΠΜ από Smith
Παράθεση από: Hyper Ban στις 06 Αυγούστου, 2013, 08:43:21 ΜΜ
Επαναλαμβάνω την ερώτησημου  προς τον aaa διοτί το άλλο θέμα μπλοκαρίστηκε απο τους admins του forum και δεν απάντηθηκε .

   
Παράθεση

Απο aaa  :

Το tabrin είναι κινολόνη λίγο πιο δραστική για χλαμύδια. Όμως τα χλαμύδια πολύ γρήγορα παρουσιάζουν αντοχή στις κινολόνες. Η πιο σωστή και αποτελεσματική επιλογή είναι το vibramycin κάθε 12 ώρες για ένα μήνα σύμφωνα με το uptodate και τη Γιαμαρέλλου). Αν το παραγγείλεις σε γνωστό σου φαρμακοποιό μπορεί να στο κρατήσει, γιατί υπάρχει έλλειψη. Τέλος πάντων τώρα που το άρχισες συνέχισέ το, είναι σίγουρα δραστικό για τον εντερόκοκκο. Μπορεί να συνχορηγηθεί tabrin και vibramycin

    Επίσης λέω ότι έπρεπε να είχε επιβεβαιώσει τον εντερόκοκκο, με μόνο την καλλιέργεια για κοινά μικρόβια, σε εργαστήριο δίπλα στο σπίτι του. Η λήψη να γίνει αμέσως μόλις κάνει σχολαστικό μπάνιο. Αλλιώς αν κάνει την εξέταση μετά από δύο ώρες, θα μπορούσε να επιμολυνθεί η άκρη της ουρήθρας και να επιμολύνει το σπέρμα. Δηλαδή όχι πραγματική μόλυνση αλλά ψευδή του δείγματος κατά τη λήψη (ειρωνικά ο χρήστης το αποκάλεσε θεωρία της κλανιάς και συμφώνησε παραπάνω και ο pk [...], γιατί δεν μας θέλουν εδώ, μην τους επισκιάσουμε). Υπενθυμίζω λοιπόν για όσους δεν διάβαζαν στο Δημοτικό, ότι τα μικρόβια είναι αόρατα και υπάρχουν ακόμα και στον αέρα, όπου μπορούν άνετα να αιωρούνται ως μικροσκοπικοί οργανισμοί που είναι και σίγουρα υπάρχουν και στα αέρια που παράγουμε και διαχέονται στο εσώρουχο (αφού είναι σε τεράστιες ποσότητες ο εντερόκκος μέσα στα κόπρανα, φυσιολογικά ως σαπρόφυτο). Δεν είπα ότι σίγουρα μπορεί να συμβεί αυτό, αλλά είπα ότι θα μπορούσε. Μαλιστα εμένα μου συνέβη και το απόφυγα με δεύτερη καλλιέργεια δίπλα στο σπιτι μου. Δεν έπρεπε να δεχθεί αβασάνιστα τον εντερόκοκκο και να κάθεται τώρα να τον κυνηγάει. Αντιθέτως χλαμύδια δεν υπάρχουν πουθενά στο σώμα ως σαπρόφυτα (δηλαδή ως φυσιολογική χλωρίδα) και εάν τα βρεις προσπαθείς να τα καταστρέψεις

    Αμ αυτό με τις μπατονέτες; ολέθριο πραγματικά. Βάζεις μικρόβια με ένα στυλεό (γιατί στην είσοδο της ουρήθρας έχει μικρόβια), τα σέρνεις βιαίως μέσα στην αποστειρωμένη μοίρα της ουρήθρας ή αν σπρώξεις καλά, θα φτάσεις στην αποστειρωμένη περιοχή του προστάτη. Σαν να μην φτάνει η καταστροφή, επιπροστίθεται η εκδορά. Βουτάς πιο πριν τον στυλεό σε καλλιεργητικό υλικό για να καλλιεργηθούν σίγουρα μέσα στην ουρήθρα. Οπότε μια νέα προστατίτιδα από μικρόβιο νέο ίσως να επιπροστίθεται. Θα μου πείτε ότι μας το είπαν. Όμως δεν υπάρχει στις οδηγίες της Αμερικής και πιθανά εκεί θα διώκονταν ποινικά. Ο στυλεός (χωρίς όμως να τον εμποτίσεις σε καλλιεργητικό υλικό από πριν, αλλά μόνο μετά) είναι η παλιά μέθοδος διάγνωσης μέσω καλλιέργειας του μικρόβιου της ουρηθρίτιδας μόνον (χλαμύδια ή γονόκοκκος). Φυσικά τώρα πια έχει εγκαταλειφθεί. Για τις ουρηθρίτιδες πια, στις ΗΠΑ κάνουν  PCR στα ούρα για τα αντίστοιχα μικρόβια. Μάλιστα τις αναφέρουν ως πιο οικονομικές και με διαφορά πιο ειδικές και ευαίσθητες από τις καλλιέργειες. Άσχετα που εμείς τις πληρώνουμε πανάκριβα




Πολύ ενδιαφέρουσα η αποψή σου .
Πραγματικά θεωρούσα αυτή την εξέταση που έκανα και μου την πρότεινε φίλος πολύ πιο αξιόπιστη απο μία κοινή εξέταση σπέρματος .
Toν χειμώνα λέω να κάνω μία εξέταση να δώ που βρίσκομαι .
Αν ήσουν ο γιατρός μου τι ακριβώς θα μου έγραφες ;
Για τι μικρόβια ;
Αερόβια ,αναερόβια ,pcr χλαμυδίων ;Τι ακριβώς να ζητήσω ;
Με τι προτείνεις να γίνει η απολυμανση της περιοχής πριν την ληψη ;Τι προτείνεις ;

Επίσης ,πόσες μέρες πιστεύεις πως το παραπάνω δείγμα θα πρέπει να μείνει στο αντιδραστήριο ;

Προσωπικα πιστεύω πως όπως και η γυναίκα ,έτσι και ο άνδρας μια εξέταση σαν την παραπάνω θα πρέπει να την κάνει κάθε χρόνο (μην βρίζεις φαέθων) .
Βέβαια αν βρεθεί κάτι ,το πόσο αξίζει να λάβεις αντιβιωση και ιδιαίτερα δε αν δεν έχεις συμπτώματα ,έιναι μία άλλη συζητηση .
Υ.γ. Χρησιμοποιώ παντού 3 θαυμαστικα ,δεν παίζουν τον ρόλο της ειρωνείας αλλά της έκπληξης συνήθως  στα γραπτά μου!

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για  τις πληροφοριες.
Εννοείται οτιδηποτε πεφτει στην αντίληψή μου θα το γράφω και θα το ρωτάω για να βοηθηθούμε όλοι όσο γίνεται..

Για παράδειγμα, ένα παιδί που πλακωθηκατε εδώ απ ότι κατάλαβα, είχα δει σ ενα μήνυμά του ακριβώς τις εξετάσεις που μου ειπε και ο γιατρός μου ως απαραίτητες.  Εξεταση σπέρματος για κοινά μικρόβια και pcr για γονοκκοκο, χλαμύδια, τριχομονάδες, μύκητες, ουρεάπλασμα, μυκόπλασμα, ψευδομονάδες.Δε μπορώ τώρα να βρω το post του παιδιού αλλά τελοςπάντων είναι έτσι. Ό,τι εγραψε αυτός στο μήνυμα μου έγραψε και ο ουρολόγος μου και να κάνω.

@Hyperban, ο ουρολόγος μου είπε ότι οι pcr αμα τις  κάνεις μια φορά και ειναι καθαρές (εαν στο μεσοδιάστημα δεν κάνεις σεξ ύποπτο) δε χρειάζεται να ξανακάνεις. Και μου ειπε οτι σ αυτές τις περιπτωσεις η εξέταση και καλλιέργεια ούρων καλό ειναι να γίνονται αλλά επικουρικά, δεν ειναι το σημαντικότερο. Εδω και λίγες μερες που τα ψαχνω και ρωταω και το γιατρό, οι εξετάσεις για τα κοινά μικρόβια ειναι μόνο ενα μέρος των εξετάσεων που πρέπει κάποιος να κάνει. Θελει και τα άλλα με pcr. Eγώ φυσικά στόκος, δεν το ήξερα και τραβιόμουνα μήνες. Αλλά δυστυχώς και οι προηγούμενοι γιατροί μου στόκοι και εγκληματίες που δε μου είπαν τίποτα. Γι αυτό με τις μπατονέτες κτλ μου ειπε δεν αξίζει τον κόπο και ότι μπορεί να υπάρει κάτι σε άλλο σημείο του "συστηματος" και να το χάσουμε. Δεν πειράζει κάλλιο αργά παρά ποτέ. Tα αποτελεσματα τα πήρα το πρωι της 4ης μέρας, 3 μέρες τα αφησε στα μηχανήματα. A, και για την προετοιμασία πλύθηκα στην περιοχή με σαπούνι και στη βάλανο και μετά άφθονο νερό, δεν ειχα πρόβλημα. 

Τώρα για το wand στην ιδεα οτι ενα ματζαφλαρι μπαινει από πίσω, δε μου κάνει  ;D. Θα πάρω κουαρσετίνη με βρωμελίνη που μου είπατε και θα δώ και τις επαναληπτικές!

@ααα, εσύ τί εξετάσεις κάνεις πια και κάθε πότε? Τα χλαμυδια ειναι λιγο πιο ζόρι απ οτι καταλαβαινω αλλα όλο και κάποιο αντιβιωτικό θα το καθαρίζει όπως και να χει. Το vibramycin σε χαπι  που το διελυα στο νερό δεν ειχα καμμία δυσκολία να το βρω πάντως. Το σιρόπι ήταν όντως σε έλειψη, αλλά ειναι το ίδιο μου είπαν. Εκτυπωσα το μηνυμά σου και το εστειλα στον ουρολόγο μου, μου είπε ότι πολλά που ειναι θεωρια δε γίνονται στην πράξη και το αντίστροφο, είναι too much αυτό με τα αέρια, δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Bασικά τον πιστεύω.Μήπως ανησυχείς υπερβολικά?

Εχετε δοκιμάσει ζεστό μπάνιο στην περιοχή? Εμένα μου κάνει πολύ καλό.
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Σε ευχαριστώ φίλε μου ,αλλά απευθύνθηκα στον aaa  διοτί  είναι  γιατρός .Ρώτησε τον και εσύ κάτι  , έχει γνωσεις .
aaa ; Είσαι εδώ ;
Εμφάνιση στα 28-29.Καψίματα,γδαρσίματα,διακοπές στην ούρηση.Πόνος στο περίνεο ,τσούξιμο μετά/κατά την εκσπερμάτιση.Συχνουρίες.Παροδικά στυτικά προβλήματα,δύσκολη εκσπερμάτιση ,υδαρή,ολιγοσπερμία παροδική και που και που στεγνή.Πόνοι χαμηλά στην μέση.Αντιμετωπίστηκε ως σήμερα με πολλαπλούς τρόπους και πάμπολλα αντιβιοτικά κτλ . Σήμερα είμαι όπως ήμουν  πριν βρεθώ στην πάθηση ,είμαι καλά και   είμαι θεραπευμένος ,έπρεπε να αλλάξω πολλά και να κόψω ακόμα πιο πολλά .

Παράθεση από: Smith στις 07 Αυγούστου, 2013, 10:40:03 ΠΜ
Για παράδειγμα, ένα παιδί που πλακωθηκατε εδώ απ ότι κατάλαβα, είχα δει σ ενα μήνυμά του ακριβώς τις εξετάσεις που μου ειπε και ο γιατρός μου ως απαραίτητες.  Εξεταση σπέρματος για κοινά μικρόβια και pcr για γονοκκοκο, χλαμύδια, τριχομονάδες, μύκητες, ουρεάπλασμα, μυκόπλασμα, ψευδομονάδες.Δε μπορώ τώρα να βρω το post του παιδιού αλλά τελοςπάντων είναι έτσι. Ό,τι εγραψε αυτός στο μήνυμα μου έγραψε και ο ουρολόγος μου και να κάνω.

φοβερή σύμπτωση...
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Παράθεση από: Hyper Ban στις 07 Αυγούστου, 2013, 10:17:12 ΜΜ
Σε ευχαριστώ φίλε μου ,αλλά απευθύνθηκα στον aaa  διοτί  είναι  γιατρός .Ρώτησε τον και εσύ κάτι  , έχει γνωσεις .
aaa ; Είσαι εδώ ;

A ενταξει,άμα ειναι γιατρός αν θέλει ας απαντήσει τί εξετάσεις κάνει. Σίγουρα θα έχει γνωσεις να μας βοηθήσει!
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

Παράθεση από: Phaethon στις 08 Αυγούστου, 2013, 12:15:05 ΠΜ
Παράθεση από: Smith στις 07 Αυγούστου, 2013, 10:40:03 ΠΜ
Για παράδειγμα, ένα παιδί που πλακωθηκατε εδώ απ ότι κατάλαβα, είχα δει σ ενα μήνυμά του ακριβώς τις εξετάσεις που μου ειπε και ο γιατρός μου ως απαραίτητες.  Εξεταση σπέρματος για κοινά μικρόβια και pcr για γονοκκοκο, χλαμύδια, τριχομονάδες, μύκητες, ουρεάπλασμα, μυκόπλασμα, ψευδομονάδες.Δε μπορώ τώρα να βρω το post του παιδιού αλλά τελοςπάντων είναι έτσι. Ό,τι εγραψε αυτός στο μήνυμα μου έγραψε και ο ουρολόγος μου και να κάνω.

φοβερή σύμπτωση...

Δε νομίζω να είναι σύμπτωση, κοίταξα κάτι site στο google για το ποιες εξετασεις κάνουν στο σπέρμα για να ειναι πλήρεις και όλα τα site πάνω κάτω αυτές λένε. Αμα υπάρχει κάτι  άλλο γράψτες άμα μπορείς μιας και σε λίγες μερες θα κάνω τις επαναληπτικές!

Πήρα και κουαρσετίνη χτες για πρωτη φορά, για να δούμε!

Σήμερα το πρωί πήγα θάλασσα για πρωινό μπάνιο, νομίζω με ωφέλησε, εκανα έτσι ασκησεις-διατασεις που διάβασα εδώ στο site και λίγο κολύμπι πρόσθιο και υπτιο, ειναι βάλσαμο και το ιώδιο μου φαίνεται!
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#21 08 Αυγούστου, 2013, 12:30:25 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 08 Αυγούστου, 2013, 12:33:26 ΜΜ από Phaethon
Παράθεση από: Smith στις 08 Αυγούστου, 2013, 11:23:39 ΠΜ
Αμα υπάρχει κάτι  άλλο γράψτες άμα μπορείς

Εξωτερικά και εσωτερικά trigger points αλλά δεν θα βρεις να τις κάνεις...και δεν τις γραφουν και τα "όλα τα site"
Ηλικία εμφάνισης 39 (αρχές 2011). Αρχικά πόνος στη βουβωνική περιοχή, επιτακτική ούρηση και κίτρινο χρώμα σπέρματος. Αργότερα συχνουρία, νυχτουρία, σπανιότερα τσούξιμο, μικροενοχλήσεις κατά την στύση και την εξπερμάτωση. Πλέον σχεδόν καλά με χαλάρωση, αποφυγή εντάσεων και στρες, τρέξιμο, αραιή εκπερμάτωση, μασάζ, διατάσεις.

Αν κάποιος θέλει να με ρωτήσει για την γνώμη μου σε κάτι ας ποστάρει στο forum ώστε να μπορούν να διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να ενδιαφέρονται. Όχι με προσωπικό μήνυμα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Και όχι στο chat.

Δεν έχω (δεν γνωρίζω) πολλά πράγματα να απαντήσω σε ερωτήσεις ανθρώπων που πιστεύουν ότι έχουν μια μικροβιακή πάθηση και ρωτούν για αντιβιώσεις και μικρόβια πέρα από αυτά που έχω γράψει εδώ: http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=654.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=227.0 και http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=239.0

Κοιτα εγραψα στο google εξετασεις σπερματος και καλλιεργεια σπερματος και εβγαλε πολλα που γραφουν τα ιδια πανω κάτω, αυτό εννοώ, για μικροβιακά και συναφή.

Για τα trigger που λες, η αληθεια είναι ότι θα το ψαξω, ειναι πολλή ενδιαφερουσα αυτη η θεωρία, τη διάβασα. Να ειναι καθαρες οι εξετάσεις πρωτα ο Θεός και θα ψαξω. Τωρα πονάω αλλά μου είπε ότι ενα μερος του πονου ή όλος μπορεί να ειναι από τις αντιβιώσεις, δεν υπάρχει καθαρή εικόνα.Σε λίγες μ'ερες θα έχω νέα! 
35 χρονών.Tavanic με σντιβιογραμμα για 6 εβδομαδες και vibramycin. Eιχα enterococus spp και γονοκκοκο. Τωρα δεν πονάω καθόλου. Πήρα για καμια δεκαρια μερες κουαρσετινη. Τωρα πια μόνο ενα πιάσιμο στη μεση οταν καθομαι πάνω από 1 ωρα. Περναει με κινησεις της μεσης ορθιος για 1-2 λεπτά. Ομοίως όταν οδηγώ παραπάνω από 1-1,5 ώρα συνεχόμενα. Στυση-σπέρμα όλα ok.
Ο γιατρός μου ειπε τελειώσαμε. Καλλιεργειες σπέρματος για κοινα μικροβια, χλαμυδια, γονοκκοκο, hominis..κάτι, ουρεαπλασμα, μυκόπλασμα αρνητικές. Γενική ούρων και καλλιεργεια ουρων αρνητικές.
Δεν ξερω αν θεραπευτικα τελεσίδικα.
Αυτό που ξέρω ειναι οτι 2 προηγουμενοι γιατροί μου εδιναν στα τυφλά αντιβιωση και αντικαταθλιπτικά χωρις αποτελεσμα και με μόνο εργαλείο μια -καθαρή- γενική ούρων και μου ελεγαν να μαθω να ζω μ αυτό.

#23 10 Αυγούστου, 2013, 02:18:34 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 03:21:13 ΜΜ από aaa
Από ό,τι είδα στο uptodate (το ξαναέλεγξα το πρόσφατο και λέει τα ίδια με αυτά που σας είναι στον σύνδεσμο) λένε για την εξέταση προστατικού μασάζ για να κάνουμε καλλιέργειες στην χρόνια προστατίτιδα ενώ στην οξεία δεν συστήνουν μασάζ για να μην γίνει μικροβιαιμία αλλά μόνο γενική-κ/α ούρων! http://www.chronic-prostatitis.com/index.php?topic=245.0
Βέβαια και εγώ είχα τον ίδιο προβληματισμό με εσάς. Αφού στο σπέρμα το ένα τρίτο είναι προστατικό υγρό, γιατί δεν χρησιμοποιούμε αυτό; Και πράγματι βρήκατε τελευταίες πληροφορίες που λένε ότι το σπέρμα είναι ισοδύναμο στις καλλιέργειες με το ανυπόφορο προστατικό μασάζ. Μου κάνει εντύπωση όμως πως το uptodate που ενημερώνεται κάθε εξάμηνο δεν το έχει. Από την άλλη το σπέρμα για καλλιέργεια για κοινά, θα το πάρεις με απόλυτη καθαριότητα στο σπίτι για να μην έχεις επιμολύνσεις
Στην καλλιέργεια επίσης δεν αναφέρει να την συνεχίζει ο μικροβιολόγος για πέντε ημέρες αντί τρεις. Αλλά επίσης μου φαίνεται καλή πρόταση.
Αναφέρει τις καλλιέργειες για κοινά και μοριακή μέθοδο ανίχνευσης των χλαμυδίων.
Τώρα για την μπατονέτα η γνωμη μου είναι  ότι είναι λάθος. Φυσικά εννοούμε μπατονέτα στεγνή και όχι με εμποτισμένη με υγρό καλλιέργειας που είναι χειρότερη για επιμολύνσεις του προστατη. Σέρνεις μικρόβια που υπάρχουν στην εξωτερική άκρη της ουρήθρας και τα πας στον προστάτη οπότε μετά μπορείς να νοσήσεις από οποιοδήποτε μικρόβιο. Επίσης ο προστάτης δεν εκκρίνει υγρό παρά μόνο όταν διεγερθεί  κατά την ερωτική πράξη, στην εκσπερμάτωση και κατά τις μαλάξεις. Οπότε με την μπατονετα τι καλλιέργειες από τον προστάτη θα πάρεις;
Άρα λοιπόν στη θέση σου θα έκανα σπέρματος καλλιέργεια για κοινά και θα ζήταγα εάν είναι δυνατό τα αποτελέσματα σε 3 και 5 μέρες (το 5ημερο που έχετε αναφέρει). Την εξέταση για κοινά θα την έκανα σε εργαστήριο κοντά στο σπίτι μου όπου θα την πήγαινα άμεσα. Θα έκανα προσεκτικό μπάνιο το πρωί. Δεν παίζει ρόλο το σαπούνι, αλλά εάν θες μπορείς να πλυθείς με betadine scrub. Θα ουρήσεις και λίγο μετά το μπάνιο, θα ξεπλυθείς με νερό και έπειτα θα σκουπιστείς με καθαρή πετσέτα, θα ξαπλώσεις στο κρεβάτι σου για να δώσεις το δείγμα σπέρματος σε αποστειρωμένο ποτηράκι που δεν θα το πιάσεις από μέσα ή από την έσω-κάτω πλευρά του καπακιού. Δηλαδή το καπάκι όταν το βγάλεις θα είναι ανάποδα. Έβαλες το δείγμα κλείνεις το ποτηράκι και πας στο κοντινό εργαστήριο (που θα του έχεις πει από πριν) για καλλιέργεια για κοινά.
Για τα χλαμύδια καλλιέργεια δεν είναι τόσο ευαίσθητη. Δηλαδή το θετικό είναι σημαντικό το αρνητικό δεν είναι σίγουρο. Όπότε σε άλλο εργαστήριο που θα κάνεις μόνο PCR για χλαμύδια και το δείγμα θα το δώσεις εκεί, αφού θα είναι μακριά. Βέβαια όπως είπε ένας άλλος φορουμίτης εάν έκανες μια φορά μοριακή για χλαμύδια και ήταν αρνητικό και έκτοτε δεν έχεις σεξουαλικές σχέσεις ή έχεις αυστηρή μονογαμική σχέση δεν χρειάζεται να ξανακάνεις. Προσοχή τα χλαμύδια κολλούν και από στοματικό! Προστατίτιδα έπαθα εγώ έτσι και επίσης ένας φίλος γιατρός πριν 10 χρόνια και μάλιστα δεν τον πίστευα μέχρι που την πάτησα και εγώ. Συνήθως η ύποπτη γυναίκα έχει μάλιστα συμπτώματα φαρυγγίτιδας.
Άρα λοιπόν γνώμη μου χωρίς να είμαι ειδικός, ότι στη θέση σου κάνω καλλιέργεια σπέρματος μόνο για κοινά. Δεν πληρώνω για καλλιέργεια για χλαμύδια αλλά κάνω pcr που έχει ανωτάτη ευαισθησία και ειδικότητα. Για γονόκοκκο δεν κάνω αφού δεν προκαλεί προστατίτιδα (εδώ μοριακή ούρων είναι το σωστό αλλά δεν έχει έλθει στη Ελλάδα). Βέβαια εάν κάνεις και για γονόκοκκο, ουρεόπλασμα και γενικά άτυπα καλλιέργεια κακό δεν κάνει, αλλά δεν αναφέρονται ως αίτιο προστατίτιδας. Ουρεόπλασμα και άτυπα βέβαια πιάνονται με την ίδια αντιβίωση που καταστρέφει τα χλαμύδια.
Επίσης πολλές φορές διάβασα ότι η μοριακή μέθοδος είναι φθηνότερη στην Αμερική από την καλλιέργεια, άσχετα που εδώ την έχουν πολύ ακριβότερη. Πράγματι έχει αρχίσει να γίνεται φθηνότερη αλλά δεν έχει φτάσει στην  τιμή της Αμερικής, στο μέλλον νομίζω ότι θα πέσει και άλλο
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#24 10 Αυγούστου, 2013, 02:27:37 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 06:59:24 ΜΜ από aaa
 Μια θεωρία είπα μην με φάτε. Την πάτησα και εγώ, μπορεί και ο Λούκας και για αυτό έτρεξα να τον βοηθήσω. Όποιος θέλει να κάνει την καλλιέργειά του ενώ έχει πλυθεί πριν πέντε ώρες, δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με ζημιώνει.

Smith o γιατρός που λες έχει τελειώσει Ελλάδα;
Γενικά όποιος επιστήμονας απευθύνομαι προσπαθώ να έχει σπουδάσει Ελλάδα. Μάλιστα το ξέρουν οι πάντες (οτι υπαρχουν πολλοί με την ιδια ιδιορυθμια με εμενα) και έχουν το πτυχίο τους στο θάλαμο αναμονής ή μέσα στο γραφείο στη χειρότερη. Μάλλον είναι παραξενιά μου
Άσε που θα προτιμούσα πχ ο πολιτικός μηχανικός εκτός από το πτυχίο πχ όλοι οι εν Ελλάδει το έχουν στο γραφείο, να έβλεπα και το απολυτήριο Λυκείου. Δε θα μου άρεσε να μου φτιάξει το σπίτι ένας μαθητής του 11. Στις ελληνικές σχολές ξεκινούσαν 200 και έρχονταν άλλοι 200 στο 4ο έτος από μεταγραφή εξωτερικού. Να άλλαξε τόσο πολύ μετά τα 18 ο μη μελετηρός μαθητής, μπορεί βέβαια, αλλά αυτό όπως προείπα είναι παραξενιά μου. Εφόσον πληρώνω προσπαθώ να διαλέγω σύμφωνα με αυτό που νομίζω σωστό

Πάντως πολλά κοινά smith βλέπω και εγώ με τον pk (σα γρήγορα δεν κατάθεσε τα όπλα;). Ίδιες οδηγίες δίνεις. Πότε πρόλαβες και έμαθες τόσα πολλά; Ελπίζω να μην μας στενοχωρήσεις και εσύ από το 10ο   μήνυμα. Ταυτοπροσωπία να μην είναι και τι στον κόσμο
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#25 10 Αυγούστου, 2013, 02:41:54 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 07:47:56 ΜΜ από aaa
Hyper θα έκανα λοιπόν καλλιέργεια σπέρματος για κοινά (αερόβια, ποτέ δεν γίνεται ανερόβια, θέλει ειδική τεχνική ειδικά μπουκάλια και δεν έχω διαβάσει για ανερόβια μικρόβια ως αίτιο προστατίτιδας) και pcr για χλαμύδια και τίποτε άλλο. Μπορεί και ένα σπερμοδιάγραμμα πάλι κοντά στο σπίτι μου. Εάν δω ότι έχει πρόβλημα το σπέρμα, από την άλλη φορά μήπως δεν καλλιεργούν καλά το σπέρμα ή δεν γίνεται καλά το pcr. Σπάνιο θα μου πεις αλλά καμία φορά πιο πολύ να μου φύγει η ιδέα. Επίσης από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι από τα αίτια προστατίτιδας, μόνο τα χλαμύδια κάνουν στειρότητα και όχι τα κοινά. Όμως παιδιά λέγανε για κολοβακτηρίδιο, που σε ορισμένα είδη του, βλάπτει το σπέρμα. Εσείς έχετε διαβάσει τίποτε για αυτό; Επίσης ότι τα κοινά μικρόβια δεν μεταδίδονται στην γυναίκα ενώ τα χλαμύδια ναι, για αυτό ανήκει στα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα.

Εάν είχα ιστορικό με μόλυνση των ούρων (που από ό,τι διάβασα συμβαίνει στις οξείες προστατίτιδες με κοινά μικρόβια και όχι στα χλαμυδια), θα έκανα και γενική και καλλιέργεια ούρων. Αυτή θα μπορούσες να την αποφύγεις εάν είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι έχεις διαυγή ή θολά ούρα. Τα θολά είναι ουρολοίμωξη τα διαυγή όχι. Εμένα τα ούρα ακόμα και όταν είχα οξεία προστατίτιδα ήταν διαυγέστατα και με φυσιολογική εξέταση και κ/α, για αυτό είχα υποθέσει ότι είχα χλαμύδια σε συνδυασμό με τα χαρακτηριστικά συμπτώματα της ουρηθρίτιδας της. Τότε δεν υπήρχε το φόρουμ και έτσι δεν σκέφτηκα την καλλιέργεια σπέρματος για κοινά και μοριακή σπέρματος για χλαμύδια (ουρων pcr για χλαμύδια δεν υπάρχει στην Ελλάδα). Δυστυχώς και όπου ρώτησα και έπρεπε να ξέρουν, δεν ήξεραν και δεν με κατεύθυναν σωστά.

Και εγώ ασθενής είμαι αντλώ πληροφορίες από εδώ όπως και εσείς. Αισθάνομαι υποχρέωση στο φόρουμ, γιατί με έχει βοηθήσει και για αυτό εξακολουθώ να γράφω παρόλο που δέχθηκα επιθέσεις. Διαβάζω και γράφω συμβουλευτικά, τι θα έκανα και όχι να δίνω εντολές στους άλλους
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

#26 10 Αυγούστου, 2013, 03:11:37 ΜΜ Τελευταία τροποποίηση: 10 Αυγούστου, 2013, 07:33:46 ΜΜ από aaa
Chronic bacterial prostatitis
Authors
Alain Meyrier, MD
Thomas Fekete, MD
Section Editor
Stephen B Calderwood, MD
Deputy Editor
Allyson Bloom, MD

DIAGNOSIS — The diagnostic standard for bacterial prostatitis is the finding of bacteria at higher levels in prostatic fluid compared with urethral and bladder specimens. However, maneuvers to express prostatic fluid can be cumbersome and are rarely performed in clinical practice. Instead, chronic bacterial prostatitis is often presumptively diagnosed and empirically treated with antimicrobials when men present with chronic (eg, longer than three months) or recurrent urogenital symptoms, particularly if bacteriuria is also present. Because of the insensitivity of these clinical findings and the therapeutic implication of a prolonged course of antibiotics, we favor obtaining prostatic specimens for analysis and culture to confirm the prostate as the site of infection in men with chronic symptoms of prostatitis, incidental bacteriuria, or recurrent urinary tract infections in the absence of other risk factors, such as bladder catheterization. In most cases, this is best performed in a urologist's office, where there is a greater level of experience in obtaining prostatic secretions and thus a greater likelihood of a microbial diagnosis.
Obtaining and testing prostatic specimens — Prostatic specimens can be obtained by collecting expressed prostatic fluid and a urine sample expressed following prostatic massage. For primary care doctors and internal medicine subspecialists, obtaining fluid or tissue from the prostate is difficult and semen cultures are not standard. Thus, referral to a urologist can be helpful for men with long-standing or refractory prostatic symptoms to obtain such specimens for diagnosis.
The classic method for localizing pathogens in the lower urinary tract and thus evaluating for bacterial prostatitis is the Meares-Stamey four-glass test [9]. It involves first cleaning the periurethral area and then collecting the first 5 to 10 mL void of urine (VB1, urethral sample) and a midstream sample (VB2, bladder sample). The patient should stop voiding before the bladder is empty and the prostate is then digitally massaged by applying gentle pressure moving from the superior portion to the apex for about one minute. Any prostatic secretions that are expressed (EPS, prostatic sample) and the first 5 to 10 mL of subsequently voided urine (VB3, prostatic sample) are collected (figure 2). (See "Urine sampling and culture in the diagnosis of urinary tract infection in adults".)
The finding of pathogens on culture of prostatic samples (EPS and VB3) exclusively or at a level 10 times higher than in urethral and bladder samples (VB1 and VB2) is diagnostic of bacterial prostatitis. For the test to be interpretable, the colony count in VB2 must be less than 103/mL, since bladder bacteriuria prevents identification of the frequently small number of organisms from the prostate. Chronic prostatitis is suspected when VB3 has more than 12 leukocytes per high power field; more than 20 leukocytes per high power field is generally diagnostic unless leukocytes were also present in VB2 [23].
Although the four-glass test is described extensively in the literature, it appears to be infrequently used in practice. In one survey of urologists in which 64 percent responded, 33 and 47 percent, respectively, said that they never or rarely performed the four-glass test [27]. Furthermore, the results of the test apparently did not influence the use of antibiotics, since urologists who used the test routinely did not differ in antibiotic prescribing from others who used it less often.
A simpler, "two-glass" method, in which cultures from only the post-prostatic massage urine (VB3) are compared with the pre-massage bladder urine sample (VB2), has been suggested as an alternate method, with a 100 percent positive and 96 percent negative predictive value when compared with the four-glass test [28]. Although this test has slightly lower sensitivity than the four-glass test, it is a preferred alternative compared with not performing any cultures of prostatic samples.
Evaluating the microbial etiology — Cultures of post-prostatic massage urine or expressed prostatic secretions are almost always positive in chronic bacterial prostatitis (table 1) and thus reveal the bacterial etiology. The repeated isolation of the same organism from urine cultures over time also suggests the etiologic agent. However, sexually transmitted organisms that may play a role in chronic bacterial prostatitis, such as C. trachomatis, will not grow in routine culture. Thus, in men who are sexually active and have clinical evidence of chronic prostatitis, but negative results of urine and prostatic secretion cultures, nucleic acid amplification testing for C. trachomatis on urine or urethral swabs can be diagnostically useful [15,16]. (See 'Microbiology' above and "Clinical manifestations and diagnosis of Chlamydia trachomatis infections", section on 'Diagnosis of chlamydial infections'.)
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Chronic prostatitis/chronic pelvic pain syndrome
Author
Michel Pontari, MD
Section Editor
Michael P O'Leary, MD, MPH
Deputy Editor
Fenny H Lin, MD

Laboratory studies — A urinalysis should be performed in any patient suspected of prostatitis [30]. A urine culture is also required to rule out urinary tract infection [30]. Patients with recurrent urinary tract infections should be evaluated for chronic bacterial prostatitis. (See "Chronic bacterial prostatitis", section on 'Diagnosis'.)
Patients with hematuria should have an evaluation that includes urine cytology (looking for carcinoma in situ of the bladder), cystoscopy, and possibly upper tract imaging with intravenous pyelography or CT. (See "Etiology and evaluation of hematuria in adults".)
A prostate specific antigen (PSA) test is not indicated for the assessment of CP/CPPS, and if a PSA is measured and found to be elevated, the elevation should not be ascribed to CP/CPPS [31]. (See "Measurement of prostate specific antigen".)
The classic "four glass test" (examining and culturing the first void, midstream, and post-massage urine samples along with expressed prostatic secretions) is no longer routinely performed.




Medical treatment — Alpha blockers, antibiotics, and finasteride (a 5-alpha-reductase inhibitor) are the most efficacious medications for treatment of CP/CPPS.
In a meta-analysis including 23 randomized trials of patients with CP/CPPS, several treatments were found to reduce NIH-CPSI scores compared to placebo, including alpha blockers (-11.0, 95% CI -13.9 to -8.1), antibiotics (-9.8, 95% CI -15.1 to -4.6), and finasteride (-4.6, 95% CI -8.7 to -0.5) [33]. The overall decrease in symptom scores was relatively small for each of the medications and likely of modest clinical significance. The greatest improvement in NIH-CPSI score occurred with combination alpha blocker and antibiotic treatment compared with placebo (-13.8, 95% CI -17.5 to -10.2). Symptomatic improvement with combination alpha blocker and antibiotic treatment was significantly greater than for each of the other treatments alone.
The choice of treatment in clinical practice may vary based on etiology of CP/CPPS and specific symptoms (eg, alpha blockers for those with pain and voiding symptoms, antibiotics for those with a history of urinary tract infection). However, given these data, we suggest the use of combination alpha blocker and antibiotic as initial treatment. An alpha blocker (either receptor specific or non-specific) plus a quinolone for six weeks initially is a reasonable option (tamsulosin 0.4 mg daily and ciprofloxacin 500 mg twice daily). If initial treatment is not effective, patients should be referred to a urologist for further evaluation and management.
Some clinicians decide to continue initial treatment despite lack of response. It is reasonable to continue an alpha blocker in patients with continued pain and voiding symptoms. Patients should be reevaluated after three months of continued alpha blocker therapy. We suggest not administering further antibiotics if the first course is ineffective and subsequent urine cultures are negative. Several antibiotic classes such as quinolones and tetracyclines (two of the most commonly-used antibiotics for CP/CPPS) are considered anti-inflammatory drugs and may improve symptoms regardless of infection [34]. Thus, in the absence of fever and positive urine culture, the patient does not likely have an infection, particularly if a patient feels better on antibiotics and feels worse the day after stopping them.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Επίσης νέα από το δικό μου μέτωπο. Έκανα pcr στο σπέρμα για χλαμύδια και ήταν αρνητικό.
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.

Πάντως από ό,τι διάβασα δεν τρελαίνονται για καλλιέργειες προστατικού υγρού και σπέρματος στην χρόνια προστατίτιδα (ζητούν ευτυχώς σίγουρα γενική και κ/α ούρων), γιατί είναι συγκεκριμένα τα μικρόβια που την κάνουν. Gram αρνητικά λέγεται η κατηγορία τους και καταστρέφονται με κινολόνες: ciproxin, tavanic prixina (το πιο ισχυρό) ή κοτριμοξαζόλη: bactrimel πάμφθηνο καλό και χωρίς τενοντίτιδες.
Τώρα για τα χλαμύδια κάνουν μοριακή μέθοδο ούρων πριν ξεκινήσουν την αντιβίωση, οπότε την αποκλείουν εφόσον υπάρχουν αρχικά συμπτώματα ουρηθρήτιδας. Πιστεύω ότι η pcr σπέρματος για χλαμύδια θα πρέπει να κάνει δουλειά
στοματικο με υποπτη που ειχε φαρυγγαλγια. Ουρηθριτιδα μετα απο μερικες ημερες. Πηρα 2gr Sir Zithromax εφαπαξ.  Μικρη βελτιωση και μετα 10 ημερες πονος στο περινεο ιδιαιτερα όταν ημουν καθιστος. Ηλθε λοιπον η προστατιτιδα.